הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 126: נובמבר-דצמבר 2012

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

אישום: 11 חרדים הונו את המדינה ב-48 מיליון שקלים

משרדי הממשלה מעבירים עשרות מיליונים לארגונים חרדיים שחלקם עוסקים בתיחרוד

נערה שאלה מחב"ת מדוע "אלוהים" הירשה שיאנסו אותה בגיל 7, וקיבלה תשובה שלא ציפתה לה

הרב יעקב יוסף אוסר על העסקת מורים הומוסקסואלים וגויים כי "הם עלולים לאנוס ילדים"

אסור למורים לתחומי המדעים ללמד את האבולוציה עקב "פגיעה ברגשות הדתיים"

ממצאי ארכאולוגיים נדירים המעידים על חיי הדת והפולחן מראשית ימי ממלכת יהודה נמצאו בסמוך לירושלים. בין הממצאים: פסלים

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אורה, אורן, אייל, גידי, דן, דני, דניאל, יובל, ניצן, עירון, רון, רוני, שי, תומר ועוד חברים טובים

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

11.11.12

הארץ

כ-350 תושבים דתיים וחרדים בעכו הפגינו כנגד פתיחתו של סניף "הום סנטר" בקניון עזריאלי בעיר, בשבתות. תושבים חילונים וערבים טוענים כי בעשור האחרון גבר הצביון הדתי בעיר, בין היתר, בשל קליטת מאות משפחות דתיות-לאומיות, חנוכת ישיבת הסדר חדשה, הקמת שכונה לדתיים בלבד ופעילות ענפה של הגרעין התורני.

ככה זה מתחיל. איך זה נגמר? ראו את ירושלים.

16.11.12

הארץ, הארץ

המסעדות, טופולינו ואיציקידאנה שבשוק מחנה יהודה, וקרוסלה שברחביה, מציגות עצמן כמגישות מאכלים כשרים אך מציינות כי אין להן תעודת כשרות מהרבנות. הסיבות הן אידיאולוגיות בחלקן, ובחלקן בשל מה שבעלי המסעדות רואים כהקצנה חריפה בדרישות הכשרות של הרבנות - כמו למשל, הדרישה לרכוש את הירקות רק ממספר מצומצם של דוכנים בשוק. הרבנות החליטה לקנוס את החנויות כי לכאורה הן מציגות עצמן ככשרות.

הרבנות מרגישה שרעידת אדמה מתקרבת. נמאס לציבור מהדרישות חסרות הרסן של הרבנות ודמי החסות (עוד בפייסבוק של ניצן הורוביץ).

18.11.12

ynet

יו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה) סיפר בוועידת נבחרי הציבור במגזר החרדי שהוא זרק את הקיצוץ הרוחבי בישיבות לפח, שהעביר תוך זמן קצר לאטיאס כספים לבנית עיר חרדית, וכינה את הקריטריון לבחינת מיצוי כושר השתכרות כאנטישמיות: זו אנטישמיות - חינוך חינם כן, לחרדים לא. בסופו של יום, עברה החלטת ממשלה שהציבור החרדי בפנים.

זה מה שהיה לנו כאן? האם הסתה וגניבה לאור היום? וישראל שותקת.

24.11.12

הארץ

היום (שבת) בעשרות אירועים שארגנו שורה של ארגונים למען פלורליזם בבירה, ארגנו את אירועי "השבת הירושלמית" ואלפים השתתפו באירועים. מנגד הפגינו מאות חרדים ברחוב הנביאים בירושלים, במחאה על אירועי השבת החילוניים. החרדים ניסו ללא הצלחה לחסום את הרחוב ופוזרו בידי כוח משטרה שעצר חמישה מהם לחקירה (ynet).

 

11.12.12

nrg, קשת

סטודנט מבר אילן נזרק משעור חובה ביהדות ע"י המרצה, כי סירב לשם כיפה על ראשו. הנהלת בר אילן גיבתה את המרצה כי הסטודנט " 'חתם על זה' בתקנון האוניברסיטה".

המועצה להשכלה גבוהה מגבה את הסטודנט: "אין לכפות על סטודנטים לחבוש כיפה בשיעורי יהדות" (nrg).

