הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 119: ספטמבר-אוקטובר 2011

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

בעקבות זכייתו של פרופסור שכטמן בנובל, רון אהרוני, פרופ' למתמטיקה בטכניון מצהיר: "ישיבות במקום נובל. ישראל בחרה להתאבד"

תיעוד: שוטר סוגר חנויות ביום כיפור עם אלה בידו

"מבחינת ההלכה זה לא משנה שהן ילדות. הלכות צניעות מחייבות מגיל 3"

דליפת מרשם האוכלוסין הובילה למהפכה בעולם החרדי

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אורה, אורן, אייל ,גידי, דן, דני, דניאל, יובל, יוסף, מוטי, מיכאל, ניצן, עירון, רון, רוני, רונן, רותם, שי, תומר ועוד חברים טובים

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית - קוי המהדרין

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

13.09.11

News1

תביעה ייצוגית נגד אגד בסך 735 מיליון שקל הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב לאור לאפליה פסולה של הנוסעים בקווים רגילים לעומת הנוסעים בקווי המהדרין. הטובעת טוענת, כי אגד גובה בקווי המהדרין - המשרתים את האוכלוסיה החרדית את מחירי המינימום שקבע משרד התחבורה. לעומת זאת, המבקשים להשתמש בקווים הרגילים נאלצים לנסוע זמן רב יותר, להחליף אוטובוס ובעיקר - לשלם מחיר העולה ב-30%-50% על זה שנגבה בקווי המהדרין.

תזכורת לכתבה מקוממת "האוטובוסים ה"סודיים" של החרדים: בחצי מחיר" (קשת) והתופעה הזו נמצאת כבר שנים "אגד הוזילה קווים בהם מרבית הנוסעים חרדים" (נענע10) כתבה מ-2002.


כפייה וחקיקה דתית - שעון חורף בקיץ

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.10.11

nrg, דה-מרקר

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) מותח ביקורת על חוק שעון החורף: "שוב שעון הקיץ מסתיים חודש מוקדם מדי. שר הפנים אלי ישי עבד על כולם, מתוך גישה חשוכה וצרת אופקים" והוסיף: "זו הייתה עבודה בעיניים, בגלל הלחץ החרדי. לפי התיקון החדש יהיה שינוי של ימים בודדים באורכו של שעון הקיץ, בממוצע רב-שנתי, ויהיו גם שנים בהן לא יוארך כלל".

04.10.11

הארץ

נחמיה שטרסלר מספר על הועדה שעבדה עלינו בעיניים בנושא שעון החורף שהורכבה מאנשי שלומו של אלי ישי. לטענת הועדה, יהודי מתפלל את תפילת שחרית לאחר הנץ החמה ואם השמש תזרח מאוחר הוא לא יוכל להגיע בזמן לאכול ארוחת בוקר ולצאת לעבודה. "איך שם הם מצליחים להתפלל ולהגיע לעבודה בזמן? התשובה לכך פשוטה. שם אין להם הכוח לשגע את כל הציבור."


כפייה וחקיקה דתית - כפרות וכיפור

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

09.09.11

mynet, קשת

חבר המועצה בתל אביב בנימין בביוף פנה לראש העירייה חולדאי ודרש ממנו למנוע השכרת אופניים לשרות התושבים בכיפור. סגנית ראש העירייה הגיבה: "זה יום שבו הפרויקט אמור לשרת את התושבים, אין שום סיבה לא להפעיל אותו".

05.10.11

הארץ

עו"ד לדיאנסקי, חבר מועצת העיר תל אביב-יפו ויו"ר סיעת לתת לחיות מבקר את מנהג הכפרות: "על כולנו מוטלת החובה לעצור את המנהג הנורא והמיותר הזה המהווה התאכזרות קשה לבעלי החיים... אין מדובר רק בהגנה על בעלי חיים אלא גם בהגנה על צלם האדם שבנו ועל ערכים בסיסיים שמוטל עלינו, כחברה, לשמור עליהם בקנאות."

05.10.11

nrg, הארץ

אנשי העמותה לזכויות בעלי חיים הגיעו לשוק התקווה בירושלים כדי למחות על "מנהג הכפרות". הדתיים שהתנגדו להפגנה שפכו עליהם מים ובהמשך אף הושלכו שני חזיזים על גופה של אחת המפגינות (שנשרטה קלות בבטנה). כמו כן נהג מלגזה שהוביל עופות התעלל לנגד עיניהם בתרנגולות.

07.10.11

הארץ

יוסי שריד כותב על על טפלות יום כיפור: "העבודה שבלב קלה מדי, אמנות התשובה זולה מדי. יום כיפורים אחד ילבין עבירות של שנה שלמה שהאדימו כשני; בגדי צחור ונעלי בד יעלימו כתמים שחורים ורגל גסה. אותם בני אדם שבראו את אלוהים בצלמם, הם שהמציאו את מנגנוני החיטוי וההתחטאות, ושיכללו אותם לצורכיהם."


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

03.09.11

ynet

עשרות חרדים ניסו לחסום את צומת הרחובות ישעיהו והנביאים בירושלים, במחאה על פתיחת חניון קרתא בשבת. כוח משטרה עצר אחד מהמפגינים בגין הפרת סדר ותקיפת שוטר ופתח את הכביש לתנועה.

מה השעמום עושה לאנשים?

07.09.11

News1

אברהם קרויזר יועצו לענייני חרדים של ראש עיריית ירושלים ניר ברקת מספר כי ערוץ 10 ייתחייב שלא לשדר מירושלים בשבת.

ועכשיו התקשורת נכנעת לחרדים? מדוע? הרי ממילא לחרדים אין טמבלוויזיה.

09.09.11

הארץ

גורמים בצה"ל מדווחים שרבנים בציונות הדתית וגם הרבצ"ר, תא"ל פרץ, מפעילים מסכת לחצים על מפקדי צה"ל להפסיק את שיתוף פעולה עם גופים העוסקים בחינוך וזהות יהודית שלא על פי התפיסות הדתיות שלהם.

18.09.11

ynet

רבקה לוביץ מספרת על מקרה נוסף של "ממזרות" הנגרם בגלל המונופול האורתודוקסי, הכפייה הדתית בארץ והתנהגותה של המדינה הבזויה כתוצאה מחוקים דתיים אורתודוקסיים.

18.09.11

News1

בית הדין הרבני הגדול דרש מבעל שעגן את אשתו לשחררה אולם נמנע מלכפותו כי האישה פנתה גם לבית דין למשפחה. בכך נמשך הקו שנחשף ב-News1, ולפיו בית הדין מעכב גיטין במסגרת מאבקו נגד כרסום סמכויותיו בידי בית המשפט למשפחה.

תמשיכו להתחתן ברבנות, איזה כיף...

05.10.11

נענע10

בתי מלון בחיפה אינם "כשרים" במהלך חג הסוכות כי לא קיבלו תעודות כשרות. הסיבה לכך הינה שמשגיחי הכשרות ורב העיר חיפה מסוכסכים עם משגיחי הכשרות מסרבים להעביר לו את שעות העבודה שלהם.

עד דוגמה לכך שכשרות היא עוד דמי חסות.

11.10.11

הארץ

תושבים חילוניים ברח' ז'בוטינסקי בירושלים מתנגדים להפיכת המעלית היחידה בבניין למעלית שבת לאחר תיקון לחוק המעליות ביוזמתו של ח"כ אורי אורבך (הבית היהודי) שעבר בכנסת בחודש מארס השנה. על פי החוק החדש, בבניין שבו מעלית אחת, כבר אין צורך בהסכמה כוללת של הדיירים כדי להסב אותה לשומרת שבת, די ברוב וההחלטה עוברת.

הגיעו אלינו תלונות על החוק הזה כולל תלונות מאנשים חולים או מבוגרים.

23.10.11

ynet, ערוץ 7

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, דרש מאחד ממנהלי בית החולים לחבר בחזרה לדיאליזה אשה חרדית בשנות ה-40 לחייה מבית"ר עילית - למרות שהיא נמצאת במצב של מוות מוחי. כך נודע ל-ynet. סגן השר הסתמך על חוק מוות מוחי נשימתי התשס"ח - 2008: 'אם קביעת מוות מוחי-נשימתי מנוגדת לדתו או להשקפת עולמו של החולה לפי מידע שהתקבל מבני משפחתו, לא ינותק המטופל ממכשיר ההנשמה ולא יופסק הטיפול התומך ישירות בטיפול הנשימתי בו'.

דיאליזה? למישהו שמת מוות מוחי, לאור דרישת המשפחה? ממתי המשפחה מבינה בקשר הרפואי בין דיאליזה למוות מוחי? אולי שידרשו גם כוסות רוח למת? נורית קנטי קוראת לליצמן להפסיק להתעסק בזוטות ולהשקיע את מאמציו היכן שהם נדרשים (הארץ).


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות - מצוקת הדיור

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.09.11

ynet

סקר ynet-גשר מגלה כי חלק גדול מהדתיים לא מחו עבור צדק חברתי כי הם חששו שהדבר יביא להעברת מקורות תקציביים מהם לאחרים.

אחלה של צדק חברתי. צדק, צדק תרדוף?


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות - חרדים השתלטו על ביה"ס לבנות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.09.11

ynet

כתבת סקירה מצולמת על מלחמת החרדים בבית שמש כנגד בית הספר הדתי עבור בנות בית שמש. הכתבה מראה שבניגוד להצהרות קודמות, לא הבנות הן מה שמפריע לחרדים אלא כספים שנראה להם שמגיעים להם והם פועלים באלימות כדי להשיג אותם.

כתבה חשובה על מלחמה של ציבור דתי בציבור דתי. כשציבור חילוני ידבר כך על החרדים, הוא יקרא 'אנטישמי'.

