אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > במות חופש  לגירסת הדפסה     

במת חופש

מי צריך את אלוהים??

מאת יוכי מחיפה

המכתב להלן הגיע אלינו מאישה שנולדה וגדלה במשפחה דתית - יוכי מחיפה, שנתנה לנו היתר לפרסם את מכתבה בשמה האמיתי. המכתב עולה באתר כלשונו, כפי שהגיע אלינו, ולא שינינו בו דבר למעט שינויי פיסוק קלים ועריכה צורנית.
פרסום המכתב אינו מעיד על כך שצוות חופש מזדהה עם כל הכתוב בו, עם כל העובדות המוצגות בו או עם כל המסקנות. אולם קו המחשבה והשקפת-העולם החילונית הניבטת ממכתבה של אישה שנולדה למשפחת דתית מעניינים, וראויים לפרסום.

חופש

שלום לכם,

אני בת 52, מחיפה. גדלתי בבית דתי מסורתי, ובמשך כל ילדותי חונכתי שיש לפחד מאלוהים... - לא לאהבו, לא לכבדו, אלא לירוא מפניו! 'אשכרה' לפחד ממנו!! כי אלוהים נמצא בכל מקום ורואה הכול - ובעיקר את מעשינו הרעים - ולכן יש לפחד ממנו ומעונשיו הקשים...

וכך, במשך רוב שנות ילדותי  נהגתי "לבחון" אותו, ערכתי לו "טסטים"... לאחר כל "מעשה רע" שעשיתי - ציפיתי לעונש ממנו... (לדוגמא: אני וחברתי הטובה אכלנו יחד שוקולד ביום הכיפורים !!! אח"כ חיכינו שבוע ימים - ושום דבר לא קרה...).

במשך השנים, התחלתי יותר ויותר לשים לב לעובדה שלא תמיד - לאחר כל "מעשה רע" שעשיתי - נענשתי, וכן, שלא תמיד לאחר "מעשה טוב" שעשיתי - קיבלתי פרס, (מה גם שלא פעם קרה דווקא שכן 'נענשתי' לאחר "מעשה טוב", ולהיפך...). ואז התחלתי לחשוד... שלמעשה..., כנראה..., אין כאן באמת שום פיקוח, ושאיש הטוב בעיניו יעשה...

מאוחר יותר בחיי התחילו להגיע גם ההוכחות החותכות לכך: פתאום - גם אנשים דתיים נהרגים בתאונות דרכים או במלחמות... (נו, ולמה להם אלוהים לא סולח?! הלוא כל חייהם האמינו בו!!); ופתאום - גם רבנים ואנשי דת בכירים נתפסים גונבים, מועלים, עושים מעשים מגונים, וכו' וכו'... (נו, ומה הם חשבו לעצמם?  שאותם אלוהים לא רואה??).

וכך, המשיכו לזרום להן עוד ועוד הוכחות מידי יום, עד שהגעתי למסקנה הנוקבת : אין אלוהים !

עד כאן הייתי צינית, ומעכשיו ברצינות: לדעתי, המחאה שלכם נגד הכפייה הדתית בארצנו הקטנטונת איננה שלימה. הכפייה הדתית  ומלחמת הדתות מתקיימות, לצערנו, בעולם כולו. הלוא משחר ההיסטוריה, מאז ומתמיד - כל המלחמות בעולם פרצו על רקע דתי! התירוצים אמנם היו שונים ומגוונים (כביכול - פוליטיים, טריטוריאליים, יוקרתיים, וכו')  אך הרקע היה ועדיין הוא תמיד דתי: היוונים לחמו ברומאים, הרומאים והיוונים - לחמו ביהודים, הנוצרים לחמו במוסלמים, ושניהם לחמו ב...יהודים, הסונים לוחמים בשיעים, הפרוטסטנטים בקתולים, והחרדים באורתודוכסים וברפורמים!  והכול בשם האלוהים! כאשר, למעשה, כולם מאמינים באותו אל עצמו!

 

אז מי צריך את הדתות האלה? מי צריך את אלוהים??
אלוהים כבר אינו  רלוונטי בעולמנו, אלוהים כבר אינו לא רלוונטי בימינו!