23.12.12

קשת, נענע10

הרבנות בחיפה אוסרת על בעלי אולמות, מלונות ומקומות בילוי לקיים את חגיגות הסילבסטר לרגל השנה האזרחית החדשה.

מסעדנים ובעלי אולמות אירועים בחיפה לא וויתרו ויצאו כנגד הרבנות המקומית בחיפה (ynet), ואז רבנות חיפה חזרה בה (ynet).

24.12.12

הארץ

פעילים של הארגון החרדי אתרא קדישא מאיימים להיאבק בתכנית לבניית מתחם מסחר ומגורים בעלות של מיליוני שקלים באשקלון כי לטענתם במקום התגלו שלדים, כפי שעשו בעבר במקרה של הקמת חדר המיון הממוגן בבית החולים בעיר.

 

26.12.12

קשת

תחקיר של חדשות ערוץ 2 מגלה כיצד "עובדים" משגיחי הכשרות ואילו סכומי כסף הם מקבלים כמשכורת מבעלי המקום שמוכרים את מרכולתם לציבור. התחקיר מביא עדויות מצולמות וכן מעדי ראיה לכך שמשגיחי הכשרות לא משגיחים כלל.

תיקון: משגיחי הכשרות משגיחים על קבלת הכסף.


כפייה וחקיקה דתית - מצוקת הדיור

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

12.11.12

דה-מרקר

מירב ארלוזורוב מספרת מדוע אטיאס מש"ס התנגד לקריטריון מיצוי כושר ההשתכרות של ועדת טרכטנברג: "הנתונים מלמדים כי אטיאס ידע היטב מדוע הוא מתנגד כל כך לדרישה הזאת. עד לשבוע האחרון הסתיימו חמישה מכרזי מחיר למשתכן תחת ההנחיות החדשות של ועדת טרכטנברג. חמשת המכרזים היו בשכונת הר חומה בירושלים המזרחית (שכונה חרדית בעיקרה), ביתר עילית (עיר חרדית, בשטחים), ההתנחלות אפרת (התנחלות בעלת אופי דתי-לאומי) וכן נשר ויקנעם עילית (חילוניות)".

נזכיר שבביתר עילית כנראה פועלות "ועדות איכלוס" לא חוקיות אשר מונעות כניסת אנשים "לא רצויים" (נענע10).

12.11.12

דה-מרקר

עמותת חריש הירוקה המאגדת 650 משפחות, רובן חילוניות, פנתה לוועדת המכרזים של מינהל מקרקעי ישראל במחוז חיפה בדרישה לפסול את הצעותיהן של 13 עמותות חרדיות במכרזי הקרקע כי כל ההצעות של העמותות שהוגשו הן בעלי מספר סידורי עוקב, כולן רשומות באותה הכתובת, וכי כלל ההצעות הוגשו על ידי גורם אחד. למעשה גוף אחד הגיש במכרז הצעות בשם 13 עמותות שונות, ובכך נהג כקרטל ועבר לכאורה על חוק המכרזים, חוק ההגבלים, וכן על הוראות המכרז בחריש.

 

17.12.12

ynet

לקראת הבחירות, ש"ס פרסמה בעיתונות החרדית בלבד שהיא דאגה ל-22 אלף דירות עבור חרדים מתוך 130 אלף דירות.

 

20.12.12

וואלה!

בשכונה חילונית בטבריה עתידות לקום 160 דירות שישקיפו לכנרת ולרמת הגולן, בפרויקט היוקרתי "נוף כנרת", אולם עוד בטרם החלה בנייתו עורר הפרויקט סערה גדולה בקרב תושבים בעיר. בהגיעם לשכונת בר כוכבא על מנת להתעניין ברכישת דירה, נדחו לטענתם כיוון שאינם דתיים או חרדים.

 


כפייה וחקיקה דתית - גיוס חרדים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

09.12.12

nrg, נענע10, גלי צה"ל, ynet

הממשלה אישרה להאריך את ההסדר המאפשר את הפטור מגיוסם לצה"ל של אלפי חרדים. תוקפו של ההסדר פג עם פקיעת חוק טל, בחודש אוגוסט האחרון, אולם הממשלה עדיין לא חוקקה חוק חדש במקומו. ההצעה שהתקבלה היום תאפשר לכ-1,300 חרדים להשתלב בשירות האזרחי, כפי שקבע חוק טל, במתכונת מצומצמת. עם זאת, ההסדר החדש לא נותן פתרון לכ-14 אלף חרדים, מדי מחזור גיוס, שלא מתגייסים לצה"ל.

