הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 143: ספטמבר-אוקטובר 2015

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

לא מקרה: המחבלים מחפשים לפגוע בדתיים
"לא עולים להר הבית, אל תרצחו אותנו": הפנייה של העיתון החרדי לערבים
תשתית למדינת הלכה
סקר: 55% מהציונות הדתית - יגאל עמיר לא רצח את רבין
תכנית חובה בחינוך הממלכתי-דתי: "לעורר את הכמיהה לבניית בית המקדש"
תקציב הישיבות יוגדל רטרואקטיבית ל-984 מיליון שקל ב-2015
הבטחת ההכנסה לאברכים עושה קאמבק: יקבלו 2,600 שקל בחודש

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

04.09.15

ynet
כלכליסט
דה-מרקר

שר הכלכלה אריה דרעי, אסר על מכון הייצוא להפעיל את הביתן הישראלי בתערוכת IBC 2015 באמסטרדם בימי שבת וחג. תערוכת IBC היא התערוכה הגדולה בעולם לתקשורת בידורית, ולתעשיית ההייטק הישראלי נוכחות רבה בתערוכה. במשך שנים הביתן הישראלי היווה מוקד משיכה ללקוחות המחפשים חדשנות טכנולוגית בתחום. השנה, מעבר לנזק הכלכלי שייגרם לחברות הישראליות המציגות בביתן (כ-20 חברות), ייגרם נזק תדמיתי לישראל.

נציגי חברות הסטארט-אפ הישראליות המשתתפות בכנס באמסטרדם הודיעו כי בניגוד לדרישתו של דרעי, הם יפעילו את הביתן, אולם הנספחים המסחריים במשרד הכלכלה פגעו בחברות כי הם דחו פגישות, באופן חד צדדי, בימי השבת והחג, ולכן פגישות רבות בוטלו כליל בעקבות הדחייה (כלכליסט).

07.09.15

הארץ
נענע10

משרד החינוך דורש ממורים חדשים בחינוך הממלכתי-דתי למלא שאלון דתיוּת, לפיו נמדדת רמת הדתיוּת של המורה. מורים אשר לא עומדים בקריטריונים הדתיים, מודחים מללמד בכיתות. במסמך נכתב כי החוק מסמיך אישור או פסילה של מינויו או המשך עבודתו של מנהל או מורה מנימוקים דתיים ומטעמים שבאורח חיים. מנהלי בתי ספר כינו את המסמך בשם "שאלון הבושה".

מורה למתמטיקה או אנגלית לא צריך להיות דתי.

19.09.15

קשת

אוניברסיטת בר אילן סילקה סטודנט מהמעונות, כי אב הבית ראה אותו מסתובב במעונות כשהוא לא חובש כיפה. "מדור מעונות הודיע לי שאני לא מתקבל למעונות של בר אילן מכיוון שלאורך השנה החולפת לא הקפדתי לשים כיפה בשטח הקמפוס. אב הבית אחראי על ההחלטה הזו," סיפר הסטודנט. מאוניברסיטת בר אילן נמסר בתגובה: "כל סטודנט המבקש להתגורר במעונות של האוניברסיטה חותם על התחייבות לשמור על אורח חיים דתי - וכיפה היא חלק מאורח החיים הדתי. בנוסף להתחייבות בכתב, המחויבות הזאת גם מובהרת לסטודנטים במהלך הריאיון עם אחראית המעונות לגבי הנהלים."

"אנטישמיות," היו צווחים, אילו היו מסלקים חובש כיפה ממקום מסוים.

09.10.15

הארץ

ח"כ ניסן סלומיאנסקי מהבית היהודי, ניסח הצעת חוק לפיה יהיה חייב שופט בית המשפט "לפנות אל עקרונות המשפט העברי" (כך נכתב בפירוש, בניגוד לחוק הקיים), ואל "עקרונות הצדק, היושר, השלום" וכו', בטרם יוכל למצוא תשובה בדרך של היקש. בכך ההצעה הופכת את עקרונות המשפט העברי - שעל מקורותיו נמנים המשנה, התלמוד ופסיקות הלכה - לחלק אינטגרלי מהמשפט הישראלי, בלי הסינון שבחוק הקיים.

נדחה רוע הגזרה בינתיים (הארץ).

12.10.15

דה-מרקר

התקציב לישיבות גדל פי 2.17 לעומת התקציב המאושר רטרואקטיבית לתחילת 2015. התקציב שאושר ב-2014 עמד על 454 מיליון שקל. התקציב בפועל היה 555 מיליון שקל. על פי ההסכמים הקואליציוניים של המפלגות החרדיות, בתקציב 2015 צפויה עליה דרמטית ל-984 מיליון שקל.

ובינתיים הקואליציה הפילה חוק הטבות לחיילי מילואים. סתם שתדעו מה הן העדפות הממשלה (דה-מרקר).

