הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 163: ינואר-פברואר 2019

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

"התערב למניעת הסגרת חשודה בפדופיליה": ליצמן נחקר בחשד לשחיתות
"ליצמן התערב לטובת עבריין מין נוסף המקורב לחסידות"
פיתו צעירה לא להפיל - וזרקו אותה מהדירה בחודש שביעי
תדמייני לך ערבי עומד עם אקדח ליד תינוק ואומר, "כמה את מוכנה לשלם שיחייה?"
"היהודי ישר וטוב לב, הנוכרי קמצן": הסיפור שהרגיז את הורי התלמידים ברמת גן
תחקיר: הארגון להפצת תורת הקבלה - שפוקד המונים לליכוד
1,804 מכתבי מחאה: עצומה נגד כפייה דתית בבית חולים שלוותה
מטרת השיעור: קירוב אלפי חילונים רחוקים, בתקצוב משרד החינוך
למרות החלטת בג"ץ: הבריכה בקריית ארבע תפריד בין גברים ונשים
תלמודי תורה? לא ליוצאי אתיופיה: "ילד שחור - טראומה לאחרים"
הרופא המומחה הבטיח: רכוש תפילין - והתחושה בכף היד תשתפר
הטרדות טלפוניות וטקסים דתיים: ראש עיריית טבריה תחת מתקפה

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

16.01.19

הארץ

המדינה נדרשת לנמק לבג"ץ מדוע שטחים בגן הלאומי עיר דוד שבמזרח ירושלים, לא נפתחים לקהל הרחב גם בשבתות, בחגים ובשעות הערב - בניגוד לכל הגנים הלאומיים בישראל. הגן הלאומי מנוהל על ידי רשות הטבע והגנים ומופעל באמצעות עמותת אלע"ד. לפני ארבע שנים סגרו רשות הטבע והגנים ועמותת אלע"ד שטחים בגן הלאומי עיר דוד בגדרות ובשערים. השטחים היו עד אז פתוחים לציבור בכל שעות היממה וימות השנה.

02.02.19

החדשות 13

תנועת "בני ברוך" או "קבלה לעם", קהילה בראשות הרב מיכאל לייטמן, פקדה אלפים מחבריה לליכוד. קבלן הביצוע המרכזי של התנועה הוא אביהו סופר, שכיום מתמודד בפריימריז הליכוד על המקום ה-22, ונתמך בין היתר על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפי תחקיר חדשות 13, אנשי תנועת "בני ברוך" החלו להתפקד לליכוד באלפים. במסמך אחד נכתב: "גילינו שיש בארץ משחק פוליטי פשוט - רק מי שמתפקד למפלגה באמת משפיע. החלטנו להתפקד למפלגת השלטון ולהקים בתוכה גוף חברתי שילחץ על השרים מבפנים." חשוב לציין, שרוב מתפקדי התנועה אינם מצביעי ליכוד. אסתר יצחייק, פעילה לשעבר בתנועת "בני ברוך", סיפרה: "התחלתי להתעורר מבפנים, הבנתי שמשהו שם לא תקין בכלל, כי אני למשל לא ליכודניקית. שאלתי הרבה שאלות בנושא והיה לי מאוד קשה עם זה." המסמך עצמו מתייחס לנושא גם כן: "גם אם לא בהכרח כולנו מזדהים עם האג'נדה של המפלגה, הצבנו לעצמנו יעד לצרף 15,000 אנשים." בסופו של דבר, כמה אלפי מתפקדים התנועה אכן הצליחה להשיג - קבוצת לחץ משמעותית מאוד, בפריימריז שיתקיימו מחר.

03.02.19

מעריב
מעריב

לפי תלונות שהגיעו למערכת "מעריב"כנגד בית החולים שלוותה בהוד השרון, עולה הקפדת יתר במקום בתקופה האחרונה על ענייני כשרות, קלה כחמורה, מה שגורם לעגמת נפש למטופלים רבים. על פי הוראת רב בית החולים חייב המאבטח בשער לבדוק את תיקיהם של באי המקום כדי לוודא שאינם מכניסים מוצר מזון שאינו נושא תווית הכשר.

■ ■ ■ הערה: מאבטחים לא צריכים להתעסק בכשרות.

05.02.19

קשת

סקר שהופץ על ידי אתר "מקווה.נט" ביוזמתה של נחמה שולמן, בעלת האתר, ובתקציב של המשרד לשירותי דת, בדק האם יש צורך בהקמת מקווה בנתב"ג. לא מעט אנשים שנחשפו לסקר יצאו נגד היוזמה המתהווה. "אין נגישות לעיוורים וחירשים במוסדות הציבור ובקושי לנכים בכיסא גלגלים, במדינה בה מקצה אחד לשני לוקח שש שעות לנסוע, מביאים מקווה לנמל תעופה?" נכתב באחת התגובות. 'בצד השני של הכביש יש כפר חב"ד! שני מטר משם פתח תקווה עם מאות מקוואות. אינני מבינה את הסיבה מדוע יש צורך בהקמת מקווה כזה.'

05.02.19

ynet

בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב הכריע השבוע כי גופתו של גבר תקבר ולא תשרף למרות בקשתו של האב, וזאת בגלל הבן ש"חזר בתשובה" ותבע למנוע את שריפת גופת אביו. בן הזוג של המת ושלוש בנותיו טענו כי המנוח אמר להם בהזדמנויות שונות כי רצונו הוא שגופתו תישרף. הבן טען מנגד כי אביו לא סיפר לו על רצונו זה, וטען כי עובדה זו מטילה בספק האם אכן זה היה רצונו. עוד טען הבן הדתי כי "בחירה זו של אביו מונעת ממנו בעל כורחו את כל מנהגי האבלות: לשבת שבעה, לומר קדיש ועוד."

