הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 161: ספטמבר-אוקטובר 2018

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

"המזימה הלאומית להשמדת החברה החרדית"
הייצוג הדתי בעיריות גדול משיעור הדתיים
בנט החליט: לראשונה - פחות שעות מתמטיקה ומדעים בבתי הספר
אלפי חרדים מחו בבני ברק (בשבת!)
נקלעה להפגנה חרדית והותקפה: "לא נכנסתי למאה שערים או רמאללה, נסעתי ברמת גן"
"חברה קדישא פינתה קברי ילדים - לטובת מתחם קבורה לתושבי חו"ל"
הפשרה של ליצמן: חפיסות סיגריות נטולות לוגו - אך בלי אזהרות גרפיות, כי הן "לא אסתטיות"

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

02.09.18

ynet
וואלה!

סגן ראש העיר אשדוד, הרב מרדכי ליברמן (יהדות התורה), פנה במכתב לשר התחבורה ישראל כץ ולמנכ"ל נמל אשדוד יצחק בלומנטל, וביקש מהם לעצור את העבודות שתוכננו לשבת בנמל אשדוד. בשיחה עם ynet ו"ידיעות אחרונות" עדכן סגן ראש העיר ליברמן כי "כבר קיבלתי תשובה מנמל אשדוד שהעבודות לא יבוצעו בשבת. הנמל באשדוד הוא היחיד שלא עובד בשבתות וזה יימשך גם עכשיו."

03.09.18

החדשות 13

חיילי צה"ל מחויבים לעבור כל חצי שנה הכשרה בנושא הטרדה מינית שנערכת בעזרת הלומדה למניעת הטרדה מינית, אך לאחרונה הרב הראשי לצה"ל אישר פטור לחיילים דתיים במרכז הארץ ובמקום הלומדה החיילים יקבלו הרצאה על "שמירת קדושת הגוף", אותה יעביר רב היחידה.

13.09.18

הארץ

איגוד ערים כנרת החליט לסגור את חניוני האיגוד במהלך יום הכיפורים. בפרוטוקול ישיבת מועצת האיגוד נכתב: "נערך דיון בקשר לפתיחת או סגירת חניון החוף לרכבים במועדים: ערב יום השואה, ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ויום הכיפורים... יסגרו שערי חניוני החופים וביתני הכניסה לא יאוישו בקופאים." ההחלטה עוררה כעס. תושבת גולן סיפרה שהיא מבקרת בכנרת בכל שבוע, ואמרה ל"הארץ": "זה מקום חילוני, מה הם רוצים - לגרום למוסלמים ולנוצרים לא לעשות על האש? זה מוזר. גם בטלוויזיה מחליטים בשבילנו, גם בחופים. אסור לנו ללבוש מה שרוצים."

■ ■ ■ הערה: עלית קרפ הגיבה לפרסום ורשמה בהארץ: "עד היום, עלי להודות, אני מתייחסת ליום הזה במבוכה מסוימת: מצד אחד אין בלבי שום רגשות כלפיו, והוא נראה לי מעשה ידי אדם והמצאותיו עוד יותר מכל המעשים הדתיים האחרים; בפעמים המעטות שבהן שהיתי ביום הזה מחוץ לישראל חשתי רווחה, שכן נוכחתי במו עיני שהוא יום ככל הימים, לא איום ולא נורא; ומצד שני, בישראל טבעת החנק הולכת ומתהדקת סביב צווארם של החילונים, וביום כיפור היא הדוקה במיוחד."

13.09.18

ynet

עשרות חרדים קיצונים שנוהגים להפגין בשבתות מול מסעדות פתוחות, הזמינו פקחים של העירייה זמן קצר לפני כניסת השבת, והפקחים סגרו את המסעדה האתיופית "חבש", במרכז העיר. לאחר שהפקחים סגרו את המסעדה, החליטו הבעלים לפתוח אותה מאוחר יותר. תוך זמן קצר חזרה קבוצת חרדים למקום - וכמה שכנים חילונים יצאו אליהם כדי להניס אותם. "באנו לתמוך במסעדות שפתוחות בשבת ולהראות נוכחות. אנחנו לא מחפשים פרובוקציה," איליה ליפצקר, יו"ר ירושלים ביתנו, מפלגה המתמודדת על מקום במועצת העיר, אמר, "שאלנו למה סוגרים את המקום והפקחים אמרו שאסור לפתוח בשבת. הם אמרו שכל בית עסק בירושלים צריך להיות סגור שבת, אבל זה לא נכון. יש מסעדות וברים שפתוחים באישור. ביום ראשון נפנה לראש העירייה ונדגיש שלא ייתכן שפקחים עושים מה שהם רוצים. נפעל גם בכלים משפטיים."

14.09.18

ישראל היום
קשת
ynet

ראשי הסיעות החרדיות - ח"כ משה גפני (יהדות התורה), סגן השר יעקב ליצמן (יהדות התורה) ואריה דרעי (ש"ס) - דורשים מראש הממשלה נתניהו להתערב ולעצור את העבודות בשבת על הרכבת התחתית בבני ברק. בנוסף, עיריית בני ברק מקדמת הפגנות כנגד העבודות ופרסמה מודעות, שבהן קראה להפגין נגד העבודות, וכעת הח"כים מצטרפים למחאה.

19.09.18

החדשות 13
קשת

לאור החלטת בית המשפט להתיר את העבודות בשבת על הרכבת הקלה בגוש דן ובתחומי העיר בני ברק, עשרות אלפי חרדים קיימו הפגנה שאושרה ע"י המשטרה. כביש 4 נחסם בין מחלף מורשה למחלף אלוף שדה ורחובות מרכזיים בבני ברק נחסמו לתנועת כלי רכב בשני הכיוונים. "ננקוט באפס סובלנות כלפי אלו שיבקשו להפר את הסדר הציבורי ועלולים להוות סכנה לשלום הציבור," הבהירו במשטרה מוקדם יותר. עם זאת, במשטרה הדגישו כי העצרת תואמה עימם מראש: "קוראים לראשי המחאה לגלות אחריות, ריסון ואיפוק. חשוב שאיש לא ייפגע."

