הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 152: מרץ-אפריל 2017

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

It's All About The MONEY
משרד לפיתוח הנגב והגליל מסייע גם ליישובים במרכז - בעיקר אם הם חרדים
אין תקציב לעיריית ירושלים? יש מיליון וחצי שקל לאירוע של ש"ס
הטבות לחרדים: מה קרה כשביקשנו גם?
1.2 מיליארד שקל בשנה זורמים לחור שחור - באישור של משרדי האוצר והחינוך
נעצרו 28 חשודים בסחיטת חברות כדי לפרסם בעיתון "הפלס"
אישום: בכירים בעיריית אשדוד קיבלו שוחד במיליונים מקבלנים
החרדים חוששים שההטבות של כחלון לא יגיעו אליהם
וגם:
"המשק חזק כי לומדים תורה והקב"ה עוזר לנו"
ספר לימוד גיאוגרפיה חרדי: "לא כל הכושים פרימיטיבים"
השרים החרדים והדתיים לרה"מ: "פתיחת המרכולים בת"א בשבת - הפרת הסטטוס קוו"

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

01.03.17

דה-מרקר

ועדת הכספים אישרה את הצעת החוק של ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ח"כ יואב בן צור (ש"ס), וח"כ אליעזר מנחם מוזס (יהדות התורה), לפיה בתי כנסת במוסדות לימוד יקבלו פטור מארנונה. הצעת החוק תשפיע בעיקר על עיריית ירושלים, שם העלות המשוערת צפויה להגיע ל-24 מיליון שקל, אבל ישנן רשויות נוספות שהצעת החוק עשויה לחול עליהם.

03.03.17

ynet

"התנועה למדינה יהודית" דורשים לבטל את מתן ההיתר לפעילות משחקי כדורגל בשבת. רה"מ בנימין נתניהו קיבל את הסמכות להחלטה, אך העביר אותה אל השרים הנגבי וכץ, שעשויים לאשר את קיום המשחקים. בנוסף, ח"כ בצלאל סמוטריץ' פנה במכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ודרש כי הסמכות תועבר אל השר לשירותי דת.

12.03.17

הארץ

פאב "המפלצת", הקרוי על שם פסל המפלצת המפורסם בשכונת קריית היובל בירושלים, בסכנת סגירה עקב לחץ חברי מועצה חרדיים. הפאב נפתח בקיץ על ידי קואופרטיב קהילתי שבו 72 חברים, רובם צעירים תושבי השכונה. לדבריהם, הפאב, שאינו פועל למטרות רווח, נפתח בתום שלוש שנים של מאבק בקשיים בירוקרטיים שהערימה העירייה וממשיכה להערים.

27.03.17

ynet

המינהל הקהילתי בשכונת הר חומה בירושלים החליט לבטל את טקס יום הזיכרון, מכיוון שהחרדים מתנגדים לשירת ילדות. הרב אהרון ליבוביץ', חבר מועצת העיר ירושלים מטעם סיעת 'ירושלמים', זועם על ההחלטה: 'הדרת ילדות מקידמת הבמה היא התגלמות ההגזמה וההקצנה בעת הזאת. הציבור המתון בישראל ובעיר הבירה נמצא תחת מתקפה. אנחנו רואים את זה גם בהתבטאויות לגבי השירות בצה"ל וסביב סוגיות השבת. לא יכול להיות שגורמים קיצוניים והזויים יקבעו לנו את סדר היום וישתלטו על אופי המרחב הציבורי.'

12.04.17

דה-מרקר

אגודת 'נוע תנוע' שמתעתדת להשיק קו אוטובוס בשבתות, שייסע במסלול קו 18 של דן (בין בת ים לתל אביב, דרך יפו), פירסמה את מכתבו של ח"כ מלכיאלי מש"ס שקרא "לתקן את הפרצות בחוק" כלשונו. בנוסף, קואופרטיב 'שבוס' מתכוון לפתוח בקיץ הקרוב קו בשבתות בין ראש העין לתל אביב. סגן ראש העיר לשעבר, חנניה צפר, חבר מפלגת ש"ס, הגיב באומרו: "מי שמחלל שבת בפרהסיה - התורה אומרת שיש עליו גזר דין מוות. היום אין סנהדרין, אבל יש מיתה בידי שמיים. עם התפילות שיערכו הרבנים פה, ועם ציבור שומרי התורה והמצוות שיקפידו על האדון עומר - לדעתי כדאי לו לשמור על משפחתו."

19.04.17

ynet
הארץ
קשת
ערוץ 10
קשת
ynet

פתיחת המרכולים בת"א בשבת: השרים בנט, דרעי, ליצמן, אריאל וחבר הכנסת גפני פנו לראש הממשלה ודרשו לכנס ישיבה מיוחדת של ראשי הקואליציה בה יחליטו על דרכים "להגן על הפרצה בחומת השבת במדינת ישראל". במכתב שכתבו לראש הממשלה נרשם: "משמעות החלטת בית המשפט הינה הפרה חמורה של הסטטוס קוו ותוצאתה הינה פרצה קשה בפרהסיה של השבת הציבורית במדינת ישראל" וליצמן הוסיף: 'זוהי המשך התערבות משפטית גסה בערכי הדת וההלכה, שאינה מותירה ברירה אלא לקדם מהלך משפטי לעקיפת בג"צ, כדי למנוע המשך כרסום מסורת ישראל והדת במדינה.'

■ ■ ■ הערה: מי שרוצה לראות מה דעת השופטים, יוכל לקרוא כאן (News1) ובמקביל דרעי מגבש הצעת חוק חדשה שתקנה לו "סמכות יתרה" לפסול חוקי עזר עירוניים במקרים בהם לחוקי העזר יש השלכות רוחב כלל-ארציות (הארץ, דה-מרקר).

