הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 134: מרץ-אפריל 2014

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

מנהל בית ספר: "דת מעורבת בציונות זה כמו שהיטלר אהב".

נפוטיזם, בזבוז, שחיתות ואיומים - כך נראה יום עבודה במועצה דתית בישראל.

רב ותלמיד מירושלים שיספו אתון כדי ליצור מעורה קמע.

פעילים למען המקדש יתרגלו הקרבת קורבן פסח.

מתיחה פורימית של העיתון החרדי "יום ליום” הפכה לטירוף במגזר החרדי.

אורי אריאל ממפלגת הבית היהודי הגיש ערר על חוק הפונדקאות כדי למנוע מהומוסקסואלים את ההליך.

וממתק לקינוח: מאות חרדים וחרדיות נפגשים למטרת חילופי זוגות וסקס מזדמן.

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

09.03.14

וואלה!

יותר ממחצית תקציב התמיכות של משרד הרווחה בשנת 2013 הועברה למוסדות חרדיים, כך, בדומה לשנים קודמות, שוב נוצר מצב שבו נהנים מוסדות, ישיבות ובתי מדרש של המגזר החרדי מהעדפה בולטת לעומת ארגונים חברתיים מוכרים הפועלים ללא אפיון מגזרי. עמותות חרדיות רבות זוכות לתמיכה תחת סעיף "תמיכה באחזקה שוטפת של תלמידים נזקקים בפנימיות" אולם פעילותן אינה עולה בקנה אחד עם הסעיף הנ"ל.

 

13.03.14

ynet

אישה נשואה ניהלה רומן ולאחר גירושיה ביקשה להתחתן עם המאהב שלה. אולם בית הדין הרבני קיבל מחוקרים פרטיים תיעוד של הבגידה טרם הגירושים וקבע: "אם נעשה מעשה כיעור, חזקה שהייתה גם זנות." בית הדין הרבני האזורי בחיפה אישר כי הדיינים החליטו שהאישה נבעלה למאהבה בזמן שהייתה נשואה לגבר אחר. לפי ההלכה, אישה שבגדה בבעלה אסורה על בועלה. כלומר, ככל שבית הדין ישתכנע כי האישה קיימה יחסי מין עם גבר בשעה שעוד הייתה נשואה, הוא אינו רשאי להתיר את הנישואים של השניים.

 

13.03.14

mako

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל ממפלגת הבית היהודי הגיש ערר על חוק הפונדקאות שעבר את ועדת השרים לחקיקה לפני כשבועיים. המהלך הזה ככול הנראה יקבור את החוק וימנע ממנו לעבור לקריאות שנייה ושלישית במליאת הכנסת. אריאל נימק את הגשת הערר בטענה שהחוק מציב שאלה "מוסרית וערכית" על הדרך שבה "צריכה להיראות משפחה במדינת ישראל."

פוסט בפייסבוק שפורסם כתגובה לדברים של אורי אריאל.

23.03.14

nrg

במשרד המשפטים חושדים כי השר נפתלי בנט "תפר" מכרז לפרסום שנת שמיטה עבור משרד הפרסום "גל אורן", שהוביל את הקמפיין האישי שלו בפריימריז לראשות המפלגה ומאוחר יותר את הקמפיין של "הבית היהודי" בבחירות לכנסת.

לפרסם שנת שמיטה? נו, באמת.

27.04.14

דה-מרקר

משרד האוצר מנהל מגעים עם סגן שר הדתות, ח"כ אלי בן דהן (הבית היהודי), בניסיון להגיע להסכמה היסטורית על הקלת הדרישות לגבי יבוא מזון כשר לישראל כדי להוריד את יוקר המחייה בישראל. מקורבים למגעים אמרו כי 'המצב בכשרות הוא אבסורדי. כדי לאשר יבוא מוצר לישראל נדרשת בדיקת המוצר בחו"ל. אפילו משרד הבריאות, כשהוא מאשר תרופות או יבוא מזון לישראל, אינו שולח נציגים לחו"ל, אלא מסתמך על אישורים בדבר תקינות הייצור, שניתנים על ידי גורמים מוסמכים בחו"ל. אין סיבה שגם בכשרות לא יהיו "תווי תקן" כאלה, שיתקבלו על ידי הרבנות בארץ.'