■ ■ ■ הערה: איתמר לוין כתב במאמרו "חילול שבת למהדרין" ב-News1: "תמיהה היא בעיניי, כיצד כל אלו נעלמו מעיניהם של מארגני הפגנת הענק הערב (ליל שבת, 21.9.18) בבני ברק נגד עבודות הרכבת הקלה. הרי נעלה מעל לכל צל-צילו של ספק, שההפגנה שלהם תגרום חילול שבת המוני של שוטרים, כוחות ההצלה ואנשי תקשורת. הכיצד ניתן למחות על חילול שבת תוך יצירת חילול שבת?!"

01.10.18

ynet

הכרמלית החדשה הושקה בחיפה, והיא תחל בתקופת הרצה של חודש שבה הנסיעה תהיה בחינם. עם סיום תקופת ההרצה תהפוך הכרמלית לחלק ממערך התחבורה הציבורית בעיר. הכרמלית תפסיק את פעולתה בימי שישי ב-15:00 ותשוב לפעול רק כשעה לאחר צאת השבת. חלק מהתושבים הציעו בתקופה האחרונה למועמדים המתמודדים לראשות העיר, להצהיר כי יפעלו להפעלת הכרמלית גם בשבת.

08.10.18

הארץ

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) הציע הצעת חוק שלפיה בניין שלא יותקן בו מנגנון פיקוד שבת למשאבה - לא יזכה בהיתר בנייה. ההצעה זוכה לתמיכה חוצת מפלגות וחתמו עליה, בין היתר, גם חברי האופוזיציה, הח"כים נחמן שי ואיתן כבל מהמחנה הציוני. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב שמדובר במהלך משלים לחוק מ-2001, המחייב התקנת מנגנון פיקוד שבת ("מעלית שבת") במעליות הפועלות בבנייני מגורים או בבניינים ציבוריים. בהצעת החוק החדשה נכתב כי היא מקודמת כמענה לבעיות הלכתיות שמקשות על "ציבור רחב של שומרי מסורת לשמור את השבת כהלכתה". "אדם שומר מסורת שפותח את הברז בשבת למעשה מפעיל את מערכת המשאבות בעצמו מבלי שרצה בכך," נכתב בהצעה. ח"כ איציק שמולי, שתמך בתחילה בהצעה, הודיע בעקבות הפרסום ב"הארץ" כי הוא מושך את חתימתו מההצעה. "איני תומך בכפייה מכל סוג שהוא, והכוונה הייתה לא לחייב אלא לאפשר זאת באופן וולנטרי, בבניין שבו 100% מהדיירים שומרי שבת ומעוניינים בהצבת מד."

13.10.18

וואלה!

הרב רפאל כהן, האחראי על מערך הכשרות ברבנות טבריה, אסר על עובדים יהודים לרשום בסופי השבוע את האורחים הנכנסים לסעוד בחדרי אוכל בבתי מלון כי "כל רישום הוא חילול." הדברים עוררו זעם והובילו לטענות חריפות בקרב מתנגדים שהזהירו מפני השפעה על מאות עובדים ועובדות בישראל אם החלטתו תהיה תקפה בשאר בתי המלון הארץ. בנוסף לאיסור הרישום, טען הרב שאורחים שהתארחו בבית המלון בעיר במהלך חג סוכות, התלוננו כי מוזיקה התנגנה בשבת והפריעה להם לשמור עליה.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

18.09.18

ynet

עיריית רמת גן סגרה חלק מגינות הכלבים במהלך יום כיפור ועוררה את כעסם של התושבים. על כמה מהן נתלו שלטים שאוסרים כניסה בימי החג ושעריהן נסגרו במנעולים. בפארק מרום נווה החליט ועד התושבים על סגירת גינת הכלבים בטענה שקולות הנביחות מפריעים להם בימי הצום. "מה לכלב שלי וליום כיפור?" אמר אחד מתושבי השכונה בשיחה עם ynet. "עכשיו זה יום כיפור, אחר כך ידרשו לסגור גינות כלבים בסופי שבוע. לאט לאט העיר מתחרדת, כופים עלינו הדתה בלי שום צורך." נועה, תושבת בשכונה אמרה: "אני צמה ביום כיפור, אבל למנוע ממני לקחת את הכלבה לגינה - זה נראה לי הזוי. כלבים לא מפריעים לאף אחד, בטח בשטח ציבורי. אני לא מבינה איך העירייה נותנת יד לדבר כזה."

24.09.18

מעריב

גבאי בית הכנסת ניסה להשתלט על מבנה בבית הספר הממלכתי-דתי "סגולה" שנמצא בעיר בני ברק. לטענת גורמים בבני ברק המובילים את המאבק, בית הכנסת הפולש מנסה להשתלט משום מה דווקא על שטח של בית ספר דתי-ממלכתי ולא על מבנים אחרים המשוייכים לציבור החרדי. מעיריית בני ברק נמסר: "אנו מכבדים בתי כנסת, אבל יש חוק ומי שרוצה להקים בית כנסת, שיגיש בקשה מסודרת. בית הספר הוא רכוש הציבור ולא ניתן לבצע פעולות חד-צדדיות בלא היתר."

05.10.18

מעריב

הורים טוענים להדתה בגבעתיים: הורים חילונים מספרים כי העירייה לא פותחת כיתה לילדיהם האוטיסטים ומעמידה בפניהם שתי ברירות - ללמוד בבית ספר דתי או לנדוד מחוץ לעיר. ויוי וולפסון, סגנית ראש עיריית גבעתיים ומחזיקת תיק הנוער ואיכות הסביבה: "פתיחת כיתה לילדים אוטיסטים רק בבית ספר ממלכתי דתי היא זלזול ופגיעה בהשקפת עולמם של ההורים ושל הילדים עצמם. האם היה עולה על הדעת להכריח ילדים ללא צרכים מיוחדים חילונים ללמוד בבית ספר דתי או ההיפך, ילדים עם צרכים מיוחדים דתיים להגיע לבית ספר ממלכתי?"

