הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 111: מאי-יוני 2010

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

פרשת האפליה בעמנואל מסעירה את המדינה:

תלמידות מזרחיות בעמנואל מגלות: כינו אותנו ספרדג'וקיות

נציג ההורים האשכנזיים: "אני מעדיף ללכת לכלא - כמו שהלכנו למשרפות"

ח"כ גפני: "לא נכבד פסקי דין שנוגדים דעת תורה"

האדמו"ר מסלונים משווה בין מעצר ההורים אשכנזיים לזוועות השואה: "מאז שהסתיימה המלחמה בגרמניה לא היה כדבר הזה"

וגם:

בג"ץ פסק: קצבת האברכים אינה יכולה להיות משולמת מכוח חוק התקציב

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אורי ש., אורן, גידי, דן, יובל, יונתן, יוסף ג., ניצן, עדו, עירון, רוני, שי ועוד חברים טובים

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית - פרשת ליצמן ובית החולים ברזילי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

11.05.10

וואלה!

עשרות מפגינים חרדים ניסו לחסום את כביש מספר 1 כדי למנוע את הזזת הקברים שליד בית החולים ברזילי. הם נתקלו בכוחות משטרה שמנעו מהם מליידות אבנים על הכביש.

 

16.05.10

הארץ

רשות העתיקות מדווחת שנמצאו קברים מהתקופה הביזנטית, לא של יהודים, במתחם של בית החולים ברזילי. למרות זאת החרדים מתפרעים כתגובה לפינוי העצמות. סגן שר החינוך, מאיר פרוש, אמר כי החפירות הן "בושה וביזיון" ובתגובה אמר ראש עיריית אשקלון, בני ועקנין, כי "הביזיון הוא של אלה שעיכבו את הקמת המיון הממוגן שבמבצע עופרת יצוקה יכלו להיהרג אנשים והם מנעו את זה."

והחרדים שממשיכים להתפרע - הם מאמינים לרבנים ולא לאמת.

17.05.10

ynet

כ-200 חרדים הבעירו פחי אשפה באזור כיכר השבת בבירה, וחלקם חסמו את כביש מספר 1בתוך העיר, אף לא אחד מהם נעצר. באשקלון עיכבה המשטרה לחקירה 14 חרדים החשודים שהפגינו מול ביתו של מנהל בית החולים ברזילי, ד"ר שמעון שרף, קיללו, צעקו ונמלטו. הפרעות הללו הן על רקע הזזת הקברים בבית החולים ברזילי באשקלון, ועל מעצרו של גבר החשוד בחטיפת גופת צעירה שמתה בבית נטוש.

גורמים מהמשטרה במרחב יפתח טוענים: "זה הפך להיות מין הרגל שכזה, אבל אנחנו לא ניתן יד להפרות סדר. בכל פעם שתהיה הפרעה לסדר הציבורי, אנחנו נעצור אנשים למרות שזה גורם לנו עומס לא קטן על המערכת. החוק חייב להישמר." (ynet)

20.05.10

ynet, וואלה!

על פי החשד, חרדים הציתו שלושה מוקדי שריפות ביערות חורש טבעי באזור רמת בית שמש, לאחר מכן מנעו ממכבי האש לטפל בשריפה. ככל הנראה, מדובר בחרדים המוחים על העתקת הקברים באשקלון. לפני כן, יידו מאות חרדים אבנים לעבר כוחות משטרה בירושלים, תקפו נהג משטרה וגנבו ממנו תיק עם מסמכים מסווגים.

אינתיפאדה של חרדים, ואנו שותקים.

26.05.10

ynet,‏ ynet

מאות חרדים התפרעו ברחוב השומר בבני-ברק, הציתו צמיגים וקרשים במרכז הרחוב המרכזי, חסמו את התנועה ויידו אבנים בכלי-רכב ואוטובוסים שעברו במקום. ככל הנראה בגלל הזזת הקברים באשקלון וביפו. החרדים המתפרעים איימו למלא את בתי הכלא.

 

21.06.10

ynet

הוועדה הציבורית בראשות השופט בדימוס מישאל חשין בחרה את ד"ר איתן חי-עם - המנכ"ל של משרד הבריאות שיצא נגד החלטתו של ליצמן להעתיק את הקברים שנמצאו בבית החולים ברזילי ואף התפטר עקב החלטה זו - כזוכה בתואר אביר התנועה לאיכות השלטון בקטגוריה "מאבק לטוהר המידות ולאיכות השלטון".

 

28.06.10

נענע10

הקנאים החרדים מסלימים את המאבק בגלל פינוי הקברים בבית החולים ברזילי. הם מנהלים מלחמת טרור כנגד אנשי רשות העתיקות והארכיאולוגים, כולל פריצות לבתים, ניקוב צמיגים, התזת חומר מצחין על בתים ורכבים, הפגנות בשעות הלילה מול בתי הארכיאולוגים, הטרדות טלפוניות ואיומים ברצח וונדליזם כולל פגיעה בעתיקות.

והקנאים הללו לא נמקים בכלא?

30.06.10

נענע10

תחקיר "המקור" חושף את שיטות העבודה של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן. בין הטענות בתחקיר: עיסוק בפרוטקציות לחרדים בבתי החולים, סיוע לעמותת "רפואה וישועה" לקבל הכרה במבנה בית חולים חדש באשדוד ולזכות במכרז על הקמתו.

אדם מאוד עסוק הוא ליצמן, עד שכנראה אין לו זמן להתעסק בדברים יותר "פשוטים" כגון הסכמי השכר של רופאים שעומדים לפוג והרופאים מאיימים בשביתה גדולה (הארץ).