18.10.15

ynet

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) פרסמה היום סטטוס בפייסבוק שבו היא תוקפת בחריפות את יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ ניסן סלומינסקי, ואת מפלגתו, הבית היהודי, והאשימה אותם בשחיתות. שפיר כתבה: "בזמן שמדינה שלמה מתמודדת עם אירועי טרור רצחניים, החליטו אתמול בבית היהודי להעלות להצבעה מזורזת את הצעת החוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' להנצחת השחיתות בחטיבה להתיישבות. אין כמו הידרדרות במצב הביטחוני כדי לגרוף עוד כמה מאות מיליוני שקלים בלתי-מפוקחים לכיסם של עסקני המפלגה של בנט, על חשבונכם כמובן."

 

23.10.15

כלכליסט

ההסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד ליהדות התורה מחזיר לוועדת השרים לענייני חקיקה את חוק הבטחת הכנסה לאברכים, שהינו חוק עוקף בג"ץ, לאחר שהוחלט כי החוק מפלה סטודנטים חילוניים. על פי הצעת החוק, יקבלו האברכים מביטוח לאומי 2,600 שקלים בחודש. כמו כן יהיו זכאים להבטחת הכנסה גם אברכים שהם אבות לילד אחד ומעלה (בעבר זכו לקצבה אבות לשלושה ילדים ומעלה). בנוסף, בניגוד לנהוג בעבר, גם אברכים שבבעלותם דירה יזכו בקצבת הכנסה. עד היום ניתנה הקצבה מהביטוח הלאומי רק למי שמיצו את כושר ההשתכרות, כלומר עבדו או אינם יכולים לעבוד, ואילו לפי ההצעה, גם אברכים שבחרו לא לעבוד ייהנו מהבטחת הכנסה. כדי למנוע את "אי-השוייון" גם סטודנטים חילוניים בעלי ילד אחד יהנו מהקצבה.

 


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

31.08.15

ynet

סקר "פיו" שפורסם בנוגע למגזר האורתודוקסי בארצות הברית, מגלה עלייה דמוגרפית משמעותית במגזר, ביחס לקבוצות אחרות ביהדות ארה"ב. האורתודוקס האמריקאי שונה מהותית מכלל יהודי ארצות הברית, החל בהשתייכותו הפוליטית וכלה בשונוּת בהשכלה ובדמוגרפיה. האורתודוקס האמריקאי מביא יותר ילדים, עני יותר, משכיל הרבה פחות ומסוגר בקהילתו. הסקר הצביע על העובדה שפניה של יהדות ארה"ב עומדת להשתנות.

אם האורתודוקסים האמריקאים חושבים שלציבור האמריקאי יש סבלנות לשטויות שלהם, כמו בארץ, הם טועים.

09.09.15

nrg
ynet
הארץ
News1

חברי הוועדה למינוי דיינים, בראשות השר יובל שטייניץ, הצביעו בשעות הלילה על 22 דיינים חדשים, בחרו דיינים שמרנים, ומצב זה עלול להביא למצוקה קשה למתדיינים, ביניהם מסורבות גט ובעלי תיקי גירושין לא פתורים. בנוסף, בין הדיינים החרדים ניתן למצוא בני משפחה שנפסלו עקב קרבה משפחתית בזמנה של ציפי לבני כשרת המשפטים.

קראו את דבריה של טוענת רבנית עו"ד אסנת שרון במאמרה: "נפוטיזם, פוליטיקה ושנאת נשים: כך פעלה הוועדה למינוי דיינים." (ynet)

20.09.15

ynet

אריאלה שטרנבך, כתבת ynet, הצליחה להסתנן לכת "נשות הטאליבן" ולצלם אותן בשעות הפנאי שלהן. מהתחקיר עולה כי מדובר בנשים מאוד מסוגרות, שחושבות שגברים בעלי יצר מיני בלתי ניתן לשליטה, ולכן עליהן לכסות את עצמן ולהימנע ממפגש עמם. בנוסף, הן לא מאפשרות לילדיהן להיחשף אפילו לחברה החרדית.

 

20.10.15

הארץ

תוכנית לימודים רשמית של משרד החינוך שנקראת "התעודה החברתית שלי", מטיפה לבני בית הספר היסודי רעיונות דתיים על בניית בית המקדש השלישי. התלמידים ספק יכולים, ספק נדרשים, לציין את מידת הצלחתם לעמוד בדרישות המפורטות. אלה כוללות, לצד "תפילה מעומק הלב שייבנה המקדש", גם "שאזכה לקיים בו הקרבת קורבנות." ד"ר אביעזר וייס שניהל בעבר את תיכון צייטלין בתל אביב ועמד בראש המכללה האקדמית לחינוך "גבעת וושינגטון" - מבקר את "אהבת הארץ והמקדש": "התוכנית הולכת בכיוון אידאולוגי אחד ברור מאוד: צריך לבנות מהר את בית המקדש, כדי שעם ישראל יהיה הכי בעולם. אין שום חשיבה ביקורתית, דיון אינטלקטואלי או הצגת תפיסות שונות, גם לא בקשר לבית המקדש. זה לא חינוך אלא שטיפת מוח," הוא מסביר.