זה באמת מצב אבסורדי שאנשים מוכנים לשלם על כשרות עבור כשרות וזו עוד הוכחה שהכשרות אינה אלא שלמונים. גבי גזית הגיב לידיעה הזו ואמר: "מה דעתכם על הרעיון שהחרדים ישלמו את מחיר הכשרות ולא החילונים?" (103FM). דברים אלה נכונים לגבי כל סוגי הכשרות, גם אלה הניתנים בארץ, באשר מרבית העם אינם נדרשים להם. מי שנזקק להכשרים דתיים למיניהם - יתכבד וישלם עבורם מכיסו, ממש כשם שכל הנזקקים לשירות מיוחד משלמים עבורו מכיסיהם, ואינם נופלים למעמסה על הציבור!!!


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות - גיוס החרדים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

05.03.14

וואלה!

דוד פרנקל פרסם מאמר דעה בוואלה! כתגובה לאיומים של חרדים לרדת מהארץ עקב חוק הגיוס. במאמר ההיתולי הוא מדבר על "שכבת ההגנה" שמעניקים החרדים למדינת ישראל, ועל "החוסן הכלכלי" שנותנים החרדים לישראל. במילים אחרות, דוד פרנקל עושה בדיחה מהחרדים המאיימים.

 

10.03.14

nrg
News1

לאחרונה נרשמה עלייה בתקיפות של חיילים חרדים ובאיומים כלפיהם. מאז מאי 2013, התקבלו 136 תלונות מחיילים חרדים, על תקיפות. ההסלמה בכמות התקיפות האלימות נובעת מחוק הגיוס. עוד התברר כי ועדה מיוחדת אישרה 135 בקשות של חיילים חרדים לצאת מהבסיסים ללא מדים, בשל איומים עליהם בשכונות מגוריהם. זאת בנוסף לאישור גורף לכלל חיילי הנח"ל החרדי לצאת מהבסיסים ללא מדים.

מטפלים בסימפטום ולא בבעיה ושוב מתקפלים ונכנעים לציבור אלים וכוחני.

20.03.14

נענע10

כלת פרס ישראל ובתו של הרב עובדיה יוסף התארחה בתוכנתם של אורלי וילנאי וגיא מרוז בערוץ 10 לאור זכייתה בפרס ישראל ה'תשע"ד, לרגל פועלה בהקניית ידע אקדמי לאוכלוסייה החרדית. בתוכנית אמרה ה"כלה" כי היא סבורה שצעירים חרדים צריכים להישמע לרבנים בכל הנוגע לחוק הגיוס החדש, ואם הרבנים אוסרים על גיוס, אז על החרדים ללכת לכלא.

דרך נהדרת לאכול את העוגה ולהשאירה שלמה. לתת לחרדים השכלה מתקציבי המדינה כשהם רוצים אבל מה פתאום להתגייס. הרבנים לא מרשים. האין זו צביעות?

22.03.14

nrg

לפני כחמישה חודשים, הוקלט וצולם עובדיה יוסף כשהוא מקלל את מי שמתכוון לגייס בני ישיבות בחקיקה. "יקוים בהם הפסוק שפוך עליהם זעמך. וחרון אפיך ישיגם, תרדוף באף ותשמידם, תכלם ותכניעם," אמר על יוזמי החוק. "שלא יישאר להם לא שורש ולא ענף, שילכו לאבדון. ואתה האלוקים תורידם לבאר שחת, שלא יחצו ימיהם," אמר אותו רב.

עובדיה כבר מת אבל בתו, עדינה בר שלום, זוכת פרס ישראל ממשיכה את דרכו בנושא זה. היא קראה לחרדים להקשיב לרבנים ולא להתגייס. הנה לכם, זוכת פרס ישראל (mako, וואלה!).

23.04.14

mako

חייל חרדי הותקף ע"י חרדים כאשר עשה את דרכו לבני ברק כדי לבקר את אחיו הגרים בעיר. בתום הביקור, בדרכו לתחנת האוטובוס ברחוב רבי עקיבא, ניגשו אליו שני בחורים חרדים והחלו להעליב ולקלל אותו. מקורביו של החייל שהותקף אמרו "האירוע הזה רק חיזק אותו ולא ימנע ממנו להמשיך להסתובב בכל מקום עם מדים."

 

23.04.14

ynet

עשרות חרדים התגודדו סביב אוטובוס שהסיע חיילים ברחוב שמעון הצדיק בירושלים על מנת למנוע ממנו להמשיך בנסיעתו ואף ניסו לתקוף את החיילים. כוחות משטרה שהגיעו למקום הרחיקו את החרדים מהאוטובוס.

