הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 148: יולי-אוגוסט 2016

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

סערת ההתאבדות של אסתי וינשטיין: גרושה לא עמד בתנאי ביקור הילדים
הכנסת דחתה - לא תהיה המתת חסד בישראל
חוגים לחרדים על חשבון שעות הלימוד של תלמידי בית הספר
חרדים בוגרי כוללים יוכרו כבעלי תארים אקדמים לצורך מכרזים
הקיצוצים בישיבות בוטלו, ומספר האברכים זינק באלפים
בלי אנגלית, מתמטיקה כבחירה: חוק הליבה החדש
"גאים? אני קורא להם סוטים"
"הוא הכניס ילדים לחדר, נישק והפשיט אותם": העדויות מחסידות בעלז נחשפות
האב החשוד בדקירת בתו - "רציתי לגאול את עם ישראל, זה כמו עקדת יצחק"
לאגדה על החרדים שלומדים בישיבה איך ללמוד - אין אחיזה במציאות

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

11.07.16

ynet

מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית את הצעת החוק של חברי הכנסת עופר שלח, קארין אלהרר ומיקי רוזנטל, לפיה חולה שגוסס וסובל ממחלה חשוכת מרפא יוכל לקבל מירשם לחומר אשר יסיים את חייו בכבוד. שר הבריאות ליצמן מתנגד לחוק ואמר: "אני כשר ראיתי מקרים של אנשים שחשבו שהם הולכים למות והרופאים אמרו שאין סיכוי ופתאום הם קמו. אם הורגים גוסס, על פי ההלכה זה רצח ואסור לעשות את זה."

16.07.16

דה-מרקר

בעקבות ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו אשתקד עם הקמת הממשלה בין המפלגות "יהדות התורה", ש"ס ו"הבית היהודי", הועברו 65 מיליון שקלים למוסדות חינוך ודת חרדים ודתיים. עוד עולה כי תקציב התמיכות בנושאי יהדות יעמוד על 1.2 מיליארד שקל לאחר שהועברו 31.7 מיליון שקל.

25.07.16

וואלה!

עיריית אשקלון החליטה בשנה שעברה שלא לפתוח את בריכת השחייה העירונית בשבתות, כי לטענתה רבו מקרי האלימות בה. התושבים זועמים וטוענים מנגד כי זהו דיל פוליטי עם החרדים. למרות טענת העירייה, המשטרה דיווחה כי לפי ידיעתה, לא היו אירועי אלימות בברכה.

29.07.16

דה-מרקר
קשת

טיוטת חוק ההסדרים מעלה את האפשרות שכ-500 מיליון שקל יקוצצו מתקציב שעות הלימוד השנתי של כלל תלמידי מערכת החינוך, ויועברו למימון חוגים לתלמידים חרדים ולתלמידים ביישובים במעמד כלכלי נמוך, וכן לחוגים ללימודי עברית לתלמידים ערבים. משרד האוצר מסביר בטיוטת חוק ההסדרים כי "מסלול הלימודים האופייני שעובר גבר חרדי אינו מקנה לו מרכיבים מסוימים שיש בהם כדי להועיל להשתלבות מוצלחת בשוק העבודה המודרני."

■ ■ ■ הערה: מצד אחד המדינה מוותרת על לימודי ליבה, ומצד שני לוקחת תקציבים מהחילונים לחרדים כי הלימודים של החרדים אינם מכינים אותם כנדרש לחיים המודרניים. הבנתם?

30.07.16

ynet

הפלנטריום החדש בנתניה, ה"פלנתניה", סגור בשבת. התושבים הופתעו לגלות כי המתחם סגור ביום שבת. בעבר פורסם כי המתחם יהיה פתוח בשבת, אולם לאחרונה הוחלט כי ביום זה לא תתקיים פעילות. "העירייה נכנעה לדתיים," טענו תושבים חילונים, "לא ייתכן שבשבת לא נוכל לבלות עם המשפחה שלנו בעיר שלנו." מיקי גיצין, מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", הביע מורת רוח: "הכניעה ללחצם של גורמים דתיים בעיר, זו פוליטיקה קטנה שפוגעת בשבת של ציבור חילוני גדול בנתניה." גיצין הוסיף כי "רבות דובר על הצורך של עיצוב השבת הישראלית בצורה של הידברות, בזמן שהשבת החילונית לא נספרת וכלל לא נכללת בשיח."

03.08.16

דה-מרקר

הרצון לפתוח את קניון אושילנד בכפר סבא בימי שבת הצית מלחמת שבת חדשה. תושבים דתיים וגם בעלי עסקים אינטרסנטיים (שלא מעוניינים לפתוח את החניות שלהם בשבת) מבקשים לסגור את הקניון בשבת.

06.08.16

News1
הארץ

לפי רפורמה שהעביר שר הפנים אריה דרעי, גברים חרדים יוכלו מעתה להתמודד על מכרזים למשרות איכותיות ברשויות המקומיות גם אם אין ברשותם תואר אקדמי, כפי שקובעות דרישות הסף. לדברי דרעי: "אני שמח לבצע את המהפכה שהכרזתי עליה." ד"ר גלעד מלאך, ראש התוכנית לחרדים בישראל במכון הישראלי לדמוקרטיה, אמר כי "הסמכה לרבנות או לימודים בכולל במשך שש שנים, אינם כוללים כתיבת עבודות אקדמיות, ידיעת השפה האנגלית או לימודי סטטיסטיקה. אם ישנם תפקידים ספציפיים ברשויות המקומיות שאין בהם צורך בכישורים שכאלו, הרי שאין חובה לדרוש בהם תואר אקדמי, אבל פתיחה כוללת של התפקידים ויצירת ההקבלה בין לימודים אקדמיים לבין השכלה תורנית, היא זילות של הכישורים הנדרשים בשירות הציבורי."

