הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 151: ינואר-פברואר 2017

הילד הורעל והותקף מינית: "הוא אושפז שוב ושוב בחודשים האחרונים"
הכסף, המאכער והפגישה עם השר
המוציאים לאור: כך נלחמים בעברייני מין בחברה החרדית -"אי אפשר לשתוק יותר"
החרמות, איומים ואלימות: "המאפיה החרדית" נגד "החרדים החדשים"
עסוקים באמצע השבוע: כמה ישראלים עושים קניות בשבת?
בלחץ המפלגות החרדיות: הקואליציה טרפדה את אישור "חוק הפרוות"
בנט לשמיניסטים: דחו את הגיוס בשנה ולמדו תורה
"אנליסט": כך תקצב משרד פיתוח הפריפריה אירועי חנוכה שהדירו חילונים ונשים
הלמ"ס: גידול של כ-150% במספר הסטודנטים החרדים

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

01.01.17

קשת
ynet

ראשי הסיעות החרדיות בכנסת, ח"כ אריה דרעי מש"ס ומשה גפני ויעקב ליצמן מיהדות התורה, פנו במכתב לראש הממשלה ובו דרישה שלא לאשר את התיקון לחוק העזר העירוני בתל אביב, המאפשר פתיחת חנויות בשבת.

■ ■ ■ הערה: הכותרות זעקו: 'דרעי מפתיע: "החילונים יחליטו איזו שבת הם רוצים, אנחנו לא חיים במדינת הלכה"' (דה-מרקר). לא האמנו אז לדרעי, ואנו לא מאמינים גם היום.

06.01.17

דה-מרקר

המפלגות החרדיות מאיימות על ראש הממשלה נתניהו שלא יוכלו לתת יד להחלטה כלשהי של הממשלה שמאפשרת פתיחת עסקים בשבת, ולכן החלטה בעד מכסה כלשהי של עסקים בשבת תגרום למשבר קואליציוני ולנפילת הממשלה. ראשי המפלגות החרדיות: שר הפנים והפריפריה, אריה דרעי (ש"ס), שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) ויו"ר ועדת הכספים, משה גפני (יהדות התורה) - שיגרו בשבוע שעבר מכתב לנתניהו, שבו דרשו לאסור על פתיחת בתי עסק בשבת.

28.01.17

דה-מרקר
News1

החטיבה הכלכלית של גיאוקרטוגרפיה בדקה ומצאה כי ההחלטה לסגור מרכזים מסחריים בשבת תשפיע על כ-40% מתושבי ישראל ותביא לכך שלחלק מהמרכזים המסחריים הפועלים כיום בשבת לא תהיה יותר היתכנות כלכלית. עוד עולה מהבדיקה שפתיחה בשבתות הינה מכרעת עבור בעלי העסקים במרכזים שפועלים בשבתות. הפדיון הממוצע בשבת גבוה ב-50% לעומת ימי חול, ובמקומות מסוימים הוא אף גבוה בעד 250%. הפדיון הגבוה גם גורר גידול בדמי השכירות של השוכרים במרכזים הללו. ד"ר רינה דגני, עורכת המחקר, מסבירה: "ללא פתיחה בשבת, העסקים במתחמים רבים לא יהיו כלכליים ולאורך זמן לא יוכלו להמשיך לפעול. ירידה של שליש בפדיון של עסק עלולה להביא אותו להפסדים. ההחלטה לגבי פתיחה של מסחר בשבת בישראל בכלל ובתל אביב בפרט צריכה להתייחס גם לניתוח עלות תועלת רציונאלי."

03.02.17

הארץ

ועדת השרים לחקיקה דחתה בארבעה חודשים את הדיון בהצעת החוק שתטיל עונש של עד חצי שנת מאסר, או קנס כספי, לכל מי שימכור פרוות או מוצרי פרווה בישראל, זאת בלחץ המפלגות החרדיות.

06.02.17

הארץ

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק של הח"כים משה גפני ואורי מקלב מיהדות התורה, שתאפשר לבתי הדין הדתיים בישראל לשמש גם כבוררים בסכסוכים אזרחיים. בהצעה תמכו 48 חברי כנסת ו-26 התנגדו לה. הצעת החוק הזו אושרה למרות שב-2006 פסק בג"ץ כי בתי הדין הרבניים אינם מוסמכים לדון כבוררים בסכסוכים כספיים. "לערכאת שיפוט ממלכתית לא נתונה סמכות לדון ולהכריע כבורר מכוח הסכמת הצדדים, אלא אם ניתנה לה סמכות כזו במפורש בחוק," כתבה השופטת אילה פרוקצ'יה. "בתי הדין הרבניים הינם חלק בלתי נפרד ממערכת השפיטה בישראל, והם שואבים את כוחם וסמכויותיהם מכוח חוק המדינה. אין להם אלא מה שהחוק היקנה להם." חבר הכנסת אלעזר שטרן (יש עתיד) מחה על ההצעה ותהה "חושבים שאנחנו מפגרים? אם מדברים איתנו על גישה חופשית ופלורליזם שיפוטי, תנו לזוג שהולך להתגרש גישה חופשית. תיתנו את אותה זכות לבחור את בית הדין גם לבעל ואישה שרוצים להתגרש ולא רוצים את בית הדין הרבני. אם ילחצו אישה ללכת לבית הדין הרבני היא תוכל לעמוד בזה?"

19.02.17

ynet

בית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע דחה לאחרונה תביעה של גבר אשר קיים יחסי מין עם אישה נשואה. הגבר דרש לבצע בדיקת אבהות כדי לדעת מי הוא אב הילדה. השופט אלון גביזון פסל את התביעה ואמר שלצד החתירה לגילוי האמת העובדתית, מכיר בית המשפט באינטרסים מוגנים אחרים שיכולים לדחוק את אינטרס גילוי האמת, בבחינת "אמת ויציב, יציב עדיף."

