הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 137: ספטמבר-אוקטובר 2014

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

"החלטת הרב הצבאי שלא לרכוש תוצרת מיהודים בשנת השמיטה - נזק כספי עצום"

הצביעות חוגגת את חג הסוכות: ח"כ שקד פרסמה תמונה מטיול בחג - ועוררה זעם

מבקר המדינה חושש כי חשבונות של רבנים ובד"צים פעלו כמקלטי מס

אנס את בנותיו 23 שנה, האמא הורשעה בסיוע: "אצל הדתיים לא מקובל להרוס בית. ככה זה קורה בהרבה משפחות"

הקונצפט של "העיר החרדית" הוא מתכון לאסון חברתי

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

22.09.14

כלכליסט

הרב הראשי של צה"ל, תא"ל רפי פרץ, החליט שלא לרכוש תוצרת חקלאית בשנה העברית הקרובה, בשל העובדה שמדובר בשנת שמיטה. הנזק לחקלאים מוערך ב-300 מיליון ש"ח; יבוא תוצרת מירדן ומהרש"פ מוערך ב-60 מיליון ש"ח נוספים. עד היום נהג צה"ל לרכוש תוצרת חקלאית של יהודים גם בשנת שמיטה, באמצעות "היתר מכירה"

כשאין שכל, אין דאגות ואז גם כסף גדל על העצים. על העצים האלה לא חלה שנת השמיטה.

23.09.14

ynet

נוסעים בטיסת אל על שהמריאה מנמל התעופה הבינלאומי ג'ון פ. קנדי בניו-יורק שבארה"ב לישראל טוענים, כי נוסעים חרדים מיררו את חייהם בטיסה זו כי החרדים לא היו מוכנים לשבת ליד נשים. אחד הנוסעים סיפר על המקרה ואמר: "אנשים עמדו במעברים וסירבו להתקדם למרות שלכולם היו כרטיסים עם מספרי מקומות שנקנו מראש הם בקשו שנחליף איתם מקום ואפילו הציעו לשלם כסף - כי הם לא יכולים לשבת ליד אישה." קברניט המטוס אמר שאם כל הנוסעים לא ישובים אז המטוס לא ימריא ולכן החרדים התיישבו וברגע שהמטוס המריא החרדים שבו לעמוד במעברים ו"התפללו" לאורך הנסיעה.

אל על בתגובה "בודקת את הטענות" אבל בפועל הקברניט היה צריך לסלק את כל מי שממרה את פיו ואינו יושב מיד במקומו. האחים ג'ואל וסטיבן לוינסון יצרו סרטון ויראלי המבקר את התנהגות החרדים הללו "חשבנו שכיהודים אנחנו מעבר לכך, אבל טעינו," הם אומרים. (ynet)

28.09.14

דה-מרקר

כדי לקבל תעודת כשרות מושמדים בישראל פירות וירקות בהיקף של כ-34 אלף טונות, שערכם הכספי מגיע ל-110 מיליון ש"ח בקירוב, בשל חובת המעשר - כך עולה מבדיקת The Marker ותנועת המושבים, כאשר מחציתה בהחלט ראויה למאכל אדם, ובוודאי לתעשייה. מאיר צור, מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל אמר: "כל נושא המעשר והכשרויות של חצרות הרבנים נהפכו לעסק כלכלי", אומר צור. "דרך זה החצרות מקבלות כספים מהחקלאים. זה אבסורד שמי שמשלם את שכר משגיח הכשרות זה החקלאי, שלפעמים מחזיק 3-4 משגיחים בגלל החצרות. זה כאילו יש כאן שבטים, ולא תורה אחת של עם ישראל. זה בזבוז כספים גדול."

 

10.10.14

וואלה!
msn

חברת הכנסת איילת שקד ("הבית היהודי") שמתנגדת לתחבורה ציבורית בשבת וחג, פרסמה תמונה ובה היא וגיסתה נראות מטיילות בנחל עמוד, במהלך חג הסוכות. הגולשים שראו את התמונה העירו לה על צביעותה. אייל שקד סירבה להגיב לכתבה.

הצביעות חוגגת את חג הסוכות ואולי אפילו חוגגת כל השנה גם בשבת. ללמדך, מה חברי כנסת חילוניים ממפלגות דתיות מוכנים לעשות כדי לכבוש את ליבותיהם של החרדים.

