אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > במות חופש  לגירסת הדפסה     

במת חופש

למה אנשים מאמינים באלוהים?

מאת טיפי
גולש באתר חופש, בן 15, תלמיד כיתה י'

העוז לומר דברים הנוגדים את הקונצנזוס החברתי בכל הנוגע ל"אלוהים", "קדושה" ו"התורה" מעביר לא אחת את צוות האתר תחת שבטי ביקורת קשים מצד אחד, ומעורר ומעודד אחרים להצטרף לדעות אלו, לתמוך בהן ולהפיצן. כך עשה גם  טיפי, תלמיד תיכון בן 15, ששלח לנו השבוע את דעתו על אלוהים. דבריו מוגשים כמות שנכתבו, בלא עיבוד או שינוי, למעט תיקוני לשון זניחים. תודה לך, טיפי. אנחנו מקווים שצעירים נוספים רבים יילכו בדרכך וישלחו אלינו את דעותיהם וחשיבתם בתחום הרחב והחשוב של אמונה-דת-חברה-מדינה.

חופש

לדעתי הסיבה שאנשים מאמינים באלוהים היא מילה אחת: פחד.

אנשים פוחדים מהעולם הזה, והם פשוט ממציאים כל פעם את המישהו הזה מלמעלה, שכביכול יושב שם ושומר עליהם, בלי כל הוכחות מוצקות. סתם אמונה עיוורת. הם אינם מסוגלים להתמודד עם העולם, עם צרותיהם ועם בעיותיהם, אז הם פשוט שמים את החיים שלהם בידיים "שלו".

בתנ"ך לא אמרו אפילו לא פעם אחת - אפילו לא פעם אחת! - שאלוהים הוא ישות מופשטת. למעשה לרוב הוא יושב שם על כסא ה', וקיימת אפשרות שהוא היה סתם איזה מלך נורא חשוב. כמו שטולקין אמר שהוא לא כתב את "שר הטבעות" אלא מצא אותו, כך גם אפשר גם להאמין בספר הזה.

האמונה באלוהים איננה דבר רע. היא הופכת לרע כשמגזימים... כשמגזימים - זה אומר, למשל, כמו אברהם שהיה מוכן לרצוח את הבן שלו בגלל שאלוהים אמר, או כשמבקשים משהו מאלוהים, ויושבים בחיבוק ידיים ומחכים שזה יקרה.

עוד סיבה לכך שאנשים מאמינים באלוהים זה פשוט כדי למצוא סיבה: למצוא סיבה למה אנחנו קיימים, סיבה למה לאכול בשר, סיבה לרצוח, סיבה לשנוא, לסיבה להאמין בחיים אחרי המוות.

האם האנשים באמת חושבים, שאלוהים ירשה להם לקחת חלק מהבריאה שלו על כדור הארץ (בעלי-חיים) ופשוט לרצוח אותם בשבילו? לשם מה הוא צריך את זה? הרי הוא אלוהים!

מה... אלוהים באמת ירצה שאנשים יתבטלו יום שלם רק משום שהוא נח באותו יום? האם הוא באמת רוצה שכל יום ילכו עד לבית-הכנסת להתפלל אליו,  למרות שאפשר להתפלל מהבית, כי הוא נמצא בכל מקום?

בתי כנסת זה לכאורה חטא, כי לפי התנ"ך פולחן לא מרוכז הוא חטא, וצריך פולחן במקום מרכזי אחד, למשל, שכולם יבואו לכותל המערבי, או משהו כזה. בתי-כנסת הם כמו במות מפוזרות בארץ... [הערת מערכת: להבנתינו, מבחינה הילכתית בתי כנסת אינם חטא, ובכלל נושאים רבים שחל עליהם דין א' בטקסט דתי עתיק חל עליהם דין ב' בטקסט דתי אחר.]

מה אכפת לאלוהים אם יש למאמיניו  כיפה על ראשם, או אין? כולה חתיכת בד על הראש.

ויותר מכל, מדוע שאלוהים יסלח לבני-עמו ביום כיפור אם ייקחו תרנגולת וישחטו אותה?

האמונה איננה דבר מעשי. האמונה היא הקשר של האדם לאל בנפשו. כל דתי יאמר לכם את זה. מצד שני - שום דתי לא ינהג לפי זה, אלא ימשיך באותם טקסים פולחניים שאינם שווים כלום.

אינני יכול להתעלם מדברים שדתי אחד אמר לאישה אחת: "בואי ותתרמי לאנשים נזקקים", והיא ענתה לו: "אין לי כסף בעצמי, ואינני יכולה להרשות את זה לעצמי". השיב לה הדתי: "אלוהים יעשה שיהיה לך כסף".

ואני שואל: אם זה תלוי באלוהים, מדוע שאלוהים בעצמו לא ייתן לנזקקים כסף?

חופש

אוקטובר 2004


חברים ב- עוצב על ידי