07.02.19

קשת
מעריב
ynet
החדשות 13
ישראל היום
ישראל היום

קו האוטובוס שמופעל ע"י עיריית טבריה בשיתוף ארגון "נוע תנוע" החל לפעול בשבת לראשונה. לנסיעת הבכורה הצטרף ראש העיר, רון קובי, שקידם את היוזמה. האוטובוס יפעל שלוש פעמים ביום, ויחבר בין השכונות בעיר לטיילת שלה. פעילות הקו נפתחה חרף התנגדותם העזה של גורמים דתיים בעיר. הגורמים מוחים על חילול השבת בחסות העירייה, וכן על שבירת הסטטוס קוו בעיר. יש לציין כי הנסיעה באוטובוס נעשית ללא תשלום, וכי לוח הזמנים של הקו מפורסם לפני כניסת השבת. ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר: "טבריה החזירה לעצמה היום מה שנלקח ממנה לפני שנים - את היכולת לבחור ... אני מברך את ראש עיריית טבריה על המהלך ומקווה שזוהי רק תחילתה של דרך חדשה שבה יכבדו איש את רצונו של רעהו, וכפי שתושבי השכונות החרדיות יזכו לשמור את השבת כדרכם, יוכלו שאר תושבי טבריה והתיירים להגיע בתחבורה ציבורית לטיילת שוקקת החיים."

09.02.19

קשת

מסמך פנימי של "שטראוס", מחברות המזון הגדולות בישראל, שהגיע לידי "החדשות", חושף הבדלי מחירים משמעותיים והנחות נדיבות לציבור החרדי והערבי, בעוד הציבור החילוני נדרש לשלם יותר. במסמך הסודי רואים שחור על גבי לבן שעל אותו מוצר חרדים ישלמו מחיר אחד, ערבים מחיר שני, ושאר האוכלוסייה תשלם יותר. בשיחה עם בעל רשת שיווק חילונית נאמר: "לא ייתכן שאנו מסבסדים מגזרים שלמים."

22.02.19

ישראל היום

חברי מועצת הרבנות הראשית ורבנים בכירים בעולם החרדי והדתי-לאומי תקפו את העבודות להקמת גשר יהודית בתל אביב במהלך השבת, תוך כדי רמיזה שלא יתירו לדתיים ללכת על הגשר, בעקבות חילול השבת: "יש בנעשה משום אובדן הזהות היהודית של המדינה, הבנייה נעשית בכספי הציבור שחלק גדול ממנו שומר שבת," ציינו והוסיפו: "בפרויקט שנבנה בשבת ניתן לומר שהשימוש בו ליהודי החרד לדבר ה' מעורר בעיות, עד שיהיה הדבר חס ושלום לזכר דיראון עולם."


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

06.02.19

הארץ

התוכנית "רוח יהודית" שעליה אחראית עמותת "אורות, ערכים, מסורת ותורה", הפועלת כיום, לפי עדותה, ב-70 בתי ספר על יסודיים ברחבי הארץ, מגיעה לכ-13 אלף תלמידים בחינוך הממלכתי והפעילות מבוצעת בתקצוב משרד החינוך. ראשי העמותה הם חרדים, תלמידיו של הרב משה שפירא, שהיה מעורב בארגוני החזרה בתשובה ומת לפני כשנתיים. ב-2017 עמד המחזור השנתי של העמותה על כ-13.2 מיליון שקלים. אחת ממטרותיה מוגדרת "קירוב רחוקים" - מונח המשמש בעיקר חרדים כדי לתאר פעילות להחזרה בתשובה.

17.02.19

ynet

נערה בת 14 מאשקלון לא פקדה את ספסל הלימודים מתחילת שנת הלימודים הנוכחית וזאת כי אביה שהתחרד מונע ממנה להיכנס לבית ספר על פי בקשתה ואמונתה. בית הדין הרבני באזור מגוריה של הנערה מסרב לאפשר לבת ללמוד בבית ספר דתי-לאומי שבו לומדים יחד בנים ובנות, ומצדד בפשרה שהציג בעמדת האב לשלוח אותה למוסד חרדי.

17.02.19

החדשות 13

חרדים נכנסים לעיר הבה"דים שבנגב, פונים אל חיילים שמגיעים לחניון ההסעות בכניסה לבסיס ומציעים להם להניח תפילין ולהתפלל. ד"ר רם פרומן, יו"ר הפורום החילוני: 'לא ייתכן שחיילים שנמצאים שם יהיו חשופים להטרדה והדתה מצד השליחים של חב"ד. המקום הזה חייב להיות צבאי וסטרילי.'


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

07.01.19

החדשות 13

מודעות באוטובוסים של חברת "קווים" וחברת "אגד", הקוראות להפרדה בין המינים בישיבה באוטובוס הציבורי - זויפו. המודעות נראות כאילו הן רשמיות מטעם משרד התחבורה עם סמל החברה, ובהן הוראה כי גברים צריכים לשבת מלפנים ונשים מאחור, והפרה של הוראה זו עלולה להוות עבירה פלילית. בעקבות פניות של שדולת הנשים בישראל ושל מרכז הרפורמה לדת ומדינה, בחברת "קווים" השיבו אתמול כי לא מדובר במודעה מטעמם וכי אחרי שהצליחו לאתר מספר אנשים המעורבים בעניין, הוגשה תלונה למשטרה בנושא. כמו כן, בחברה טענו כי אנשיה פנו למשרד התחבורה ודרשו ממשרדו של השר כץ להגיש תלונה במשטרה, אך במשרד מסרו הערב שהחברה הונחתה לטפל בעניין.

15.01.19

החדשות 13
קשת
ישראל היום
הארץ

מפלגות שבראשותן נשים פנו לחברות שילוט וביקשו להציב שלטי חוצות במקומות בולטים במרכז הארץ - אך נתקלו בסירוב. הסיבה היא כי רק תמונתו של גבר או שלט נטול תמונה מורשה להיתלות במיקום. בחדשות 13 גילו כי תשובות דומות התקבלו בשורה של מוקדים באזור המרכז, כמו למשל בצומת גהה. בחברת השילוט תלו את האחריות לתשובה בעיריית בני ברק, שחלק מהשלטים משקיפים לתחום המוניציפלי שלה.

19.01.19

החדשות 13

עינב בר-כהן, חברת סיעת "התעוררות" בעיריית ירושלים, גילתה שלפי תכניות העירייה יופיעו על הבמות רק גברים. "מדינת ישראל התברכה בכל כך הרבה זמרות מוכשרות ומוצלחות, קשה להאמין שאף אחת מהן איננה מתאימה להופיע על במות בירתה," כתבה בר-כהן. "מדובר בהדרת נשים מהאירועים העירוניים המתוכננים, ואסור להסכים לכך. אדרוש לשנות זאת באופן מיידי."