26.10.14

ynet

עיריית מעלה אדומים הגבילה משמעותית את העסקתם של שני עובדי קבלן מהמוקד העירוני בטענה שהם אינם יכולים לעבוד בסמיכות לבנות השרות הלאומי לאור "איסור הייחוד" בין נשים לגברים. עובדי הקבלן מספרים שלפני ההרעה בתנאיהם הם שובצו לארבע-חמש משמרות בשבוע, ולעיתים היו משובצים גם לשבע משמרות בשבוע. ואילו כעת צומצמה העסקתם לשתי משמרות בשבוע בלבד. בעיריית מעלה אדומים אישרו את הטענה.

 


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

04.09.14

וואלה!

חב"ד השתלטה על בית ספר בערד וכ-70 בני נוער בסיכון אולצו לעזוב את המבנה שהוקצה להם בתוך שטח בית ספר חילוני. לטענת ועד ההורים, בית הספר חולק לשניים והופרד לבית ספר תיכון חילוני ובית ספר יסודי חרדי עבור תלמידי חב"ד. בתגובה, החליט ועד ההורים העירוני כי לא יחתמו על תשלומי האגרה ואף יפעלו להקפאת תשלומי הורים לשנת הלימודים הקרובה.

 

22.09.14

וואלה!

מנהל מקרקעי ישראל פרסם לאחרונה מכרזים לבניית 708 יחידות דיור חדשות בשכונת גילה בירושלים ויותר ממחציתן נקנו ע"י עמותות חרדיות. אלה כבר הצהירו על כך שבכוונתם לבנות במקום "קרייה חרדית", וההערכה היא ששיווק היחידות כולו יתמקד בציבור החרדי. תושבי השכונה מודאגים מהתחרדות השכונה כי מחיר דירה במכרז נמוך משמעותית משאר הדירות. נציגי התושבים, כמו גם גורמים בעיריית ירושלים, טוענים כי מדובר במדיניות מובהקת שמונהגת על ידי לא אחר מאשר שר השיכון, "אורי אריאל בונה את בית שמש בירושלים."

 

14.10.14

וואלה!

עיריית יבנה, הציבה בחול המועד סוכות מתקנים מתנפחים לרווחת הילדים כחלק מפעילות 'תרבות תורנית' בעיר. האירוע נערך בהפרדה בין המינים למרות שמדובר בילדים.

הפרדה מינית וילדים - מטריד! ולזאת קוראים: "תרבות תורנית" תורנית - כן! אבל תרבות???

21.10.14

דה-מרקר
mako

טיסת דלתא איירליינס שהמריאה מארה"ב לישראל עוכבה לאחר שנוסעים חרדים לא הסכימו לשבת ליד נשים בטיסה ודרשו לרדת ממנה. לצורך כך, כבודת החרדים אותרה והורדה מהמטוס, אך הדבר גרם לעיכוב של שעה ורבע.

מזל שהם לא דרשו שהנשים (או החילונים) הם שצריכים לרדת מן המטוס או אולי הפרדה מוחלטת, כפי שהם כופים, כיום באוטובוסים מסוימים. מה שטוב לאוטובוס, בוודאי טוב למטוס.

29.10.14

דה-מרקר

הרעיון של "עיר חרדית" הוא מתכון לאסון חברתי, כך טוענים בארגון אדם טבע ודין (אט"ד) אשר מתנגד לתוכנית המדינה להקים עיר חרדית בנגב. העיר החרדית שתקום תחליש את הנגב, שכן היא מגדילה את אוכלוסיית הנגב בכ-80 אלף איש ממעמד סוציו אקונומי נמוך, שחלק ניכר ממנו חסרי השכלה והכנסה.

 


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

21.09.14

mako
ynet

בשכונת סטמפורד שבלונדון ישנו ריכוז גבוה של יהודים חרדים, שלט המורה לנשים ללכת רק בצד אחד של המדרכה הוצב במרחב הציבורי. השלט עורר זעזוע גדול בקרב תושבי השכונה הלא חרדים ועיריית לונדון הורתה להסיר את השלט ה"בלתי מתקבל על הדעת".

חבל שבישראל לא מטפלים בתקיפות כזו בהדרת נשים.