מוכרים אותנו עבור נזיד עדשים.

21.11.12

הארץ, וואלה!, ynet

המדינה הודיעה לבג"ץ כי היא מתנגדת להחלטה של חברת אגד להפסיק לפרסם תמונות אנשים על האוטובוסים בירושלים, כיוון שמטרתו היא להימנע מפרסום נשים בפומבי, "תוך התחכמות שאין לקבל" לאחר שאגד וחברת הפרסום כנען סבלו משורה של מעשיי ונדליזם שבא מהציבור החרדי.

במקום לטפל ביד חריפה בבעיה, מתעסקים ב...

18.12.12

nrg‏, ynet‏, ynet

מפלגות ש"ס ויהדות התורה טוענות שהן לא מכניסות נשים לרשימתן בגלל "צניעות" והן פוסקות "לגברים אצל המשיבה תפקיד אחד, ולנשים תפקיד אחר. אין בחלוקת תפקידים זאת כדי הדרת נשים, כדי הפליית נשים, או כדי לטעון כי נשים פחותות מגברים".

חבל שהמפלגות לא פרטו מהו תפקידה של אישה.

20.12.12

nrg

חוברות בשם "המדריך לפרנסה כשרה" חולקו באזור המרכז. החוברת מחלקת "עצות" לנשים בנושא הדרתן מהמרחב הציבור ומאחורי החוברות הללו עומדת העמותה החרדית "בנפשנו" המקורבת לכת השאלים. על פי מחברי הקונטרס אישה צריכה לחשוב פעמיים לפני שהיא יוצאת לקניות בסופר או לטיול עם הילדים. באופן עקרוני, נאמר בחוברת, עדיף שהאישה בכלל תשב בבית ולא תצא ממנו אף-פעם: עצם היציאה לרחוב הוא דבר בעייתי בעצמו, ובפרט כשהוא נעשה בתדירות יומיומית שזהו גנאי ופגם לאישה".

למי שצריך עוד תזכורת כמה ההלכה החרדית המטורפת מחלחלת לחיינו: ספר נשים - הלכות אישות - פרק יג - פסוק יד: "...גנאי הוא לאישה שתהא יוצאה תמיד, פעם בחוץ פעם ברחובות; ויש לבעל למנוע אשתו מזה, ולא יניחה לצאת אלא כמו פעם אחת בחודש או פעמיים בחודש, כפי הצורך..."

27.12.12

נענע10

שירן גרינבוים בת ה-10 משחקת קט-רגל באלפי מנשה. קבוצתה הגיע לתחרות כנגד קבוצת הילדים של אליצור רעננה אך המאמן של אליצור רעננה סרב להתחרות עד ששירן לא תסולק מהמשחק כי בקבוצתו יש דתיים.

 


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

22.11.12

ynet

הרב אליעזר מלמד, רב היישוב הר ברכה וראש הישיבה פרסם במאמר חריף שיפורסם בסוף-השבוע במדורו "רביבים" שבעיתון "בשבע". במאמר הוא מכנה את אנשי התקשורת ואנשים בעלי דעות שמאלניות ככופרים ועובדי עבודה זרה: "האנשים שמובילים את הממסד התקשורתי מנוכרים לעמם ומורשתם. הם אמנם לא מעזים לדבר נגד החיילים או תושבי הדרום והמרכז המותקפים, אבל בתוך ליבם הם מאמצים את הצדק שבעמדת האויב".

זוהי הסתה חמורה ביותר. לאוזניים דתיות פנאטיות, המושגים, "כופרים" ו"עובדי עבודה זרה" מקושרים לעונש המוות, כפי שמוגדר בהלכה המטורפת.

25.11.12

גלי צה"ל, ynet

הרב דב ליאור, שנתן הסמכה הלכתית לספר "תורת המלך", ספר הלכה שמתיר להרוג חפים מפשע, פגש חיילי מילואים כדי "לשוחח" עמם וכדי "כדי לחזק את החיילים". מספר חיילי מילואים החלו לקרוא ציטוטי מאותו ספר וגרשו את הרב.