04.09.11

ynet

תחילת שנת הלימודים בבית הספר הדתי 'אורות' נפתחה אולם הבנות אובטחו בכוחות משטרה על מנת שהחרדים לא יפגעו בהן.

מדהים, מדהים שזה מגיע למצבים כאלה.

06.09.11

ynet, הארץ

כ-30 חרדים הפגינו מול בית הספר הדתי לבנות 'אורות'. לטענת הנהלת בית הספר, אחד המפגינים החרדים השליך אבנים לעבר ילדים ששיחקו בחצר בשעת ההפסקה. תלמיד כיתה ד' נפצע קלות וטופל בתוך שטחי בית הספר. בנוסף החרדים הפגינו מחוץ לבית הספר והטרידו ילדות. המפגינים החרדים קראו קריאות גנאי לעבר הילדות המשתייכות לזרם הדתי-לאומי ואימותיהן. הציבור הדתי מצידו פרסם פשקווילים המכנה את מנהגי המאבק החרדי כפדופילים.

07.09.11

הארץ

יאיר אטינגר מדווח שבבית שמש נבנים 30 אלף יחידות דיור לחרדים והדבר אינו עולה בקנה אחד עם מאבק החרדים על בית הספר הדתי 'אורות' ובעצם פוסל את הטענה שמדובר באפליה על תקציבים כפי שתואר ב-ynet. משה פרידמן, ממארגני ההפגנות, אמר "מבחינת ההלכה זה לא משנה שהן ילדות. הלכות צניעות מחייבות מגיל 3". המטרה שלהם זה להרוס את השכונה, לא נסכים לסבול את זה. גם אם זה ייקח שנים, בסופו של דבר ננצח. לא הממשלה תהיה פה ולא הבנות האלה". הוא הבטיח עוד צעדי מחאה, כולל עצרת גדולה של פלג "העדה החרדית" וצעדים יומיומיים בשכונה שיפילו לדבריו "קורבנות כאובים משני הצדדים".

ילדות בנות שלוש ומעלה הורסות את בית שמש? דרוש אשפוז בכפיה.

18.09.11

ynet

משטרת בית שמש עצרה שני חרדים תושבי רמת בית שמש בחשד שיידו ביצים ועגבניות לעבר התלמידות בבית ספר "אורות בנות", שפתיחתו עוררה זעם בקרב גורמים חרדים קיצונים.

20.09.11

ynet

מאות חרדים תושבי בית שמש, הפגינו סמוך לבית הספר "אורות נריה" לבנות בעיר כנגד הפעלתו ולמען "שמירת צביון טהרת השכונות החרדיות, מידי זרים הזוממים לחללן, בגיבוי שלטון הרשע", כהגדרתם. במהלך העצרת הותקפה עיתונאית על ידי קומץ צעירים מקרב המפגינים, שאף קראו קריאות גנאי וירקו לעברה. סדרנים מטעם מארגני העצרת והרבנים הפרידו בין הנצים.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

22.09.11

ynet

ילדות קטנות בנות שש או שבע צולמו במאה שערים, שכהן מכוסות מכף רגל ועד ראש, לבושות כמו "אמא טליבאן" בדומה למוסלמיות באירן. בעידוד רבנים, לפני שנה נתלו בשכונה פשקווילים הקוראים לנשים ללבוש מעל בגדיהן "שאל" (רדיד) - מעין שכמייה שמכסה את רוב הגוף, במטרה לטשטש את קווי המתאר של גופן.

גברים מכסים ילדות כדי שלא יגרו אותם? מה יש להתפלא אם אב שואל בריש גלי האם מותר לו לקלח את בתו (כיפה).

22.09.11

mynet

תושבים חילוניים בטבעון, שבראשם עומד ירון ידען מבקשים להתנגד להתחרדות מקום מגוריהם.

26.09.11

דה-מרקר

אלי ישי ומנכ"ל משרדו עמרם קלעג'י, פועלים להארכת כהונת המועצה הממונה ליישובים חריש וקציר בכמעט שנתיים כדי להאיץ את הקמת העיר החרדית חריש. עמרם קלעג'י הצדיק את המעשה "קיום ניגוד אינטרסים מובנה בין האינטרס המקומי הצר של תושבי המקום הנוכחיים אל מול האינטרס הלאומי".

ממתי עיר חרדית, לחרדים בלבד הוא אינטרס לאומי? זהו אינטרס של חרדים.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - שירת נשים בצה"ל

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.09.11

nrg

כ-50 צוערים דתיים בקורס קציני חי"ר יצאו מהופעה צבאית במסגרת ערב מורשת קרב על "עופרת יצוקה" אשר בה שרו זמרות מהלהקה הצבאית. מפקד גדוד גפן, סא"ל עוזי קליגר, דרש מהצוערים להישאר בפקודה ואם לא יעשו כן, יושעו מהקורס והוסיף "אתם לא רגישים כלפי הכבוד של הזמרות". תשעה מהם יצאו הכל זאת.

כל הכבוד למג"ד שראה שהצוערים הללו רואים האישה כאיבר מין מהלך, כמאמר ההלכה "קול באישה ערווה" ו-מי שרואה אישה, אפילו את אצבעה הקטנה ומתכוון ליהנות, כאילו ראה את איבר מינה. גברים הרואים בנשים איברי מין - לא ראויים לחיות בין אנשים נורמטיביים.

07.09.11

וואלה!

חמישה צוערים מבית הספר לקצינים, שיצאו מהופעה ובה שרו נשים התנצלו על החלטתם לקום בהפגנתיות במהלך ההופעה בה שרה החיילת במסגרת פעילות הקורס, במסגרת ערב מורשת קרב על "עופרת יצוקה" שבו שרו חיילות מלהקה צבאית.

הם מתנצלים על החלטתם לקום אבל לא על היחס המשפיל לנשים שעומד מאחורי זה.

08.09.11

nrg

חיילות מגדוד קרקל הועברו ליציע בערב שנערך באולם אשר בו השתתפו גם חיילי הנח"ל החרדי ולדרישתם של החרדים, כי לטענתם הם ראו את הבנות רוקדות. חלק מהחרדים יצאו מהאולם בכל זאת, באישור המפקדים.

08.09.11

nrg,‏ ynet, הארץ

ארבעה מן הצוערים שעזבו שלשום את הטקס במסגרת ערב מורשת קרב על "עופרת יצוקה" שבו שרו חיילות מלהקה צבאית הודחו מבה"ד 1 והם לא יהיו קצינים. אחד מראשי הישיבות, שכמה מהצוערים המושעים הם תלמידיו, תקף את סא"ל קליגר וטען שהמג"ד נהג כ"פריץ ורשע".

אנו מבינים שאלה הם הארבעה מהתשעה שלא התנצלו.

08.09.11

ynet

ה-"פורום המשפטי למען ארץ ישראל" מתערב בסוגיית שירת החיילות בצה"ל וטען שבמידה ולא תבוטל ההחלטה להדיח את הצוערים, הם ייפנו לערכאות.

ה"פורום" יפנה לערכאות? ערכאות הגויים? ראו את דבריו של הרב אבינר שהסתייג ממערכת המשפט הישראלית "גם יהודים ששופטים על פי משפטי הגויים זה נקרא ערכאות של גויים..." (ynet).

09.09.11

nrg

תלמידי כיתות יב' בישיבות התיכוניות ובישיבות גבוהות, כמו גם חניכים במכינות קדם צבאיות השייכות לציונות הדתית מבקשים להגיש לרמטכ"ל עצומה, ובה הם מבקשים שלא יכריחו אותם לשמוע נשים שרות. דניאל גבאי, אחד מיוזמי המכתב "אין דבר יותר טיפשי מלתת פקודה לשמוע זמרת".

אולי הפקודה טיפשית אבל עובדה היא שמי ששומע זמרת ומתגרה ממנה מינית, כנראה לא ראוי לשרת בצה"ל ולא ראוי חיות בחברתם שם אבי אנוש.

11.09.11

ynet

הרבנים הראשיים, יונה מצגר ושלמה עמאר נפגשו עם רב-אלוף בני גנץ וניסו להשפיע עליו לאפשר לכל חייל לצאת בצורה מכובדת מאירוע צבאי שיש בו שירת נשים, אם האזנה להן מנוגדת לאמונתו הדתית.

מה זה "לצאת בצורה מכובדת"? הרי החייל יוצא כי הוא חושב שלנגד עיניו נגלה שערה הפרוע של הערווה. מה מכובד בזה?

12.09.11

גלי צה"ל, הארץ

גורמים בצה"ל הודיעו כי אין בכוונת הרמטכ"ל לשנות את פקודות השילוב הראוי בצבא ולא תשונה ההנחיה ברורה האוסרת על נטישת הופעה בעת שירת נשים.

13.09.11

גלובס, News1

האגודה לזכות הציבור לדעת פנתה למנהל קול ישראל, מיקי מירו, בדרישה כי ישעה את השדרן ירון אנוש, לאחר שבפתיח של תוכניתו הוא התבטא, לטענתה, "באופן קשה ומעליב" נגד הציבור הדתי-לאומי. ירון אנוש גינה את הצוערים שיצאו כאשר שמעו נשים שרות והציע להם למצוא שפחות שישרתו את הגחמות שלהן.

ספר נשים -- הלכות אישות -- פרק כא -- פסוק/ים י: "כל אישה שתימנע מלעשות מלאכה מן המלאכות שהיא חייבת לעשותן -- כופין אותה ועושה, ואפילו בשוט" והמבין יבין כמה אנוש צודק.

14.09.11

הארץ, וואלה!