12.10.14

ynet
הארץ

שלטים שנתלו על אוטובוסים במסגרת הקמפיין כנגד הדרת הנשים, "ירושלמיות - נעים להכיר" שהושק בתחילת החודש בירושלים הושחת. בתמונות שצולמו נראה כי פניהן של חלק מהנשים הושחתו, והמדבקות קולפו מהאוטובוסים, כאשר בחלק מהמקרים נשאר רק הכיתוב.

 

23.10.14

News1

חיילת בחיל-האוויר שעלתה על קו 980 של נתיב אקספרס הותקפה ע"י חרדים בגלל שנוכחותה לא מצאה חן בעיניהם. החיילת מספרת שחרדי שעלה לאוטובוס דרש ממנה לעבור לחלקו האחורי של האוטובוס. כיבדתי את דבריו, החיילת מספרת, והתקדמתי לכיוון המושבים האחוריים. בזמן שניסיתי לתפוס מקום אחר, גבר נוסף אמר לי: "לא יהיה לך מקום על האוטובוס," תוך כדי שהוא דוחף לי את התיק שהיה עלי. השבתי לו: "כבר היה לי, אבל ביקשו שאני אעבור." בתגובה הוא ענה לי: "תרדי מהאוטובוס! אנחנו שילמנו על כרטיס ואת לא!" בסופו של דבר היא סולקה בבושת פנים מהאוטובוס בגלל היותה אישה וחיילת.

 


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.09.14

נענע10
גל"צ

הקהילה האתיופית בפתח תקווה טוענת כי הרב הראשי הספרדי של העיר, הרב בנימין אטיאס, מפלה אותם בכך שהוא מסרב לרשום אותם לנישואים משום שהוא מטיל ספק ביהדותם ואף נוקט נגדם במדיניות גזענית.

ובינתים יש מי שדואג לנישואים פרטיים (לא פחות) לחרדים. עו"ד אירית רוזנבלום מארגון משפחה חדשה כתבה על כך: 'מה שלהם מותר, לנו אסור. בשל מחלוקות פנימיות הוקם בד"צ חרדי חדש לרישום נישואים. מערך רישום הנישואים החדש לחרדים יחל לפעול השבוע... המערך החדש כבר קיבל את האישורים הנדרשים מהרבנות הראשית ומשרד הדתות.
לא דרושה חקיקה מיוחדת, לא תנועות חברתיות, פשוט קם לו פלג פרטי בבית דין צדק שממילא אינו מכיר ברבנות ומחליט שיש לו סמכות לערוך נישואים פרטיים לחרדים, מיד מתייצבים אנשי הרבנות ומכשירים את הגחמה. כי להם הכל מותר, יש להם ציבור שדורש - הציבור יקבל. אבל החילוניים, שימשיכו לבכות.' (
פייסבוק)

11.09.14

וואלה!

הורי תלמידות הלומדות בכיתה א' בבית הספר החרדי "אוהל תמר" הוציאו את בנותיהם (25 תלמידות במספר) לאחר שצורפו לכיתתן שלוש בנות ממוצא ספרדי. משרד החינוך ביקש מבית הספר, השייך לישיבת "הנגב" האשכנזית בעיר, לקלוט את התלמידות לשורותיו, וזה נענה לבקשת המשרד. ועד ההורים, בתגובה, החליט שהוא מתנגד לקבלת התלמידות, בטענה כי הצפיפות בכיתה אינה מאפשרת את קבלתן. עם זאת, גורמים המעורבים במקרה טוענים כי מדובר באפליה הנובעת ממוצאן הספרדי של הבנות.

 


פינת הפשיעה והפינה האפלה - טרור יהודי כנגד צה"ל

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

10.10.14

mako

המחאה שבתוך המגזר החרדי מתחדשת, לאחר סיום מבצע 'צוק איתן', נגד החיילים החרדים שכבר התגייסו ונגד הכוונה לגייס רבים מבני הישיבות. בכמה שכונות חרדיות בבירה נתלו לקראת החג מודעות המציגות את החיילים החרדים כחזירים המנסים לפתות את חבריהם ללכת בדרכם. המודעות הן חלק מקמפיין 'החרד"קים' שהציג סדרה של כרזות בגנות החיילים החרדים לפני כחצי שנה. מאבק שבשיאו נרשמו התקפות פיזיות ומילוליות כלפי צעירים חרדים לובשי מדים. במבצע "צוק איתן" ניתן היה לזהות תפנית, לפחות קוסמטית, ביחס החברה החרדית לצה"ל, וכשהתותחים רעמו - המחאה שתקה. כעת היא מתחדשת.