20.04.17

ערוץ 10
ynet

מטוס של חברת UP שיצא מקייב שבאוקראינה לתל אביב - עוכב בשעה כי אדם חרדי לא הסכים לשבת לפני ההמראה ודרש לסגור את המסכים בטיסה. בסרטון שצולם על ידי העיתונאי עמית הורסקי, נשמע החרדי אומר: "מי שרוצה סרט יש לו אייפון." "כל ניסיונות השכנוע של הצוות ושל הנוסעים לא עזרו," כתב הורסקי בפוסט שפרסם בפייסבוק. "המטוס, שכבר היה מוכן על מסלול ההמראה, חזר לשרוול, הדלת נפתחה, אחד מאנשי הביטחון של אל על עלה, ואחרי תחנונים רבים הסכים הצדיק לשבת."

21.04.17

קשת
ערוץ 10
ynet

משרד החינוך הודיע כי יום החופש מהלימודים בל"ג בעומר יועתק מיום א', 14 במאי ליום ב', 15 במאי. זאת, בעקבות החשש מחילול שבת בשל הדלקת המדורות. ההחלטה שנקבעה כשלושה שבועות בלבד לפני החג עוררה זעם רב בקרב ההורים. במשרד החינוך נימקו את ההחלטה להזיז את יום החופש כ"מענה לצרכים השונים של תלמידי המערכת ובעקבות פניית הרבנות הראשית לישראל בעניין".

23.04.17

כלכליסט

יהדות התורה, מסתבר, מתנגדת לתוכנית "נטו משפחה" של שר האוצר משה כחלון, מסיבה פשוטה: הציבור החרדי כמעט שלא ייהנה מההטבות הכלולות בה, וזאת בגלל שהציבור החרדי כבר נהנה מהטבות אחרות אשר גורמות לו לא לעמוד בקריטריונים של החוק.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

06.03.17

דה-מרקר

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל העביר ב-2016 סכום של 10.5 מיליון שקל לשש רשויות חרדיות במרכז, מתוך סכום כולל של 59 מיליון שקל שהועברו לכ-100 רשויות ברחבי הארץ, וזאת לאחר יישום תקנה חדשה מ-2015 לתמיכה גם ברשויות במרכז. לאחר שנקבעה התקנה, הוסדרה הדרך להעברת כספים לרשויות החרדיות במרכז. הדבר התגלה בוועדת השקיפות בכנסת. נציגי משרד הנגב, הגליל והפריפריה החברתית סירבו להופיע לדיון.

21.03.17

הארץ

שר החינוך, בנט, הודיע שכל תלמידי י"א ישתתפו בתוכנית לחיזוק הזהות היהודית. המסע עובר ברחבי הארץ במגוון אתרים המהווים לדברי המארגנים "אבני דרך" בגיבוש הזהות היהודית, הציונית והישראלית.

23.03.17

ynet

בית הספר החרדי לבנות "בית יעקב" בטבריה הזמין את תלמידותיו להשתתף בתחרות נושאת פרסים, לעידוד תלמידי הישיבה העריקים המתעלמים מצווי ההתייצבות לצבא. נפתלי בנט טען שבית הספר הזה קיים גם תפילות מיוחדות למען החרדים העצורים ואסף תרומות כספיות מהבנות למימון המאבק. לדבריו, "חומרת הדברים ועצם עריכת תחרות שמטרתה להגביר ולעודד את תופעת סרבני הגיוס, מהווה עוד צעד במדרון החלקלק של פגיעה במדינת ישראל, בסמליה ובחוקיה."

28.03.17

ynet
קשת

יותר מעשרת אלפים בני אדם השתתפו בעצרת המרכזית שקיימו החרדים הקיצוניים נגד חוק הגיוס בירושלים, זאת במחאה על מעצרם של תלמידי הישיבות שהתעלמו מצווי הקריאה של הצבא והוגדרו כעריקים. "עברנו את פרעה, עברנו את האינקוויזיציה בספרד, עברנו את היטלר - נעבור גם אתכם," קרא מנחה העצרת והוסיף: "נמלא את בתי הכלא כמו שמילאנו אותם בגלות. מילאנו - אבל נשארנו."

29.03.17

ynet

אירוע "הקבלת פני רבו" יתקיים בחול המועד פסח מטעם מפלגת ש"ס ובמימונה של עיריית ירושלים, שמוציאה מקופתה כמיליון וחצי שקלים, וזאת למרות שבינואר האחרון השבית ניר ברקת את השירותים בעיר במחאה על היעדר תקציב. עשרות אלפי חרדים צפויים להגיע באוטובוסים מכל רחבי הארץ. בהזמנה שהוציאה "אל המעיין", היא הזמינה בין היתר גם את תושבי העיר בת ים להגיע לאירוע בהסעות שאורגנו, וכל זאת על חשבונם של תושבי הבירה.

■ ■ ■ הערה: לאחר הפרסום ב-ynet, בית המשפט המחוזי הוציא צו האוסר על עיריית ירושלים להעביר כספים למימון האירוע השנתי של ש"ס עד לדיון בנושא (ynet).

03.04.17

ynet

עשרות חרדים מהפלג הירושלמי של הציבור החרדי חסמו את צומת בר אילן בבירה ואת הכניסה לבני ברק בכביש 4. למרות ש-16 חרדים נעצרו, חברי הפלג הירושלמי הודיעו כי יחדשו את ההפגנות וחסימות הכבישים בצמתים המרכזיים בערב. עשרות התכנסו הן בירושלים והן בכניסה לבני ברק ומנעו מאוטובוסים וכלי רכב לנסוע בכבישים, עד שכוחות המשטרה החלו לפזר את ההתפרעויות.

08.04.17

ערוץ 10

חרדים מנעו טיפול בפיצוץ גדול בצינור מים מרכזי, שאירע בשבת ברחוב האדמו"ר מפיסטבורג שבאשדוד. לאור זאת, התושבים נשארו ללא נגישות למים בכל האזור.

