הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 154: יולי-אוגוסט 2017

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

אובדן שליטה: כך זינק התקציב ללימודי תרבות יהודית - ולאן הלך הכסף
חרדים וחילונים בקרב על השכונה: "יש מגמת התחרדות ואנחנו מצפים שהמגמה תמשיך"
מיליונים ל"חיבור ליהדות התפוצות": הקמפיין של בנט הגיע גם לעלונים בבתי הכנסת
בת המלך האומללה
ישראל 2040: הרוב החילוני יתכווץ והחרדים יתפזרו ברחבי הארץ
מכת הסמים הקשים הגיעה גם אל הקהילות החרדיות הסגורות
עדויות: כך סוחרים בתינוקות ומעבירים אותם לאימוץ אצל משפחות חרדיות
המצעד בי-ם: חשוד נתפס עם סכין. חרדי אחר בפייסבוק: "הלכה לכם אחת. אני מקווה שיהיו עוד קיצוניים"

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

07.07.17

דה-מרקר

מנהל בתי הדין הרבניים, הרב שמעון יעקבי, מבקש להכניס למשכורתם של שני הרבנים הראשיים תוספת של 25 אלף שקלים כל חודש, כי "ניסיונם המקצועי של הרבנים הראשיים לא בא לידי ביטוי ברכיב הוותק במשכורתם, שנמוכה משמעותית משכרם של דיינים בבתי הדין האזוריים," וזאת למרות שאף אחד מהם לא היה דיין לפני כהונתו. בנוסף מבקש יעקבי הטבה גם לעצמו. יעקבי הוא מנהל בפועל של בתי הדין הרבניים בשנתיים האחרונות, אך ייתכן וייאלץ לחזור לתפקידו הקודם. הוא מבקש מוועדת הכספים לקבוע כי "ניסיונו המקצועי של היועץ המשפטי יחשב לוותק שיפוטי," דבר שייקנה לו תוספת של כ-15 אלף שקל ברוטו בשנה.

16.07.17

קשת

עמותת "קוסל" באוניברסיטה העברית שמפעילה את חדר הכושר האוניברסיטאי, אסרה על מתאמנות להגיע בחזיות ספורט, וזאת עקב תלונות שהתקבלו מדתיים המתאמנים במקום. "יש ציבור דתי לא קטן פה, וזה קצת מפריע לראות בחורה... אף אחד לא אומר לכן עם איזה מכנס לבוא, רק לא עם חולצת בטן, עם מה שאת עכשיו אצלנו לא מתאמנים ככה," הסביר לתחקירנית המאמן במקום.

■ ■ ■ הערה: לאחר פרסום הכתבה, הוחלט בהסכמה על שינוי הנוהל. מהיום המתאמנות יורשו להתלבש כרצונן, והאיסור על גופיות הספורט בוטל (קשת).

29.07.17

דה-מרקר
ynet

שר העבודה חיים כץ הקפיא את עבודות הרכבת שהיו אמורות להתבצע בשבת שעברה, בגלל שזו השבת שלפני תשעה באב. "השר הנחה להימנע ממתן היתר מכיוון שמדובר בשבת שלפני תשעה באב, ובעקבות רגשות הציבור הדתי בעניין זה. בכל הדורות השתדל עם ישראל להימנע ממחלוקת ומריבה ולהרבות באחדות, פיוס וחיבור בימים אלו," נמסר מלשכתו של השר כץ.

11.08.17

קשת

מכון הכושר "בלו ג'ים", שפועל במסגרת בית מלון בקיבוץ מעלה החמישה סמוך לירושלים, הפריד בין נשים לגברים, מפני שחרדים הגיעו למלון. בהנהלת בלו ג'ים הסבירו כי ההחלטה נכפתה עליהם: "יש לנו הסכם עם המלון, שאורחיו יוכלו להיכנס לקאנטרי. כיוון שכמעט כולם חרדים בתקופה זו, נאלצנו לעשות כן, למרות שיש כאן פגיעה במנויים שרבים מהם התאכזבו מכך."

16.08.17

ynet

חברי כנסת חרדים, יואב בן צור, מיכאל מלכיאלי, ישראל אייכלר ואורי מקלב, דרשו מראש הממשלה בנימין נתניהו לעצור את עבודות התשתית ברכבת שמתוכננות לשבת. במכתב ששלחו כתבו: "מדיניות הממשלה המוצהרת והמוסכמת הינה לקדש את קדושת השבת כערך עליון... אנו פונים אליך מתוקף תפקידך כמי שעומד בראשות הממשלה לדרוש קיום ויישום מדיניות הממשלה המוסכמת, ועל כן עליך להורות על הפסקת העבודות בשבת לחלוטין."

