הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

אלימות חרדית בבית ספר באשדוד

מאת כתב חופש באשדוד

תיגרה המונית פרצה ביום שני, 13.5.2002 בבית ספר מקיף ה' בעיר אשדוד. במהלך מסיבת סיום של כיתות י"ב בית הספר הפריעו אנשים דתיים למהלך המסיבה. גנאדי, הלומד באותו בית הספר, היה עד ראייה לכך, והוא מספר: "אנשים דתיים הפעילו מוסיקה 'בפול וולויום' ומנעו את המשך המסיבה". סלב, גם הוא תלמיד באותו בית ספר, מתאר: "כאשר ניסו התלמידים החוגגים לסגור את המוסיקה הרועשת, שהפריעה למהלך המסיבה, היכו אותם ושברו להם ציוד, ואחד הדתיים דקר בסכין תלמיד חילוני". מורה בבית הספר טען, שאכן דתיים הפעילו מוסיקה חסידית, שחסמה לחלוטין את מערכת ההגברה של בית הספר, על רקע זה התפתחה תיגרה בין הדתיים לתלמידים החילונים, דתיים שברו דלת של זכוכית על ראש אחד התלמידים, היו נפגעים בגוף בשני הצדדים, ואז נקראה המשטרה, וגם ראש העיר הגיע למקום. אבל כל זה לא עזר. המסיבה הופסקה, ושמחת בוגרי י"ב הופרה.

ידיעה על האירוע התפרסמה באותו יום ב-ynet, וזו עיקרה: "תיגרה המונית פרצה בין תלמידי תיכון חילונים לבין תושבי שכונה חרדית באשדוד במהלך מסיבת סיום בתיכון מקיף ה'. השכנים החרדים התלוננו על עוצמת המוסיקה במסיבה, וזו היתה הסיבה לפרוץ המהומה. כוחות המשטרה הוזעקו למקום. תלמיד תיכון נפצע ברגלו באורח קל". בתגובה למהומות נעשה ניסו תלמידי בית הספר התיכון להפגין ליד עיריית אשדוד.

גנאדי, תלמיד באותו בית ספר, שלח את המכתב הבא לכל חברי הכנסת:

כמו בכל שנה גם השנה יש בוגרי כיתות י"ב, והם כמו כולם מצפים לסוף השנה, למסיבת הסיום הנוצצת של הבית ספר. גם בוגרי כיתות י"ב במקיף ה' באשדוד ציפו כל השנה למסיבת הסיום - הכנות של הצגה, קניית מתנות - זה היה אמור להיות ערב סיום של בוגרי י"ב של מקיף ה' אשדוד. הערב התנהל כרגיל, במסיבה נכחו ראש העיר שעזב באמצע מכיוון שהיה צריך לבקר משפחה שכולה.
ממש לפני תחילת שיא הערב ההצגה המתוכננת הופסקה באמצע בגלל רעש מצדם של השכנים החרדים, אשר כבר מספר פעמים הרסו טקסי סיום של בית הספר המקיף ה' באשדוד. במקום התפתחה תגרה, והערב כולו נהרס. לפי הידוע מהתקרית נפצע שרת בית ספר ואחד התלמידים פונה לבית החולים.

למחרת בבוקר הגיעו התלמידים כמתוכנן לבית ספר, אך חברי ועד ההורים החליטו שהפעם לא יוותרו - דברים דומים קרו מספר רב מדי של פעמים - והוחלט לארגן הפגנה רשמית באשדוד מול העירייה על הנעשה עם השכנים. בסופו של דבר ההפגנה בוטלה בעקבות ביקורו של צבי צילקר, ראש העיר במקיף שלנו. צילקר לא ממש דיבר לעניין ודרש לקבל עצה מהתלמידים ומהמורים הזועמים. כפיצוי הבטיח מסיבת סיום על חשבון העירייה והבטיח שבמסיבה יהיו נוכחים כוחות ביטחון.