ארגון ישראל חופשית פירסם פוסט בפייסבוק על הנושא.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.03.14

הארץ
הארץ

"מנהלת הזהות היהודית" מקדמת תוכנית "להעצמת השפעתם של בתי כנסת בקהילה" ואוכלוסיות היעד של התוכנית הינה דווקא אוכלוסייה חילונית וסטודנטים וארגונים שנבחרו להעברת הפעילות הינם אורתודוקסים בלבד.

מאמר המערכת בהארץ קרא לתוכנית הזו "מיסיונריות ממלכתית" ופורסם מאמר דעה נוסף: "להגן על ילדי החילונים". מעניין כיצד היו החרדים מגיבים לו היו החילונים פותחים במבצע "להציל את ילדי החרדים" (מן הבורות, ומן הבדלנות, ומן הניכור למדינה ולערכיה...)

10.03.14

וואלה!

כ-1,600 חיילים בשירות סדיר שגרים בבית שמש לא הורשו להצביע בבחירות החוזרות לאחר שנפסלו הבחירות הראשונות עקב זיופים המוניים מהצד החרדי. צה"ל היה אמור לשחרר את החיילים המתגוררים בעיר ל"אפטר" בבית, על מנת שיוכלו להשתתף בהליך הדמוקרטי אולם מפקדים רבים אסרו על החיילים את היציאה הביתה לבחירות.

בקהילת "אתאיסטים - נעים להכיר" בפייסבוק פורסם הפוסט של נורית נבון שגרה בבני ברק. להלן חלק מהפוסט: "לפני עשור הושלמה ההשתלטות, כשאחרוני הכיפות הסרוגות עזבו (רובם לגבעת שמואל). בני ברק הפכה לענייה יותר, עלובה יותר, נחשלת וצפופה. אין כאן הבעת דעה אישית אלא עובדות בשטח: זה מה שקורה במקומות שבהם חיה אוכלוסייה שרובה לא עובד ולא משלם מיסים. בני ברק הפכה לעיר הענייה בישראל. כך יקרה גם לבית שמש."

24.03.14

נענע10

המנהל בבית הספר התיכון לוסטיג היוקרתי ברמת גן, בנימין מצגר, הוקלט מרצה בפני תלמידותיו הדתיות והחרדיות, כשהוא משווה בין דרך חייהם של הדתיים הלאומיים לתורת הנאציזם. אותו מנהל הכפיש בפני תלמידותיו את השרות הלאומי ואף התנכל לתלמידה שתמכה בשרות לאומי.

האם מישהו חושב שהמנהל החרדי הזה הוא עשב שוטה? שוטה מי שחושב כך. זוהי תוצאה של הקצנה מטורפת בחברה החרדית.

13.04.14

גלובס
וואלה!

תחקיר 'וואלה!' נגלה כי משרד הרווחה מקצה תקציב "קמחא דפסחא" לחלוקת מזון עבור 900 אלף נזקקים לקראת פסח אך כ-90% מהסכום מוזרם לעמותות חרדיות שחלקן מתקצבות אברכים, והקשר ביניהן לחלוקת מזון מקרי בהחלט.

 

21.04.14

וואלה!
ynet

עיריית אשדוד והחברה העירונית למתנ"סים ערכו את טקס המימונה המסורתי לאחר הפסח אולם לטקס לא הוזמנו נשים. עיריית אשדוד מסרה בתגובה שהשימוש בסמלי העירייה והחברות העירוניות נעשה ללא אישור, אך בתגובתה לא גונה האירוע.

 


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

09.04.14

גלובס

רשת שופרסל בירושלים הסירה נשים מהפרסומת שלה מטעמי "צניעות" כדי להתחשב "ברגשות החרדים".

ומה בדבר ההתחשבות ברגשות הנשים, שאינן רשאיות להופיע אפילו במודעות פרסומת (אפילו "צנועות")?


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

06.03.14

nrg

שלמה פוקס הורשע בהטרדה מינית והתנהגות פסולה במקום ציבורי לאחר שפנה לחיילת דורון מטלון באוטובוס בירושלים, וכינה אותה בקול "פרוצה". לפני שנתיים נסעה מטלון בקו אוטובוס בירושלים משכונת נווה יעקב. בשכונת רמת אשכול עלה פוקס לאוטובוס, ואז הבחין כי החיילת יושבת במושבים שבקדמת האוטובוס. פוקס התרעם משום שסבר שמדובר באוטובוס "מהדרין" שבו נשים יושבות במושבים האחוריים. הוא דרש ממטלון לעבור לשבת מאחור, וצעק עליה "פרוצה, פרוצה, אין לך כבוד. את עומדת בין אברכים וזו בושה."