27.08.17

ynet

גבריאל פיאמנטה, הבעלים של בית התה "חליטת'ה" בירושלים, העתיק את בית התה שלו למקום אחר וציפה לקבל תעודת כשרות חדשה. משבוששה לבוא, יצר קשר עם המועצה הדתית בירושלים והופתע לגלות כי המועצה מתנה את חידוש תעודת הכשרות במחיר גבוה יותר ממה ששילם בשנים האחרונות. הסיבה, טוען פיאמנטה, היא ששותפו החדש לאון שוורץ הוא ממוצא רוסי והם גם חושדים בשוטף הכלים ה"כושי". "הם מחפשים תירוצים לקחת עוד כסף," הוא אומר בכעס. "הרבה פעמים שוכחים שאסור לשקר וש'לא תגנוב' זה הבסיס. זה בעשרת הדיברות. זה רק מוכיח שהם גנבים ושקרנים, ובעיניי זה עושה אותי יותר יהודי מהם, גם אם יש טקסט שהוא יודע יותר טוב, וגם אם כלפי חוץ הוא נראה יותר יהודי ממני. הבסיס של היהדות זה קודם כל להיות בן אדם."


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

04.07.17

דה-מרקר

התקציב ללימודי תרבות יהודית במשרד החינוך הגיע ב-2017 לשיא של 210 מיליון שקל. לפני כעשור הוא היה "רק" כ-84 מיליון שקלים. הסעיף התקציבי המכונה "תרבות יהודית", המוקדש לחיזוק ערכי היהדות בקרב תלמידי בתי הספר וגני הילדים בשעות הלימודים, בתנועות הנוער ובחוגים, אושר בממשלה ובכנסת, אך בהמשך השנה התווספו אליו כ-157 מיליון שקל, ועתה הוא מסתכם ב-209.6 מיליון שקל - פי ארבעה מהסכום המקורי. עמותת מבראשית קיבלה את רוב הכספים מהתקציב ובמרבית השנים ההתקשרות עמה בוצעה ללא מכרז. העמותה הוקמה על ידי הרב מוטי אלון שהורשע במעשים מגונים, ועד 2009 נוהלה על ידי אבי וורצמן, שכיהן כסגן שר החינוך בקדנציה הקודמת מטעם הבית היהודי. העמותה מוציאה מדי שנה אלפי תלמידי תיכון למסע רוחני ברחבי ישראל, שנועד לחזק בהם את ערכי היהדות ואהבת הארץ. העמותה עם התקציב השני בגודלו היא עמותת אל המעיין, המזוהה עם מפלגת ש"ס והשלישית ברשימה היא עמותת תורה ויהדות לעם המזוהה עם יהדות התורה, המעבירה הרצאות ושיעורי תורה.

17.07.17

קשת

השכונה החדשה שתוקם בצפת, "מצפה ימים", שצופה לכינרת ומתוכננות בה יותר מ-3,000 יחידות דיור, מצויה במרכזו של מאבק: האם תהייה בעלת אופי חילוני-מסורתי או שתנציח את המשך המגמה הזוחלת של התחרדות העיר. אילן שוחט, ראש עיריית צפת: "כל הניסיונות של גורמים כאלה ואחרים להכשיל ולהפריע - זה לא יעזור. הציבור חכם ומבין ומי שצריך לגור פה יודע." הרב נאורי לחיאני, סגן ראש העירייה אמר: "כיום, מעל 70% (מתושבי צפת) הם מהמגזר החרדי. יש מגמת התחרדות ואנחנו מצפים שהמגמה תמשיך."

22.07.17

דה-מרקר

משרד התפוצות בראשותו של שר החינוך נפתלי בנט הוציא בשנים 2015-2016 סכום של 8.2 מיליון שקל על קמפיין בכלי תקשורת מקומיים ובהם עלונים שמחולקים חינם בבתי כנסת בסופי שבוע - קמפיין שבפועל נועד ליהדות התפוצות. ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) אמרה כי "מהדיון היום עולה התחושה שהשתמשו בכספי ציבור שלא למטרות חיזוק הקשר עם התפוצות כנדרש, אלא לחיזוק הקשר בין השר בנט לבוחריו בישראל על ידי תשלום לכלי תקשורת מקומיים. את התקציבים של המשרד היו צריכים להשקיע בחיזוק התפוצות וחיזוק הקשר של היהודים בעולם לישראל."

