אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
הספר: ויברא האדם את אלוהים בצלמו
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > החזרה בתשובה  לגירסת הדפסה     

מחזירים בתשובה בבית החולים רמב"ם

"האם עכשיו את יותר או פחות מאמינה בבורא עולם?"

את המכתב הבא קיבלנו מאת לי (ונציין גם שאינו היחידי מסוגו):

שלום לכם,

ברגעים אלו אני רותחת מזעם. אני מקווה שהמייל שלי באמת מתאים ל"קו האדום" ושאני לא תופסת את מקומן של הודעות חשובות יותר.

קרובת משפחתי התאשפזה בבית החולים רמב"ם בחיפה לתקופה לא קצרה. אנחנו (המשפחה) מבלים איתה לאורך כל שעות היום, והיום הופתעתי לרעה כאשר בחצי השעה האחרונה של שעות הביקור צץ פתאום מחזיר בתשובה חבד"ניק, ואולי עדיף שאת הדעות שלי אני אצנזר.

האדם הזה מסתובב במחלקות בשעות שכבר כמעט ואין מבקרים, ומנצל שעות כושר כדי לפתוח בדיונים "על מהות האמונה" עם חולים אומללים שנמצאים במשברים קשים (חלק גדול מהחולים במחלקה המדוברת הם אנשים שעברו תאונות קשות).

לצערי הגדול נמצא מי שמיהר לקחת ספרון מהמחב"ת, ואף להפקיד בידיו כמה שקלים, וכך יצא שהלה נשאר כדי לפתח שיחה.

משום שהוא הבחין בסלידתי, הוא השתדל מאוד להתעלם מנוכחותי בחדר. כשהוא פנה בקושיה אל המאופשזת "האם עכשיו את יותר או פחות מאמינה בבורא עולם", ומיהר למלא את ראשה בסיפור מניפולטיבי על כך שעליה לאהוב את אלוהים אף יותר, ניסיתי גם אני לפנות אליו בקושיה. הוא ביטל את דברי, המשיך בשלו, המשיך להתעלם מנוכחותי, הפעם במופגן, ומכיוון שדיירי החדר לא במצב נעים, נראה לי מיותר לפתוח ולהקים "סצינה".

אגב, כל מה שרציתי לשאול זה, אם בורא עולם כל כך ברור, ואם פעולותיו של המחב"ת כל כך הגונות ולגיטימיות, מדוע הוא רודף אחרי חולים ובשעות שהמחלקות ריקות ממבקרים במצב נפשי יציב, ולא מגיע להפיץ את משנתו בין אנשים בריאים וכשירים יותר למחשבה (כאלו שלא מסוממים ממורפיום וסובלים מכאב ויאוש).

אני כל כך כל כך כועסת. הגעתי אל עמדת האחיות בכדי להתלונן על כך שמאפשרים לאנשים כאלו להסתובב באופן חופשי במחלקה, אך מכיוון שהמאושפזת לא מעוניינת להיות מוקד של בלגן החלטתי לדחות את התלונה ולהביעה באופן שלא יקושר אליה.

כתבתי מכתב תלונה לבית החולים:

היום, בעת שביקרתי חולה באחת המחלקות בשעת ערב מאוחרת, זמן קצר לפני תום שעות הביקור, הגיח לפתע אדם בעל חזות דתית מן המסדרון, הציע חוברות דת וניסה למשוך את החולה אותה ביקרתי לשיחה על אמונה.

כאישה ליברלית, אני מאמינה בזכותו של כל אדם לבחור את אמונתו ובזכותו לדון בה בחופשיות, אך זהו לא מקרה תמים. מדובר ב"מחזיר מקצועי בתשובה" אשר מסתובב במחלקות השונות בבית החולים, בוחר שעות בהן רוב המבקרים אינם והחולים מצויים לבדם. הוא אינו פונה אל הציבור הרחב, אלא אורב לאנשים בשעת צרתם, כאשר הם חסרי אונים, בודדים ונוחים להשפעה. אני תוהה מדוע מחזירים בתשובה מורשים להסתובב בבית החולים באופן חופשי. אם ברצונם לסייע, להציע תמיכה כלשהי וקירבה לדת לאלו שמחפשים קירבה זו, הרי שהפתרון ההגיוני הוא לאפשר להם לפתוח עמדה בולטת בה יציעו את משנתם והחפצים במשנה זו יוכלו לגשת אליה בחופשיות. הם יכולים אף לפרסם שעות קבועות בהן הם עוברים במחלקות או לאפשר דרכי קריאה שונות (בדומה לנותני שירות אחרים, כדוגמת שירות הטלויזיות). הדרך בה הם שורצים במסדרונות ואורבים כגנבים לשעה נוחה לפעולה אינה לגיטימית בעיניי ואף מרמזת על כך שאינם פועלים באופן שהוא חוקי או מקובל. אם כך הדבר, מדוע אין מונעים מהם את הגישה לחולים? מדוע מאפשרים להם להטריד חולים ולנצל את חולשתם?

בנוסף, מן הראוי שאדם שכזה, אשר עובר במחלקות ללא מטרה מוגדרת של ביקור, יתושאל על ידי עובדי המקום ואף יורחק מסיבות ביטחוניות - העובדה כי אדם עובר בין החדרים במחלקה שבה מצוי גם צוות עובדים שיכולים להבחין כי אין מדובר במבקר מן המניין, ומתקבל בסלחנות וללא חשדנות, מטרידה, שכן באופן דומה יכולים להגיע גם גנבים או עבריינים שונים ולבצע זממם מבלי שאיש יפריע להם.

אודה לכם מקרב לב אם תתיחסו לתלונתי ברצינות, ותטפלו בבעיה זו.

חופש

עד כאן דבריה של לי, אשר כתבה לנו בהמשך גם על "ביקורי חולים" דומים נוספים. בזמן שהעבירה לנו את הדברים, מבית החולים קיבלה בינתיים רק תשובה רשמית יבשה על כך שפנייתה הועברה למחלקה המתאימה

בנוסף למאמץ משלנו לפנות לבית החולים בנושא, רצינו לציין גם כי ההצעה להקים "עמדה בולטת בה יציעו את משנתם" תקפה - אם בכלל - רק אם היא כוללת גם את האפשרות להציע משנה חילונית הומניסטית ופלורליסטית בעמדה דומה. אנו נשמח לקבל עמדת הסברה מתאימה ולקדם השכלה וערכים טובים ונאורים.

ראו גם:
מחזירים בתשובה במחלקה הפסיכיאטרית בבית החולים תל השומר
בית חולים ישראלי - המאה ה-21


ספטמבר 2007חברים ב- עוצב על ידי