אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > החזרה בתשובה  לגירסת הדפסה     

הילד חוזר בתשובה... מה עושים?

מספר עצות
וגם: דעו בפני מה אתם עומדים

הקדמה

אחד הנושאים בהם עוסקת עמותת 'חופש' מאז שנת 1985 הוא סיוע למשפחות של "חוזרים בתשובה" (כאשר מדובר כמעט ללא יוצא מן הכלל ב"מוחזרים בתשובה"). כיום, אנשים בדרך כלל פונים לעמותה באמצעות אימייל (דואר אלקטרוני) או משאירים הודעה בשירות המענה הטלפוני של העמותה. חייבים להודות: בגלל שהעבודה מתבצעת בהתנדבות, בזמנם הפנוי של האנשים, ובגלל עומסים שונים, לא תמיד אנו מצליחים לחזור בזמן לכל פונה, ועל כך התנצלותנו.

עם הזמן צברנו (לצערנו) ניסיון באירועים מסוג זה, ואנו סבורים שחשוב לשתף בחלק מהדברים גם את קהל קוראינו. בין היתר על מנת לנסות ולעזור במעט לכל אלה שמי ממשפחתם או חבריהם הקרובים נפל במלכודת ההחזרה בתשובה ולא יצרנו קשר איתם. מספר הערות חשובות:

 • אין לראות בסיכום זה ייעוץ מקצועי רשמי, ואיננו נושאים באחריות כלשהי לתוצאות אפשריות מהשימוש בתוכנו. כל המטרה בנאמר כאן היא לנסות ולסייע מניסיוננו בהתמודדות עם אירועי חזרה בתשובה של בן משפחה או חבר קרוב.
 • למי שטרם עשה זאת, מומלץ לעיין קודם לכן במאמר 'הורים יקרים - הבעייה שלכם מחוץ לקונצנזוס'.
 • כמקובל, בסיכום זה נעשה שימוש בלשון זכר כאשר הכוונה לשני המינים. לא חסרים, לצערנו, אירועים רבים הנוגעים לבנות משפחה או חברות קרובות.
 • נשמח לקבל הצעות לשיפור הנאמר בסיכום קצר זה.

דברי רקע כלליים

מעט סטטיסטיקה: הניסיון מראה שברוב המקרים פונים אלינו הורים (או הורה יחיד) עם בן/בת שנמצאים בתהליך המכונה "חזרה בתשובה", בגילים שבין 13 ועד 20 פלוס. לפעמים יש בתמונה אח או אחות נוספים שכבר "חזרו בתשובה" לפני כן. במקרים נדירים יותר פונים אלינו בקשר לבן משפחה אחר (בעל, אשה, אח וכו'). במקרים מיוחדים הסיפור מורכב, לדוגמה: אב שחזר בתשובה, שמנסה "לקחת אתו" ילד, למורת רוחה של אם חילונית.

כמובן שמנקודת מבטו של מי ש"נפל עליו" אירוע שכזה עם בן משפחה או חבר קרוב, הסטטיסטיקה פחות חשובה. יתר על כן, יש לדעת: לא חסרות גם דוגמאות של הורים מסורתיים או אפילו "דתיים לייט", שמודאגים מבן או בת הנמצאים בתהליך הקצנה דתית. 'הרי אנחנו עושים קידוש בכל ליל שבת ואוכלים רק כשר' - אינו חיסון בפני התהליך המכונה "חזרה בתשובה".

חשוב לא לטפח תקוות כאילו יש בידינו (או בידי מישהו) "תרופת פלא" בסגנון "זבנג וגמרנו" שפותרת את בעיית ה"חזרה בתשובה". מניסיוננו, בשלבים בהם המשפחה מודעת למצב, בדרך כלל כבר "מאוחר מדי", ויש להבין ולהפנים שמדובר בתהליכים ארוכים וקשים. לפעמים מדובר בשינוי לכל החיים, ולפעמים בתהליך שיוצאים ממנו רק לאחר חודשים או שנים. אם כן, אז היציאה בהמשך היא לפעמים "לגמרי" ולפעמים רק חלקית. לפעמים "בבת אחת" ולפעמים הדרגתית. כמובן שיש גם מקרים חריגים.