■ ■ ■ הערה: נזכיר כי כבר ב-2014 בית משפט קבע: רבנות איננה תואר ראשון (ynet).

15.08.16

הארץ

בעקבות הגדלה משמעותית של תקצוב ישיבות על ידי הממשלה הנוכחית משנתה הראשונה, ולאור הצלחת המפלגות החרדיות לבטל את החוקים שעברו ביוזמת "יש עתיד" בממשלה הקודמת, ולהחזיר את קצבאות האברכים ותלמידי הישיבות לשיעורן הקודם, מספר האברכים עלה ב-8% וחזר למספרו משנת 2012.

■ ■ ■ הערה: כל אמונה שהיא תלויה בדבר, בטל דבר, בטלה אמונה. הדבר הוא כסף.

16.08.16

ynet

מנהל באולפנית ישורון בפתח תקווה, מוסד ממלכתי-דתי שבו לומדות כאלף בנות בכיתות ז'-י"ב, הודיע להורי התלמידות כי מעתה לא ניתן יהיה ללבוש חצאיות שמכסות את הברך, אלא נדרש קוד לבוש "צנוע יותר". מעתה, על הבנות להגיע עם חצאיות ארוכות, "מגרדות רצפה". אב לתלמידה וחבר בוועד ההורים אמר: "ההחלטה הזו עוררה תרעומת בקרב הורים רבים. החלטה כזאת צריכה להיעשות בהידברות עם ההורים והתלמידות... אנחנו מאוד חוששים מהאופן בו זה יתפרש אצל התלמידות כי בכפייה לא משיגים דבר."

26.08.16

הארץ
ynet

חנה גור, שהתפרסמה בעונה השנייה של התוכנית "כוכב נולד", הורדה מהבמה בעת שהופיע בחגיגות סיום החופש הגדול באשדוד. "הורדתי מהבמה בגלל שהופעתי עם בגד ים, שוטר חיכה לי ליד הבמה בגלל שהמשכתי לשיר," כך מספרת הזמרת. "התלבשתי כך אך ורק מתוך נוחות - לבשתי עליונית ומכנסי ג'ינס," אמרה גור והוסיפה: "חופש הביטוי מאפשר לי ללבוש מה שאני רוצה וכל עוד לא נתבקשתי בקוד לבוש לפני ההופעה - אף אחד לא יקבע לי מה ללבוש." ממשרד התרבות נמסר: "הופעתה של חנה גור אינה מכבדת את כלל הציבור שהגיע לאירוע ולפיכך הורדתה מהבמה הייתה הכרחית... על כן, תצא הנחיה מסודרת לכלל גופי ההפקה הפועלים באמצעות משרד התרבות והספורט לוודא כי מדיניות זו ממומשת בכלל הארועים הממומנים על ידי המשרד."

■ ■ ■ הערה: אישה ששרה מוצגת בחוגים מסוימים בחברה הישראלית כאבר מין נשי. מי לא מכבד את מי?

28.08.16

קשת

השר אורי אריאל מתכוון להורות למשרדו להפסיק את העבודות בחקלאות בשבת, לאחר שנחשף כי גם במשרד החקלאות עובדים בשבת, אך במשרדו מבהירים כי הדבר בלתי אפשרי ואף עלול לגרום לפגיעה בתנאי העובדים. "כל עוד יש טיסות בשבת ועליהן אנשים שיכולים להבריח בעלי חיים או מוצרים מן החי והצומח האסורים בייבוא - חייב להיות פיקוח," אמר הלילה גורם במשרד החקלאות. "רק אם יבטלו את כל הטיסות בשבת אפשר יהיה לבטל את עבודת הפקחים."

29.08.16

קשת

עיריית ירושלים הפיקה אירוע שהתקיים באולם ה"ארנה" בירושלים והופק על ידי חברת "אריאל", חברת בת של עיריית ירושלים. האירוע כלל מסע משפחתי בין תחנות יהדות התפוצות, מרחב משחקים, הופעות ועוד. באירוע הופרדו נשים וגברים וגם ילדים וילדות. המצב גרם לבלבול גדול ועוגמת נפש למשתתפים.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

17.07.16

ynet

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, מקדם החלטה להקמת עשרות אלפי יחידות דיור עבור המגזר החרדי גם בערים חילוניות. ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי "התכנון והשיווק הייעודי יעשו באופן שמצהיר מפורשות על התכנון, כדי לאותת לשוק בצורה ברורה על כוונת הממשלה לייעד את המתחם המדובר לאוכלוסייה חרדית. עם זאת, המכרז יהיה פתוח ללא אפליה לכל גורם המעוניין להשתתף בו הן כיזם, והן כרוכש יחידת דיור."

■ ■ ■ הערה: איזה חילוני ירצה לגור בסביבה חרדית? מדוע אין דבר כזה ערים חילוניות למהדרין?

14.08.16

וואלה!

בקהילה החרדית בלונדון הוקמה לאחרונה קרן צדקה חדשה שמטרתה לגייס סכום של מיליון פאונד שנועדו "להציל ילדים תמימים וטהורים מתרבות רעה ומהורים לא דתיים", והכוונה היא לממן את העלויות המשפטיות בתהליכי גירושין כאשר אחד ההורים חזר לתבונה. חברי הקהילה בסטמפורד היל לשעבר סיפרו ל"אינדיפנדנט" כי גיוס הכספים למימון תהליכים משפטיים מסוג זה גורם לקרע במשפחות רבות. בסוף רבים ממאבקי המשמורת, מצליחה הקהילה למנוע גישה מההורה שבחר לעזוב את התנועה החרדית. לטענתם, גיוס הכספים מטה באופן לא הוגן את הקרב המשפטי לטובת ההורה הממומן, שנשאר חרדי ועל כן מקבל סיוע נדיב מהקהילה, וכך מונע פסקי דין שעניינם טובת הילד בלבד. בנוסף, עולה הטענה כי בן זוג שנותר חרדי נדחק לשקר בבית המשפט ולומר כי בן או בת זוגו לשעבר "אינם כשירים" לשמש הורים.