19.04.17

הארץ

המועצה להשכלה גבוהה מתכוונת לפתוח כיתות נפרדות לנשים ולגברים בקמפוסים, כחלק מתוכנית לשילוב חרדים באקדמיה. המהלך יגרור הדרת נשים מכיתות של גברים.

■ ■ ■ הערה: יש לקוות שללימודים באקדמיה יקדימו לימודי ליבה ולימודים כלליים אחרים. האם המרצים רוצים ללמד או לעשות בייביסיטר?

21.04.17

ערוץ 10
הארץ
הארץ

ספר לימוד בחינוך הממלכתי-חילוני מציג זה לצד זה שתי משפחות, דתית וחילונית, ושואל באיזו יש שותפות וערבות הדדית. המשפחה הדתית מוצגת כמשפחה מסודרת ומלאת תמיכה. המשפחה החילונית מוצגת כשבני המשפחה צועקים אחד על השני, חסרי ערבות הדדית. הילדים נדרשים לענות באיזו מבין שתי המשפחות יש מידה גדולה יותר של תמיכה, ואחריות ושותפות.

30.04.17

ערוץ 10

נוסע בעל חזות חרדית תועד תוקף נהג אוטובוס אגד ודורש ממנו בכוח לכבות את מכשיר הרדיו. הנהג ביקש למנוע זאת ממנו, והסביר לו כי החוק מתיר לו לשמוע את הרדיו בסביבתו. באגד גיבו את הנהג.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

05.03.17

ynet
ynet
קשת

עדן לוי בת ה-11 הותקפה ע"י אדם חרדי בשעה ששיחקה עם חברותיה בבית הספר. מעדות הילדה עולה כי הגבר דרש שהילדות תהיינה בשקט ואז הביא חפץ שאותו זרק לעברן. החפץ התנפץ וחתך את פניה של עדן. אמה של עדן הוסיפה כי "החברות אמרו שהוא כבר איים עליהן בעבר ואמר להן 'שיקסע', שהן מתלבשות לא צנוע ולא כמו שצריך. הבת שלי לא מכירה אותו, היא עדיין בטראומה מהחוויה הזאת בבני עקיבא."

07.03.17

קשת

חרדים ששכרו אולם אירועים דרשו ממנהל האולם לסלק את המלצריות, וזאת למרות שהן היו לבושות בהתאם לאירוע. במקום מודים כי לפעמים קורה שחרדים דורשים שיהיו אירועים ללא מלצריות כלל. משרד הרווחה והעבודה קיבל את פניית המלצריות, והבהיר באופן חד וחלק שמדובר באפליה על רקע מגדרי.

07.03.17

ערוץ 10

הרב יגאל לוינשטיין יצא כנגד גיוס נשים, ובפרט גיוס נשים לתפקידי לוחמה, בנאום שנשא במכינה הקדם-צבאית "עוצם". בנאום אמר: "אז מה אם תהיה מפקדת פלוגה? שאלה של שיגעון, זה שייך לבית משוגעים. אבל זה ילדה דתית, עזבו את החילונים. שיגעו לנו את הילדות, מגייסים לנו אותן לצבא. הן נכנסות יהודיות, הן לא יהיו יהודיות בקצה. לא במובן הגנטי, כל מערכת הערכים תשתבש, סדרי עדיפויות, בית, קריירה - ישגעו את כולן, אסור להסכים לזה."

■ ■ ■ הערה: לוחמות קרקל עונות (קשת), ליאור שליין עונה (ערוץ 10), וגם נשות המגזר הדתי בפורים (ynet), אבל אלי ישי מסכים עם כל מילה (ערוץ 10) - כי זה טוב לשמר את האפליה.

02.04.17

ynet

חוברת בשם "נסיכות מספרות על עצמן", המופצת בבית הספר של רשת "בית יעקב" בעיר חרדית גדולה, מספרת את "סיפורן" של שש ילדות אשר עושות "שמיניות באוויר" על מנת לשמור על צניעותן. הילדות המוצגות הן בגילאי 6-10. אחת מהאמהות: "הבת שלי 'שיגעה' אותי להביא לה כסף ולרכוש את החוברת. כמעט כל פעילות שיש בבית הספר היא סביב הצניעות. צניעות כל היום. שייחנכו לדרך ארץ, לעזור להורים, לקום לאישה בהריון באוטובוס, למה זה כמעט ולא קורה?" מדוברות החינוך העצמאי נמסר בתגובה: "אנחנו לא מכירים את החוברת או ההדפסות ששלחתם, ומסופקנו אם אלה חומרים שהופקו על ידי אחד מבתי הספר שלנו. עברנו על חלק מהם, וזה נראה כמו חומר ראוי לבנות ישראל. אנו מקווים שהוא יפעל את פעולתו ויחזק את חינוכן."

20.04.17

קשת

ארגון "בוני עולם" מתכנן יום עיון שהוגדר כרפואי-הילכתי בתחום רפואת הנשים. לאירוע, שצפוי להתקיים בבית החולים "אסותא" ברמת החייל בתל אביב, הוזמנו רבנים, דיינים ומורים הילכתיים, לצד רופאים בכירים - כולם מומחים לרפואת נשים - אבל הכניסה לנשים אסורה.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

15.03.17

ynet
ערוץ 10
News1

רבנים ורבניות הנחשבים מתונים בציונות הדתית הצטרפו לדעתו של הרב לוינשטיין ופרסמו "גילוי דעת", לפיו אסור לחייל או חיילת דתיים לשרת בגדודי החי"ר המעורבים, שבהם משרתים גם לוחמים וגם לוחמות - כך פורסם לראשונה בחדשות 10. לפי אותו פרסום: 'ישנן בצבא מספר יחידות קרביות, כדוגמת גדודי הבט"ש המעורבים (קרקל, אריות הירדן וכיו"ב), שטרם מצאנו פתרונות כיצד ניתן ליישם שם את ההפרדה הנדרשת, ולכן כיום אסור לשרת בהן.'

