אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > במות חופש  לגירסת הדפסה     

עיקרי האמונה הפסיכיאטרית

על מכתבנו למנהל המרכז הרפואי תל השומר

לאחרונה קיבלנו בדואר את המכתב הבא:


לכ'

ע.ל.ה.-חופש (ע"ר)
ת.ד. 65227
ת"א 61652

הנדון מכתבכם למנהל המרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר, מיום 9.3.03

שלום לכם

שמי חגי אביאל ואני יו"ר עמותה ישראלית למאבק בתקיפה פסיכיאטרית (ע"ר), ארגון זכויות אדם בתחום פסיכיאטרית הכפייה וגוף בלתי תלוי בעל דעה עצמאית המורכב מ/ומייצג כלואים ומתנגדים (Resistors) פסיכיאטריים והמיישם אידיאולוגיה פוליטית הפועלת לביטול הכפייה הפסיכיאטרית ברוח עקרונות היסוד של מדינת ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית.

מעיון בתוכן אתר האינטרנט שלכם (www.hofesh.org.il ) הבנתי שארגונכם פועל למען חופש מדת ונגד כפייה דתית.

קראתי באתרכם את מכתבכם הנ"ל, שהחתומים עליו מסווים את שמם ומזדהים רק כ"ועד העמותה", בו אתם מדווחים כי כמעט מדי יום מגיעים למחלקה הפסיכיאטרית בבי"ח תל השומר מספר אנשים הנוקטים בפעולות שכנוע של המאושפזים לחזרה בתשובה בטענה כי זו תסייע בעדם לשפר את מצבם הבריאותי.

אתם מזהירים את מנהלי המוסד הרפואי הנ"ל כי "הדבר מהווה סיכון מיוחד בקרב אנשים שמצבם הנפשי אינו שפיר במאת אחוזים ואשר עלולים גם עקב כך לנקוט בפעולות לא ראויות כגון הפסקת טיפול רפואי או הדחקת עצות הצוות הרפואי".

כידוע לכם מקצוע הפסיכיאטריה איננו בגדר מדע "רפואה" אלא בגדר אמונה בלבד וכל התקבלותו תלויה כל כולה בנכונות האדם (או החברה בה הוא חי) לקבל את עיקרי האמונה הפסיכיאטרית, כקיומה של מחלת נפש וכו'.

אני מוחה נגד עמדתכם הצבועה אשר מצד אחד פועלת לקידום עקרון חופש הבחירה באמונה לפי מצפונו של האדם ומתנגדת לכפייה דתית ומצד שני שוללת לחלוטין חופש זה מקבוצת אוכלוסין הנתונה תחת כפיה פסיכיאטרית.

מן הראוי כי לשם חופש הבחירה - אותו אתם טוענים לקדם - תפרסמו את מכתבי זה כתגובה למכתבכם הנ"ל.

חגי אביאל
יו"ר


אנו מודים למר אביאל על מכתבו אלינו, ומוקירים את פעילותו ומעורבותו בקהילה. מלבד עצם פירסום המכתב, ברצוננו להעיר מספר הערות לגבי תוכנו:

א. ההזדהות שלנו כ-"ועד העמותה" בלבד מופיעה בהעתקו של המכתב שפורסם באתר, ולא במכתב המקורי בו הופענו בשמותנו. הסיבה נעוצה בכמות הגדולה של מכתבי האיום והנאצה, אשר מגיעים לעמותה מדי פעם מגורמים שמזדהים כ-"דתיים", ואשר לצערנו לווו כבר בעבר גם באיומים טלפוניים, כולל איומים על חיינו. הנסיון מראה שלא כל אחד משכיל למחות באופן תרבותי וחוקי על דברים אשר אינו מסכים איתם, במיוחד כאשר בענייני אמונה מדובר.

ב. אנו חולקים על הקביעה כי מקצוע הפסיכיאטריה אינו בגדר מדע "רפואה" אלא בגדר אמונה בלבד. כמות המחקרים, המאמרים ואנשי המקצוע העוסקים בנושא זה גדולה ועצומה וניתן ללמוד רבות עליו. כדוגמא לקורא, אנו יכולים להמליץ בהזדמנות זו על הספר "הכובען המטורף ואייזק ניוטון" מאת ד"ר סטיבן ג'ואן, אשר מופץ בעצם הימים האלה בחנויות הספרים.

ג. נושא חופש הבחירה והמלחמה בכפייה נדון באריכות, גם באתר שלנו. איננו מעודדים חלילה כפייה פסיכיאטרית, אך מכאן ועד מלחמתנו במטיפים הדתיים למיניהם, ובשלילת החופש הנכפית עלינו מצד מימסדים דתיים, הדרך ארוכה. העלנו כבר מספר מאמרים שעסקו בדרישתם של מטיפים דתיים לאפשר להם להטיף בשם הפלורליזם (ראה למשל כאן ו-כאן), ובמקום לדון שוב באריכות בנושא זה, אנו מפנים את הקוראים המתעניינים לחומר שכבר הועלה.

ולבסוף, אנו מודעים לכך שעצם פירסום הדברים באופן זה באתר מאפשר לנו להגיד את "המילה האחרונה" (באיזכור שמה של תכנית הבוקר המופלאה מגלי-צה"ל). מבחינתנו משרת הדבר את מטרותיו המוצהרות של האתר, אך עם זאת אנו חוזרים ומודים למר אביאל על דבריו, על פעילותו באופן כללי ועל מתן האפשרות להתכתבות זו.


אוגוסט 2003חברים ב- עוצב על ידי