הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 138: נובמבר-דצמבר 2014

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

מומחי חינוך: תוכנית התרבות היהודית מגבירה את אחיזת הדת בחינוך

נסיעות אוטובוסים ש"יגלשו" לתוך השבת יבוטלו - והאזרחים והחיילים ייפגעו

מי שילם 5 מיליון שקלים כדי שתערכו קידוש בערב שישי?

משרד החינוך מאשר: תלמידים דתיים מקבלים תקציבים גבוהים יותר מחילונים וערבים

תקנון המקוואות: כך תמנעו פגיעה בילדים

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

12.11.14

הארץ

מומחי חינוך ופעילים חברתיים מזהירים כי הרפורמה החדשה שמוביל משרד החינוך להעמקת לימודי היהדות והתרבות הישראלית מקדמת תפיסה של הסתגרות והדתה של החינוך. גורם במשרד החינוך טוען כי "צריך להנגיש את היהדות באופנים פלורליסטים, כדי לשחזר את הקשר בין היהודים ליהדותם" אך עם זאת ד"ר איימן אגבריה, מרצה לחינוך באוניברסיטת חיפה, הוסיף כי "זהו המשך לתהליכי ההדתה במערכת החינוך, וזה משתלב עם הרצון של השר ליישר קו עם השיח של הציונות הדתית. זה המשך למגמה מאוד מסוכנת שצריך לשים לב אליה."

"צריך להנגיש את היהדות באופנים פלורליסטים" כלומר, במילים אחרות, לעוות את התכנים הנוראיים שאליה היהדות מטיפה, לצנזר את כל ההטפה לשנאת האחר, לכסות על כל השטויות ולצפות הכל בסוכר מתקתק וקל לבליעה כהכנה מקדימה לארגוני החזרה בתשובה, והכל בתשלום משלם המיסים.

24.11.14

News1

ועדת הכספים אישרה הקלות במס ל-90 עמותות חברתיות וארגונים ציבוריים, כאשר חלק ניכר מהעמותות המאושרות הינן מוסדות העוסקים בדת היהודית ו/או בהטפה דתית. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) אמר על כך: "החשיבות שוועדת הכספים רואה בטיפוח מוסדות וארגוני המגזר השלישי, כל עוד הם עומדים בסטנדרטים שנקבעו על-מנת לקבל הטבות מהמדינה, בכך שאלו ממלאים את מקומה של המדינה במתן שירותים חברתיים שונים..."

האם תפקידה של המדינה להטיף דתית לאזרחיה? טוב לדעת.

07.12.14

nrg

ח"כ מאיר שטרית יזם תיקון לחוק הגנטי מרחיב את ההגדרה של בדיקה גנטית כך שתכלול שיטות נוספות מהן ניתן ללמוד מידע ביחס לאדם ממנו נלקחה הדגימה, שעד היום לא היו מוגנות בחוק. בתוך כך, בית משפט הדן בתיק בו מתעורר חשש לממזרות, בית המשפט יפנה לנשיא בית הדין הרבני הגדול לקבלת חוות דעתו בעניין החשש, ובדבר האפשרות לתת את ההחלטה באופן שימנע את הפגיעה. מטרת התיקון נועדה למנוע חשש מפני קביעה על קטינים שיוכרזו כממזרים.

במילים אחרות, אם קרה ואישה בגדה בבן זוגה ונולד להם ילד כתוצאה מכך, בן הזוג הרשמי, יטפל בילד כילדו לכל משך חייו. העיקר שהילד לא יוכר כ"ממזר".

14.12.14

ynet

מחאה מאורגנת של אמנים דתיים גרמו למשרד הבריאות להסיר קמפיין לרגל יום האיידס הבין לאומי המזהיר מפני קיום יחסי מין לא מוגנים. למרות השבחים להם הוא זכה בשבוע האחרון, הוא עורר גם ביקורת מצד גורמים דתיים ושמרניים על המסרים המיניים הבוטים. אומני מוזיקה חסידית מובילים, דוגמת יעקב שוואקי וישי לפידות, מחו נגד השימוש בהם ובסרטונים שלהם ביוטיוב למען הקמפיין, כאשר משובצות בהם הפרסומת השנויה במחלוקת.

עדיף לחטוף מחלות מין מיחסים לא מוגנים מאשר "לפגוע ברגשות".

16.12.14

דה-מרקר

התנועה לחופש המידע פרסמה שהמשרד לענייני דת, בראשות השר נפתלי בנט, הוציא בשנת 2014 יותר מחצי מיליארד ש"ח.

ואם חושבים שרק במשרד הדתות מבזבזים כסף על שטויות אז נזכיר שגם משרד הביטחון מבזבז כמויות עצומות של כסף על אמונות הבל: "שנת השמיטה תעלה לצבא עוד מיליונים" (ynet).