תת אלוף רפי פרץ, הרב הצבאי הראשי, מבקש להוציא פסק הלכה שיאפשר לחיילים דתיים להישאר בטקסים שבהם שרות נשים. זאת בעקבות הדחתם של ארבעת הצוערים הדתיים בשבוע שעבר אך הוא מתקשה לעמוד בפני הלחצים מצד רבנים בכירים בציונות הדתית, שמתנגדים לפסק הלכה כזה.

14.09.11

News1

ראש אגף כוח אדם בצה"ל לשעבר, אלוף (במיל.) אלעזר שטרן, תוקף פעם נוספת את הרבנים בציונות הדתית ומתנגד להקצנה: "צריך כל הזמן יותר רבנים כי ממציאים יותר הלכות וזה מגיע לאבסורד כמו שאלות האם מותר לאבא ללכת למסיבת סידור של ילדה בכיתה ב' והאם מותר לאבא לחתל את הבת שלו. בסוף מישהו מהצד יחשוב שאנחנו מגדלים סוטים", אמר בראיון שיפורסם ביום שישי במוסף מוצ"ש של העיתון מקור ראשון.

18.09.11

ynet

עשרות רבני ישיבות ההסדר מגבים את הצוערים שעזבו טקס שבו נשים שרו בכך שהם מתכוונים לפרסם פסק הלכה לפיו על חייל להקשיב לשירת נשים רק אם הטקס הוא טקס צבאי.

במילים אחרות, הרבנים הללו ממשיכים את הקו לפיו אישה היא סמל מין.

20.09.11

וואלה!

בתגובת המדינה שהוגשה כתגובה לעתירה שהגיש צוער בבה"ד 1 אשר יצא בעת שחיילות שרו בערב מורשת קרב בנושא מבצע עופרת יצוקה נרשם: "היא ההשתתפות [בטקס] חובה, מכיוון שמדובר בערב שתכניו הם מקצועיים ובעלי ערך לימודי והצוערים אינם יכולים לבחור שלא לקחת בו חלק".

21.09.11

ynet

רמ"ח הרבנות הצבאית אל"מ אייל קרים, שעד לאחרונה שימש כראש מחלקת ההלכה ברבנות הצבאית, כתב מסמך בן 28 שדפים ובו נקראים מפקדים לשחרר חיילים מאירועים שבהם יש שירת נשים, אם הם מבקשים זאת, וכן להביא זמר ולא זמרת.

על זה מבזבזים כספי משלם המיסים? על זה הולך תקציב הביטחון?

21.09.11

ynet,‏ nrg

קבוצת ח"כים שיגרה לרא"ל בני גנץ מכתב ובו היא מבקשת ממנו שלא להכנע לעמדה יהודית בדלנית רדיקלית בצה"ל ולא לאפשר לצוערים לעזור טקסים בעת שירת נשים. לטענתם, עזיבת הטקסים: "מבזה את ציבור הנשים, מגמדת ומקטינה אותם לכלל אובייקטים פתיינים ומיניים בלבד, ופוגעת אנושות בכבודן כנשים ובנות אדם. עמדה זו אף טומנת בחובה את ההנחה כי חיילי צה"ל הדתיים הינם יצורים נוטפי זימה ומשולחי כל רסן, אשר אינם יכולים 'להחזיק' עצמם בשומעם שירת נשים".

25.09.11

קשת, ynet, הארץ, וואלה!

הרב הראשי לישראל יונה מצגר מתייצב לצד הצוערים שנטשו את הטקס הצבאי בנושא "עופרת יצוקה" ואומר עדיף שגברים ישירו בטקסים שיש בהם דתיים ואם נשים ישירו אז יש לתת לחיילים לצאת.

יש לתת לחיילים לומר, מולי עומד איבר מין נקבי ששר בקולי קולות ואני מתגרה מזה מינית. ארגון "קולך" הביא את דעתו על דברי יונה מצגר (ערוץ 7).

26.09.11

גלי צה"ל, ynet, קשת

הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ, תומך לצוערים שעזבו טקס ובו חיילות שרו: "ישנם עוד דברים אסורים הלכתית וצה"ל תמיד התחשב בהם. כפי שאנו נגד כפייה דתית, יש להימנע מכפייה אנטי-דתית. באיסור על שמיעת שירת נשים אין משום עלבון לנשים".

אין עלבון? ערווה? איבר התורף? זה לא עלבון?

27.09.11

ynet, גלי צה"ל

הרב דב ליאור קבע כי להכריח חייל בפקודה לשמוע נשים שרות היא פקודה בלתי חוקית בעליל ואף מגדיל לעשות ולהאשים את מי שכן מקשיב לשירת נשים: "פוסקי הלכה מרכזיים במערכת ההלכתית המקובלת אוסרים שמיעת שירת נשים, וכל יחיד ראוי שינהג כדעתם של הפוסקים הללו. קל וחומר שבציבור יש להקפיד שבעתיים על הנחיות אלה".

23.10.11

הארץ

כ-100 חיילות שהשתתפו אירוע מרכזי של הקפות שניות. נוכח בארוע סיפר כי "אשה דתייה עם כיסוי ראש וניסתה למשוך אותן למעין מכלאה אטומה שהייתה כ-50 מטר משם, ללא קשר לאירוע". לאחר שסרבו הבנות לאישה הדתיה ניגש אליהן גם קצין מהרבנות הצבאית שהורה להן בפקודה לעבור למקום במבודד. הבנות הפסיקו את השתתפותן בטקס וחלקן חשבו למחות.

ליטל אבזון שואלת "מילא שהחרדים חיים תחת הפרעת סקס מתמשכת, אבל למה הם מחילים אותה על צה"ל, שהוא עדיין גוף חילוני?" (קשת). בנוסף, דף מחאה הקורא לנשים לא לשתוק עוד, אלא נהפוך הוא - לשיר: "אנחנו לא מפיצות זימה ולא פרסומות מהלכות לפורנוגרפיה. כשאנחנו פותחות את הפה, אנחנו לא הופכות לאיברי מין או לזונות ולא נסכים לקבל יחס כזה מצד אף אחד" (הארץ).

31.10.11

וואלה!

פעם נוספת נטשו צוערים מבה"ד אחד טקס שבו שרו נשים. הצוערים פנו לרב המקום ואחד מהם אפילו פנה למג"ד. המג"ד אמר כי מדובר בטקס תרבותי ולא באירוע מקצועי. על כן, לדבריו, על כל צוער לנהוג כראות עיניו.

מה תרבותי העובדה שצוערים יוצאים מטקס שבו שרות נשים כי לדעתם עומדת מולם ערווה ששרה?


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.09.11

גלי צה"ל

בשכונת מאה שערים בירושלים פורסמו פשקווילים כנגד חילי צה"ל: "אין כניסה לשכונותינו ולבתי הכנסת בלבוש הבגדים הצואים, חיילי, קציני ומפקדי בית הבושת הלאומי", נכתב בהם. הסיבה: "הופעתם אסון לעתידנו וסכנה לצאצאינו" והכוונה לחיילי צה"ל החרדים במסגרות שח"ר כחול, שח"ר כתום, הנח"ל החרדי, חיל המודיעין, חיל הים וחיל התקשוב.

08.09.11

גלי צה"ל

בית הספר "נר עציון" בפתח תקווה, שכמעט כל תלמידיו אתיופים, נסגר השבוע בעקבות דרישה של ההורים לשלב את הילדים עם אחרים. היו כאלה שנקלטו בביתי ספר אחרים אולם שובצו בכיתות נפרדות וחלקם לא שובצו כלל. שר החינוך, גדעון סער, טען כי קיים מוסד אחד בעיר, בית הספר הממלכתי דתי "אור חיה" של חב"ד, שמסרב לקלוט את הילדים האתיופים אך באגודת טבקה למען יהודי אתיופיה מספרים כי קיימים עוד מוסדות כאלה.

08.09.11

ynet

מסקר מכון "פאנלס" עולה כי וב הציבור הדתי-לאומי תומך בהפרדת בנים מבנות במוסדות החינוך היסודי, ובהקצאת 40% ממערכת השעות ללימודים תורניים. רק 18% חשבו שאין להפריד כלל בין בנים לבנות עד החטיבה.

להפריד מגיל 3. שחס וחלילה בנות לא יפתו את הבנים. עד גיל 3 כל ילדה שנבעלת חוזרת להיות בתולה, אח"כ, אבוי...

08.09.11

גלי צה"ל

רב כפר חב"ד, הרב מרדכי שמואל אשכנזי, החליט למנות צלמת מטעמו, שתבלוש ותצלם הנשים החרדיות שאינן מתלבשות על פי הקודים הראויים. אם אישה תתפס "לא צנועה" היא ובעלה יזומנו לשיחת נזיפה. הרב ועורך-הדין אורי רגב מתנועת חדו"ש לחופש דת ושוויון: "שתי פנים מתגלות בידיעה הזו. האחת היא הצד הקיצוני והקנאי של חב"ד, שמי שחושב שהיא תנועה מחבקת סבלנית וליברלית, פשוט איננו מכיר. הצד השני הוא השילוב הקטלני שבין טכנולוגיה מודרנית, למשל צילום ותיעוד, לבין קנאות דתית. אמנם כאן מדובר בשיחת נזיפה, אבל אין לדעת בתנועה קנאית דתית מה יבוא לאחר מכן".

13.09.11

גלי צה"ל

רבני קהילות העדה החרדית גינתה בכנס "התעוררות" מספר הולך וגדל של חרדים שמתגייסים לצבא ולשירות האזרחי-לאומי. "הם אומנם לא הולכים במדים", אומרים בהנהלת העדה, "אבל בסוף הם מתחברים יותר ויותר לצבא ולמדינה".

הצביעות הקשה של העדה החרדית, מקבלים כספים על "כשרות" ממזון ועד רעל כמו אקונומיקה ומשמיצים את המדינה.