 

25.10.15

נענע10

ישראל רוזנר, כתב דתי מערוץ 10, עשה כתבה על "השד הדמוגרפי". לפי הכתבה - לקראת 2059, מחצית ממדינת ישראל תהיה מורכבת מחרדים. רוזנר שאל אנשים מהציבור החרדי כיצד מדינת ישראל תוכל להתקיים במצב שכזה, והתגובות נעו בין יהירות וזלזול ואף הגיעו לאלימות מילולית ופיזית מאחד המרואיינים שהתפרץ לשידור ודרש שצוות הצילום יסתלק מהמקום כי מדובר במקום של חרדים בלבד.

חילונים, זהו העתיד.

28.10.15

הארץ

החינוך החרדי האשכנזי מקדיש מאמץ מיוחד לגיוס תלמידים ממשפחות חילוניות ומסורתיות באמצעות "לב לאחים", והמאמצים נושאים פרי. מנתונים חלקיים של משרד החינוך עולה שכעשרת אלפים תלמידים ממשפחות חילוניות ומסורתיות לומדים כיום במסגרות חרדיות השייכות ל"חינוך העצמאי". לדברי בכירים בחינוך החרדי, המספר אף גבוה יותר ומגיע ל-17 אלף.

 


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

30.08.15

ynet
נענע10

מאות תלמידים, הורים ומורים ברמלה מחו נגד החלטת משרד החינוך לקצץ בתקציבי בתי הספר הנוצריים, טענו להפליה ביחס לבתי ספר חרדיים, וטענו כי בתי ספר חרדים מקבלים פי 10 ממה שמוקצה להם.

 

31.08.15

ynet
קשת
nrg

בתכני בית ספר חרדי השייך למוסדות חרדיים מפלג סאטמר הקיצוני בצפון-לונדון, נכתב ש"גויים הם רשעים" כחלק מלימודים על השואה. זו רק דוגמה אחת מתוך שורה של מסמכים שחשף העיתון הבריטי "אינדיפנדנט". המקור שהדליף את הדברים מסייג את הקישור לשואה. "זה לא מתייחס לזה בבירור," אמר, "זה מסמך שמלמד ילדים מאוד צעירים לפחד ולהתייחס ללא-יהודים בחשדנות, מפני שזה מה שהם עשו לנו בעבר." המקור, שרצה לשמור על אנונימיות הוסיף כי "זה לא שיעור היסטוריה - אי אפשר לומר את זה. זה משל שמלמד ילדים לנהוג בקיצוניות, לשנוא ולפחד מהעולם החיצון." אמילי גרין, שלימדה בבית ספר "בית רחל" לבנות, אחד המוסדות העומדים במרכז השערורייה, תיארה את סוג הלימודים הזה כשטיפת מוח. לדבריה, "פסיכולוגית, אתה מפחד כל כך מהעולם החיצון אחרי שהסבירו לך כמה מסוכנים ורעים הלא-יהודים, וזה מקשה עליך לעזוב."

 

31.08.15

וואלה!

אב חרדי מהיישוב רכסים, בן 52 ואב לשמונה ילדים וילדות, התאבד השבוע לאחר שבתו הושפלה ונדחתה ממוסד לימודי מטעמים גזעניים, לדעתו.

אריה דרעי, יו"ר ש"ס, אמר לילדי המנוח: "עכשיו הלך לכם אבא, אבל יש לכם אבא שבשמיים שילווה אתכם בכל צעד." (וואלה!) - אילו ש"ס הייתה ממגרת את הגזענות, לא הייתה ש"ס, והמבין יבין.

01.09.15

ynet

קובץ אקסל שנשמר במחשבי בית הספר החרדי הרא"ם, והגיע לידי ynet, מראה כי שמות ילדים ממוצא ספרדי הודגשו בצבע צהוב. חרדי ספרדי שבנו התקבל לתלמוד התורה האשכנזי היוקרתי בקריית משה, מסביר מדוע הוא מוכן להיות חלק ממערכת מפלה וטוען ש"ככה זה בכל מקום."

 

06.09.15

קשת

חוברת חדשה להדרכת כלות מתארת נשים לפי המאפיינים הבאים: מונעות על ידי רגש, כוחן בכניעותן, פחדניות, קשות לפיוס ונתונות למצבי רוח משתנים. הגברים מאופיינים ע"י דחף לכבוד ושלטון, קלים לפיוס, ובעלי מעוף הפועלים על פי ההיגיון. מחברת העלון, נחמה כהן, אמרה כי היא עומדת מאחורי הדברים שפרסמה: "יש דברים שאנחנו לא יכולים ללכת כנגד הטבע."