24.08.16

ynet

באשדוד ישנה בועה חרדית וגם באותה בועה יש תתי בועות לפי הפלגים. החילונים בעיר חוששים מזליגה של התחרדות, ותושבי אשדוד החרדים מוחים על פתיחת מרכז הקניות הסמוך בשבת. לאלכס פנוב שמנהל את קבוצת הפייסבוק "אשדוד - עצירת הכפייה הדתית בעיר" יש טענות נגד החרדים ברובע ז'. לדבריו, "מאז שהגיעו חרדים לעיר הם התמקמו ברובע ז', ומשם הם התחילו לעבור גם לאזורים אחרים: לרובע ט' למשל, רבע מרובע ג' הפך לחרדי. אין חילוני או מסורתי אחד שאני מכיר שגר ברובע ז'."

28.08.16

ynet
הארץ

בתיכון הממלכתי רבין בקריית גת החלו להתבצע עבודות תשתית לקראת הצבת חמישה קרוואנים עבור תלמידים חרדים מחסידות גור בתוך שטח בית הספר, ללא ידיעת ההורים והמורים. נציגי ההורים פנו לעיריית קריית גת, ודרשו הסברים למהלך שאותו הם מגדירים בלתי-הגיוני. פרט לחשש מהשלכות אורח החיים השונה, מחו ההורים על היעדר גדר הפרדה בין תלמידי החסידות לתלמידים החילוניים.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

09.07.16

News1

תושבים בבני ברק מתנגדים להקמת אולפנה לבנות בשכונה שבה הם מתגוררים, כי לטענתם "אולפנה לבנות תפגע באורחות חיינו." בפשקוויל שהופץ נכתב 'בעקבות החלטת עיריית בני ברק והעומד בראשה להעביר את אולפנת צביה (תיכון של כ-300 בנות מהציבור הדתי-לאומי) מרחוב מימון למבנה של בית ספר עוזיאל בלב שכונתנו, דבר שללא ספק יגרום לפגיעה חמורה באורחות חיינו ובחינוך הטהור של ילדינו - על כן הוחלט על ידי הרבנים שליט"א לצאת למאבק חסר פשרות בהחלטה זו.'


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

10.07.16

קשת
וואלה!
קשת
ערוץ 10
ynet

הרב אייל קרים, שצפוי להתמנות לתפקיד הרב הצבאי הראשי בתוך חודשים אחדים, ענה לשאלות גולשים באתר כיפה. על נשים אמר כי הן סנטימנטליות ולכן אין לקבל מהן עדות, וגם בעלה או אביה של האישה צריך לפקח עליה. בזמן לחימה, כתב, שמותר לאכול מזון טרף ולאנוס נשים. את מי ששייך לקהילת הלהט"ב תיאר כ"אדם חולה או בעל מום" וכזה שיש "לעזור לו להיחלץ ממצבו, עם הרבה רגישות וסבלנות". הוא פירט שבזמן מלחמה, הלכתית, ניתן לאנוס נשים גויות לסיפוק היצר.

■ ■ ■ הערה: לאחר פרסום הדברים, אותו רב זומן אל ראש אגף כוח האדם, אלוף חגי טופולנסקי, ולאחר השיחה הבהיר כי לטענות אין שחר (וואלה!, ynet, קשת, ynet, ערוץ 10). כמה נחמד שניתן בכזאת קלות לבטל דברי בלע והסתה.

11.07.16

הארץ
קשת
וואלה!

משטרת ישראל מתנגדת לקיום מצעד הגאווה בבאר שבע כי "ישנם מוסדות דת באזור" והדבר יפגע ברגשות הדת. כמו כן, לטענת המשטרה התקבלו "ידיעות מודיעיניות רבות ביחס לפגיעה בצועדים". עוד הוסיפו במשטרה: "ההחלטה כי לא ניתן לאשר את התהלוכה בתוואי המבוקר התקבלה בראש ובראשונה בשל הסיכון הממשי, ברמת הסתברות של ודאות קרובה, לפגיעה בחיי אדם."

■ ■ ■ הערה: משטרת ישראל הבינה את הנושא הפוך. את משתתפי מצעד הגאווה יש להוציא לחופשי ולתת להם להסתובב היכן שיחפצו. את אלה שמאיימים ומלבים שנאה, יש לכלוא.

13.07.16

קשת
קשת
הארץ
News1
הארץ
וואלה!
ynet

הרב יגאל לוינשטיין, ממקימי המכינה הקדם צבאית בעלי, כינה בנאום שנשא במכינה את קהילת הלהט"ב במילה "סוטים". בנאום הוא אמר: "במסגרת הפלורליזם מחנכים את החיילים ואת הקצינים ליחס למה שהוא קרא להם 'גאים'. אני לא מעז לקרוא לזה כך... 'סוטים' אני קורא להם"

■ ■ ■ הערה: הדברים עררו סערה (ynet, הארץ, ynet, קשת, וואלה!) אך גם תמיכה.

15.07.16

ערוץ 10

יו"ר ארגון להב"ה, בנצי גופשטיין, קרא באתר ב"חדרי חרדים" להפגין נגד מצעד הגאווה הקרוב, ויצא כנגד הרפיסות והכניעה ל"מציאות", מתוך "הבנה" שאין מה לעשות כנגד תהליכים ש"גדולים מאתנו". עוד הוסיף: "אנחנו מעדיפים לשתוק ולהוריד את הראש כדי שלא נצטייר כקיצוניים, אך לא כך למדנו בפרשת השבוע - אם פנחס היה שותק, המגיפה על בני ישראל לא הייתה פוסקת, הוא לא חשש לתדמית."