16.09.11

News1

מודעת קיר (פשקוויל) התלויה ברחובות שכונת בית וגן בירושלים מכנה חיילות צה"ל במילה "פרוצות". הפשקוויל בא בתגובה לכך שחרדים ליוו חיילות.

בנוסף, נזכיר כי למאה שערים אין כניסה לחיילים (גלי צה"ל).

19.09.11

גלי צה"ל

בבית שמש פועלות שתי מרפאות של קופת חולים "כללית" בבניינים שונים, אחת מיועדת לגברים בלבד, והשנייה לנשים. עו"ד הכהן מזהיר מפני המדרון החלקלק: "יש כאן בעיה מבחינה משפטית, במיוחד כשחושבים שזה יכול להתקדם מעבר למקום הספציפי הזה. היום זה קופת חולים, וזה יגיע למדרכות נפרדות, תורים נפרדים בסופרמרקטים ובנקים".

05.10.11

nrg

עולים מאתיופיה ישובצו בבתי ספר חילוניים כדי למנוע הפליה והפרדה על רקע צבע עורם כפי שנחשף לראשונה בפרשת בית הספר נר עציון בפתח תקווה אולם ההחלטה מקוממת את שהרבנות הראשית כי השיעורים נערכים יחד עם התלמידים החילונים.

חילונים, אתם טמאים יותר מהאתיופים.

05.10.11

ynet

ארגון להב"ה יצא בקמפיין לרגל יום הכיפורים ובו הוא מבקש מאנשים ש"תרמו" להתבוללות בין נערות יהודיות לערבים לבקש סליחה מאלוהים על החטא.

לבקש סליחה מאלוהים או מהארגון הזה?

09.10.11

נענע10

טליה פלד קינן חושפת כי ישנם בתי כנסת אשר מבקשים לקבל תשלום על כניסת נשים למתחם בית הכנסת בעוד שגברים נכנסים באין מפריע. בית הכנסת "רקנאטי" בתל אביב לדוגמה, הוצבו מאבטחים אשר מנעו כניסת נשים ללא תשלום.

יופי, שלא יכנסו בכלל הנשים הללו וגם ראוי שלא יסתובבו ברחובות. לפי ההלכה, גנאי הוא לאישה שמסתובבת ברחובות.

11.10.11

הארץ, ynet,‏ ynet, הארץ, גלי צה"ל

העדה החרדית מתכננת הפרדה בין נשים וגברים ובשונה משנה שעברה, הפעם לא יוקצו מדרכות נפרדות, אלא רחובות נפרדים. חברת מועצת העיר ירושלים, רחל עזריה, עתרה לבג"ץ: "כי הפרדת המינים במרחב הציבורי על-ידי "סדרנים הפועלים כמעין מיליציה" פוגעת באופן קשה בכבודם, בחירותם ובחופש התנועה של העוברים והשבים, ואף מבזה את בית המשפט שכבר אשתקד קיבל את הטענה בעניין זה והורה למשטרה למלא את תפקידה ולאכוף את החוק." שופטת בג"ץ קבעה "המון חרדים פונים אלי, הם הרוב, ואומרים שזה לא לרוחם - אבל יש מיעוט קטן שתומך בהפרדה כזאת וכופה אותה".

17.10.11

ynet

המרכז לפלורליזם יהודי התלונן אצל רב הכותל שמואל רבינוביץ' ואל מפקד מחוז ירושלים במשטרה ניצב ניסו שחם כנגד הפרדה מגדרית שקודם לבידוק הביטחוני. רב הכותל בתגובה: יש ארבעה כניסות, אחת מהן בהפרדה.

ככה זה מתחיל...

18.10.11

הארץ

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, פיטר מהקואליציה את חברת מועצת העיר רחל עזריה, שעתרה נגד העירייה בעניין ההפרדה המגדרית בשכונת מאה שערים כי לטענת העירייה, חברות בקואליציה משמעה "מחויבות הדדית ולויאליות" והעובדה שעזריה גם מכהנת כחברת הנהלה וגם יוצאת חוצץ נגד אותה מערכת שהיא חלק מהנהלתה, היא בלתי אפשרית ובלתי מתקבלת על הדעת.

לנו דווקא נראה שעזריה היא זו שלויאלית ומי שבוגד היא העירייה.

20.10.11

הארץ, ynet, וואלה!

אישה עלתה לאוטובוס ציבורי בי 110 הנוסע בברוקלין והתבקשה לקום ולשבת עם הנשים מאחור. קו האוטובוס הציבורי מופעל בזיכיון של העירייה בידי "תאגיד התחבורה הפרטי", מאז שנת 1973. ראש העיר, מייקל בלומברג אמר בלומברג כי "מובן מאליו שהפרדה בין נשים לגברים אינה מותרת באוטובוסים ציבוריים. אם אנשים פרטיים רוצים אוטובוס פרטי שישכרו אוטובוס ויעשו בו מה שהם רוצים".

ככה זה בארה"ב ובישראל, קווי האוטובוס "של החרדים" (במרכאות) זולים, לעיתים אפילו בחמישים אחוז מקווי האוטובוסים של כלל הציבור (קשת, קשת).

21.10.11

הארץ

מפרסמים פרטיים בירושלים מודים שהם אינם מפרסמים תמונות של נשים כי אחרת הפרסומות יושחטו. לדברי ורד ליון-ירושלמי, בעלת משרד לייעוץ תקשורתי בירושלים, התופעה בולטת גם במקומונים. "זו לא בעיה של העירייה, זו רוח שנושבת בקרב מפרסמים פרטיים. גם במקומות שבהם היית מצפה לראות נשים או משפחות מעדיפים להשתמש בטקסט ולא בתמונות כדי מראש לא להתמודד עם הסיטואציה הזו".

בבני ברק, נזכיר, תמונה של אישה היא כבר בגדר "לא חוקית" (אישה, בבני ברק את בלתי חוקית - פוסט של מיכאל זילברמן). בהארץ מדווחים כי תופעת הדרת הנשים מהמרחב הציבורי בי-ם הולידה יוזמה חדשה: תצלומים של תושבות ייתלו בקרוב על מרפסות בעיר, כדי "להחזיר את העיר למצב הטבעי" (הארץ).

22.10.11

ynet, הארץ, נענע10, News1

פעילים מארגון זכויות האזרח "ישראל חופשית" נכנסה לשכונת מאה שערים בירושלים ומחו כנגד הפרדה בין גברים ונשים. תלמידי ישיבה, תושבי המקום השליכו לעברם אבנים, זכוכיות וטיטולים. הם נמלטו מהשכונה וכוחות גדולים של המשטרה הגיעו למקום ונכנסו לשכונה.

27.10.11

ynet

חרדי ירק על כומר והכומר תקף אותו בחזרה. השופט דב פולוק ביטל את כתב האישום כנגד הכומר כי זהו מנהג של חרדים קיצוניים לירוק על כמרים.

יריקה על כמרים -אחלה דרך להפיץ אנטישמיות. אלכסנדר יעקובסון כתב מאמר על הנושא וכינה אותו "חרדים אנטישמיים בירושלים" (הארץ).

30.10.11

ynet

ארבעה סטודנטים דרוזיים סולקו מדירה ששכרו בצפת כי לטענתם, בעל הדירה הסביר להם שקיבל איומים משכנים חרדים שדרשו ממנו "לא להשכיר את הדירה לערבים".


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.09.11

קשת

תייר מצרפת, יהודי חרדי, היכה את בתו באלימות רבה ותועד במצלמות האבטחה בעת ביקורם בכותל. עוברי אורח הדפו את החרדי והרחיקו אותו מבתו. הוא סולק מהארץ כשהתגלה כי הוא תושב צרפת וחומרי החקירה לשלטונות הרווחה בצרפת, וכן לאינטרפול.

תמונות קשות לצפיה, כואב הלב.

05.09.11

ynet,‏ ynet

גבר בן 65 מרחובות נעצר בחשד שביצע מעשים מגונים בילדים בני 8-10 אותם לימד. מהחקירה עולה כי האיש נכנס איתם לבית כנסת, לאחר שהבטיח להם כי אם יענו נכונה על שאלות הלכתיות - הם יקבלו כסף. אלא שעל-פי החשד, הוא ביצע בילדים מעשים מגונים. נרמז כי אולי ישנם עוד קורבנות.

05.09.11

ynet,‏ nrg, קשת, וואלה!

בני זוג מבני-ברק עזבו את ביתם ביחד עם שני ילדיהם הקטנים והשאירו במקום ארבעה ילדים - בני 8-11. לפי החשד, אב המשפחה הורה לאשתו לארוז חפצים חיוניים, ויחד עם שניים מילדיהם הם נעלמו מבלי שלקחו עמם טלפון סלולרי או שהצהירו לאן בכוונתם להגיע. יתר ארבעת הילדים נותרו בהשגחת דודם. הסיבה לבריחה היא כנראה קושי ההורים לטפל בילדיהם.

ילדים זו שמחה, ילדים זו ברכה עד הנקודה שבה אתה מבין שהם גם עולים כסף.

07.09.11

nrg, הארץ, ynet, וואלה!

תושב חיפה, בן 47 חשוד שרצח את אמו. ניצב משנה משה כהן, מפקדת משטרת חיפה, סיפר ל-nrg מעריב: "לטענת החשוד, שהסגיר עצמו לפנות בוקר, הוא שמע אתמול קולות חזקים מאוד שאמרו לו להרוג את אמא שלו. הוא הלך לביתה ברחוב חטיבת כרמל וחנק אותה למוות. לאחר הרצח הוא טיפל בגופה, נשאר איתה לאורך 16 שעות, הכניס אותה לחדר צדדי, כיסה אותה בטלית והתפלל עליה. בשתיים וחצי לפנות בוקר הוא התקשר למשטרה ולמד"א והודה שרצח את אמא שלו".