אכן, בין אברכים חצופים וחסרי תרבות כאלה זו באמת בושה לעמוד... הוא צודק בהחלט!

13.03.14

News1

"ועד הרבנים לענייני צדקה" - מגופי הצדקה הגדולים במגזר החרדי מעביר כספים ליהודים באירן שמתפללים על "קבר מרדכי ואסתר" בחג הפורים. הבעיה עם מהלך שכזה היא שהעברת כספים לאירן היא עברה פלילית.

לא נורא. הם רבנים אז יעגלו פינות. חילונים, דעו למי אתם עלולים לתרום.

14.03.14

דה-מרקר

הרב שמעון ביטון כיהן כיו"ר המועצה הדתית בפתח תקווה. כבר בתחילת תפקידו נחשף לשחיתות. הוא גילה שעובדים במועצה כלל אינם באים לעבודה, חלק מהעובדים משתמשים ברכב המועצה לנופש והשתלמות, חלק מהעובדים שכבר מגיעים לעבודה, מנפחים את שעות העבודה שלהם. שמעון ביטון אמר בכתבה: "אין סיבה שראש המועצה הדתית לא יהיה מנהל מחלקה בעירייה. למה צריך כפל תפקידים? למה צריך הנהלת חשבונות גם בעירייה וגם במועצה הדתית? השחיתות קיימת בכל מועצה דתית שתבדוק. תמצא דברים נוראיים."

יש לסגור את משרד הדתות וכל מועצה דתית כזו או אחרת. הרוצה שירותי דת, יואיל לשלם עבורם מכספו.

21.03.14

וואלה!
mako

רב ותלמיד מירושלים נעצרו בחשד שניסו לשחוט אתון על מנת ליצור מעורה קמע. השניים קשרו את החיה לעץ, כיסו את עיניה ודקרו את החיה על מנת "לכפר על חטא שעשו". בחקירתם, הודו השניים כי ביצעו זאת על מנת להקריב קורבן, והם יובאו היום להארכת מעצר בבית משפט השלום בירושלים. האתון נפצעה והועברה להסגר במתקן של משרד החקלאות.

המילים שעולות לראש לתיאור אותו "רב ותלמיד", הן עלבון אפילו לאותן מילים.

23.03.14

וואלה!
נענע10
mako

זוג הורים חרדים, תושבי נתיבות, נעצרו בחשד שפגעו בבנם, פעוט בן שנתיים. החשד התעורר לאחר שבית החולים ברזילי באשקלון דיווח על תינוק שסובל מכוויות מגהץ קשות בכל חלקי גופו. במשטרה ציינו כי ההורים אינם משתפים פעולה עם החוקרים.

לנו זה מזכיר את המדרש המנמק כיצד משה הפך למגמגם. לפי המדרש הזה, מלאך גבריאל הסיט את ידיו של משה לכיוון גחלים כדי להגן על חייו ומשה הכניס את ידו האוחזת בגחלת לתוך פיו, ומאז החל לגמגם. מדוע לא הופיע גבריאל גם הפעם? על אותו מדרש ניתן לקרוא עוד בדף של רוחמה וייס.

27.03.14

mako
רשת ב'

גבר מהעיר החרדית, בית"ר עילית, תקף מינית ילדה בת ארבע במרכז מסחרי שבהרי ירושלים. אמה של הילדה הגישה תלונה בנושא - שנמצאת כעת בבירור.

 

29.03.14

וואלה!

מני וקס, הותקף מינית בגיל 11 על ידי מורהו כשלמד בישיבה חרדית באוסטרליה. הוא שם לעצמו מטרה להגן על קורבנות התעללות מינית בקהילות סגורות אשר מגינות על התוקף, הרבה יותר מאשר על הקורבן. נוכח סטטיסטיקות קשות אליהן נחשף וקס, שלפיהן ילדה אחת מתוך שלוש וילד אחד מתוך שישה בקהילה היהודית-חרדית באוסטרליה חוו התעללות מינית לפני גיל 16, הוא הקים את ארגון "צדק" שמטרתו לעבוד עם הרשויות באוסטרליה ולהעמיד לדין פדופילים בקהילות סגורות.

 

30.03.14

mako

בישובים החרדיים נחשפה תופעה של שרותי ליווי שמסופקים ע"י חרדיות נשואות או גרושות, לחרדים מן הישוב בו הם מתגוררים. "אנחנו לא קוראים לזה זנות אלא מתן שירותי מין לצורך 'תמיכה כספית'," הסביר גורם חרדי ל-mako. אותו גורם חרדי הוסיף שהרבנים מודאגים מהתופעה כי היא גורמת לאברכים לנטוש את לימודי התורה, תוך שהוא מתעלם לחלוטין מהפגיעה בנשים עצמן, "פה מתחילה הבעיה. הפחד של הרבנים הוא שהאברכים במקום לעסוק בתורה ילכו לאותן נשים."