לפני שאתם ממשיכים לקרוא, על מנת להתמקד טוב יותר בנושאים השונים המובאים בהמשך, שאלו את עצמכם מספר שאלות (ואם אתם פונים אלינו או אל בעל מקצוע מתאים כלשהו, יעזור אם תצטיידו במידע הרלוונטי):

 • האם מדובר בקטין (מתחת גיל 18)?
 • האם יש קרובים אחרים או חברים שעברו תהליך דומה לאחרונה?
 • האם ידוע על איזה רב מקומי או מקום מפגש קבוע שה"חוזר בתשובה" הולך אליהם?
 • האם ל"חוזר בתשובה" יש איזשהם תחומי עניין או תחביבים מיוחדים?
 • האם במסגרת תהליך ה"חזרה בתשובה" הוא חוקר או מתמצא בנושאים הילכתיים?
 • האם הוא עדיין בשלב בו הוא רואה טלוויזיה ו/או גולש באינטרנט?
 • באיזה אזור/יישוב בארץ מדובר?
 • האם יש כתובת אימייל שאפשר לשלוח באמצעותה חומרים אליכם?

נקודות ועצות שונות

להלן מספר נקודות שעשויות לסייע, הכל לפי המצב הספציפי. חלק מהחומרים המוזכרים כאן יכולים להיות רלוונטיים הן ל"חוזר בתשובה" עצמו, והן למשפחה שמעוניינת לעתים לקבל מעט "תחמושת" לוויכוחים אפשריים איתו.

לא חריג: אמנם "צרת רבים" אינה נחמה, אבל מקרים כאלה הם נפוצים (יותר ממה שמקובל לחשוב) ומקרים דומים רבים מוכרים לנו. כדוגמה אחת (מני רבות) ראו את סיפורו העצוב של מאור.

מידע למשפחה: סביר שאתם כבר יודעים, אבל אם לא - אז כדאי להבין שתהליך כזה לא קורה בדרך כלל "מעצמו". במרבית המקרים עומד מאחרי הנושא איזשהו מטיף דתי או רב מקומי, שעוסק בהחזרה בתשובה של נערים. הוא הופך עם הזמן להיות הדמות הסמכותית הקובעת אצל הנער, וגם מדריך אותו איך להתנהג ומה להסתיר. ראינו גם מקרים רבים של התכתבויות שוטפות (בעיקר בטלפון הנייד) עם נערים וילדים, ללא ידיעת ההורים, תוך מתן עצות להם מה לומר ואיך להתנהג. דוגמאות: מה להגיד להורים, לנסות ו"להחזיר בתשובה" גם אחים/אחיות נוספים, מה להגיד בצבא (אם זה רלוונטי) וכו'.

גישת המשפחה: משפחות רבות הסובלות מהנושא נמצאות בסוג של בלבול, ולפעמים הדברים קורים מהר מדי מכדי שיחליטו על גישתם הכללית. עם זאת, קיימות שתי גישות מנוגדות: האחת, לנסות ולהתנגד באופן חריף לתהליך ה"חזרה בתשובה", עד כדי איום בניתוק קשר/סיוע עם ה"חוזר בתשובה", איום בפנייה מתאימה אל רבניו, וכו'. האחרת, לנסות ולהתפשר עם ה"חוזר בתשובה" על דברים רבים, בתנאי שגם הוא יפגין פשרות. הניסיון מראה שלפעמים עוזרת הגישה האחת ולפעמים האחרת. יש לא מעט מקרים ששיתוף פעולה מוחלט של ההורים דווקא מזרז את ההידרדרות. קשה לתת עצה אחת לכולם.

להיפגש עם מישהו: תלוי כמובן ברצון ה"חוזר בתשובה" ו/או המשפחה, אבל לעתים (בכפוף לאילוצי זמן) אפשרי להיפגש עם מי מחברי הצוות שלנו שיש להם ניסיון מסוים בנושא, אם רוצים, כדי לנהל שיחה. ישנם אנשי צוות חילוניים וישנם יוצאים בשאלה שיוכלו לספר מניסיונם. תנאי חשוב לפגישה כזאת הוא שלא יהיו נוכחים בה מטיפים דתיים, רבנים וכו'. הסיבה היא עניינית: במקרים בהם מישהו כזה נוכח בשיחה, אהדתו של ה"חוזר בתשובה" אליו מתפרשת בעיניו כצדקתו האוטומטית, ללא קשר למה שנאמר, ואז מכך הוא מסיק כאילו כל מי שאומר אחרת טועה, וזה רק מחזק יותר את דעותיו - ובזאת רק גרמנו נזק. חשוב לציין שבמקרים של "חוזר בתשובה" בגיל צעיר במיוחד (13-14), מומלץ להשאיר את הנושא לפסיכולוגים מומחים בתחומם.

