אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > במות חופש  לגירסת הדפסה     

הכינה נחמה אינה מרפה

מן הסתם אתם זוכרים את הכתבה על הכינה נחמה, רבי אליעזר והרב שמואל אליהו, שכיכבה בעיתון מעריב ובאתרנו לפני מספר שבועות לא גדול. תמצית הפרקים הקודמים: חז"ל קבעו כי מותר להרוג כינים בשבת כיוון שאינן פרות ורבות אלא נוצרות מזיעה. הרב שמואל אליהו, בתשובה לשאלה שנשאל בנושא, פסק שאסור היום להרוג כינים בשבת, כיוון שהתפתחו מינים חדשים של כינים ב-500 השנים האחרונות. עיתון מעריב פירסם ידיעה מרעישה זו בהרחבה, ואנו ציטטנו פירסום זה ודנו בו קמעא.

ובכן, בעקבות פירסום אותה כתבה קיבלנו את המכתב הבא. אנו מפרסמים אותו כאן כמעט כלשונו, למעט השמטת תיאורים ספורים הקשורים בעיתונות ובפוליטיקה:


מאת: מ.

יש לי מן תחושה שאנשים ממש השתגעו!!! אז רציתי לכתוב את הסיפור האמיתי על השאלה ועל התשובה... אז ככה: אני הוא שואל השאלה אל כבוד הרב שמואל, ואני ממש מצטער על כל המבוכה שנגרמה לו על כך...

לפני כחצי שנה התלבטתי הרבה בדת - אם היא נכונה או לא. גם כתוצאה ממפגשי עם אתרכם שהעלה לי הרבה שאלות בלתי פתורות... כחלק מחיפושי התשובה פניתי גם לאתר כיפה (אתר קטן ושולי בנט הדתי) ושאלתי את הרב שאלה שסיקרנה אותי זמן רב בקשר להלכה המדוברת... בעולם היהדות להלכה יש בסיס רב והיא מקיפה את כל אורחות החיים, גם את אלה שנראים לנו כשוליים לגמרי, כמו "מותר או אסור להרוג כינים בשבת". השאלה היא לא על הכינים אלא על ההלכה עצמה...!

בינתיים עברו ימים וחודשים והגעתי למסקנה שאני ודת לא הולכים ביחד, ודי שכחתי מהשאלה הזאת... פתאום קיבלתי אימייל מאתר כיפה, שמודיע שקיבלתי תשובה... לאושרי לא היה גבול, מיד רציתי לקרוא בהשתוקקות את תשובתו של כבוד הרב באתר כיפה ובזה חשבתי שנגמר הענין עם השאלה שלי. התשובה כמובן לא סיפקה אותי, אבל זה היה כבר ממש לא רלוונטי בשבילי. ידעתי שהדת לא בשבילי ובחופש אני חפץ...

אך, כעבור כמה זמן שמתי לב שבזה לא הסתיימה הפרשה. עיתון מעריב (לא פחות ולא יותר!!) פירסם גם הוא את ההתכתבות שלי עם הרב... הייתי המום!! (באתר כיפה מתפרסמים שאלות ותשובות של רבנים בהמון נושאים, חלק מהתשובות אפילו יותר "מגוכחות" מהשאלה והתשובה שלי, ולכן הייתי המום שבחרו להתייחס דווקא למה שאני אמרתי...). והייתי עוד יותר המום שזה הגיע לרדיו, לפורומים שונים בנט ואפילו אליכם לאתר...!!

כתב העיתון כנראה גילה את הכתבה באתר כיפה, הלא ידוע כל כך לציבור הכללי ואף לדתי... הוא נכנס לאתר כיפה, שכנראה איכשהו גילה את קיומו, וחיפש משהו מצחיק... והנה תראו הוא מצא משהו מעניין לאללה (יש שם הרבה דברים על סקס וכאלה, שמוזר שבהם הוא לא נגע כלל...): התכתבות ביני לבין הרב שמואל אליהו שליט"א, והחליט לפרסם את זה. כי כנראה שהוא ידע שזה יביא לו כותרת, והכי מפחיד שהוא צדק!

מעבר לזכותו של כל אדם להתבטא, הרי שמי שיוצא כנגד מה שהוא אמר לא מבין כלום ביהדות! ההלכה לא עוסקת רק במציאות הקיימת היא גם עוסקת "בשטויות". כלומר, באותם דברים שהם יכולים או עלולים לקרות. חלק מהדברים מגוכחים ומצחיקים למדי, כמו השאלה שלי, אבל הם עדיין "חלק" מהמציאות, ולכן גם חלק מההלכה!

אני ממש לא מבין איך שאלה שלי ששאלתי אותה לפני קרוב לחצי שנה (לקח לו זמן לענות...), עשתה כל כך הרבה רעש בתיקשורות הישראלית... הנה הקישור להתכתבות שלי עם הרב: http://www.kipa.co.il/ask/show.asp?id=22819. אגב, זאת היית השאלה הראשונה שלי וגם האחרונה, יותר אני לא אשאל שמה שאלות... גם כי אני לא צריך, וגם כי למדתי את הלקח שלי... :-)

אגב, כל הסיפור גרם לי לחשוב שאולי משהו מנסה לרמוז לי משהו... כי פשוט לא יתכן ששאלה תמימה שלי (היחידה ששאלתי!) הפכה לנשוא כל כך מנופח שעוסקים בו כל כך הרבה מדיומים תקשורתיים בנט ואף ברדיו, ובמעריב! זה פשוט לא יתכן!!

טוב הרגשתי צורך לכתוב לכם תגובה על הכתבה.

כל טוב

להתראות


יולי 2003חברים ב- עוצב על ידי