מדוע בכלל רב צריך לבוא ו-"לחזק את החיילים". חייל דתי רוצה רב? שילך אליו.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.11.12

ynet

חלק מעובדי האגף לחינוך חרדי בעירייה רימו לכאורה בדיווח על שעות העבודה שלהם, כך עולה מדו"ח של מבקר עיריית ירושלים. מהדו"ח עולה כי העירייה הגישה תובענה משמעתית נגד שמונה עובדים לאחר שנמצא כי דיווחי הנוכחות שלהם כוזבים לכאורה ולגבי שבעה מהם נפתחה חקירה פלילית.

חינוך לתפארת מדינת ישראל.

04.11.12

הקריות

בחור חרדי צעיר הטריד מינית נשים באוטובוס. אסיה בונגרד, סטודנטית בת 25 מקרית מוצקין, סיפרה: "הוא החל להיצמד אלי, להתחכך בי והרגשתי שהיד שלו מחליקה לעברי" והוסיפה כי ראתה שאותו בחור הטריד אישה אחרת. אסיה התלוננה במשטרה ומהמשטרה נמסר ל"קריות באינטרנט" כי לא מוכרות להם תלונות בנושא וכי הם בודקים את הדברים.

משטרת זבולון הודיעה כי עצרה צעיר חרדי מחיפה, החשוד כי במשך שנתיים נהג להטריד מינית עשרות נוסעות בקווי אוטובוסים בין חיפה לקריות (נענע10).

07.11.12

קשת

ג'ו נחמיאס, רוצח מורשע, רצח לפני ארבע שנים בעל חנות תכשיטים ופצע אנושות אחר. לאחר הרצח, ברח ג'ו לישיבה במאה שערים וחזר בתשובה.

כנראה אין סף מינימום של אנשים שיכולים "לחזור בתשובה".

08.11.12

ynet

אריאנה מלמד מבקרת לחיוב את תוכניתו של אמנון לוי, "פנים אמיתיות". הפעם התוכנית חושפת את הזוועות והפשעים שקורים בכת החרדית "טוהר לב" אשר מנוהלת ע"י פושט נמלט וחוזר בתשובה, ששמו בכתבה האדמו"ר הלברנץ. האיש נולד כחילוני, וחזרתו בתשובה עברה את כל שלבי ההקצנה האפשריים עד שאפילו סאטמר נדמו בעיניו כחילונים. "צריכה להימצא דרך לחלץ את האנשים הללו מציפורניו של העבריין המטורף השולט בחייהם, נבל ברשות התורה, איש שמוציא שם רע גם לספר הספרים וגם לאורתודוכסיה הממוסדת הקיצונית ביותר." פוסקת אריאנה.

 

12.11.12

נענע10, נענע10, וואלה!, דה-מרקר, הארץ

11 חרדים מאזור ירושלים, שמונה מהם קרובי משפחה, חשודים בכך שהוציאו במרמה מעל ל-48 כמיליון שקלים ממשרד החינוך. על פי כתב האישום, החבורה הציגה למשרד פרטים כוזבים בבקשות לסיוע למוסדות "קהילת המתמידים", פלג חרדי אליו הם משתייכים. בנוסף שלושה חרדים תושבי אזור ירושלים נעצרו היום בחשד שהונו את משרד החינוך וקיבלו במרמה עשרות מילוני שקלים במהלך השנים האחרונות. השלושה הקימו עמותה פיקטיבית בשם "בנות ירושלים - קרן משה" וביקשו עבורה את תמיכת המדינה.

 

13.11.12

וואלה!

פעוטה בת שלוש הושארה במשך 10 שעות בתוך ג'יפ סגור בירושלים, לאחר שהשכן של הוריה, שהסיע אותה לגן בעיר, שכח אותה ברכב. גורם המעורב במקרה אמר כי "מדובר בנס גדול... ביום חם יותר אין ספק שהיא לא הייתה שורדת. זה בהחלט לא חוויה נעימה לילדה כל כך קטנה". הוא הוסיף כי "אני מקווה שלא נגרם לה נזק נפשי אבל ברוך השם היא בריאה ושלמה".

