אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > במות חופש  לגירסת הדפסה     

סילבסטר 2003

סילבסטר - אמת ושקר

את המכתב הבא שלח אלינו סומון:

לאתר חופש שלום רב,

בימים האחרונים "הסתובב" באינטרנט אימייל עם התמונה המצורפת, בקשר לסילבסטר:

סילבסטר silvester

אישית יש לי הרגשה שמדובר בתעמולה חרדית חסרת בסיס (בנוסף להיותה כמובן חסרת טעם. השאלות שהתעוררו אצלי, ושלא מצאתי להם תשובה מספקת, הן:
1. ידוע על אותו סילבסטר והאם הוא היה אנטישמי (ומה היתה משמעות הדבר באותה תקופה?
2. האם ה-1 בינואר הוא תאריך בו התרחשו באופן קבוע פוגרומים?
3. האם האמת ידוע על התעללויות מזוויעות כגון אלו המתוארות בכרזה?

אודה לכם מאוד אם תתייחסו לעניין ו/או תפנו אותי למקור מהימן. בברכת שנה טובה, סומון.

תשובת אוהד מאתר חופש:

שלום לך סומון,

אתחיל בסיפורו של יאן , ילד פולני, שהתפרסם באתר האינטרנט "גלים":

שלום! אני גר בעיר ורשה, בירת פולין. בפולין ערב ראש השנה נקרא גם ליל הסילבסטר על שם הקדוש סילבסטר. איך יום זה קיבל את השם הזה? האגדות מספרות על האפיפיור סילבסטר שלכד וכלא דרקון נורא בשם 'לוויתן'. סופר שאם הדרקון ישתחרר בשנת 1000 לספירה הוא יטרוף את הארץ ואת כל תושביה ולאחר מכן ישרוף את כל היקום! שנת 999 הגיעה לקיצה והגיעה שנת 1000 והעולם לא הגיע לקצו! על כך חוגגים האנשים חגיגה גדולה עד ימינו אנו! כיום אנחנו חוגגים את חג הסילבסטר במאכל ובמשתה ובביקורים משפחתיים!

באנציקלופדיה העברית, כרך כ"ה, עמוד 783, תמצא את המידע הבא, ואני מתמצת:
סילבסטר הוא שמם של כמה אפיפיורים. הנודע מכולם הוא סילבסטר ה-1, שכיהן בשנים 335-314 בתקופתו של קונסטנטינוס הגדול. אפיפיור זה מת ב-31 בדצמבר, ומאז נוהגים לקשור את סיום השנה האזרחית בחגיגות הנושאות את שמו. האנציקלופדיה לא כותבת דבר וחצי דבר על אישיותו או מעשיו ביחסו ליהודים.

הפחד שהיה קיים בקרב יהודי אירופה מהנוצרים ומהמימסדים הנוצריים היה בהחלט מבוסס, ופרעות אכזריים ביהודים לא חסרו לאורך כל תקופת הגלות. סביר להניח, שליל ה-31 בדצמבר, שנחוג באירופה בידי המון שיכור, גרר פרעות ביהודים. וכי למה לא? היהודי שימש תמיד שעיר לעזאזל, בייחוד באירופה. גם ההתעללות ביהודים, כפי שהיא מוצגת במודעה ששלחת, איננה בלתי-מציאותית, שכן לא היה גבול לעינויים שנוצרים עינו יהודים רק משום יהדותם. אלא שיש להבדיל בין עובדות לבין פחדים, בייחוד כשמדובר ב"הצגת ראיות", כפי המודעה שצירפת, או שיוך מעשים מסויימים לאדם מסויים, ללא בסיס.

כשמדובר בתגובה של ציבור חרדי, בייחוד של הנהגתו, הפחד מהול בכמות רבה של רצון ליצור חייץ בין החברה היהודית לנוצרית, מתוך שיקולים שונים, שההתבדלות המוכרת מהווה בה משקל רציני. הדרך הקלה ביותר להביא להפרדה היא ההפחדה, ובכך החרדים ממש "מקצוענים" (ראה את מסעי ההפחדה של המטיפים המיסיונריים, המוכרים לנו במערכת ההתחרדות "חזרה בתשובה"). לפניך דוגמה למסע הפחדה הפורץ גבולות של מציאות והיגיון בנושא סילבסטר, מתוך אחד האתרים המיסיונריים היהודיים:

אכן, אנחנו חיים על גבול האבסורד שבמדינת ישראל חוגגים חג על שמו של קדוש נוצרי רוצח יהודים... לא אתפלא אם בעוד 500 שנה ניני נינינו יחגגו ["כי זו בסה"כ סיבה למסיבה..."] חג על שמו של הקדוש היטלר... אם במדינת ישראל היו חוגגים את השנה האזרחית ולא מגדירים זאת כ"מסיבת סילבסטר" עוד הייתי מסוגלת להבין, אבל המציאות אינה כזאת והאבסורד חוגג... [תרתי משמע...]

