אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > מאמרים וספרים  לגירסת הדפסה     

אופק, אפיקים, רימונים, פסגות, נפש יהודי ושאר פירות וירקות (2)

כיצד מגיעים אלינו מחזירים בתשובה במסווה של פעילות אקדמית

זוכרים את הכתבה המקורית בנושא "כיצד מגיעים אלינו מחזירים בתשובה במסווה של פעילות אקדמית"? ובכן, מטיפים ומחזירים בתשובה לא מפסיקים לנסות.

 

כתב לנו משה:

ברצוני להפנות את תשומת ליבכם אל תופעה מתגברת בין כותלי האוניברסיטאות והמכללות. שמעתי על התופעה לראשונה לפני כשנה מארוסתי שהייתה גם היא חלק מהתופעה. ארוסתי מסיימת השנה את לימודיה בבית ברל כמורה לחינוך מיוחד. לצערי, חלק מחברותיה וכן אחות של חבר שלי ללימודים לא סיימו את לימודיהן.

מסתבר שמדי שנה מגיעים לרחבי הקמפוסים אנשים דתיים (בחזות לא חרדית) אשר מציעים לסטודנט "מלגה" הכוללת תשלום עבור ה"לימוד". ארוסתי וחברותיה לכיתה התלהבו מהעובדה שהן מגיעות לשמוע על "יהדות", לקבל 30 ש"ח על שעת השתתפות + הסעה למקום + כיבוד + דיור (בהמשך) ואף טיולים.

בארגון פסגות סנטר (שאליו הלכו ארוסתי וחברותיה) הכל הוצג בצורה תמימה לחלוטין, כפי שגם מוצג באתר האינטרנט שלהם. כך, סטודנטים שמתקשים "לסגור את החודש" זוכים לשמוע הרצאה מעניינת/מצחיקה (לדוגמה, מפיו של הרב יצחק פנגר), ליהנות מקפה/בירה/פיצה ואוכל (כשר כמובן) עם עוד מיני הטבות.

אלא שלאט לאט במסרי "המרצה" מסתתרים רמזים לגבי אורח החיים ומשמעות החיים שמתבזבזים לריק. מעת לעת מוזמן הסטודנט "לעשות" (ולשמור) שבת עם משפחה חרדית. בהמשך, לסטודנט שנזקק לדיור מוצע לגור עם שלושה מבני מינו (ללא היתר להזמין אורחים מהמין שני) בדירה שומרת שבת וכשרות - זאת בעלות סמלית בלבד. עקב תלות הסטודנט שנבנית בארגון, הסטודנט מרגיש צורך "למלא/להחזיר" לארגון - בהתחלה ב"מצווה קטנה" בלבד, אח"כ במצוות "קטנות" נוספות (כמו "לתת ברכה קטנה למי שמספק את המזון").

חלק מחברותיה של ארוסתי עברו לגור בדירה ולאחר כמספר חודשים התחיל תהליך של התחזקות, חזרה בתשובה ונטישה של לימודיהן לטובת עזרה וסיוע לארגון. בזמן השילוב שבין לימודיהן במוסד הלימודים לסמינר, הן שימשו כמפיצות ומשכנעות שכדאי להגיע למפגשים עם הארגון.

בשבוע האחרון, יצא לי כבוגר של המרכז הבינתחומי הרצליה להגיע לכנס שבו פגשתי את חברי ללימודים שסיים איתי לפני כשלוש שנים את התואר. אחותו התחילה את הלימודים לפני כשנתיים וכששאלתי אותו איך היא מסתדרת, הוא השיב שהיא בתהליכי עזיבה. לא הספקתי לשאול מדוע והיא הופיעה "לבושה היטב" (חצאית ארוכה וכו'). הוא לקח אותי לצד והסביר לי על הארגון "נפש יהודי" שגרם לאחותו בתוך מספר חודשים להתחרדות עמוקה ועימותים רבים בבית.

בעודו מתאר באוזניי כיצד השתלשלו העניינים, אני מבין שגם במקרה דנן, מדובר בתופעה שמתחילה בצורה זהה וממשיכה (עבור לא מעטים) בצורה זהה - בדמיון גדול לאחיו (הקטן מסתבר) - "פסגות סנטר". היום אחותו וחברותיה משמשות כ"מפיצות שמועה" בכיתות הלימוד במרכז הבינתחומי. "נפש יהודי" מספק טיולים לחו"ל (לשם "הכרת היהדות").