■ ■ ■ הערה: ששששש, אף מילה על כפיה דתית וממזרות.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

30.12.16

ערוץ 10

הממשלה החליטה לסבסד בפריפריה מופעי תרבות בזול לתושבים, אבל בפועל בדיקה של "אנליסט" חושפת שבחג החנוכה האחרון הועברו סכומים גבוהים בעיקר לאירועים שמזוהים עם המגזר החרדי וש"ס. השר אריה דרעי הזרים תקציבים רבים לאירועי דת בחנוכה, שהדירו ברובם נשים וחילונים, והתקיימו בכלל במרכז.

09.01.17

ynet

שר החינוך, נפתלי בנט, קורא לתלמידי ישראל לדחות את השירות הצבאי בשנה אחת לפחות, לטובת לימודים גבוהים בישיבה, מכינה קדם-צבאית או במדרשה, זאת בנאום שנשא בפני מאות שמיניסטים. לדבריו, הלימודים התורניים בישיבה התיכונית אינם ממניעים "טהורים", משום שהם נועדו להשגת תעודת בגרות ולא באים מתוך בחירה חופשית, ולכן יש להוסיף תקופת לימוד משמעותית "לשם שמים". הוא אף הוסיף: 'אם אין לך יתד קבוע בלו"ז לתורה, אתה יכול כמו כדור פורח לברוח ולאבד את המצפן.'

■ ■ ■ הערה: בנט: היומן מוקדש לך ובו תוכל למצוא הרבה מצפן ומצפון, יושרה ומוסר מחבריך לספסל הישיבה. בהצלחה!

14.01.17

דה-מרקר

בבקשה להגשת תביעה ייצוגית נגד מפעילת התחבורה הציבורית, אגד, נטען כי היא מסתירה מציבור הנוסעים את האפשרות לנסוע באוטובוסים בקווים מקבילים זולים יותר, המופעלים עבור הציבור החרדי (קווי מהדרין). בעוד חצי התביעה מופנים אל אגד, עולות השאלות מדוע מלכתחילה מאפשר משרד התחבורה מצב שבו קיימת אפליה לכאורה בין המחירים שמשלמים הנוסעים החרדים בקווי המהדרין לבין המחירים לציבור הכללי, ואם הממשלה מקצה סובסידיה עודפת למימון כרטיסי הנסיעה למגזר בקווי אוטובוסים הייעודיים. תשובת משרדי התחבורה והאוצר לשאלה זו עדיין לא התקבלה.

14.01.17

ynet

שלושה בתי חולים לפחות מיישמים על דעת עצמם מדיניות עצמאית בתחום ההפלות, וזאת ממניעים דתיים. בתי החולים האלה הם "שערי צדק" בירושלים, "מעייני הישועה" בבני-ברק ובית החולים "לניאדו" בנתניה, שלא מתירים בפועל ביצוע הפלות בתחומם, וזאת ממניעים שאינם לטובת האישה. ד"ר איתן חי-עם, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, הופתע לשמוע שבתי חולים ציבוריים מפנים נשים לבתי חולים אחרים לצורך ביצוע הפלות. "בית חולים לא יכול לסרב לבצע הפלה, ולא רק שהוא לא יכול לסרב - על פי החוק הוא צריך לדאוג שזה ייעשה. אני יכול לכבד את החלטתו של רופא מסוים לא לעשות את זה, אבל על בית החולים למצוא רופא שכן יבצע את ההפלה. אם זו מדיניות בית החולים, זה חמור מאוד, כי הוא לא יכול לעשות לו חוק משל עצמו."

14.01.17

דה-מרקר

הוצאות השגחת כשרות לשנה לעסקים נעות בין 7,700 שקל להפעלת דוכן לממכר מזון ל-297 אלף שקל למפעל גדול, והן כוללות רק אגרה ושכר למשגיחי כשרות (העלויות אינן כוללות הוצאות כשרות אחרות, כגון קיום דיני כשרות). בהתאחדות מלונות ישראל מציינים כי עלות הכשרות מגיעה ל-4% מהמחזור ומסתכמת ב-330 מיליון שקל בשנה בכל הענף. אומדן זה כולל עלויות ישירות כתשלומים למשגיחים ולאגרה, ועלויות עקיפות כאחזקת שני מטבחים, הוצאת תעודת כשרות לפסח והוצאות לרכישת מוצרים כשרים. עלויות אלה מגולגלות בסופו של דבר על הצרכן. בדיון בוועדת הכלכלה, בראשות חבר הכנסת איתן כבל, אמר חבר הכנסת אלעזר שטרן כי "נושא הכשרות הפך שם נרדף לשחיתות" והוסיף, כי "לא ניתן לסמוך על הרבנות, כי היא מושחתת." לדבריו, במקרה הטוב פוגשים בתחום היעדר נהלים, ובמקרה הרע רווחים אישיים.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

22.01.17

וואלה!
קשת

הרב יצחק זילברשטיין, מהרבנים הבולטים במגזר החרדי, טען השבוע כי הסיבה לתאונות דרכים היא נהיגת נשים, כי "טבע הנשים, שאינן שולטות על עצמן בעת צרה ודחק, גורם לתאונות הללו." הרב שמואל הלוי ואזנר, מבכירי פוסקי ההלכה החרדיים, קבע בעבר גם כן כי לימודי הנהיגה מפרים את כללי הצניעות, ונהיגת נשים היא הגורם לתאונות הדרכים הרבות.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

18.01.17

וואלה!

רב-טוראי סלבה גרגאי נקבר לאחר שנהרג ארבעה ימים לפני כן, בעת שתיקן נגמ"ש במהלך פעילות בבסיס גולני ברמת הגולן. הוא נקבר בטקס נוצרי, אולם בשל הנחיות צה"ל בנוגע לקבורתם של מי שאינם יהודים, הוא נקבר במרחק של כמה מטרים מקבר החלל הסמוך אליו. הקבורה החריגה באה לאחר שב-2015 נקבע כי חיילים שאינם יהודים ייקברו באותה החלקה, במרחק של "ארבע אמות" (כשני מטרים) מקבר חלל יהודי, כאשר בין הקברים אמור להפריד ספסל.

