אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
כל מה שרציתם לדעת על ברית מילה או שהעדפתם לא לדעת
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > במות חופש  לגירסת הדפסה     

במת חופש

המציאות ואני
או
טוב תעשה אם תתאים את עצמך למציאות ולא תחפש מציאות שתתאים את עצמה אליך

יש אנשים שכה אוהבים את האמת עד שהם מצויים בפחד מתמיד פן תצטנן מחשיפת-יתר
סמואל באטלר

במה זו מבוססת על שיחה ארוכה שהתנהלה בין דרור, גולש באינטרנט, לבין חבר צוות 'חופש', שנקודת המוצא שלה חוזרת וצפה שוב ושוב אצל גולשים שונים, ולכן אינה ייחודית לגולש דרור (השם שונה על מנת לא לפגוע בפרטיות). נקודת מוצא זו היא רצון ובקשה לקבל הסבר מרוכז ו"אמתי" על סוגיות רחבות-היקף כמו היווצרות היקום על תכולתו, כולל החיים על-פני כדור הארץ, או כבקשתו-ציפייתו של דרור: "אני מחפש ספר שלם אחד - שמרכז את כל המידע בהוכחות".    גישה זו מבוססת מן הסתם על חינוך דתי-חרדי, לפיו התנ"ך, לכאורה "ספר אחד", מכיל הכול, וכל האמת מצויה בו, ורק בו. בבקשה "לקבל ספר אחד שמרכז את כל המידע בהוכחות" יש לא מעט מן הקנטור המאתגר נוסח "נראה אותך גבר! תראה לי משהו  שסותר את האמת שבתנ"ך", כאילו קיים בתנ"ך מידע המגובה בהוכחות מדעיות. קרן אור משובבת-לב בצבצה בדבריו של דרור בסיום הדו-שיח, וזאת תוכלו לקרוא בעצמכם בהמשך.

שלום וברכה,

אני מחפש את המאמרים או הספרים המדעיים עם ההוכחות לאבולוציה ומוצא המינים. אודה לכם אם תשלחו לי רשימה. אני חוזר ומדגיש ספרים עם הוכחות או מדען שאני יכול לשוחח איתו, ולא תיאוריות.
בתודה, דרור

דן מצוות חופש משיב לדרור

שלום דרור - היכנס נא לארון הספרים של חופש, שם תמצא שמות של ספרים העוסקים בהוכחה ולימוד של האבולוציה. שמות המחברים  מומלצים הם ריצ'רד דוקינס, סטיב ג'ונס, סטיבן ג'י גולד, דן גראור.
בן כמה אתה? במה אתה עוסק כיום? על מה אתה מבקש לשוחח עם מדען?
בברכת חופש

דן מצוות האתר

על כך השיב דרור

האם מישהו מהם זכה בפרס נובל או בהכרה על ההוכחות שלהם?
אני בן 38 עוסק במחשבים - ועד היום אני מחפש מישהו שיוכיח לי!! על אבולוציה - ולא מצאתי מישהו שיוכיח לי. כולם מפנים אותי לאתרים או ספרים שמספרים סיפורי מעשיות. בגלל זה אני מחפש מישהו רציני שיתן לי תשובות - אני מבין שאבולוציה היא תיאוריה - יש אבולוציה במין עצמו. אבל לא יודעים להסביר ולהוכיח - איך התפתחו המינים השונים למשל חלק נהיו עופות חלק נהיו לטאות וכולי . . והעין של בעלי החיים - איך התפתחה?
דרור

דן לדרור

צ'ארלס דארווין הציג את מחקרו באקדמיה בלונדון בשנת 1858. אלפרד נובל היה אז בן 25, ורק החל את דרכו כמהנדס כימאי. נובל נפטר בשנת 1896, ורק בצוואתו נקבע שיינתן הפרס הקרוי על שמו. פרס הנובל הראשון הוענק בשנת 1901. אין ספק שלו נובל היה נפטר קודם לשנת 1858, היה דארווין זוכה בפרס על שמו. זה רק כהקדמה לרישא של מכתבך "כן האם מישהו מהם זכה בפרס נובל או בהכרה על ההוכחות שלהם?" ממנו נושבת רוח של לכאורה זלזול. האם טעיתי? אותם אישים שאת ספריהם המלצתי לך לקרוא לא זכו בפרס נובל, אבל להכרה מדעית - זכו גם זכו. פרופ' ריצ'רד דוקינס, למשל, הוא פרופסור לביולוגיה באוניברסיטת אוקספורד. לא קטלא קניא. נא לא לזלזל. ובדומה לו גם האחרים.

אתה כותב אני מבין שאבולוציה היא תיאוריה. זה לא מדויק. בזמנו של דארווין זו הייתה תיאוריה. היום היא איננה עוד תיאוריה אלא עובדה. אין איש מדע בתבל שאינו מקבל את האבולוציה כאבן יסוד בהתפתחות החיים.