ייעוץ פסיכולוגי: ישנם פסיכולוגים שעוסקים בנושא זה באופן מקצועי. אנו מכירים כמה מהם, ויכולים במקרה הצורך לקשר בינכם לבין מישהו מהם. אמנם אנו בעמותה עוסקים בנושא בהתנדבות, אבל פסיכולוגים מקצועיים עושים זאת כחלק מעבודתם, כלומר, בתשלום.

טיול בחו"ל: העולם הוא גדול. אם ניתן (וברור שלא תמיד זה אפשרי או קל) - טיול לחו"ל למקומות שונים ומגוונים עם ה"חוזר בתשובה" עשוי "לפתוח אופקים" ולהדגים כי כל הנושא המדובר הוא בסך הכל איזו גחמה מקומית של איזה קבוצה קטנה במקום נידח על פני הכדור שלנו.

תכניות טלוויזיה: אם ה"חוזר בתשובה" רואה טלוויזיה, ובתקווה שיש בבית כבלים, קיימים מספר ערוצים שיש בהם ריכוז של תכניות בנושאים רלוונטיים - ערוצים כגון "ערוץ המדע" (ערוץ 8 ב'הוט') או "נשיונל גיאוגרפיק" ודומיהם. גם בערוצים הכלליים (כגון ערוץ 1 או 2 או 10) תמצאו לעתים תכניות מתאימות. אחד הדברים שניתן לעשות הוא לבדוק מראש מתי יש תכניות שמתאימות לענייננו, לצפות בהן (אפשר גם להקליט למי שיכול), אולי אפילו מבלי לתאם עם ה"חוזר בתשובה" מראש, אלא פשוט לגרום לו "להיתקל" בהן במקרה. הנושאים המועדפים הם: תכניות שעוסקות באסטרונומיה ובמדע בכלל, תכניות שעוסקות בארכיאולוגיה, תכניות שעוסקות בהפרכה של מיתוסים עתיקים, וכמובן תכניות שעוסקות במחקר מדעי של הדת עצמה והיווצרותה.

סרטונים: אם ה"חוזר בתשובה" גולש באינטרנט, חומרים רבים מצויים באינטרנט, במיוחד סרטונים באתר YouTube, שמכילים ביקורת ראויה על מטיפים ומחזירים בתשובה למיניהם, כמו גם סרטונים מפי אנשי אקדמיה ומומחים שדנים בהיסטוריה האמיתית של העם היהודי והדת היהודית. אם זה רלוונטי, נוכל לשלוח מספר הפניות מתאימות - חלקן מופיעות ברשימת ההפניות והחומרים שבסוף סיכום זה. למי שאין אינטרנט אבל יש מחשב, נוכל גם לשלוח סרטונים וחומרים אחרים על גבי דיסק USB.

ספרים: יש ספרים רלוונטיים רבים שיכולים לעזור. חלקם עשויים לעניין את ה"חוזר בתשובה" (אם הוא מוכן לקרוא) וחלקם יכולים לעניין גם את המשפחה. יש כמובן ספרי מדע ומחקר רבים. ברשימת ההפניות והחומרים שבסוף סיכום זה ריכזנו נתונים על כמה ספרים חשובים. חלק מהספרים זמינים בחנויות ו/או באינטרנט. במקרה שאין, ניתן להזמין את חלקם ישירות מההוצאה לאור המתאימה. עבור חלק מהספרים, העמותה מחזיקה כמות קטנה שהיא רכשה (בכסף), כדי למכור אותם מעט בזול יותר מאשר בחנויות.