 

08.04.14

ynet

מוצב אנשי מילואים הושחת ע"י 50 פורעי חוק יהודים. הפורעים החליטו לכלות את זעמם דווקא במוצב הקטן, שששת חייליו שומרים באורח קבע על תושבי יצהר הדתית מפני חדירות מהגבעות המערביות ליישוב. בעבר נכנסו משם כמה פעמים מחבלים. זו כנראה תגובה להרס של מבנים בלתי חוקיים ע"י כוחות הביטחון. נער הלומד בישיבה בעיר העתיקה בירושלים נעצר בחשד לניקוב הגלגלים בג'יפ של מפקד החטיבה המרחבית.

 

09.04.14

נענע10
nrg

שבעה בני אדם הורשעו בעבירות של מרמה במסגרת הפרשה המכונה "תיק הרבנים". במרכזו של התיק הוצאת אישורי לימודים פיקטיביים בישיבות תורניות לכ-1,500 שוטרים וחיילים, אישורים שזיכו אותם בהטבות ששווין נאמד במאות מיליוני ש"ח. בכתב האישום נכתב כי אנשי כוחות הביטחון קיבלו תעודת השכלה תורנית גבוהה, המוענקת אך ורק על ידי הרבנות הראשית, אף על פי שכלל לא עמדו בתנאי זכאות שאמורים היו לזכות אותם בהטבות שכר. עוד נטען כי הרבנות עצמה הנפיקה במרמה מסמכים ותעודות עם נתונים כוזבים, כדי ליצור מצג שווא לפיו הם עומדים בקריטריונים של הרבנות ושל כוחות הביטחון.

מעניין כמה אישורי-לימודים פיקטיביים ניתנו לאנשים נוספים (אברכים, למשל) על מנת לזכותם בזכויות שאינם זכאים להן, כגון שירות בצבא, למשל...

16.04.14

News1

השופטת ליפשיץ-פריבס קבעה שדוד גבריאל יחזיר למדינה 84,000 ש"ח שקיבל לאחר שהוגדר כאברך שתורתו אומנותו, בעוד שבפועל הוא ניהל מדרשה לבנות. בית המשפט לא קיבל את טענתו לפיה משרד הדתות בדק ומצא שהוא שוהה בכולל. ליפשיץ-פריבס אומרת, כי הבדיקות מטעם משרד הדתות היו מועטות, ולכל משרד המעניק תמיכה יש זכות לבצע בדיקות משלו ולהסתמך עליהן.

 

23.04.14

ynet

אסתי, חרדית ליטאית, נאנסה לפני גיל 12 ע"י דודה סמוך לביתה שבעיר החרדית מודיעין עילית. כפי שקורה הרבה בנסיבות כאלה, המקרה הושתק ולנערה לא נמצאה אוזן קשבת. אסתי התדרדרה בצורה קשה באופן נפשי עד שהגיעה לשימוש בסמים קשים עקב הטראומה שעברה. לבסוף מצאה אוזן קשבת בעמותת תל"ם שמבקשת לעזור לנערות חרדיות שנפגע מאונס. לאחר טיפול ותמיכה, הפרשה התפוצצה והאנס יושב בכלא.

ומה קורה בהרבה מקרים נוספים מעין אלה בחברה החרדית, שהושתקו - אפילו ע"י הורי הילדות הנאנסות?

25.04.14

וואלה!

"משמרת הצניעות" בבית שמש יצאה למסע וונדליזם בבית הכנסת "נייטרא" בעיר, כי הם ראו בחור ישיבה עם מחשב נייד שם. במשך דקות ארוכות ערכו "משמרת הצניעות" מסע הרס, שהותיר אחריו נזק רב. הם שברו קירות, הרסו שולחנות וספסלים, ניפצו חלונות, עקרו את השירותים ממקומם ולסיום גם חתכו את חוטי החשמל במקום.

ישראל חופשית פרסמה פוסט בפייסבוק ובו רשמו, בין השאר: 'פוגרום בבית שמש... חלק מהסטטוס קוו השקרי הוא זה שהמשטרה לא מטפלת בענייניים "פנים חרדים" - לא נכנסת לשכונות, לא עוצרת את מעשי האלימות של משמרות הצניעות שרובם אינם מגיעים לתקשורת. ההקצנה בחברה הדתית פוגעת קודם כל בחברה הדתית והחרדית - נשים, ילדים וילדות וכל מי שאינו הולך בתלם הקיצוני. רק "השאריות" מגיעות לפני השטח ונחשפות לציבור החילוני. למעשה הציבור החרדי הוא הסובל והוא המופקר על ידי רשויות המדינה.'