16.12.14

ynet

הצבא מעביר לטירונים בצה"ל שעורים למניעת הטרדה מינית תחת הוכתרת "פגיעה על רקע מיני - מערך הסברה לחיילים". הרבנות הצבאית התנגדה להסברה וגורם שם הסביר כי: "הדברים האלו הם לא פחות מתועבה. הצגתם לצעיר חרדי שעד לפני כשנתיים היה תלמיד ישיבה בבני ברק או בירושלים פוגעת ברגשות של החיילים החרדים וחושפת אותם לתופעות חילוניות שליליות שלא הכירו אף פעם."

"תופעות חילוניות שליליות" כי אין שום הטרדה מינית בחברה החרדית. לא, ממש אין. פתרון שמסתמן הוא שהחיילים החרדים ילמדו מהי הטרדה מינית בעזרת הגמרא (ynet). אנו מקווים שהחיילים יבינו מה הדבר אומר.

19.12.14

mako

רבני בית הדין הרבני בנתניה פסקו כי אישה גרושה אינה מותרת למאהב שלה, ואסור לה להינשא לו. האישה, תושבת השרון, התגרשה לפני כשלוש שנים מבעלה, הדיינים קיבלו את גרסת הבעל לפיה כי היא בוגדת בו עם גבר אחר ולכן אסרו על האישה להינשא לאותו מאהב, לכאורה.

מה חדש תחת השמש? "כשם שאסורה לבעל כך אסורה לבועל" (מסכת סוטה פרק ה', דף כז', משנה ב'). יש חדש! ידועים בציבור.

30.12.14

ynet
נענע10
דה-מרקר

משרד התחבורה, בראשותו של השר ישראל כץ, הורה לבטל נסיעות אוטובוסים שהגיעו ליעדם אחרי כניסת השבת. ההחלטה עוררה דאגה בקרב לובשי מדים שנוהגים לצאת מהבסיס מאוחר יחסית בימי שישי. מנכ"ל עמותת ישראל חופשית מיקי גיצין הגיב ואמר "שר התחבורה ישראל כץ מגיע ברכב שרד ממשלתי לאולפני טלוויזיה בעיצומו של יום שבת, אבל ציבור נוסעי התחבורה הציבורית תקוע בבית, מוציא כסף רב מדי חודש על מוניות, או נאלץ לקנות רכב פרטי ובכך גדל יוקר המחיה של כולנו."

במשרד התחבורה הגיבו ואמרו "הפרסום על פגיעה כביכול בחיילים המבקשים לצאת לחופשה הוא מקומם ושקרי מאחר ואין כל שינוי בזמני היציאה של האוטובוסים, מעבר להתאמה השגרתית שנועדה להתאים את שעות התחבורה הציבורית לשעת כניסת השבת" (mako). רגע, לא הבנו, "לא היה שינוי" אבל "בוצעה התאמה לכניסת השבת". מוזר מאוד. למרות ההכחשות של משרד התחבורה, המציאות כנראה אחרת (נענע10).


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

05.11.14

ynet

העיר ערד עומדת בפני השתלטות של חסידי גור לאחר שרבים מהחילוניים עברו לישובים סמוכים עקב גל הפיטורין שפקד את העיר. תושבים מדווחים על בעיות שנוצרות עקב ההגירה של חסידי גור.

 

25.11.14

דה-מרקר

בית המשפט המחוזי בירושלים הוציא צו ביניים נגד הקמת 7 שכונות לחרדים בבית שמש ללא תכנון כולל בהתאם לעתירת עמותת 'אדם טבע ודין' שטוענת כי תכנון למגזר החרדי בלבד, כפי שמתוכנן כעת ישנה את הסטטוס קוו בבית שמש ולא יספק מענה למצוקת הדיור הכללית בישראל.

 

18.12.14

mako
דה-מרקר

אנשי עסקים ישראלים הקימו עמותה בשם "שישי ישראלי" והשיקו קמפיין במחיר של כ-5 מיליון ש"ח הקורא לציבור בישראל לעשות "קידוש" בימי שישי. ארז ברכץ, סמנכ"ל הלקוחות של חברת הפרסום יהושע TBWA, שהשתתפה במימון הקמפיין אמר בשיחה עם mako, כי הוא מבין מדוע הקמפיין יוצר אנטגוניזם. "אני מבין למה זה מעצבן אנשים, כי זה מציב מראה בפניה של החברה הישראלית."