15.07.16

ynet

יעקב אריאל, המשמש כרבה של רמת גן ונשיא ארגון 'חותם', הצטרף לרוח הדברים שאמר יגאל לוינשטיין, וכינה בכנס רמלה בחודש שעבר את אנשי קהילת הלהט"ב "נכים שסובלים מבעיה אמיתית שאותה יש לפתור באמצעות טיפולים נפשיים ותרופתיים". עוד אמר: "משפחה לא נורמטיבית היא לא משפחה מסודרת ותקינה. יש לה בעיות פסיכולוגיות ואחרות," והאשים את מצעדי הגאווה במתן לגיטימציה לאורך חיים להטב"י: "דוחפים אותם ללכת לכיוון הפוך ולהרוס את החיים שלהם."

■ ■ ■ הערה: הרקע שיש לרב הזה ברפואה ופסיכולוגיה הוא "אדיר".

17.07.16

קשת

בפשקווילים שנתלו ברחובות ירושלים ובסמוך לבתי הכנסת בשכונות החרדיות, נכתבה הכותרת: "נחלתי שמתם לתועבה" ומתחתיה נכתב: "מנאצי ה' ומחרפיו זוממים לערוך ביום חמישי את מצעד התועבה כאירוע בינלאומי ענק בחוצות ירושלים, לסאב ולחלל את עיר הקודש, וזאת בתמיכת העירייה ומימון השלטונות." בסוף הפשקוויל מזהירים כי מי שלא יבוא למחות דינו כמי שהשתתף במצעד: "ארץ ישראל תקיא את הנמנעים מלמחות על התועבות כמו את החוטאים עצמם."

18.07.16

הארץ
וואלה!
ynet

יותר מ-300 רבנים, בהם רבני ערים, ראשי ישיבות הסדר וראשי מכינות קדם צבאיות, תמכו בראש מכינת עלי, הרב יגאל לוינשטיין, שקרא להומואים "סוטים שמטריפים את המדינה", במכתב שחתמו עליו. בגילוי הדעת, ציינו הרבנים כי הם 'מביעים תמיכה בכל רב שמביע את דעתו ההלכתית והמוסרית הנאמנת לתורה ולחז"ל, ללא משוא פנים וללא התנצלות' והוסיפו שהם מתנגדים ל"עיגול פינות" בהלכה.

22.07.16

ynet

הרב של טלמון, רמי ברכיהו, המועמד למשרת רב המשטרה בתמיכת המפכ"ל אלשיך, קבע כי אין לקבל ליישוב בו הוא מתגורר זוגות חד-מיניים, כי אין לאפשר "חיים זוגיים המנוגדים לחוק הטבע ולערכי התורה".

■ ■ ■ הערה: לבעול ילדות בנות שלוש לא מנוגד לתורה. זה לא טבעי, זה גועל נפש.

26.07.16

וואלה!

הרב יוסף קלנר מהמכינה הצבאית, תועד בשיעור בשנת 2013 אומר לתלמידיו: "הגאים הם סוטים שמטריפים את המדינה." "אני יודע שהוא חולה כי סטטיסטית רוב בני האדם הם לא כאלה," אמר במהלך השיעור, "זו תופעה לא נורמלית. זוהי מחלה. האנשים האלה חולים, הם חולים בנפש. הם נולדו ככה אבל זה לא עושה אותם לא חולי נפש. הניסיונות להסביר לנו שחמישית מהאנושות היא כזו - זה שקרים. המניפולציות של כל המערכת שעסוקה להכניס אותנו לפרוורסיה הזו הן נוראיות. זה עניין תקשורתי," אמר.

01.08.16

קשת

הרב שלמה אבינר, רב היישוב בית אל ואחד מבכירי הציונות הדתית, פרסם תשובה בנוגע ל"בעלי נטיות הפוכות" - חברי הקהילה הגאה, וטען כי "מי שמכריז ברבים שהוא חוטא, ורוצה לקבל לגיטימציה, אז הוא כבר רשע, מומר להכעיס." הביטוי "מומר להכעיס" משמעו אדם שלא מקיים מצוות בכוונה, למעשה מוציא את עצמו מן הדת, ובהלכה חלים עליו עונשים רבים. בתשובה אף הזכיר את עונש המוות: "אמנם על משכב זכר, כתוב בתורה 'מות יומת', אך אין זה מתוך שנאה, וידוע מה שכתוב בגמרא שואהבת לרעך כמוך, מתייחס גם למי שחייב מיתה."

■ ■ ■ הערה: חיבוק המוות של דאע"ש (קשת).

27.08.16

ynet

צפורה אבגי, תושבת כרמיאל שנחשפה כזמרת בתוכניתו של הזמר אייל גולן, מספרת שמאז ההופעה שלה בטלוויזיה היא מוחרמת בסביבתה החרדית. "סגרו איתי הופעות, וביטלו לי אותן בגלל שאני משתתפת בתוכנית. החרימו אותי לגמרי," סיפרה. "אם הייתם יכולים להבין מה שאני עוברת, זה לא נורמלי. מכל כיוון. אנשים מרשים לעצמם לדבר. לשון הרע ושנאת חינם זה הכי גרוע. אבל אנשים מדברים. הלשון שלהם מתגלגלת איך שנראה להם."

27.08.16

ynet

עשרות חרדים עוכבו לחקירה בחשד להפרת הסדר הציבורי לאחר שהפגינו בכניסה לאלעד נגד "יום קהילה ומשטרה" שהתקיים בעיר.

■ ■ ■ מה יש לחרדים באלעד להסתיר מהמשטרה?