23.07.17

דה-מרקר

נתונים של אגף החשב הכללי במשרד האוצר ושל משרד החינוך חושפים כי סעיף התקציב "תרבות יהודית ישראלית", הכלול בתקציב משרד החינוך ומאפשר לעמותות פרטיות להיכנס לבתי הספר הממלכתיים או להשפיע על תכנים הנלמדים בו - כולל תקצוב בסך כ-110 מיליון שקל בשנה ליותר מ-100 עמותות פרטיות, שכמה מהן פועלות בנושאים כמו החזרה בתשובה, עידוד הקמת בית המקדש השלישי והתאמת החיים המודרניים להלכה.

26.07.17

ערוץ 10
ערוץ 10

במקומות רבים בארץ ישנם שני רבני עיר, ספרדי ואשכנזי, כולל במקומות קטנים בהם אין שום צורך בשני רבנים. עלות שני הרבנים ביחד - יותר ממיליון ש"ח בשנה.

06.08.17

ynet

אייסלנד, מתחם ההחלקה על הקרח שנפתח בארנה פיס בירושלים, ושהוקם לקראת משחקי ההוקי קרח של המכבייה בעלות של כמיליון אירו, 1.45 מיליון שקלים מהם ניתנו מתקציב עיריית ירושלים - אסר על החלקה מעורבת והמתחם נפתח לקהל תורני בלבד ובהפרדה. "גילינו שהמקום פתוח אחר הצהריים, אבל רק לקבוצות של חרדים." במהלך הבוקר הגיעו עוד משפחות מכל רחבי הארץ והתאכזבו לגלות שבזבזו את זמנן. "זה ממש מרגיז," אומרת יוכבד הרטמן, שהגיעה לקנות כרטיסים. "ההחלקה על הקרח פתוחה לקהל הרחב רק לכמה שעות בבוקר, בזמן שאנשים עובדים."

12.08.17

דה-מרקר

במועצה הלאומית לכלכלה חוזים כי עד 2040 תצמח אוכלוסיית ישראל בשיעור של 56% - לרמה של יותר מ-13 מיליון נפשות. עקב מגמה לאומית לעידוד ילודה. לשם השוואה, האישה הישראלית מביאה לעולם יותר ילדים מאשר האישה ההודית - המדינה השנייה בגודלה בעולם במספר תושביה. האוכלוסייה שצפויה לגדול בשיעור הגדול ביותר היא זו של החרדים, שמספרם יגיע ל-2.6 מיליון נפש - זינוק של 77%. למרות זאת, איש מהוגי המדיניות הממשלתית אינו רואה בריסון הילודה הישראלית יעד לאומי. כך למשל, תוכנית נטו משפחה שהגה שר האוצר השנה, מעודדת את האנשים העובדים במשק לעשות ילדים.

17.08.17

קשת

עיריית ירושלים בראשות ניר ברקת מחלקת את ירושלים לחרדים, חילוניים ודתיים (כאשר הדתיים נדחקים כפי שנדחקים החילוניים). אם שבניה לומדים בבית הספר הממלכתי דתי בנווה יעקב, שעתיד להיות מפונה לטובת אכלוס תלמידים חרדיים, זועמת על כך: "בית הספר קיים 50 שנה, עכשיו באו לקחת? זה גניבה לאור יום! ... אין פה אור, אין פה אוויר, אי אפשר ללמד פה ילדים." כאשר החרדים יוצאים משכונות החרדים עקב עליות מחירי דיור וצפיפות, הם מתחככים באופן אלים עם האוכלוסייה החילונית. תושב קריית יובל מספר "בתור שכן שגר פה 16 שנים, כשאני יוצא עם הכלבה שלי או עם הילדים שלי ואשתי לטייל, וצועקים לי 'שעאבס' וזורקים אבן עליי או על הכלבה שלי - זה מקומם אותי." ניר ברקת בתגובה: "כשאנחנו מעבירים בית ספר עם 120 ילדים וזה מפנה לנו בניין ל-700 בנות חרדיות - אני ישן טוב בלילה."

19.08.17

ynet

לאחר שעיריית הרצליה הציבה גדרות יוטה ברצועת החוף שבין המרינה לחוף הצוק, הכריזה עליו כחוף עם רחצה נפרדת לנשים ולגברים, חסמה את המעבר לציבור הרחב, מנעה מנשים וגברים לעבור בשעות מסוימות ברצועת החוף שנחסמה, ששימשה בעבר לריצות ופעילויות ספורט, ואיימה בקנסות על כל מי שביקש לעבור - תושבי הרצליה הגישו תביעה ייצוגית נגד העירייה.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

01.08.17

ynet

נשים שרכשו כרטיסים עבור ערב חזנות בירושלים, בהפרדה, קיבלו הודעה כי ייאסר עליהן להגיע לאירוע והן תוכלנה לצפות בו דרך שידור וידאו. הסיבה היא שלאור הביקוש - היציע, שהיה אמור להיות עבור הנשים, יאוכלס בגברים.

