הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

שדים מגיחים מאפלה

סיפורי התחרדות

ספרם השני של צופיה ודן מלר
הפורש בפני הקורא 25 פרשיות של התחרדות
שגררו שבר משפחתי קשה.

את הספר, בהוצאת זמורה-ביתן,
ניתן להשיג בכל רשתות שיווק הספרים
ובמרכזי "צומת ספרים".
עיצוב וציור העטיפה: סטודיו חובב רשלבך

גם ברוסית
פרטים על המהדורה הרוסית, כאן

מתוך ההקדמה - כאן
מתוך הספר: ככה נראה "סמינר להחזרה בתשובה", מבפנים

שדים

שדים

שדים

שדים

מתוך ההקדמה

עד תחילת שנות התשעים פעלו בקרב האוכלוסיה היהודית בישראל מספר ארגונים מיסיונריים חרדיים, בצד מטיפים בודדים, ונקטו שיטות שונות של שכנוע, הפחדה ורמייה, להמרת דעתם ודתם של יהודים חופשיים לכיוון הדת בצורתה הקיצונית והמסוכנת, שאותה ניתן לכנות: התחרדות - ואין מפריע. יתר על כן. גם הנפגעים, בני משפחותיהם של קורבנות ההתחרדות, לא חשו חובה או צורך לקבול ולהתלונן, שלא לדבר על יציאה למאבקי-נגד. מחנות צה"ל ובתי-הספר היו פרוצים ופתוחים בפני כל מטיף חרדי, ורבים בציבור לא הבינו את יעדיהם של המיסיונרים היהודיים, פתחו בפניהם דלתות והעניקו להם תקציבים ( * ). בכך חשפו אנשים בעלי השקפת-עולם חופשית, את עצמם, את בני-משפחותיהם, את תלמידיהם ואת הנתונים למשמורתם ולחסותם, לסכנת התחרדות - הקרויה בטעות "החזרה בתשובה".

בשנת 1984 התארגנו לראשונה מספר משפחות שנפגעו מתהליך זה, לאחר שהבינו את משמעותו המסוכנת לא רק לנפגעים עצמם ולבני המשפחה, אלא לכלל החברה הישראלית. הם הקימו עמותה, "נפגעי החזרה בתשובה", שהציבה מטרה לעצמה להעלות את הנושא על סדר היום הציבורי. ריבוי הנפגעים סייע להגברת המודעות לתופעה, ולהשלכותיה החברתיות והפוליטיות. לימים שינתה העמותה את שמה לע.ל.ה. - עמותה למניעת ההשתלטות החרדית, ובהמשך ל'חופש' ( ** ) - עמותה לחופש מדת, מספר חבריה גדל והיא הרחיבה את יעדי פעילותה. בשיתוף עם כלי-התקשורת נחשפו פרשיות עלומות, כאובות מאין כמותן, ופעולתה האמיתית של כת התשובה נחשפה לעין הציבור. 'חופש' נחלה הישגים ציבוריים חשובים ובראשם סגירת מחנות צה"ל ובתי הספר, ולו מבחינה חוקית, בפני מטיפי ה"החזרה בתשובה", על פי תקנות שהותקנו בוועדות הכנסת בשנת 1986. תקנות אלו אמנם מופרות לפרקים ונדרשת אכיפה מתמדת ומתמשכת שלהן.

חלק עיקרי פעילותה של 'חופש' הוא מתן סעד בעצה ובהכוונה לכל מי שחש עצמו נפגע מתהליך ההתחרדות - ה"חזרה בתשובה". במשך השנים פנו אליה אלפי אנשים ומשפחות. חלקם הגדול התראיין והסתייע בידי פסיכולוגים, מומחים למורשת היהדות, או בעורכי-דין, שאליהם הופנו מטעם העמותה. פרטי העמותה מופיעים במקומות בהם מתפרסמים פרטיהם של קווי מצוקה בתקשורת, ומתנדבי 'חופש' עומדים היום, כבעבר, לשירות הנזקקים להם.

בינואר 1998 יצא לאור, בהוצאת זמורה-ביתן, ציידי הנפשות - תשובה ל"תשובה", ספרם הראשון של צופיה ודן מלר, מהפעילים המרכזיים ב'חופש'. הספר מגולל בפני הקורא את התופעה, מאפייניה ושיטות פעולתה - ומציג לה חלופות. הספר שלפנינו, שדים מגיחים מאפלה - סיפורי התחרדות, משלים את קודמו בתארו את ההיבט האישי של בני משפחות שנפגעו מהתחרדות יקיריהן. בספר זה לוקטו וקובצו הסיפורים האישיים האופייניים ביותר מבין אלה שסופרו לפעילי 'חופש' ברבות השנים. תכליתם לחשוף בפני הציבור ומנהיגיו, באמצעות הטרגדיות האישיות, מציאות מרה, קשה והאכזרית העומדת מאחורי מפעלי גניבת-הנפשות הקרויים בציניות "מוסדות לחזרה בתשובה". בעזרת סיפורי-אמת אלה יראה הקורא וישפוט את משמעותה האמיתית של מערכת ההטפה לדת היהודית, ויבין לאן מוזרמים מאות מיליוני שקלים בשנה מתקציבי המדינה והרשויות המקומיות. הצעד הבא, יש לקוות, יהיה פעולתם של מנהיגי-הציבור לחיסול התמיכה הציבורית במוסדות אלה ועיגון בחוק של איסור פעילותם.

(*) הערת חופש: למעט שיפורים קלים לא חל שינוי עקרוני במצב זה, ועדיין מרבית מוסדות המיסיון החרדי נתמכים ע"י תקציבי המדינה. ארגונים ממשיכים והמשיכו למקבל מענקי-עתק גם מידיהם של שרי חינוך חילוניים, כמו למשל יוסי שריד ז"ל.

(**) אתר 'חופש' פועל במסגרת עמותת 'חופש'.

תרגום לרוסית של לקט מתוך הספר
שדים מגיחים מאפלה
ניתן לרכוש דרך עמותת "תאנה" - רח' המלך ג'ורג' 6 ירושלים 9422906
נא לצרף צ'ק לפקודת "עמותת תאנה" בסך 12.20 שקלים
(עלות הספר 10 שקלים + 2.20 שקלים דמי משלוח)

גם ברוסית

 


פברואר 2000