16.03.17

ynet

בספר הלימוד "הגיאוגרפיה של ארצות הברית", מאת זהבה קליין, הנלמד בכיתות ז'-ח' בבתי הספר של החינוך החרדי-העצמאי - נכתב משפט גזעני, שגוי ומכוער: 'מה אומרים לך השמות הבאים? מזכיר האו"ם קופי ענן, מזכיר המדינה קולין פאוול, ראש מדינת ניו-יורק ג'וליאני. השמות הללו הם שמות של כושים שהגיעו למעמד בכיר,' ואף הוסיפו: 'לא כל הכושים פרימיטיביים.' מורים שהתראיינו לכתבה ציינו כי בספר טעויות מביכות נוספות, והוא רצוף בביטויים ועמדות גזעניים המועברים לילדים כחלק מהלימוד בכיתה.

30.03.17

קשת
קשת

קופות החולים מחזרות אחר המגזר החרדי והסיבה היא בראש ובראשונה כלכלית. "באוכלוסיות כמו המגזר החרדי יש הרבה יותר ילודה, הרבה יותר צעירים בריאים, לכן התחרות תהיה לאוכלוסיות האלה," מסביר פרופסור אשר אלחיאני, מנכ"ל קופת חולים מאוחדת לשעבר. "ניתן למצוא הרבה יותר תחרות בבית שמש, מאשר בשכונת התקווה ודרום תל אביב." אחת האינדיקציות לכך שהציבור החרדי זוכה ליחס מועדף היא מיקום הסניפים של קופות החולים. באזורים החרדיים ישנם באופן בולט הרבה יותר סניפים, גם כשמספר המבוטחים נמוך בהרבה. המגזר החילוני אינו נהנה מההטבות הללו.

18.04.17

ערוץ 10

תחקיר חדשות 10 חושף כיצד בתי החולים הנחשבים כ"מיועדים לציבור הדתי", מסרבים לטפל בנשים יחידניות וזוגות אשר מבקשים לעבור הליך של הפריה חוץ גופית, אלא אם הטיפול מבוצע בזוג נשוי ע"י רב. בתי החולים המפלים שהתגלו הינם: שערי צדק, מעייני הישועה, לניאדו שבנתניה. ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "הנחיות משרד הבריאות הן כי אין להפריד בין סוגי האוכלוסיות. לא לפי דת, לא לפי ארץ מוצא או עדה או כל הפרדה אחרת. הנושא ייבדק."


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

02.04.14

קשת

נחשפה רשת שמבריחה סמים באמצעות חרדים וחרדיות, תוך שהיא מנצלת בעורמה את תום הלב והמראה של הבלדרים. חברי הכנופיה היו מטמינים את הסמים לתוך מזוודותיהם של הצעירים - שהבינו כי נפלו קורבן רק כשהגיעו ארצה.

02.03.17

דה-מרקר

ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, אמר בגלוי ולציטוט: "אנחנו לא נאפשר שום הליך שמשרד החינוך מעורב בו. העצמאות החינוכית היא שלנו - אנחנו נקבע, ולא משרד החינוך. את זה קבענו עוד בימי בן-גוריון, שהבטיח את העצמאות החינוכית שלנו. לא נקבל תכתיבים, ולא נקבל פיקוח של משרד החינוך עלינו." עם זאת יש בעיה "פעוטה" אחת: בכל הקשור לתקציבים, רשת החינוך העצמאי רחוקה מאוד מלהיות עצמאית - המדינה מממנת אותה בסכום עצום של 1.2 מיליארד שקל בשנה. ההתנגדות שלו נובעת אולי מהעובדה שבוצעה ביקורת ברשת החינוך של ש"ס התגלו ליקויים חמורים מאוד.

05.03.17

ynet
ynet
News1
ערוץ 10

משה בצלאל אלתר, בכיר בחסידות גור, נמלט מאימת המשטרה לאחר שהבין כי המשטרה מצאה ראיות הקושרות אותו לפרשת ההפללה ושתילת סמים במזוודותיהם של זוג חרדים אשר התגרשו מבני זוגם ונישאו האחת לשני. הפרשה הייתה במטרה להפריד את האישה מילדיה.

■ ■ ■ הסיפור המלא פורסם בכתבתה של איילה חסון (ערוץ 10).

06.03.17

ynet

יוסף בינדר, תושב בני ברק בן 41, חשוד בגין מעשה סדום ומעשים מגונים בנער בן 15 אותו פגש כאשר הנער היה בדרכו לישיבה. החשוד הציע לו הסעה ובמהלכה החל לגעת בגופו של הנער וביקש שיבצע בו מעשה מגונה. בהמשך הוא עצר את הרכב במקום חשוך, ביצע בנער מעשה מגונה וגרם לנער לבצע בו מעשה סדום מספר פעמים ללא הסכמתו.

06.03.17

ynet

חשוד שביצע עבירות מין בכמה קטינים בשכונת רמות בירושלים, ומעשיו היו ידועים לרב השכונה, מנחם מנדל פוקס, הצליח לברוח מהארץ לאחר שהתפרסמו כתבות כנגדו ואף הקלטה שבה הוא מודה כי פגע מינית בנערים ולפחות בנערה אחת. המתלוננים סיפרו בין היתר כי החשוד היה נוהג להציע לילדים שהגיעו לבית הכנסת בשכונת רמות בירושלים להגיע למקלט סמוך, כדי לקבל ממתקים, ושם היה מבצע בהם עבירות מין. למשטרה הגישו בין היתר הקלטות שבהן מודה החשוד בביצוע העבירות ואף בעבירות נוספות, אולם כאמור למרות זאת לא חלה התקדמות בחקירה.