 

20.09.15

ynet

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, הורתה לעיריית ירושלים להסיר את שלטי הצניעות בשכונות החרדיות בבירה. העירייה פועלת זה כמה שנים להסיר שלטי צניעות חדשים, אך היא אינה מסירה שלטים ותיקים הנמצאים בשכונות עשרות שנים. עו"ד אורלי ארז-לחובסקי, מהמרכז הרפורמי לדת ומדינה, כתבה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, וזילבר השיבה בשמו מכתב חריף. "בפסק הדין בעניין בית שמש נקבע כי העובדה שהשלטים עומדים במקומם במשך שנים רבות רק מעצימה את רשלנותה של העירייה במילוי חובתה כדין, ומכאן שהיא בוודאי לא יכולה לשמש כאמתלה לשהות נוספת במילוי חובתה של העירייה להסרת שלטים אלה."

 

27.09.15

קשת

הרב הראשי לשעבר ורבה הספרדי של ירושלים, הרב שלמה עמר, גינה בחריפות את רצח הנערה שירה בנקי ז"ל במצעד הגאווה בירושלים, אך מנגד טען שהומוסקסואליות היא תועבה ויש להילחם בה.

מדברי התגובה שנמסרה מלשכת שלמה עמר כפי שפורסמו בוואלה! ("תשובתו של הרב הייתה נחרצת נגד מעשי אלימות והרצח שנעשה על ידי אדם שהכתים את הציבור החרדי כולו והוא מעשה שלא ייסלח.") - ניתן ללמוד שמה שחשוב זה הכתם על הציבור החרדי.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

30.08.15

וואלה!

אהרון צבי קורלנדסקי, חרדי בן 34 מירושלים, הואשם בגין תקיפה של חייל חרדי. האישום שהוגש לבית משפט השלום בירושלים מייחס לו עבירות של תקיפת עובד ציבור והעלבת עובד ציבור, בגין תקיפת החייל והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. זו הפעם הראשונה לאחר חודשים רבים בהם הותקפו חיילים חרדיים ע"י חרדים, שבה מוגש כתב אישום שכזה.

מאוחר מדי ומעט מדי.

04.09.15

וואלה!

אליעזר גולדיס העיד כנגד אהרון צבי קורלנדסקי, חרדי בן 34, שהואשם בשבוע שעבר בתקיפה של חייל חרדי. מאז הוא תחת מתקפה קשה מהציבור החרדי שסביבו. חרדים קיצוניים פרסמו ברבים את עדותו של גולדיס בשכונות חרדיות במרכז ירושלים דוגמת גאולה ומאה שערים. מאז, הפכו גולדיס ומשפחתו למטרה. גולדיס מספר כי מקללים אותו, יורקים עליו, מטרידים אותו טלפונית ורכבו הושחת. גם אביו של גולדיס מצא עצמו מותקף על ידי הקיצונים החרדים.

 

07.09.15

קשת

יהודה גליקמן, קצין חרדי שאחראי על גיוס חרדים לצבא, הותקף ע"י חרדים עקב עיסוקו, לאחר שחרדים פרסמו את פרטיו האישיים. גליקמן החליט לשכור חוקר פרטי כדי לאתר את המסיתים והצליח להשיג ראיות מרשימות. "בירכו אותו שימות מהר, מתקשרים ממספרים חסויים, מקללים אותנו," סיפרה אשתו של יהודה גליקמן על הקמפיין האישי נגד בעלה. "מעבירים לנו מסרים כמה גרוע מה שאנחנו עושים ושאנחנו בכלל לא שייכים למגזר. בעלי כבר ספג ביצים ברחוב, כל כך הרבה מסיתים לאלימות ולפגיעה בו - קראו לא לצרף אותנו למניין, ואני חוששת שמישהו יעשה מעשה שאני לא יכולה להעלות על דל שפתותיי."

 

22.09.15

ynet
nrg

ראש ישיבה בשם אברהם משה שטיינהרטר נעצר לאחר שצעיר שלמד בישיבתו התלונן כי ביצע בו שורה של עבירות מין מאז היה בן 14. בבקשה להארכת מעצרו נטען כי החשוד ביצע מעשים מגונים, מעשה סדום, והטריד מינית קטין בן 14, ובמשטרה חוששים כי היו עוד קטינים בישיבה שנפגעו מהרב.