עוד אתה כותב יש אבולוציה במין עצמו. אבל לא יודעים להסביר ולהוכיח - איך התפתחו המינים השונים -  ואני משיב לך: יודעים גם יודעים. הייתי יכול להתחיל להסביר לך, אבל זה מחייב זמן ואורך כתיבה. אבל מדוע לטרוח ולהעתיק מספרי המדע? הדברים כתובים ומוסברים בספרי לימוד בצורה ברורה ויסודית, ואין טוב ופשוט מכך.

אתה מבקש לקבל שיעורים פרטיים אצל איש מדע רציני, אבל אני מסופק אם מדען רציני יוכל להקדישלכך את זמנו היקר.
כמי שלמד מדעי הטבע שנים לא מעטות ברור לי, שלפניך שתי דרכים בלבד: ללמוד מדעי הטבע בצורה ממוסדת, קרי - להירשם לאחת המכללות/האוניברסיטאות, או ללמוד בעצמך לבד מספרים. כל מה שאתה שואל במכתבך כתוב בספרים עליהם המלצתי - כמו
  איך התפתחו המינים השונים למשל חלק נהיו עופות חלק נהיו לטאות וכולי  או כמו  והעין של בעלי החיים - איך התפתחה? על כך כאמור יש הסברים נפלאים ומשכנעים באותם ספרים.

לא מובנת לי דחייתך העיקשת לקרוא וללמוד מספרים. הרי גם לימוד ממוסד מחייב קריאה מספרים. גם אתה, את לימודי המחשב ביססת מן הסתם על לימוד מספרים - או שמא אני טועה שוב? מעבר לכך אינני מסוגל לעזור לך.

בברכה
דן

דרור המשיך להשב ודן ענה לו עניין-עניין, והנה הדו-שיח:

דרור: אני לא מזלזול באותם מחברי הספרים - אני רק רוצה לדעת אם הם מוכרים ומקובלים.
דן: בעולם המדעי הם מוכרים היטב ומקובלים מאד. 
דרור: אני מחפש ספר שלם אחד - שמרכז את כל המידע בהוכחות.
דן: טוב תעשה אם תתאים את עצמך למציאות, ולא תחפש מציאות שתתאים את עצמה אליך. מאחר שהאבולוציה כוללת את כל הנעשה בעולם הצומח והחי, ומאחר שאנשי מדע עוסקים איש-איש בתחומו, הגיוני שיש ספרים שונים בתחומי המדע השונים, הנכתבים מנקודות מבט מקצועיות שונות. מה רע בקריאת מספר ספרים, ולא רק אחד? הרי ככל שתקרא יותר כן יתרחב ויעמיק הידע שלך, והרי את הידע אתה מבקש, לא כן?
דרור: קראתי את הספר "בראשית ברא" - ושמה יש הרבה דברים נגד חלקים גדולים בתיאורית האבולוציה.
דן: אינני יודע מי כתב משהו נגד עובדת האבולוציה. מותר לאדם לשגות, גם אם חיבר ספר.
דרור: אז למה אין ספר אחד שמאחד את כל המידע - או אתר אינטרנט.
דן: לא יכול להיות ספר אחד שיאחד את כל הידע. גם לא אתר אינטרנט. היקף המידע בתחום מדעי הטבע לבדם הוא כל כך רחב ועמוק, שאינו יכול להתמצות בספר אחד. פרט למדעי הטבע יש עוד מדעים רחבי-היקף. גם אנציקלופדיה טובה, האוחזת עשרות כרכים, אינה מסוגלת להביא לקורא אלא תמציות ועיקרים של המידע המדעי. על אבר מסוים בגוף האדם תוכל למצוא מספר ספרים, שלא לדבר על-כך שקיימים קצת יותר מאבר אחד בגופנו, ובטבע מצויים מיליוני בעלי-חיים וצמחים שונים. ללא כל קשר לכך כבר כתבתי לך -  מותר לקרוא יותר מספר אחד או  אתר אחד. זה לא יזיק, זה עשוי להעשיר אותך ואת תרבותך.
דרור: יש הבדל עצום בין קבלת מדע המחשבים - שהוא לא קשור לדת או לאמונות של האדם אלא טכנולוגיה בלבד - לבין אנשים שמכניסים השקפה מחשבתית לתיאוריה מדעית.
דן: אז מה? עדיין אינני מבין מה מונע ממך לקרוא בספרים וללמוד מהם?
דרור: אני אמשיך במאמצי - להשיג את האמת. ודרך אגב - לא כל מה שכתוב בספר הוא נכון - הרי זו הטענה שלכם לגבי התנ"ך. אז למה שאאמין למה שכותב מדען או אצר אינטרנט כלשהו - אני מחפש מדען שכתב ספר שאוכל לבדוק את טענותיו. בנוסף - אני אדם שמנסה ללמוד, לא לקנטר, ומוכן להקדיש זמן לחקר האמת.
דן: אני מברך אותך על מאמציך להשגת האמת. אם פיך ולבך שווים, ואתה באמת ובתמים "מנסה ללמוד, לא לקנטר, ומוכן להקדיש זמן לחקר האמת" - הדרך היחידה לממש זאת היא ע"י קריאה רבה ככל שניתן, ולימוד בהתאם.
גם אני אינני מקבל כל ספר כאמת. ההבדל בין ספר מדע, כמו הספרים עליהם המלצתי, לבין ספר התנ"ך הוא בכך, שכל טענה בספר מדעי ניתנת להוכחה ולהצגה לא רק בפני אותו אחד יחיד ש"דיבר עם אלוהים" ו"קבל ממנו" את התורה, אלא בפני אנשים אחרים, במקומות שונים.
אתה לבדך לא תוכל לבדוק טענות של איש מדע על מנת להוכיחן. לזה תזדקק למעבדה, להדרכה, ללימוד מעמיק ולכלים מתאימים. אין לי ספק, שכדבריך אתה אדם שמנסה ללמוד ולא לקנטר, אבל התעקשותך לא לקרוא וללמוד מספרי מדע אינה תומכת בהצהרה מעין זו.
אני חוזר ואומר לך מניסיוני רב השנים - לא תמצא איש מדע רציני שיהיה מוכן ללמד אותך מה שאתה מבקש. כן תמצא, והרבה, מטיפים דתיים שיישבו אתך יומם ולילה להכניס למוחך את הבלי האמונה הדתית, עד שתלך אתם (=תחזור בתשובה).