האם הקולות אמרו לו גם להניח טלית עליה ולהתפלל? אה? לא? זה הוא ספג מכל מיני רבנים.

16.09.11

nrg

במרכז השכונה הדתית-חרדית, נחלאות, בירושלים הוקם לפני שנים גן ילדים ע"י מספר חרדים, תושבי המקום. לאחרונה התברר כי מקימי הגן הם לכאורה פדופילים שהגן שימש להם כמקום לציד. ארבעת אנשים נעצרו בחשד לביצוע עשרות עבירות מין חמורות, ובהן אינוס וביצוע מעשי סדום ביותר משישים ילדים תושבי השכונה.

19.09.11

גלי צה"ל

ברבנות תל אביב החליטו להוסיף סעיף לתעודת הרווקות, בו נכתב כי אם החתונה תיערך בתל אביב אך תיק הנישואין ייפתח בעיר אחרת, לתעודה אין תוקף במטרה לחייב את הנישאים להשלים את ההליך ברבנות של תל אביב ולהעשיר את קופתה בעוד 600 שקלים. המשרד לשירותי דת קבע כי הסעיף הזה מנוגד לנהלים ודרש מרבנות תל אביב להשמיט אותו, אך בתל אביב השאירו את הסעיף.

לא ברור, אם הסעיף לא חוקי אז מדוע מקומות אחרים בארץ מכבדים אותו?

20.09.11

nrg

תושבי בתי ורשה (שכונה חרדית בשולי מאה שערים) המזוהים עם זרם נטורי קרתא וחסידי גור נאבקים על שטחים. סיבת המאבק, שכולל הצתת מבנים וקטטות אלימות, היא הרצון של ועד השכונה לפנות את תושביה מבתיהם כדי להקים על השטח קניון רחב ממדים שיכניס מיליוני דולרים לחסידות גור.

צפו בתמונות ושמעו את הצרחות.

20.09.11

ynet

כוחות משטרה, מלווים בפקחי עיריית ירושלים, הגיעו הבוקר למאה שערים על מנת לסגור משחטה, שנסגרה בעבר אבל נפתחה שוב, ברחוב המשניות שבמאה שערים. הם עצרו את יואליש קרויס, המכונה "קמב"ץ העדה החרדית", ומרדכי הירש - בנו וממשיך דרכו של משה הירש, שהיה שר בממשלה הפלסטינית. במהלך הפעילות נזרקו אבנים לעבר השוטרים.

22.09.11

גלי צה"ל

עלון, ששמו "חרדים לעתיד", הופץ בחודשים האחרונים בכ-150 אלף עותקים בריכוזים החרדיים בדיוור ישיר ומטרתו יציאה כנגד שרות צבאי ואזרחי.

חוקי לעודד השתמטות?

23.09.11

הארץ

חקירת פרשת חמישה פדופילים חרדים אשר לכאורה אנסו כארבעים ילדים בשכונת נחלאות שבירושלים עלולה להיכשל מאחר וההורים של הקטינים הנפגעים שוחחו איתם על מקרי האונס שחוו אבל לכאורה, "זיהמו" את עדויותיהם.

27.09.11

הארץ

השב"כ המליץ למשרד החינוך להפסיק מיד את התקצוב לישיבת "עוד יוסף חי" שביצהר כי ישנו מידע מודיעיני לפיו בכירים בישיבה מעודדים לפגוע בערבים (שהשב"כ וצה"ל מגדירים כיום זאת כ"טרור יהודי"). ישיבת "עוד יוסף חי" היא מקום הוצאתו של הספר "תורת המלך."

27.09.11

נענע10, ynet, וואלה!

שמואל שוקרון בן 52 ממושב תלמים, שמעון קטורזה בן 55 ממושב תלמים, צבי ויצמן בן 65 ממושב צוחר ומיכה פטיטו בן 36 ממושב ברכיה נאשמו כי כלאו במשך שלוש שנים דמות בשם הרב ניר בן ארצי. כל זאת על רקע רצונם של הארבעה להשתלט על עמותת "תלמי גאולת עם ישראל", אותה ייסד הרב הזה.

27.09.11

דה-מרקר

שמואל שוקרון, שמעון קטורזה, צבי ויצמן ומיכה פטיטו שהואשמו כי חטפו את הרב ניר בן ארצי, הוציאו סכומי כסף ניכרים במרמה, בין היתר באמצעות שימוש בתחבולה ומרמה וניצול יחסי האמון והקרבה אותם יצרו עם התורמים לפני שחטפו את בן ארצי. אחת הקורבנות הינה רעיה שטראוס, תרמה שטראוס לעמותה 36 מיליון שקל במהלך השנים 2005-2008. בצורה דומה, הוציאו הארבעה מיליוני שקלים מתורמים נוספים.

28.09.11

הארץ

חרדים סיקריקים ממאה שערים מבצעים פעולות של ונדליזם בחנות ספרים "אור החיים סנטר": ניפוץ חלונות ראווה, חבלה במנעולים, השלכת שקיות צואה אל תוך חלל החנות, ושמן דגים מצחין ושאר פצצות סירחון. בעלת החנות מספרת שהסיקריקים רוצים משגיח כשרות מטעמם "מה זה אם לא פרוטקשן?", היא שואלת.

28.09.11

ynet

מורה לכיתות ד' ו-ה' מהעיר החרדית אלעד נאשם כי ביצע בתלמידיו מעשים מגונים ושילם דמי שתיקה. המורה אמר לטענתו שבסך הכל העניק לילדים "טיפול רפלקסולוגי" ואם זאת ציין "אני יודע שההתנהגות הזאת אינה נורמטיבית והזויה". סנגורו של החשוד ביקש להוציא צו איסור פרסום על הפרשה בטענה שמרשו אב לילדים ומורה מכובד ואף גילה כי בקהילתו מכירים את החשדות זמן רב.

למי למי יש יותר כבוד?

02.10.11

הארץ

זלמן כהן, תושב השכונה נחלאות בירושלים הוא הנאשם השלישי בפרשת הפדופילים משכונת נחלאות בירושלים. על פי כתב האישום, כהן נהג להכניס ילדים וילדות לביתו ולהתעלל בהם מינית. לדוגמה, הוא הורה לילדה בת 6 ולילדים נוספים להתפשט והוא צפה בהם, במקרה אחר הוא צילם שני ילדים בני 8, הורה להם להתפשט ולגעת זה בזה באברי המין. אם סירבו הילדים לדרישותיו של כהן הוא הגיב באלימות, או שאיים עליהם באקדח צעצוע ואמר כי יהרוג אותם.

02.10.11

ynet

בן 45 מבני ברק מואשם בביצוע מעשים מגונים ומעשי סדום בנערים בני 13 ו-14 במשך ארבע שנים. הוא נהג להשתכשך עם ילד ולהתחכך בו בעת שהיו במקווה. הוא לקח ילד לביתו והראה לו סרטים פורנוגרפיים וגם אנס אותו ברכבו.

03.10.11

וואלה!

ד"ר שמשון שושני ממשרד החינוך, ערך שימוע למנהלי ישיבת "דורשי יחודך" המיועדת לתלמידים בגילאי התיכון ואשר שייכת לישיבה המרכזית "עוד יוסף חי", כי לפי החשד הרב שפירא והמחבר השני של הספר, הרב יוסי אליצור, מלמדים את התלמידים בישיבה את תוכנו של הספר וגם עלה חשד על מעורבות תלמידי הישיבה בפעולות "תג מחיר". כל זאת לאחר שהשב"כ ומשרד המשפטים פעלו להפסיק לישיבה תקציבים לאור התכנים הפסולים לכאורה שהישיבה מקדמת.

03.10.11

ynet

גבר בן 47 משכונת מאה שערים נאשם בהברחת קילוגרם קוקאין מפרו. האיש נעצר בנתב"ג כשברשותו 25 מארזי ניילון ובהם סמים בשווי 1.5 מיליון שקלים. בבדיקה נוספת נמצאו עוד שלושה מארזים בבטנו. בחקירתו סיפר הנאשם כי בתמורה להברחה, היה אמור לקבל 5,000 שקלים.

לפני זמן לא רב שוחררו מיפן בחורי ישיבה שנתפסו עם סמים וטענו שאורח חייהם הסגפני לא אפשר להם להכיר מהם סמים (וואלה!).
This case makes you wonder.

05.10.11

הארץ

התנהלות הפלג החרדי "לב טהור" (הידוע כאן בשם "כת הטאליבן") תבחן בבית משפט בקרוב ויוחלט האם זו אכן כת. הקהילה קיבלה את כינויה מאחר שנשותיה עטויות בכיסוי שחור מכף רגל ועד ראש. במרכז קהילת לב טהור ניצב אדם העונה לשם שלמה הלבערנץ - חוזר בתשובה משכונת קריית יובל בירושלים אשר היכולות והכריזמה שלו הביאו אותו להקים בארה"ב לפני למעלה מעשרים שנה את הקהילה המתבדלת והקיצונית אשר אנשיה סרים למרותו באופן טוטאלי.

עוד צרה צרורה במימון שמנוני של מדינת ישראל.

06.10.11

קשת

בחור ישיבה בן 19 נעצר בחשד ששרף מסגד כחלק ממה שמכונה "תג מחיר".

הרב עו"ד אורי רגב מסביר מה מביא בחור ישיבה לשרוף מסגד: "אי אפשר לנתק את התופעות של שנאת הערבים ודחיית ערכי הדמוקרטיה גם מהתבטאויות כאילו הלכתיות של רבנים המעודדות אותן."

09.10.11

ynet

תושב אלון מורה בן 25 חשוד כי יצא מהארץ למרות שהיה במעצר בית עקב התפרעות בתחנת משטרה. החשוד השתמש בזהות שאולה ויצא לאומן כי "הרב ציווה לנסוע וידעתי שלא אספיק להוציא דרכון".