28.01.19

ynet

עדויות של חיילים מבה"ד 1 מעלות חשש כבר להדרה על רקע מגדרי. לפי העדויות, מדריכות כושר גופני נמנעות מלהעביר אימוני ספורט לצוערים, מחשש שהדבר יפגע ברגשות חלק מהם. כחלופה, הן מדגימות בתחילת האימון את התרגילים לאחד הצוערים שמעביר את האימון בעצמו. זאת אף שהמדריכות מקיימות את פקודת השירות המשותף: ללא מגע פיזי עם הצוערים ובלבוש מלא בהתאם לפקודות.

28.01.19

מעריב

תמונתה של אורלי לוי-אבקסיס הושחתה לאחר שהופיעה בשלט לקידום מפלגתה. ממפלגת גשר נמסר בתגובה: מדובר במקרה חמור בניסיון להשתיק את קולן של הנשים. גשר חרטה על דגלה את קידומן של נשים בחברה הישראלית.

02.02.19

ynet

בשכונת כרם אברהם בירושלים, בצומת הרחובות צפניה ועזרא, נתלו לאחרונה שלטים ובהם הוראה לפיה יש לצעוד ברחובות נפרדים לנשים ולגברים. פקח של עיריית ירושלים שהגיע למקום הותקף בצעקות מפי חרדים: "תסתלק מכאן, תתבייש. לפחות תוריד את הכיפה. אתה לא יהודי." הפקחים עזבו לאחר שהסירו שלט אחד מתוך השישה שהוצבו במקום. בעקבות זאת ייתכן שהחרדים יקיימו מחאה בהמשך היום. משדולת הנשים בישראל נמסר: "כנראה שצריך להזכיר את המובן מאליו - בשום שכונה או רחוב בישראל אסור לכפות על נשים וגברים היכן ללכת והיכן לא, בגלל דרישות 'צניעות' מופרכות שהופכות נשים למפגע ציבורי. בית המשפט העליון קבע את זה מפורשות..."

02.02.19

ynet

מועדון הכושר Rox בבן גוריון בני ברק החל ליישם הפרדה מגדרית. לקוחות טוענות שקיבלו הודעת ס.מ.ס שמודיעה להם על השינוי - רק לאחר שהדבר כבר הוחלט, למרות שמנהלת המקום, לימור, אמרה להם שמדובר בפיילוט, לטענתן. לקוחה נוספת מספרת שהשינוי הינו: "לטובת ציבור הגברים הדתיים המתאמנים במקום, תוך פגיעה קשה בקהל הנשים המנויות, אשר מעתה והלאה יחוייבו להתאמן אך ורק ב'עזרת הנשים' שהוקצבה להן - חדר צדדי וקטן עם מעט מכשירים, בו הן חייבות להסתגר ולהצניע את עצמן!" - כך כתבה בעמוד הפייסבוק שלה.

03.02.19

החדשות 13

לאור התופעה המתמשכת של השחתת תמונות נשים בירושלים, אחד מאנשי נטורי קרתא, יואליש קרויס, התראיין לתוכנית "שש" עם אמנון לוי ואמר כי הוא לא רואה בכך בעיה, כל עוד ההפרדה נעשית "בסביבתו הפרטית". "אם זה היה תלוי בי, אני הייתי רוצה שהנשים לא היו יוצאות בכלל מהבית - לפי ההלכה זה מה שצריך להיות," הבהיר קרויס. "לנו (החרדים) יש בעיות עם פדופילים, אנסים וכל מיני סוגים ולכן אנחנו עושים השתדלויות וכל מה שניתן לעשות כדי שזה לא יקרה."

■ ■ ■ הערה: אז אצל החרדים יש בעיות מוסר קשות, אבל הנשים הן אלה שצריכות להיות כלואות, לפי אותו חרדי. הגיוני?

13.02.19

וואלה!

מועצת קריית ארבע הודיעה השבוע כי תפתח מחדש את הבריכה הציבורית רק בהפרדה בין גברים לנשים, בניגוד מוחלט לפסיקת בג"ץ. שנה שעברה התנהל מאבק בין תושבים חרדים ודתיים לצד חילונים, שביקשו כמה שעות של שחייה מעורבת בבריכה. המועצה מצדה סירבה, בטענה כי מדובר בשינוי בסטטוס קוו שיוביל לפגיעה ברגשות וכי "ההשלכות הצפויות מכך עלולות להיות קשות ופוגעניות." לאחרונה, קיבלו התושבים הודעה על הכוונה לפתוח מחדש את הבריכה "מסיבות בריאותיות" בשעות הבוקר בהפרדה מוחלטת. פרופסור אביעד הכהן, שייצג את העותרים, אמר כי "על פני הדברים, פתיחת הבריכה רק לשעות נפרדות עולה כדי בזיון בית המשפט, מעבר להיותה בלתי חוקית בעליל. נשקול את צעדינו בהתאם."

24.02.19

ynet

תביעה ייצוגית נגד איקאה הוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים בטענה שקטלוג ששיווקה למגזר החרדי ב-2017 מפלה ומשפיל נשים. הקטלוג חולק במאות אלפי עותקים ועוצב במיוחד למגזר, כולל הבלחות של ספרי קודש בתמונות וכיור כפול.

26.02.19

החדשות 13

הילה ירושלמי, חברה בוועד המנהל של התנועה "דרכנו", שהוצגה על שלט של התנועה שתלוי על אוטובוסים, הופתעה לשמוע שבשלטים בעיר בני ברק הושחתה דמותה באופן מכוון ונכתב על המודעה: "בני ברק זו עיר חרדית." הילה הבהירה כי לא הייתה כל כוונה להציב שלט עם תמונה של אישה על אוטובוס במרחב ציבורי והוסיפה "רוצה להאמין שזה קומץ קיצוני חרדי."

■ ■ ■ הערה: האם היא "רוצה להאמין שזה קומץ קיצוני חרדי" כדי שלא תצטרך להתעמת עם המציאות המרה שבמגזר החרדי ישנם רבים שבעיניהם נשים הן מוקצות?