 

11.12.12

ynet

נחמיה ווברמן (54), יועץ חינוכי בעל-שם בקהילה החסידית סאטמר בוויליאמסבורג, הורשע באונס הילדה שהופנתה עליו ע"י הוריה כי "לא התנהגה כחרדית". הקורבן סיפרה במהלך המשפט סיפרה כי במשך שנים נמנעה מתלונה, אף ש"עברה גיהנום", כדי שלא להיות מורחקת מהקהילה ומחשש כי לא יאמינו לה - כשמולה דמות מוערכת כל כך. הקהילה החרדית תומכת בעבריין המורשע.

 

16.12.12

נענע10

אליה דאוד, בן 21 מהעיר החרדית אלעד, מואשם שהציע כסף לילדות בנות תשע ושבע בשביל שיסתכלו עליו וידברו אליו בזמן שהוא מבצע מעשה מגונה בעצמו. גד דאוד מתנהל בבית המשפט בפתח תקווה תיק על עבירות דומות. דגימות DNA שנלקחו מהתיק בפתח תקווה תאמו לראיות שנאספו מבגדי הילדות.

 

17.12.12

ynet, נענע10

יחיאל חזן השתתף בהפגנה בכיכר השבת בירושלים שנערכה ביום הזיכרון לחללי מדינת ישראל לפני שנתיים. במהלך הצפירה לזכר החיילים שנהרגו קפץ חזן ומחא כפיים ולאחר שהסתיימה הצפירה הדליק חזן את הדגל שהיה בידו ושרף אותו. הוא אף קפץ עליו ורמס אותו. הוא קיבל עונש של 120 שעות עבודת שרות בלבד במסגרתם הוא ישמור על חולים.

 

19.12.12

mynet

חרדים משתמשים במחשבים שבספריה שבגבעת רם לגלישה באתרי פורנו. לאחרונה נתפסו כמה אברכים שביקרו בספרייה כשהם צופים בסרטים ובאתרים בעלי תוכן פורנוגרפי.

לא תופעה חדשה. חרדים צפו בפורנו גם בבר אילן (ynet). מייד יקומו המצקצקים ויפתחו את פיהם ויגידו שאלה הם לא חרדים.

20.12.12

ynet, הארץ

גבר חרדי כבן 30 ניפץ אריחי קרמיקה בקבר דוד המלך בהר ציון שבירושלים. הוא סיפר בחקירתו כי אדם אחר (שהצליח להימלט מהמשטרה) אמר לו שאם יתפלל לאבנים ולא לאריחי הקרמיקה המצפים את האבן, בקשתו לשידוך תיענה ולכן שבר את האריחים.

 

24.12.12

קשת, וואלה!, נענע10, nrg, הארץ

הרב הראשי לשעבר, הרב בקשי דורון, הואשם בפרשה הידועה כ"פרשת הרבנים" שבה הוגשו עשרה כתבי אישום נגד רבנים ובכירים ברבנות הראשית שהואשמו בכך שהקימו מערכת מסועפת למתן תעודות הסמכה כוזבות לרבנות לאלפי אנשי כוחות הביטחון. בקשי-דורון מואשם בקבלת דבר במרמה, נסיון קבלת דבר במרמה, מתן תעודה כוזבת ומרמה והפרת אמונים. את כתב האישום הגישו עורכי הדין שירה קני-טל וארז פדן.

 

27.12.12

קשת

רב חרדי, בן 46, תושב צפון הארץ, הואשם בבית המשפט המחוזי בחיפה בכך שביצע מעשים מגונים בבתו, כיום בת 16, מאז הייתה בת תשע ובמשך שש שנים. האב נהג לגעת באיברים אינטימיים בגופה כאשר ישנה אך פעמים רבות מעשיו של האב גרמו לה להתעורר וכשזה קרה, הוא נבהל ועזב בבהילות את חדרה. הוא קיבל עונש של שנתיים בכלא וקנס של 50 אלף שקלים בלבד.

 


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.11.12

קשת

רב אמריקאי, הרב נוסון לייטר מארגון "יהודי התורה למען הצניעות" טען שהסופה "סנדי" היא עונש על אישור נישואים בקהילת הלהט"ב. בסרטון מוסיף לייטר ומכנה את דאון-טאון מנהטן כ"אחד ממרכזי ההומוסקסואליות של המדינה", ומציין את הופעתן של שתי קשתות בעיצומה של הסופה, כחיזוק לטיעוניו.