06.03.17

ערוץ 10

נחמן וזנה, מורה בתלמוד תורה שהעניק שיעורי עזר פרטניים לילדים בגילאי ארבע עד שש בקרוא וכתוב, הואשם בביצוע מעשים מגונים בנסיבות מחמירות שביצע בחלקם. הנאשם נהג ללטף את תלמידיו ולגעת באיבר מינם עשרות פעמים במהלך השיעורים הפרטניים בחדר הלימוד ובמקומות נוספים בין כותלי תלמוד התורה. כנגד הנאשם הוגשו שישה אישומים שונים בגין מעשים מגונים בנסיבות מחמירות, אישום אחד בגין תקיפת קטין ,שיבוש מהלכי חקירה והדחת עדים. כמו כן הוגשה לבית המשפט בקשה למעצרו עד תום ההליכים המשפטיים.

09.03.17

קשת
ynet

כתב אישום חמור שהוגש נגד הורים מבית"ר עילית בגין התעללות בבנם - מאשים אותם בהתעללות חמורה וקשה בבנם: "האב תקף מינית, האם הזריקה חומר." האם הסבירה בחקירה שהזריקה מלח "כדי לעורר את הפעוט". כמו כן טענה שאין נזק בהזרקת אמפולות של סודיום כלוריד והוסיפה כי "אינה יכולה לסבול שהרופאים אומרים לה מה לעשות." עוד ציינה כי הזריקה את החומרים לבנה כשהייתה עצבנית, ומכיוון ש"רצתה שהפעוט ירגיש שהיא מטפלת בו." לגבי האב נכתב כי "המקום והעיתוי בו בוצעו המעשים מדגיש את חוסר יכולתו של המשיב לרסן את דחפיו המיניים, שעה שבסיטואציה בה הפעוט חסר אונים ונזקק יותר מכל לטיפול והשגחה, מנוצל בצורה אכזרית על ידי המשיב בכדי לבצע בו מעשים מגונים."

13.03.17

ערוץ 10
ynet

בובות בצורה שמדמה "חייל תלוי" נמצאו בשכונת מאה שערים החרדית בירושלים. בנוסף נמצאה במקום גם בובה בדמות חייל ועליה הכיתוב 'חרד"ק החוצה'. לוחמי האש שהגיעו לשכונה הסירו את הבובות והותקפו באבנים ובחפצים שהושלכו לעברם.

13.03.17

ynet

הלימודים בישיבה התיכונית 'נתיבות חיים' של בני עקיבא בפסגת זאב הושבתו, לאחר שאם לתלמיד איימה על חייה של מורה בישיבה. למקום הוזעקו שוטרים. לאחרונה הכריז הארגון על סכסוך עבודה בגלל אלימות נגד מורים, "ובשל אוזלת ידה של המדינה בטיפול בתופעה החמורה".

16.03.17

ynet

ל-ynet ו"ידיעות אחרונות" נודע כי בפשיטה על מאחז "הבלאדים", הנחשב לאחד הקיצוניים ביו"ש, נמצאו כתובות מסיתות נגד שוטרים, ערבים ונגד הציונות. בפשיטה מצאו השוטרים כתובות ובהן ציור של צלב קרס משולב עם מגן דוד. עוד נמצאו כתובות כגון "מוות לערבים", "משטרת ישמעאל" ו"מוות לציונאצים".

■ ■ ■ הערה: יהודים וסמל הנאצים. אין מילים.

16.03.17

ynet

"המטה להצלת עולם התורה" מאיים כי אלפי חרדים מכל רחבי הארץ צפויים להגיע מחר לירושלים, להפגין ו"לפוצץ" את אירועי המרתון הבינלאומי השנתי הנערך בבירה: "אלפי בני ישיבות ואברכים מכל רחבי הארץ מגיעים מחר לירושלים כדי לחסום את העיר מכל עבריה ולפוצץ את המרתון," הודיעו מארגני המחאה. ראש העיר ניר ברקת איים שייפטר את סגנו חיים אפשטיין, נציג הפלג הירושלמי בעירייה, אם יתממש האיום לשבש את המרתון.

■ ■ ■ מעניין איך מתמודדים החרדים עם כל העור החשוף שנחשף לנגד עיניהם הרגישות?

17.03.17

ynet

בתה של אסתי וינשטיין ששמה קץ לחייה, התלוננה במשטרה כי מישהו מחסידות גור פרץ באחרונה לתיבת הדואר האלקטרוני שלה. לטענת בני המשפחה, האיש אף יצר קשר עם הבת, תמי מונטג. כעת תמי חוששת שתכתובות אישיות של אמה יפורסמו, ובשל כך הגישה תלונה במשטרת רמת גן. הבת עצמה אמרה: "אני לא מצליחה להבין מה מביא אדם לעשות מעשה מרושע כל כך, ואני סומכת על המשטרה שתעשה עבודתה על הצד הטוב ביותר ותגיע אליו."

■ ■ ■ הערה: החשוד בפריצה למייל של החוזרת בשאלה, גבר בן 29 מבני ברק, הסגיר עצמו (ynet). נציין שלפי תקנות "חרם דרבנו גרשום" חל איסור על קריאת דברים השייכים לאחר ללא רשות.

23.03.17

ynet

אברהם אייזנבך, בן 51, גבאי בבית כנסת בבית שמש, הואשם בגין ביצוע מעשים מגונים בילד בן 11. לפי כתב האישום הוא הוביל לשם את הילד בשני מקרים שונים כשהוא מחבק אותו. אחר כך נעל את הדלת, אמר שייתן לילד כסף לאחר המעשה כדי שלא יספר לאיש - ואז ביצע בו מעשים מגונים ונתן לו 20 שקלים כדמי שתיקה.