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

30.12.18

מעריב

הורים של ילדים אשר לומדים בבית ספר ממלכתי בעיר רמת גן נדהמו לגלות אילו מסרים מועברים לילדיהם בשיעורי מורשת. באחד התכנים סופר על "יוסף מוקיר שבת". הסיפור מדבר על יוסף שהיה ידוע כמי שמכבד ומענג את השבת ובשכנותו גר נוכרי עשיר. התלמידים נדרשו להשוות את יוסף היהודי לנוכרי, כאשר היהודי, על פי ההנחיות, זכה לכינויים "איש ישר וטוב לב" ו"מסתפק במה שיש לו" ואילו הנוכרי קיבל את הכינויים "איש קשה ורע לב" ו"קמצן". אביהוא בן משה, לשעבר מחזיק תיק החינוך בעירייה וחובש כיפה, אינו מבין על מה המהומה. לטענתו, "בסך הכל מדובר בסיפור תמים שמעביר לילדים את הערך של השבת, שהיא יום מנוחה רשמי במדינת ישראל. לא צריך לדחוף בכל מקום את המילה 'הדתה'."

■ ■ ■ הערה: אז לא נדחוף את המילה 'הדתה', נדחוף את המילה 'גזענות'.

31.12.18

ynet

"אתם לא הסגנון", "זה יכול להיות טראומטי לילדי הגן", "גם ספרדים לא הכניסו" - אלו הן רק חלק מהתגובות הקשות להן זכו משפחות חרדיות יוצאות אתיופיה, כאשר ניסו בשבועות האחרונים לרשום את ילדיהן לתלמודי תורה בירושלים, שארבעה מהם זוכים מדי שנה לתקציבים ניכרים ממשרד החינוך כמוסדות חינוך רשמי שאינו מוכר. המשפחות טוענות לאפליה וגזענות. מנגד, בתלמודי התורה מכחישים כי הסיבה לדחייה היא מוצאם של התלמידים, וחלקם סיפרו כי קיבלו לשנה הבאה "ילד אחד" ממוצא אתיופי. המשפחות טוענות כי זוהי למעשה "מכסה", על מנת להדוף טענות לגזענות. בעקבות פניית ynet הודיע משרד החינוך כי ישקול שלילת תקציבים ממוסדות החינוך הללו.

04.02.19

ישראל היום

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, הותקף מילולית ע"י חרדים כשהגיע להתפלל ברחבת הכותל. בין הדברים שנאמרו: "כל החרדים לצאת מהכותל, רק רפורמים, נוצרים, כושים - וכלבים" ועוד נשמעו קריאות כמו: "פולסא דנורא! רפורמים וחילונים - לכו תתפללו בשירותים."

11.02.19

ישראל היום
קשת

תנועת "חזון" השיקה "קמפיין" לפיו "משפחה היא אבא ואמא" ומתכוונת להציג סיטואציות "בעייתיות ולא נורמליות". בשלטים שנתלו נכתב: "אבא ואמא = משפחה" וכן: "האומץ להיות נורמלי". "תא משפחתי טבעי, נורמלי ונורמטיבי הוא אבא, אמא וילדים," טענו בתנועת חזון. "זה הטבע וכך כל הבריאה מתקיימת. כך גם מדינה יהודית צריכה להתנהל." עוד הם הם טוענים כי "הגיע הזמן שהחברה בישראל תחזור להיות מי שהיא באמת - כזו שרואה ביהדות את הבסיס לקיומנו ועושה זאת בלי פחד ובראש מורם."


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

05.01.19

ישראל היום

הרב דוב ליאור, מרבני הציונות הדתית, פוסק בדיעבד שמותר היה לתלמידי ישיבת "פרי הארץ" ברחלים, החשודים בטרור, לנסוע למקום בשבת לאחר ששמעו שאנשי שב"כ נמצאים במקום. הוא מסביר כי הנערים היו עלולים לאבד את שפיותם ולכן מותר לחלל שבת: "יש לנו כלל שאם לוקחים מישהו לשמד, אז כתוב שמותר לחלל שבת בשבילו למרות שזה לא בעיה קיומית גופנית אלא נפשית," הוסיף הרב. "גם כאן, יש בעיה שהבחורים האלה עלולים לאבד את שפיות הדעת כמו שקרה, אז ודאי שיש עניין להציל אותם ולחזק אותם בנסיבות האלה."

■ ■ ■ הערה: היינו רוצים לראות את תעודת הפסיכולוג של אותו רב.

15.01.19

MivzakLive
קשת

שרון גולן, בן 35 מרחובות, הואשם בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף מסמך, התחזות לאחר בכוונה להונות, הונאה בכרטיסי חיוב בנסיבות מחמירות, איומים ועבירות על פקודת פשיטת הרגל. כתב האישום מגלה שהנאשם הציג עצמו בכזב כמיסטיקן בעל מומחיות ב"החזרת אהבות". במסגרת זו יצר הנאשם אתרי אינטרנט שונים במסגרתם הזדהה בשמות ופרטים בדויים, ויצר מצג שווא שהינו "קבליסט" בן 45, בעל ניסיון של למעלה מעשרים שנה ובעל מומחיות להחזרת אהבות אבודות, תוך שהוא מפרסם באתרי האינטרנט כתבות והמלצות מזויפות לשירותיו. כאשר חלק מהמתלוננים חשדו בשרלטנותו, איים עליהם, בין היתר כי יטיל קללה שתפגע בבריאותם, וכי יחשוף בפני בני זוגם את פנייתם אליו.

18.01.19

החדשות 13

עשרה חסידים תועדו משחיתים פסל של ישו בעיר אומן, מקום קבורתו של רבי נחמן מברסלב. אברהם טובול, חסיד ברסלב שגר תקופה ארוכה באומן, אמר: "לצערי זו הפעם השלישית שזה קורה." "בשום אחד מהמקרים לא היה מדובר בתושבים מקומיים, אלא בתיירים," סיפר טובול. "הפעם מדובר בתיירים מארצות הברית. הם לא מתוך הקהילה, אם הם היו - ברור שהיינו מוקיעים אותם מתוכנו. אומן הפכה כבר מזמן למקום שאתה לא יכול לשלוט במי שנכנס ויוצא," הוסיף.

