אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > עיתונות חרדית  לגירסת הדפסה     

הגטו הדיגיטלי

בזק בינלאומי - בשירות העסקנים החרדים

אורי ברייטמן

ביום שישי (14 מרץ) פתחתי להנאתי את עיתון "המודיע" (כן, גם חילוניים אתאיסטים מסוגלים לקרוא עיתון חרדי כשר, ואפילו את ביטאון אגודת ישראל) ונדהמתי לגלות מודעה מטעם בזק בינלאומי שהיא, כידוע חברה ממשלתית:

גטו דיגיטלי

במודעה זו הוכיחה בזק בינלאומי, שחור על גבי לבן, כי היא מוכנה לשרת עסקנים חרדים, על חשבון הציבור הרחב. היא מוכנה להשאיר את החרדים לכודים בתוך הגטו המחשבתי שלהם, לא להיפתח לעולם, לא ללמוד דברים חדשים, לא להשכיל, לא להתקדם מקצועית, הכל כדי לגרום נחת לכמה פוליטיקאים חרדים המתפרנסים מבורותו של הציבור.

אינטרנט בלי אינטרנט. זה מה שמציעה בזק בינלאומי ללקוחותיה. המודעה היא מופת ודוגמה לכתיבה אבסורדית, שסותרת את עצמה שוב ושוב: "...המותאם במיוחד לציבור החרדי שנמנע מהתחברות לאינטרנט שאין רוח חכמים נוחה הימנה". למי מתכוונת המודעה כשהיא אומרת 'חכמים'? האם חברת בזק בינלאומי רומזת שהרב עובדיה איננו חכם?

במשך שנים רבות התנגד הרב עובדיה יוסף לאינטרנט התנגדות עיקשת. כל זאת, כאמור, עד שהגיעו בחירות 2003 והסקרים חזו את הנפילה. מיד אישר, כבמטה-קסם, להעלות אתר רשמי של מפלגתו. המניע לא היה הלכתי, ולא חינוכי, ולא תרבותי. סתם עסקנות פוליטית. הוא רצה עוד קולות. ההתנגדות לאינטרנט של הרב עובדיה היא התנגדות פוליטית, לא דתית.

מי קבע שחרדים בישראל לא יכולים לגלוש באינטרנט? החרדים בארה"ב, ראו זה פלא, מסתדרים מצוין עם האינטרנט. גלישה זריזה מגלה מאות אתרים אמריקניים אותם מנהלים חרדים כשרים למהדרין. מסתבר שהחרדים בארה"ב מסוגלים להתמודד עם החידוש, למרות הפורנוגרפיה, ולמרות אתרים ניאו-נאציים איזוטריים. הם מסוגלים לברור את המוץ מן התבן, לסנן את התכנים הבלתי-רצויים ולהתמודד עם מהפיכת המידע של המאה העשרים ואחת. בישראל, כידוע, המצב שונה. כמה עסקנים חרדים, המכנים עצמם "רבנים", השתלטו על כל חלקה טובה, וכל מטרתם בחיים היא להפוך את החרדים הישראלים לבורים ועמי ארצות. כמה שפחות טכנולוגיה, כמה שפחות מגע עם המציאות הגלובלית, כמה שפחות השכלה כללית, כמה שפחות אנגלית, כמה שפחות מתמטיקה, כמה שפחות חופש מחשבתי.

גטו דיגיטלי

המודעה מכריזה בגאון כי השירות החדש "פותח בעידודם של אישי חינוך ומורי הוראה ובהכוונתם". מיהם אותם 'אישי חינוך' או 'מורי הוראה' (עברית עילגת במיוחד) שהחליטו לאטום את תלמידיהם, כאילו היו דבק סלוטייפ, בחדר אטום של משנה ותלמוד? מיהם אותם אנשי חינוך אלמוניים, המכנים עצמם 'חכמים', שלא רוצים שתלמידיהם יוכלו להיפתח לאוטוסטרדת המידע, להשכיל ולהכיר את העולם בו הם חיים? ומיהם אותם מחנכים שמלמדים כיצד לברוח מן המציאות במקום להתמודד איתה? לא פלא שהמודעה לא מציינת את שמותיהם.