אני מניח שבכך סיימנו את השיח, אלא אם כן תהיה מוכן לקרואספרים כהמלצתי. במקרה כזה אשמח לדון אתך בשאלות שתצוצנה בראשך לאור ולאחר הקריאה. אני ממליץ לך להתחיל בספר "הגן האנוכיי" מאת פרופ' ריצ'רד דוקינס

בברכת חופש

על כך ענה דרור:

דן שלום,
יש משפט שכתבת שאותו אקח איתי "
טוב תעשה אם תתאים את עצמך למציאות, ולא תחפש מציאות שתתאים את עצמה אליך". אני אשיג את הספרים ואשמח אם תעזור לי בשאלות מסוימות.

דן השיב:

דרור - אין לך מושג כמה שימחת אותי! צעד זה שהחלטת לעשות הוא לדעתי ולניסיוני המהלך החשוב ביותר שיכולת לעשות בשלב זה של חשיבתך. כפי שכתבתי לך - אני ממליץ לך להתחיל בספר "הגן האנוכיי" מאת פרופ' ריצ'רד דוקינס, וכן בספר "כמעט כמו לוויתן" מאת סטיב ג'ונס, שהוא גרסה מודרנית של הספר המהפכני של דארווין "מוצא המינים", שהניח את היסוד להבנת האבולוציה.
אשמח להסביר לך מה שלא תבין, או להשיב על שאלות שתעלינה בראשך לאור קריאת החומר. מה שגם אני לא אדע (ואינני מתיימר לדעת הכול) אשאל מומחים בנושא.
אם טרם עיינת במדור האבולוציה באתר שלנו - אני ממליץ, בייחוד סדרת ההרצאות של פרופ' יואל רק. קרא בסדר המספרים של אותן הרצאות. מדובר בתת המדור
http://www.hofesh.org.il/articles/articles.shtml?filterby=a&filterwith=think#science ובמדור הראשי ששמו "חשיבה חופשית".

ולסיום - תוספת קטנה. אחד ההבדלים העיקריים בין אדם חופשי (חילוני, אתאיסט,לא-דתי) לבין כל מאמין דתי הוא ההתייחסות לסוגיות שאינן מובנות, או שעדיין אינן ידועות. יש בני אדם שחייבים לקבל תשובה ברורה לכל שאלה, כולל איך נוצר היקום ואיך התפתחו בעלי החיים. ויש כאלה, שמסוגלים לחיות עם עמימות, ולחיות בשלווה עם אי-ידיעה. איש מדע, אתאיסט ואדם חופשי מדעות קדומות הם אנשים כאלו. לשאלות רבות ששאלת במכתביך אלינו אין תשובה מלאה, שכן הרבה עדיין לא התגלה, וחלק גם לא יתגלה לעולם. אבל אי-ידיעת הסיבה, או אי-הבנת התהליך אינם מהווים ראיה לקיומו של כוח עליון חוץ-יקומי, בורא יוצר ומנחה מתוך רצון, כוונה ותכנית מראש. עיקרון זה של סובלנות לעמימות הוא בסיס ליכולתו של האדם - יצור זעיר ביקום האדיר, לחיות בשלווה עם המעט שהוא יודע, ולא להידרש לאמונות תפלות או לדמיונות שבני אדם אחרים בדו ממוחם הקודח על מנת לבסס את חייו. מתוך קו מחשבה זה, ומתוך הרצון לדעת ולהבין את שורש כל בעיה בתבל התפתח המדע, והוא ממשיך וימשיך להתפתח. ברגע שנקבל את הגרסה הדתית ש"אלוהים ברא את השמים ואת הארץ" נסגור את היכל המדע ונקבור את עצמנו לדעת בבית הכנסת. ברוח דבריי אלו קרא את הספרים עליהם המלצתי, והמשך ברבים נוספים.

בברכת חופש - דן

הערת שוליים:

מאז ההתכתבות חלפו שנה וחצי, אבל דרור לא חזר אלינו.


נובמבר 2011חברים ב- עוצב על ידי