כפייה וחקיקה דתית - האוצר תומך בפטור צבאי לחרדים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

31.05.10

דה-מרקר

משרד האוצר מבקש לפטור מחובת גיוס חרדי (וגם שאינו כזה), אשר הוא הורה לשניים-שלושה ילדים, ושהצבא בוחר שלא לגייסו. כלומר, אדם כזה יוכל לצאת לעבוד. הצבא מתנגד בתוקף להצעת משרד האוצר, בין השאר בטענה כי מתן פטור לחרדים משירות צבאי בגיל צעיר (18-22) ינציח את אי השוויון בתרומתם לחברה הישראלית, ויעניק להם אפשרות לחמוק משירות צבאי.

הממשלה החליטה שחרדים לא יגויסו אם הם אינם מעוניינים בזה, כי ככה שומרים על כיסאות פוליטיים.

16.06.10

הארץ

במשרד האוצר חיברו מסמך העוסק בעידוד תעסוקת אברכים כחלק מחוק ההסדרים. לפיו - הצעה להעניק לשר הביטחון סמכות לפטור משירות סדיר כל תלמיד ישיבה שמלאו לו 22 ויש לו שלושה ילדים או יותר. זאת, בניגוד לעמדה ברורה של משרד הביטחון והמערכת הצבאית, המתנגדים למהלך. באוצר מתרצים: "אם הם ממילא לא הולכים לצבא עד גיל 30, אז מדוע שלא יקבלו את הפטור כבר בגיל 22 וייכנסו לשוק העבודה? בכך נפסיק לשלם להם קצבאות והכלכלה הישראלית רק תרוויח מכך."

אולי פשוט נפסיק לשלם קצבאות ונבטל את הפטור המגוחך הזה? לא יותר פשוט? מי שחושב שחרדים ילכו לעבוד ללא השכלה מינימלית או שמעסיקים ירצו להעסיק אדם בעל השכלה של ילד בכיתה ו' - טועה.

16.06.10

ynet

בצה"ל מתנגדים לתוכנית "22+2" שיוזם האוצר, לפיה יינתן פטור אוטומטי מגיוס לצעירים חרדים מגיל 22, שלהם שני ילדים. הפטור אמור לאפשר לחרדים להשתלב בשוק התעסוקה. ראש אכ"א, האלוף אבי זמיר, אמר כי לתוכניות עלולות להיות השפעות מרחיקות לכת על צה"ל: "מצב כזה עלול להוביל לקריסתו של מודל צבא העם, ובלי צבא העם יהיה לנו צבא הרבה פחות איכותי והרבה יותר יקר."

מצב כזה עלול לגרום להכחדת מדינת ישראל. מי ישמור, התאילנדים? הסודנים? על יהוה אנו כבר לא סומכים.

16.06.10

nrg,‏ ynet

שר האוצר מגן על הפטור שמשרדו מתכוון לתת לחרדים: "עשינו טעות היסטורית. הייתה טעות לא לגייס אותם, אבל עכשיו צריך להכריע. אם נאפשר להם לעבוד, אני מאמין שזה יקרין אחורה יגרום גם להצטרפותם לצבא."

"אני מאמין שזה יקרין אחורה יגרום גם "להצטרפותם לצבא"??? מדוע? הרי נתת להם פטור! מדוע שהם ירצו לסכן את חייהם עבור מדינה, רחמנא ליצלן, ציונית?


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

17.05.10

nrg

יהודה דוד הלוי וואלפא, הרב של ראשון לציון, רוצה לכפות על בעלי אולמות האירועים ועל כל מבקשי תעודות הכשרות בעיר לשכור משגיחי כשרות דרך חברת כח אדם שהוא עצמו יבחר, למרות שהובהר לו שמדובר במהלך לא חוקי.

מאוד מעניינת השאלה בדבר הקשר בין חברת כח האדם לבין אותו רב.

23.05.10

גלובס

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מתפנה לטפל בסוגיית הכשרות בבתי האבות אבל לא במשבר הכספי של בתי האבות. משרד הבריאות, בהנחיית ליצמן, שלח שאלון למנהלי מוסדות גריאטריים שבהם מחלקות סיעודיות, בו הם נדרשים לפרט האם יש להם משגיח כשרות.

 

03.06.10

ynet

החברים החרדים במועצת העיר ירושלים דורשים הקמת מינהל קהילתי חרדי בשכונת קריית יובל, אחרת הם ימנעו תקציבים לשכונה.

 

06.06.10

ynet

19 חרדים עוכבו לחקירה בעת שניסו למנוע עבודות באתר להקמת בית מלון ומרכז מסחרי בנצרת כי באתר ישנם קברים בני 4,000 שנה. מפקד תחנת המשטרה בנצרת, סגן ניצב שמעון בן שבו, הורה לשוטריו לעכב לחקירה בתחנה את המתפרעים, ואל אתר הבנייה הוזרמו כוחות נוספים.

כשבנו את העיר החרדית "אלעד" ומצאו שם קברים, הארץ שקטה.

11.06.10

News1

אברהם פריד בעל "בית האומן" בקריית גת רוצה לתרום ארונות קודש לשני קווי רכבות.

יש להזכיר מה קרה כאשר אדם רצה להתפלל ברכבת: הוא תקף מילולית אישה שישבה שם (ynet).

24.06.10

הארץ

תלמידי כיתות ו'-ח' בבתי הספר הממלכתיים יחויבו החל מהשנה הבאה ללמוד את סידור התפילה ופרשת השבוע כחלק ממקצוע חדש "מורשת ותרבות ישראל".

ואת בחינת הבגרות הם יבצעו בישיבת "אור שמח".


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.05.10

mynet

ביישוב טל-אל, מיעוט של תושבים מנסה לבנות מקווה ולהפוך אותו ליישוב השלישי במשגב שיש בו מקווה, אחרי היישובים הדתיים מורשת ואשחר. ברגע האחרון התעוררו מרבית התושבים והודיעו שהם מתנגדים נחרצות, מכיוון שהדבר יביא לשינוי צביון היישוב ולהתחרדות היישוב החילוני.

 

02.05.10

ynet

ירושלים מתחרדת: 12.7 אחוזים בלבד מהתלמידים היהודים בכיתות א' הם חילוניים. 40 אחוז חרדים, 34 אחוזים ערבים והשאר דתיים לאומיים.