 

06.10.15

nrg
נענע10
nrg

שמעון עמר, רב מקהילה חרדית באופקים, נעצר בחשד שתקף מינית שלוש צעירות שפנו אליו, ותוך ניצול מעמדו בקהילה, ביצע בהן מעשים מגונים ומעשי סדום. המשטרה חושדת שהרב ניצל את מעמדו כסמכות רוחנית ואת חולשתן של הבנות. על פי החשד נוצרו יחסי תלות, וכאשר מצבן הנפשי של הקורבנות היה מעורער, ביצע בהן הרב את המעשים. במהלך דיון הארכת המעצר, ציין נציג המשטרה כי נגד הרב התנהל בעבר תיק שנסגר, בגין עבירה זהה משנת 2004. הרב מכחיש את הטענות נגדו.

בתאריך 21.10.15 הוגשה כנגד אותו רב, הצהרת תובע לקראת כתב אישום (נענע10, nrg‏, ynet).

11.10.15

הארץ
קשת
ynet
News1
נענע10
nrg
כלכליסט
גלובס
וואלה!

הרב הראשי לישראל לשעבר, יונה מצגר, מואשם בשורת עבירות שחיתות ובהן קבלת שוחד בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים, גניבה, מרמה, הפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע והלבנת הון. במרבית המקרים נטען כי נהגו האישי של מצגר, חיים אייזנשטט, שימש גם כשליחו לקבלת הכסף וקיבל נתח ממנו.

 

18.10.15

ynet

נערים חרדים השליכו אבנים לעבר צוות כיבוי שפעל לכיבוי רכב שעלה באש בשכונת גבעת שאול בירושלים.

 

23.10.15

וואלה!

תושב נחלאות בירושלים שתקף קשישה בת 72 ש"נחשדה" ע"י קהילתו החרדית בכך שהיא "פדופילית" ותקפה מינית את בניו - נכנס לכלא לשנה וחצי. קהילתו ערכה לכבודו מסיבת פרידה. הרב משה שפירא, דמות רבנית מוכרת ובעלת השפעה בחוגים החרדיים בירושלים, עשה לאישה "משפט שדה" ושלח ארבעה מחסידיו לתקוף את האישה בת ה-72. "צריך פשוט להכות אותה עד לאשפוז," הסביר להם. החסידים הכו אותה בכל חלקי גופה. הם כפתו אותה באזיקונים והלמו בה עד שרגלה נשברה.

מי שצריך תזכורת לפרשה האיומה הזו ולמחדל של החברה החרדית, מוזמן לקרוא (הארץ, ישראל היום, נענע10).

23.10.15

nrg
ynet
News1
כלכליסט

יוסף אהרונוב, יו"ר עמותת 'אגודת צעירי חב"ד', מואשם בגין עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, שימוש במרמה, ערמה ותחבולה במטרה להתחמק ממס ועבירת רישום כוזב במסמכי תאגיד. אהרונוב קיבל במרמה כספי תרומות שיועדו לחב"ד, על ידי כך שפתח חשבון בנק פרטי בבעלותו על שם "חב"ד צ'רנוביל צ'ילדרן", והורה לתורמים מחו"ל להעביר לחשבון הנ"ל כספים. בהמשך הורה אהרונוב להנהלת החשבונות של העמותה לא לרשום את מלוא התרומות אשר הועברו לאותו חשבון וכן לרשום תרומות שנתקבלו - כהלוואות. בנוסף, אהרונוב נטל לעצמו שכר חודשי מהעמותה למרות שלא היה רשאי לכך, בהיותו חבר בוועד העמותה, הורה להנהלת החשבונות לא לרשום בספרי העמותה כי שולם לו שכר חודשי והצהיר בפני הרשויות שאינו מקבל שכר מהעמותה.

 

23.10.15

nrg
הארץ
ynet

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) הסית בפייסבוק כנגד השופט פוגלמן וכתב כי "שופט בית המשפט העליון שם את עצמו בצד של האויב... על זכויות רוצחים הוא מגן, ובכך מונע ענישה מרתיעה ומסכן חיים." בעקבות זאת, משמר בתי המשפט תיגבר את האבטחה סביב שופט בית המשפט העליון.

בנט (ראש הבית היהודי) אמר בעצרת לזכר רבין: "אם נקל ראש בביטויי השנאה נמצא עצמנו שוב מוכי יגון." (ynet) - אז אמר...

24.10.15

וואלה!

מכון הסקרים "מסקר" את תוצאות הסקר המיוחד שבוצע בקרב המגזר הדתי-לאומי לציון 20 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין. מן הסקר עולה כי 55% מהציבור חושב שיגאל עמיר כלל לא רצח את רבין. 68% מהנשאלים אמרו כי יש לקצוב את עונשו של עמיר, המרצה מאסר עולם. 73% סברו שישנם גורמים אחרים העומדים מאחורי הרצח, ושעמיר לא עשה זאת לבדו.

מדינת ישראל והחינוך הקלוקל שהיא מממנת - האשמים הראשונים במחדל.