18.01.19

החדשות 13

תחקיר התוכנית "ברקוד" בדקה את שיטת הטיפול ה"חדשנית" של ד"ר מרדכי ויגלר, מומחה מוכר לכירורגיית כף יד. לפי הטיפול שהמליץ אותו רופא, יש להניח תפילין והתחושה בכף היד תשתפר. לשם כך, הוא הפנה את התחקירן אל בן דודו שמוכר תפילין. "אין לך תפילין? למה אתה לא קונה? תפילין מהודר עולה 1,500 שקלים, אתה מקבל תפילין חבל על הזמן," אמר ד"ר ויגלר. "אני אתן לך טלפון של בן דוד שלי. תגיד לו אני הייתי אצל הדוקטור. זה ישפר אותך פלאים. זה לכל החיים. נכס אדיר." כששאל הכתב אם התפילין אמור לעזור לכאבי הידיים, ענה הרופא: "זה ודאי יעזור. זה הוראות יצרן, זה עוזר לכל דבר."

19.01.19

ynet

עדן וקנין (19) גילתה שהיא בהריון אולם איננה מסוגלת לטפל בתינוק. לאחר שעדן פנתה למכונים לביצוע הפלות, היא קיבלה טלפון מעמותת "הידברות" ומהעבר השני הייתה נציגה שהבטיחה לה עזרה כספית וכלכלית נוספת. עדן מוסרת כי אין לה מושג כיצד הגיע מספר הטלפון שלה אל אותה נציגה. למרות ההבטחה הזו, בחודש השביעי, עמותת הידברות דרשה מעדן לעזוב את הדירה בה היא השתכנה כי "היא לא עמדה בכללים." עדן מסרה בראיון שאסור להקשיב לכל מיני אנשים שמבקשים למנוע הפלות.

■ ■ ■ הערה: יש להזכיר את התחקיר של ynet: "אישום: השתמשו במידע חסוי כדי למנוע הפלות" וגם של ישראל היום: "תחקיר: כך אגודת 'אפרת' נלחמת בהפלות."

19.01.19

קשת

פקחי מס הכנסה ערכו ביקורת במאה שערים. כתב חדשות קשת הצטרף לביקורת שגילתה העלמות מס והפקת חשבוניות פיקטיביות. כאשר השמועה הגיעה לרחובות מאה שערים, הפקחים הותקפו באלימות שהופסקה רק לאחר התערבות משטרתית.

19.01.19

הארץ

אם שהזריקה אינסולין לבנה בן השנה למרות שאינו חולה בסוכרת, ופגעה בבריאותו, הורשעה במסגרת הסדר טיעון שהזריקה אינסולין לבנה בארבעה מקרים במהלך אשפוזו בבית החולים שערי צדק בירושלים, עד שצנחה רמת הסוכר בדמו למצב של היפוגליקמיה. החשד הראשוני נגד האם היה כי ילדים נוספים במשפחה עברו מקרים דומים, במטרה להוציא במרמה כספים מהביטוח הלאומי, אולם חשדות אלו נותרו מחוץ לכתב האישום.

20.01.19

ynet

תינוק בן 25 ימים הובא לבית החולים זיו בצפת כשהוא סובל מחום גוף נמוך וכיחלון. עם הבאתו לבית החולים, אושפז התינוק במחלקה לטיפול נמרץ ואובחן כסובל מאלח דם, דלקת בסמפונות וחשד לשפעת. הוריו של התינוק סירבו לאפשר לרופאי בית החולים לבצע בו בדיקות מעבדה ובדיקת ניקור מותני לאבחון דלקת קרום המוח וגם סירבו לתת לו אנטיביוטיקה לטיפול בחיידק. ההורים אמרו במשפט כי הם החליטו להביא את בנם לבית החולים רק לאחר שהבינו "שהגיעו למצב של קצה בו התינוק היה כחול." האב ציין בשיחה כי אם היה יודע שלא יתאפשר לו להוציא את בנו מבית החולים הוא לא היה מביא אותו לקבלת טיפול. בית המשפט פסק כי אין מנוס מלהורות על מתן טיפול אנטיביוטי לתינוק. "סבורני כי מתן הטיפול אף עולה בקנה אחד במידה מסוימת עם אמונתם של ההורים, נוכח הציווי האלוקי 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'," קבעה השופטת.

21.01.19

הארץ

שמואל אליהו, רב העיר צפת ואחד מהרבנים הבולטים בציונות הדתית, תועד בסרטון בן 40 דקות בו אמר כי מוסדות המדינה, ובפרט מערכת המשפט - מושחתים. הוא פנה בדבריו אל הנערים החשודים בגרימת מוות על רקע לאומני ואמר שאין לחשוש ממאסר, כי "מבית אסורים יצא למלוך" - כלומר דרכם לצמרת עוברת דרך בית הכלא. "מי שנלחם, הוא 'מבית אסורים ימלוך' כי הוא לא מוכן שיהיה הריקבון הזה, והוא קם וצועק ואומר שדבר כזה לא יכול להמשיך. זה חייב להתהפך, חייב להשתנות." אותו רב ניסה להשוות בין הנערים למנהיגים בולטים שהחלו את דרכם בכלא ומשם הגיעו לשלטון. "הרבה מהמנהיגים ישבו פעם בבית סוהר... לאו דווקא חיוביים," ציין, ומנה את שמותיהם של לך ולנסה ונלסון מנדלה. אחד מהתלמידים נשמע ברקע אומר "היטלר", והרב משיב בצחוק: "לא רציתי לומר את השם." הוא ציין גם את שמו של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ, יו"ר מפלגת הבית היהודי, "סמוטריץ'... חוויות הבסיס שלו זה כמובן תא המאסר. כי דווקא אם אכפת לך ואתה מוכן להיאסר, אז יש לך סיכוי," אמר.

21.01.19

קשת
קשת
קשת
קשת
קשת

הרב אליעזר ברלנד, שהורשע בעבר בעבירות מין וישב בכלא, חוזר לכותרות - ושוב בהקשרים שליליים. תחקיר חדשות קשת מגלה כי בחודשים האחרונים הוא מגיע לבתי חולים ברחבי הארץ ומבטיח למשפחות שיקיריהן מתו מוות מוחי "להחזיר אותם מהמתים". אדם שאחיו מאושפז עם מוות מוחי סיפר במסגרת התחקיר כי הרב ניגש לחדרו והציע: "רוצים שהוא יקום? תנו לי 20 אלף שקל ועוד שעתיים הבן אדם הזה קם על הרגליים." עדה נוספת תיארה את תחושותיה הקשות בעקבות המפגש עם הרב: "עובדים עליך בפנים ומנצלים את החולשה ואת הכאב שלך."