17.10.18

הארץ

עשרות תושבים משלוש שכונות בראשון לציון - נחלת יהודה, קדמת ראשון ונעורים - הפגינו מול ביתו של ראש העירייה דב צור, לאור הכוונה לאשר תכנון של בית כנסת בגובה משוער של כ-20 מטר, על שטח ציבורי בשכונת נחלת יהודה. לדבריהם, תוכניות הבנייה שנחשפו אליהן מכילות גם ספרייה גדולה וקומת אירועים במקום, ולטענתם יש בכך עדות לבניית כולל לאברכים. אחד ממארגני המחאה, דוד ווגל, שעומד לגור בדירה מול הפרויקט בעוד כמה חודשים, אמר ל"הארץ": "אני לא מתנגד לבניית בית כנסת בגובה שתי קומות, אבל המבנה הזה אמור היה להיבנות ב-380 מטר בנוי וקיבל הקצאה של 1,500 מטר."

19.10.18

ישראל היום

מקסים פלשביץ', שבילה בבית מלון עם אשתו הטרייה, פרסם פוסט שבו הוא מאשים את קלאב הוטל בכך שסגרו את הבריכה לגברים החרדים שנפשו במלון. "ביום השני לנופש גילינו שיש במלון קבוצה של חרדים וכמובן שזה לא הפריע לנו, עד המקרה שממנו חששנו: אנשי המלון ביקשו מכל הנופשים בבריכה לפנות אותה, לאחר שנתלה שלט שעליו נכתב 'בריכת גברים'. הצוות במקום ניסה לשכנע אותנו לעבור לבריכה אחרת, שם לא היו כיסאות, ומאוחר יותר גם הציבו שם עמדות אוכל. הם טענו שמדובר רק בשעתיים, מה שהתברר כשקר מוחלט, וחלקם התחננו שנעזוב בעקבות פחד מההנהלה ... ייאמר לזכות החרדים כי כשחזרנו לבריכה אף אחד לא איים עלינו, אך היו מבטים שגרמנו לזוגתי להרגיש לא בנוח, כיוון שהיא לבשה בגד ים. החופשה שלנו נהרסה ממש באותו הרגע," המשיך פלשביץ', "אף אחד לא עדכן אותנו, שזה מה שיהיה כשסגרנו את החופשה." קלאב הוטל טענה כי היא "פעלה ליידע את אורחיה והשתדלה גם להודיע לאותם אורחים שהזמנתם בוצעה באמצעות אתר ההזמנות Booking.com. ככל שהדבר לא קרה לגבי האורחים הנכבדים הספציפיים, קלאב הוטל מצרה ומתנצלת לגבי כך."

28.10.18

דה-מרקר

המכון לחקר השלטון המקומי באוניברסיטת תל אביב מגלה במחקר שביצע, כי ב-56 מתוך 65 עיריות במגזר היהודי, במועצת העיר חברים נציגים דתיים בשיעור גבוה יותר משיעור הדתיים באוכלוסייה. לדוגמה: מתוך 31 חברים בעיריית ירושלים, 15 מהחברים מזוהים עם המפלגות הדתיות (כ-50%), לעומת רק 34% מהתושבים בעיר שהצביעו למפלגות הדתיות בבחירות לכנסת 2013. אחד ההסברים למצב שמציע המכון הוא השתתפות פעילה יותר בבחירות המקומיות בקרב הציבור הדתי. בעוד שהציבור החילוני רואה את הבחירות המקומיות כסוגיה ניהולית גרידא, הציבור הדתי מבקש להשפיע על הצביון העירוני.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

05.09.18

הארץ

מיטל לאמור ביקשה להירשם לקורס נהיגה מונעת, אך כאשר ניסתה להירשם, גילתה כי הקורסים הקרובים גיאוגרפית והקרובים בזמן אינם בשבילה - אלא לגברים בלבד. לאמור פנתה לקו החם בנושא הדרה שמפעילה שדולת הנשים בישראל אשר החליטה לייצג אותה בתביעה שהוגשה לבית משפט השלום בתל אביב. בתחום המתרחב והולך של הפרדה בין גברים לנשים, מדובר בתביעה תקדימית, הטוענת לפגיעה מוחשית בנשים בגלל מדיניות ממשלתית המאפשרת הפרדה בקורס חובה, ומתבססת על חוק איסור הפליה במוצרים ובשירותים. מהתביעה עולה כי עצם קיומן של מסגרות נפרדות מצמצם את היצע הקורסים המעורבים, ו"ההתחשבות התרבותית" ברגשות דתיים מעצבת תנאי חיים של ציבור רחב וחילוני. לא מדובר בעניין תיאורטי: אפשר לשאול מרצות שהעסקתן נפגעה בעקבות הרחבת המסלולים הנפרדים לחרדים באקדמיה.

18.09.18

הארץ

קיום אירוע מוזיקלי לגברים בלבד, שתוכנן להיערך לפי מודעה של העירייה, נאסר ע"י בית המשפט. על הפרסום מופיעים סמלי משרד החינוך והמשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, לציון חסות ותמיכה. בעוד שבמשרד הראשון ניסו להגן על ההפרדה באירוע, במשרד השני הבהירו כי לא תקצבו את המופע ולא אישרו את המודעה.

18.09.18

קשת
ynet
הארץ

ניצחון כנגד הדרת נשים: תחנת הרדיו "קול ברמה" תשלם פיצוי של מיליון שקלים בשל סירובה להשמיע נשים, כך קבע בית המשפט המחוזי בירושלים. עוד נכתב בפסק הדין כי הסכום יועבר לקרן ייצוגית, שתחליט כיצד לחלק את הסכום לטובת תכניות להעצמת נשים מסורתיות, דתיות וחרדיות. "בית המשפט קבע כי מניעת נשים מלהשמיע את עמדותיהן באמצעי התקשורת היא אפליה ועוול," אמרה עורכת הדין אורלי ארז-לחובסקי שהגישה את התביעה.