ירושלים מופקרת לטובת פונדמנטליסטים דתיים.

03.05.10

ynet

צעירים חילונים פותחים במאבק נגד עיריית ירושלים בעקבות החלטתה שלא לפתוח בשבתות את מתחם הסינמה סיטי. החילוניים מתכוונים להציג סרטים במהלך השבת. עופר ברקוביץ', חבר מועצת עיריית ירושלים מטעם סיעת "התעוררות": "אי פתיחת הקולנוע בשבת זו פגיעה ביכולת של האוכלוסייה החילונית לחיות בעיר, וככה לא משאירים צעירים חילונים בירושלים. אין פה שום פגיעה בשכונות דתיות קרובות ושום חריגה מהסטטוס-קוו ולכן צריך לאפשר הפתיחה בשבת."

 

10.05.10

הארץ

ירושלים יותר צעירה, יותר חרדית ופחות אטרקטיבית לחילוניים ותיירים. לרגל יום ירושלים, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) ומכון ירושלים לחקר ישראל מצביעים על גידול בהגירה אל מחוץ לעיר, ירידה קלה בשיעור המשתתפים בכוח העבודה האזרחי וגידול במספר הילדים הלומדים במסגרות חרדיות.

 

12.05.10

mynet

ראש מועצת כפר ורדים, סיוון יחיאלי, קיבל עצומה עליה חתמו 1,200 מתושבי הכפר, הקוראת להתנגד לבניית מקווה ביישוב. בעצומה נכתב "ההתנגדות היא לניסיונם של גופים חרדיים קיצוניים לאלץ את תושבי הכפר החילוניים להסכים לבניית מבני דת... הדרישה להקמת מקווה נחווית על ידי התושבים ככפייה דתית, שעלינו לדחותה בשתי ידיים."

מדוע תושבים חילונים צריכים לשלם מכספי הארנונה שלהם עבור דברים שאינם צריכים? מי שרוצה שרותי דת - שיתכבד לשלם עליהם מכספו. עצומה נגדית של דתיים קמה לה, חלק מהשמות בעצומה זו שיקריים (mynet).

23.05.10

mynet

ציוד נעקר וחובל ע"י שכנים של בית הספר הממלכתי־דתי מעלות נריה בבני-ברק, הממוקם בלב שכונה חרדית בבני ברק, ותלמידיו סבלו ממקרי וונדליזם ואיומים כנגדם. לאחר סיור שבו השתתפו בכירי מחוז תל אביב של משרד החינוך וכן בכירים מעיריית בני ברק, הוחלט כי בית הספר יפונה למקום אחר והבניין יעבור לשליטה חרדית.

רשע וטוב לו, וחילונים מתרפסים שדואגים לזה.

30.05.10

mynet

תושבי הרחובות מבצע יונתן, הרמה והגליל בכפר סבא גילו כי העירייה בכפר סבא מתכננת להרוס חורשה שנמצאת בקרבת מקום מגוריהם ולתת את השטח ללא תשלום לעמותה שתקים עליו בית כנסת. התושבים מתנגדים לכך וטוענים שיש דיי והותר בתי כנסת באיזור.

 

31.05.10

ynet

ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי, תקף את פעילות חב"ד בשכונת רמת-אביב, ואמר כי התנהגות אנשי הארגון "מציקה לאנשים וראויה לגינוי" - זאת רק לאחר שתושבי רמת-אביב שהגיעו למקום זעקו לעברו קריאות בוז כי איננו מפסיק לחלוטין את התמיכה הכספית בחב"ד המשתלטת.

קראו את דבריו של עו"ד ראובן לדיאנסקי, חבר מועצה והנהלת העיר ת"א יפו (mynet).

04.06.10

mynet, מוסף ידיעות אחרונות עמ' 30

בתרגיל של פיקוד העורף, התלמידים בכל בתי הספר תרגלו ירידה למקלטים. בבית הספק קוממיות בפרדס כץ גילו התלמידים כי אינם יכולים להיכנס למקלט כי המקלט הוסב לישיבה ובזמן התרגיל למדו בו. העירייה בבני ברק הגיבה ומסרה שהמקלט הוא דו-תכליתי, שבמסגרתו על המשתמשים במקלט לתת מפתח לבית הספר על מנת שהתלמידים יוכלו להשתמש בו. אם המפתחות לא יימסרו לבית הספר, ינקטו צעדים חוקיים ויוחלפו המפתחות.

 

07.06.10

ynet

כ-800 איש השתתפו בהפגנה שנערכה על המדשאה מול מרכז חב"ד ברמת אביב הירוקה, ביוזמת עמותת "רמת אביב חופשית". המפגינים מחו על המיסיונריות של חב"ד וחוצפתם לפנות אל ילדיהם.

אלה הם הדברים שנשא עו"ד ראובן לדיאנסקי, חבר מועצה והנהלת העיר ת"א יפו בעצרת (mynet), אלה דבריה של מיטל להבי, סגנית ראש העירייה ויו"ר סיעת מרצ בתל אביב-יפו (mynet), וזו כתבה של הכתב נחמיה שטרסלר שגם נכח בהפגנה (הארץ).

21.06.10

mynet

התושבים החילונים בקריית יובל, המנהלים מאבק עיקש כנגד "עמודי עירוב" פיראטיים, החליטו להקים סוכנות נדל"ן שכונתית באינטרנט, שתעזור למנוע מעבר של תושבים חרדים נוספים לקריית יובל: "הכוונה היא לרכז נתונים על תושבי השכונה שרוצים למכור את בתיהם, ולשדך בין משפחות לקונים. כך תושבים חילונים לא יעזבו את השכונה ומנגד לא ייכנסו אליה חרדים."

למצקצקים, כל הערים החרדיות שמונעות כניסה של לא-חרדיים - עוברים על החוק כבר שנים, שכן רק לישוב קהילתי מותר לבחור את תושביו.

