אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
הספר: ויברא האדם את אלוהים בצלמו
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > מאמרים וספרים  לגירסת הדפסה     

מעשה בילד והורים

מאת: גילה זמיר

בבוקר יום נאה אחד, קם אב, ארז מעט צידה לדרך, העיר את בנו היחיד אשר נם עדיין את שנת הלילה המתוקה, וסיפר לו כי הם הולכים לטייל בהרים שבסביבה.

הילד שמח מאוד. הוא אהב להיות יחד עם אביו. גם העובדה כי הוא בן יחיד לא תמיד איפשרה לו להיות עם אביו זמן מספיק לטעמו, כי האב היה אדם מאוד נשוא פנים ומכובד בסביבה ורבים שחרו אליו לקבלת עצות, לאירוח חם, ותמיכה רוחנית.

אמו של הילד עבדה באותה עת במטבח והכינה את המצרכים לארוחת הצהריים. היא ראתה את בנה היחיד מתעורר ומתמתח במיטתו, וכולו חמדה ומתיקות בבגדי השינה שלו. ליבה רחב בקירבה והיא חיבקה אותו ונישקה אותו בחום, תוך שהיא חושבת כמה ברת מזל היא כאשר בורכה בבן כה מתוק בגילה המאוחר.

מתי תחזרו? היא שאלה את בעלה.

אל תצפי לנו לארוחת צהריים, ענה האב. לקחתי עימי די אוכל ושתייה ואנו ננהל לנו את זמננו על פי מה שיזדמן לנו בדרך.

אם כן, אצפה לכם עם עת החשכה, ענתה האשה ושוב חיבקה את אוצרה היחיד ועזרה לו ללבוש את בגדיו.

הילד היה נרגש מאוד, ובקושי לגם את ספל החלב שהביאה לו אימו. הוא נתן את ידו הקטנה ביד אביו הגדולה, המיובלת והחמה, הביט בו בעיניו הגדולות והתמימות ואמר לו:

בוא אבא, אני מוכן לטיול שלנו.

האב חייך אל האם ואל הבן, נטל את התרמיל על כתפו, מקל גדול מעץ בידו השניה, ויחדיו התרחקו מפתח הבית, תוך שהאם עומדת ומביטה בהם עד שהפכו לשתי נקודות זעירות.

לא אלאה אתכם בקורות האב והבן, אך בשלב מסויים נטל האב את בנו, בזרועותיו, קשר אותו אל סלע, ותוך שהוא מתעלם משאלותיו ומבכיו של הילד אל אימו לעזרה, הניף מעליו סכין, כשהוא מושך את ראשו של הילד אחור וחושף את צוארו הקטן והרך. הילד צרח באימה, ובאותו רגע הופיעה יש מאין, ניידת משטרה ובה שוטרים אשר תפסו את ידיו של האב ושחררו את הילד מהחבלים שקשרו אותו. אחד השוטרים בעצמו אב לילדים קטנים, ידע מייד כיצד לגשת אל ליבו של הילד וליצור עימו קשר ולהרגיעו.

השוטרים אזקו את האב והצמידו אותו לקרקע. מה אתה עושה? הם צעקו.

האב שתק. משהתעקשו השוטרים על מתן תשובה, פתח האב את פיו וסיפר את הסיפור הבא: כל חיי הנני אדם ירא אלוהים ושומר על מצוותיו וחוקיו. כעת, אני פועל במצוות האל. הוא פנה אלי ומסר לי כי עלי לקחת את בני ולהעלותו לעולה על אחד ההרים שבסביבה. מכיוון שאני אדם ירא שמיים וסר לפקודתו של האל, אני פועל כעת במצוותו ולוקח את בני לעקוד אותו ולשחטו ולזבוח לאל.

השוטרים לא יכלו להסתיר את זעזועם מהעדות האישית שמסר האב. אולם החבלים, הסכין המשמשת לשחיטת בקר וצאן והמצב בו נתפס האב, לא הותירו ספק לגבי אמיתות כוונותיו. האב נלקח למעצר, והילד נמסר למשפחה אומנת. האם נעצרה באשמת אי מניעת פשע.

חופש

עיתונאים רבים צבאו על בית המשפט בו הובלו ההורים להארכת מעצרם. האם היתה חיוורת אך מסרה כי היא תומכת באב ומבינה את הרקע והמניע למעשה, והאב שמר על זכות השתיקה בנוגע לגרסתו, ומסר כי הוא בוטח כי האל יהיה עימו.