חמאס העתיק את אותם האיורים שיצרו חרדים קיצוניים נגד צה"ל וחוק הגיוס. זו הפעם הראשונה שארגון הטרור מעזה "רוכב" על מסע התעמולה מבית החוגים הקנאים בירושלים, לאחר שככל הנראה מצא אותו ראוי לשרת גם את מטרותיו שלו. (ynet)


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.09.14

ynet

חרדים מהפלג המשיחי בתנועת חב"ד שבשכונת סטנפורד היל חשודים במכירת תרופות מזויפות ומסכנות חיים ברחבי אירופה. במהלך הפשיטה עוכב לחקירה אחד ממנהלי המקום, הרב ח"י כהן ובנו. "זו פשוט הדרך הכי קלה לאסוף תרומות", אומר גורם מתוך הקהילה החב"דית המקומית. "בטח יותר קלה מאשר ללכת ולקבץ תרומות, שכנראה לא היו רבות. וכשאין לך תורמים או אהדה ציבורית גדולה, זה כסף קל."

 

05.09.14

וואלה!

תושב העיר החרדית, אלעד, חשוד כי נעל את בנו בן השנה וחצי ברכבו והוא עוכב לחקירה בתחנת המשטרה. שוטרי תחנת ראש העין הוזעקו למקום לאחר שאזרח הבחין בתינוק נעול ברכב.

 

07.09.14

ynet
ynet
וואלה!
mako
nrg
וואלה!
וואלה!
nrg

המשטרה עצרה שישה חשודים מכת ברסלב המשיחית שניצלה נשים לזנות בטענה שהן "מצילות את עם ישראל ומקרבות את הגאולה", כשהן מקיימות יחסי מין עם גברים שאינם יהודים. על פי החשד, מנהיגי הכת השתמשו בסמים ואלכוהול כדי לשלוט בנשים. ראשי הכת החשודה במעשים הנם דוד דבש (הידוע בכינויו "דוד הכי טוב") וגד זראד. על פי החשד, הייתה גם אישה שנהגה לצוד עבור ראשי הכת הברסלבית נשים חלשות במסגרת של סמינרים להחזרה בתשובה שניהלו החשודים.

עדות מתוך התופת שניהל "דוד הכי טוב" ניתן למצוא באתר mako. כתגובה למעצרים, אמרו בכת "גם מרדכי היהודי הקריב את אסתר" (וואלה!). מדוע הם מקריבים את זולתם ולא את עצמם?

09.09.14

mako

עשרות חברות מסחר גדולות במשק, ביניהן חברות סלולר, משקאות קלים ומזון טוענות, כי פעילי העיתון החרדי "הפלס" מטרידים את עובדיהן בשעות לא הגיוניות כדי שיפרסמו את מוצריהן מעל דפי העיתון ואף מאיימים עליהם ועל בני משפחותיהם. מעיתון "הפלס" מכחישים את הטענות.

 

11.09.14

וואלה!

פלורה ניצה שמש בת 54, מטפלת הוליסטית ידועה במגזר החרדי, חשודה כי אנסה וביצעה מעשים מגונים במשך שנה בנערה בת 17 בה טיפלה לפני שנתיים. שמש קיבלה לטיפול נערה ש"עלולה להפוך מופקרת". שמש הסבירה לנערה כיצד להגיע לסיפוק מיני ובמשך עשרות מפגשים היא נגעה באיבריה המוצנעים של הנערה ואף החדירה לאיבר מינה חפצים דוממים. בהמשך, היא החליטה לכאורה "להיעזר" בטיפול ברב תושב רכסים, בן 62, שניהל עם הנערה שיחות אינטימיות בעלות אופי מיני.