■ ■ ■ הערה: רוגל אלפר הגיב לפרסום הכתבה במאמר דעה שנקרא: "מהולדת ישו עד הרב ברלנד עברו 2019 שנות טמטום." בסופו הוא כותב: "מדוע בכלל מתאפשר לברלנד ולעשרות אנשיו להיכנס כך למחלקות לטיפול נמרץ? הם אינם רופאים ואינם קרובי משפחה של מטופלים - אין להם מה לחפש שם. אין להם סמכות ואין להם זכות. הו, האבסורד! אלוהים לא קיים. מתי אנשים יבינו?"

22.01.19

הארץ

מתתיהו הירשמן, מראשי "קהילת המתמידים" החרדית, שאנשיה הונו את המדינה בעשרות מיליוני שקלים, ייכלא לחמש שנים. הירשמן נקנס גם ב-70 אלף שקל, ומלבדו נגזרו עונשי מאסר וקנסות בסך 150 אלף שקל (במצטבר) על שמונה חברי קהילה נוספים שהורשעו בהלבנת הון במיליונים, במרמה בנסיבות מחמירות, בזיוף בנסיבות מחמירות ובעבירות נוספות. הנאשמים הורשעו גם בזיוף מאות תעודות זהות וכשהמדינה ערכה ביקורת באחד ממוסדות הקהילה - בירושלים, בבית שמש, במודיעין עילית ובביתר עילית - חברי הפלג דאגו להזעיק את המתחזים למוסדות הרלוונטיים, ציידו אותם בתעודת הזהות המזויפת והנחו אותם להציגה למבקרים. השופט, רם וינוגרד, אמר כי "הנאשמים ובני קהילתם משוייכים לציבור החרדי, החרד לדבר השם. הם הוציאו במרמה סכומי עתק מהמדינה תוך השקעת זמן, מרץ וממון לא בלימוד תורה - אלא בפעולות זיוף ורמייה מורכבות, מתוחכמות ורחבות היקף."

25.01.19

ישראל היום

בנימין מהלב (מחלב), העוזר המקורב אל הרב המורשע בעבירות מין אליעזר ברלנד, נעצר ביום שישי האחרון כשנסע במהירות של 152 קמ"ש במקום 90 קמ"ש. העוזר נהג כשהוא בפסילה וללא ביטוח. אין מדובר בעבירה הראשונה של מהלב, שכן לפני כחודשיים נפסל רישיון הנהיגה שלו על ידי בית משפט לתעבורה בפתח תקווה עד לתום ההליכים המשפטיים כנגדו, בגלל עבירה של מהירות של 179 קמ"ש במקום 90 קמ"ש. בית המשפט גם הוציא נגדו צווי הבאה משום שלא התייצב לדיונים.

■ ■ ■ הערה: ונשמרתם מאוד לנפשותיכם מברסלבים אלה.

26.01.19

קשת

חיים אתגר חשף בתוכניתו "המתחזים" את החיים הכפולים של המחזיר בתשובה ליאור חג'ג'. אותו ליאור הינו רב שנושא דרשות בפני חוזרים בתשובה, אבל בסתר משוטט באתרי היכרויות, מציג את עצמו כחילוני ואפילו יוצא לדייטים. כבר מעל לשלוש שנים שהוא מציג את עצמו בשמות שונים, ובלילות מחליף את החזות החרדית בלבוש חילוני ומפגשים רומנטיים עם נשים שונות, למרות היותו נשוי ואב לשישה.

05.02.19

מעריב
דה-מרקר

האדמו"ר הרב יקותיאל אבוחצירא חויב בתשלום מס הקרוב ל-8 מיליון שקלים, וזאת לאחר שפקיד שומה ברשות המיסים קבע כי על הרב אבוחצירא לשלם כ-14 מיליוני שקלים בגין שנות המס 2003-2009. הרב אבוחצירא טען כי הוא אינו נותן שירותי דת ואינו מפיק הכנסות בהילולות או באירועים או בכל דרך אחרת. אין בביתו קבלת קהל ואין מנגנון לקביעת תעריפים או שעות ביקור. עוד טען כי הוא לא ייעץ למאמיניו לרכוש דירות מקבלנים, אין לו קשר עסקי עם חברות קבלניות והוא אינו נותן ייעוץ עסקי. לטענתו, כספים שניתנו לו הן מתנות שניתנו כמחווה של "הבעת תודה במישור הרגשי" על רקע אישי, חברי ואמוני וללא כל מתן שירות או תמורה, ואין לחייבן במס. כאמור, בית המשפט לא קיבל את הטענה ופסק "גם אם התשלום נעשה כאות הערכה ותודה, הרי שזו הערכה ותודה בגין השירות שניתן. כאשר התמורה מועברת למוסד מוכר, תהא היא הכנסה פטורה ממס בידי אותו מוסד."

06.02.19

קשת
החדשות 13
מעריב

תושב נהריה כבן 40 ובעל חזות חרדית נעצר בחשד לניסיון פגיעה מינית בקטינה בת 14. מחקירה ראשונית עלה כי החשוד הופיע אתמול בצהריים בפתח ביתה וסיפר שהוא מחלק פריטי דת. הוא נשק לה וקבע איתה שישוב בערב. מהחקירה הראשונית עולה כי החשוד פועל בשיטתיות של חלוקת פרטי דת "מדלת לדלת". "ככל שעולה חשד בקרב קטינות, הורים, מחנכים או בני משפחה כי ייתכן ונוספים נפלו קורבן למעלליו, להגיע אל תחנת המשטרה ולהגיש תלונה בהתאם," נמסר מהמשטרה. "כמו כן, מבקשים מההורים לחדד בפני הילדים את כללי ההתנהגות בקרבת זרים למען ביטחונם."