גם אנחנו יכולים להשפריץ שטויות: הסופה סנדי היא מסר מאלוהים שדברים הכתובים בתורה צריכים להימחק בנחשולי מים. הנה ההוכחה (ynet): "ללא טיפת מזל: ספרי התורה שקעו במים".

06.11.12

ידיעות אחרונות

זוג אימץ ילדה מאוקראינה וגייר אותה גיור אורתודוקסי. לאחר שהזוג השלים את תהליך הגיור ואף קיבל על עצמו "עול מצוות" עקב הגיור הזה, הם גילו שלא ניתן להשלים את הגיור כי שם משפחתם הוא "כהן" ואסור שהילדה תשיא את שם משפחתם של הזוג כי הילדה היא גיורת.

ב-103FM ניתן לשמוע ראיון עם גבי גזית.

06.11.12

וואלה!

רביד נגר, מחזיר בתשובה ידוע מרחובות, נשאל ע"י נערה מדוע "אלוהים" הרשה שיאנסו אותה בגיל 7. התשובה שהיא קיבלה הייתה: אלוהים לא אוהב להתעלל בילדים מכאן כנראה זהו תיקון על מעשה נפשע שעשית בגלגול הקודם ודרש ממנה לא לבוא בטענות ל"אלוהים".

הדבר עורר סערה ברשת (פייסבוק) שלאחריה הודה אותו מחב"ת כי שינה את התשובה באתרו אבל מבדיקה נראה כי אולי היה שינוי ("עידון") אבל תמצית הדברים הנוראיים הדברים נשארו כמו שהם.

27.11.12

ynet

תושבת העיר החרדית אלעד מונעת מבנה טיפול בסרטן הכולל כימותרפיה והקרנות כי היא מאמינה ב-"שיטות טיפול טבעיות". היא חטפה אותו והתכוונה להבריח אותו לארה"ב. מכרה של האם סיפרה: "מדובר באישה חכמה, שקולה והגיונית, שפשוט שאלה יותר מדי שאלות... במקום להרעיל אותו, היא בחרה להמשיך את הריפוי שלו בדרך הטבעית, באמצעות תזונה נכונה".

זו לא אישה חכמה כלל. בסרטן מוח לא מטפלים בעזרת "תזונה נכונה".

28.11.12

הארץ

גן "רקיע" בשכונת נופי ים בצפון תל אביב, הופך לבית כנסת ועובר לניהולה של עמותת "מרכז קהילתי אוהל יוסף יצחק", המפעילה את בית הכנסת וכל זאת באישורה של מועצת תל אביב. הוריהם של ילדי הגן גילו על ההסדר במקרה והם מתנגדים לו: "עירוב השימוש בין חינוך ודת אינו מתקבל על הדעת מבחינתנו. לדידנו כלל לא ברור מדוע ניתנת עדיפות לשימוש במתקן החינוכי דווקא לצורכי דת, שעה שצרכים בסיסיים אחרים של שכונה בהקמה אשר מרבית תושביה חילונים אינם מקבלים מענה".

 

09.12.12

וואלה!

חסיד ברסלב מצפת פרסם מודעה ובה דרישה לפילגש לשני לילות בשבוע. הפילגש צריכה להיות אישה שמקפידה על הלכות נידה. בשיחה עם וואלה! הוא אמר שהוא מקפיד על ההלכה לפי שולחן ערוך והוסיף: "אני לא מסתדר עם הדברים הרגילים. אני חייב משהו אחר, פרובוקטיבי, הדרכים הרגילות לא מתאימות לי".

פילגש, שם חדש למקצוע ישן.

10.12.12

nrg

הרב הראשי עמאר קבע: שילדות דתיות יכולות לרקוד אולם הריקוד הוא טהור כל עוד הוא מוצג מול נשים. אסור לאבות לראות את בנותיהן רוקדות.

העיוות המחשבתי הזה שריקוד מפתה את הגבר מציג את הגברים באור נלעג.

13.12.12

nrg, וואלה!