 

11.09.14

mako

הרב אליעזר ברלנד, ראש ישיבת "שובו בנים" הברסלבית, שמבוקש לחקירה בישראל בשל חשד בשורת הטרדות מיניות, כולל קטינה, נעצר בהולנד לאחר שהצליח להימלט מרשויות החוק בארץ. במשטרת ישראל הגיבו בפליאה על כך שהרב ברלנד הגיע להולנד למרות שידע על הסכמי ההסגרה שיש לה עם ישראל. אחד מאנשיו העלה את האפשרות לפיה הרב הוטעה והובטח לו שלא יופיע ברשימת המבוקשים של המדינה.

לאחר מעצרו, אמר הרב ברלנד "אני גמרתי עם ארץ ישראל, זו מדינה של חמאס בשבילי." (נענע10)

14.09.14

ynet

ברוך רפפורט (47), משה הורנשטיין (27) ומנחם יעקובסון (30), חסידים מברוקלין, נעצרו לאחר שניסו לרכוש כמות גדולה של מריחואנה וחשיש מסוכן FBI, שהתחזה לסוחר סמים מטקסס, כך דיווח "הניו יורק פוסט". הם צפויים לעמוד לדין בטקסס.

 

14.09.14

News1

חיילים חרדים המתגייסים לצה"ל כבר ספגו אלימות קשה בעבר. כעת, News1 מתארים כרוז שעלול לסלול את הדרך לפגיעות חמורות עוד יותר ואף לרצח. באחד הכרוזים רשום: הציבור נקרא להתייצב "למלחמה בעמלק הציוני" - מונח שמשמעותו מלחמת חרמה עד להשמדה פיזית מלאה. בהמשך הכרוז נאמר: 'נסלק מהשכונות החרדיות את הבוגדים טמאי הנפש שפלטם הענן וחשקה נפשם בצבא מדין [שהכשיל את בני ישראל בעבירות מין], חיילי השח"ר והנח"ל החרדי, לבל תדרוך רגליה [כך במקור] בין יהודים חרדים, נגרשם אל עבר הר הרצל כי שם מקומם.' המשפט האחרון מתייחס לבית העלמין הצבאי, ומהווה למעשה הסתה לרצוח את החיילים החרדים.

 

16.09.14

mako
mako

א', האישה שלכאורה, נאנסה ע"י הרב ברלנד מישיבת "שובו בנים", מגיבה לטענתו של אותו רב שטען שהוא לא יכול לאנוס כי אין לו כוח גברא (mako). היא מגיבה ואומרת: "זה שקרים כאלו הזויים. אני לא יודעת איך הבן אדם לא מתבייש."

אם אינו מתבייש, לכאורה, לאנוס - מדוע עליו להתבייש, לכאורה, לשקר?

18.09.14

mako
nrg

תת-ניצב אפרים ברכה תיעד את הרב יאשיהו פינטו משדל אותו לקבל שוחד בתמורה למידע על חקירה נוספת שמתנהלת נגדו בגין שחיתות בישיבת חזון ישעיה. שתי הצעות למתן שוחד תועדו ע"י קצין הבכיר תוך כדי עדכון מפקדו. בפעם הראשונה במלון בירושלים ניסה הרב להעביר לתת-ניצב ברכה 200 אלף דולרים. ברכה, שעדכן מבעוד מועד את מפקדיו, המשיך והקליט הכל.

 

28.09.14

דה-מרקר
ynet

התפרעות של חסידי ברסלב בקייב, בדרכם חזרה מאומן, גרמה שיבושים בטיסות אל על. מדובר בכ-20 אלף מאמינים שיצאו ב"רכבת אווירית" שנמשכה כשלושה ימים עד ערב החג מנתב"ג. אלא שבדרך חזרה מקייב החלה התפרעות של חלק מאותם מאמינים. הם פרצו את תורי הביטחון, השחיתו מדבקות וגרמו לשיבושים בטיסות חברת אל על, שהיו צריכים לשוב ולהמריא אחר כך ליעדים אחרים. בחברת אל על מסרו: "רואים זאת בחומרה רבה והחברה תפעל למניעת הישנותם של מקרים מסוג זה בעתיד."

ההתפרעויות הללו כבר היו בעבר ויחזרו בעתיד. לא שמענו על עצורים בפרשה.