27.04.14

וואלה!
נענע10

היחידה הארצית לחקירות הונאה, להב 433, המליצה להעמיד לדין את הרב אברהם יוסף - בנו של הרב עובדיה יוסף, בחשד לביצוע עבירות סחיטה באיומים, מרמה והפרת אמונים כי בעת שכיהן כממונה על הכשרות בעיריית אור יהודה, הנהיג הרב יוסף מדיניות פסולה בתחום תעודות ההכשר, לפיה אולצו בעלי עסקים החפצים בתעודות הכשר מסוג "מהדרין", לרכוש מוצרי בשר ומזון המצויים תחת פיקוחה של כשרות בד"צ "בית יוסף" - הן באמצעות איום של שלילת זכאות לתעודת הכשר מהדרין והן באמצעות אי העמדת חלופות ראויות, זאת בניגוד להנחיות הרבנות הראשית.

עמוס בידרמן צייר קריקטורה על הנושא בהארץ.

28.04.14

וואלה!
nrg
ynet

עשרות משפחות חרדיות הגיעו ביום הזיכרון לשואה ולגבורה לגן סאקר ולגן השלושה בירושלים, התמקמו עם מנגלים והחלו במלאכת ה"על האש". כמה חרדים הגיבו לתחקירנים של 'וואלה!' ואמרו: "יום השואה זה החג שלכם, לא שלנו. תשמור את השבת ואחרי זה נשמור את החגים שלכם," וגם: "כשחילונים עושים על האש בשבת אתם לא מצלמים, כשמדובר בחרדים אז קל לכם להיטפל אלינו." כך אמר נער חרדי שהגיע גם הוא למקום. "זו ארוחת הערב שלי, מבחינתי זה יום רגיל," הוסיף. אחת הנשים מיהרה לטעון כי "גם אתם לא צמים ביום השואה, אז מה הבעיה? אני לא צריכה לתת לכם דין וחשבון על שום דבר."

האם "יום השואה" זה יום "חג", כדבריהם? האם יהודים חרדים לא נספו ביום השואה?

28.04.14

nrg
ynet
נענע10

שני מורים של בחורי ישיבה חרדית מירושלים עוכבו אמש לחקירה על ידי שוטרי תחנת בית שאן, לאחר שהגיעו עם תלמידיהם לפארק הבנים בעיר הצפונית ופתחו מנגלים בסמוך לאנדרטה לזכר קורבנות השואה וחללי צה"ל.

 

28.04.14

mako

עורך האתר החרדי "בחדרי חרדים", אבי גרינצייג, התייחס לחגיגות המנגל של קבוצת החרדים דווקא בערב יום השואה, וקבע שהמעשה הרבה פחות גרוע ממעשיה של התקשורת החילונית "צמאת הדם" כהגדרתו וציין שבמגזר החרדי לא רואים צורך להנציח את 6 המיליונים ביום השואה.

בנוסף לאתר 'mako' של קשת, גם זהבי התייחס להתעלמות המופגנת של 'יתד נאמן' מיום הזיכרון לחללי מערכות ישראל (אתר 103FM). זהבי מספר שהעיתון 'יתד נאמן' התעלם כמעט לחלוטין מיום הזיכרון לחללי מערכות ישראל והאזכור היחידי הוא התייחסות ל"חילול שבת בפרהסיה בהכנות לטקס לזכר חלל מלחמות ופיגועים" ביד לבנים בירושלים בעת ההכנות לטקס שנערך ביום ראשון.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

04.03.14

ynet

חרדים מנצלים את מותו של עובדיה יוסף ומפרסמים בספאם טלפונית "כתיבת ספר תורה" ו"תפילות של מקובלים" וזאת בתמורה לכסף. הרבה כסף.

רות קוליא, אישה חרדית, בזה לעיסוק הנצלני הזה ופרסמה מאמר ב-ynet. כאשר היא קיבלה ספאם טלפוני כזה, היא שאלה את הטלפנית האם היא יכולה לקבל ברכה גם ללא תשלום. התשובה הייתה: "ומה אני רוצה, שהרב יתפלל בשבילי בחינם?"