עיתון "מעריב" פרסם הבוקר כי רכבו היוקרתי של עובדיה יוסף מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס, הוחלף ברכב אחר לקראת הבחירות כדי שלא "לנקר עיניים". בסביבתו של עובדיה יוסף טוענים שהרכב הוחלף כי הוא כמעט שלא משתמש בו.

ש"ס תדאג לחלשים! עובדיה יוסף אכן נראה מאוד חלש.

17.12.12

וואלה!, News1

הרב יעקב יוסף, בנו של הרב עובדיה, קובע כי אסור לשלוח ילדים למורה גוי או הומוסקסואל אסורים כי קיים חשש שהגוי או ההומוסקסואל יאנסו את הילד. הוא אף הציע להפלות הומוסקסואלים ולא לקבלם לעבודה.

אוויל משריש. 'פדופיל' ו'הומוסקסואל' אינם אותו הדבר.

27.12.12

קשת, ynet

תלמידי ישיבה בעיר בני ברק קיימו יחסי מין בתשלום עם פלסטיני, שוהה בלתי חוקי אשר פיתה אותם להגיע לדירתו. החשוד מכחיש את המיוחס לו.

 

30.12.12

גלובס, ynet

הרב שלמה אבינר פרסם כללי לבוש מפורטים לנשים ולילדות. לפי כתביו, אסור שבגד האישה יהיה שקוף או צמוד, ועליו לכסות את כל הגוף ולהיות "שקט ומאופק". לדבריו, יש לחנך לכך כבר ילדות מגיל 3, או לכל היותר 7.

מפרופיל הפייסבוק יהוה


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

15.11.12

ynet

רבנים בכירים בציבור החרדי הורו לראשי ישיבות באזור הדרום, לשחרר מאות תלמידים לבתיהם בעקבות מבצע "עמוד ענן". בישיבות אחרות שוקלים להעתיק את הפעילות לריכוזים חרדיים בטוחים יותר, במרכז הארץ, כבני ברק וירושלים.

נדמה היה לנו שהם באמת מאמינים לשקר שהתפילות שלהם מגנות על מישהו או משהו. כנראה שלא! והנה בדיחה מפייסבוק.

16.11.12

ynet

שמוליק שארף איבד את אשתו מירה בפיצוץ הרקטה בקריית מלאכי. הוא אמר ל-ynet: "תודה לקב"ה שהשאיר אותי חי, אלה נסים גדולים", ועל אשתו שמתה אמר, "אשתי הייתה כמו הנשים הצדקניות של עם ישראל, בזכותה יצאנו ממצרים ונזכה לגאולה".

פשוט נזכיר את מה שרבה של העיר, הרב חיים פינטו, אמר לפני חצי שנה בערך: "אבל בקרית מלאכי לא צריך [להתמגן]. יש פה צדיקים שקבורים ומגנים על העיר" (mynet). ועוד בנושא: "חב"ד תחת אש: האבל בחמישי, ההרס בשבת" (ynet).

15.12.12

קשת

הטבח בבית הספר בקונטיקט עורר זעזוע גם בקהילה היהודית המקומית מאחר וכמה מהילדים הנרצחים השתייכו לה. רב בית הכנסת "עדת ישראל", שאול פרייבר, אמר: "אישור לנוכחותו של הרוע בעולם. לא אלוהים אחראי למעשים הללו, אלא אדם מעורער בנפשו".

באיזו קלילות האמונה משנה את פרצופה. "הכל זה מלמעלה" או "אין רוע יורד מלמעלה"? אמממ... רק אם זה טוב לנו. אם זה רע, אז בוודאי לא אלוהים אחראי.


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

08.11.12

דה-מרקר

במבחני המיצ"ב חושפים כי 44% מבתי הספר החרדיים שנבחנו נמצאים ברמת ההישגים הנמוכה ביותר בישראל (עשירון 1), ו-14% מבתי הספר דורגו בעשירון השני. בנוסף רח חלק מבתי הספר החרדיים השתתפו במבחן מה שמעלה את החשד כי הנתונים גרועים הרבה יותר.