29.09.14

ynet
נענע10

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר על הרב מאיר רוזנטל, שבעבר היה ראש לשכתו של הרב הראשי לשעבר יונה מצגר, שבע שנות מאסר לאחר שהוא הורשע בכך שעמד בראש התכנון וההוצאה לפועל של הנפקת אישורים כוזבים לתלמידי ישיבות, ומילא תפקיד מרכזי בפרשת "תיק הרבנים". בפרשה נגזרו עונשים על רבנים נוספים: על הרב אהרון גוטסינדר, סגן הרב המשטרתי הראשי לשעבר, נגזרו 4 שנות מאסר בפועל. על הרב מאיר רואימי, שניהל את מכללת בית שאן, נגזרו שלוש שנות מאסר. על הרב יצחק אוחנה, שכיהן כמנהל מחלקת הבחינות וההסמכה ברבנות והיה ראש לשכתו של הרב ישראל מאיר לאו, נגזרו 10 חודשי מאסר.

אכן, מנהיגים "רוחניים" בעלי רמה, יש לעם היהודי...

29.09.14

ynet

ארבעה חרדים נעצרו בשעה שניסו להפריע לעבודות המתבצעות במתחם הבנייה "גולובנציץ" בעיר, בטענה לחילול קברים. חלק מהמתפרעים תקפו את השוטרים ואת עובדי המקום, לאחר שהתבקשו להתפנות מהאזור. כתוצאה מההתפרעויות נפצע מאבטח אתר הבנייה ופונה במצב קל לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. החשודים הובאו לתחנת בית שמש לחקירה.

 

01.10.14

ynet
נענע10

חסיד ברסלב, שעל פי המשטרה, שייך לארגונו של איציק אברג'יל, נעצר ביום שני בערב כשברשותו 11 קילו קוקאין נוזלי ספוג בבגדים. על פי החשד הוא ניצל את הטיסות ההמוניות לאומן שבאוקראינה, כדי להסוות את ההברחה.

 

06.10.14

News1

בית המשפט העליון מותח ביקורת על הנוהג של גורמים מסוימים בציבור החרדי, לטפל בעצמם בעברייני מין - כולל פדופילים - במקום לדווח עליהם למשטרה. השופטת דפנה ברק-ארז אומרת (2.10.14): "המציאות המשתקפת מן הרקע העובדתי, היינו ש'ידועים' בקהילה אנשים החשודים כפוגעים בילדים ושנעשות פעולות לטיפול בבעייתם במישורים לא-פורמליים, כדוגמת עזיבה של העיר, היא טורדת מנוחה. האם, חלילה, דמם של ילדי עיר אחרת סמוק פחות?"

וזה מזיז לאותם הגורמים החרדים כשלג דאשתקד, כמובן...

15.10.14

נענע10

תושב בית שמש, בן 35, חשוד כי אנס בת 9 המתגוררת בבית השכנים במהלך ליל הושענא רבה. החשוד חדר לבית שכניו, שלא היה נעול, בשל מנהג ליל החג שבו משאירים את הדלתות פתוחות. לאחר מכן נכנס לחדר בו ישנה בת התשע, ואז נגע באיבר מינה, חשף את איברו - ונמלט.

 

20.10.14

ynet
ynet

חרדים ניקבו צמיגי אוטובוסים של אגד שעליהם שלטי קמפיין נשות הכותל בכיכר השבת בירושלים, שפכו צבע וריססו כתובות "הקץ לתמונות התועבה". חברת אגד דיווחה על פגיעה בכ-10 אוטובוסים והגישה תלונה למשטרה. על אחד האוטובוסים רוססו גם כתובות בגנות תמונות נשים. באגד אמרו כי בשל ההשחתה הם משנים את מערך התחבורה באזור ולא יאפשרו לאוטובסים לעבור במקום מחשש שיושחתו.

 

20.10.14

ynet
נענע10
נענע10

המשטרה עצרה את דוד דלל (32), תושב הוד השרון, מורה ליהדות, בחשד שאנס שבעה ילדים גילאי 7-10, במרכז הארץ. הוא עצור 25 ימים, וחקירתו מוגדרת "רגישה ביותר". הנאשם, בעל חזות חרדית, נהג לפנות לילדים מהמגזר החרדי-דתי באופן אקראי ולבקש את עזרתם באיתור חנויות ואתרים שונים. משהיה הקורבן נענה לבקשתו, הוא היה מציע לקורבן ללמוד "אומנות לחימה".