בסרטונים ב-YouTube ניתן לראות כיצד הארגון מציג פרופילים של "טיפוס" חילוני, שמדבר בשפה ובטון של הסטודנטים ומפיג את חששותיהם. בהתחלה : "איך הגעתי לזה? הלכתי בקמפוס, ראיתי מודעה, בהתחלה לא ידעתי מה רוצים ממני", "הייתי בטוח שהולכים להניח עליי תפילין כל חמש דקות", "הייתי בטוח רוצים להחזיר'תי בתשובה", "אמרתי לעצמי - דוס אנ'לא יהיה". מודגש שאין צורך לשלם אלא להיפך - "ועוד משלמים לי על זה". יחד עם זאת לא מדובר בשוחד - "ועוד יקנו אותי בכסף...?!" בהמשך : "רציתי לדעת יותר על יהדות", "מצאתי עמית מעניין לשיחה", "הדיון ברמה אקדמית הכי גבוהה שאני מכיר", "הופתעתי - לא אומרים לך מה לעשות - נותנים לך ידע וכלים". לקראת הסוף: "גיליתי די הרבה רעיונות לשיפור הזוגיות", "גיליתי סיפורים מרתקים", "גיליתי מחדש עולם", "הטיול לחו"ל? וואללה... אם רק באוניברסיטה בסוף כל קורס היו לוקחים אותך לטיול בחו"ל...". בסוף: "פגשתי אנשים איכותיים, אכפתיים, אינטליגנטיים", "תשמע, כמו ש'תה רואה דוס לא נהייתי, אבל כן שינה משהו מהותי בחיים, ולטובה - ברוך השם".

כאזרח שאכפת לו שהמדינה תמשיך להיות ציונית דמוקרטית, עם צבא וכלכלה חזקים ושמקיימת ערכים דמוקרטיים כמו שוויון בין המינים - ראיתי חשיבות עליונה לעורר מודעות לנושא. הביטחון נשען על צבא חזק שנתמך בכלכלה חזקה שמורכבת מהסטודנטים שיוצאים בסוף לשוק העבודה ולשרת בצבא. למרבה הצער, אנו, המגזר המשרת והמשלם, הופך בקצב מואץ למיעוט - ולא רק בגלל קצב ילודה - אלא בין השאר מהמקרים לעיל.

 

כתבה לנו ד"ר חנה ספרן:

אני כותבת בדאגה מרובה בעקבות הקשר שהתגלה בפני בין אגודות הסטודנטים לבין אגודות למיניהן העוסקות בגיוס סטודנטים/יות אל היהדות הדתית כפי שהן תופסות אותה, וכל זאת תוך מתן שוחד בדמותה של מילגה ($900) ותוך שיתוף פעולה עם אגודות הסטודנטים. שמעתי את כל הפרטים הללו מפיה של סטודנטית באונ' חיפה ולאחר בירור שערכתי איתה הגעתי אל האתר שלכם המרבה בפרטים והמוכיח שהתופעה אינה יחודית לאונ' חיפה.

אין כל רע בלימודי יהדות או לימודי דת כלשהם. יש סכנה בלימודים הבאים להטיף לדרך חיים דתית לאנשים/נשים שזו אינה דרכם וכל זאת תוך מתן של כסף. אני מצפה מאגודות הסטודנטים שישמרו על טוהר דרכן.

 

להלן סיכום של כמה מהנקודות שכבר עלו בכתבה הקודמת, כמו גם בשיחות בינינו לבין אגודת הסטודנטים של אונ' תל אביב. אנו ממליצים מכל לב לכל אגודת סטודנטים ולכל סטודנט/ית לבדוק היטב נקודות אלה:

 • כל מחזיר בתשובה שמנסה להיכנס למסגרת אקדמית יביא עמו תמיד מצג המעיד שאינו כזה, אלא שהוא "מעשיר ידע ביהדות" וכדומה.