מאמרים: קיימים המון מאמרים (בחינם) באינטרנט בכלל, ובאתר האינטרנט 'חופש' בפרט: אתם יכולים כמובן לחפש בעצמכם - במיוחד במדור 'מאמרים וספרים', תחת 'חשיבה חופשית', ובמדור 'יוצאים בשאלה' תחת 'סיפורים אישיים'. אם יש כיוונים מסוימים שה"חוזר בתשובה" מתעניין בהם או שואל עליהם, נוכל להמליץ על מאמרים מתאימים. ייתכן שהמשפחה תמצא גם חומר מתאים לה. למתעניינים לעומק בנושאים הדתיים-הילכתיים מומלץ גם לעיין באתר 'דעת אמת' באינטרנט. אם זה רלוונטי, אפשר לנסות ולגרום ל"חוזר בתשובה" להיתקל כאילו במקרה במאמרים ו/או באתרים האמורים. במקרה הצורך נוכל גם לשלוח מאמרים מודפסים. למקרים של "חוזרות בתשובה" (בנות) מומלצים גם מאמרים ספציפיים על מעמד האישה בהלכה. ברשימת ההפניות והחומרים שבסוף סיכום זה נמצאת רשימה חלקית של מאמרים רלוונטיים.

שאלות תוכן ספציפיות: אם יש ל"חוזר בתשובה" (או למשפחה) שאלות "קשות" בנושאי המהות: דת, אמונה ומדע - נשמח לענות. כבר שמענו כמעט הכל, ואנו כבר מכירים את הטיעונים השונים והטעויות הנפוצות. הבקשה היא רק לשלוח קצת בכל פעם, ולא הרבה בבת אחת.

סמינרים דתיים: פעמים רבות מעורבים בתהליך ה"החזרה בתשובה" סמינרים של ארגונים דתיים שונים ('ערכים', 'הידברות', אמנון יצחק וכו'). לפעמים ה"חוזר בתשובה" מבקש מהמשפחה, או אפילו מאיתנו, לבוא איתו ביחד לסמינר כזה. יש שזה נעשה מתוך רצון כן לבדוק את הדברים, ופעמים רבות כדי "להוכיח" כביכול את צדקת טענותיו. מתוך ניסיוננו, הסמינרים הללו מלאים בטעויות, הטעיות, ערבוב נושאים וחוסר ידע, אבל ה"חוזר בתשובה" אינו יודע זאת. יתר על כן, הוא מייחס חוכמה רבה לדוברים ועקב כך גם מקבל את דבריהם. במקרים של בקשה מסוג זה, ניתן להתנות למשל הגעה לסמינר כזה, במחויבות להקצאת זמן מתאים - תוך כדי הסמינר - להשיב לטיעונים, בזמן שהקהל נוכח עדיין (זה בדרך כלל לא צפוי לקרות) ו/או במחויבות של ה"חוזר בתשובה" לבוא גם להרצאה/סמינר "נגדיים". בנוסף, חלק מהסרטונים שהוזכרו כבר בסיכום זה מדגימים את בורותם וטעויותיהם של כמה מהמרצים הידועים בסמינרים אלה.

תחביבים: עניין בתחביבים ובעיסוקים אחרים הוא כיוון טוב ורצוי לעודדו, מכמה סיבות. גם בגלל שעיסוק בנושא X מסיח את הדעת מעיסוק בנושא Y, ולפעמים גם ניתן למצוא "סתירות" אפשריות שיפריעו לעיסוק בנושא הדתי. דוגמאות: תחרויות ספורט מעניינות דווקא בשבת, הצורך בגישה לאינטרנט ובחיפוש בו, ועוד.

היבטים משפטיים: לעמותת 'חופש' יש גם עורכי דין שמייעצים במקרה הצורך, כאשר אנו משתדלים לענות לפונים בנושאים כאלה תשובות ראשונות וקצרות ללא עלות. בדרך כלל קשה למצוא היבטים משפטיים במקרים של "חזרה בתשובה", אבל יש כמה דוגמאות שאפשר לנסות לטפל בהן: הלנת קטינים מחוץ לבית ללא הסכמת ההורים, הטפה דתית בתוך כתלי מוסד חינוכי, זיוף אישורים כדי להימנע מגיוס לצבא. יש לעמותה מדריך משפטי קצר שזמין בחינם באינטרנט (מופיע בדף הראשי של האתר), ויש בו גם פרק בנושא 'החזרה בתשובה של קטינים'.