 

28.10.14

ynet

מ-1988 ועד 2011 אנס אב את בנותיו ואימן ידעה על המעשים הללו ואסרה על הבנות להתלונן במשטרה. האם שכנעה אותן כי "אצל הדתיים לא מקובל להרוס בית. ככה זה קורה בהרבה משפחות." בתום טיפול ממושך, ביקרה אחת הבנות אצל הוריה והמפגש המחודש עם אביה הוביל אותה בסופו של דבר להגיש תלונה במשטרה. בתקדים משפטי הורשעה אמש (יום ב') האם בסיוע לבעלה בביצוע עבירות המין, ובית המשפט קבע כי היא תרמה "תרומה עקיפה לביצוע העבירות". האב עצמו הורשע בתקיפות המיניות.

 

17.10.14

ynet
ynet

הרב בארי פרוינדל, מבכירי רבני הקהילות בארה"ב, נעצר בחשד להתקנת מצלמות נסתרות במקלחות הנשים שבמקווה הקהילה. משטרת הבירה ציינה כי בביתו של החשוד הממוקם במרחב קצר מבית הכנסת, נערך חיפוש, והוצאו ממנו מחשבים וציוד טכני. בידי המשטרה קלטות המתעדות, כך על פי פרסומים, לפחות שש נשים במקווה. לאחר חשיפת הפרשה, נשים שעברו גיור תחת הרב החשוד מספרות על יחס בלתי הולם בעל רמיזות מינית כלפיהן. הרב מכחיש את הטענות נגדו.

 

29.10.14

נענע10
News1
דה-מרקר

דו"ח מבקר המדינה שעסק, בין היתר, בטיפול רשות המסים בחצרות ה"מקובלים" ובבד"צים - גופי הכשרות הפרטיים, מעלה חשש כי חשבונותיהם של רבנים ובד"צים מהווים כ"מקלטי מס" לביצוע פעולות האסורות על פי חוק. זאת, תחת חסותה של התנהלות "בעייתית" מצד רשות המסים העומדת במרכז הדו"ח, לאחר שנמנעה מגביית מרבית ההון שנצבר בידי עשרות מקובלים בישראל.

רשות המיסים מודה בפירצה הזו. (נענע10)


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

15.09.14

נענע10

חיים (שם בדוי), הוא ילד בן 14 הסובל מתסמונת דאון. לא די במחלתו הקשה, הוא גם ננטש ע"י משפחתו החרדית חסידית, מאזור רחובות כשהיה תינוק ועבר לטיפולה של משפחת אומנה איתה הוא חיי את חייו מאז. כעת, המשפחה החרדית חסידית דורשת שהוא יעבור להוסטל וינותק ממשפחתו שמטפלת בו 14 שנה, כי המשפחה אינה חרדית מספיק כמו כן גם המוסד, שאליו נשלח ע"י משפחת האומנה ושבו הוא מטופל כעת, אינו חרדי מספיק לדעת השפחה החרדית הנוטשת.

המשפחה החסידית הזו בטח חושבת שחיים (שם בדוי) הוא לא ילד, הוא טלוויזיה ואפשר לשלוט עליו מרחוק.

17.09.14

News1

רוצים לשחוט עופות לאחר שסובבתם אותם מעל ראשכם? אין בעיה! משרד החקלאות הפיץ כללים המאפשרים את קיום המנהג לצד "מניעת הסיכון לבריאות הציבור" לטענתם, העלול להיגרם כתוצאה משחיטה ללא פיקוח וטרינרי, ותוך "צמצום הסבל הנגרם לעופות למינימום" כלשונם.

סיבוב ושחיטה, זה מה זה כיף.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

10.10.14

ynet

שמוליק דורנבאום טוען שהחלים מסרטן האשכים לאחר שהניח תפילין במשך 30 יום. הוא סבל מכאבים באשכיו והרופאים אמרו לו שזו דלקת. הוא התאשפז באיכילוב לבדיקות נוספות, שם התברר כי ישנו גוש באשכים. בזמן שהמתין לתוצאות הביופסיה הוא שוחח עם דתי שביקש ממנו להניח תפילין במשך שלושים יום ולטענת שמוליק הדבר גרם לו להחלים מהסרטן. כמו כן מספר שמוליק, שבצילום העלו הרופאים חשד כי יש לו גרורות בגוף ולטענת שמוליק, לאחר ש"עשה כמה מצוות" ה"גרורות" נעלמו.

