אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > במות חופש  לגירסת הדפסה     

על היופי באיסלאם ובקוראן

תגובה למאמר של שלומי על האיסלאם *

אני קראתי את הכתבה שלך על האיסלאם באתר "חופש". לפי דעתי היא מגמתית ונועדה בעיקר לשרת את האינטרסים של האתר.

זה נכון. לא כתבתי את המאמר כדי למצוא חן בעיני אנשים, כתבתי את המאמר כדי להציג את הנזק שגורמות הדתות.

אשר בא להאיר את הדתות באור שלילי, ולהבליט טת כל הרע שבדת.

הדתות לא הביאו טובה רבה לאנושות. הן אולי נתנו לבני-אדם מטרה בחיים, אך גם הפכו אותם למשועבדים לספרים וחסרי מחשבה. כמו שאמרתי, אילו הסכסוך בינינו לבין הערבים היה לאומי בלבד, ולא דתי, אפשר היה לפתור אותו יחסית בקלות. אבל הערבים בשל דתם רוצים להשמיד את כולנו. האמונה כי השמדת היהודים היא רצונו של אללה תאפשר לערבים לעשות זאת בלי ייסורי מצפון.

למה לא לציין גם את כל הטוב שהביא האיסלאם לעולם? את תרומתו למדע ולתרבות האנושית כאשר המערב היה שרוע בחושך של ימי הביניים?

המדע בעולם המוסלמי צמח למרות האיסלאם, לא בגללו. הוא התאפשר משום שהמוסלמים בדורות הראשונים היו סובלניים יותר מהמוסלמים של היום. וגם בדורות המוקדמים הללו נכלאו ונצלבו פילוסופים רבים בעולם המוסלמי. מדען מוסלמי אחד הוצא להורג על שהעז לסבור שהעולם הוא כדור. לעניין זה, פוסק ההלכה הראשי של סעודיה, עבד אל-עזיז אבן באז, פסק ב-1993 כי הארץ שטוחה וכי כל מי שמטיל ספק בכך הוא כופר הראוי להיענש.

את יופיו של הקוראן (בעיקר בהתחשב ברקע של מחבר הספר)

סגנונו של הקוראן אכן יפה, וכך גם היצירות של שייקספיר. אילו הקוראן היה בחזקת אמנות בלבד לא הייתה כאן כל בעייה. הבעייה היא שהקוראן, כמו התנ"ך, נחשב כאמת מוחלטת על-ידי כמה אנשים. סגנונו יפה אך לא תוכנו: הקוראן קורא במפורש להרוג (לכרות את ראשו של) מי שאינו מוסלמי. הקוראן, כמו התנ"ך, מדבר על אל רחמן ורחום שאין לו טיפת רחמים. האל הזה שורף אנשים בגיהינום לנצח על אמונה אחרת. אין שום דבר קדוש או יפה בספר האומר כך.


הכעבה - האבן השחורה

את פרי יצירתם של המיסטיקנים הסופים ועוד הרבה יופי שקיים באיסלאם (כמו בשאר דתות העולם).

המיסטיקנים הסופים יצרו את תורתם ממיזוג בין האיסלאם לבין הפילוסופיה ההודית. לפיכך ההשפעה ההודית מיתנה את הפנאטיות המוסלמית אצלם. האיסלאם עצמו אינו מתון, רק ההשפעה החיצונית מיתנה אותו.

אני יודע שקיים יופי באיסלאם (יותר נכון בתרבות המוסלמית), וכן בדתות אחרות, אבל הבעייה היא שהמוסלמים רוצים לכפות עלינו את היופי הזה. אין לי בעייה עם זה שהמוסלמים מקיפים את האבן השחורה שבע פעמים; יש לי בעייה מאוד גדולה עם זה שהם רוצים שגם אני אעשה זאת. זאת הבעייה עם רוב הדתות, בייחוד שלוש הדתות המונותאיסטיות: בידיהם אמת מוחלטת ויש לכפות אותה על כל העולם.

עד כמה שקשה לך לקבל זאת, השהידים המתפוצצים עם המטענים שלהם אינם בבחינת "מולסמים מעוותים" - הם ממלאים אחר צווים מפורשים של הקוראן. הקוראן מצווה בפירוש למות במלחמה בכופרים ומבטיח גן-עדן למי שיעשה זאת. דת אשר נוהגת כך, אין לי קמצוץ של כבוד אליה.

בכבוד רב,
שלומי טל.


* המאמר המקורי של שלומי הופיע בעבר באתר "חופש", ובהמשך הוסר על פי בקשת המחבר, לאחר שגילה בו אי-דיוקים מסוימים ולא היה לו פנאי לשכתבו מחדש.

אתרים מומלצים:
www.centerforinquiry.net/isis
www.golshan.com
www.ssrcaw.org/eng/art.asp
www.annaqed.com/en


אוגוסט 2001חברים ב- עוצב על ידי