21.06.10

ynet

הורים לילדים בגן "עיט" במודיעין גילו שהגן ייסגר בשנה הבאה, ובמקומו ייפתח במקום גן לאוכלוסייה הדתית. ההורים טוענים לניסיון השתלטות דתית ודחיקת החילונים ממודיעין. העירייה בתגובה: זו המצאה.

 


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.05.10

ynet

כנס של עמותת "עדי יהווה" בהשתתפות כ-900 בני אדם שנערך בקרית שרת בחולון היה יעד להתקפה חרדית. קבוצה של כמאה חרדים השליכו אבנים ותפוחי אדמה לעבר האולם, ניפצו את השמשות ואף ניסו לפרוץ לתוכו. כוח משטרתי ומאבטחים מנעו את כניסתם. החרדים עמדו בחוץ וצעקו לעבר השוטרים "נאצים", ולמשתתפים "רוסים תחזרו לרוסיה". המשטרה נכחה במקום אבל לא עצרה איש.

בקישור הבא היה סרטון אשר צולם מהאולם עצמו (ynet).

02.05.10

הארץ

ד"ר חנה קהת הקימה קול פמיניסטי במגזר הדתי-לאומי ולטענתה פוטרה בשל כך מהמכללה הדתית לחינוך "אורות ישראל". עוד אמרה, כי בכירים במכללה "הזהירו תלמידות שלא להירשם לשיעורים שלי בגלל שאני פמיניסטית". המכללה דוחה את הטענות ואומרת שהתלמידות הן אלה שלא רוצות להירשם לקורסים שלה.

 

02.05.10

nrg

עיריית הוד השרון מנסה לחבל בהקצאת שטח עבור בית כנסת לקהילה הרפורמית. אחרי שנים של דיונים בנושא, שכללו בדיקות רבות ומקיפות, שללו חברי הקואליציה בישיבת המועצה שנערכה בשבוע שעבר את הקצאת הקרקע. חבר האופוזיציה אמיר כוכבי אמר שסיעתו מתכוונת לפנות לבית המשפט בנושא.

המדינה כלל אינה צריכה להשתתף בתשלומים למוסדות דת. מי שרוצה מוסד כזה שיממן זאת מכיסו. אבל כל עוד היא עושה זאת - אסור להפלות את הרפורמים.

09.05.10

הארץ

השופט פיליפ מרכוס מנע מהורה הומוסקסואל בשם דן גולדברג בדיקת רקמות לילדיו שנמצאים בחו"ל, כי אולי "אחד האנשים שיושבים כאן (שלושת העותרים ההומוסקסואלים) הוא פדופיל או רוצח סדרתי, אלה דברים שהמדינה צריכה לבדוק."

בסופו של דבר השופט מרכוס שינה את החלטתו (ynet), אבל את דבריו האיומים הנגועים בשנאה והומופוביה לא ניתן לקחת בחזרה.

09.05.10

mynet

גורמים חרדים בעיר אלעד תקפו את ראש העיר על כך שנערך טקס הצדעה לחייל מצטיין בצבא הקבע המתגורר בעיר: 'נושאי דגל התורה חייבים להמשיך ולהתריע, לזעוק מרה ולבכות על כך שנבחרי העירייה אינם מבינים מה רע בכך שהצל"ש הראשון שניתן לאדם על עבודתו, אינה קשורה למעלתו ודרגתו בתורה, אלא דווקא לשיתופו במערך השירות הצבאי הפסול מכל וכל. אוי לנו שכך עלתה עירנו.'

"השירות הצבאי הפסול מכל וכל"? הפסול הוא שאנו שומרים על אנשים כאלה.

09.05.10

ynet

בביטאון הפלג הליטאי ביהדות התורה טוענים כי יו"ר האופוזיציה ציפי לבני בחרה להצטרף ל"גל ההסתה האנטי-חרדי": "על פי הפרסומים, רוצה הגברת לבני לעלות על גל ההסתה של הימים האחרונים ולהצטרף למסע ההכפשה של הציבור החרדי... כך תוכל להצטייר בעיני בוחריה כמי שבבחירתה תשים קץ ל'סחטנות' החרדית, הנמצאת בדמיון הפרוע של האנטישמיים המקומיים."

אוי כמה שנאה יש במי שכתבו את המאמר הזה.

16.05.10

local

אלמונים ניפצו את שמשות בית הכנסת של קהילת רענן הרפורמית ברעננה. בעקבות השלכת האבנים הגישה הנהלת המקום תלונה במשטרה, שפתחה בחקירה.

 

23.05.10

ynet

תושבת אלון מורה ביקשה להתמודד על מקום במזכירות היישוב בבחירות הקרובות ביישוב. כששאלה את הרב לבנון האם מותר לה לרוץ לבחירות, פסק שזה אסור והיא צריכה להשפיע דרך בעלה.

ואם לא הבנתם את כוונתו של הרב, הוא "מבהיר" ואומר: "הנחיית חכמי ישראל לדורותיהם השכילה לתת מקום וביטוי נאות למשפחה הישראלית ולאגפיה. אם באים כל החכמים לשנות אופי טבעי של גברים או נשים, לא יעלה בידם, מפני שלעולם חזק הוא הטבע מכל גורם אחר. על פי נתונים אלה, הנני מנחה את תושבי אלון מורה." הדברים הללו עוד יותר נוראים מדבריו הקודמים.

30.05.10

ynet

עו"ד אורי רגב מנכ"ל חדו"ש - לחופש דת ושוויון מספר על "השיעור שלמד רם עמנואל בארץ הקודש" ועל יחסם של האורתודוקסים ששולטים בכותל ליהדות הקונסרבטיבית והרפורמית.

נזכיר כי מקרה זה הוא עוד אבן נגף ביחסים העכורים בין יהדות ארה"ב למדינת ישראל (ynet). ראו כיצד בן גביר הדתי מכנה את אחד האנשים היהודים החשובים ביותר בארה"ב בשמות כגון "נאצי" ו"עוכר ישראל" (נענע10).