24.10.15

nrg

רב ממרכז הארץ בן 53, נעצר בחשד למעשים מגונים ובעילת קטינה. הוא חשוד כי נהג לבצע מעשים מגונים ואף לקיים יחסי מין מלאים עם הצעירה מאז שהייתה בת 12, ועד שהגיעה לגיל 17. בנוסף הוא, חשוד בתקיפה ואיומים.

 

25.10.15

ynet

במהלך בחינה רשמית של הרשויות בארצות הברית, שנועדה לבחון את ידיעות הילדים בשפה האנגלית, תועד מורה חרדי מחסידות סאטמר כשהוא עוזר לילדים להשיב על שאלות ואף מסמן תשובות בדף הבחינה. הפרשה התפרסמה ב"ניו-יורק דיילי ניוז", וגרמה מבוכה לאחר שאך לפני חודשיים הודיעה מחלקת החינוך בניו-יורק על פתיחת חקירה נגד בתי ספר חרדיים, בחשד שאינם עומדים בקריטריונים החינוכיים של המדינה. מדובר בבחינת-רשות מצד הרשויות האמריקאיות - אך תוצאותיה עשויות להעניק מימון פדרלי למוסד.

 

27.10.15

הארץ
ynet
nrg

הרמטכ"ל רא"ל גדי אייזנקוט החליט לנזוף ברב הראשי לצה"ל, תא"ל הרב רפי פרץ, בעקבות הכרה לא מוצדקת בתארים שונים ברבנות הצבאית, שהביאו להגדלת משכורותיהם של קצינים, שזכו בהכרה זו, בעשרות אלפי שקלים ללא הצדקה. מדובר בתארים של רבני עיר מטעם מועצת הרבנות הראשית לישראל - אף שהדבר לא נדרש מתוקף תפקידיהם הצבאיים.

 


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.09.15

נענע10

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, האפיפיור והאו"ם - נשפטו ע"י גוף רבני בשם "הסנהדרין" שדן אותם ל"דין תורה". הדיון המשפטי התנהל בעיר דוד שבירושלים תחת הכותרת "הר ציון נגד הר עשיו". כתב האישום שניסחו רבני הסנהדרין נגד הנתבעים חמור במיוחד וכולל סעיפי אישום קשים שנוגעים לתמיכה בפלסטינים וחתימת הסכם הגרעין עם איראן.

 

16.10.15

וואלה!

הרב אליעזר ברלנד, החשוד בביצוע מעשים מגונים בנשות קהילתו "שובו בנים" ומסתתר בחו"ל, הורה לחסידיו להיכנס למתחם קבר יוסף שבשכם ללא תיאום (לאחר שהקבר הוצת ע"י מחבלים פלסטינים).

"כניסת ישראלים לשטחי A מסכנת חיים," אמרו במשטרה. "לא פעם הזהרנו את הציבור וגם עכשיו אנחנו חוזרים ומזהירים: חל איסור מוחלט להיכנס לשטחים אלו וזו הפרת צו בנוסף לרמת הסיכון." מה אכפת לברלנד ולחסידיו לסכן שוטרים ישראלים?

17.10.15

ynet

נשים "חוזרות בתשובה" מפרסמות סרטים שבהם הן קורעות "בגדים לא צנועים" במטרה שהתהליך יביא לרגיעה ולהפסקת הפיגועים כנגד ישראל. ערוץ היו-טיוב של המדרשה התורנית לבנות "תפארת דבורה רבקה" באשדוד, בראשות הרב יאשיהו פינטו, הציג לא-מזמן בגאווה טקס שריפת בגדים לא צנועים של התלמידות, ובאתר "אור לנוער" דווח על 'מעמד דומה שגרם ל"קידוש שם שמים עצום".'

האם הסרטון נראה לכם הגיוני? אם כך אז בוודאי גם זה (כלכליסט, ynet). האם אתם עדיין חושבים שאינכם עובדי אלילים?

22.10.15

ynet

בצל איומי הטרור הפלסטיני, עשרות אלפי מבקרים פקדו את "קבר רחל" תחת אבטחה כבדה מאוד של מג"ב עוטף ירושלים וחטיבת עציון. סגן שר הביטחון סיפר כי הוא נוהג לפקוד את קבר רחל מדי שנה: "אני לא חושב שהשנה מגיעים פחות," אמר, "ברוך ה' עם ישראל בוטח בכוחות הביטחון, ויודע שזכות רחל אמנו מגנה, וכך הציבור מגיע." הוא קרא לציבור: "אל תחששו להגיע. אני בטוח שאני משמש פה למפקד המחוז שאמר, בשם משטרת ירושלים: תבואו, המקום אובטח לחלוטין. אנו מקוים שבסייעתא דשמיא (בעזרת ה') הכל יעבור בשלום - והכי חשוב שיתקבלו התפילות."