23.09.18

הארץ

מתוך ארבעה מופעים הנערכים השבוע בבנייני האומה בירושלים, בתמיכת המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ועיריית ירושלים - שניים פתוחים רק לגברים: "מופע עם גדולי הזמר המרוקאי והתזמורת האנדלוסית" ו"חוגגים סוכות בירושלים". האירוע הראשון מתקיים בהשתתפות השר אריה דרעי, העומד בראש המשרד. אירוע נוסף, "השירים שאהבנו", מתקיים לנשים בלבד, בהשתתפות זמרות, ואירוע אחר, "הקפות של אור", מיועד לכל המשפחה, ומתקיים בהפרדה מלאה בין נשים לגברים. המשרד לפיתוח הפריפריה מסבסד את הכרטיסים למופעים, שמחירם עומד על עשרה שקלים, וזאת בניגוד לכאורה לדו"ח ממשלתי למאבק בהדרת נשים, שקבע כי אין לארגן אירועים ציבוריים המתנהלים בהפרדה או לתמוך בהם - אלא כשהם בעלי הקשר דתי מובהק, מצב שאינו מתקיים באירועים אלה.

24.09.18

ynet

אירוע, בחסות עיריית נתיבות ומשרד החינוך, תוכנן להתקיים כך שנשים לא יוכלו להשתתף בו כלל. בעקבות פניית שדולת הנשים בישראל למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, הממונה על יישום המלצות הצוות למיגור הדרת נשים במרחב הציבורי במשרד המשפטים - הוחלט לאפשר לנשים לרכוש כרטיסים, אך בפועל האירוע נערך בהפרדה מגדרית באירוע - אקט שגם הוא אסור כשניתנת לו חסות ממשלתית או עירונית. אחת הנשים שהשתתפה האירוע אמרה: "אנחנו מרגישות כמו בעונש אבל זה ככה מאז שאנחנו צעירות. חוץ מזה אנחנו אומרות תודה שנתנו לנו להיכנס בכלל. אם כבר נתנו אז נשתוק."

06.10.18

ynet

תנאי תוכנית ללימודי מדעים אסרו על השתתפות בנות שתלמידות בכיתה ט' מחטיבת הביניים בר לב החילונית ובית הספר "תורה ומדע" הדתי בכפר סבא. מדובר בפרויקט 'ח"ץ - חוקרים צעירים' המיועד ל"תלמידים מצטיינים במדעים הלומדים בשכבת ט', ומטרתו לעודד את הסקרנות הטבעית של התלמידים ללימודי הביולוגיה ולקרב אותם לבחירת מגמות מדעיות בעתיד." לאחר תלונות, נמסר מעיריית כפר סבא כי "מדובר בפרויקט העשרה בשיתוף 'אשכול הפיס' שמטרתו לעודד תלמידים ותלמידות לבחור במקצועות מדעיים. כל נער או ונערה שירצו להתקבל לתוכנית מוזמנים לפנות לבית הספר."

08.10.18

החדשות 13

תופעה חדשה בגוש דן: הודבקו מדבקות על אוטובוסים של חברת "דן" עם הכיתוב "לא להיכנס לבני ברק". זאת, בעקבות פרסומות אשר מודבקות על גבי האוטובוסים. על אחד האוטובוסים שנאסר עליו להיכנס לבני ברק, הייתה תמונה של מבצע 'הקש בדלת' של האגודה למלחמה בסרטן, שם נראית ילדה קטנה יחד עם אחיה ואביה, שהחלים מהמחלה לפני כמה שנים. "יותר טוב, תאמין לי, עדיף לא להיכנס לשם," אמר נהג אוטובוס, "אם אוטובוס עם פרסומת נכנס לבני ברק, אז הם באים בטענות לחברה, מה אתם מכניסים אוטובוסים עם פרסומות כאלו לתוך בני ברק? שמפו לשיער, בחורה עם שיער, דאודורנטים. כל מה שקשור לטיפוח בנות. בני ברק זו עיר בפני עצמה."

18.09.18

ידיעות

אירוע שמחת בית השואבה בגן התקווה שבתל אביב יתקיים בהפרדה, וזאת לאחר שרק לפני כשלושה חודשים, חב"ד ערכה אירוע עם אזור ישיבה נפרד לנשים בכיכר רבין ואז הודיעה העירייה שזה לא יקרה שנית. מעיריית תל-אביב נמסר: "לא נאפשר אירועים במרחב הציבורי בהפרדה מגדרית, למעט מקרים בהם כפי שנפסק בבתי-המשפט מדובר באירוע בעל אופי דתי מובהק."


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

30.08.18

וואלה!

הרב אליעזר ברלנד, מנהיג "שובו בנים" שהורשע בעבירות מין, ביקר בבית מדרש מרכזי של חסידות ברסלב בירושלים. מודעה אשר גינתה את הרב על מעשיו גרמה לחסידיו של אותו רב לבצע ונדליזם במקום. שם נכתב כי ביקורו של ברלנד הוא "דבר חוצפה נוראה שנעשתה בבית מדרשנו בהביאם את האיש רע המעללים וכל זאת בתחכום וערמומיות ללא ידיעתנו." עוד כתבו כי "בננו מוחים נמרצות בזאת ויד ליד לא ינקה כל מי שיש לו חלק בזה לחילול שם שמים. עלינו לבער את הקיצונים מכרם בית ישראל."

01.09.18

ynet
קשת
וואלה!
ynet
ישראל היום

שתי נשים נעצרו בחשד שחטפו את ילדיהן ממשמורת חוקית. הנשים הצטרפו לכת "השאלים", המוכרת כ"כת הטליבאן", שבה הנשים מכסות את גופן ואת פניהן בבגדים שחורים. על פי החשד, העצורות החזיקו את הילדים בתנאי הזנחה - ואחת מהן אף חיתנה את בתה בת ה-15 ורצתה לחתן נער בן 15 עם נערה הצעירה ממנו בשנתיים.

02.09.18

ynet

השופט אברהם רובין מבית המשפט המחוזי בירושלים זיכה לאחרונה מחמת הספק נאשם חרדי מעבירות של תקיפת שוטר, הצתה, התפרעות ויידוי אבנים בהפגנה נגד הגיוס שקיימו חרדים בערב יום השואה במאי 2016 בירושלים. במשפטו, הנאשם הכחיש כל קשר להתפרעות, וטען שמדובר בטעות בזיהוי, כי הוא לבש חולצה לבנה כמו שאר המשתתפים בהפגנה - ולכן פסק השופט "נותר בלבי ספק סביר שמא אירעה טעות בתום לב בזיהויו של הנאשם."