09.10.11

הארץ

צעירים המשתייכים לחסידות ברסלב טסו לאומן למרות שהם מעוכבי יציאה מהארץ. הם קיבלו אישורים חד פעמיים שניתנים לעתים רחוקות לאח"מים או למלוויהם. האישורים לחסידים הונפקו בעקבות בקשה שהגיעה ישירות מלשכת שר התחבורה, ישראל כץ. בכיר בנתב"ג אמר ל"הארץ" כי "מדובר במעשה חמור ביותר... זו פירצה מאוד מסוכנת, אשר צריך לתת עליה את הדעת".

מדובר בנוהל אדמו"ר וכבר הוא נוצל לרעה בעבר ועולם כמנהגו נוהג.

09.10.11

קשת

שוטרים צולמו כאשר הם מאיימים על יושבי חנות בדרום תל אביב באלה מספר דקות לאחר כניסת יום כיפור. השוטרים דרשו לסגור את בית העסק כאשר בידיהם אלות מעץ אבל הסתלקו משם כאשר הם הבינו שהם מצולמים.

חשוב לציין שהשוטרים הגיעו ברכב סמוי של משטרת ישראל.

17.10.11

nrg

צוות צילום של חדשות הוט סיקר את ההפרדה בין גברים ונשים במאה שערים שבירושלים ובתגובה הותקף באלימות על ידי קבוצת חרדים, שהשליכו עליהם אבנים ואף גרמו נזק למכוניתם בה הם נמלטו.

23.10.11

הארץ

קצין צה"ל בדרגת רב סרן שמילא תפקיד בכיר ורגיש בפיקוד דרום, נעצר בחשד לסחר בסמים. יחד עם הקצין בן ה-31, נעצרו עוד תשעה חברים ברשת סחר. הקצין ונהגו נעצרו בבסיס שלהם בתוך בית הכנסת תוך כדי תפילת סליחות.

ממי ביקש הקצין 'סליחה'?

24.10.11

קשת

הרב מוטי אלון צפוי להודות בביצוע עבירות מין בתלמידיו, במסגרת עסקה עם הפרקליטות לאחר שהכחיש את החשדות נגדו.

25.10.11

הארץ

מחלקת חקירות ואכיפה במשרד המשפטים חשפה כי לאחר חקירה שנמשכה כחמש שנים, גילו מי האנשים שגנבו והפיצו את המאגר של משרד הפנים. על פי החדש שחמישה מבין ששת החשודים הם למעשה יהודים חרדים. כמו כן, עקבות התוכנה הלא חוקית מובילים אף לפרשת ההונאות החמורה שהתגלתה לפני כשנה בישיבת "המתמידים" בירושלים, בה נעשה שימוש בתעודות זהות מזויפות כדי להביא להגדלת תקציבי הישיבה.

חרדים גבנו את כל הפרטים האישיים שלנו וגם כסף מהמדינה שלנו. מילי בך, ראש מחלקת חקירות ואכיפה במשרד המשפטים, שמחלקתה פיצחה את הפרשה, כינתה את הגניבה הזו כפשע ה-"כמעט מושלם" (קשת).

25.10.11

גלובס

שר השיכון, אריאל אטיאס מש"ס ביצע עברות בניה בשנת 2004, לפני היותו ח"כ. השר הגיש בקשה לארכות חוזרות ונשנות ועד כה העניין לא סודר, 7 שנים אחרי, לאישור או הריסה. אטיאס האשים את הבירוקרטיה.

אחלה של דוגמה אישית.

26.10.11

הארץ

אברהם הירשמן, אב לשישה, הותקף ע"י חסידי גור באלות, בעיטות ואגרופים על רקע סכסוך מתמשך בשכונת בתי ורשה שנובע מתקיפה של אחד האדמו"רים שם.

מי שרוצה להזכר כיצד התקיפות נראות יוכל לראות זאת ב-nrg.

28.10.11

ynet

חרדי מברוקלין בשם לוי יצחק רוזנבאום, ישראלי-אמריקני שנחשד בסחר באיברים, הודה בבית משפט בניו-ג'רזי בשלושה מקרים של מכירת כליות מישראלים עניים לחולים אמריקנים. התביעה טענה כי רוזנבאום ניהל ביודעין עסק בלתי חוקי נושא רווחים תוך שהוא מנצל את ייאושם של חולים בעלי ממון ופרקליטו טען כי מדובר ב"מצווה".

מרוויחים יפה על ה"מצווה" הזו.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

05.09.11

וואלה!

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השתתף אמש (ראשון) בטקס שבע ברכות לרגל נישואי בתו של שר הפנים, אלי ישי ושם הודה: "בזכות ישי יהיו יותר דירות בישראל".

לא נשתמש במילים לא יפות לתאר את מה שאנו חושבים על דבריו של ראש הממשלה. רק נוסיף שפלט גם "אריאל שרון ז"ל" (קשת, ynet) והמבין יבין.

18.09.11

קשת, nrg, וואלה!

מנהיגה הרוחני של ש"ס הרב עובדיה יוסף כינה את אלה המחזיקים בדעות שמאלניות - מלאכי חבלה: "גם פה יש לנו שמאלנים - אלה כולם מלאכי חבלה".

19.09.11

וואלה!

רב ההתנחלות קריית ארבע ובכיר הציונות הדתית, הרב דב ליאור מברך על הטרור שבמערב: "הקב"ה השקיע את המערב במלחמה בעירק, וטוב שגם להם יש קצת טרור, כדי שאנו נוכל להזיז כאן טנק. לכל דבר יש סיבה וכל דבר קורה עם השגחה אלוקית".

נהדר, כאילו אין מספיק אנטישמיות.

25.09.11

ynet, רשת, הארץ

משלחת ראש הממשלה לאו"ם ובנימין נתניהו עצמו התפללו בקברו של הרבי מליובאוויטש לאחר נאומו של ראש הממשלה בפני האו"ם. אנשי הפמליה אמרו "סליחות", והדליקו נר על הקבר, המושך אליו רבבות יהודים מדי שנה. בנאום, נתניהו הזכיר את ביקורו שלו עם שניאורסון. בתנועת חב"ד מביאים סיפוק מהמחווה.

בתנועת חב"ד רואים קבל וממשיכים להאמין. לא להאמין. על הליקוק של ראש הממשלה לחב"ד, איננו מתפלאים.

02.10.11

nrg

קמפיין חרדי מבקש לקדם את לבוש נשות הטאליבן לא רק בבית שמש ובמאה שערים בניסיון להדוף את הביקורת שקיימת גם במגזר החרדי עצמו על אופן הלבוש הזה. על פי הקמפיין, היא לכסות את תבנית וצורת הגוף ולהסתיר את צבעו של הבגד וזאת לכבוד הבעל. הקמפיין מציע להסתיר את הלבוש מהורים כי הם עלולים למחות.

חוסר בויטמין D עלול לגרום לסרטן - זה לא מדווח בקמפיין. לא נורא.

14.10.11

וואלה!

יו"ר ש"ס השר אלי ישי הציע לשחרר פושעים יהודים כמחווה לימין כדי להוריד את עוצמת ההתנגדות כנגד שחרור רוצחים ערביים בעסקת גלעד שליט. להצעתו של השר ישי הצטרפו גם השר משולם נהרי (ש"ס), משה כחלון ויולי אדלשטיין (ליכוד).

בוודאי, שחרור פושעים יהודיים יקל מאוד על הגלולה המרה של שחרור פושעים ערבים. מעשה זה בוודאי יגרום לשקט נוסף באיזור.

19.10.11

ynet, קשת

מנהיגה הרוחני של ש"ס הרב עובדיה יוסף, התייחס לשחרורו של גלעד שליט במהלך שיעור שהעניק הלילה בבית הכנסת הגדול בירושלים וקישר זאת ל"תחיית המתים": "ממחישה את השמחה שתהיה בעת תחיית המתים, כשיחזרו אלינו קרובים שלא ראינו 20-50 שנה".

24.10.11

nrg

אישה פנתה לבית הדין הרבני לצורך גרושין ותבעה את מלוא סכום הכתובה בסך 180,000. בעלה טען כי האישה שלו מכשפה והמשיכה במעלילה ולמרות שביקש ממנה להפסיק. בית הדין הרבני שלח את בני הזוג לבחינת פוליגרף, ולפי הבדיקה האישה נמצאה דוברת שקר כשהכחישה שביצעה כשפים בביתה וסירבה להיענות לבקשת בעלה להפסיק זאת. כן נמצא, כי היא שיקרה כאשר הכחישה את טענתו שסירבה להכין לו אוכל במהלך נישואיהם. הבעל נמצא דובר אמת בהכחשתו שבגד באשתו לפני שביקשה לפרק את השותפות ביניהם. הדיינים פסקו ל"מכשפה" חצי כתובה בגלל משהוא שמצאו בכתביו ששל רבי נחמן מברסלב.

נו, על פי ההלכה המצווה היא להרוג את המכשפה הזו.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

30.09.11

נענע10, וואלה!

צעיר יהודי בן 19 טבל במחצבה שהכילה מים ששמשה עבורו מקווה וטבע. קרובי משפחתו משו אותו מהמים והזעיקו את אנשי הצלב האדום המקומי, אך לאלה לא נותר אלא לקבוע את מותו, מכיוון שהוא היה מתחת למים כשעה.

09.10.11

ynet

רב מוכר בעיר נהרג לאחר שרכבת פגעה בו ליד תחנת חדרה. ההרוג הוא רב מוכר בעיר, ומקורביו סיפרו שיצא לטבול בים והרכבת פגעה בו בעת שחצה את הפסים בדרכו חזרה.