14.02.17

וואלה!

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) וח"כ מירב מיכאלי (המחנה הציוני) הציעו הצעת החוק המבקשת לשלול תקציבים ממוסדות חינוך המפלים תלמידים ברישום אליהם - בניסיון להילחם באפליית מזרחים. חברי הכנסת של ש"ס תכננו להיעדר מההצבעה אך לבסוף הצביעו נגד ההצעה מתוך חשש שיש רוב לאופוזיציה. מש"ס נמסר: 'ש"ס תמשיך להיאבק באפליה במוסדות החינוך, כפי שעושה עד כה בהצלחה.'

■ ■ ■ הערה: בהחלט היא נאבקת בהצלחה. היא מצליחה להתקיים בזכות האפליה שהיא משמרת.

18.02.17

קשת

באתר סרוגים פורסם מאמר מקומם שכותרתו "ההתעללות בקשישים: בגלל האג'נדה הלהט"בית". כותב המאמר מיכאל פואה קושר בין ההתעללות החמורה בקשישים בבית האבות בחיפה לבין 'קבוצות מיליטנטיות של להטבי"ם ופמיניסטיות רדיקליות'. ענת רוזיליו-אדלר, מנהלת הזירה הציבורית של קרן ברל כצנלסון, אמרה: "המאמר האומלל שעלה באתר סרוגים לא יכול להתחבא מאחורי חופש הביטוי כי חופש הביטוי נגמר היכן שההסתה מתחילה. המאמר המביש הזה מהווה דוגמה נוספת לאופן בו תרבות השיח פרצה כל מחסום מוסרי אפשרי. בעבר דיעות חשוכות כאלה לא היו עוברות אפילו טוקבק בבלוג, והיום אפילו אתר ארצי מרשה לעצמו להפיץ דברי שנאה."

20.02.17

ynet

גננת מירושלים שניסתה לתאם ביקור במוזיאון "עין יעל" גילתה בשיחת טלפון עם נציגת המוזיאון שגני ילדים חרדים מקבלים הנחות משמעותיות בניגוד לחילוניים. הנציגה הסבירה שאין לגננת מי שדואג לחילוניים בעירייה. מהמוזיאון נמסר בתגובה כי "מדיניות ההנחות הניתנות לתלמידי ירושלים נעשית בלעדית על ידי העירייה ומוזיאון עין יעל מבצע אותה בצורה מסודרת ושקופה, כפי שנאמר לפונה בשיחה."

22.02.17

קשת

הארגון הדתי "עצת נפש", אשר שם לו למטרה "להפוך הומוסקסואלים לסטרייטים" במה שמכונה "טיפולי המרה", מתרחב וכעת פונה גם לנשים הלסביות.

■ ■ ■ הערה: נזכיר כיצד פועל הארגון (קשת), מה קרה לכתב ש"העז" לפרסם את הכתבה על שיטות העבודה של אותו ארגון (וואלה!), ומה התוצאות שעלולות להיות מכוח אותם "טיפולים" (קשת).


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

02.01.17

ערוץ 10
קשת

צעיר חרדי נעצר בחשד שתקף את סגן שר החינוך ואת בנו, ראש עיריית אלעד, בערב יום שישי במרכז העיר. מעצרו נערך במהלך הפרות סדר שהתקיימו היום מול לשכת הגיוס ברחוב רש"י בבירה. במהלך התקיפה החשוד הפיל את כובעו של ראש העיר וירק לעבר סגן השר.

02.01.17

קשת
ערוץ 10

אנשי דף הפייסבוק "לא תשתוק" מנסים להציף את בעיית הפדופיליה והפשיעה המינית שמוסתרת במגזר החרדי. מאז ש"לא תשתוק" עלה לאוויר, לפני כשנה וחצי, הגיעו לשלושת מפעיליו מאות תלונות של נפגעי ונפגעות תקיפה מינית במגזר החרדי. במקרים רבים התוקפים היו בעמדות בכירות בקהילות שלהם - רבנים בישיבות, מורים ומשגיחים. עשרות כתבי אישום הוגשו עד היום בעקבות פעילות הדף, חלקם נגד פדופילים שפגעו מינית בילדים, ובכמה מקרים כבר הושגו הרשעות.

03.01.17

ערוץ 10

תושב מודיעין עילית בן 49 הואשם בגין מעשים מגונים בבת משפחה, התעללות בקטין, תקיפת בת זוג בנסיבות מחמירות ותקיפת קטין על ידי אחראי. לפי כתב האישום, נהג הנאשם לשתות משקאות משכרים, לשכב במיטה בחדר השינה שלו יחד עם בתו בת ה-12, לבצע בה מעשים מגונים ואף לנשקה. בנוסף, בין השנים 2009-2016, נהג הנאשם לצעוק ולקלל את ילדיו הקטינים ולהכותם באמצעות ידיו ובעזרת חגורה בכל חלקי גופם כל עת שהתחצפו, התנהגו באופן שלא השביע את רצונו, או רבו זה עם זה. כתוצאה ממעשיו נגרמו לילדיו הקטינים סימני חבלה בחלקי גופם השונים. בחלק מהמקרים ביצע הנאשם את מעשיו כשהוא תחת השפעת אלכוהול.

04.01.17

ערוץ 10

רב מוכר, שמכונה "הרב של העבריינים", נעצר בחשד למעורבות בפשע שבו נזרק רימון על ביתו של ראש עיריית גבעת שמואל. חשוב לציין כי הרב לא חשוד בהשלכת הרימון, אלא בכך שנתן הוראה לבצע את המעשה.