02.09.18

ישראל היום

בישיבת פוניבז' בבני ברק, שנחשבת כבר עשרות שנים לאחת מישיבות העילית של הציבור החרדי, ורבים מתחרים על מנת לנסות ולקבל כיסא בבית המדרש וללמוד מהרבנים, מתחוללות, החל מתחילת שנת הלימודים, מהומות קשות, שאף כוללות פיזור של "בואש" - המים המסריחים שבהם עושים שימוש במשטרה בעת ההפגנות.

02.09.18

מעריב

ערן אלגרבלי, איש חינוך, שיתף את הסיפור שהדחיק 15 שנה וחשף: "עברתי אונס על ידי המורה שלי" - כאשר היה תלמיד בבית ספר דתי. כתוצאה מהפוסט שצבר שיתופים רבים ברשת, הוגשה תלונה במשטרה כנגד סגן מנהל תיכון מוכר בארץ, בו לומדים כ-1200 תלמידים, והוא הוצא לחופשה כפויה. בריאיון עם איילה חסון ב-103FM אלגברי אמר: 'לפני 15 שנה לא הייתה מודעות לדבר הזה. באתי מבית דתי והייתה בושה לספר סיטואציות שכאלה. אחרי המקרה היה לי מאוד קשה, דיממתי גם בגוף וגם בלב. שמרתי את הכול בתוך תוכי עד שהתחלתי לספר את הסיפור בשנים האחרונות. הוא היה מורה לתנ"ך ומאז האירוע לא הייתי נכנס לשיעורים שלו. למרות זאת הוא רשם לי ציון גבוה בתעודה. יש לציין שלא רק אני התלוננתי נגדו, אדם אחר גם התלונן אך הוא פשוט לא רוצה להיחשף. כל האש מופנית אליי כרגע.'

02.09.18

דה-מרקר
וואלה!
ynet
וואלה!
קשת
החדשות 13

אלפי לקוחות הונו על ידי חברת 'אירופנים' באמצעות מכירת כרטיסי טיסה לאומן. החברה מכרה כרטיסים בסך יותר ממיליון דולר וביטלה את העסקות יום לפני מועד הטיסה. הדבר הסב נזקים גבוהים עוד יותר, לאחר שחלק מהנוסעים נאלצו לרכוש את כרטיסי הטיסה בשנית מחברות אחרות. שני חשודים עיקריים בני 29 מביתר עלית ובית שמש, בעלי חברת 'אירופנים', נעצרו והובאו לחקירה בחשד לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בכוונה לקבל דבר במרמה, הלבנת הון ועבירות נוספות.

04.09.18

ישראל היום

מכון "יערימו סוד" ו-14 רבנים חרדים חתמו על חוברת מקוונת המופצת ברשת ובה הם טוענים כי לממשלת ישראל יש "תכנית סדורה לשינוי פני החברה החרדית". בחוברת, מפרטים מחברי החוברת על "ארבע זרועות התמנון": חינוך, צבא, תעסוקה ואקדמיה, שנועדו לשיטתם להרוס את החברה החרדית מבפנים ולשלבה - בין אם בכוח ובין אם בעורמה, באוכלוסייה הכללית בישראל.

04.09.18

החדשות 13
וואלה!
ynet
קשת

נערה בת 16 התלוננה במשטרה שהותקפה בשעות הערב, בזמן שצעדה בטבריה ברחוב המגינים בעיר, כשלפתע הגיחו כמה נערים דתיים והכו אותה. לדבריה, הנערים צעקו לה שהיא אינה לבושה בצניעות וקראו קריאות נגדה. לאחר מכן כמה מהנערים התקרבו אליה ותקפו אותה. כוחות משטרה שהגיעו למקום החלו באיסוף ממצאים וראיות ופתחו בסריקות ברחבי העיר לאיתור החשודים.

07.09.18

מעריב
קשת

גבר כבן 50, תושב ירושלים, נעצר ע"י המשטרה שחושדת כי במשך כשנתיים ביצע עבירות מין בקטין כבן 16 המתפלל עמו בבית הכנסת. לפי החשד, הגבר קבע עם הקטין מספר מפגשים מיניים במקומות שונים בעבור תשלום. החשוד נעצר בבית הכנסת, נחקר וצפוי להגיע היום לבית המשפט לדיון בעניינו.

09.09.18

ישראל היום

הלנה מריקו, תושבת אומן, הציפה בפייסבוק תופעה מכוערת שבה המאמינים היהודיים שבאים לבקר בעיירה מטנפים את הרחובות. העולים לרגל לאומן מותירים הררי אשפה בכל מקום בעיר, שאריות אוכל, ניירות, נרות ועוד כהנה וכהנה. לדברי מריקו - הרשויות בעיר לא מצליחות להתמודד עם כמויות האשפה הגדולות שמושלכות בכל קרן רחוב. רעה חולה זו מתווספת לתופעות רעות נוספות כגון: זנות, אלכוהול, סמים והתפרעויות.

14.09.18

החדשות 13
ynet

אוריאל בלישה ואביהו דרעי, בני 19 מהעיר החרדית ביתר עילית, הואשמו בגין אונס אישה. הנאשמים אנסו את המתלוננת בזה אחר זה, בעת שהיא ערה למתרחש ומבלי שיכולה הייתה להגיב בדרך כלשהי, מפאת מחלה ממנה היא סובלת. הנאשמים צחקו ביניהם.

16.09.18

מעריב

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הותקף סמוך לביתו בבני ברק, ככל הנראה על ידי קיצונים מהפלג הירושלמי בגלל תמיכתו בחוק הגיוס. על פי הדיווח, המשטרה עצרה אדם המשתייך לפלג הירושלמי, אותה קהילה שאנשיה ערכו את ההפגנה, בחשד למעורבות בתקיפתו. הפרשן החרדי של רדיו קול ברמה - ישראל כהן - פרסם תיעוד של התקיפה בה נראים עשרות מפגינים צועקים "רוצח, רוצח" לעברו של ח"כ גפני בעת שיצא מרכבו.