10.02.19

החדשות 13
החדשות 13
החדשות 13

ראש העירייה רון קובי בריאיון ל"שש" עם אמנון לוי סיפר שהוא נמצא תחת איומים כבדים מהחוגים החרדים בטבריה, שמאיימים לפגוע בחייו. עוד סיפר ש"יש איומים על חיי והרבה מאוד תופעות ברשת של קריאות כמו 'מות יומת' ו'רצח' וגם הרבה מאוד הודעות שטנה שאני מקבל. מוציאים כל מיני שמועות שעצרנו כל מיני מניחי תפילין ברחובות ושלא נתנו להם להניח תפילין ועוד כל מיני פרופגנדות." הוא מאשים את דרעי במצב: 'יש רק אחד שאחראי לכל זה וקוראים לו אריה דרעי. מפלגת ש"ס מבינה שרון קובי מסכן את המעמד שלה בכנסת הבאה. דרעי לא יהיה יותר בכנסת הבאה ולא יהיה יותר שר הפנים. אנחנו מבינים שניסו להשתלט פה על טבריה.' קובי רון הבטיח "תמיד תהיה תחבורה ציבורית בעיר בשבת."

13.02.19

וואלה!
קשת
החדשות 13
קשת
קשת
קשת
ישראל היום
ישראל היום
וואלה!

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, חשוד שסייע לחשודה בעשרות מקרי פדופיליה, מלכה לייפר, להתחמק ממאסר באמצעות השגת חוות דעת רפואיות שקריות. ליצמן חשוד שפעל תוך ניצול סמכויותיו כדי להשיג חוות דעת רפואית שיהיה בכוחה למנוע את הסגרתה של לייפר לאוסטרליה. לייפר, מורה ומנהלת בית ספר, חשודה בביצוע עבירות מין בעשרות מתלמידותיה. חוות הדעת שליצמן פעל להשיג קובעת שהיא לא כשירה לעמוד לדין - ולכן לא ניתן להסגירה לאוסטרליה. בנוסף, עולה חדש נוסף, כי קיימים מקרים נוספים בהם ניסה ליצמן להשפיע על גורמים רפואיים כדי לשנות חוות דעת על אנשים שהיה לו בהם עניין.

■ ■ ■ הערה: ליצמן טען: "הכול היה על פי החוק ולטובת הציבור," ואף אמר: "אפילו לא ידעתי במה מדובר - ועזרתי." (החדשות 13, וואלה!, ynet) - מנכ"לית "לא תשתוק", ארגון חרדי נגד תקיפות מיניות במגזר, אמרה על הפרשה: "אותו סגן שר הבריאות הלך לבקר את עבריין המין המורשע ברלנד. זה לא בן אדם שיש לו איזשהו יחס חם לנפגעים, אם כבר אז יש לו יחס חם לפוגעים." ורוחמה וייס פרסמה מאמר: "ליצמן עוזר לכולם? זה פשוט שקר." (ynet)

18.02.19

ישראל היום

בן ובת להורים מכת השאלים הקיצונית - חותנו בשעות הקטנות של הלילה בנוכחות עדים מעטים בלבד במאה שערים. הילד חותן בגיל 13 שנים ויום. אביה של הילדה היה בחו"ל באותו הזמן. עם חזרתו לישראל גילה מה התרחש והחל לעורר מהומה. הוזמנו שוטרים למקום שבו השתולל, והוא עוכב למספר שעות ושוחרר.

18.02.19

החדשות 13

חרדים תקפו פיזית ומילולית שלושה חיילים לבושי מדים שנכנסו לשכונת מאה שערים שבירושלים. לפי המשטרה, קבוצת חרדים שהבחינה בחיילים שהלכו ברגל בשכונה, החלה לקרוא לעברם קריאות שונות. לאחר שנכנסו החיילים לרכבם, זרקה קבוצת החרדים חפצים לעברו, וגרמה נזק לשמשת הרכב.

23.02.19

וואלה!
מעריב
הארץ

סגן השר יעקב ליצמן נחשד שהתערב בשני מקרים נוספים לפחות, הדומים בחומרתם למקרה בו התערב לכאורה במקרה של מלכה לייפר, ובהם ניסה לכאורה להשפיע על כתיבת חוות דעת לטובת עבריינים כדי להתחמק מעונש. על פי החשד, באחד מהמקרים ניסה סגן השר להשפיע על כתיבת חוות דעת רפואית לטובת עציר כדי שישוחרר בשחרור מוקדם מבית הכלא. מלשכת סגן שר הבריאות נמסר הערב בתגובה כי "מדובר בהכפשה שקרית שלא הייתה מעולם ופרסום הדברים מהווה עילה לתביעה. ליצמן לא נוהג להפעיל כל לחצים ומקפיד שלא להתערב לגורמי המקצוע. אין כל ספק שגם מקרה זה יתברר כעורבא פרח."

25.02.19

החדשות 13

הארגון החרדי "יד להושיע" עוזר למועמדים לגיוס לצה"ל בקבלת פטור משירות. הארגון מחזיק משרד בשכונת מאה שערים שבירושלים, וממנו פועלים יועצים ומומחים בהשגת פטור מגיוס, באמצעות הדרכה, כדורים פסיכיאטרים ולכאורה אפילו זיוף מסמכים רפואיים. במקרה אחד יעצו בארגון למחוק כל זכר לפוסטים ברשתות החברתיות ובמקרה אחר, יעצו להפנות לפסיכיאטר על מנת לקבל פטור על סעיף נפשי. תגובת "יד להושיע": "כל ניסיון לטעון לזיוף או מרמה מופרך מיסודו ומנותק מהמציאות. אין לנו אלא להצר על פרסום מעין זה שכל מטרתו רדיפה והכפשה."


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

31.12.18

ישראל היום

הרב דב קוק מטבריה קרא לתושבים לצום ביום בו נערכו מרתון ומסיבה שלאחר המרתון, מפני שהמסיבה נערכת בליל שבת. בסרטון שהופץ בין חסידיו ושהפך לוויראלי, אמר הרב כי האירועים גורמים לצער לרבנים שקבורים בבית העלמין וכן הינם עבירה משמעותית. עוד הוסיף כי צער חילול השבת הינו הצער הגדול ביותר וכשם שצמים כדי למנוע מחלות יש לצום על חילול השבת.