הסירו את האבטחה, ונראה מי אמיץ לבוא.

27.10.15

וואלה!
ynet

סגן עורך העיתון החרדי "משפחה", אריה ארליך, כתב מאמר ובתחילתו כתב בשפה הערבית ופנה לאוכלוסיה הערבית בבקשה שלא לפגוע בחרדים בטרור הסכינים ופיגועי הדריסה, כי חרדים לא עולים להר הבית.

תומר פרסיקו כתב על המאמר המדובר (7minim): "הטור הוא תיאודיציה, כלומר צידוק הדין. יש כאן הסבר לקוראים המבקשים להבין במה חטאו החרדים שהם נרצחים. ארליך אומר: לא אנחנו חטאנו, אלא הם, והם מביאים עלינו אסונות. שנית, הטור אינו פנייה אל הפלסטינים, אלא פנייה אל הציונות הדתית דווקא, וכעוד דרך שבה חלקים מהחברה החרדית מנסים לבדל את עצמם. לאמור: אתם טועים, אתם חוטאים, אתם מביאים לאסונות - ואנחנו לא כמוכם." מעולה שיש את מי להאשים. בעיתון פלסטיני נכתב בתגובה: (nrg) חרדים מבקשים לא לראות בהם מטרות ל"פעולות" אבל נמשיך את הטרור בכל מקרה. כך חרדים "נלחמים" בטרור.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.09.15

קשת
ynet

חמישה בני ישיבה אמריקנים שרצו להגיע למערת המכפלה, אך בשוגג מצאו עצמם בשכונת ג'בל ג'והר בחברון, הותקפו על ידי עשרות מתפרעים שיידו לעברם אבנים ומקלות ואיימו לעשות בהם לינץ'. חייהם ניצלו תודות לתושב פלסטיני מהשכונה שהחביא אותם עד להגעת כוחות הביטחון. אחד מבני הישיבה סיפר על שקרה: "הם התחילו לצעוק 'יהודי יהודי' ואז הגיע תושב המקום ואמר לי לבוא איתו. הגעתי לבית שלו וראיתי שהמכונית שלי נשרפה, התפילין נשרף, גם הדרכון והכסף. אחרי חצי שעה הגיעו יהודים (הכוונה לכוחות הביטחון) והוציאו אותי משם. ברוך השם אני חי, אבל איבדתי הכול."

 

06.09.15

nrg

בני זוג שגרו בשכונת רוממה בירושלים, מצאו את מותם עקב הפעלת פלטת שבת. מממצאי החקירה הראשונית של שירותי כבאות והצלה ירושלים מראים כי בני הזוג מתו בשל שאיפת הגז הרעיל שנפלט לאחר שהניחו את פלטת השבת על הגז בטרם כניסת השבת וסגרו את חלונות הבית. בתחילה, נפלט גז רעיל (חד תחמוצת הפחמן), ולאחר שהגז גרם לזוג לאבד את ההכרה וגם כיבה את האש, השתחרר גז בישול.

 

10.09.15

nrg

"פלטת שבת", הפועלת על אש גלויה ולא על חשמל, שתחתיה הונחו נרות נשמה, שוב סיכנה את תושבי הבית שהפעילו אותה, לאחר שהחלה לבעור והציתה את המטבח, וכמעט גרמה לשריפת המבנה. בצירוף מקרים, המקרה התרחש מספר ימים לאחר מותם של בני זוג באותה שכונה בשל פלטה דומה, במקרה בו נחנק הזוג למוות.

 

14.09.15

קשת
ynet
ynet
נענע10
קשת
נענע10

אמיר אוחנה, בן 28 מחסידות ברסלב, נעדר לאחר שיצא להתבודד ביער באומן שבאוקריינה. אמיר חולה במחלת האפילפסיה ולכן חברות הביטוח לא היו מוכנות לבטח אותו. למרות מחלתו ולמרות שהוא אינו מבוטח, הוא יצא לאומן. במתחם ברלסב באומן, בסמוך לציון קברו, התפללו הישראלים השוהים במקום לשלומו של הנעדר. אשתו של אמיר טוענת: "אף אחד מהמדינה שלי לא יוצר אתי קשר, לא שולח משלחת חיפוש, לא עוזר לי למצוא אותו."