הסיפור פשט כאש ברחבי הארץ. חלק מהאנשים אמרו כי הם לא מבינים, איך אב מבוגר, אשר בערוב ימיו נולד לו בן ביולוגי יחיד משלו, יכול להתכוון לשחטו, ופסקו כי הוא מטורף במיוחד, בהסתמך על הסיפור כי הוא שמע הוראות מאלוהים. חלקם ציינו כי אין זה מפליא משום שתוך כדי המשפט נודע כי לאותו אב היה עוד בן ,אשר נולד מיחסיו עם אשה אשר שמשה כסוכנת בית במעונו במשך שנים רבות, והם נלקחו על ידיו והושלכו במקום נידח במדבר ללא מזון ומים, וזאת בגלל לחציה של אשתו אשר ביקשה לסלק את האשה והילד הנוסף מהדרך. גם האם נתפסה כסובלת מהפרעת אישיות לאור הסיפור על הידועה בציבור ולאור תמיכתה והבנתה את האב.

מהעבר נידלו סיפורים מזעזעים אודות הורים אשר רצחו את ילדיהם מסיבות שונות ומשונות: ילדה קטנה בת ארבע שהוטבעה ע"י סבה ובידיעת אימה בנחל מזוהם וגופתה בקושי נמצאה, ילד בן שלוש שאימו הטביעה אותו בים, שתי ילדות יפות מראה ובעלות תלתלי זהב שאימן שקעה בדיכאון והטביעה אותן באמבטיה, תינוקת פעוטה בת פחות משנתיים שאביה הטביע אותה וקבר את גופתה כדי לנקום באמה, עלו גם סיפורים אודות אם ל-12 ילדים אשר דבקה במצוות האל, נהגה באדיקות בצניעות יתרה ובתענית דיבור, והזניחה את ילדיה הזנחה קשה ומחפירה, אם נוספת אשר יישמה בעזרת מנחים רוחניים המקורבים לדבריהם לאלוהים, מצוות מיסתוריות על שמונת ילדיה, גרמה להם לכוויות קשות והתעללה בהם התעללות נפשית ופיזית קשה. הקטן מביניהם לא הקיץ מהתרדמת בה לקה כתוצאה מכך, עד עצם היום הזה, ועוד.

רבים הזדעזעו, הביעו זעם באומרם: עד לאן ייקח אותנו הטירוף באשר הוא? וכמה ילדים קטנים עוד יפגעו בגלל חוסר האחריות ועיוות המחשבה של הוריהם?

במשפט לא הרבה האב לדבר. הוא ביקש לומר כמה מילים לסיכום ואלו היו דבריו: אני עומד בפני בית דין של בני תמותה אשר הכשילו את רצון האל ומנעו ממני לבצע את משימתי אשר ניתנה לי על ידי אלוהים. יום יבוא, אמר, ואתם תראו כי הצדק היה עמי. לא פעלתי מתוך רצוני שלי, הייתי כלי בידי האל כדי לבצע את רצונו. ואם אלוהים רוצה כי אעלה את בני לעולה, הרי עלי לעשות זאת. כעת אני נידון בידי בני תמותה, אולם כאשר אגיע ואתן את דיני בפני שמים ברור לי כי אצא צודק. עוד יבינו את המשמעות העמוקה של מעשי. בני , וכל צאצאיו אשר יבואו אחריו, יבינו זאת והזמן יוכיח כי מעשי נשגבו מבינתכם האנושית.

במשך שנים רבות עוד דיברו בנושא. היו כאלו שביקשו לראות את הדברים דרך עיני האב ולנסות להבין את מניעיו בשם תפיסה פלורליסטית וסובלנית אשר אינה שופטת את המעשה אלא מבינה את הרקע והתרבות ממנה הוא מגיע. מחקרים ותיאוריות נכתבו בעקבות פסק הדין והסיפור כולו.

ובארץ אחרת, התגלה עם, אשר אימץ את המקרה ואת דבריו של האב כמקרה מכונן, וכתב ספר שלם של חוקים והוראות התנהגות המבוססים על יראת האדם את האלוהים, אשר עדיין מהווים חוקי חברה ומופת התנהגותי בדברי ימי עם וחברה, בכל עמי תבל.


נובמבר 2008חברים ב- עוצב על ידי