16.08.17

קשת
כאן

כשאישה חרדית מחליטה היום להתגרש, היא לא עומדת רק מול הבעיות הרגילות, אלא מול צבא שלם שתומך בבעל, וכולל רבנים, נשות רבנים, עסקנים, עיתונאים חרדים, שכנים שמתפקדים כ"מרגלי חרש", עובדי רווחה מהמגזר החרדי וגם ברוך השם - דיינים. החברה הדתית נרתמת לתת כתף לגבר החרדי, כדי להעניש את האישה ה"מורדת" שמעזה להתנגד לחיים בזוגיות לצד בעלה, גם אם הוא בוגד בה ואפילו אם הוא אלים אליה או כלפי ילדיהם. סרטה של גלית גוטמן "לא בלי ילדיי", ששודר השבוע ב"קשת", חשף את פרצופה האמיתי של מערכת השיפוט הדתית בעשר השנים האחרונות, לצד הסיפורים של נשים חרדיות שיצאו בשאלה, החליטו לשבור שתיקה ולהתנגד לאלימות כלפיהן, להפסיק להכיל אותה או לראות בה חלק מכבוד בת המלך האומללה, שנותרת פנימה לבדה חבולה בהיכלות ארמונותיה.

17.08.17

ynet

בעימות טלוויזיוני, לאור פסיקת שופטי בג"ץ לפיה נשים יוכלו לכהן כמנהלות בתי הדין הרבניים, מחה הרב דב הלברטל, מומחה למשפט עברי ולשעבר ראש לשכת הרב הראשי לישראל, כנגד ההחלטה ואמר: "אישה לא יכולה להיות מבינה בהלכה." הוא הוסיף: "המדינה כפתה על מערכת בתי הדין, ואני אומר לך: ריד מיי ליפס. לא תהיה דיינית ולא תהיה רבנית. היהדות האורתודוכסית תעמוד על רגליה האחוריות, זה פשוט לא יקרה."


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

17.07.17

ynet

רבנים בכירים בציונות הדתית כתבו מכתב לשרת המשפטים, איילת שקד, שלא לשנות את עמדת המדינה שהוצגה לבג"ץ, ולפיה אין לאפשר לזוגות הומואים או לסביות לאמץ ילדים, כי אימוץ על ידי בני זוג מאותו מין עלול לפגוע בילד. במכתב נכתב: "בימים אלה בהם עולים קולות המבקשים לשנות את מנהג המדינה, באופן המנוגד למוסר האנושי שמקורו בתורתנו הקדושה. אנו מחזקים את ידיה של שרת המשפטים, איילת שקד, על שמירתה את ערכי ישראל ועל עמידתה האיתנה לשמירת התא המשפחתי, המסורתי והערכי, כראוי לנציגת המפלגה הציונית-דתית בכנסת ישראל."


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

01.07.17

ערוץ 10

איש כוחות הביטחון שאחראי על גיוס צעירים חרדים לצה"ל, קיבל לביתו שבירושלים מטען דמה עם הכיתוב "נקמה". למקום הוזעק חבלן משטרה, שזיהה חוטים היוצאים מהמעטפה.

03.07.17

ynet

חיים בן מנשה אורשלומי, רב מבני ברק שמועסק כמורה באלעד, הואשם בגין ביצוע מעשים מגונים בשני תלמידים בבית ספרו, בני 14 ו-15. על פי כתב האישום, אורשלומי בן ה-45 פגע מינית לאורך תקופה ממושכת באחד התלמידים שהיה באותה תקופה בכיתה ז', כשהיה נפגש עמו לשיחות על בסיס קבוע. אורשלומי נהג לתת לתלמיד סכומי כסף שונים ולקנות עבורו ממתקים, וכן דאג שישתתף בפעילויות חברתיות.

04.07.17

ynet
קשת

"ניו יורק פוסט" חושף שמכת הסמים הקשים הגיעה גם אל הקהילות החרדיות הסגורות. לא תמיד מדובר בחרדים לשעבר. רבנים ומטפלים מדווחים על תופעה הרסנית שהפכה להיות מכה של ממש בקהילה החרדית, הנאבקת בתופעת המתמכרים. לדברי יעקב ברמן, המנהל את הקבוצה למניעת סמים בקראון הייטס - החברה החרדית נמצאת בעיצומו של קרב: "אנחנו מפסידים יותר אנשים לסמים," הוא אומר, "זה נהיה גרוע יותר ויותר בארצות הברית, הופך גרוע יותר ויותר בעולם כולו, וזה משפיע על הקהילה שלנו."