פרעות ביהודים ב-31 בדצמבר דווקא?

להן תאריכי הפרעות העיקריים ביהדות אירופה (*):
1. פרעות ביהודי סביליה (ספרד) = 4.6.1391;
2. פרעות ביהודי ולנסיה (ספרד) = 9.7.1391;
3. התחלת גירוש ספרד = סוף אפריל 1492;
4. אחרוני היהודים מגורשים מספרד - 31.7.1492;
5. שריפת יהודים בשוק החדש של ברלין = 19.7.1510;
6. פרעות חמלניצקי ביהודי אוקראינה = מאי-נובמבר 1648;
7. פוגרום ביהודי קייב = מרס 1882;
8. פרעות קישינוב = 19.4.1903;
9. פוגרום ליל הבדולח בגרמניה = 10-9 נובמבר 1938;
10. חיסול שרידי היהודים בגטו וארשה = אפריל-מאי 1943.

אף אחת מהפרעות העיקריות ביהודים לא התרחשה ב-31 בדצמבר, אם כי לא מן הנמנע שגם בתאריך כזה הרגו יהודים. כל תאריך היה טוב להרוג יהודים...

האפיפיור סילבסטר כצורר יהודים?

כפי שכבר כתבתי, האפיפיור סילבסטר ה-1, שעל שמו חוגגים הנוצרים את סיום השנה, חי במחצית הראשונה של המאה הרביעית. האלימות כלפי יהודים במערכת האנטישמית שפיחתה וטיפחה הנצרות החלה רק במאה ה-5 לספירה. אינני מוצא בסיס לטפול דווקא על סילבסטר ה-1 אשמה כפי שהחרדים טופלים עליו. אבל הם הרי מומחים בהמצאת יש מאין.

האמת על התעללווית המזוויעות?

וכי הדבר לא ידוע? את היהודים היכו, עינו, ביתקו לגזרים, שרפו, קברו חיים, רצחו - אבל לאו דווקא ב-31 בדצמבר, ולא בידי סילבסטר ה-1. אגב עינויים - האינקוויזיציה בנצרות החלה רק במאה ה-12 לספירה, ונועדה במקורה לפעול נגד כל ה"מינים" - מתנגדי הנצרות למיניהם, לאו דווקא יהודים (**).

חגיגת סיום שנה אזרחית ותחילתה של שנה חדשה

חגיגת סיום שנה אזרחית ותחילתה של שנה חדשה בידי יהודים היא מעשה לגיטימי וחיובי, ואין בינה לבין הדת הנוצרית שום קשר, למעט קשרים אמוציונליים, שאנשים מסויימים מטפחים בלבם, ומבקשים להעביר לאחרים. אני אישית חוגג בשמחה רבה אירוע זה, אבל לא מכנה אותו "חגיגת סילבסטר" אלא "חגיגת ראש השנה האזרחית". אבל אין כל איסור על שימוש בשם "סילבסטר" לחגיגה זו, כמובן, גם לא כהצגה לגנאי של אלו שמשתמשים בשם "סילבסטר" לציון אירוע זה.

אין שום דמיון בין השם סילבסטר - שאינו קשור עובדתית לשום מעשה בלתי אנושי, לבין הצורר הגרמני, שאת שמו אינני מוכן כלל להעלות במסמך זה. חרדים לא מעטים, בייחוד עורכי עיתונים חרדים מסויימים ומנהיגים חרדים מסויימים, מעלים את המילים "היטלר" ו"נאצים" בקלות רבה בכל פעם שהם מעוניינים לתקוף את הציבור היהודי החופשי, או את מנהיגיו. אני לא מתרגש מהמודעה הזו, המצטרפת לפח הזבל הענקי של לשון גועלית והתייחסות לא אנושית של אנשים חרדים מסויימים ביחסם לאישים ולנושאים שונים בחיינו.

---------

(*) התאריכים הללו נלקטו מתוך האנציקלופדיה העברית כרכים ד',י"ז, כ"ו, כ"ט, ומספרו של אבא אבן "מורשת", הוצאת סטימצקי 1985.
(**) אנציקלופדיה עברית, כרך ב', עמ' 975.

 

ראו גם: וואלה, הבנתי: האם סילבסטר היה אנטישמי?

חופשחברים ב- עוצב על ידי