18.09.18

קשת

שלושה חיילים במדים שנכנסו לשכונת מאה שערים בירושלים, הותקפו ע"י המון זועם שהחל להתאסף סביבם, להשליך חפצים ולצעוק לעברם. החיילים תפסו מקלט בחנות מקומית בזמן שההמון ממתין בחוץ. ניידת משטרה שהגיעה למקום אספה את החיילים והציאה אותם מהשכונה. מהמשטרה נמסר כי שלושת החיילים לא הותקפו במהלך השיטוט שלהם בשכונה.

■ ■ ■ הערה: מעניין מה הייתה תגובת המשטרה אם במקום חיילים היו אלה הם שוטרים.

20.09.18

ynet
החדשות 13
מעריב

שתי נשים נקלעו לאזור הפגנת המחאה ברחוב ז'בוטינסקי בבני ברק והותקפו בצורה ברוטאלית. הן סיפרו בפייסבוק על אלימות קשה שהופנתה נגדן ונגד משפחותיהן מצד המפגינים. שיר פפרברג סיפרה: "הגעתי אחה"צ ל'טרם איכילוב' לצורך קבלת מרשם רפואי שאני צריכה, ברחוב ז'בוטינסקי בגבול רמת גן-בני ברק. כשיצאתי מהרופא, נכנסתי לרכב והתחלתי לנסוע, הבנתי שאני בבעיה." לדבריה, "נקלעתי להפגנת החרדים שאיבדה שליטה. מהר מאוד התגודדו סביבי מאות חרדים שירקו על הרכב שלי, עלו עליו, נתנו בו מכות וצרחו 'שאבעס שאבעס'." שירן לנקרי סיפרה גם היא כי עברה חוויה דומה במהלך ההפגנה. "בדרך כלל אני לא מעלה פוסט בשישי בערב - אבל הפעם הייתי חייבת," כתבה. "לפני שבת, הבן שלי נפל ופתח את המצח ובעלי לקח אותו ל'טרם' שבז'בוטינסקי בני ברק. כשסיימו הם נקלעו לסיטואציה מחרידה, כאילו נכנסו לשטחים, 200 אלף חרדים רגמו את האוטו שלנו באבנים ולא נתנו להם לעבור."

23.09.18

ynet

חסידי הרב ברלנד מקהילת "שובו בנים" התקיפו באלימות מתפללים בבית כנסת במאה שערים, כי הם הוקיעו את דרכו של הרבי שלהם. בתיעוד שהגיע לידי ynet מהחג, נראית השתוללות בבית הכנסת הכוללת דחיפות והתפרעויות, והמשטרה פתחה בחקירה.

24.09.18

דה-מרקר

עיתון דה-מרקר מפרסם כי אשת רב מפורסם מאוד ובעל השפעה על המערכת הפוליטית בישראל ועל מערכת הבריאות וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן - מאושפזת בשבועות האחרונים בתנאים מועדפים במחלקה לשיקום בבית החולים איכילוב. המאושפזת זוכה לייחס מועדף לעומת שאר המטופלים במחלקה. אשת הרב שוכנה לבדה בחדר זוגי המיועד לשני מטופלים, אף כי מדובר במחלקה מבוקשת שבדרך כלל יש לה תור המתנה. מדובר בעניין חריג ביותר, שכן לאור הביקוש למחלקה לא נוהגים לשכן בה אדם יחיד בחדר זוגי. בנוסף, הופקעו שני חדרים של אנשי צוות המחלקה, חדר הסמינרים שבו נערכות השתלמויות ולימודים של הצוות הרפואי, וחדר רופא תורן - עבור בני לוויתה של אשת הרב הנמצאים במחלקה במשך רוב שעות היום ולפעמים גם בשעות הלילה.

03.10.18

וואלה!

מישל לסטריגר, יו"ר ש"ס לשעבר בעיר חיפה ומי שהיה עוזרו של הרב הראשי הספרדי, נידון לארבעה חודשי עבודות שירות. העבירות התבצעו בין השנים 2006 עד 2013. הוא עיכב הליכים בהוצאה לפועל, איחד תיקים, ביטל צווים ושיחרר כספים. כך פעל לסטריגר: הוא זייף חתימה וחותמת של עורך דין אשר משרדיו בעיר התחתית בחיפה, ובמשך תקופה ארוכה הגיש בשמו מסמכים מזויפים לרשמים של בתי משפט שונים, שנפלו בפח ובמשך שנים אישרו לו בקשות שונות ומשונות. הוא נידון לארבעה חודשי מאסר שהומרו לעבודות שירות וגם תשעה חודשי מאסר על תנאי לשלוש שנים, וכן נפסק לו קנס של 2,000 ש"ח, לתשלום ב-10 תשלומים של 200 ש"ח כל אחד.

■ ■ ■ הערה: 2,000 ש"ח קנס? ממש עונש "קשה" מנשוא עבור זייפן שכזה.

03.10.18

החדשות 13

שר הבריאות, יעקב ליצמן, ביקר פעמיים בכלא אדם בשם אליעזר ויגדורוביץ' שסחט בני זוג מחסידות גור. אותו אדם התעלל וניסה להפליל בנשיאת סמים זוג חרדים אחר. כאשר נשאל על ידי החוקר מי שלח אותו לבצע את התקיפה בשווייץ, השיב ויגדורוביץ': "אף אחד. עשיתי את זה על דעתי העצמאית." עוד הוסיף כי 'כשיש סיפורים שצריך לפתור, זה תמיד מתגלגל לכיוון שלי. אמרתי שאם האדמו"ר או ליצמן היו יודעים על הדבר הזה, הייתי משלם מחיר כבד.' במשטרה, אם כן, נותרו רק עם חשדות, כי ברור למשטרה שהפושע לא מימן את את ההתעללות וההפללה: "עמד מאחוריו גוף עם הרבה יותר יכולות כלכליות וארגוניות, והוא רק המוציא לפועל," אמר סנ"צ שמואל בן עמוס מימ"ר ירושלים. מטעם לשכת שר הבריאות נמסר כי אכן ליצמן ביקר את ויגדורוביץ' פעמיים בכלא. השר לא השיב לשאלה האם הוא יודע מי הפעיל את ויגדורוביץ' ומי מימן את הפעילות שלו.