07.07.17

ynet

חמישה מתוך ששת המורים שתקפו ילדים במוסד התורני בתל אביב, שנקרא בעקבות מקרי ההתעללות שבו "ברגן בלזן החרדי", לא יישלחו לכלא. חמישה מורים נענשו במסגרת עסקת טיעון בעבודות שירות וקנס בלבד. תיקו של הנאשם השישי, אברהם מרדכי רוזנפלד (49), שלו יוחסו עבירות חמורות עוד יותר מהאחרים - כולל מקרים של מעשי סדום בקטינים, מעשה מגונה וסחיטה באיומים - עדיין מתנהל.

09.07.17

ynet

נשים חרדיות שהגיעו לטיפול רגשי או זוגי אצל גבריאל ישר, טוענות כי ניצל את מצבן ופגע בהן מינית. גבריאל ישר הציג עצמו כ"מטפל רגשי". הוא איש חינוך מוכר בקהילה החרדית בנתניה. משך שנים שימש כמפקח חינוכי בתלמוד תורה בעל שם בעיר, הקים את מרכז "שלווה בארמונותיך" - מרכז רב תחומי לטיפול במשפחה, ואת מעון "נר יוסף" לגיל הרך, ואף היה מורה ומחנך. ל-ynet הגיעו עדויות של נשים שונות הטוענות שישר ניצל את עמדת הכוח שהעניקה לו הסיטואציה הטיפולית ואת מצבן הנפשי של המטופלות, כדי להטריד ולתקוף אותן מינית. ישר, הן טוענות, הפעיל עליהן לחצים ומניפולציות שהתבססו על המידע שמסרו לו על עצמן במסגרת הטיפול.

17.07.17

ערוץ 10

אהרון ליסון, תושב ביתר עילית בן 34, שהורשע בביצוע עבירות מין בשלושה אחים שהיו תלמידיו (בני 13 עד 15) - ייכלא לשבע שנות מאסר. אהרון תקף את הילדים מינית בזמן שלימד אותם בבית ספר בעיר. על פי כתב האישום הוא ביצע את המעשים בין השנים 2009-2014 לאחר שהזמין אותם לביתו ולטבילה במקווה.

■ ■ ■ הערה: אחד מהנפגעים, כיום בן 21, נחשף בשמו המלא וסיפר על מה שקרה לו (ynet): "בתור ילד קטן האיש הזה ניצל אותי עשרות פעמים עבור סיפוקו המיני. ואם גופי הקטן לא הצליח לספק עבורו תענוג מיני בחלוף הזמן, אז קדימה, הרי בדיוק בשביל זה יש עוד ילדים."

21.07.17

ערוץ 10
ערוץ 10
קשת

מאיר צענווירט, מורה בן 27 בתלמוד תורה מטבריה, נעצר בעקבות תלונה של הורי תלמיד. הוא חשוד בביצוע מעשים מגונים בתלמיד כיתה ז'.

23.07.17

קשת

מיכל איפרגן ומשפחתה, המשתייכים לזרם חב"ד, עברו לגור בשכונה החרדית "הר יונה ג'" שבנצרת עילית. "חיפשנו סביבה דתית-חרדית שמתאימה לנו, והחלטנו להתגורר בשכונה. לא ידענו שכמה ימים אחרי שנגיע, יסמנו אותי וירצו לגרש אותנו מפה רק בגלל שאנחנו לא מהזרם שלהם," הסבירה איפרגן. איפרגן מסבירה שהתושבים החרדים בשכונה חששו שבעקבותיה יגיעו משפחות חב"דניקיות נוספות שעלולות לשנות את הצביון החרדי שהונחל בשכונה, ולאחרונה הייתה עליית מדרגה ברמת האלימות לאחר שאחותה עברה אף היא להתגורר בסמוך לה.

24.07.17

ynet
ynet
ynet
ynet
ynet

תחקיר ynet וידיעות אחרונות חושף חרדים אשר סוחרים בתינוקות של נשים חרדיות צעירות שנכנסו להריון לא רצוי, או שהן לא בקו הבריאות הנפשית. היולדות נלקחות לבית חולים, בו הן עוברות ניתוח קיסרי (למרות שמצבן הבריאות לא מחייב זאת, כדי שהן יהיו מטושטשות). תינוקן נלקח לאחר הלידה ומועבר למשפחות חרדיות אשר, לפי התחקיר, קונות אותו במאות אלפי שקלים.

■ ■ ■ הערה: טל טרזי שבאה ממשפחה חרדית טוענת שתינוקתה נחטפה למרות שהודיעה לאנשי ארגון "אפרת" כי היא רוצה להשאיר את הילדה אצלה. היא נלקחה ממנה - וחיה כיום בארצות הברית. "איימו עליי והפחידו אותי" (ערוץ 10).