 • חלק מהארגונים האמורים מנהלים פרוייקטים בשיתוף ארגונים נוספים כמו "ערכים" או "הידברות" שידועים כארגונים להחזרה בתשובה. מדובר גם באותם מרצים, ובנוסף חלק מההרצאות ממש שולחות את הסטודנטים לאותם ארגוני החזרה בתשובה מוצהרים.

 • חלק מהמרצים בסמינרים ידועים בציבור כגדולי המחזירים בתשובה, ולעיתים גם נאמר עליהם במפורש בהרצאות שהם כאלה. הם מוצגים בכל מקום אחר כרבנים.

 • התכנית כוללת מילגה שמשמשת בין היתר גם כאמצעי כפייה על המשתתפים להשתתף באירועים ארוכי זמן, כגון: סוף שבוע עמוס ביותר בהרצאות, וכדומה - אירועים המקלים מבחינה פסיכולוגית להשפיע על הקהל.

 • התכנים בפועל כוללים אמירות רבות על הכיעור בחברה החילונית וזלזול במדע בכלל ובאקדמיה בפרט.

 • התכנים כוללים העברת אמונות הילכתיות המנוגדות למחקר המדעי, כאילו היו עובדות היסטוריות (סיפור מתן תורה וכו').

 • החומר מתעלם לחלוטין ממחקרים מדעיים על היהדות וההיסטוריה שלה, ואף מנוגד להם.

 • ההרצאות אינן משאירות בד"כ מקום להטלת ספק וביקורת - לא בזמן ולא במתן הרשות. הרוב - במיוחד בשלבים המתקדמים - מוצג כעובדות מוחלטות שלא ניתן ואף אסור להתווכח איתן.

 • ההרצאות כוללות רטוריקה מוכרת של סמינרים להחזרה בתשובה (הרמת קול, שפת גוף וכו').

 • הזווית היחידה של היהדות בה מדובר היא היהדות החרדית האורתודוקסית.

 • ההרצאות על עיקרי היהדות - במיוחד בשלבים המתקדמים - מעבירות מסר ברור לא של "העברת ידע" אלא של "צורך לקיים".

 • חלק ממממני המילגות הללו מצוטטים במחקרים חברתיים ובסיכומים בתיקשורת כבעלי מטרה מוצהרת להחזיר בתשובה חילוניים במיוחד וסטודנטים בפרט.

 • בהתאם למטרות אלה, חלק מהארגונים האמורים קבעו את משכנם בלב שכונות חילוניות ולעתים אף נמצאים בקונפליקט עם תושבי המקום, על רקע פעילויות החזרה בתשובה של תושבים וילדים.

 • מהות הסמינרים בסופו של דבר להביא אנשים לאמץ ערכים הסותרים את ערכי היסוד של המדינה.

 • חשוב לבדוק האם הסמינרים האמורים, על המילגה שבהם, פתוחים במידה שווה בפני כל סטודנט, או שמא רק בפני סטודנטים יהודים.

 • בימים אלה של מאבק בהדרת נשים, לא יעלה על הדעת שאגודות סטודנטים ימליצו על סמינרים שמעבירים "חומר חינוכי" תוך הפרדה בין נשים לגברים.

 • אגודות הסטודנטים מתחייבות בד"כ בתקנוניהם לפעול למען מתן שירותים שונים, אשר יסייעו לסטודנטים להעלות את רמת הישגיהם האקדמיים, מתוך שאיפה ליצור סביבת לימודים אופטימלית, לשמור על תדמיתם, מעמדם האקדמי, עצמאותם ואי-תלותם של הסטודנטים, ולשמור על מכלול האינטרסים האקדמיים של ציבור הסטודנטים. יש לוודא שהסמינרים האמורים עומדים בנאמר.

 • אגודות הסטודנטים מתחייבות בד"כ בתקנוניהם להיאבק נגד כל גילוי של הפליה מצד כל רשות ו/או גוף ו/או מוסד, וכן לפעול למען כך שכל התארגנות של סטודנטים הפועלת עפ"י חוקי המדינה תקבל משלטונות האוניברסיטה מקום בו תוכל לקיים את כינוסיה - תוך קיום ושמירת חופש הבעת הדעה. יש לוודא שהסמינרים האמורים עומדים בנאמר.


ינואר 2012חברים ב- עוצב על ידי