28.08.16

הארץ

ילדים חרדים נדחו מבתי הספר היסודיים ביישוב החרדי קרית יערים (טלז-סטון), כי הוריהם "מודרניים מידי". ההורים אומנם חרדים אך יש מי שעובד למחייתו, ויש כאלה שהתגייסו לצבא. המועצה מסרבת לתקצב להם הסעה למוסדות החינוך החלופיים אליהם נרשמו בירושלים.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

02.07.16

ערוץ 10
ערוץ 10

אסתי וינשטיין, חוזרת לתבונה שהתאבדה, השאירה סימני שאלה בנושא בריחתה מהחסידות והחלטתה להתאבד. בספר שכתבה בטרם לקחה את חייה, נגלה כי לאחר שנישאה לחסיד גור, שלמה וינשטיין, הוא השתמש בה ככלי לסיפוק יצריו המיניים, ולאחר שלא יכלה לשאת זאת, היא ברחה לתל אביב והפכה לחילונית. במקביל, אותו חסיד גור הרחיק את בנותיה ממנה וגרם לנתק ביניהם, למרות שהסיכום היה שהיא תמשיך להתראות עם בנותיה בתמורה לשתיקתה בנושא חיי המין שלהם. לאחר שלא יכלה לשאת את הבידוד הרגשי מבנותיה, אסתי התאבדה.

■ ■ ■ הערה: ומה יש לשר הבריאות יעקב ליצמן על הנושא: "אין לאף אחד מושג איך מתנהגים חסידי גור. יש אצלנו יותר שלום בית וכבוד הדדי מאשר אצל כל החילונים יחד. לא נקבל הטפת מוסר מחברה מתירנית." (קשת)

08.07.16

ynet

חמישה עובדים במועצה הדתית בירושלים, בהם בכירים במועצה, נעצרו בחשד למעשי הונאה, מרמה והפרת אמונים. על פי החשד, החשודים קיבלו טובות הנאה על פעילותם במועצה מנותני שירות וספקים שזכו במכרזים. בחקירה התברר כי אחד העצורים נסע לחו"ל, לכאורה, במימון נותני שירותים במסגרת עבודתו - דבר המנוגד לחוק.

18.07.16

ערוץ 10

פושע, בעל עבר פלילי, שהשתתף בעבר במחאות שהתקיימו נגד מצעד הגאווה, נעצר בחשד שניסה לשדל אחרים לפגוע במשתתפים שיגיעו למצעד. בנוסף נחשף כי הרוצח ישי שליסל התקשר לעשות אנשים ועודד אותם לפגוע במשתתפי מצעד הגאווה.

23.07.16

ערוץ 10
ערוץ 10
ynet
וואלה!
ynet
קשת
וואלה!
ynet
ערוץ 10

חמישה מורים ומנהל בבית ספר דתי בתל אביב נעצרו בחשד שהתעללו פיזית ומינית במספר תלמידים בגילאים 6-7 בשנים האחרונות. אחד המורים, שכונה בפי התלמידים "המורה הנאצי", משום שהיה מתעלל בהם לשם ההנאה על בסיס יום-יומי, נהג לצבוט אותם באיברי מינם ואסר עליהם לצאת לשירותים במהלך השיעורים עד שעשו את צרכיהם במכנסיים. הילדים סיפרו שכאשר ילד התנהג שלא כשורה, הוא היה מכה אותו בחגורה על עור חשוף, ובמקרים אחרים היה מכניס אותו לתוך מקרר במסדרון. עוד נחשף כי החשוד המרכזי נהג גם להתעלל בבני משפחתו ובאשתו.

■ ■ ■ הערה: המעצרים הבשילו לכדי כתב אישום: ערוץ 10, ynet.

24.07.16

קשת
קשת

הרב אליעזר ברלנד, החשוד בביצוע מעשים מגונים בארבע נשים ובמעורבות בתקיפת בעלה של אחת המתלוננות נגדו, תועד במצלמה כשהוא אומר לחסידיו לשים לבנת חבלה לאיש אשר התלונן נגדו וחשף את המעשים הנפשעים, אותם ביצע ברלנד, לכאורה.

24.07.16

הארץ
ynet
קשת
וואלה!

הרב אליעזר ברלנד החשוד בעבירות מין, נשמע בהקלטה מתוודה כי אנס אישה: "היא הייתה אנוסה גמורה מתחילה ועד סוף," אומר הרב בהקלטה. "היא לא הבינה מה קורה, אין לה שום צורך בשום גט. ואחרי זה היא כבר שאלה אותי: מה? מה קורה כאן? אמרתי לה: את כבר לא אשת איש!" מקורביו ביקשו בזמנו לשרוף את החומרים כדי לא לשתף פעולה עם המשטרה.

25.07.16

קשת

אחד מחסידיו של הרב אליעזר ברלנד, אשר שיתף פעולה עם המשטרה, התלונן למשטרה כי חסידיו של הרב ברלנד תוקפים אותו מילולית וסבר כי עומדים לפגוע בו באופן פיזי.

27.07.16

וואלה!
ערוץ 10
קשת
ערוץ 10

הרב אליעזר ברלנד, מייסדה של ישיבת "שובו בנים" בירושלים, הואשם בעבירות מין בנשים ובנערה בת 16 וחצי. אותו רב היה חשוד באונס, אך סעיף זה לא נכלל בכתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז ירושלים. לפי כתב האישום: "ניצל הרב את קיומן של הפגישות ואת מעמדו כדי לבצע מעשים מיניים שלא בהסכמה או תוך ניצול יחסי תלות, מרות או חינוך בנשים וקטינות." בעקבות חשיפה חלקית של מעשיו בקרב הקהילה, ברלנד מואשם כי הורה לשניים מחסידיו לפגוע במי שהוציא את המידע.

30.07.16

ynet
וואלה!

הרב יאשיהו פינטו הודה היום מעל דוכן העדים בבית המשפט המחוזי בירושלים כי אכן נתן שוחד לשוטרים. הרב הזה הורשע בהסדר טיעון במתן שוחד לתת-ניצב אפרים ברכה ז"ל ונידון לשנת מאסר, ובכך חזר בו פינטו מדברים שאמר לפני כניסתו לכלא בחודש פברואר, אז טען כי לא נתן שוחד וכי חתם על הסדר הטיעון בגלל מצבה הנפשי של אשתו. מחר יתייצב הרב, שכלוא בכלא ניצן, בפני ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר.