ראשית, עור של פרה מתה שכרוך סביב ידו של גבר (גבר בלבד, כי נשים לא מניחות "תפילין"), לא מרפא דבר. שנית, שמוליק אינו מגלה לנו מה התוצאות של הביופסיה. זה יישאר בגדר "תורת הנסתר". שלישית, באתר שבו שמוליק מפרסם את סיפורו, הוא נותן במה לאיש בשם 'ד"ר מאסארו אמוטו'. גם זמיר כהן המחב"ת מ"הידברות" משתמש באותו מאסארו אמוטו בהרצאותיו. הנה "נו-באמת" מציג את השטויות של אותו 'ד"ר מאסארו אמוטו' (YouTube). מה זה אומר על אותו שמוליק? נתון לשיפוטכם.


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

14.09.14

ynet

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים פסק שתואר רבנות איננו שקול לתואר ראשון. שני רבנים ביקשו לגשת למכרז של משרד החינוך ולהפוך למפקחים בחינוך החרדי, אלא שאז גילו שבניגוד לשנים קודמות - התואר שמסמיך אותם לרבנות אינו מספיק. בתביעה שהגישו הם טענו שהדבר מהווה אפליה נגד הציבור החרדי, שחלק נכבד ממנו נמנע מלימודים אקדמיים מסיבות אידיאולוגיות, ואי-הכרה בתואר הרבנות כשקול לתואר ראשון היא משפילה ופוגעת בחופש העיסוק והשוויון של הציבור החרדי. השופט הסביר את פסיקתו בכך, שמשרד החינוך מחויב לפקח על תוכניות הליבה במוסדות מוכרים שאינם רשמיים, ולא ייתכן שמי שמפקח מטעם משרד החינוך אינו בעל תואר ראשון לפחות.

ומנגד מה בג"ץ הכריע? "תלמידים חרדים בגיל תיכון לא יחויבו בלימודי ליבה" (הארץ) והם יישארו בורים ונבערים עם "עגלתם המלאה" שלא סוחבת בעלייה.

20.10.14

ynet

משרד החינוך פרסם את דירוג שיעור הזכאים לבגרות לפי יישובים לשנת הלימודים תשע"ג ולפי הנתונים, בתחתית הרשימה ניתן למצוא יישובים חרדיים: מודיעין עילית עם 7% בלבד, בני ברק עם 10.28% וביתר עילית שבה אחוז הזכאות לבגרות עומד על 15.21%. עוד בתחתית הרשימה - שורה של יישובים ערביים בהם קלנסווה, ג'סר א-זרקא וכפר קאסם.

ככה נראה "עם הספר".


כללי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

14.09.14

ynet

בית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע אסר על נער חרדי בן 17 מהדרום לשאת את ארוסתו, בת 18 וזאת לפי התיקון לחוק שעבר בכנסת בנובמבר בשנה שעברה, ולפיו גיל הנישואים בישראל עלה ל-18. הנער ועורכי דינו טענו כי קיים חשש ממשי שהשידוך יבוטל אם הבקשה להינשא תידחה כי ה"כלה לא תמתין שבעה חודשים."

באמת, שבעה חודשים זה המון זמן. נצח ממש. אם היא לא תמתין שבעה חודשים סימן שהיא לא רוצה להתחתן.

29.10.14

דה-מרקר

המדינה הודיעה לבית המשפט העליון כי תבטל את 'נוהל אדמו"ר' לאחר שהוגשה בחודש ינואר האחרון עתירה לבג"ץ, בדרישה לביטול 'נוהל אדמו"ר' בנמל התעופה בן גוריון. העותרים, הקליניקות המשפטיות במכללת שערי משפט באמצעות עורכי הדין פרופ' אביעד הכהן ורחל הכהן, טענו כי הנוהל, המאפשר ל-45 רבנים להגיע עם רכבם הפרטי עד כבש המטוס, נקבע תוך כדי חריגה מסמכות של רשות שדות התעופה, וחורג באופן קיצוני מתחום הסבירות.

 

יומן חופש