13.01.19

קשת

הרב אפרים אורשלימי מארגון "הידברות" צוטט בתחקיר על נושא ההפלות ולפי דבריו, קרובים מדרגה שניה אינם צריכים לחשוש מהריון כי "הסיכויים למחלות הם כמו בכל היריון רגיל." הוא השווה את ההיריון ללקיחת אקמול, והבטיח בטלפון ש"הוא ייוולד בריא, ברוך השם. ובסמינר הרב זמיר ייתן לך ברכה." הרב דוד פריוף השווה בין מחבלים לבין אישה שעושה הפלה: "למה אותה אמא שיש לה בבטן עובר - שהוא נושם, שהוא חי, שהוא רואה, שומע, חש - היא באה ובום מורידה אותו?... למה כשמחבל רוצח ילד בתוך המעיים של האמא שלו כל המדינה גועשת ורועשת, וכשאמא רוצחת את הבן שלה בתוך הבטן שלה אף אחד לא אומר מילה? קוראים לזה 'דילול'? חברים יקרים, זה לא תובנה מבורא עולם? זה לא חושך שזה קורה לנו מול העיניים ואף אחד לא רואה את זה?"

22.01.19

מעריב

מספר נשים חרדיות פונות לפלח האוכלוסייה של נשים בהריון ומציגות עצמן כמטפלות על פי שיטת מרילוס, שבה כאילו ניתן לכאורה לשחרר עובר שחבל הטבור נכרך סביבו באמצעות כמה תרגילי התעמלות פשוטים בשלבים מוקדמים של ההיריון. חשוב לציין כי הרפואה הקונבנציונאלית שוללת טיעון זה, מהסיבה שחבל הטבור כלל לא נכרך סביב העובר במהלך ההיריון אלא בשלב מתקדם (ולא התחלתי) של ההיריון. השיטה מוכרת ברחוב החרדי כשיטת "מרילוס", אותה המציאה והביאה ארצה אסתר מרילוס, חרדית-אמריקאית שגרה בשווייץ. משרד הבריאות לא זו בלבד שמאפשר לטיפולים מסוג זה להתנהל באין מפריע מתחת לרדאר - הוא אף נותן יד למימונם.

05.02.19

קשת

ד"ר דויד שוורץ, "מטפל" חרדי, הגיש לבית המשפט בניו יורק תביעה על האיסור של "טיפולי המרה" במדינה, ובתביעה נכתב כי האיסור "הינו הפרה בוטה של חופש הביטוי וחופש הדת," מכיוון שהחוק הזה מונע בעדו "לטפל" ביהודים בקהילתו ולסייע להם לחיות באמונתם ללא נטיות הסותרות את עמדת התורה. את פנייתו לבית המשפט הגיש בסיוע ארגון Alliance Defending Freedom, שהוכר בידי רשויות לזכויות אדם בארה"ב כקבוצת שנאה אנטי-להט"בית.

22.02.19

ישראל היום

רב בשם מנחם אדרי העלה סרטון בו הוא התייחס לפעילות של השחקן הידוע בכינויו "דודו פארוק", וטען שם כי אותו שחקן הוא שד. בסרטון שפורסם וזכה לשיתופים רבים ברשת, מזהיר הרב את העוקבים והמעריצים של הזמר ומבקש מהם להתרחק ממנו ולהימנע מהאזנה לשירים שלו. "הוא שד ואני לא בטוח שהוא בן אדם בכלל," טען הרב אדרי. "אין לו חלק לעולם הבא ואני לא בטוח שהוא יהודי בכלל. זה חוטא ומחטיא את הרבים. הבנתי שגם בנות וגם בנים רודפים אחריו ויש שאומרים שהוא בכלל גוי ואינו יהודי. תשמעו את המבטא שלו, יש לו מבטא של גוי, זה לא בן אדם, זה שד," אמר הרב.

■ ■ ■ הערה: ילדים גדולים כבר לא מאמינים בשדים ורוחות. הרב הזה עדיין מאמין.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

14.01.19

מעריב

אצבעו של ילד כבן 10 נקטעה עקב דלת שנסגרה על ידו ב"חיידר" (תלמוד התורה - בית ספר) בירושלים. דוד קניגסהפר, חובש באיחוד הצלה שהגיע ראשון לזירה סיפר: "מדובר בקטיעה מלאה של חלק מהאצבע כתוצאה מדלת עץ כבדה שנטרקה על ידו בכניסה לכיתה בה הוא לומד."

15.01.19

ישראל היום

רגלו של נער בן 14 נקטעה לאחר שאבן גדולה נפלה עליו במתחם קבר שמואל הנביא מצפון לירושלים. מדוברות איחוד הצלה נמסר: 'הנער טיפס על חומה במתחם קבר שמואל. אבן שהתנתקה מהחומה גרמה לו ליפול, צנחה על רגלו וקטעה אותה. צוות ניידת טיפול נמרץ של איחוד הצלה הגיע למקום במהירות, טיפל בנער ופינה אותו במצב קשה לביה"ח הדסה עין כרם.'

18.01.19

וואלה!

הרב יקותיאל פיש טוען שליקוי ירח הידוע בשם האסטרונומי "ירח הדם הזאבי" הוא למעשה קריאת אזהרה ליהודים בגולה לשוב לישראל - כי בגולה הם אינם מוגנים עוד. כמרים אחרים נתנו פירוש שונה לתופעה הטבעית הזו. אדם אליהו ברקוביץ' שוחח עם הרב יקותיאל פיש, הידוע ככותב הבלוג התנ"כי "סוד החשמל", וניסה להבין האם באמת יש לנו סיבה לדאגה. 'כשהטבע עושה משהו יוצא דופן, כמו ליקוי חמה, אנחנו בהחלט צריכים לשים לב לזה,' אמר הרב, 'ליקוי הירח על צפון אמריקה נושא מסר עבור ארה"ב והיהודים. כשהשליח נמצא בשליחות מצד המלך, הוא מוגן תחת חסותו של המלך. כשיהודי עושה אחר רצונו של אלוהים, הוא מוגן תחתיו. היהודים נשלחו אל הגלות, מפוזרים ברחבי העולם, כדי להפיץ את אור התורה. ברגע שהמשימה תסתיים, הם כבר לא יהיו מוגנים תחת חסותו של המלך. המשימה ככל הנראה הסתיימה.'

■ ■ ■ הערה: הטבע אכן עושה דבר יוצא דופן - הוא נותן שכל לאנשים (גם אם חלקם לא משתמשים בו).

יומן חופש