חינוך - האפלייה בבית הספר בעמנואל

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

05.09.11

nrg

מנהל אחד הסמינרים האשכנזיים הקים את ה"סמינר הספרדי" ובכך, העירייה הייתה יכולה להציג מצג שווא לפיו נפתרה בעיית השיבוץ כאשר בפועל האפרטהייד נמשך. בסמינרים האשכנזיים מקבלים עד 30 אחוז ספרדיות כי מעל מכסה זו, יוקרת הסמינר נפגעת ומתחת לכך, הסמינר יקבל פחות תקצוב.

עבודה בעיניים. להפסיק להם תקצוב ומיד. זה הפתרון.


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.09.11

nrg

דוח חדש של מרכז המידע והמחקר של הכנסת, העוסק בצפיפות בכיתות בכל המגזרים בישראל חושף שבמגזר החרדי צפיפות הכיתות הממוצעת היא הנמוכה ביותר. שככל שהמוסד החינוכי הוא דתי יותר, כך מספר התלמידים בכיתה יהיה נמוך יותר. זאת ועוד: ככל שזרם חינוך הוא פחות קשור לחינוך הרשמי ותכניו זרים יותר, כך כיתות הלימוד בו יהיו נוחות יותר.

06.09.11

נענע10

חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) העלה פעם נוספת את הצעת החוק לאיסור אפליה במערכת החינוך. ההצעה קובעת שלילת תקציב מבית ספר הנוקט באפליה. לפי החוק, אם תיחשף אפליית תלמידים במוסד חינוכי, ישלח שר החינוך דרישה למוסד להפסיק את האפליה במועד נקוב. אם המוסד לא יפסיק את האפליה, ישלול שר החינוך את תקציבו. ההצעה נדחתה לפני כשנה והורוביץ טוען כי זו היתה קבלה בוטה של האפליה והגזענות - וכתוצאה מכך ארע המשבר בבית הספר בפתח תקווה השנה: "לא יתכן שמוסד המקבל מימון ציבורי כמעט מלא, ימשיך להיות מוגדר "כמוסד פרטי" ויתחרה במערכת החינוך הציבורית המדולדלת, ובמקביל ינקוט בגזענות ואפליה כלפי תלמידים", אמר הורוביץ.

09.09.11

הארץ

רותם גריידי, נערה דתייה בת 17 מפתח תקווה נתפסה ע"י המנהלת שלה עובדת בחופש הגדול עם מכנסיים ברשת לאוכל מהיר. רותם והוריה הוזמנו לפגישה ובפגישה נכחו המנהלת והיועצת, שבישרו לאם ולבתה כי זו לא תוכל להמשיך ללמוד במוסד. "את חצית קו אדום". כמו כן, אחת התלמידות מספרת שהמנהלת גם הובילה לחרם על התלמידה.

יופי, איזה חינוך מדהים מקבלים בבתי הספר החרדי הזה: שנאה, שנאה ועוד שנאה למי שלא הולך כמו רובוט.

12.09.11

nrg

מנהל התיכון החרדי "בית יעקב על שם הרב לוסטיג" ברמת גן והודיע לה כי לא תוכל לשוב וללמוד במוסד החינוכי בשנה הבאה כי לטענתו היא יוצרת קשר עם בחורים ומדיחה את חברותיה. כמו כן, נשלח להורים מכתב המדיח את הנערה מבית הספר לצמיתות וההורים חוששים שהמכתב החמור גם עלול למנוע מהתלמידה למצוא מסגרת לימודים חרדית טובה אחרת, זאת מאחר ששמה הוכתם.

"זה מוסד מאוד ליברלי", אמר גורם המעורה בפרטי הפרשה. אנו משאירים לכם לתהות האם זהו מוסד ליברלי.

12.09.11

nrg

עמותת "טבקה - משפט וצדק לעולי אתיופיה" עתרה לבג"ץ נגד משרד החינוך, שר החינוך ועיריית פתח תקווה, בדרישה לחייבם לשבץ את 180 הילדים האתיופים מבית הספר "נר עציון" בעיר באופן שוויוני ומעורב לאחר שהוחלט לסגור את בית הספר שאינו אלא מעין גטו לאתיופים ולפזר את התלמידים בשאר בתי הספר. אלא שמתברר כי האתיופים לא פוזרו באופן שיוויוני וישנם בתי ספר המסרבים לקלוט תלמידים ממוצא אתיופי לשורותיהם ולמרות זאת הם אינם נענשים על ידי שר החינוך ומשרד החינוך וממשיכים לפעול כרגיל ולקבל תקציבים מהמדינה.

חשוב לציין כי בתי הספר של האתיופים וכן בתי הספר שאליהם הם אמורים להיות מועברים הם בתי ספר דתיים.

13.09.11

נענע10

הרב ראובן יעקב סוקולובר, המלמד בישיבה תיכונית בירושלים, הטיף נגד מדינת ישראל ומאשים שהציונות סייעה לגרמניה הנאצית באתר הנצחה של חללי צה"ל במהלך טיול של הישיבה: "הם הקימו את השואה, הם עזרו לגרמנים עם השואה כי הם רצו להקים פה מדינה, אמרו שייהרגו כמה שיותר יהודים, 'יהיה לנו תירוץ שמגיע לנו מדינה', אנחנו נמצאים בארץ ישראל לפני בן גוריון, לפני הרצל, ז'בוטינסקי, אנחנו דורי דורות פה".

ואז יגידו זה עשבים שוטים...

18.09.11

כלכליסט

שר החינוך לשעבר, אמנון רובינשטיין, בכנס מכון טאוב בנושא השפעות כלכליות-חברתיות של ההשכלה אמר: "בקרוב, כל תלמיד יהודי שלישי ילמד בבית ספר חרדי המנוהל על ידי גופים פוליטיים, שהממשלה תלויה בהם. נתונים אלא מעיבים כצל על פעילות משרד החינוך, ושר החינוך אינו חופשי לפעול בגלל התלות הפוליטית במפלגות החרדיות".

זה בסדר, הכל בשליטת הממשלה.

04.10.11

ynet, הארץ

בית המשפט העליון בהרכב מורחב של תשעה בראשות הנשיאה דורית דן בעצמאותו המפליגה של החינוך החרדי ואי למידת מקצועות הליבה ובקרו את החוק המעגן את עצמאותן של הישיבות החרדיות והמשך קבלת תקציבים ממשרד החינוך, אך מצד שני התקשו למצוא עילה חוקתית לביטול החוק. הדיון נבע מעתירה של הפרופסורים אמנון רובינשטיין ואוריאל רייכמן והאלוף (מיל') אלעזר שטרן לחייב את החרדים בלימודי ליבה.

לא ברור מדוע חרדים זכאים לפטור את ילדיהם מלימודי ליבה אם החוק הבסיסי היא שכל ילד חייב בלימודי ליבה?

05.10.11

נענע10, ynet, הארץ

חתן פרס ישראל לכימיה והזוכה הטרי בפרס נובל, פרופסור דן (דני) שכטמן, ביקר את מערכת החינוך הישראלית כיום ואמר שהפרס הוא תוצר של השקעה של שנים והוסיף שישראל חייבת להשקיע בחינוך.

דת אינה חינוך אלא שטיפת מוח.

06.10.11

ynet

בעקבות זכייתו של פרופסור שכטמן בנובל, רון אהרוני, פרופ' למתמטיקה בטכניון מצהיר "ישיבות במקום נובל. ישראל בחרה להתאבד": ישראל תלויה לקיומה בחינוך מדעי יותר מאשר כל מדינה אחרת בעולם. כיצד ייתכן שהיא מרשה לעצמה לא להשקיע בחינוך? התשובה פשוטה, צריך רק להודות בה: ישראל דווקא כן משקיעה הרבה בחינוך, אבל בכיוון מסויים: החינוך הדתי. כמו בתחום הפוליטי והחברתי, גם בתחום החינוך - ישראל בחרה בדת. חלק עצום מתקציב החינוך הישראלי מושקע בדת. זה מתבטא בבתי הספר היסודיים והתיכוניים, אבל עוד יותר מכך בישיבות.

07.10.11

הארץ

אנשי חינוך והורים לתלמידים בזרם הממלכתי-דתי מתנגדים "הקצנה בתוכני מקצוע היהדות". לדבריהם, מאז נכנס לתפקידו מפקח ומרכז המקצוע החדש במשרד החינוך, הרב יהודה זולדן, הפכה תוכנית הלימודים בתורה שבעל פה, "חרד"לית, שמרנית ושוביניסטית". ד"ר חנה קהת, מייסדת הארגון הפמיניסטי ציוני-דתי "קולך", התייחסה לנושא הנשים בתוכנית ואמרה: "אין התייחסות לחובות ורצונות האשה ומדברים עליה כסובייקט, בלי מילה אחת ששואלת מה היא רוצה. התעלמות מגדרית היא כמו התעלמות מאנטישמיות".

מה זאת אומרת "הקצנה בתוכני מקצוע היהדות" הרי אילו הם פניה של היהדות האורתודוקסית. לא נוח לכם פתאום? עיתון הארץ קורא "לעצור את ההתחרדות": "החרד"ליות אינה יודעת פשרות. היא כורכת חרדיות פנאטית ולאומנות פנאטית לא פחות, מגנה כל אורח חיים אחר ושוללת כל סמכות פרט לרב, באופן העשוי לבייש את הקהילות השמרניות ביותר באורתודוקסיה החרדית."

25.10.11

ynet

פרופסור דן שכטמן, זוכה פרס נובל בכימיה ביקר את התנהלות משרד החינוך בנושא לימודי הליבה: "בחינוך ישנם חורים... כאשר רק חצי מהתלמידים לומדים מתמטיקה, כימיה וביולוגיה והחצי השני כלל לא לומד לימודי ליבה. זהו חור ענק שתפקידו של משרד החינוך לטפל בו ובעיה שממשלת ישראל חייבת להכיר בה. העוול הזה חייב להיות מתוקן".