30.05.10

גלובס

גלי צה"ל: בדרשתו השבועית אמר הרב עובדיה: "אין אדם אשם יותר מזה ששם את בניו בבית-ספר חילוני, שם המורים הם סוררים ובכך הופך ההורה לאשם בחינוך הילד."

ראינו מה קורה בעמנואל ושמענו את תגובות עובדיה בנושא.... אה, הוא לא אמר דבר על האפליה והגזענות שם? כמה מפתיע (הארץ).

30.05.10

ynet

דיין בית הדין לגיור בתל אביב, הרב עו"ד דוד בס, עיין לכאורה במכשיר הטלפון הסלולרי של מועמדת לגיור, כדי לבדוק האם היא משתמשת בו בשבת. כאשר גילה כי הוציאה שיחות ביום שבת דחה את בקשתה להתגייר. לפי החשד, הדיין הערים על המבקשת לעבור גיור וביקש ממנה לשוחח טלפונית עם אחד מבני המשפחה המלווה אותה בתקופת ההכנה לגיור באופן פרטי. כשהיא יצאה מן האולם הוא חיטט במכשיר הטלפון שלה.

גורם במערך הגיור: "אם היה מדובר בשופט שמחטט כך בטלפון של נאשם ומרשיע אותו הייתה כאן רעידת אדמה." אין מה להוסיף על דברים אלה.

09.06.10

mynet

בבריכה בכפר יונה נאסר על תושב היישוב להיכנס למקום בעת השחייה הנפרדת לגברים, רק משום שהוא אינו ש"סניק.

מזל שלא בדקו אם הוא נימול.

10.06.10

mynet

כנס הגאווה שנערך בבאר שבע בפעם הראשונה גרר אחריו "תפילה וזעקה" בהשתתפות עשרות משתתפים, שהתפללו "על אירוע חמור אשר אירע בעירנו באר שבע, אירוע 'הגאווה' אשר השחית את עירנו הקדושה". יש לציין שלמרות זאת האירוע עבר ללא אירועי שנאה חריגים.

באר שבע, עיר קדושה?

22.06.10

ynet

יוזמה עירונית חדשה בתל אביב להחיל בשנת הלימודים הבאה שיעורי הסברה נגד הומופוביה בכל בתי הספר בעיר - גררה תגובות שנאה מחברי מועצה מטעם ש"ס. חבר מועצת העיר מטעם ש"ס, בנימין בביוף: "תכני זימה מרושעים".

תכני זימה מרושעים יש בהלכה ובאורתודוקסיה בכללותה.


פינת הפשיעה והפינה האפלה - פרעות הקברים ביפו

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

16.05.10

ynet

בדומה למקרה של בית החולים באשקלון: החרדים טוענים שיש להפסיק את עבודות התשתית באזור גבעת אנדרומדה ביפו, כי יש שם קברים. הבוקר הגיעו כ-20 חרדים למתחם הפרויקט, ללא תיאום מראש ובלי אישור להפגין. הם ניסו לשבש את עבודות הדחפורים, 17 מהם עוכבו לחקירה, גם כי בנוסף העליבו שוטרים וניסו לתקוף אותם.

מדוע לא אסרו אותם? המדינה נותנת גושפנקא לוונדליזם

14.06.10

ynet

כ-200 חרדים התפרעו בגבעת אנדרומדה ביפו במחאה על העבודות הארכיאולוגיות שמתבצעות במקום, כי נראה להם שמדובר באתרי קבורה של יהודים. העימותים החלו בחודש שעבר ומתקיימים על בסיס כמעט יומי. 3 חרדים נעצרו.

אחוז אחד וקצת של חרדים נעצרו.

14.06.10

ynet

ב-21:30 לערך, מאות חרדים מרחוב שבטי ישראל בשכונת מאה שערים התפרעו והציתו מספר פחי אשפה בכיכר השבת וברחוב שומרי אמונים, חלקם ניסה לדרדר פחים לכביש מספר 1 ויידו אבנים על כוחות משטרה ויס"מ. לא ברור מה גרם להם להתפרע, האם העבודות בגבעת אנדרומדה או החלטת שופטי בג"ץ, שקבעו כי החל מחוק התקציב הבא יש לבטל תשלום קצבה להבטחת הכנסת מינימום לכ-10,000 אברכים.

 

16.06.10

גלובס, נענע10, ynet

יותר מ-2,000 חרדים התעמתו במהלך היום עם כוחות המשטרה ביפו, בניסיון להפסיק את העבודות הארכיאולוגיות במקום. הם השליכו אבנים, שרפו צמיגים, הבעירו פחים, יידו בלוקים לעבר השוטרים ופצעו 5 מהם. שני צלמים נפגעו. 15 מהפורעים נעצרו. השוטרים הגיבו למפגינים בירי גז מדמיע. בעימותים נפצעו כ-15 מפגינים ושוטר אחד.

משעמם להם? לאלפיים חרדים אין להם מה לעשות במהלך היום? נמאס להם להתפלל לאלוהים? גם היום התפרעויות, גם שלשום, די!

16.06.10

ynet

מאות מפגינים חרדים, שהתפרעו בצהריים ביפו, קראו קריאות גזעניות קשות לעבר שוטרים ממוצא אתיופי, ולעבר השוטרים האחרים קראו "נאצים". לניצב משנה יורם אוחיון קראו "נאצי, אתה דומה לאייכמן. אתה תשלם על זה."

שמועות ברשת אומרות שכוחות של שוטרות הניסו את החרדים המתפרעים.

22.06.10

ynet

שתי נשים שנסעו למאה שערים עם רכב שהוצמדו לו מדבקות של חברת "אלקטרה" כדי לקבל ברכה, נתקלו בחרדים זועמים שרגמו את הרכב באבנים.

ברכה הם לא קיבלו, אבל אולי שכל.