06.01.17

קשת
קשת
קשת
רשת
קשת

חדשות 2 והכתב חיים ריבלין טמנו מלכודת לשר הבריאות ליצמן. צוות תחקירנים התחזה לנציגי חברת סיגריות אלקטרוניות ותיעדו את הנעשה בפגישה ביניהם, שתואמה ע"י מאעכר, כתב הנדל"ן של המודיע, יעקב רייניץ שקיבל כסף עבור הפגישה (ליצמן טען שאין לו שום קשר לעיתון הזה, למרות שאשתו עובדת בו). בפגישה תועד השר ליצמן עם כל צוות לשכתו, ובה קיבל נציגים של חברת סיגריות פיקטיבית והקדיש להם דקות ארוכות שבסופן יבהיר שהמלחמה בסיגריות לא בראש מעייניו. "מה שידוע לי כרגע זה שאני לא אמור לטפל בדברים האלה," מספר שר הבריאות ליצמן לתחקירן חדשות 2. "אני צריך לבדוק אם האנשים שלי לא עושים עם זה משהו כרגע. בכדי לא לעבוד עליכם או לשקר לכם, אז רייניץ יעמוד איתי בקשר, ונראה בדיוק מה, מי. נבדוק מסודר." בנוסף, בתחקיר מוצג תיעוד כיצד ליצמן מתעמר באנשים מקצועיים במשרד הבריאות אשר מבקשים לקדם חוקים נגד עישון.

■ ■ ■ הערה: ראש אגף המשמעת בשירות המדינה, אסף רוזנברג, שיגר מכתב לראש אגף החקירות במשטרה תחת הכותרת "שר הבריאות יעקב ליצמן", ובו כתב כי "ממצאי התחקיר מעלים חשד לפלילים." באגף החקירות מסרו לחדשות 2 כי הם "בוחנים את ממצאי התחקיר" ויחליטו בתוך זמן קצר האם לפתוח בחקירה (קשת).

07.01.17

ynet

אזרחית זרה, שמעורבת בפרשת השוחד המיני שקיבל על פי החשד חבר הכנסת לשעבר אמנון כהן, באמצעות איש העסקים דניאל מולקנדוב, העידה כנגד ח"כ כהן מש"ס. במהלך עדותה סיפרה האישה כי קיימה יחסים עם הח"כ לשעבר וטענה כי עשתה זו כי הבינה שכך מצופה ממנה, מאיש העסקים שהיה בקשר איתה - מולקנדוב - ובגלל הפחד שלה ממנו. כהן, שכיהן כח"כ מטעם ש"ס במשך 16 שנה, חשוד בקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים ובעבירות על חוק איסור הלבנת הון. בין היתר מיוחס לכהן קבלת שוחד בעל אופי מיני באמצעות מולקנדוב - בתמורה לקידום עסקיו.

11.01.17

ynet

רב כבן 45 מאזור בנימין נעצר בחשד כי ביצע מעשים מגונים בקטין בשנת 2014. הרב שהה בחו"ל בחצי השנה שעברה מאז קבלת התלונה, ונעצר אתמול כששב לארץ.

12.01.17

וואלה!

הרב דוד הריסון, בן 57, שתואר כאדם חביב ועדין ש"לא יכול לפגוע בזבוב", הואשם בגין אונס מתמשך של נערה בת 14 באולפנה שבה לימד. לפי המתואר בכתב האישום, הריסון ביצע עבירות מין חמורות ביותר בב' בת ה-14, שהתלוננה נגדו שש שנים לאחר המעשה, וכמה חודשים לאחר שהתחתנה. העבירות כוללות עשרות מקרים של אונס, מעשה סדום, מעשים מגונים, תקיפה ואיומים ומניפולציות שנועדו למנוע ממנה לדווח עליו.

14.01.17

ynet

עשרות חרדים הפגינו באזור כיכר השבת בירושלים במחאה על מעצר עריקים מצה"ל. המפגינים קראו לעבר השוטרים "נאצים" וחסמו את הכיכר. כתוצאה מכך נסגרו לתנועה אזור הכיכר והצירים הסמוכים. כשעה לפני כן נפגע שוטר באורח קל מאבן שהושלכה לעברו בהפגנת חרדים בשכונת מאה שערים בעיר. מהמשטרה נמסר כי היא "תפעל ביד קשה נגד כל פורעי החוק אשר עושים כבשלהם ופוגעים באנשי חוק..."

15.01.17

ערוץ 10

תוכנית "המקור" בערוץ 10 חשפה רשת של חרדים אשר עושים "שיימינג" לחיילים חרדים. לפי התחקיר, מדובר בקמפיין ממומן, מתוזמר ומאורגן מאוד, שמבחינת הפלג הירושלמי נושא פרי ומצליח לבלום את כוונת המדינה לגייס חרדים. זה קמפיין שיש מאחוריו פנים ושמות, צעירים חרדים שרואים ב"סכנת הגיוס" סנונית ראשונה בדרך לניסיון של המדינה לשלבם בחברה הישראלית.

15.01.17

וואלה!
ערוץ 10

ארבעה חרדים המקורבים למפלגת ש"ס (אחד מהם מקורב לאריה דרעי) סחטו לכאורה את חבר מועצת עיריית ירושלים מטעם מפלגתם וכפו עליו להתפטר, לאחר שאיימו להפיץ הקלטות מביכות שלו. שניים מהחשודים מוכרים כבעלי קשרים לש"ס והשניים הנותרים הם עיתונאים בכלי תקשורת חרדים. הארבעה מכחישים את החשדות המיוחסים להם. אתמול פורסם בחדשות ערוץ 10 כי הארבעה הקליטו את חבר המועצה כשהוא מספר על מעשים המנוגדים לרוח המפלגה, כגון חילול שבת ופנטזיות מיניות שיש לו, ובאמצעות ההקלטות כפו עליו להתפטר - דבר שאכן עשה לפני חמישה חודשים.