בשולי המודעה מופיע הכיתוב "הדואר האלקטרוני הותר על ידי הרבנים שליט"א לשימוש לצורכי מסחר ופרנסה בלבד". אין משפט מצחיק מזה. הרי תעשיית הפורנו הבינלאומית מתפרנסת מחשיפת גולשים לתכנים פורנוגרפיים. בעלי האתרים הפורנוגרפיים מתפרנסים, ממש כך, מעבודתם באינטרנט. אם הרבנים שליט"א מתירים לנו להשתמש בדוא"ל לצורכי פרנסה ומסחר בלבד, הרי שהרבנים עצמם, בלי לחשוב לעומק על כך, התירו לכל אברך לפתוח אתר פורנו ולהתפרנס ממנו על ידי משלוח עלון אלקטרוני ובו תמונות, באמצעות דוא"ל.

מה חשבו לעצמם ה'רבנים שליט"א' הללו? שהמוח היהודי לא יוכל להמציא לנו פטנטים? רבנים חכמים שכמוכם, אתם לא מבינים שכל אברך ישלח לחבריו בדוא"ל תמונות פורנו של גויות בלונדיניות? הרי המודעה כתבה בפירוש שהשירות "חוסך זמן, כסף ומאמץ". עכשיו יוכלו האברכים המשועממים להעביר בקלות תכנים פורנוגרפיים באמצעות דוא"ל, בחינם, בקלות ובמהירות.

גטו דיגיטלי

האמת המרה היא שהעסקים החרדים כנראה מזלזלים מאוד בצאן מרעיתם. במקום להשקיע זמן ומחשבה בחינוך מונע, המלמד כראוי כיצד לסנן תכנים פוגעניים או מיותרים באינטרנט, הם פשוט אוסרים עליהם לגלוש. במקום להסביר שפורנוגרפיה מעוותת את יחסי המין והופכת אותם לפעילות נצלנית, במקום להסביר כי האישה איננה חפץ ואי אפשר להתייחס אליה כאל מצרך לסיפוק מיני בלבד, מעדיפים 'מורי ההוראה' להרכיב מנעול על המוח ולזרוק את המפתח. זה הפתרון הקל, מבחינתם. הרשת הישראלית כוללת כמויות עצומות של מידע חיוני: עדכונים של פיקוד העורף על מלחמה בעירק, עדכונים שוטפים של אתרי ממשלה, עיתונים המעניקים תכנים בחינם, מאגרי ספרות דתית כמו מאגר התנ"ך, המשנה והתלמוד. את כל זה העסקנים זורקים לפח. הם לא יתנו לציבור שלהם אפילו לברר מספר במודיעין 144, או לבדוק מתי המטוס של אל-על נוחת בנתב"ג, או לעיין במאגר דפי זהב כדי למצוא עסקים ושירותים. מבחינתם, אסור אפילו לבדוק מהי תחזית מזג האוויר באתר של השירות המטאורולוגי.

האינטרנט מאפשר למידע לזרום בחופשיות. הוא נותן לאנושות להתחבר למאגר המידע הגדול ביותר בהיסטוריה. לכן האינטרנט מפחיד את שונאי החופש. הוא מזעזע את מי שלא מסוגל להתמודד עם המציאות. האינטרנט גם מאיים על כל מי שמנסה לשרטט מודל חד-ממדי של העולם. ולכן האינטרנט מאיים על כמה עסקנים חרדיים חזקים במדינת ישראל.

בזק בינלאומי, בהציעה שירות הסוגר את החרדים בתוך גטו דיגיטלי, פועלת בניגוד לאינטרס הציבורי הישראלי אותו היא חייבת לשרת מכוח חוק. בזק בינלאומי, בהיותה חברה ממשלתית, חוסמת לציבור את הגישה לפרסומי הממשלה. בזק בינלאומי, בהיותה תאגיד במדינת ישראל, אשמה בכניעה לסחטנות של עסקנים חרדיים, המשתמשים בדת כקרדום לחפור בו. רק בעיירה חלם אפשר לראות מודעה המכריזה כי סגירת האינטרנט בפני הציבור היא "חידוש טכנולוגי מהפכני". האמריקנים המציאו את האינטרנט ושינו את העולם. הישראלים המציאו את האנטי-אינטרנט ודפקו את הציבור החרדי. ואם זה אור לגויים, אז תסגרו בבקשה את השאלטר.


מרץ 2003חברים ב- עוצב על ידי