13.03.14

mako

הרב אליעזר ברלנד, מנהיג חסידות "שובו בנים" החשוד בהתעללות מינית, קרא לחסידיו להתכנס לעצרת בירושלים שתמנע שיגור של פצצת אטום על ישראל, שלדבריו אמור להתרחש בעוד חודש. ואכן, כ-300 איש השתתפו בתפילה. "בזכות העצרת אפילו האטום ייהפך לממתקים," אמר הרב בהקלטה נדירה.

הנה ההקלטה הנדירה. אז אנו מצפים למבול ממתקים על ירושלים בעוד חודש ושיהיו עם כשרות של העדה החרדית. אחרת איך נאכל? שאלה היא רק איך יסבירו אנשי החסידות הזו את העדר "מבול הממתקים" על ישראל? נחכה ונראה...

19.03.14

mynet

השבועון החרדי 'יום ליום' פרסם כתבה מפוברקת לקראת פורים. הכתבה תארה קבר קדמון ששייך לאשתו של תרח - אמו של אברהם אבינו שנמצא לאחרונה בסמוך לקבר שמעון הצדיק שבשכונת שייח ג'ראח. למרות שהכתבה מפוברקת, המגזר החרדי הפך את המקום למקום עליה לרגל.

פתאים! נזכיר במעמד זה את קברו של שמעון הצדיק שאינו אלא קברו של סוס זקן שהפך גם הוא למוקד עליה לרגל לפתאים. אין מנוחה לשוטים.

20.03.14

nrg

פעילים למען העלייה להר הבית יקיימו החודש תרגול מלא של הקרבת קורבן הפסח. ב"תרגול" הזה הם ישחטו כבשים, יקיזו את דמם על מבנה דמוי מזבח בידי כוהנים בבגדי כהונה כשרים, ולבסוף יצלו את הכבשים - ראשם על כרעיהם וקרבם. כל זאת כדי לספק את ה"געגוע" שלהם לבית המקדש.

טירוף. דף הפייסבוק "שיקצע במרפסת" פרסם תמונה קשה לצפייה בה נראית כבשה שרופה כאשר בפיה ובעכוזה תחוב מקל.

23.03.14

nrg

הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן, מנהיג המגזר החרדי-ליטאי, טוען שבקרוב יגיע המשיח ולטענתו - הקשיים האחרונים הם "חבלי משיח" - כלומר, תקופה המתאפיינת בייסורים בטרם הגעתו של המשיח.

אנחנו מאחלים לרב הזה בריאות נפשית.

25.03.14

וואלה!

שערוריית מין חדשה נחשפה ביישוב החרדי ביתר עילית. לפי השמועות, בעל שחשד שאשתו בוגדת בו, שלח בלש פרטי לעקוב אחריה וגילה שאישה אירחה 12 גברים לצורכי יחסי מין. הפרשה, כמובן, גררה השמצות שמטרתן להוריד את רמת האמינות של הנבגד או של הבוגדים, לכאורה.

נו, אשרי המאמין.

12.04.14

הארץ

שחר אילן מספר בכתבתו על הטירוף של הקיצונים החרדים שהצליח להדביק את כל הארץ. מדובר בהפסקת השאיבה מהכינרת כי מימיה הם "חמוצים": "לכאורה, אם אפשר להתחשב ברגשות דת, למה לא? בייחוד שזה (בדרך כלל) לא עולה כסף. התשובה היא שברגע שמסכימים לדרישות הזויות שכאלו הן הופכות מהקוריוז של אתמול לנורמה ההלכתית של היום."

חג הטירוף ולא חג החירות.

13.04.14

ynet

הרב יוסף זריצקי, הוא מי שחתום על אישורי הכשרות לפסח עבור מוצרי איפור. הוא מספר כי מוצרי איפור כלל לא דורשים כשרות מיוחדת לפסח אך למרות זאת חברות הקוסמטיקה (גם אלה הבין-לאומיות) דורשות תו כשרות. הרב הזה מסביר את התופעה בצורה פשוטה: "אנשים אוהבים להתחדש לחג, אבל מדובר בתירוצים להוצאה מיותרת, ובתעשייה שמגלגלת כספים. למי שעדיין לא שכנעתי אותו, ניתן למצוא חברות קוסמטיקה ואיפור רבות, כולם עם מוצרים כשרים לפסח למהדרין - שחלקם בהשגחתי."

למי שלא הבין, מדובר בכסף. כל הכשרות הזו ואחרות הן פשוט דרך להוציא כסף מהצרכנים הפתאים ע"י כך שהם רוכשים יותר ממה שהם צריכים. אין בעיה לחברות הללו לגלגל את עלות ה"כשרות" הזו על הצרכנים.