24.03.17

ערוץ 10
ערוץ 10

נערה בת 15 ממשפחה חב"דניקית שעברה פגיעה מינית במשפחה בידי אחיה, הופנתה ל"מטפלת הוליסטית" מוכרת במגזר החרדי, בשם ניצה - שהציעה לה "טיפול משלים" עם רב ופגעה בה מינית. המתלוננת תיארה את שיחותיה עם הרב שמעון היאס שהיו שיחות זימה: "הוא אומר לי: 'תעשי את זה עם אחיות שלך, תעשי את זה עם חברות שלך.' והכל כי אני צריכה את זה; כי אני מופקרת והוא עושה איתי חסד. השיחות האלה נמשכו שנה." אך למרות כל זאת, המטפלת והרב לא נתנו את הדין על מעשיהם - וזאת בשל החלטה תמוהה של הפרקליטות.

26.03.17

ynet

חרדים הפיצו מנשר עם קריאה לתפילה למותו של רס"ן יעקב ראשי, ראש מדור בני הישיבות בצה"ל. בימים האחרונים הם קיימו הפגנות מול ביתו ובית הוריו. הקצין תואר במנשר כ"רשע מרושע, ראש וראשון לציידי הנשמות, אשר בשנאה שפוכה מוסר בחורי ישראל לכלא ומתאמץ באכזריות להאריך מאסריהם."

27.03.17

ערוץ 10
קשת
ynet
ערוץ 10
ynet

חרדים תושבי ירושלים, בית שמש, בית"ר עלית ובני ברק חשודים שביצעו עבירות מין בקטינים ונשים, שלא דווחו למשטרה ולרשויות הרווחה. העבירות בוצעו ככל הנראה במהלך השנתיים האחרונות. משמרות הצניעות אספו מידע אודות החשודים בפגיעה מינית וניהלו נגדם הליך פנימי שבסופו החליטו מה החשודים צריכים לעשות בשביל שהאירוע לא יועבר לטיפול המשטרה. ברוב הפעמים הורו לחשודים לקבל טיפול אצל גורמים בקהילה.

■ ■ ■ הערה: חרדי שהותקף מינית בילדותו - חושף איך עובד מנגנון ההשתקה (ערוץ 10).

29.03.17

ynet

יעקב ויוחנן (שמות בדויים) נעצרו ע"י המשטרה לאחר ששמם נמצא בפנקסו של משה קיויתי, שממונה על טיפול בעברייני מין מטעם ארגון 'טוהר המחנה', אלא שלאחר זמן קצר התברר כי אין להם שום קשר למעשים. יעקב סיפר לחוקרים כי לפני כשנתיים היה עד למקרה שלא היה בטוח לגביו ולכן התקשר ודיווח לטוהר המחנה. "לא כתוב שפגעתי," הסביר, "השם שלי התנוסס למעלה וזו הייתה סיבה מספקת עבורם לעצור אותי ולגרום לכל כך הרבה עוגמת נפש לי ולמשפחתי. במקום להתנצל הם נזפו בי למה פניתי למשה קיויתי ולא אליהם."

30.03.17

ynet
ערוץ 10
קשת
הארץ

מאיר גולדשטיין ערף את ראשה ושרף את גופתה של אשתו שהתגרשה ממנו. הזוג, חוזרים בתשובה, היו נשואים ללא ילדים ונפרדו לאחרונה בהחלטה משותפת. לדברי עו"ד אפרים דמרי שמייצג את מאיר, הוא אינו מצוי כרגע ברמה שהוא מבין מה הוא עשה. "מה שאני יכול לומר זה שגם את סיבותיו שלו, המניעים שלו, למה שביצע לכאורה, הוא סיפר שהוא יוכל לחשוף רק בעוד מספר ימים לאחר שתתגלה לו איזושהי רוחניות מסוימת."

03.04.17

ערוץ 10

הושחתה החלקה הצבאית בבית העלמין בבית שמש עם הכיתוב "צבא = שמד".

05.04.17

ערוץ 10
קשת

מורה בן 47 בישיבה ירושלמית הואשם בגין ביצוע מעשים מגונים תוך ניצול יחסי מרות בשניים מתלמידיו שהיו בתקופת האירועים כבני 14. לפי כתב האישום, המניע למעשים היה "לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים". הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרו של המורה עד תום ההליכים נגדו. מעצר זה בא בעקבות גילויים של מקרים רבים של אונס בציבור החרדי, שהוסתרו ע"י משמרות הצניעות.

05.04.17

ערוץ 10
ynet
קשת

חרדים בשכונת מאה שערים בירושלים תקפו, גידפו חייל גבעתי והשליכו לעברו ביצים, בזמן שעבר בשכונה ונכנס לאחת החנויות. החייל סירב להגיש תלונה במשטרה. בתיעוד מהזירה נראים כמה חרדים מתגודדים סביב החנות, קוראים קריאות ואף משליכים כובע לעברה של שוטרת.

06.04.17

ערוץ 10
קשת

המשטרה שלחה שוטר המחופש לחייל בשעות הצהריים לשכונת מאה שערים, כדי לטמון פח לחרדים אלימים. חרדים החלו לתקוף, לירוק ולהשליך חפצים לעבר החייל המחופש. בשלב זה יצאו השוטרים ועצרו את החשודים בשעת המעשה. תושבים אחדים, שנעצרו אף הם, ניסו למנוע את פעילות השוטרים מלבצע את המעצר.

06.04.17

ערוץ 10

זוג הורים הגיש תביעה אזרחית נגד מוהל שביצע את ברית המילה לבנם, בטענה שהמוהל הדביק את התינוק בהרפס, כאשר ביצע במהלך הברית את מנהג עצירת הדם בעזרת פיו, ללא ידיעת ההורים. ההורים פנו למשרד הדתות, שם לא קיבלו שום פתרון. הם הגישו תלונה במשרד הבריאות וברבנות, אבל גם חודשיים אחרי, המוהל ממשיך לעבוד ולסכן תינוקות נוספים בהדבקה. "כל לילה אני חושבת איך הוא יחיה עם זה," אומרת האם, "הוא תפר לנו תיק לכל החיים."

