אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
כל מה שרציתם לדעת על ברית מילה או שהעדפתם לא לדעת
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > מאמרים וספרים  לגירסת הדפסה     

וכי נחש ממית?

ספר מאת ישראל סגל
בהוצאת כתר

מתוך הכתוב על הכריכה האחורית:

שני אחים, שהצעיר בהם הובא לעולם על מנת לשמש קמיע ותרופה לבכור, שבים ונפגשים לאחר שנים של קרע בלוויית אמם. הצעיר, גבר במיטב שנותיו ואיש תקשורת בכיר, שכל חייו הלך ופרם את העבותות שקשרו אותו לאחיו ולבני משפחתו האחרים, מבין שהוטל עליו להשליט סדר בדברים ובזמנים ולגולל את פרשת חייו, את סיפור התבגרותו ועיצובו בלב ישראל החילונית ואת קורות הקשר הסימביוטי בינו לבין אחיו הבכור, שנעשה לאחת הדמויות החשובות ביותר בעולם החרדי.

מתוך הספר:

יום אחד זימן אותו ראש הישיבה אליו. הוא עמד מאחורי הסטנדר באחת מפינות האולם הכללי ונענע את זקנו בתמיהה. אתמול גונבה לאוזניו שמועה שמישהו, דער פרויד עפעס, אומר שאדם בא מקוף! "נו, שמעת דבר מופרך כזה, האדם, נזר הבריאה, בא מקוף! איך ווייס, אני יודע, אולי הנשמה שלו באה מקוף! אולי באמת הוא והחידושים שלו באים מקוף! פלאי פלאים! יהודי, נזר הבריאה, בא מקוף! נו, שמעת?!"

הדברים שסיפר ראש הישיבה נשמעו גם באוזניו כה מופרכים, עד שעוררו את סקרנותו. בהזדמנות הראשונה שהגיע לירושלים חמק לספרייה הציבורית וביקש מהספרנית, אישה גרומה ושדופה, את הספר של דער פרויד, זה שכתב שאדם בא מקוף. הספרנית גיחכה. אתה בוודאי מתכוון לדרווין?

"דער פרויד, דרווין, מה החילוק"? תהה באוזני הספרנית בקול ובנעימה של בחור ישיבה. הוא רוצה לקרוא בעיניים שלו ממש את הדף שבו כתוב במפורש שאדם בא מקוף!

הספרנית חזרה והגישה לו ספר עב כרס. "מוצא המינים" בהוצאת מוסד ביאליק. הוא ישב ליד שולחן עץ בחדר הקריאה הקטן. בעמוד הראשון הופיעה תמונת המחבר, שהזכיר לו את הרבע מחב"ד. זקן עבות ומצח רחב ועיניים חקרניות שופעות טוב. הוא קרא בספר ולא ידע את נפשו. לכאורה מדובר במסכת, בסוגיה של ממש, עם ראיות וחקירות ואבחנות. מסכת אמיתית כמו בבא קמא ובבא בתרא, ואיך אפשר לפטור את הסוגיה בהלצה? במה שונה מסכת האבולוציה ממסכת נדרים? מה מבדיל את חידושיו של דער דרווין מחידושיו של הגאון מווילנה?

כמו אמו החל להתגנב לספריות ציבוריות והיה קורא בשקיקה ספרים חיצוניים אסורים. עולם חדש, זר ומוזר, נגלה לפניו. גילו של העולם, צורתו, מבנה היקום ומבנה האדם. במו עיניו גילה באחד הספרים שיש רק שתי ריאות באדם, בניגוד לגמרא מפורשת המונה שלוש! וכדור הארץ - מושג חדש, שנתקל בו לראשונה בספרים האסורים - האם הוא עגול או שטוח? ומי סובב את מי - השמש את כדור הארץ, או שמא להיפך?


יוני 2005חברים ב- עוצב על ידי