■ ■ ■ הערה: ההודאה הזו היא כנראה ניסיון להשפיע לטובה על החלטת נשיא המדינה לשחרור מוקדם. הנשיא סירב להעניק לפינטו את מבוקשו (הארץ).

30.07.16

ערוץ 10
הארץ
ynet
ערוץ 10
וואלה!
קשת

נערה חרדית נאנסה ע"י אביה (דמות בכירה בעולם החרדי) במשך 11 שנים, החל מגיל 7. לאחר שגילתה כי גם אחותה נאנסה, היא החליטה להתלונן. המשפחה פנתה למומחית לנפגעי פגיעה מינית שהבטיחה להם כי היא תפנה לשירותי הרווחה. אך זו החלה לסחוט את המשפחה ואמרה שאם המשפחה לא תשלם לה, היא תספר על מעשי האינוס בחברה החרדית.

■ ■ ■ הערה: סיפורי הזוועה שניתן למצוא במגזר החרדי עולים על כל דמיון ומעלים קבס.

31.07.16

News1

הוועדה לזכויות הילד קיימה דיון במסגרת "חובת דיווח על פי חוק סיוע לקטינים נפגעי עבירות מין או אלימות". במסגרת זו חשפה נציגת משרד הרווחה, חוה לוי: "הנתונים מראים ששני שלישים מהמטופלים בירושלים הם מהחברה החרדית. גם בשיבא, בקרבת בני ברק ואלעד - אנו רואים עלייה בנתוני החרדים המגיעים משנה לשנה."

03.08.16

ערוץ 10
וואלה!
הארץ
ynet

שליח חב"ד בן 39 נעצר בחשד שביצע שורה ארוכה של עבירות מין בילדים ובילדות, גם בתוך משפחתו. על פי החשד, האיש תקף את קורבנותיו החל מהתקופה שהיה נער צעיר ועד לשנים האחרונות, הן בארץ והן בחו"ל. לחשוד, אב לשבעה ילדים, מיוחסות שורה של עבירות, בהן אונס קטינה מתחת גיל 14 במשפחה, מעשה סדום בקטין במשפחה, מעשה סדום בקטין בגיל 14-16, מעשה מגונה בקטין במשפחה, התעללות בקטין ועוד.

03.08.16

ערוץ 10
ynet
ynet

הורים חרדים מגוש עציון נעצרו בחשד להתעללות קשה בילדיהם, בני 5 עד 13. לפי החשד, הם הטיחו מקלות וסרגלים על ראשי הילדים. האם נעצרה ובחקירתה הודתה כי היא ובעלה התעללו במשך שנים בכל ילדיהם. היום נעצר בעלה לאחר שחזר מחו"ל. הוא נחקר והודה במיוחס לו, והובא עם אשתו לדיון בהארכת מעצר בבית משפט השלום בירושלים. בסביבת המשפחה, לכאורה, היו מודעים למעשי ההורים כבר תקופה ארוכה, אך ניסו לפתור זאת מבלי לערב את גורמי המשטרה.

05.08.16

וואלה!
ערוץ 10
ynet

אלון שמיר, מטפל חרדי בן 50 תושב ירושלים, נאשם בעבירות מין, בהן אונס, בשלוש מטופלות שלו שאחת מהן הייתה קטינה בעת ביצוע המעשים. הוא ביצע, לפי האישום, עבירות מין בשלוש צעירות שהגיעו אליו לטיפול בעקבות היכרות מוקדמת והדוקה שהייתה לו עם הוריהן. ע"פ כתב האישום, הוא ביצע בהן את זממו בפגישות תוך כדי ניצול מעמדו.

06.08.16

וואלה!

פרשת אונס חמורה, שבה האב נאשם באונס שתיים מבנותיו, מסעירה בימים אלו את המגזר החרדי. בפרשה נעצרה מטפלת של הבנות שהחליטה שלא לדווח על האונס: "הבטחתי לילדה שאני לא אדווח. לא רציתי לשבור אותה," אמרה. למרות זאת, היא שיתנה את דעתה לאחר שהאב הודה באונס והדבר עלול להציב אותה בסכנת חקירה.

08.08.16

וואלה!

בית משפט השלום בירושלים קבע כי הרב אליעזר ברלנד, המואשם בעבירות מין, יישאר במעצר לצורך הכנת תסקיר מבחן משלים בעניינו. בדיון, קבעה קצינת המבחן ששוחחה עם הרב כי "מדובר באדם המרוכז בעצמו ובסיפוק צרכיו, הרואה באחרים בסביבתו כאובייקטים אשר אמורים לספק לו את כלל צרכיו, גם המיניים."

10.08.16

קשת
ynet
ynet

בעקבות פרסום בחדשות 2, צעיר כבן 23 מבני ברק נעצר בחשד שהטריד מינית ילדה כבת 7. המעשה תועד במצלמות אבטחה במרכז העיר לפני שלושה שבועות. לפי התיעוד, החרדי עקב אחרי הילדה בחנות צעצועים ובשלב מסוים הוא פתח את רוכסן מכנסיו וביצע בה, על פי החשד, מעשה מגונה (התיעוד באינטרנט ערוך ולא מראה את המעשה המיני). אביה של הילדה סיפר "היא רגילה לקנות שם, כל הילדים קונים שם, זו חנות מלאה ילדים. זה לא איזה מקום שיש מה לחשוש בו. היא חזרה אחרי חצי שעה, שלושת-רבעי שעה, והיא אמרה שמישהו, אדם זר, הכאיב לה מאחורה."

■ ■ ■ הערה: News1 פרסם תמונת סטילס המראה את רגע התקיפה (News1).