24.07.17

ynet

גבר בן 28, תושב ביתר עילית החרדית, נעצר בחשד שביצע מעשים מגונים בנער בן 16 שעבד עמו בחנות בירושלים. הגבר חשוד כי תקף מינית את הנער כבר בתחילת ההיכרות שלהם.

24.07.17

ערוץ 10
ynet

הרב עזרא שיינברג הורשע על פי הודאתו בעבירות מין בשמונה נשים. שיינברג, שהיה ראש ישיבת אורות האר"י בצפת, הורשע במסגרת הסדר טיעון, שאינו כולל הסכמה בנוגע לעונש. התביעה דורשת לגזור על הרב שמונה שנות מאסר ותשעה חודשים.

25.07.17

ynet

תושב קריית מלאכי בן 54 נעצר בחשד שביצע מעשים מגונים בנער בן 14. במהלך היכרות בין השניים במסגרת ישיבה שבה הם לומדים, הגיע הנער אל ביתו של החשוד, אשר ביצע בו את המעשים בטענה שכך ייצא ממנו "היצר הרע שמעסיק אותו". אדם נוסף שלו היכרות עם השניים, נעצר אף הוא בחשד שנודע לו על מעשיו של החשוד הפדופיל, לכאורה, והוא החליט לסחוט אותו כספית ודרש ממנו סכום של מאות אלפי שקלים.

01.08.17

וואלה!
קשת

המשטרה עצרה 12 איש שהפגינו כנגד מצעד הגאווה בירושלים. על אחד מהם, נמצאה סכין. בנוסף, משטרת ירושלים עצרה חרדי בן 33 מבית דגן לאחר שאיתרו התבטאות שלו אותה העלה בפייסבוק לקראת מצעד הגאווה: "הלכה לכם אחת. אני מקווה שיהיו עוד קיצוניים."

06.08.17

ערוץ 10
קשת
ynet

חרדים התגודדו לאחר ששר הביטחון, אביגדור ליברמן, הגיע לניחום אבלים בשכונה חרדית בירושלים. כוח משטרה הגיע כדי לחלצו מהמקום, ולאחר שהלך, החרדים החלו לתקוף באבנים וחפצים שונים. כתוצאה מהאבנים והחפצים שהושלכו, נפגעה בראשה ילדה בת 8 שעמדה בסמוך. שוטרים ואזרחים שהיו שם העניקו לה טיפול רפואי עד להגעת צוותים של מגן דוד אדום, שפינו אותה במצב קל לבית החולים.

06.08.17

קשת

לוחם בגדוד החרדי "נצח יהודה" הורשע בגניבת שבעה רימונים מהבסיס בו שירת. הלוחם ביצע את הגניבה לפני כשנה וחצי מבסיס 'נווה יאיר'. הוא הכניס רימוני יד והלם לתיקו במטרה למכור אותם, ככל הנראה לגורמים עבריינים.

06.08.17

קשת

עשרות חרדים תקפו כוחות משטרה שהגיעו לבצע חיפוש במשרדי ארגון "מרכז הצלה", הפועל למאבק בגיוס החרדים לצבא בשכונת מאה שערים. החרדים התקבצו מחוץ למבנה, קראו קריאות נגד השוטרים והחלו ליידות לעברם אבנים, חפצים, מוטות ברזל וביצים. 6 מפרי סדר נעצרו.

08.08.17

ערוץ 10

הרב אורן מלכה, יו"ר המועצה הדתית משדרות, יועמד לדין בהמלצת המשטרה, לאחר שהתגבשה תשתית ראייתית נגדו בגין גניבה בידי עובד ציבור, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים. יחד עם מלכה נעצר גם אנטולי נחשונוב, סגן ראש העירייה.

08.08.17

ערוץ 10

תינוקת שנולדה עם תסמונת דאון, ננטשה על ידי הוריה בבית החולים בהוראתו של רב הקהילה אליה הם משתייכים. המשפחה הנוטשת מתעקשת על משפחת אומנה המגיעה מרקע דתי, וברשויות הרווחה עושים מאמץ גדול על מנת למצוא פתרון.

09.08.17

ערוץ 10
ערוץ 10

מלכה לייפר שימשה מנהלת בית ספר לבנות בקהילת הדס האולטרה-אורתודוקסית במלבורן, ונחשדה שם בשורה ארוכה של עבירות מין כלפי תלמידות שלה, כולל מעשי אינוס. היא מצאה מקלט בישראל לאחר שהוברחה ע"י החברה החרדית בה היא חייה, ומצליחה להימנע מהסגרה לישראל עקב טענות על "מצב נפשי קשה".