09.04.17

ערוץ 10
הארץ

המשטרה עצרה צעירים לאחר שתכננו להקריב קורבן פסח בהר הבית.

10.04.17

ערוץ 10
קשת

אב בית בישיבה מירושלים, בן 37, נעצר בחשד כי במשך תקופה ארוכה התעלל והטריד מינית את תלמידיה ואת ילדי שכניו. הוא חשוד כי הוא היה לוקח את תלמידי הישיבה אל המחסן הצמוד לה ושם מבצע בהם מעשי סדום ומעשים מגונים. בחלק מן המקרים אף ביצע עבירות במספר קטינים במקביל. את שתיקת הנערים והילדים היה קונה בכסף או תוך שהוא מאיים עליהם.

12.04.17

ynet
קשת

חרדים מ"הפלג הירושלמי" תקפו חייל חובש כיפה, שעבר ברחוב בר אילן בירושלים, בזמן תהלוכת תמיכה בסרבני גיוס. הוא נמלט מהמקום כשהם רודפים אחריו, משליכים לעברו חפצים ומגדפים אותו.

13.04.17

ערוץ 10

דרור הומינר, בן 47 מאפרת, מואשם שביצע מעשה מגונה בקטין בבית כנסת בו עבד, באיצטלא של "ביצוע בדיקת זרע". על פי כתב האישום, הומינר פנה לקטין כבן 15 שאותו הכיר מהשכונה, והציע לו עבודה בניקוי חלונות בבית הכנסת שבו עבד. לאחר מספר פעמים שבהן הקטין ביצע את תפקידו, הומינר הציע לו לעשות "בדיקת זרע" בתמורה לתשלום. לאחר מספר פעמים שחזר על הצעתו, הקטין השיב בחיוב ואז ביצע בו הנאשם מעשה מגונה בשירותי בית הכנסת. הוא חזר על המעשה עם ילד בגיל 14.

18.04.17

כלכליסט
ynet

המשטרה עצרה הלילה 28 חשודים מעיתון 'הפלס' החרדי. חלק מהעצורים היו בכירים במערכת העיתון. המעצרים בוצעו בבני ברק, בירושלים, במודיעין עילית, באשדוד, ברכסים ובחדרה. החשד הוא שהעצורים הטרידו, איימו וסחטו מנהלים ובכירים בחברות גדולות וממשלתיות וניסו לגרום להם לפרסם בעיתון החרדי "הפלס".

19.04.17

ynet

כתבי אישום שהוגשו לבית המשפט המחוזי בבאר שבע מייחסים לבכירים בעיריית אשדוד קבלת שוחד של כסף וטובות הנאה בסך מיליוני שקלים משורת קבלנים ויזמי נדל"ן, בתמורה לקידום פרויקטים שלהם בוועדות התכנון והבנייה. הנאשם הבכיר ביותר הוא ממלא מקום ראש העיר, עמרם כנפו מש"ס, ולצדו סגן ראש העיר לשעבר יצחק דרי (דתי חובש כיפה, כיום חבר מועצה), וחבר המועצה שלמה אלבז מש"ס.

19.04.17

קשת

המשטרה ביקשה מהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לאפשר לה לחקור באזהרה את ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) בחשד למספר מקרים של הטרדה מינית, כי לטענתה חקר האמת מחייב זאת. לפי רכילות במסדרונות הכנסת, סלומינסקי נוהג להטריד מינית, אך עד אז אף אחת מהנשים שהוטרדו לא הסכימו להעיד. לפני מספר חודשים הנשים שטוענות שהוטרדו, רובן דתיות, מסרו את עדותן.

20.04.17

ערוץ 10
ערוץ 10

נועם בובליל, דמות מוכרת בציבור החרדי ובנו של רב ראשי באחת הערים בצפון, חשוד כי ביצע לפני כמה שנים אונס ומעשים מגונים בבתה של חברו. לפני מספר שבועות, בובליל ברח לקנדה לאחר שאשתו התלוננה נגדו כי איים לרצוח אותה. במהלך מנוסתו, הגישה נגדו מתלוננת תלונה במשטרה, לפיה לפני כמה שנים, בזמן שהוריה ביקשו מבובליל שיסייע לה נפשית כדי להחזירה לדת, היה בובליל מבצע בה מעשי אינוס ומעשים מגונים. במהלך החקירה הוגשה נגד בובליל תלונה נוספת, של קרוב משפחתו, שטען כי בובליל ביצע בו מעשים מגונים בזמן שהיה קטין.

23.04.17

ynet

סמואל הילר, רב מקווינס, גנב 5 מיליון דולר שיועדו לבעלי צרכים מיוחדים. הוא הודה במעילה של 5 מיליון דולרים מגן ציבורי לילדים בעלי צרכים מיוחדים, ויעמוד לדין במסגרת הסדר טיעון. על פי התביעה, הילר מעל בכספים בשנים 2012-2005 כדי לממן מחנות קיץ בתשלום שאותם ניהל. עוד דווח כי הרב השתמש ב-30 אלף דולר נוספים לשיפוץ בביתו הפרטי. מבקר מדינת ניו יורק, תומס דינאפולי, שחשף את מעילת הענק, אמר: "גניבה של כספי ציבור זה חמור מאוד, אך לנצל תקציבים שיועדו לילדים קטנים בשביל שיפוץ ומימון מחנות קיץ למטרת רווח - זה ראוי לכל גינוי."