29.06.10

mako

בכניסות לבית קברות בת"א השייך לחברה-קדישא נתלתה הודעה מקוממת ומרושעת - ככול הנראה בגלל פינוי העצמות ביפו. "מחובת ההגינות עלינו ליידע אתכם שקבורת יקירכם במקום עשויה להיות זמנית עד שיקירכם יהפוך מנפטר למוצג ארכיאולוגי, ויוצא מקברו על ידי רשות העתיקות ו/או שולחיו." בחברה-קדישא מכחישים קשר למודעה, למרות שבתחתית המודעה חתומה החברה-קדישא.

 

01.07.10

וואלה!

שני צעירים חרדים בני 20 ו-23, תושבי ירושלים, נעצרו בחשד שניסו להצית חורשה ביפו במהלך הפגנה לא חוקית ברחוב לואי פסטר, במחאה על חפירות הארכיאולוגיות המתקיימות במתחם אנדרומדה שביפו, שלטענתם עלולות לפגוע במערכת קברים שנמצאת באזור.

 


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.05.10

ynet

גבר, בן 48 מהיישוב גילת הגיע להילולת מירון ונתפס מנשק ילד בן 14 בפניו לאחר שהציע לו ללמוד גמרא ולקח אותו למקום צדדי. כשנעצר בידי שוטרים טען כי מדובר ב"נשיקות אבהיות". ועוד ידיעה: צעיר מבני ברק נעצר בחשד שנכנס לחפ"ק של מד"א וניסה לגנוב מכשיר קשר.

 

02.05.10

ynet

בת זוגו של אליאור חן תיכנס לחמש שנים לכלא, כך החליט שופט בית המשפט המחוזי בירושלים צבי סגל לפי עסקת הטיעון. השופט לא חסך בביקורת כנגד הנאשמת: "לקרוא ולא להאמין. הנאשמת, אמם של 8 ילדים קטינים, הפקירה אותם לחלוטין בידי חן ועושי דברו, כמו הייתה מכושפת, נטולת כל כושר שיפוט ואבחנה בין אסור למותר."

 

04.05.10

ynet

ראש ישיבה בירושלים נעצר בחשד כי ירה ופצע את תלמידו לפני מספר חודשים בעקבות סכסוך ביניהם. ראש הישיבה הוא חוזר בתשובה שריצה כבר שנתיים מאסר על ניסיון רצח. גם הפצוע הנו בעל עבר פלילי עשיר כגון התפרצויות לבתי דירות, סחיטת דמי חסות ושודים.

מאמר דעה בנושא: "מעולם הפשיעה לאוהלה של תורה" מאת יאיר אטינגר (הארץ).

06.05.10

וואלה!

מאות חרדים סרבו לאפשר למד"א להוציא את גופתו של ילד בן 9. רופא של מד"א מלווה בקצין משטרה שנכנסו לבית במטרה להוציא תעודת פטירה לילד, הוחזקו כבני ערובה בבניין אותו מקיפים מאות חרדים שביקשו למנוע את הוצאת הגופה לנתיחה. הרופא יצא עם קשיי נשימה בגלל גז מדמיע ולשוטר שנפצע נשברו מספר צלעות.

 

06.05.10

mynet

נטורי קרתא ביצעו מעשי וונדליזם באוטובוסים של אגד שעוברים במאה שערים מפני שהקווים שעוברים שם אינם "מהדרין", ולכן אגד החליטה להפסיק לעבור בשכונה זו. נהג אגד מעיד: "בכל פעם שיש אירוע כזה או אחר, הנהגים והאוטובוסים של החברה סופגים ראשונים את האש של הקבוצות הקיצוניות במאה שערים."

איפה העצורים הוונדליסטים? מדוע הם אינם בבתי הכלא? מדוע הם אינם משלמים על הנזק? האם המשטרה, הפרקליטות והממשלה פוחדים מהם??

11.05.10

ynet

מאות חרדים הפגינו בשכונת מאה שערים בבירה, חסמו כבישים, העלו פחים באש, יידו אבנים על כוחות המשטרה שניסו לבלום אותם, וכינו אותם "נאצים" - עקב מעצרו של חרדי בשם פישל גרינפלד, החשוד בארגון הפגנות אלימות לפני כשנתיים כנגד רשת חנויות מוצרי אלקטרוניקה, שמכרה לציבור החרדי מוצרים כגון נגני אם-פי-4, שהוגדרו על-ידי חלק מהרבנים "אסורים".

מעניין כמה ימים יעברו עד שישחררו אותו?

13.05.10

הארץ, ynet

"האם המרעיבה" תודה בפשעיה אבל לא תשב בכלא, כך סוכם בעסקת טיעון. במהלך הדיון, ד"ר ויינטרוב, מנהל מחלקת המטולוגיה-ילדים בבית החולים הדסה עין כרם, סיפר על הסממנים שניכרו על הילד ח' - אז בן 3 - ועל התנהגותה של האם כלפי בנה, אותה כינה "פעולה אלימה... ביום שהאם הורחקה מהמחלקה, הנגעים בעור נעלמו וכעבור שבועיים העור שלו החלים לחלוטין. כאשר האמא לא היתה ליד הילד הוא היה ישן בנחת ולא מבקש מורפיום."

הפעם הפשיעה היא גם של המדינה שנותנת לדבר כזה לקרות. איליה ירוחימוביץ' (נענע10) מבקר את ההחלטה: 'אבל לחרדים הקיצוניים יש כנראה דין אחר... תומכיה של האם דרשו לשחררה ממעצר ולא בחלו בשום אמצעי כדי להשיג את מבוקשם. הם איימו על עובדי הרווחה של עיריית ירושלים ובבית החולים "הדסה עין כרם" התקבלה שיחת טלפון מאלמוני, שאיים להטמין פצצה ברכבו של המשנה למנכ"ל המוסד, ד"ר יאיר בירנבאום. במשטרה אמרו כי מקורביה של האם מתנהלים "כמו ארגון פשע.'