הקמפיין מלווה בסרטון שבו נראית משפחה "ישראלית ממוצעת" שבה הילדים מתפרעים והמבוגרים צמודים למכשירי הטלפון שלהם. אולי אצל אותו ארז מתנהגים ככה בבית בערב שישי. אצלנו לא. בנוסף, הקמפיין גרר שלל תגובות כנגדו על ההתנשאות והיוהרה שבו (קראו כתבות ב: mako‏, ynet‏, ynet‏). מיקי גיצין, מנכ"ל ישאל חופשית, הגיב לנושא וקרא "דתיים, תפסיקו לחנך אותנו" (ynet).


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

12.11.14

nrg

בדיון של הוועדה לקידום מעמד האישה פורסם כי מאז 2002, שנה שבה פורסם ששיעור הנשים החרדיות שנפטרות מסרטן השד כפול מאשר בכל האוכלוסייה, לא נאספו נתונים על בריאות האישה החרדית. אולם למרות הנתונים הקשים, אף ח"כ חרדי לא טרח להגיע לדיון. יו"ר הוועדה, ח"כ עליזה לביא אמרה, כי ישנה הזנחה רבת שנים של אוכלוסיית הנשים החרדיות שמצבן הבריאותי נחות לעומת כלל ציבור הנשים.

מאמרה של טלי פרקש של הנושא מגלה כי בין הסיבות למצב בריאותן הירוד של הנשים החרדיות ניתן למצוא שהן פשוט בורות בנוגע למצבן הבריאותי וההשלכות שלו וגם שהן עוברות טיפולים רפואיים גם כאשר הן בריאות לחלוטין בעקבות התערבות החוקים הדתיים (ynet).

07.12.14

נענע10
News1

כ-3000 נשים חרדיות החליטו שהן אינן מצביעות למפלגות חרדיות, בבחירות הקרובות במרץ 2015, אשר מדירות נשים. בני רבינוביץ', כתב ועורך בעיתון החרדי "יתד נאמן", כעס על היוזמה ואמר: "גדולי ישראל ודעת תורה אמרו שנשים לא יכולות לעשות זאת, כי כבודה של בת מלך פנימה. לא סתם אישה נקראת עקרת הבית - עליה עיקר הבית, חינוך הילדים. למה את לא נלחמת על כך שתהיה חזנית בבית הכנסת שתעלה לתורה?" הגדיל לעשות המחנך החרדי הידוע הרב מרדכי בלוי, ואיים כי "כל אישה שתתקרב למפלגה שלא בהנהגת גדולי ישראל - תצא בלא כתובה ואסור ללמוד במוסדות החינוך שלה, וכן לרכוש ממנה כל מוצר, ומצווה להוציא את כל הצאצאים שלה מהמוסדות."

נשים חרדיות, הבינו היכן אתן חיות (ומי מדכא אתכן).


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

10.12.14

נענע10
ynet
הארץ

תלמוד התורה "זיכרון גבריאל" חזר לפעול לאחר שנסגר בשבוע שעבר בשל התנכלויות לשניים מתלמידיו. תלמוד התורה נסגר בשבוע שעבר בהוראת ראש המועצה בשל התנכלויות חוזרות ונשנות לשני תלמידים, בני משפחה אחת. לפי גרסה אחת, הסיבה להתנכלויות הייתה גזענית כי הילדים אינם אשכנזים. מנגד טענו ביישוב כי ההתנכלויות לילדים נבעו מכך שמשפחתם "לא מספיק חרדית" במונחי תלמוד התורה. בהודעה ששלח אב המשפחה לקרוב משפחה והגיע לידי "הארץ" נכתב כי הוא ואביו, סבם של הילדים, נמצאים על סף קריסה נפשית ולכן בחרו לעזוב את היישוב. האב לא עונה לשיחות טלפון וטרם התקבלה תגובתו.

יופי, נפתרה הבעיה עד לפעם הבאה שתמצא משפחה "לא אשכנזית" שאינה "דתייה מספיק". קראו את טורה של אורית נבון על הנושא: "הבעיה היא שהגזענות בחברה החרדית הפכה לדבר כה מובן מאליו, שאף אחד כבר לא מתרגש ממנה. בושה וחרפה וגועל נפש" (mako).

23.12.14

ynet

גבר קיבל אישור מבית הדין הרבני לשאת אישה שניה כי אשתו הנוכחית חולת נפש ועלה החשש שהגרושים יחמירו את מצבה הנפשי.

על פניו, החלטה מתחשבת, אבל מה היה קורה אם הבעל הוא זה שהיה חולה נפש והאישה הייתה זו שמבקשת להתחתן בשנית?