26.10.11

וואלה!

הורים לילדים הלומדים בבתי הספר הממלכתיים-דתיים התריעו בפני שר החינוך, גדעון סער על הקצנה דתית חרדית שהולכת ומתפשטת בחינוך הדתי. בין הדוגמאות: אכיפת קוד לבוש מחמיר על ילדות בנות 3 בגני ילדים; אי קבלת אתיופים; אי קיום יום זיכרון לרצח רבין וכו. סער הבטיח לטפל בבעיות.

כאילו השר לא ידע על הבעיות שמשרדו יצר ויוצר שנים רבות אחורה.

27.10.11

גלי צה"ל

במגזר הערבי רוצים ליישם את מה שהחרדים מיישמים כבר שנים רבות: מערכת חינוך עצמאית שלא כפופה למשרד החינוך אך מקבלת תקציבים.

גייס שישי?


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.09.11

כלכליסט

פרופ' דן בן־דוד, מנכ"ל מכון טאוב, בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט" אמר "הזנחנו את החינוך. אם ניקח רק את היהודים הלא חרדים - גם אלו נמצאים מתחת לממוצע במקצועות היסוד בהשוואה לעולם. הערבים והחרדים - אלו נמצאים ברמה שהיא מתחת לעולם השלישי. אנו חייבים להתעשת, תחשבו איך ייראה פה בעוד דור".

לא, פרופ' דן בן־דוד. ה"חינוך" החרדי לא הוזנח מהסיבה הפשוטה שזה לא חינוך אלא שטיפת מוח המימון אגרסיבי של המדינה.

19.09.11

כלכליסט

חרדים קוראים להחרים את סנו כי לאחרונה סנו רכשה מפעל אשר פועל בשבת. מסנו נמסר כי "הנושא נמצא בבחינה עם הגורמים החרדיים".

תמשיכו ללקק.

26.09.11

כלכליסט

המלצות ועדת טרכטנברג הנוגעות לעידוד תעסוקה חרדים נוגעות בפיתוח משמעותי של האלטרנטיבות לתלמידי ישיבה וכוללים המעוניינים להפסיק את לימודיהם, ומהצד השני הידוק הפיקוח והקשחת הקריטריונים התקציביים להמשך פיתוח מערכת החינוך החרדית.

לא צריך להיות כלכלן בכיר כדי להבין לאן אנו מתקדמים בראשות מדינת ישראל ופרנסיה.

06.10.11

דה-מרקר

חברי וועדת טרכטנברג הגישו המלצות מרחיקות לכת שעד עתה אף ועדה ממשלתית לא הגישה: הגבלת התקציבים לישיבות, בזמן ובהיקף, וחיוב לימודי ליבה גם בתיכון אולם יישום המלצות אלה מוטל בספק, לאור התנגדות ההנהגה הפוליטית והרבנית לעידוד תעסוקה בקרב חרדים. הנחת העבודה היא כי החרדים לא עובדים מה שבפועל כנראה אינו נכון אם כי הם עובדים 'בשחור'.

החרדים עובדים - אין ספק, בין עם זה בלבן, בשחור ובצבעי הקשת. נגלה זאת רק כאשר יופסקו כל התקצובים הפוליטיים שהם מקבלים. בחו"ל, אגב, התמונה שונה בתכלית: בברוקלין 90% מהחרדים הולכים לעבודה - ובישראל רק 39% (דה-מרקר, News1).

07.10.11

דה-מרקר

ראיון עם חרדי מבית"ר עילית החושפת את הצביעות של האוכלוסיה החרדית כלפי המדינה והיחס האמביוולנטי ומוסדותיה ושרותיה. "מבחינתנו, אין כלום עד שיבוא המשיח ותקום מדינת הלכה. אנחנו לא כופים עליכם כלום, כי אנחנו לא צריכים כלום, הכפייה באה מהצד החילוני בלבד... תחשבו. אני מזמין אותך להיכנס לכל בית בביתר, ולכל בית חרדי בכלל. אלה הן תפישות העולם"

10.10.11

News1

סקר הלמ"ס קובע: שיעור המשפחות מרובות ילדים גבוה יותר מהשיעור במדינות האיחוד האירופי וכן מספר המפרנסים במשקי בית אלה בממוצע קטן יותר. זו אוכלוסיה שנמצאת בסיכון לעוני.

עניים אמתיים לא מעמיסים עגלות בכל טוב ולא נוסעים לאומן כל שנה (קריקטורה מהארץ). שחר אילן הגיב לנושא בהארץ במאמרו: "חזית הסירוב החרדית".


כללי - יורם קניוק

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.10.11

הארץ, וואלה!, נענע10, nrg

הסופר יורם קניוק יוכל להירשם במרשם האוכלוסין בישראל כחסר דת, כך קבע הכריע בית המשפט המחוזי בתל אביב בערב חג ראש השנה. בעתירתו הסביר קניוק כי אין בו רצון להיות חלק מ"איראן יהודית" או "ממה שנקרא היום 'דת ישראל' שנפשו נקעה ממנה".

על כך כתב פרופ' דן מלר באתר חופש: אני יהודי חילוני!

02.10.11

nrg

ח"כ אייכלר הגיב על פסיקת בית המשפט המחוזי בתל אביב לרשום את יורם קניוק כחסר דת: "מצידי שירשום את עצמו בתעודת הזהות כקוף או כחייזר שהגיע מהחלל החיצון". זהבה גלאון (מרצ) הסבירה כי השפעת החלטה המדוברת "על חופש הדת והמצפון היא אפסית. זאת, משום שהיא אינה מחייבת את בתי-הדין הרבניים, שימשיכו לקבוע עבורנו איך נתחתן ואיך נתגרש. "גם הנכד של קניוק לא יוכל להתחתן או להתגרש במדינת ישראל".

יהודי? קוף? איפה שמענו את זה בעבר, אה, הנה דוגמה (YouTube).

04.10.11

nrg, הארץ, nrg

מאות אנשים הגיעו לגג בית העם ברחוב רוטשילד בתל אביב כדי לתמוך ולחתום על תצהירים המבקשים לשנות את דתם ל"חסרי דת", כפי שעשה הסופר יורם קניוק בשבוע שעבר, כאקט של מחאה על ההתנהלות של מדינת ישראל כלפי האתאיסטים.

19.10.11

הארץ

רות הלפרין קדרי, ראש מרכז רקמן לקידום מעמד האשה באוניברסיטת בר-אילן, מצננת את ההתלהבות בנוגע להחלטת בית המשפט בעניינו של יורם קניוק: "סמכותם הבלעדית של בתי הדין הרבניים באשר לנישואי יהודים בישראל לא תשתנה לאחר הפסיקה התקדימית בעניינו של קניוק. הרבנות תוכל להמשיך לכפות את הוראותיה בענייני נישואים בתחומי ישראל על כל מי שאמו יהודייה, או כל מי שייחשב יהודי על ידי הרבנות, ללא עוררין."


כללי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

11.09.11

הארץ

פרופ' יעקב לביא, מנהל היחידה להשתלות לב במרכז הרפואי שיבא בתל השומר ויו"ר ועדת הלב והריאות בוועדת ההיגוי של המרכז הלאומי להשתלות, מתנגד לכרטיס "לבבי" שמיועד לתרומת אברים עבור הציבור הדתי. הוא מאשים את האחראיים לכרטיס בסילוף האמת וחושף דרישה מדאיגה: גוף "כשרות" עבור קביעת מוות לתרומת אברים: "הרב שילת מנסה לגזור גזירה שווה בין תפקידם של משגיחי הכשרות במטבחים לבין תפקידם של אנשי ערבים. בניגוד למשגיחי הכשרות במטבחים, המעורבים באופן פעיל בעבודת הטבחים ובוחנים את מעשיהם באופן אישי ומקרוב, הקהילה הרפואית לעולם לא תסכים להכניס אדם שאינו רופא להליך קביעת המוות המוחי-נשימתי עצמו, מכיוון שזאת פעילות רפואית טהורה".

כיצד נראית תרומת איברים חרדית על קירות ירושלים? ועוד כתבה נוספת שפורסמה לא מזמן בנושא זה (ynet).

21.10.11

הארץ

אתר הארץ מדווח על תופעה לפיה זוגות של דתיים המתנגדים לרבנות הראשית בוחרים להינשא דרך טקסים פרטיים, עשו הסכם אזרחי ביניהם ונרשמו בביטוח הלאומי כידועים בציבור. אחד הזוגות, לפי הכתבה, נרשמו לנישואים במוסד חרדי, שאינו כפוף לחוק במדינת ישראל, אך המדינה מכירה בו באופן מלא.

מוסד חרדי שלא כפוף לחוקי מדינת ישראל? יש דבר כזה? הכתבה לכאורה מגלה את אמריקה אולם הרבנות בישראל היא כלי של הדתיים לכפות את רצונם של החילוניים. לדתיים אין צורך ברבנות וממלא בנישואים, גם על פי ההלכה, יש צורך בטקס קצר עם שני עדים ובעילה/קניה/הסכם.


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

12.09.11

הארץ

תגלית חדשה של יצור דמוי קוף, בעל מאפייני אדם, שמאובנים של עצמותיו נתגלו באחרונה במערה בדרום אפריקה, נתפס בעיני חוקרי האבולוציה פריצת דרך בהבנת האבולוציה של האדם.

27.09.11

הארץ

האנתרופולוג הד"ר דן בונה כתב ספר חדש ושמו "לא היה ולא נברא: משנה אתאיסטית סדורה". בספר מראה ד"ר בונה כי מחיר האמונה הוא גבוה, ומתפרש על פני תחומים רבים.

יומן חופש