16.05.10

ynet

עיריית ירושלים הודיעה כי היא מפסיקה את פעילות אגפיה בכמה שכונות חרדיות בעיר, בשל התקפות אלימות כלפי עובדי העירייה. החרדים, שהפגינו הערב בכיכר השבת בירושלים, הפגינו גם ברחוב בר אילן בבירה, יידו אבנים ובקבוקי זכוכית לעבר הכביש והציתו פחי אשפה. ההפגנות בבירה היו המשך להפגנות החרדים באשקלון ובגבעת אנדרומדה ביפו, בעקבות פינוי הקברים ממתחם בית החולים בברזילי.

כעת צריך להכניס כוחות משטרה ולהחזיק את הסדר על כנו.

24.05.10

mynet

הופעתו של המחב"ת אמנון יצחק במשכן האמנויות ברעננה בוטלה כי המשכן הוזמן עבור ערב התרמה לחולת סרטן, ואילו בפועל ניסו עובדיו של יצחק לקיים בו ערב בסגנון אחר, תחת הכותרת "היכונו למלחמה על תל אביב". סגנית ראש עיריית רעננה ויו"ר סיעת מר"צ במועצה, רונית וינטראוב, קיבלה מייל מאיים מחסידיו של הרב. המשטרה פתחה בחקירה.

 

06.06.10

ynet

חזן בית כנסת בדרום חשוד כי אנס מנקה בת 16. הנערה, מבית חרדי, הסכימה לשמש מנקה בבית הכנסת אחרי שעות הלימודים ובהסכמת הוריה. החזן, נשוי ובעל משפחה, הודה בקיום היחסים עם הנערה.

 

11.06.10

הארץ

ארגונים למען זכויות נשים קוראים לשר המשפטים יעקב נאמן ולחברי הוועדה למינוי דיינים - להסיר את תמיכתם ממר פרובר, דיין מתל אביב, כי לטענתם הוא מפתה לרעה נשים ותומך בגברים אלימים. סופר על מקרה של אישה שביקשה לחייב את בעלה האלים שאנס אותה במתן גט וישב בכלא על כך. הדיינים, בראשות פרובר, סרבו לחייב את הבעל בגט כי אין ראיות לאלימות לפי ההלכה.

נכון, באמת לא רשום בהלכה שחבלות ממכות ופצעים באיבר במין הנשי מעידים על אלימות. והאישה? היא בכלל פסולה לעדות.

12.06.10

ynet

כ-150 חרדים יידו אבנים ובקבוקי זכוכית לעבר שוטרים ברחוב שבטי ישראל בשכונת מאה שערים בעיר במהלך הפגנה נגד חילול השבת בירושלים. אחד השוטרים טופל במקום על ידי מד"א.

 

15.06.10

וואלה!

מיכאל זאדה, מורה בן 33 מהיישוב החרדי אלעד, מואשם כי התחכך בתלמידיו ונגע באיברי מינם בבית הספר וכן ביצע מעשים מגונים בילדים אחרים במקווה.

 

24.06.10

ynet

שני חברי כנסת מיהדות התורה, ח"כ גפני ומקלב, ספגו אבנים ומהלומות, ובגבו של ח"כ גפני הוטח כיסא, שעה שבאו אל ביתו של האדמו"ר מסלונים לדון בנושא עמנואל. התוקפים החרדים שייכים לסיקריקים, המוחים על שיתוף הפעולה עם "השלטון הציוני".

 

01.07.10

mynet

מפקד מרחב יפתח בתל אביב, נצ"מ יורם אוחיון, קיבל אבטחה סביב ביתו בירושלים בעקבות איומים שהתקבלו על חייו מצד גורמים חרדיים. במהלך אחת ההפגנות כנגד חפירות באתרי הבנייה רוסלאן ואנדרומדה ביפו, נאמרו הדברים הבאים: "מעבר לקללות שהרבנים שלנו מטילים עליו ועל השוטרים שלו, אנחנו גם נדאג למרר לו את החיים. מי שפוגע בקבר ישראל ומחלל זיכרון קדושים, רצוי שישמור על עצמו. לנו יש חוק אחד, חוק ה' רק על פיו נפעל."

 

02.07.10

וואלה!

ילד בן ארבע הוכה בבטנו, על פי החשד על ידי אביו, ופונה במצב קל-בינוני לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים בחשש לפגיעה בבטנו. האב, תושב בית"ר עלית החרדית, נעצר.

 


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

28.05.10

הארץ

משרד החינוך יזם בשבוע שעבר פרויקט שבמסגרתו כתבו יותר מ-20 אלף תלמידי כיתות ז' ברחבי הארץ פסוקים מהתנ"ך - בתוך כך המליץ משרד החינוך לבתי הספר כי "הבנים יכתבו את הפסוק עם כיפה על הראש."

למה רק כיפה? שיתלבשו כבר עם כל התחפושת החרדית.

07.06.10

ynet

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר בכנס של משרד התמ"ת כי 'לפני 20 שנה אמרו שבעוד שלושים שנה החרדים ישלטו במדינה והמשק יתדרדר למצב של עולם שלישי. וראה זה פלא: החרדים, ברוך השם, גדלו, אבל המשק שלנו הוא מהטובים בעולם. ישראל נכנסה אחרונה למשבר הכלכלי ויצאה ראשונה. החרדים לא הפילו את הכלכלה. הייתי אומר בארבע עיניים שזה הקב"ה שומר עלינו אבל אני לא אגיד את זה בגלוי כי יש פה עיתונאים.' הוא האשים את המדינה שמונעת העסקת חרדים כי אין להם השכלה לבגרות והוסיף: "מה לעשות? יש במדינה חרדים כי לא דאגו לחוק שיחייב יולדת חרדית להטביע את התינוק שלה וגם לא דאגו לה לבריכה בשביל להטביע אותם."