05.10.18

וואלה!

אלימלך הירשמן, נכדו של לייבל מינצברג, מנהיג קהילת "מתמידים", מהקהילות החרדיות החשובות בירושלים, ביתר עילית, בית שמש ואלעד - פרסם פוסט שבו חשף לראשונה באומץ את ההתעללות שחווה מצד סבו במשך תקופה ארוכה, את התלונה שהגיש במשטרה לפני כשנה, ואת ההודעה על כך שהתיק נסגר מחוסר ראיות. הירשמן העיד כי בלילות שישן אצל סביו הוא חווה התעללות מינית מתמשכת. "בעודי במיטה, אני שומע צעדים, נשימות, נשיפות באוזן. מסתבר שסבא לידי, רוכן מעלי ונוגע בי. מוריד שמיכה, מכנסיים ותחתון, עושה בי כרצונו, מסיים מחזיר את הבגדים והשמיכה ונעלם," תיאר. "וכך עוד לילה ועוד לילה, נדמה לי עשרות פעמים. ואני קפאתי. לא זזתי. חיכיתי שייעלם."

05.10.18

קשת
קשת

הורים של תלמידים באחת הישיבות בירושלים קיבלו מרבנים מכתב הזהרה מפני "בעיות צניעות חמורות" של אחד מבכירי הצוות בישיבה של ילדיהם, שזה בעצם שם קוד לפגיעות מיניות. מדובר בישיבה מוכרת מאוד בבירה, שהעומד בראשה הוא אחד מהלוחמים הבולטים נגד גיוס בני ישיבות בקרב הרבנים החרדים הספרדים. הגוף ששלח את המכתב הוא אנונימי, אך בשוליו צורפו חתימות של שלושה רבנים בכירים במגזר הספרדי. מטעם הבכיר בישיבה נמסר: "מדובר בעלילה. רבנים אחרים בדקו את הטענות, אישרו שאין בהן ממש. זו רדיפה של גורמים קיצוניים בתוך העולם החרדי."

11.10.18

מעריב

חרדים תקפו נהג שעבר עם רכבו ברחוב ארץ חפץ בירושלים. הוא נפצע ופונה לביה"ח. כוחות משטרה שהגיעו למקום עורכים סריקות אחר החשודים.

13.10.18

קשת

נוסע מבוגר בעל חזות חרדית תקף מינית נוסעת במהלך נסיעה באוטובוס. עומר, הנוסעת, מספרת שבהדרגתיות הוא הניח את ידו על רגלה: "לא שמתי לב אפילו שהוא התיישב לידי. היד שלו הייתה מונחת בינינו והרגשתי את האצבעות שלו על הרגל שלי." בתושייה רבה היא צלמה את המקרה ואת התוקף: "צילמתי את הפנים שלו ואז קמתי וצעקתי עליו: 'תעיף ממני את הידיים, אל תגע ככה באף אחת, תעוף מפה.' הוא קם מהכיסא ולא הסתכל עליי, עשה את עצמו מבולבל ולא שומע."

13.10.18

דה-מרקר

סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, הודיע בוועדת הכלכלה של הכנסת, שחפיסות הסיגריות בישראל לא יימכרו עם לוגו או סימני מסחר של חברות הטבק - אלא בעטיפה אחידה, שעליה יצוין בגופן (פונט) זהה שם היצרנית. עם זאת, ליצמן ממשיך להתעקש כי האריזות לא יכללו אזהרות בתמונות על נזקי העישון כפי שנהוג ב-118 מדינות. ח"כ יהודה גליק (הליכוד), החתום על הצעת החוק יחד עם כבל, שאל את ליצמן מדוע הוא מתנגד לאזהרות בתמונות. ליצמן חזר שוב על טענתו הוותיקה: "אני חושב שזה לא אסתטי."

■ ■ ■ הערה: רוני לינדר-גנץ (דה-מרקר): לפתוח בחקירה נגד ליצמן בעקבות הכתבה "פגישות סודיות, הנחה במס ומכתב שנקבר: כך סייעו ליצמן ואנשיו לחברות הסיגריות." (דה-מרקר)

20.10.18

קשת

בית המשפט המחוזי בבאר שבע הרשיע את שלומי כהן, מורה לשעבר בן 42, בביצוע עבירות מין ואונס של קטינים. כהן שימש כמורה במשרד החינוך ורקם מערכת יחסים קרובה עם משפחת המתלוננים כאשר התגוררו כולם בגוש קטיף לפני ההתנתקות. "הנאשם ניצל את גילם הרך של המתלוננים והאמון שנתנו בו עת תמך בהם," נמסר מהפרקליטות. "הוא סייע להם כלכלית וחברתית, עזר להם בשיעורי בית, הכין חלק מהם לעלייה לתורה ולימד אותם לנגן."

27.10.18

החדשות 13

תחקיר חדשות עשר חושף חשד לפיו ארגון זק"א שמטפל בקבורה בהר המנוחות בי-ם העביר קברים של ילדים מבלי להודיע למשפחות, כדי למכור את החלקות בעשרות אלפי שקלים לתושבי חוץ. לפני שלוש שנים החלה החברה במה שהיא מכנה "מבצע לשיפוץ החלקות" בהר המנוחות. אך על פי החשד, המבצע נועד להעתיק את קברי הילדים ממקומם כדי לפנות מקום לקברים חדשים, המיועדים ליהודים שאינם מתגוררים בארץ. רחל, שאיבדה את בנה וגם את קברו, צויידה במצלמה נסתרת ונשלחה למשרדי חברה קדישא יוצאי צפון אפריקה. שם היא הציגה את עצמה כלקוחה שמעוניינת לרכוש קבר בחלקה ד' (שבה נקבר בנה). עובד המקום הודה בפני רחל שהחלקה היא חלקה חדשה שנבנתה לפני שלוש שנים, בדיוק הזמן שעבר מאז שאיבדה את הקבר של בנה. עם זאת, לאחר מכן אנשי חברה קדישא טענו כי אין מקום בחלקה אך לידי חדשות עשר הגיע המחירון השערורייתי של החברה - שמוכיח שבחלקה יש דווקא שפע של קברים פנויים ובסכומים של עשרות רבות של אלפי שקלים. "שלוש שנים אני לא מוצאת את הבן שלי. יהודים מזיזים עצמות. בצע כסף. מחללים קברים בשביל כסף. הם מרגישים את זה בכיס, אני מרגישה את זה בלב," אמרה רחל.