16.01.17

ynet

רבנים המרצים בקורס הרבנים הצבאיים מטיפים נגד גיוס נשים לחיילים הבאים לשמוע את הרצאותיהם ומתבטאים נגד גיוסם של לא יהודים (דרוזים או בדואים וגם עולים ממדינות חבר העמים שאינם יהודים). בנוסף, נטען כי המרצים מעבירים גם מסרים הנוגדים באופן חריף את הוראות הפתיחה באש. כך למשל הם קובעים שעל פי ההלכה ניתן לפגוע באזרחים ואף בילדים חפים מפשע במהלך לחימה. לפי הטענות, אותם רבנים משמיעים את הדברים גם במסגרות צבאיות אחרות, בהרצאות שונות שהם נותנים בפני חיילים וקצינים.

17.01.17

ynet

ועדת המשנה לכוח אדם בוועדת החוץ והביטחון קיימה דיון מיוחד בנושא הפגיעה והההסתה נגד חיילים חרדים. היא שמעה עדויות מחיילים במדים ומשוחררים טריים, וקיבלה דיווח מרשויות החוק על דרכי המאבק בתופעה. ההנהגה החרדית, שכבר תקופה ארוכה אינה משמיעה את קולה בעניין, בלטה בהיעדרה גם הפעם: אף לא רב או פוליטיקאי חרדי הטריח עצמו לישיבה. רודצקי, דמות מוכרת במדור שילוב החרדים בצה"ל (שח"ר), הציג את הפטור ממדים שקיבל ואמר 'זה הפטור שלי ממדים, ואני מתבייש בו. למה הגענו למצב שאני צריך את זה? למה שאני אצטרך לשמור על החיים שלי - לא בעזה, לא באיו"ש, אלא בירושלים?'

17.01.17

News1

מנכ"ל ישיבת תקוע, אוריה גזית, הואשם כי הוציא במרמה 2.6 מיליון שקל מהחברה המפרסמת את ספריו של הרב שטיינזלץ, וגנב 690,000 שקל מהישיבה שניהל. גזית הודה במעשיו.

19.01.17

ערוץ 10

נחום, כיום גבר נשוי כבן 28, הותקף מינית ע"י רב, הלל בן שחר, שמשפחתו הצמידה לו כדי שיתקרב לדת, מאז היה ילד בגיל 13. מאז אותו רב שלט בחייו של הנער שבגר מאז. הרב אף שידך לו קטינה (אז בת 16), ממשפחה אחרת שבה שלט ביד רמה, וזאת כדי שהוא יוכל לשלוט עליהם.

22.01.17

ynet

הרב אברהם שמש מאשדוד ייאסר למשך 3 שנים על כך שביצע מעשים מגונים בתלמידיו. על פי סעיפי ההרשעה, שמש בן ה-51 ביצע מעשים מגונים בתלמידיו בטענה כי הוא בודק את כשירותם להיות חזנים. במסגרת הסדר הטיעון, שמש ישלם 15 אלף שקלים לכל אחד משלושת התלמידים שהגישו נגדו תלונה.

22.01.17

קשת

עשרות מחסידי הרב ברלנד התפרעו בשכונת מאה שערים בירושלים בגלל כנס שקרא להוקיע את הרב שהורשע בעבירות מין ומרצה עונש מאסר בכלא. במהלך העימות נשברו חלונות ודלתות בבניין ונרשמה אלימות פיזית. במקביל, כמה מהחסידים ניפצו והבעירו מכונית ששייכת לטענתם למאבטחים ואף השחיתו שני אופנועים בבעלותם.

22.01.17

ערוץ 10
ערוץ 10
ynet

הרב מצגר יכלא למשך 3.5 שנים וגם יקבל עונש מאסר על תנאי ותשלום קנס של חמישה מיליון שקלים, הכולל חילוט דירת מגורים אחת השייכת לו, קנס ותשלום מס. כזכור, הרב הואשם בביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בעת שכיהן כרב הראשי לישראל.

■ ■ ■ הערה: תיקון, לא שלוש שנים וחצי אלא ארבע שנים וחצי (קשת).

27.01.17

ynet

הרב יעקב הורוביץ שמטפל באינספור מקרים של ילדים חרדים שהותקפו מינית, טוען כי ישראל היא גן עדן לפדופילים, עברייני המין החרדים, שעולים לישראל בכוח חוק השבות. "מדינת ישראל מזמינה עברייני מין מכל העולם לעשות עלייה, לקבל את כל הזכויות וליהנות מאנונימיות גמורה. זה פשוט הזוי." הוא קיבל איומים על חייו, ספג תביעת דיבה - אבל הוא לא שותק.

31.01.17

קשת

כאשר פרצו כוחות המשטרה לבית הכנסת בעמונה, גילו הכוחות מראות המספקים מידע על השקפת עולמם של חלק מהפעילים, דתיים ברובם, ששהו זמן רב בבית הכנסת בציפייה לפינוי. על קירות ההיכל צויר צלב קרס ונכתבו הכתובות 'ציונים מהגיהנום', 'ציונאצים - סרבו פקודה' ו'ד"ש מהגבעות'.

01.02.17

ynet

המון חרדי זועם התנפל על שני חיילי צה"ל שנקלעו לשכונת מאה שערים בירושלים, מעוז הפלגים הקיצוניים האנטי-ציוניים, זאת על רקע מאבקם ב"חוק הגיוס". המראות האלה כבר הפכו לדבר שבשגרה: חרדים במדים נכנסים כעוברי אורח תמימים לסמטאות הצרות שזכו לכינוי "הקסבה", ומוצאים את עצמם קורבן ל"לינץ'" מצד המקומיים - בדרך כלל מחוגי ה"קנאים". הפעם הוזעקו כוחות יס"מ שנכנסו לשכונה בכמה ניידות וחילצו את החיילים.