חברים חילוניים: אם יש אח/אחות חילוניים קרובים, ובמיוחד אם יש חבר/חברה (בן/בת זוג) חילוניים, עשוי להיות לדבר השפעה חיובית על ה"חוזר בתשובה". חשוב לעודד קשרים כאלה. אגב, גם קשר טוב עם חיית מחמד (כגון כלב) - חשיבותו רבה. מטיפים דתיים מסוימים (לא כולם) יחשיבו כלב כחיה טמאה שרצוי לנתק קשרים איתה, וגם אם לא - עצם הסיווג האווילי כ"טמא" חשוב לענייננו.

אחרים במצב דומה: מטבע הדברים אנו מכירים גם אחרים במצבים דומים, ובמקרים מסוימים, אם רוצים, ניתן לנסות ליצור קשר עם אחרים ש"סובלים" מבעיה דומה. עם זאת, חשוב להבין שמשפחות נוטות בדרך כלל לא לפרסם את בעייתם. במקרים כאלה אנו חייבים לבקש רשות מאחרים כדי ליצור את הקשר, ופעמים רבות הם מעדיפים שלא לעשות זאת, מתוך שיקולים שלהם של טובת הילד/המשפחה.

מפגשים קבוצתיים: איננו מנהלים, לצערנו, מפגשים מסוג זה. לא בגלל שאיננו רוצים בכך - פשוט אין לנו מספיק משאבים לנושא, כזכור אנו עוסקים בדברים בהתנדבות בזמננו הפנוי. על כך יש להוסיף את רתיעתם של אנשים רבים הנמצאים במצב דומה מלשתף את הבעייה שלהם עם אחרים במצבם, מסיבות שונות, כפי שכבר נאמר לעיל.

הפניות וחומרים

סרטונים

קישור תיאור מתאים
ל"חוזר"
מתאים
למשפחה
https://www.youtube.com/@NuBemet100/videos הערוץ של "נו באמת" עם סרטונים המכילים ביקורת על הרצאות של מטיפים דתיים ידועים, וחשיפת השגיאות והאיוולות שבדבריהם. +++ ++
http://www.youtube.com/user/Zygorhiza/videos הערוץ של Zygorhiza עם סרטונים מבית "נו באמת", המכילים ביקורת על הרצאות של מטיפים דתיים ידועים, וחשיפת השגיאות והאיוולות שבדבריהם. +++ ++
http://hofesh.org.il/freeclass/parashat_hashavua/11/nira-amit.html
http://www.youtube.com/user/amitnira/videos
הערוץ של נירה עמית, עם פרשנויות עדכניות לפרשות השבוע, שמדגימות אבסורדים ותפיסות מוטעות בהקשר לטקסט המקראי. +++ ++
http://www.youtube.com/results?search_query=יגאל+בן+נון סרטונים עם הרצאות של ד"ר יגאל בן-נון, השוברים מיתוסים נפוצים באשר להיסטוריה של העם העברי הקדום ולסיפורי המקרא. ++ +++
http://www.youtube.com/user/ScienceReasonIsrael/videos ערוץ "הגיון ומדע ישראלי" עם סרטים העוסקים באופן מדעי בנושאים המקורבים לדת מתחומי ההיסטוריה, אבולוציה, אסטרונומיה וכו'. ++ +++
https://www.youtube.com/watch?v=3FOxQfLUl3c ההיסטוריון פרופ' יובל נח הררי שם את הדת היהודית בפרופורציה. חפשו גם סרטונים נוספים שלו ב-YouTube. +++ +++