28.10.18

מעריב

הרב יעקב הורוביץ, רב חרדי ממונסי הלוחם בפדופילים, מצא עצמו בתביעה שהוגשה כנגדו ע"י יונה וינברג, פדופיל שהורשע בארה"ב ואשר הוגדר על ידי רשויות החוק בארצות הברית כמי שנמצא "בדרגת הסיכון הגבוהה ביותר". הרב הורוביץ פתח בקמפיין נרחב המזהיר מפני וינברג ופרסם לכולם כי הוא פדופיל ומסוכן כמו מחבל. בעקבות זאת החליט וינברג לתבוע את הורוביץ תביעת דיבה בסך 200 אלף שקלים. הרב הורביץ ציין לאחר המשפט את האבסורד שנוצר בישראל, לדבריו: 'ישראל היא גן עדן לפדופילים. כל עבריין מורשע מארה"ב יכול לעלות לישראל ללא כל אבחנה, לקבל סל קליטה מלא, גם כאשר הוא מהווה סיכון עצום לילדים קטנים. במדינות אחרות, מחובתן של הרשויות לדווח לציבור על כל אדם שמסוכן לילדים, ואילו פה בישראל, לא רק שאין שום דיווח מסודר כזה, אלא מתנהלת תביעת דיבה נגד מי שדואג לציבור ומציג עובדות חד משמעויות בנוגע לפדופיל מורשע.'

29.10.18

קשת

הרבנים פונים אל בנות שמתכוונות להצהיר שהן דתיות לפני גיוסן לצה"ל, והן מקבלות בימים אלו דפי הוראות ובהם מנחים אותן מה להשיב לשאלות שהן נשאלות בלשכת הגיוס, וזאת כדי שלא יגייסו אותן. בדפי ההוראות רשום כיצד להימנע מהפללה עצמית אם הבנות לא דתיות. מצה"ל נמסר כי 35% מהבנות מצהירות שהן דתיות כאשר שליש מהן כלל לא דתיות.

■ ■ ■ הערה: לא ברור את מי הרבנים הללו משרתים. אם הבנות דתיות הרי שהן אינן צריכות שם "דפי הוראות".


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

06.09.18

ynet

הגשמים העזים שירדו במהלך הלילה והבוקר (שבת) בגוש דן גרמו להצפות בכביש ברחוב עלי הכהן בבני ברק, ולכביש לקרוס באופן חלקי. המדרכה שנמצאת דרומית לאתר קרסה גם כן. כוחות המשטרה ונציגי החברה שהגיעו למקום לא מצליחים להשיג את נציגי העירייה האמונים על הניקוז, ככל הנראה בשל השבת. המשטרה קבעה כי עיריית בני ברק היא האחראית לתיקון הנזקים. גורמים בנת"ע ציינו כי נגרם נזק כבד מאוד לאתר העבודות שיהפוך בשנים הקרובות לתחנת ז'בוטינסקי פינת הרצוג, ומסרו כי בכוונתם לתבוע את עיריית בני ברק.

25.09.18

ynet

הרב אריה שטרן, רבה הראשי של ירושלים, קובע כי יש להימנע משימוש בפרויקטים שנבנו תוך חילול שבת, כמו "גשר יהודית" וגם הרב דוב לנדאו, פוסק הלכה חרדי המזוהה עם חסידות גור, הזהיר מפני ההשלכות של העבודות בשבת, ורמז כי ייתכן שיש איסור דתי להשתמש ברכבת הקלה העתידית ואף בקו ירושלים-תל אביב המהיר של רכבת ישראל שנחנך השבוע.

■ ■ ■ הערה: מזכיר לנו איומים חרדיים לעזוב את הארץ עקב חוקים ופעולות שונות.

26.10.18

וואלה!

הרבנים הראשיים לישראל, הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו, פרסמו התייחסות לפיגוע הטרור שהתרחש אתמול בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג, אולם נמנעו מלהגדיר את מקום הפיגוע כבית כנסת - כי מדובר במקום תפילה של הקהילה הקונסרבטיבית. גישה דומה ננקטה הבוקר בעיתונות החרדית המייצגת את המפלגות החרדיות.


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

03.09.18

דה-מרקר

בדיקת דה-מרקר מגלה שבתקופתו של השר נפתלי בנט, הפחית משרד החינוך את היקף השעות המחייב שמיועדות ללימודי מתמטיקה, אנגלית ומדעים וטכנולוגיה - ובמקביל הותיר את היקף השעות ללימודי "תרבות יהודית" ותנ"ך בבתי הספר היסודיים על כנו, לאחר שהורחב בשנים קודמות. מקורות במשרד החינוך מסבירים כי מדובר בדרישות המינימום בלבד, וכי הן השתנו כדי להגדיל את הגמישות הניתנת למנהלי בתי הספר, ואכן הגמישות הזו יכולה להוביל למצב שבו מנהלי בתי הספר הדתיים יכולים להרחיב את מספר השעות המיועדות ללימודי תורה ויהדות עד 86 שעות שבועיות (לעומת עד 66 שעות בתקופת פירון) על חשבון הפחתת שעות הלימוד במתמטיקה, מדע ואנגלית למינימום הנדרש, מה שלא היה אפשרי בעבר.

■ ■ ■ הערה: רם פרומן, יו"ר הפורום החילוני כתב מאמר על הנושא מספר ימים לפני שהתפרסמה הכתבה בדה-מרקר: "דווקא יש הדתה בבתי ספר. וזה אפילו הוכח." (ynet)

יומן חופש