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.11.14

ynet

מקוואות הטהרה לגברים נחשבים "גן עדן לפדופילים" והארגון האוסטרלי "בצדק", פרסם תקנון שאותו הוא מציע להטמיע בקהילות יהודיות בארץ ובעולם, על מנת למנוע פגיעה מינית בקטינים. "בצדק" ממליץ להגביל את השימוש במתקן לטבילה בלבד. המקוואות יהיו בנויים כך שלא יהיו בהם מקומות מבודדים המועדים לפורענות, והחלונות והדלתות הפנימיות יהיו שקופים וגם, הם ממליצים התקנת מצלמות במעגל סגור.

בברכות השחייה צריך לשמור על הילדים. במקוואות צריך לשמור על המבוגרים.

10.11.14

הארץ

הרב נסים בן שמעון, ראש אבות בתי הדין הרבניים בת"א, עשה הסכם שלפיו נאנסת לא תתלונן במשטרה נגד בן דודה, שאנס אותה תמורת 220 אלף ש"ח. הפרקליטות הודיעה לו כי בכוונתה להגיש נגדו קובלנה משמעתית לבית הדין למשמעת לדיינים, בשל התנהגות שאינה הולמת. הרב בן שמעון הוא גיסו של הרב שלום כהן - שמונה להחליף את הרב עובדיה יוסף כנשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס.

 

12.11.14

ynet

בניהם ובנותיהם של החסידים מקהילת "שובו בנים" של הרב ברלנד, שברח להולנד ונעצר בעקבות פרשה של הטרדה מינית עלולים להיות במצב של הזנחה מצד הוריהם. מנהל בית חב"ד באמסטרדם, הרב עקיבא קמיסר, סיפר כי כ-50 מחסידיו של הרב ברלנד נותרו בעיר ועד לאחרונה התגוררו בבית אחד. לדבריו, המשטרה המקומית פיזרה אותם והם מתגוררים כעת בבתים שונים באמסטרדם, אך הילדים עדיין מוזנחים ואינם מטופלים במסגרת נורמטיבית.

החסידים דואגים לשלום הרב ואין להם פנאי לדאוג לילדיהם. זו עבודה בשביל "אחרים", כנראה.

12.11.14

ynet

הוצתה מכוניתו של עד תביעה במשפט העוסק במלחמות הרבנים סביב הבחירות שהתקיימו בנתיבות בשנה שעברה. מלחמות הרבנים בנתיבות ניצתה בין חצרו של הרב יורם אברג'יל לבין חצר הרב איפרגן (הרנטגן) סביב מערכת הבחירות המקומית. המשטרה חשדה שבמסגרת הפרשה נשלחו דומרני ואנשיו מטעם לאיים הרב איפרגן שיעביר את תמיכתו למועמד אחר. במשטרה מעריכים כי הרקע לכך הוא שיתוף פעולה של בעל המכונית, שהעיד על פגישה שבמסגרתה איים העבריין שלום דומרני על הרב יעקב איפרגן.

 

18.11.14

mako

גבר חרדי ונשוי מטריד נשים נשואות במגזר החרדי. הוא עוקב אחריהן, מצלם אותן ואת משפחתן, מתקשר אליהן ומציע הצעות מגונות. הנשים פתחו דף ובפייסבוק ופועלות להסגירו למשטרה.

 

18.11.14

mako
ynet

שעות ספורות לאחר שנרצחו ארבעה חרדים ע"י מחבלים בבית הכנסת בירושלים, קרא הרב הספרדי הראשי יצחק יוסף לאבטח את בתי התפילה בעיר. "התורה ציוותה עלינו 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם', זה קודם לכל דבר אחר" והוסיף: "הטבח הבוקר מזעזע, על פי דין חובה על כל בית כנסת בעיר להציב מאבטח חמוש בפתחו. בתי כנסת שנמנעים מכך עוברים על איסור 'לא תשים דמים בביתך'. עד שלא ישתנה המצב - אסור היום להתפלל בבית כנסת שאין בו מאבטח."

תשובה לאותו רב: "גַּם כִּי אֵלֵךְ בְּגֵיא צַלְמָוֶת, לֹא אִירָא רָע - כִּי אַתָּה עִמָּדִי" (תהילים פרק כ"ג)

21.11.14

mako
ynet

מורה מביתר עילית נעצר בחשד שביצע מעשים מגונים ומעשה סדום בשלושה אחים אותם לימד. במשטרה מעריכים כי המורה ניסה "לקנות את שתיקתם" של הקטינים. המשטרה חושדת כי המעשים המגונים בוצעו במחסן בשטח בית הספר - שם ביצע המורה את זממו בתלמידים.

 

27.11.14

ynet

ארבעה נערים ונערה כבני 16 מהעיר החרדית, אלעד, נעצרו בחשד שפרצו לישיבה בעיר, גנבו מאות ש"ח מכספי הגבייה של הגבאי וניסו לפרוץ למכונת המשקאות. החמישה הודו במיוחס להם ושוחררו למעצר בית בתנאים מגבילים.