 

27.11.12

nrg

הדוח השנתי של מרכז טאוב מראה כי בעשור האחרון (2010-2000) גדל מספר התלמידים בבתי הספר היסודיים בחינוך החרדי ב-57 אחוז, וב-37 אחוז בחינוך הערבי, והתלמידים הלומדים במערכות החינוך הנחשבות לא ציוניות הם כמעט מחצית מכלל התלמידים בגילים אלו. עוד עולה כי הישגי התלמידים החרדים והערבים נמוכים אף מאלו של תלמידי מדינות העולם השלישי. יש לציין כי התלמידים החרדים, המהווים 20אחוז ממערכת החינוך היסודית, אינם משתתפים בבחינות הבינלאומיות.

קראו עוד במאמרו של אבי בליזובסקי: "מדינת ישראל תהפוך למדינה ברמה נמוכה אפילו מזו של העולם השלישי" באתר הידען.

28.11.12

nrg

מורים לתחומי המדעים מתלוננים כי בהשתלמויות שמעביר משרד החינוך נאמר להם כי אין ללמד את תחום האבולוציה בכיתות, וכי הקורסים שהם עוברים בנושא נועדו אך ורק להבנתם עקב "פגיעה ברגשות הדתיים". מדריך המעביר השתלמויות למורים, המבקש לשמור על עילום שם, מעיד כי קיבל הנחיות ברוח זו מאנשי המשרד.

רוצים עוד פעם את משפט הקופים?


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

12.11.12

הארץ, כלכליסט

דו"ח חדש של מרכז טאוב. מגלה ששיעור התעסוקה של גברים חרדים דומה לזה של גברים שלא סיימו בית ספר יסודי. לדברי פרופ' בן־דוד, "גם עד כיתה זו תוכנית הלימודים שלהם לוקה בחסר, ומכאן שההכנה של גברים חרדים לשוק העבודה זהה להכנה שיש לגברים ישראלים חסרי השכלה, הגורמת לירידה עקבית ומתמשכת בסיכוייהם למצוא עבודה".

אמת כך כך פשוטה וברורה ומשם מה בישראל 2012 יש אנשים שפשוט לא מסוגלים לראות אותה (לדוגמה: ליצמן). חסר להם כנראה לימודי ליבה.

22.11.12

הארץ

משרדי הממשלה מעבירים עשרות של מיליונים לארגונים חרדיים שחלקם עוסקים בתחרוד. התקציב הגדול ביותר בתחום התרבות היהודית נמצא בתקנת התמיכה "שיעורי תורה ותרבות יהודית שלא במסגרת לימודים פורמלית" - כ-35.3 מיליון שקלים ב-2012. חוץ מרשת אל המעיין, חילק משרד החינוך 4.8 מיליון שקלים לארגון "תורה ויהדות לעם", 3.2 מיליון לרשת "מעיינה של תורה", שני מיליון ל"תודעה - להאדרת התודעה היהודית", 1.4 מיליון ל"קרן התרבות דגל ירושלים", ומיליון לעמותת "נעשה ונשמע - יהודים למען ירושלים וערי הקודש".

 


כללי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.12.12

קשת

פרופ' עוזי אבן מקווה שהגרושים שלו מבן זוגו, ד"ר עמית קמה יפתחו פתח לחילוניים להתגרש דרך בית המשפט ולא דרך הרבנות.

 

21.12.12

כלכליסט

ד"ר ישראל בוקסר, מרצה לכלכלה במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה כותב על "השקרים של ש"ס": "העובדות מראות שאין קשר בין הפעילות בכנסת לבין עקרונות המצע של ש"ס. ניכרת סתירה בין ההצהרות והאמירות של אנשי ש"ס בכלי התקשורת שלהם לבין התנגדותם לשורה של הצעות חוק שמטרתן שיפור ברמת חייהם של תומכיה".

רק ש”ס תדאג לעניים שישארו כאלה.


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

26.12.12

קשת, nrg

ממצאים נדירים מראשית ימי ממלכת יהודה ובהם מקדש ומצבור של כלי פולחן התגלו בחפירה של רשות העתיקות בסמוך לירושלים. במקום נמצאו צלמיות חרס של גברים, האחד מזוקן, שפשרם עדיין לא ברור. בנוסף, נמצאו גם כלי חרס עם ראשי צלמיות זעירות בדמות אדם וצלמיות של בעלי חיים, בעיקר חיות רתומות.

צלמיות של ראש וחיות? זה נשמע כמו עבודה זרה.

יומן חופש