■ ■ ■ הערה: "מי שפוגע בחיילינו חייב לשלם מחיר כבד" (ynet) אמר השר ארדן. בינתיים מי שמשלם את המחיר הוא רק משלם המסים.

01.02.17

ערוץ 10
ערוץ 10
ynet

"המגזין" עם אושרת קוטלר חושף התעללות מינית שגילה 20 שנה בקהילה חרדית. יעקב סלע, שהיה אז ילד, הותקף ע"י אדם חרדי מהקהילה שלו. במהלך התחקיר הסתבר כי הפדופיל ממשיך לתקוף גם כיום, והדבר היחיד שמפריע לו הוא שיחות נזיפה מרבנים.

05.02.17

ynet

שני ילדים חרדים מהעיר אלעד תקפו לכאורה ילדה בת 10 באלימות קשה, בגלל שהחזיקה בטלפון סלולרי "לא כשר", בזמן שהילדה חזרה מפעילות בתנועת נוער. אזרחים שראו את הילדה עם חברותיה בוכות, לא עזרו להן ולא קראו למשטרה. הילדים הצליחו לחמוק ללא מפריע.

05.02.17

ynet

אזרח אמריקני בן 36, המכנה עצמו אדמו"ר ושוהה בישראל שלא כחוק לאחר שאשרת הכניסה שלו פגה, נעצר בחשד כי תקף מינית לפחות חמישה בני אדם מהחסידות שבה הוא חבר. בית משפט השלום האריך את מעצרו בחמישה ימים.

05.02.17

קשת
ערוץ 10

המשטרה עצרה 48 חרדים מהפלג הליטאי-קיצוני. אחד מהם קטין שתקף שוטר וגרם לפציעה בפניו. כל זאת, בזמן שהפריעו לסדר הציבורי כאשר הפגינו כנגד מעצר של עריק חרדי.

06.02.17

הארץ
ynet

בית הדין הרבני האזורי בירושלים צידד בגבר שהיכה את אשתו ואף הורשע שלוש פעמים בתקיפתה, ולא חייב אותו לתת גט לאישתו בטענה כי התעקשותה של האישה לסיים את הקשר לפני המקרה, מבלי לאפשר לגבר הזדמנות נוספת לשקם אותו ולהביא "שלום בית" - היא שהביאה להתפרצות האלימה מצדו, ולכן הדבר אינו מהווה עילה לגירושין. הדיינים - הרב יוסף גולדברג, הרב דוד בירדוגו והרב מרדכי רלב"ג - הסבירו כי "מדובר באירוע חריג וחד פעמי" וציינו כי בבית המשפט "הבעל הודה בטעות שעשה וסביר להניח שלא יחזור בעתיד על מעשיו."

■ ■ ■ הערה: שלוש תקיפות חד פעמיות? אם היו לימודי ליבה לחרדים, היה כדאי להוסיף להם גם לימודי היגיון.

06.02.17

קשת

חיילת שביקשה לחזור לביתה בגבעת שמואל באוטובוס, נאלצה לרדת ממנו לאחר שחרדים חסמו את הצומת המוביל לביתה. כאשר עשתה זאת היא הותקפה מילולית במילים פוגעניות מהחרדים אשר חסמו את הכביש. חדשות 2 פרסמו סרטון ובו ש' ירדה מהאוטובוס והתחילה ללכת ברחוב - ותוך שניות התחילו נערים מפגינים לצעוק לעברה "שיקסע" וכי היא צריכה להתבייש בעצמה. "ממש נלחצתי," היא מספרת.

■ ■ ■ במדינה מתוקנת, לקרוא לאישה בכינויי גנאי ולתקוף אותה מילולית - צריך להיחשב כתקיפה והטרדה לכל דבר ועניין, כולל ההליכים הפליליים הנלווים לכך. חבל שישראל איננה מדינה כזו.

06.02.17

ynet
הארץ
ערוץ 10
קשת
ynet

שלושה בכירים לשעבר בחברה קדישא והמועצה הדתית יהוד נעצרו בתום חקירה סמויה שניהלה המשטרה, לאחר שעלה החשד כי הם גבו תשלום עבור רכישת חלקות קבר ובפועל לא העבירו את הכסף כולו או חלקו למועצה הדתית. לכן, הקרבנות של המרמה לא קיבלו למעשה את חלקות הקבר עליהן שילמו אלפי שקלים.

07.02.17

קשת

חייל חרדי שהשתחרר לאחרונה מצה"ל והיה על בגדים אזרחיים, הותקף בבני ברק ע"י חבורת מפגינים, שזיהו אותו בעקבות קמפיין השיימינג נגד מתגייסים חרדים. על פי התיעוד, החרדים באזור זרקו עליו אבנים, קיללו אותו ואיימו עליו. בתגובה ברח הצעיר לבניין סמוך והזעיק את המשטרה. תוך כדי התבצרותו בבניין ריסס על תוקפיו גז מדמיע כדי להרחיקם ממנו.

10.02.17

ערוץ 10

נחשפה לכאורה רשת של עסקנים חרדים, שחשודים כי ביחד עם פסיכיאטרים בכירים חברו במטרה לזייף חוות דעת המעניקות פטור משירות בצה"ל למועמדים חרדים לשירות. משטרת ירושלים עצרה את אהרון לאנגלעבן ביחד עם אהרון יוספי, עסקנים ברחוב החרדי הירושלמי, החשודים כי באופן שיטתי נהגו לתדרך נערים חרדיים, תוך שיתוף פעולה עם פסיכיאטרים, כיצד יש לפעול כדי להשיג פטור משירות צה"ל. השיטה של הרשת פעלה על פי החשד בצורה הבאה: כאשר נער ביקש את עזרתם, נהג יוספי, יחד עם חשודים נוספים, לבקש תשלום בעבור פגישה פרטית עם פסיכיאטר. עוד לפני שהגיע הצעיר לפגישה הוא קיבל תדרוך והנחיות כיצד לנהוג, כאשר בסיום ההליך, קיבלו הנערים חוות דעת עבור הצבא המעידות כי אינם כשירים לשרת.