 

27.11.14

ynet

תושב בני ברק בשנות ה-40 לחייו נעצר אתמול בחשד שתקף מינית ילדה בת 12. על פי החשד, הגבר תקף את הילדה בכמה הזדמנויות שבהן ביקרה את בתו שעמה היא מיודדת.

 

01.12.14

nrg

יאיר ילמה, תושב קריית גת מואשם ש ביצע בתלמיד מעשים מגונים בבית כנסת בעיר "קהל חסידים". הנאשם פתח בשיה עם תלמיד במקום ולאחר דין ודברים הפשיל את מכנסיו וביצע בו מעשים מגונים, תוך הפעלת כוח. המתלונן ברח מהמקום כשילמה רודף אחריו, עד שהגיע לביתו והזעיק את השוטרים.

 

03.12.14

nrg

עוזרו של חבר הכנסת אלי ישי קיבל שיחת טלפון ובה איום מפורש על חייו של העוזר ועל חייו של אלי ישי לאחר שנפוצו שמעות כי אלי ישי הולך להקים מפלגה משם עצמו. 'אם הוא עוזב את ש"ס והולך לדרך אחרת - אני דוקר אתכם, אם הוא עושה את זה אני דוקר אותו. לא אתן לפלג ולהרוס את ש"ס,' אמר המאיים.

 

07.12.14

ynet

נער בן 17 מהעיר החרדית אלעד נעצר בחשד שפרץ בלילות לבתים בעיר וביצע מעשים מגונים בנשים בשנתן. הוא חדל מהמעשים, רק לאחר שהנשים התעוררו וצעקו. על פי החשד, במקרים שבהם לא היו נשים בבית גנב הנער רכוש. הוא הודה בביצוע מעשים מגונים בשני מקרים והמשטרה בודקת אם היו אירועים נוספים.

 

09.12.14

ynet

הרב יעקב דויטש מעפולה הורשע ע"י בית המפשט בנצרת כמה מקרים של מעשי סדום, בעילה אסורה ומעשים מגונים ובשלושה סעיפים של מעשה מגונה בנסיבות אינוס. דויטש הואשם לפני כשנתיים בתקיפות מיניות של שתי נערות ושני נערים. בית המשפט קיבל את עמדת התביעה ודחה על הסף את טענותיו של הרב שטען כי הסיבה לתלונות היא קנוניה נגדו.

 

11.12.14

נענע10

יצחק גבאי (22) מירושלים והאחים נחמן (18) ושלמה (20) טוויטו מבית"ר עילית, הם פעילי הארגון הדתי להב"ה, שנעצרו בחשד כי הציתו את בית הספר הדו לשוני בירושלים בסוף חודש נובמבר.

 

14.12.14

כלכליסט
News1

הרב אברהם ישראל פרויליך, תושב שכונת גאולה בירושלים בן 64, הואשם כי במשך 10 שנים ניהל עסק יוקרתי למכירת עתיקות ללקוחות בארץ ובחו"ל תחת השם "יודאיקה ירושלים", והעלים מס בסכומים של מיליוני ש"ח. פרויליך, מוכר גם כקרוב משפחה של "האם המרעיבה" שהגן עליה ב-2009 ותקף את החברה החילונית ובית החולים הדסה על כך שהם רומסים זכויות אדם.

 

18.12.14

ynet

אישה טענה שבעל תפקיד במפלגת ש"ס ניצל אותה מינית וביצע בה מעשים מגונים במשך שנים. היא החלה להפיץ פרסומים קשים בגנותו בציבור החרדי, ולפי כתב האישום הראשוני שהוגש נגדו - בתגובה הוא הגיע לביתה, תקף אותה ואת הוריה המבוגרים וגרם להם חבלות. במסגרת בוררות אצל רב חרדי נקבע שאותו ש"סניק ישלם לאישה מאות אלפי ש"ח - ואילו היא בתמורה תתחייב לא להתלונן לעולם על העבירות. בנוסף פסק הבורר כי בנוגע לתיק הפלילי שממשיך להתנהל בבית המשפט היא תסייע לכך שלא יורשע. לפי הכתבה "דמי השתיקה" לא עברו לאישה עד כה. אותו ש"סניק, הודה בעובדות של כתב אישום שתוקן ושכלל רק עבירה אחת של תקיפה, אם זאת, הוא ממשיך להילחם על חפותו.