נמצאה גופתו של אמיר אוחנה. אחד המשתתפים בלוויתו אמר: "הוא זכה. רבי נחמן רצה אותו אצלו. זה היה התיקון שלו. זכה לגמור את החיים שלו בטבילה במעיין." (nrg)

07.10.15

ynet
נענע10

רוב מוחלט מקורבנות גל הטרור הנוכחי הם חובשי כיפות, בעלי חזות דתית או חרדית, לצד חיילים. במערכת הביטחון חושבים כי הדבר מכוון. גם בסרטוני ההסתה המופצים ברשות הפלסטינית, בהפקת מערכת התעמולה של חמאס, הדמויות המרכזיות בצד היהודי הן דתיות: על ראש ה"קורבנות" כיפות בולטות, צמוד ללחייהם מסתלסלות לעתים פאות, חלקם עטופים בטליתות - עושים את דרכם אל התפילה או ממנה בסמטאות ירושלים העתיקה. מומחים בנושא טוענים כי המחבלים מעדיפים לפגוע בדתיים פשוט כדי להימנע מ"טעות בזיהוי". כך לא יפגעו בשוגג בתיירים שאינם יהודים, המרבים לבקר באזורי העימות, או בתושבים ערבים.

ואלוהים בעת הזו יידום. החרדים מתעקשים שלא לחשוש: "זה בגלל שאנחנו מייצגים את היהדות, השם שומר עלינו," ומקווים שברגע שיחזרו לישיבות גל הפיגועים יסתיים (נענע10).


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

04.10.15

ynet

לוורד חג'אג' (26), סטודנטית לעיצוב גרפי ב"שנקר", נמאס ממסחרת הטלפונים הבלתי פוסקים: "הייתי מקבלת שיחות על שיחות מעמותת 'קבר רחל'," היא מספרת, "והתדירות רק הלכה והחריפה. אבל רק בשנה האחרונה הבנתי עד כמה המסחור הדתי רלוונטי, בייחוד בבחירות האחרונות שערבבו הבטחות דתיות כמו גן עדן, אם תצביעו למפלגה ה'נכונה'." לכן היא "יצרה" מספר מוצרים. המרכזי שבהם - אתר בשם "שומרי השם", שבו ניתן "לרכוש" ברכות ושאר מוצרי צריכה דתיים-רוחניים, כגון זיווג או כניסה לגן העדן. התעריפים שונים ומשונים, בהתאם למידת הדחיפות, כשהמבקרים מתבקשים לגשת למיצג, להקליק ולהיוושע. "התחושה שליוותה אותי הייתה שמישהו לקח את האמונה המאוד טהורה שלי, והמיר אותה בכסף. ש'קדוש' הפך למילה זולה ומסחרית. אמרתי לעצמי: רגע, האם דבר שמשלמים עליו בכסף יכול בכלל להיות קדוש? ואיך הקדושה הפכה לדבר שלא צריך לקום בשבילו מהספה?"

 

11.10.15

News1

מכון שורש לחברה וכלכלה בישראל, בראשות דן בן-דוד, פרסם דו"ח ולפיו מדינת ישראל צועדת בדרך של אבדון. בדו"ח מפורסם כי האוכלוסיה החרדית ואורח חייה - מובילים את ישראל בדרך שאינה בת-קיימא לאורך זמן. בין הדברים שנבדקו: מספר אנשי הסגל הבכירים באוניברסיטאות המחקר ביחס לאוכלוסייה ירד ביותר מ-50% במהלך ארבעת העשורים האחרונים, בעוד שגדל מספרם של החרדים ששנות הלימוד שלהם אינו עולה על שמונה. למעשה, כמחצית מאוכלוסייתה העתידית של ישראל, מקבלת היום השכלה של עולם שלישי בתחומי הליבה.

 


כללי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

18.09.15

קשת
וואלה!
nrg

פעילי זכויות בעלי חיים נכנסו לתוך ישיבת "בעלז" באשדוד ורצו לעצור את טקס מנהג הכפרות באמצעות תרנגולות שנערך במקום. בפתח תקווה התפתח עימות בין פעילי זכויות בעלי חיים לבין מתפללים בבית הכנסת ברחוב פרנקפורטר בעיר. במקרה זה, התפתחה תגרה בין יושבי בית הכנסת לאנשי הארגון שהגיעו למקום על רקע מנהגי הכפרות.

 


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

08.09.15

ynet
nrg
נענע10
ynet

משלחת מדענים גילתה במערה בדרום אפריקה זן לא מוכר של אדם קדמון. הם כינו אותו בשם "הומו ניאלידי". מבחינה ראשונית של הפליאונתרופולוג ג'ון הוקינס עולה שהזן החדש מתאפיין בשילוב מפתיע של תכונות מודרניות ופרימיטיביות, ואף ייתכן שמדובר באדם קדמון מהמין שכולל גם את האדם המודרני וגם את קרובינו הרחוקים יותר בהיסטוריה.

 

14.10.15

ynet

רני כשר (54), אב לשישה ילדים בגילאים 11-23, רכז תרבות בכפר גלעדי, מרצה בתחומי טבע ובעל בית דפוס, החליט שלא למול את בנו השלישי, לאחר שהקדיש מחשבה לנושא וכעת הוא כותב על המנהג הזה ספר.

 

יומן חופש