23.04.17

הארץ

אברהם יוסף, רב העיר חולון ובנו של הרב עובדיה יוסף, הורשע בהפרת אמונים. בהכרעת הדין קבע השופט צחי עוזיאל כי הרב קידם את מערכת הכשרות בד"ץ בית יוסף הנמצאת בבעלות משפחתו, תוך ניגוד עניינים וניצול מעמדו כרב עיר, ומנע את פעולתם של בד"צים אחרים שנתנו השגחה לעסקים לממכר בשר, בעלי כשרות מהדרין, בתחומי חולון ואור יהודה.

■ ■ ■ הערה: רביב דרוקר שעמל על התחקיר של ישראל רוזנר ושלו בתוכנית "המקור" כתב: 'למה זה צריך לעניין אתכם? כי, מסתבר, שלא פעם שילמתם יותר עבור מוצרים... כן, כן, גם אם אתם חילונים גמורים, שמעוניינים מקסימום בכשרות רגילה של הרבנות הראשית, קניתם בשר טרי שמתגאה בכשרות מהדרין לציבור הספרדי, שנקראת בד"צ בית יוסף, מותג שכמובן ייקר את הבשר שלכם בסכומים לא מבוטלים.' (דה-מרקר)

25.04.17

ערוץ 10
קשת

עשרה עובדי עיריית ראשון לציון נעצרו בחשד לעבירות שחיתות. מהחקירה עלה כי החשודים ניפחו את התקציבים של מספר עובדי עירייה, חברי מועצת העיר וחברי עמותות בעיר, והדבר מסתכם לאורך השנים במאות אלפי שקלים. האירועים שהומצאו על ידי החשודים לכאורה, או נופחו על ידם, כוללים אירועים עבור הציבור הדתי, כמו שיעורי דת במתנ"סים, הכנסת ספר תורה, שמחת בית השואבה ועוד. בנוסף, המשטרה עיכבה לחקירה ראש מועצה מקומית ואת וסגנו לשעבר בחשד לעבירות שוחד בחירות. החשוד המרכזי מבין השלושה שיחד לכאורה את ראשי קהילת חב"ד בעיר בתמורה לתמיכתם במערכת הבחירות שנערכה בעיר בשנת 2013. בנוסף, הוא חשוד בקבלת שוחד מקבלנים בתמורה לקידום עסקיהם.

25.04.17

ynet
ערוץ 10

שוטרים שהתחפשו לחיילים הותקפו על ידי חרדים בבית שמש. השוטרים המחופשים עצרו שנים מהתוקפים. במהלך האירוע נשמעו קריאות גנאי כלפי השוטרים "אתם נאצים."

■ ■ ■ הערה: לאחר המעצרים תועדו השוטרים בורחים כמו מאש מהחרדים (ערוץ 10). אכן תמונות קשות.

26.04.17

ynet

לאחר שבכירי העיתון החרדי "הפלס" נעצרו בחשד לסחיטת חברות פרטיות באיומים, עולה חשש כבד שגם לשכת הפרסום הממשלתית ועיריית ירושלים פרסמו בעיתון בגלל איומים. החשש מתבסס בין היתר על תהיות בנוגע להתנהלות הגופים הממשלתיים ברקע החשדות נגד העיתון החרדי.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

04.03.17

דה-מרקר

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר בפתח ישיבתה של ועדת הכספים, בהתייחסו לרכישת 'מובילאיי' על ידי אינטל: 'מכיוון שלומדים תורה, הקב"ה עוזר לנו. אחרת אין איך להסביר שהמשק חזק.' ח"כ רחל עזריה (כולנו) העירה לגפני: 'לא צריך לעשות חלוקת קרדיט גם לקב"ה. אני מציעה שנשאיר אותו בחוץ, ולא להכניס אותו לדיונים.' גפני השיב לה: 'אני את האמונה שלי אגיד בכל מקרה. אין סיבה שהמשק חזק אלא משום שהקב"ה עזר.'

08.03.17

ynet
הארץ

עמירם בן אוליאל, הנאשם המרכזי בהצתת הבית בכפר דומא וברצח בני משפחת דוואבשה, הושלך לצינוק, וזאת לאחר שלא הסכים לחלוק את תאו עם חילוני שהוא "מחלל שבת" ולא שומר על כשרות.

25.04.17

ערוץ 10

במשטרה טוענים כי החרדים מתעקשים לקיים את חגיגות ל"ג בעומר במירון במוצאי שבת והדבר יוביל בהכרח לחילול שבת. "המשמעות של הדבר היא שבשבת נצטרך לבצע מערך מסוים של פריסת מאות ואף אלפי שוטרים," אמר שבתאי גרברציק, דובר המשטרה למגזר הדתי-חרדי.

■ ■ ■ הערה: מצד אחד הרבנות דורשת כי יום החופש של ל"ג בעומר יוזז כדי לא לגרום לחילול שבת ע"י ילדים חילוניים כי זה "לא בסדר", ומצד שני, החרדים עצמם יגרמו לשוטרים לחלל שבת, ועם זה אין שום בעיה.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

12.03.17

ynet

תלמיד ישיבה בן 17 מבני ברק השתכר בחגיגות פורים ורקד על כיסא. אלא שהוא לא הצליח לשמור על יציבות, נפל ונפגע באפרכסת אוזנו, שנקרעה כמעט לחלוטין.

22.03.17

ערוץ 10

ליצחק ואודיה וינגוט נולד בן חדש, כשנה לאחר שבנם נשכח ברכב ומת. מחקירת האירוע עולה כי האב שכח את בנו ברכב לאחר שפיזר את ילדיו בגנים, והבחין כי הוא נעדר כשהתעורר משינה בסביבות השעה 12 (ערוץ 10). "תודה לך אלוקים," כתבה האם אודיה וינגוט בעמוד הפייסבוק שלה, "תודה לך על הכוח, תודה על הכאב, תודה על נשימה ותודה גם על דמעה."

יומן חופש