 

28.12.14

נענע10

בדומה לפרשיה שנחשפה על מפלגת ישראל ביתנו, חדשות 10 חשפו מסמכים המוכיחים כי במפלגת הבית היהודי נהגו, עוד מתקופת הכנסת הקודמת, לנתב לעמותות שונות כספים שלא כדין. עוד עולה כי אנשי המפלגה שעסקו בניתוב הכספים עשו זאת בצורה מפורטת, תוך שהם מוודאים מיהו האדם בעמותה הנבחרת שיהיה אמון על קבלת הכספים. ניתוב כספי הוועדה למוסדות ולבני אדם ספציפיים אסור לפי פסיקת בג"ץ הנוגעת לכספים מסוג זה.

 

29.12.14

נענע10
ynet
mako

אברהם ישראל, מייסד עמותת "חזון ישעיה", הואשם בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבל דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, איסור הלבנת הון ודיווח בלתי נכון, גנבה בידי מנהל, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ושיבוש מהלכי משפט. לאברהם חבצלת, ששימש כרואה החשבון של העמותה, עבירות רישום כוזב במסמכי תאגיד וסיוע לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. בתוך כך, פרקליטות המדינה הודיעה על סגירת תיק השוחד, נגד הרב יאשיהו פינטו, לפי שיחד את תת-ניצב אפי ברכה, ראש חטיבת החקירות במטה הארצי של המשטרה, בשל חוסר ראיות.

 

29.12.14

כלכליסט
News1

עיריית פתח תקווה מתקצבת שלא כדין את מוסדות החינוך הדתי בעיר, כך קבע מבקר המדינה, יוסף שפירא. מהדו"ח כי 80% מסך התמיכות הכספיות שהעניקה העירייה בשנים 2013-2010 הועברו למוסדות החינוך המוכרים (החרדיים), וזאת בנוסף ל-5.5% מכספי התמיכות שניתנו לעמותות בתחום הדת. כלומר, כ-85.5% מכלל כספי התמיכות שהעבירה העירייה היו למוסדות דת.

אנו מקווים שמבקר המדינה יגלה מי הם האחראים למחדל ויכריח אותם לשלם.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.12.14

ynet

יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר לאחר שהסתבר כי מדינת ישראל הולכת לבחירות לאחר שנתיים מהקודמות: "עם כל הצער, הכאב ובזבוז הכספים אני מברך על קיום הבחירות כיוון שהממשלה הקיימת היא שחצנית, יהירה, אטומה ואכזרית. כיהודי דתי אני מאמין שזעקת החלשים, האביונים, המשפחות והילדים עלתה לשמיים ובורא עולם קיבל את התפילה והממשלה הזאת מגיעה לסוף דרכה."

כיהודים לא מאמינים, אנו בהחלט מאמינים שדרעי אמר את הדברים כדי לקדם את האג'נדות שלו כי בוודאי יהיו מי שהם מספיק פתאים כדי ליפול בפח. להלן כתובות המתארות את החוקים החברתיים שחלק מחברי הכנסת ביקשו לקדם אולם כעת הם לא יקודמו: "זה מה שיקרה לכלכלת ישראל בגלל הקדמת הבחירות" (גלובס); "כך ייפגע הכיס שלכם מהקדמת הבחירות" (mako); "מאות מיליונים שהובטחו לקיצור תורים - התאדו" (דה-מרקר). עוד כתבה בנושא: 'צעירים מתוסכלים ביריד הדירות: התפללנו למע"מ 0%' (גלובס) אבל דרעי לא שמע את תפילתם.

30.12.14

ynet

הרב מאיר מאזוז, מנהיגה הרוחני של מפלגת "העם אתנו" (המפלגה של אלי ישי), כתב בספר "מקור נאמן", שיצא לאור ב-2010: "מדוע במשך אלפיים שנות גלות, וגם פה בשנים האחרונות, בארץ ישראל, לא נמצא ספרדי אחד אנטי-דתי ושונא תורה כמו אצל אחרים? מדוע רובם ככולם של הספרדים מסורתיים ודתיים, ולא חלו בנגע צרעת ה'השכלה'? מדוע השואה האיומה פסחה כמעט על הספרדים?" תשובתו: "זהו פרי חינוך התורה הקדושה, אשר 'דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום'!"

רואים שאותו רב בהחלט לא "נגוע בצרעת ההשכלה". האם ניתן לקרוא לו "אוויל משריש"?


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

09.11.14

ynet

בני זוג דתיים הביאו לעולם ילד עם שיתוק מוחין, לאחר שהחליטו להתייעץ עם רב בניגוד לעמדת הרופא המטפל בהם, ששלח אותם לבצע הפלה. ההורים תבעו את קופת חולים מאוחדת והשופט במחוזי בירושלים קבע שהרופא התרשל כיוון שלא מסר להורים את מלוא המידע בדבר הטיפול הרפואי והסיכונים הכרוכים בו. במאוחדת ערערו לעליון שהפך את ההחלטה. השופט יצחק עמית קבע שמהתנהלות ההורים עולה שהתלבטו אם להישמע לעצת הרופא או לא, והבינו שהם ניצבים בפני החלטה משמעותית. מכך ניתן להסיק שהרופא הסביר להם על הסיכונים הכרוכים בלידה וכי החלטתם כלל לא הייתה קשורה להיקף המידע שקיבלו, אלא לבחירה להישען על שיקולי אמונה והלכה וללכת אחר עצת הרב.