10.08.16

ערוץ 10
ערוץ 10

אברהם מרדכי רוזנפלד, בן 49, אב לשבעה ילדים, היה מורה בתלמוד התורה של בעלז בתל אביב, שלפי החשד התעלל מינית ופיזית בתלמידיו. התלמידים קראו לחשוד "רוזנאצי" ולבית הספר הם קראו 'ברגן בלזן'. בראיון של כתבת ערוץ 10, פז שוורץ, האשימו את את הילדים שהתלוננו בכך שהם משקרים ולא היו דברים מעולם (שם כינו את המכות במילה "פצ'לה"). עוד בכתבה עולה הסיפור המוכר שבו רבנים מונעים מהורים להתלונן בפני המשטרה.

13.08.16

ערוץ 10
ynet

שני צעירים בשנות ה-20 לחייהם נעצרו, בחשד שביצעו מעשי סדום קשים בנערים בני 13 עד 16, בשכונה חרדית בירושלים. מחקירת המשטרה עולה כי החשוד המרכזי מבין השניים, תושב השכונה בן 22, פיתה את הצעירים באמצעות סרטים פורנוגרפיים להיכנס לדירתו, ולאחר מכן ביצע בנערים את המעשים. תוך כדי ביצוע המעשים המגונים המיוחסים לו, קרא החשוד לחברו להצטרף אליו.

14.08.16

קשת

הרב ברלנד צולם מודה בפשע שלא פוענח ע"י המשטרה, לאחר ששלח את בנו להצית לפני כ-17 שנים תחנות אוטובוס במחאה על כרזות פרסום שהוצגו בהן וכללו תמונות של נשים. כך תיאר ברלנד את ההצתות: 'זה היה "זאת חנוכה" (היום האחרון של חג החנוכה), לפני 17 שנה זה היה...' אומר הרב לתלמידיו בסרטון. "נסעו לראשון לציון, נסעו לבת ים, נסעו לחולון, ועשו, עשו... בכל מקום שהיה איזה תמונה (של אשה לא צנועה) אז עשו מזה נר חנוכה... יש פלסטיקים והביאו קצת נפט, ועשו 8 נרות חנוכה, ואחרי זה הקימו מחסומים, פתאום כל הארץ בוערת, כל הארץ להבה."

14.08.16

וואלה!

קיצונים חרדים בבית שמש המכונים "הקנאים" תלו שלטים כנגד הגיוס לצה"ל וקיבלו קנסות מעיריית בית שמש. בתמורה, הם פתחו במאבק נגד ראש העירייה מטעם ש"ס, משה אבוטבול. כאשר ניידת פיקוח באה לאכוף את הסנקציות אשר הוטלו על הקנאים, הקנאים תקפו אותה, רגמו אותה באבנים וניפצו את חלונותיה תוך סיכון חיי הפקחים. נוסף לכך, הפיצה הקבוצה כמות גדולה של שלטים נגד גיוס עם סיסמאות שונות, בהן: "לא אתגייס לצבא השמד." את השלטים הם תלו במרפסות רבות בשכונה "מתוך מטרה לייאש את הפקחים העירוניים", כלשונם.

16.08.16

ynet

מאות חרדים הבעירו פחי אשפה וחסמו צירים בכיכר השבת במחאה על מעצרו של עריק. חלקם אף יידו אבנים לעבר כוחות המשטרה וקראו קריאות גנאי כגון "נאצי" אל עבר השוטרים.

17.08.16

דה-מרקר

משרד הבריאות מזהיר כי היבואן 'דגי מהדרין בע"מ' אורז ומסמן דגים ללא רישיון יצרן ובתנאי תברואה ירודים.

19.08.16

ynet
ערוץ 10
ynet

כ-150 מפגינים השתתפו בהפגנה מול לשכת הגיוס בירושלים. בהפגנה היו גילויי אלימות, כאשר חלק מן המפגינים חסמו את הכביש בגופם, ואחרים השליכו אבנים לעבר כוחות המשטרה שהגיעו למקום. בנוסף, קטין נעצר בחשד שגרם נזק לניידת משטרה.

■ ■ ■ הערה: שיא החוצפה. ובתגובה, החרדים מתכננים להגיש תלונה נגד המשטרה על שימוש בכוח מופרז בהפגנה למען סרבן גיוס (ערוץ 10).

20.08.16

וואלה!

הורים בעלי חזות חרדית, צולמו ע"י משטרת התנועה של ישראל מסיעים את שמונת ילדיהם בתוך המכונית, כאשר כלי הרכב יועד לחמישה נוסעים לכל היותר.

20.08.16

קשת

ילדה בת 14 ודודה בן ה-25 (אחיה של אמה) ניהלו רומן, שבמהלכו הילדה נכנסה להריון בגיל 15. "התחלתי מערכת יחסים עם דוד שלי, התאהבתי בו והוא התאהב בי, וניהלנו מערכת יחסים רגילה," סיפרה הקטינה לחדשות 2. כאשר הרומן התגלה, שרותי הרווחה דיווחו למשטרה, שעצרה את הדוד. כיום אותו דוד נמצא בבית הכלא.

21.08.16

הארץ
News1
ערוץ 10
קשת

כ-60 חסידי ברסלב חולצו ע"י המשטרה מקבר יוסף, לאחר שהאוטובוס בו נסעו הותקף באבנים על ידי פלסטינים. החסידים הסתננו למקום כדי להתפלל למען הרב אליעזר ברלנד העצור בישראל וגם השתמשו באוטובוס פלשתיני שעמו נסעו אל לקבר.

21.08.16

ערוץ 10

נערים בעלי חזות דתית הציתו רהיטים בשעה חמש לפנות בוקר בשכונת רמות בירושלים. הם הציתו רהיטים שגררו לפתח המרכול ונמלטו. כוחות כבאות הצליחו להשתלט על השרפה.

