אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > החזרה בתשובה  לגירסת הדפסה     

מחזירים ילדים בתשובה בתוך שער בית הספר

את המכתב הבא קיבלנו מאם לתלמיד בבית הספר מקיף א' בבאר שבע:

שלום רב,

במקרה אספתי את בני תלמיד כתה ז' משער בית הספר בסוף הלימודים היום.

כבר שמעתי ממנו שיש חרדים בשער בית הספר כל יום שישי, אבל נדהמתי מעוצמת פעילותם. דוכן במרחק מספר מטרים מהשער זה עוד סביר, אבל השולחן שלהם עומד צמוד לגדר בית הספר, ונציגיהם (אשה וגבר) עומדים בתוך השער שרוחבו כמטר, כך שכל תלמיד מוכרח להתחכך בהם ולעמוד בחקירה: "אחי / צדיק האם הנחת תפילין היום?". ראו תמונות מצורפות איך הם עומדים בתוך השער (זה השער היחיד לבית הספר).

אמנם מרבית הבנים מתעלמים מהם כשהבעת מיאוס על פניהם, אבל הבנות "שלא נעים להן" כמעט כולן לוקחות נרות.

רציתי לפנות אליכם לפני שאני פונה לבית הספר או העירייה בנוגע למה אומר החוק. כפי שהצלחתי להבין מהמדריך באתר שלכם, אין מניעה חוקית לעמוד ליד בית הספר, אבל עדין יש בטח הגדרה איזה מרחק מהגדר זה נקרא "בית ספר", לא?

ציידי נפשות בשער   ציידי נפשות בשער

ציידי נפשות בשער   ציידי נפשות בשער

התשובה הראשונית ניתנה על ידי שגיא, היועץ המשפטי של 'חופש':

הבעיה שאת מעלה היא חמורה וכואבת, ולצערי אין לה תשובה משפטית ברורה. קיים איסור על פעילות הטפה דתית מכל סוג שהוא בבית הספר עצמו, מכח נהלי משרד הפנים, אבל אין איסור כזה על פעילות מחוץ לכותלי בית הספר. דעתי האישית היא שלמרות שאין איסור מפורש, כל הטפה דתית לקטינים היא אסורה מאחר שהיא פוגעת באוטונומיה של ההורים כאפוטרופסים על ילדיהם - אבל אין כיום קביעה משפטית ברורה לכאן או לכאן.

את יכולה לראות פרטים נוספים במדריך המשפטי שלנו, כאן וכאן.

לצערי, כל מה שמחוץ לגדר בית הספר - אינו "בית ספר" מבחינה משפטית. עם זאת, זה שמבחינה משפטית לא מדובר בשטח של בית הספר, לא אומר שבית הספר צריך להסכים לכך. בית הספר יכול וצריך לטעון שפעילות כזו פוגעת בפעילותו החינוכית ולהיאבק נגדה, גם אם ההפרעה נעשית מחוץ לכתליו. זו זכותו, ולדעתי גם חובתו.

אני ממליץ לפעול במישור הציבורי: לפנות הן לבית הספר והן לרשות המקומית ולדרוש מהם שיסלקו משם את המחזירים בתשובה. רצוי מאוד לאגד כמה הורים ולפנות במרוכז, וכמה שיותר מהר. אל תוותרו, שלחו פקסים לראש המועצה, איימו להפגין ולהרים כתבות בעיתונות. אם אפשר, כדאי גם ללוות את הפנייה בדרישה משפטית - גם אם המצב המשפטי עמום במידה מסוימת. זה לא אומר שהרשות או בית הספר רוצים להתחיל להתכתש על כך בבתי משפט. זה עולה הרבה כסף והרבה משאבים, והרבה יותר נוח לפעול נגד כמה מחזירים בתשובה מאשר נגד קבוצה מאורגנת של הורים זועמים.

בנוסף ובמקביל, זכרו שגם לכם כהורים מותר כל מה שמותר להם. אתם יכולים לעמוד לידם, ולהגיד לילדים לא לקחת מהם חומר. מותר לכם לדרוש מהם, גם בתקיפות יתרה, שלא יתקרבו לילדים שלכם, ולאיים שתלכו לחלק חומרים של "חופש" ו-"דעת אמת" ליד בתי הספר והגנים של הילדים שלהם. כמובן שאסור לאיים במעשים פליליים או באלימות חלילה - אבל יש מספיק הזהרות חוקיות למהדרין שאפשר לנקוט בהן במצבים כאלה.

שוב אני מייעץ לכם לפעול במשותף עם הורים אחרים, כי לבד קשה מאוד להתמודד במצב כזה. מצד שני, הסכנה היא אמיתית מאוד. לא במקרה הם פונים לילדים בכיתות ז' ו-ח', ותהליכי תחרוד (החזרה בתשובה) מתחילים אפילו בגילאים האלה, כשהילדים נוחים להשפעה, ולפעמים עד שההורים מגלים מה קורה כבר מאוחר מדי.

 

לאחר מספר שבועות כתבה לנו אותה אם שוב, לאחר שגם כתבה לעירייה:

בעירייה לא עשו כלום, למרות ההבטחות ולמרות שפניתי אליהם שוב. החב"דניקים ממשיכים לחגוג.

אולי בקרוב יהיה לנו יותר זמן לארגן הורים ולהיאבק בהם.

 

ראו גם: הורים יקרים - הבעייה שלכם מחוץ לקונצנזוס


יוני 2012חברים ב- עוצב על ידי