כל הכבוד לשופט בית המשפט העליון יצחק עמית, שהשכיל להבין כי עצם העובדה שההורים התייעצו עם רב כלשהו, מצביעה על כך שהם ידעו והבינו את הסיכונים, למרות שההורים טוענים אחרת כדי לזכות בסכום כסף. את הרב שהשיא להם עצת אחיתופל, הם בוודאי לא יתבעו.

19.11.14

nrg

אחד המתפללים בבית הכנסת שבו נרצחו ארבעה חרדים ע"י שני ערבים מחבלים עם גרזנים, אמר כי 'זה הזמן להתחיל לחשוב על הדברים החשובים, ולהסיק את המסקנה הרוחנית מזה. הנרצחים היו אנשים מאוד יקרים. במשך 25 שנה אנחנו מתפללים ביחד. אנשים יראי שמים ולצערנו הקב"ה קרא להם אליו.'

"אללה הוא אכבר," אלה הם הקריאות שהנרצחים שמעו.

25.11.14

ynet

עם תום ימי ה"שבעה" לנרצחים, שנרצחו בבית הכנסת "בני תורה" שבהר נוף, לאחר שמחבלים עם גרזנים חדרו לבית הכנסת, אלפי בני אדם השתתפו בעצרת הזיכרון המרכזית לקורבנות הטבח בבית הכנסת. בשי טברסקי, אלמנתו של הרב משה ז"ל, נאמה באירוע ובנאומה טענה כי הפילוג בחברה החרדית הוא הגורם למעשה הרצח: "איך לא הגנה עלינו קדושת התפילה וקדושת בית הכנסת?" ומיד השיבה: "בבתי כנסת ובתי מדרש השפילו מי שחושב אחרת ממני. לכן פגעה בנו מידת הדין... על זה הקדוש ברוך-הוא מביא עונש באכזריות. מידה כנגד מידה."

 

22.12.14

ynet

תינוק שעבר ברית מילה ע"י מוהל לא מוסמך, המשיך לדמם מאיבר מינו, עד שהובהל לבית החולים סורוקה בבאר שבע. האזור טופל ונתפר, והתינוק שוחרר לביתו לאחר אשפוז, להשגחה.

 

24.12.14

נענע10

השרפה שבבית משפחת ביטון בבית שמש, נגרמה ככל הנראה ממספר חנוכיות שהודלקו לכבוד חג החנוכה. הנרות שעל החנוכייה היו נרות משמן, שדלקו גם אחרי שהמשפחה הלכה לישון. הבית נשרף כליל וצוות החדשות שביקר בבית השרוף תיעד את הנותר ממנו: ספרי קודש שרופים וסיר על הכיריים. כל השאר נשרף. בשרפה נספה גם ילד בן 7 שאביו, חסיד ברסלב, ניסה להצילו.

 


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

04.12.14

דה-מרקר
כלכליסט

משרד החינוך פרסם לראשונה נתונים שמהם עולה כי מתקצב באמצעות כספי משלמי המסים את התלמידים הדתיים בתקציב גבוה יותר מאשר תלמידים חילונים, ואת התלמידים הערבים בתקציב הנמוך ביותר לתלמיד. נתונים אלה מאשרים את תחקיר דה-מרקר שנערך בחודש שעבר. מנתוני המשרד עולה כי תלמידי בתי הספר היסודי ברשתות החינוך החרדיות הפרטיות של המפלגות ש"ס ויהדות התורה - מעיין החינוך של ש"ס והחינוך העצמאי של יהדות התורה - זוכים לתקציבים גבוהים במיוחד - למרות שאינם מלמדים את לימודי הליבה באופן מלא, ולמרות מחדלים חמורים שנמצאו בניהול רשת החינוך של ש"ס. תלמידים חרדים שלומדים בבתי ספר שבהם לא עומדים בסטנדרטים של משרד החינוך, לא הוכרו על ידו כבית ספר רשמי, ולא פועלים על פי ההוראות של משרד החינוך - למשל, בתחום לימודי הליבה.