22.04.14

נענע10
mako

תינוק שעבר טקס ברית מילה דימם באופן קשה לאחר שהמוהל חתך עורק ראשי.

האם את הברכות, הוא נשא כדת וכדין? - זה העיקר...


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

17.03.14

mako
nrg

משפחת אטיאס המורחבת פרסמה את הקלטת שיחת הטלפון שבה נשמעים רפאל ויהודית אטיאס ברגעיהם האחרונים, כאשר הם גילו שדוושת הגז נתקעה והרכב מאיץ ללא שליטה. במהלך ההקלטה נשמעת יהודית צועקת "אנחנו עם שבעה ילדים. בורא עולם תרחם עלינו!"

נזכיר כי היו רבים שתייגו את האסון המחריד הזה כ"נס" שקרה לבתם של רפאל ויהודית, רחל אטיאס, הניצולה היחידה מהתאונה המחרידה (ראו ב-nrg). כך גם זעקו נספי השואה. וכך נשמע להם "בורא עולם" גם הפעם.


כללי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

20.03.14

mako

מאות חרדים משתתפים בכל יום חמישי במסיבות סקס וחילופי זוגות בדרום הארץ, בתל אביב וביער בית שמן. חלק מהמשתתפים הם נשואים ונשואות שבאים לשם מגע מיני עם בני-זוג חרדים אחרים.

 


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

16.03.14

הארץ

חוקרים הצליחו לתעד "חוויה חוץ גופית" שאינה אלא פעילות מוחית. במחקר השתתפה בחורה שיכולה ליזום חוויה חוץ גופית לפי דרישה. המחקר מצא עקביות בין התפקוד המוחי לפעילות "המוטורית" שתיארה.

קראו עוד על הנושא באתר חופש, במאמר של שלומי טל: "נשמה שנתת בי".

17.03.14

וואלה!

חוקרים אמריקנים ממרכז הרווארד-סמיתסוניאן לאסטרופיזיקה באוניברסיטת הרווארד גילו "גלי הגרביטציה". התגלית עשויה לאשש את חלקה האחרון של תיאוריית היחסות הכללית של אלברט איינשטיין ולעזור לחוקרים להבין כיצד נוצר היקום. "גלי הגרביטציה" מוגדרים כ"רטט הראשון של המפץ הגדול". הגילוי גם מסייע בניסיון לאחד תחת מסגרת תאורטית אחת את תיאוריית מכניקת הקוואנטים, המתייחסת להתנהגות הפיזיקה בסדרי הגודל הקטנים ביותר, ותורת היחסות הכללית, המתייחסת לעולם העצמים הגדולים.

במה לדת יש להתגאות? בכלום.

20.03.14

וואלה!

מדענים ממוזיאון קרנגי להיסטוריה של הטבע בפיטסבורג שבפנסילבניה זיהו לאחרונה מאובנים של דינוזאור מסוג "אנזו וויילי" בשטח שבין המדינות דקוטה הצפונית ודקוטה הדרומית, באזור בעל משמעות היסטורית המכונה "עמק הדינוזאורים" בשל השרידים הרבים שנמצאו בו במשך השנים. "אנזו וויילי" הוא דינוזאור המזכיר תרנגולת מאוד גדולה ולכן נקרא "התרנגולת מהגיהנום".

מדוע אין אזכור שלהם בסיפורי הבריאה? האם ייתכן שלא אלוהים הוא שברא אותם???

18.04.14

ynet

אסטרונומים מצאו כוכב לכת שגודלו דומה מאוד לכדור הארץ שלנו, אותר על ידי טלסקופ קפלר, והוא הראשון בגודל כזה שנמצא באזור שבו יכולים להתקיים חיים.

 

30.04.14

ynet

ארגון הבריאות העולמי פרסם דו"ח מדאיג לפיו ישראל היא אחת המדינות בעלות שיעור העמידות הגבוה בעולם לאנטיביוטיקה. כיצד יוצרים החיידקים עמידות? הם שרדו מיליוני שנים, בזכות יכולתם להתאים את עצמם לסביבה. לפי מנגנון אחד, החיידקים מפתחים אנזים המפרק את האנטיביוטיקה ובמנגנון אחר, החיידקים משנים את האינטראקציה שלהם עם התא ובכך מונעים מהאנטיביוטיקה לחדור לתא.

יש עדיין כאלה שלא מקבלים את האבולוציה כעובדה מוגמרת, וממשיכים לטעון ש"מעולם לא נצפתה בפעולה"?

יומן חופש