13.02.17

ynet
ערוץ 10

יעקב אושר מבנימין נעצר לאחר שנחשד כי תקף מינית ילדים אשר הכין לעליה לתורה. במקרה אחד חשוד אושר בביצוע מעשה סדום בקטין כבן 13 ובמקרה נוסף בביצוע מעשים מגונים בנער בן 15. גורם בכיר במשטרה אמר שהחשוד שומר על זכות השתיקה ולא משתף פעולה עם החוקרים. "בינתיים הצטברו כמה תלונות ואנחנו מצפים לעוד מתלמידים אחרים," הוסיף. "מאוד הופתענו. זה רב שמלמד פה כמה ילדים," סיפר תושב שמכיר את החשוד.

14.02.17

וואלה!

נחמן וזאנה, מורה מצפת המכונה "המלמד", נעצר בשבוע שעבר בחשד לביצוע מעשים מגונים בתלמידי כיתה א'.

14.02.17

ynet
ערוץ 10
קשת

עשרה חרדים שעשו את דרכים מנתב"ג אל נמל התעופה לוטון שבבריטניה, התפרעו בטיסה כי לא רצו לשבת ליד נשים. עדי ראיה ספרו שחלק מהחרדים עמדו במעברים וסירבו לזוז עד שיושיבו אותם במושבים אחרים. חרדים אחרים בקבוצה צלצלו ללא הפסקה בכפתור השירות, והפריעו לשאר נוסעי הטיסה ולצוות המטוס. אחד מהחרדים אף ניסה להטעין את הטלפון הסלולרי שלו במקום אסור, דבר שעלול היה לגרום לנזק.

15.02.17

ערוץ 10

אהרון יוספי נעצר לאור תיעוד שלו עם הרב שטיינמן ועם עוד בחור חרדי, שבו יוספי מנסה לקבל את "ברכתו" של הרב להוציא את הבחור החרדי מהארץ בצורה לא חוקית, וזאת כדי שהבחור יוכל להימלט משירות צבאי. הרב שטיינמן אמר שאין לקחת סיכון.

■ ■ ■ הערה: והנה לא נלקח סיכון ויוספי (ואולי אף הבחור החרדי שרצה להימלט) יצטרך לתת את הדין.

16.02.17

ynet
ערוץ 10
ערוץ 10
ynet
ערוץ 10
קשת
ynet

הורים חרדים לילד בן 4, בשנות ה-30 לחייהם, מקריית ספר ליד מודיעין עילית, נעצרו בחשד שפגעו בבנם מינית וגם רפואית. הצוות הרפואי חשד שאחד ההורים לוקה ב"תסמונת מינכהאוזן", לאחר שהילד חזר לאשפוזים תכופים והתסמינים היו לא ברורים. הצוות ביקש כי המשטרה תתקין מצלמות לתעד את התנהגות ההורים וגילה כי האם מזריקה לילד חומר ואח"כ האב מתעלל בילדו מינית.

■ ■ ■ הערה: המשטרה חושדת כי האם התעללה בילדיה האחרים (הארץ, ערוץ 10). האם הכחישה שהיא התעללה בבנה, וזאת למרות שבחקירתה הודתה כי הזריקה לבנה חומרים שונים, אך לא הצליחה להסביר מדוע עשתה זאת. עוד טענה, תוך שהיא פורצת בבכי, כי היא הזריקה לבנה תרופות שהוא כלל לא היה זקוק להן. האב מכחיש כי תקף מינית את בנו, למרות החומר המצולם (ערוץ 10).

19.02.17

ynet

חרדים אשר מבקשים לפעול לטובת הקהילה החרדית בשונה ממה שמוכתב ע"י העסקנים החרדים - סופגים איומים והתעללות מקרב בני קהילתם, הכוללים נידוי ואיומים ברצח.

20.02.17

ערוץ 10

אופנוען תיעד את נהגו של שר הבריאות יעקב ליצמן עוקף פקק בכביש 5 בנסיעה מהירה בשולי הכביש. מלשכת השר נמסר כי עקב אירוע חירום, הרכב עקף את הפקק ובנוסף הלשכה צרפה מסמך המעיד על התקנות המאפשרות זאת. עם זאת, המסמך מפרט כי על הרכב של השר שנמצא בחירום להיות עם אורות מהבהבים וסירנה - אך נוהל זה לא קויים כלשונו.

24.02.17

ynet
ynet
ynet

אלעזר ויגדרוביץ', חסיד גור חשוד שתקף, איים ברצח, והפליל בנשיאת סמים זוג חרדים, גם הם מגור, אשר התגרשו ונישאו ביניהם. ישראל אמסלם ורועי קריספין חשודים כי סייעו לו. השלושה דרשו כי האישה תנתק מגע מילדיה. כדי להבטיח זאת הם שתלו סמים במזוודה של הזוג בזמן ששהו באוקראינה.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

15.01.17

קשת
וואלה!

הרב יוסף ברגר, מרבני קבר דוד המלך, טוען שהתנגשות של שני כוכבים בשנת 2022 שעתידה להסתיים ביצירת כוכב חדש - היא הוכחה חד משמעית להתגשמות נבואה משיחית עתיקה. "הזוהר מציין מפורשות שביאת המשיח תלווה בהופעתם של מספר כוכבים חדשים," כותב ברגר באתרו.

■ ■ ■ הערה: אותה התנגשות כבר התרחשה לפני כ-1800 שנה. אורה יגיע אלינו רק בעוד 5 שנים. אולי המשיח של אותו רב הוא בכלל ישו. שיהיה לו בהצלחה עם זה.