09.08.17

קשת

שוטרי אגף התנועה של המשטרה עצרו נהג בשנות ה-40 לחייו, תושב השומרון, כשהוא מסיע ברכבו הפרטי מדגם סטיישן, הנושא את הכיתוב "נ נח נחמ נחמן מאומן" - לא פחות מ-9 נוסעים, רובם ילדים וחלקם יושבים בצורה לא בטיחותית בתא המטען.

11.08.17

News1

רשם העמותות במשרד המשפטים קובע כי קיימת עילה לפירוק עמותת אור הזוהר הקדוש וישועות הרשב"י. מדובר בעמותה רווחית למדי, שפועלת מאז מרס 2008 ושהכנסותיה הגיעו בשנת 2014 לסך של 18.788 מיליון שקלים. עלה חשש לשימוש בכספי העמותה בניגוד למטרותיה: 'בפועל מבדיקתנו עלה כי עיקר הוצאות אירועי מירון והפצת חומרי יהדות להפצת מורשת תורת הרשב"י הינן הוצאות פרסום המשמשים למעשה לגיוס תרומות. עלויות השכר של המוקדניות אף הן למעשה ברובם משמשים לגיוס תרומות.'

12.08.17

ynet

העסקן החרדי חיים אהרון יוספי, אשר נחשף בתחקיר ynet כסוחר בתינוקות, גילה גם לתחקירני ynet כיצד הוא מפעיל מנגנון שמנפיק פטורים מגיוס באמצעות פסיכיאטרים שעובדים מול צה"ל. בחיפוש בביתו של יוספי נמצאו, לטענת המשטרה, יותר מ-100 אלף שקלים, שהיו מסודרים בחבילות שעל כל אחת מהן שם ופרטי אדם אחר. בחקירה התברר כי כל מועמד קיבל מסמך המעיד על סוגיות נפשיות שונות שבהן כביכול הוא לוקה, ואותו היה מגיש בהליך גיוסו לצבא. החקירה כללה עדויות של כמה פסיכיאטרים. מעצרם של יוספי ושל חשוד נוסף הוארך מספר פעמים, ובסיום החקירה הם שוחררו בתנאים מגבילים.

12.08.17

News1

דו"ח ביקורת עומק שהזמין רשם העמותות במשרד המשפטים עבור עמותת מוסדות רחל אמנו בארץ הקודש (קבר רחל) - קבע חד-משמעית שלפיה קיימת עילה לפירוק העמותה, כי העמותה ניצלה יותר מחמישית מהוצאותיה למימון בית ספר לא חוקי לבנות בצפת, למרות שמדובר בפעילות שאינה תואמת את המטרות המאושרות שלשמן הוקמה העמותה. עוד עולה כי חלק מהתרומות מופנות לביתו של אברהם בירנהאק, חבר ועד העמותה, המנהל לבדו את המערך הכספי שלה, באופן המעלה חשש של "זליגת כספים מהעמותה".

14.08.17

ערוץ 10

המשטרה ביקשה לעצור חרדי, שנגדו נאספו ראיות לפיהן לקח חלק פעיל בהפרות הסדר שהתקיימו בשכונה בשבוע שעבר בעת ביקורו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, וכי הסית להתפרעויות נגד הכוחות. כוחות משטרה הגיעו לביתו כשבידיהם צו חיפוש ומעצר שהוצא על ידי בית המשפט, ואז החלו להתגודד חרדים שיידו לעברם אבנים, השליכו חפצים לעברם ודרדרו פחים בניסיון לחסום צירי תנועה, כך שהם שיבשו את פעולת השוטרים.

20.08.17

הארץ

גבר בן 39 נעצר בחשד לפשעי שנאה כנגד רפורמים ואתאיסטים. הוא חשוד כי ריסס כתובות גרפיטי על בית כנסת רפורמי ברעננה, וריסס כתובות על בתים של פעילים אתאיסטים מרכזיים, בהם פרופ' יעקב מלכין בירושלים, ראש המכון לחקר יהדות חילונית, שם הודבקה סכין על תיבת הדואר ונכתבו מכתבים שבהם עולה חשד לאיומים.

26.08.17

ערוץ 10

הצלם מולי גולדברג, סטודנט ירושלמי מבצלאל, נוהג לתעד את ההפגנות החרדיות שבמרכז ירושלים במשך כחמישה חודשים, ונקלע בשבת האחרונה להפגנה אלימה יחסית בהשוואה להפגנות הקודמות. בתיעוד האחרון של גולדברג נשמעים המפגינים החרדים קוראים לעבר שוטרים: "אמן ערבי ידקור אותך, שאראה את המוח שלך נוזל, אתם חסידים של היטלר."