ספרים

שם
ופרטים
תיאור מתאים
ל"חוזר"
מתאים
למשפחה
'יש אלוהים? האשליה הגדולה של הדת'
פרופ' ריצ'רד דוקינס, הוצאת ידיעות ספרים / ספרי עליית הגג
הספר דן באמונה באלוהים ומסביר כיצד היא אמונת שווא, ומה סיבותיה. הסופר ידוע גם בספרים אחרים שלו בנושאי אבולוציה ומדע. +++ +++
'ויברא האדם את אלוהים בצלמו - האמת טועה'
ד. ניצן, הוצאת צמרת
הספר מבקר נושאים שונים הקשורים בדת: אלוהים, מדע ואמונה, חינוך ומוסר, הטפה דתית ועוד. הוא כתוב בהומור בשפה פשוטה "בגובה העיניים", ונוגע ביהדות, נצרות ואיסלם. +++ ++
'ציידי הנפשות - תשובה ל"תשובה"'
ד"ר צופיה ופרופ' דן מלר, הוצאת זמורה ביתן
הספר מתאר את מערכת ההחזרה בתשובה בישראל ושיטותיה, ומדגיש את "העגלה המלאה" של היצירה והתרבות היהודיים והאוניברסליים, לאו דווקא דתיים. ++ +++
'מכתב לרב'
ינאי, הוצאת ירון גולן
ספר החושף ו"חופר" לעומק בסוגיות הילכתיות ואחרות, שמעלות ספקות רבים באשר ל"קדושתם" של המקורות היהודיים. +++ +
'לא היה ולא נברא - משנה אתיאיסטית סדורה'
ד"ר דן בונה, הוצאת הקיבוץ המאוחד
הספר חוקר לעומק את תופעת האמונה באלוהים ושולל את קיומו באמצעות מסכת הוכחות וכשלי הגיון. +++ +++
'שדים מגיחים מאפלה - סיפורי התחרדות'
ד"ר צופיה ופרופ' דן מלר, הוצאת זמורה ביתן
הספר מכיל סיפורים אישיים - חלקם קשים - שחושפים את אחורי הקלעים של עולם ההחזרה בתשובה. ++ +++
'הדת קמה על יוצריה'
ירון ידען, הוצאת גוונים
הספר חושף את פניה האמיתיים של הדת, ומבהיר תפיסות ומושגים דתיים שרבים אינם מכירים. +++ +++
'ראשית ישראל - ארכיאולוגיה, מקרא וזיכרון היסטורי'
פרופ' ישראל פינקלשטיין וניל אשר סילברמן, הוצאת אונ' ת"א
הספר מתאר את ההיסטוריה של העם העברי הקדום, על סמך ראיות ארכיאולוגיות והיסטוריות, ומדגים כיצד היא שונה משמעותית ממה שהורגלנו לחשוב. ++ +++
'שעשועים של מודעות - המוח החוקר את עצמו'
ד. ניצן, ספר זמין בחינם באינטרנט
הספר חוקר את מושג "המוּדעוּת" - יש שיאמרו "הנשמה" - הקשר שלה למוח שלנו, והשוני הגדול בין התפיסה הדתית לגביה לבין מה שאנו יודעים מבחינה מדעית ופילוסופית. +++ ++
'עולם רדוף-שדים - המדע כנר בעלטה'
פרופ' קרל סייגן, הוצאת הד ארצי / ספריית מעריב
הספר חושף את ההבלים שמאחורי תופעות שונות של "פסודו מדע", כגון קמעות, מזלות, אמונות תפלות, תפיסות "על טבעיות" וכו' - וההבדל ביניהן לבין מדע אמיתי. ++ +++
'קיצור תולדות האנושות'
פרופ' יובל נח הררי, הוצאת דביר
הספר חוקר לעומק את ההיסטוריה של המין האנושי מאז ראשית האבולוציה שלו, ובמיוחד בעשרות אלפי השנים האחרונות, ומדגים לא רק עד כמה היא שונה מהתפיסה הדתית, אלא גם איך היא גרמה לתפיסות דתיות להיווצר. +++ +++
'רובים, חיידקים ופלדה - גורלותיהן של חברות אדם'
פרופ' ג'ארד דיימונד, הוצאת עם עובד / ספריית אפקים
ההיסטוריה האנושית ב-15,000 השנים האחרונות והסיבות שהובילו לאירועים שונים בעולם. ++ ++
'כמעט כמו לווייתן - מוצא המינים נכון לעכשיו'
פרופ' סטיב ג'ונס, הוצאת ידיעות ספרים / ספרי עליית הגג
הספר חוקר לעומק את האבולוציה של החי והצומח על פני כדור הארץ, היבטים רבים ומעניינים שלה, ו"שובר" את ההתנגדויות השונות הקיימות לקבלתה. +++ +++

מאמרים

בנוסף למאמרים שהוזכרו כבר בגוף הסיכום:


אוגוסט 2015חברים ב- עוצב על ידי