24.01.17

ערוץ 10

ארגון חותם - 'יהדות על סדר היום', המשתייך לזרם החרדי-לאומי והשמרני בציונות הדתית, הפיק סרטון בו הוא הזהיר נערות דתיות מפני הגיוס לצה"ל. הארגון מציג עדויות, לטענתם, שקיבלו מחיילות בשטח של מצבים שונים בהם עולמן של הבנות הדתיות כביכול נפגע - צניעותן, כיבוד צרכי הדת שלהן ועוד.

04.02.17

וואלה!
קשת

הזמר בני אלבז חשף בכתבתו של חיים אתגר עבור התכנית "אנשים" כי יו"ר מפלגת ש"ס אריה דרעי תועד עושה שימוש בבצל על מנת להזיל דמעות במהלך צילומי קליפ בחירות, שבו הוא אמור לבכות על מותו של הרב עובדיה יוסף.

■ ■ ■ הערה: בכתבה לא מפקפקים כי דרעי היה עצוב על מותו של עובדיה יוסף, אולם השימוש הציני בזה בתעמולת בחירות מבחיל.

10.02.17

דה-מרקר

שר הבריאות יעקב ליצמן התנגד להחמרת הודעות ההזהרה על חפיסות סיגריות, תוך הצטרפות למגמה ההולכת וגוברת במרבית מדינות העולם. הוא התנגד לחייב את יצרניות הסיגריות להציג את נזקי העישון גם על חפיסות הסיגריות הנמכרות בישראל. "לא צריך לכער את המדינה עם תמונות", "זה לא אסתטי" ו"לא נאשר את זה בעזרת השם" - אלה רק חלק מהטיעונים והאמירות שהציג שר הבריאות יעקב ליצמן בדיונים שנערכו בכנסת בין 2011 ל-2014, שעסקו בכוונת משרד הבריאות להציג תמונות של נזקי העישון על חפיסות סיגריות. מחקרים מורים כי הזהרה ויזואלית היא המרתיע השני ביעילותו במניעת עישון (אחרי מיסים).


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

05.01.17

וואלה!

אם, שעל פי החשד, רצחה את בנה והתאבדה לאחר מכן, תועדה בכנס של אמנון יצחק - שם סיפרה על מחלתו, על קשייה הכלכליים, ולמרות זאת - על היותו "ברכה" עבורה. אמנון יצחק תועד אומר: "שהשם ירפא אותו במהרה ושתזכי לקבל אותו בריא ושלם מדבר והולך בלי שום הבטחות של רופאים."

26.01.17

מעריב
הארץ
ynet
ערוץ 10
ערוץ 10
ערוץ 10
ערוץ 10
קשת

נדב סלע חשוד כי דקר למוות את שני ילדיו ואשתו דור, ולאחר מכן את בן השכנים נחמן עתיה בן ה-11, ביישוב מגדל. החשוד ניסה לרצוח עוד ילד שהצליח לברוח. לפי הכוחות שהיו בזירה, הרצח היה אלים ביותר, ועל פי עדויות במשטרה מדובר ב"אחד ממקרי הרצח הקשים ביותר שנראו מאז ומעולם בישראל". מצב הגופות היה קשה, ולפי עדויות של שכנים, חלק מראשיהם של הילדים "כמעט ונערפו". מרדכי, אחי אביה של הנרצחת, אמר כי "נפל עלינו אסון כבד ברגע אחד. לא הייתה שום בעיה, שום סימן. הם גרו אצל אחי. הכול היה בסדר. הוא חזר בתשובה, היא חזרה בתשובה. הייתה בחורה טובה. אחי ראה את המחזה הנורא."

■ ■ ■ הערה: החשוד מבקש סליחה מ"אלוהים" (ערוץ 10, קשת).


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

13.01.17

הארץ

ועדת הערכה של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) פרסמה דו"ח המוצא ליקויים רבים בתוכנית הלימודים לחרדים במשפטים בקריה האקדמית אונו, בהם היעדר קורסי בחירה לתלמידים, היעדר קורסי סמינרים מסודרים, איסור על מרצות ללמד גברים ועוד. הוועדה התייחסה גם לבעייתיות הנובעת מהפרדה בין נשים לגברים בלימודים, המאפיינת גם תוכניות לימודים אחרות לחרדים. הדו"ח מביע דאגה מכך שנאסר על מרצות ללמד גברים, כיוון שקיים חשש "שהמערכת תעדיף לקלוט גברים משום שאלו לא מוגבלים בכיתות אותם הם יכולים ללמד."

16.01.17

ynet

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה דו"ח לפיו יש עליה משמעותית במספר הסטודנטים החרדים (פי 2 בהשוואה ל-2011). עם זאת, כמות הנושרים מאוד גדולה. לאחר חמש שנים, 40% טרם סיימו את התואר (תואר ראשון אורך בדרך כלל בין 3-4 שנים). שיעור זה כפול מסטודנטים לא-חרדים. בנוסף, 24% מהסטודנטים החדשים בשנת תשע"ו לא המשיכו את לימודיהם בשנת תשע"ז (פי 3 יותר מלא חרדים).

■ ■ ■ הערה: קראו את תגובתו של העיתונאי יצחק טסלר (ynet): "סיימתי ישיבה, רציתי לעבוד - ואף אחד לא רצה אותי."

29.01.17

ynet

תושבי ירושלים נכנסו ליומה השלישי של השביתה בעיר, וביום זה המתינה הפתעה בלתי צפויה בדמות השבתת הגנים העירוניים ללא הודעה מוקדמת וללא יכולת להתארגן מראש על סידור לילדיהם. לעומת זאת, בגני הילדים החרדיים, הנמצאים תחת פיקוח מינהל החינוך החרדי, יום הלימודים התנהל כסדרו. "ברור שלניר ברקת היה אינטרס ברור לא לפגוע בחינוך החרדי. זה רק מראה על מידת הזלזול שלו בציבור החילוני בבירה," אמרו גורמים בעירייה והפנו אצבע מאשימה לעבר ראש העיר.

יומן חופש