26.08.17

ynet

נהג מנתניה בעל חזות חרדית עם כיפת "מלך המשיח", נעצר ע"י שוטר תנועה כשנצפה משוחח בטלפון הנייד בעת שהסיע את בתו הפעוטה ששכבה על הרצפה במושב האחורי. השוטר תיעד בצילומים כי מעל הילדה הלא חגורה, על המושב עצמו, היו עשרות אריחי קרמיקה שעלולים היו לפגוע בה אם הנהג היה בולם בלימת פתע. בנוסף, השוטר גילה כי במושב שליד הנהג ישב תינוק בן ארבעה חודשים בכיסא בטיחות כשאינו חגור.

27.08.17

קשת

המשטרה עצרה חתונה של חסידי ברסלב ברגע האחרון, לאחר שהתברר כי הכלה היא קטינה בת 14 בלבד. החתונה מהווה עבירה פלילית חמורה, אך בכיר באגף הרווחה שמכיר את המקרה מציין כי אין לרשויות כלי אפקטיבי, כדי לוודא שהטקס הדתי לא ייערך בעוד כמה ימים או שבועות, בחשאי. תחקירנית חדשות 2 תיעדה מבפנים את החתונה שהתקיימה בקהילה, בה הרוב חוזרים בתשובה. רב הקהילה שאמור היה לערוך את החופה, הוא גם אבי הכלה, כשהחתן המיועד הוא צעיר בשנות ה-20 לחייו.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

17.07.17

ערוץ 10

חיילות דתיות קיבלו הזמנה בדוא"ל הצבאי להשתתף בכנס עם רבנים, שהתבטאו בעברם נגד גיוס נשים ובעד אפליית נשים. הרבנים הם מחזירים בתשובה ידועים - שני הרבנים, הרב זמיר כהן והרב אבנר קוואס.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

10.07.17

קשת
ערוץ 10
הארץ
ערוץ 10
ynet

הרב שלמה הלברנץ טבע למוות בנחל סן חוארז במחוז צ'יאפס במקסיקו. מי שהנהיג ב-32 השנים האחרונות את "לב טהור", כת חרדית מסוגרת וקיצונית, ביקש לטבול כנהוג את גופו לקראת השבת ומת בנחל. הידיעה על המוות עוררה תהיות לגבי אמיתותה. חסיד חב"ד שמכיר את הכת: "במקסיקו אתה יכול בכמה מאות דולרים לביים מוות ולקבור אדם אחר. הוא אדם מניפולטיבי שמסוגל לכל דבר."

■ ■ ■ הערה: על פי פרסומים לא רשמיים, זוהתה גופתו של המת (ynet).

07.08.17

ynet

נחמה הולצמן נחנקה למוות כשאכלה סטייק במסעדת "אל גאוצ'ו" בגבול רמת גן - בני ברק, כשישבה עם בעלה חיים לציין את יום הולדתה ה-40. מנהל המסעדה אמר כי "הגברת נחנקה תוך כדי שאכלה. היא איבדה את ההכרה ולקח הרבה זמן יחסית לייצב את מצבה ... מדובר בזוג חרדי שבא במיוחד מירושלים כי אנחנו כשרים למהדרין."


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

08.08.17

ynet

קבוצת חרדים לשעבר (יוצאים בשאלה) שתבעו פיצויים מהמדינה בגין נזקים שנגרמו להם מכך שלא למדו מקצועות יסוד במוסדות החינוך - הפסידו במשפט שנערך בבית משפט השלום בירושלים, כי חלה התיישנות על טענותיהם. השופט אף חייב את התובעים הרלוונטיים בהוצאות משפט בגובה 20 אלף שקל - מחציתן להוריהם ולמוסדות החינוך, שמצאו את עצמם צד ג' בתיק.

22.08.17

ynet

במגזר החרדי בירושלים הצהרונים זולים פי שישה מבחינוך הממלכתי והממלכתי-דתי. אומנם הצהרונים במגזר החרדי פועלים עד 16:00 ולא עד 16:30 כמו הצהרונים היקרים, אך ההורים מתקשים להבין כיצד הבדל של חצי שעה יוצר פער של 285 שקלים בגני הילדים. תמר קינן, אימא לילדים בצהרונים בבירה: "כתושבת ירושלים אין לי רגע דל. אני צריכה להשגיח ולוודא כל הזמן שלא עובדים עליי, שלא פוגעים בזכויות שלי, שמה ששלי הוא באמת שלי... לא ייתכן ששני גנים שכנים ישלמו סכום שונה לחלוטין תמורת כמעט אותו הדבר."

יומן חופש