27.08.16

ערוץ 10
ynet
ערוץ 10
הארץ
קשת

"רציתי לגאול את עם ישראל והחלטתי לגאול דרך הדקירה, מישהו משמיים שלח לי אות שאני אברהם אבינו ואני צריך להקריב אותה." אלה הדברים אשר אמר אב אשר דקר את בתו בחזה. "אני גם משוחח עם אברהם אבינו והדקירה היא סוג של גאולה," הוסיף בחקירתו.

■ ■ ■ הערה: על האב הזה אומרים שהוא משוגע, על "אברהם אבינו" אומרים שהוא צדיק. מה זה אומר על אלה שאומרים? והנה דוגמה לעוד משוגע (ynet), אוי, סליחה, צדיק.

28.08.16

ynet

פעוט בן שנתיים נמצא ע"י שוטרי סיור במודיעין עילית החרדית, הולך לבדו ברחוב, כשהוא על סף התייבשות. אביו אותר כעבור כמה שעות ונלקח לחקירה בחשד לרשלנות.

28.08.16

ynet

תינוקת בת פחות משנה נשכחה באוטובוס במודיעין עילית החרדית ונמצאה על ידי הנהג. המשטרה הצליחה לאתר את האב, תושב העיר, והוא נלקח לחקירה. זהו המקרה השני, בתוך זמן קצר שבו ילדים מוזנחים ע"י הוריהם במודיעין עילית.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

14.08.16

ynet
וואלה!

הזמר החרדי אבי בן ישראל תועד מוכר את מחלתו של חרדי, שחולה במחלה קשה, לערבי מקלקיליה בסכום של 600 שקלים. בסרטון נראה הזמר החרדי מעביר כסף אל הערבי והערבי אומר שהוא קונה את המחלה.

■ ■ ■ מי שקונה, הוא זה שצריך לתת את הכסף ולא להפך. ואח"כ מספרים לנו שלא צריך לימודי ליבה (ערוץ 10).

28.08.16

nrg

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר בישיבת הממשלה לשנת הלימודים שתיפתח בראשון לספטמבר ותכניס בשערי בתי הספר שני מיליון ו-185 אלף תלמידים. הוא נתן עדיפות ללימודי התנ"ך על פני לימודים אחרים וקשר זאת למילה "מצויינות". "היעד שלנו הוא לבצע מהפכה בחינוך שתהיה מבוססת על שני דברים: מצוינות וציונות," אמר נתניהו. 'מצוינות - כדי לאפשר לכל ילד וילדה לממש את הפוטנציאל שלהם. דבר שני - מורשת. קודם כל לימוד התנ"ך. זה הבסיס שבגללו אנחנו כאן, בגללו היינו כאן, בגללו חזרנו לכאן ובגללו גם נישאר כאן,' אמר.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

20.08.16

וואלה!
ערוץ 10
ערוץ 10
ynet

דוד עמר, אדם בעל חזות דתית, הוא הנהג שפגע בתאונת "פגע וברח" בילד בן שש ברחוב בר אילן בירושלים, ביום שישי האחרון. יוסי אלי, כתב ערוץ 10, דיווח כי אחד הכשלים שהובילו לתאונה הוא רמזור שלא פעל עקב כניסת השבת. עמר מואשם בעבירות של הפקרה אחרי פגיעה, נהיגה בקלות ראש או ברשלנות, עקיפה לפני מעבר חצייה, נהיגה ללא רישיון ונהיגה ללא ביטוח.


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

04.07.16

ערוץ 10
הארץ
כלכליסט
ערוץ 10
ynet
וואלה!
וואלה!
כלכליסט

שר החינוך, נפתלי בנט, יגיש לאישורה של ועדת השרים לענייני חקיקה את חוק הליבה החדש, לפיו סעיפים רבים ישונו ויקלו על מוסדות החינוך החרדיים, כך שיוכלו לקבל תקצוב מהמדינה גם ללא לימודי מקצועות הליבה. חדשות 10 חושף שלא רק שתבוטל חובת לימודי האנגלית, אלא שיוענק למוסדות החינוך התורניים פטור מלא מלימודי השפה. בנוסף, לא תהיה חובה ללמד מתמטיקה וכל מוסד יוכל לבחור אם ללמד את תלמידיו את המקצוע או אם לאו. כך, בעוד שבמצב הנוכחי ישנה דרישה ש-55% משעות הליבה יוקדשו למתמטיקה, אנגלית ועברית, בהצעה החדשה ניתן לכלול במסגרת זו גם לימודי היסטוריה, טבע, חינוך גופני - ותנ"ך.

■ ■ ■ הערה: הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, אמר כי "המחטף להעברת החוק במהירות בזק, שהחל כבר בימים הספורים שהוקצבו לתגובת הציבור לתזכיר הצעת החוק, התקיים אך ורק בגלל האיום של גפני וחבריו להפיל את הממשלה... החוק מבשר פיגוע קטלני למשק הישראלי וחוסר אחריות לאומי." (דה-מרקר)

06.07.16

דה-מרקר

היוצאים בשאלה מגיעים לעולם החילוני חסרי כל, בלי כסף, בלי השכלה, בלי תמיכה וברוב הפעמים לאחר שהמשפחה נידתה אותם. המדינה אינה עוזרת להם להשתקם כלכלית ופיזית מההזנחה שאותה חוו במגזר החרדי.


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

25.07.16

דה-מרקר
וואלה!

לטענה שטוענים בחברה החרדית לפיה אין צורך לכפות לימודי ליבה על מערכת החינוך החרדית, כי "את כל מה שאתם לומדים ב-12 שנות לימוד, אנחנו משלימים בחצי שנה של מכינה" - אין שום אחיזה במציאות. היא שקרית. כך עולה ממחקר ענק של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שנעשה בשיתוף ה-OECD, ובדק את מיומנויות הבוגרים בישראל ב-2014-2015.

יומן חופש