 


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

12.11.14

ynet

שיעור החרדיות המשתתפות בכוח העבודה בישראל עקף לראשונה את כלל הנשים, עם זינוק דרמטי לכמעט 80% ברבעון השני של 2014. סמנכ"ל המחקר בעמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון), שחר אילן, העריך הזינוק בהשתתפות בכוח העבודה נובעת מהמצוקה הכלכלית במגזר, מאז הקיצוץ בקצבאות הילדים על ידי ממשלת שרון-שינוי וכן בהקמת מוסדות להכשרה מקצועית ואקדמית לנשים בתחומים שונים.

ובל נשכח שחלק מהגברים החרדיים לא עובדים (מקבלים מלגות) או שעובדים בשחור אך במצב זה אין די כדי לכלכל משפחה. המציאות טופחת על פני החברה החרדית: צריך לעבוד, הכסף אינו גדל על העצים!

31.12.14

ynet

משנת 2015, מופסקות כל קצבאות הבטחת ההכנסה לאברכים בהתאם לפסיקת בג"ץ מאחר שההסדר הזה לא השיג את מטרתו, שהוא שילוב האברכים בשוק העבודה והוא מפלה לרעה את ציבור הסטודנטים, שאינם זכאים להטבה. למרות שהאוכלוסייה החרדית עניה מאוד, יש מש שלא מתכוון להפסיק את לימוד התורה בעקבות הרפורמה: "מי שמפרנס אותי עד עכשיו זה הבורא, והוא ימשיך לפרנס אותי. הדברים החשובים באמת זה התורה, הילדים והמשפחה. שום דבר אחר לא מתקרב לזה. גם אם הם יורידו הכול, זה לא יפגע בי. זו האמת. הבורא ימצא דרך אחרת לתת, הוא תמיד מוצא. עזרה מגיעה בכל מני דרכים שמפתיעות אותי בכל פעם מחדש."

אז שבאמת הבורא ימצא דרך לפרנסו. אצלינו קוראים לזה 'עבודה'.


כללי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

09.12.14

nrg

ארגון הטרור דאע"ש (ארגון הטרור "המדינה האיסלמית") פרסם כי סקל למוות אדם שהואשם בפשעי ה"הומוסקסואליות". הפרסום לווה בתמונות. תהליך הסקילה כלל זריקה מגג בניין, ולאחר מכן סקילה באבנים. "בית המשפט המוסלמי ב'וויליאת אל פורט' החליט כי יש להשליך את האיש שביצע מעשי סדום מהגג הכי גבוה בעיר, ואז לסקול אותו," נכתב בהצהרה שליוותה את התמונה.

ראו מה רשום ב"הלכות סנהדרין פרק טו": א כיצד מצות הנסקלין: רחוק מבית הסקילה ארבע אמות, מפשיטין את המחוייב סקילה בגדיו, ומכסין ערוותו מלפניו; ואין האישה נסקלת ערומה, אלא בחלוק אחד. ב ובית הסקילה, גבוה שתי קומות; עולה לשם הוא ועדיו, וידיו אסורות, ואחד מן העדים דוחפו על מותניו מאחוריו, והוא נהפך ונופל על ליבו לארץ. אם מת בה - יצא, שהרי נאמר "סקול ייסקל או ירה יירה" (שמות יט,יג): הנה השווה הנסקל שנפל האבן עליו, עם הנדחף שנפל הוא בעצמו על הארץ. ג ואם לא מת מדחיפה זו - מגביהין העדים אבן שהייתה מונחת שם, משא שני בני אדם, והעד השני מרפה ידיו, ומשליך את האבן על ליבו. אם מת בה, יצא; ואם לאו - רגימתו בכל ישראל, שנאמר "יד העדים תהיה בו בראשונה, להמיתו, ויד כל העם, באחרונה" (דברים יז,ז).

10.12.14

ynet
mako

מכון ממרי העוקב אחר הנעשה במזרח התיכון הפיץ מסמך שנכתב ע"י ארגון דאע"ש (ארגון הטרור "המדינה האיסלמית") הדן בשאלה מתי מותר לאנוס אישה אשר נשבתה במלחמה. המסמך טוען כי האונס של שפחת מין מותר לכל, לרבות לגבר נשוי, בסעיף אחר נדרשים הגברים שקונים את החטופות להעביר אותן "הליך טיהור יסודי" בטרם הם מקיימים עמן יחסי מין. אם השבויות הן בתולות, כך מוסבר במסמך, ניתן לאנוס אותן מיד לאחר הרכישה. המדריך מתיר לפעילים לאנוס ילדות שטרם הגיעו לגיל ההתבגרות "אם הן כשירות לקיום יחסי מין" - מבלי לפרט מעבר לכך.

ומה זה מזכיר לנו? את הדין של "אישה יפת תואר" בפרשת "כי תצא" (קראו שו"ת באתר כיפה).

יומן חופש