 
לדעתי, כל האנשים המאמינים באלוהים הם אנשים חלשים, חסרי בטחון וחסרי עמוד שדרה, שאין להם כוח הישרדות משל עצמם, והם נאחזים באמונתם באלוהים כמו בקש הצף על פני המים.

אני משתוממת ומליאת תימהון בעיקר על המשכילים שביניהם! אותם אנשים אינטליגנטיים, בעלי התארים האקדמאיים, ובמיוחד אלה בוגרי החוגים המדעיים! איפה יש לאלה מקום ל"אלוהים" בחייהם?

ובכלל - מי קבע והחליט עבורי שאני יהודיה?  רק בגלל שבמקרה נולדתי לאנשים יהודים?? והאם להם, לאנשים שילדו אותי, הייתה אפשרות לבחור לתוך איזו דת להיוולד וע"י איזה עם אחר להיות נרדפים כל חייהם?  ובעבור מה?!!

ועוד - מדוע בכלל שדת לא תיחשב  כפי שנחשבת דעה פוליטית??  כלומר, אדם מגיע לגיל מסוים, מתחיל לעמוד על דעתו ועל טיבו של העולם - ואז בוחר לעצמו ומחליט לאיזה זרם חברתי/פוליטי/דתי הוא רוצה להשתייך (אם נולדתי להורים שמאלניים - אזי גם אני נחשבת לשמאלנית? לא בהכרח).

לכן, רבותי המלומדים, עם כל הכבוד למאבקכם ולפעילותכם המבורכת - זה לא מספיק!

  • יש להתרחב ולהפוך את הפעילות לתנועה כלל עולמית.
  • יש לפעול להכרה עולמית  ב"קבוצה האתאיסטית" כקהל וכציבור בפני עצמו - הציבור האתיאיסטי.
  • במסגרת ההכרה העולמית - מי שמכריז על עצמו אתיאיסט, מראש הוא מצהיר על עצמו כאישיות  ניטרלי, בלתי שותף בעליל לכל סוג לוחמה, סכסוך או מאבק בעולם שהוא על רקע שיוך דתי , להצהיר על עצמו  כבלתי מזיק  לכל עם/מדינה/חברה  שהוא בוחר לחיות בתוכה.
  • יש להשיג לציבור זה זכויות כלל עולמיות מיוחדות: מאחר שאינו משתייך לכל דת - זכותו להינשא בכל צורת טקס שיבחר, לכל בן/בת זוג שיבחר, לחיות בכל מדינה/טריטוריה שיבחר, בתנאי שלא יהווה לה סכנה בכל דרך שהיא, לקיים את כל הטקסים המלווים את חייו על-פי בחירתו ועל-פי דרכו, כל עוד אינו פוגע  בדרכי אמונתם וברגשותיהם של אנשים המאמינים בדתות אחרות.
  • יהיה זה ציבור חופשי שזיהויו  יהיה בעקרון "חיה ותן לחיות"  ו"איש באמונתו יחיה".

לעניות דעתי, אם כל זה יתקיים - יהיו רבים שיראו כי טוב ויצטרפו לתנועה העולמית הזאת, המלחמות בעולם יפחתו (תהיה פחות  מוטיבציה להילחם), החברה בעולם תירגע ותיהנה מחופש הבחירה, ובא לציון גואל ושלום על ישראל !

נא להפיץ תוכן מכתב זה בקרב כל העורכים באתרכם.

מצפה לתגובותיכם -

יוכי מחיפה

חופש

עד כאן מכתבה של יוכי, כלשונו. יוכי מצפה לתגובות. צוות חופש יגיב ובהחלט יביע את דעתו, אבל נמתין לתגובות הקוראים: כול מי שמעוניין להגיב יכתוב לאתר ויציין "עבור יוכי מחיפה". אנחנו נעביר כל תגובות ליוכי, ובעתיד, בהתאם לתכנים שנקבל, נשקול העלאת התגובות באתר. מי שאינו מעוניין בחשיפת שמו נא לציין זאת, וכך נעשה.


אוגוסט 2007


חברים ב- עוצב על ידי