איזה הקש לוגי, 'הקב"ה שומר עלינו' ולכן "ישראל נכנסה אחרונה למשבר הכלכלי ויצאה ראשונה". עם כאלה הקשים "לוגיים" מתפלאים שמעסיקים לא רוצים חרדים בעבודה, שלא לומר עבודה שדורשת הפעלת מחשבה. ולגבי 'הקב"ה שומר עלינו' - הוא "שומר" עלינו בדיוק כפי ש"שמר" על ששת המיליונים בשואת אירופה.

15.06.10

ידיעות אחרונות, 24 שעות עמ' 8

יהודה שוחט בכתבתו "טפו טפו טפו" על המאגיה של העם היהודי, חושף שימוש בצואת חולדות לרפואה, פסלים למציאת זוגיות ולחשים נגד אין אונות. מן הכתבה: "גם הנחת תפילין ונישוק מזוזות יכולים להיחשב כשימוש בכוחות מאגיים. אחרי הכל, מה שהופך את הקמע למה שהוא, זו האמונה של האדם שמשתמש בו. במוזיאון, על כל פנים, העדיפו לוותר על ההתעסקות בתשמישי קדושה מחשש שהלקוחות האדוקים יותר יתעצבנו..."

 

22.06.10

דה-מרקר

מושל מדינת ניו-יורק, דיוויד פטרסון, מתכנן להעניק לקהילה החרדית בעיר ניו יורק 18 מיליון דולר, בעוד שמקצצים בתקציבי האוניברסיטאות של המדינה ובתקציבים של קולג'ים קהילתיים.

 

29.06.10

הארץ

מורה ותלמידיה שסיירו במערת הנטיפים הופתעה לגלות שהמדריכה במקום, מטעם רשות הטבע והגנים, מסרבת לנקוב באוזני התלמידים בגילם של הנטיפים, הנאמד ב-300 אלף שנים, כי זה עלול לפגוע ברגשותיהם של המאמינים.

ח"כ ניצן הורוביץ: 'עוד עדות לחשיכה שיורדת עלינו ולהשתלטות של תפיסות נבערות על חיינו. מדריכים במערת הנטיפים, שהם עובדי גוף רשמי - רשות הטבע והגנים - התבקשו להסתיר מהתלמידים המבקרים שם את גילם האמיתי של הנטיפים כדי לא להרגיז את אלה המאמינים כי העולם נברא לפני כ-5000 שנה. כאשר נשאלו שאלות בעניין, השיבו כי הנטיפים גדלים בקצב של עשרות סנטימטרים בשנה ועוד הבלים... הדבר המחריד ביותר הוא שאותם מדריכים ידעו היטב כי הם מורחים את התלמידים. העניין נודע לי דרך מורה שביקרה במקום עם כיתות בית ספר וחזרה מזועזעת. פניתי למשרד להגנת הסביבה כדי לדעת האם בעוד אתרי טבע בישראל ניתנות "הדרכות" מבישות מהסוג הזה.'


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

17.06.10

וואלה!

תינוקה של טלי עטר, שנדקרה למוות בתחילת השבוע באשדוד, מת גם הוא ממקרה הדקירה. זה לא מנע ביצוע ברית מילה לאחר מותו.

 

21.06.10

וואלה!, ערוץ 7

ראובן נדל ז"ל, אברך בן 37, תושב מודיעין עלית, מת במפעל לייצור ערכות תפילין, כנראה בגלל אדים רעילים שנפלטו מחומצה במפעל.

 

23.06.10

ynet

ילד בן 6 מקרית מלאכי נפצע באורח קשה מאש שפרצה בחדרו. עלה חשש כי אחד מבני המשפחה הדליק נר בחדרו של הילד, כדי לקרוא פרקי תהילים, והנר נפל והבעיר את מיטתו של הילד.

 

25.06.10

ynet

במהלך ברית מילה שעבר עולל, נחתך איבר מינו עד שורש הפין. בבית החולים קפלן הסבירו כי החיתוך נעשה, במקום בעורלה, בחיבור של איבר המין עם שק האשכים והבטן. הדבר גרם לקטיעת כל העור של איבר המין. כתוצאה מכך התינוק איבד דם באופן שסיכן את חייו.

מעבר לעובדה שמדובר במעשה ברברי ופגאני, מדוע מסתירים את שם המוהל? מדוע מגינים עליו ועל פרטיו? היכן משרד הבריאות בנושא כאוב זה?


חינוך - אפלייה בבית הספר בעמנואל

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

05.05.10

ynet

פגישה בין נציגי "בית יעקב" ועמותת "נוער כהלכה", בה דנו באינטגרציה של הבנות המזרחיות והבנות אשכנזיות בבית הספר בעמנואל - התפוצצה. הצדדים לא הסכימו על אורך השרוול ומספר הכפתורים שצריך לסגור. אחד מנציגי "נוער כהלכה" אמר: "ההורים האלה סימנו מראש את המטרה ועכשיו מבקשים לקבוע קריטריונים שיאפשרו להם לכבוש אותה."

כעת מובן מהו ההבדל שבין נערה ממוצא אשכנזי לנערה ממוצא ספרדי: מספר הכפתורים בשמלה או בחולצה.

10.05.10

ynet

הפרוטוקולים של בג"ץ בנושא ההפרדה העדתית בעמנואל נחשפו. מהם עולה כי הבנות ה"ספרדיות" סבלו מכינויי גנאי כגון ספרד-ג'וקיות, מול המורות שלא עשו דבר: "בנותיי היו מספרות לי שחברות שהיו להן ביחידה האשכנזית החלו ללעוג להן לאחר ההפרדה ולהתעלל בהן. הן לא רצו להתקרב אליהן ולא לבוא אליהן במגע ונהגו לכנות אותן בשם ספרד-ג'וקיות."

 

17.05.10

ynet

עמותת "נוער כהלכה" ונציגי ההורים בבתי הספר החרדי בעמנואל לא הגיעו להסכמה על שילוב בין האשכנזיות ולספרדיות, ולכן בית המשפט קבע כי יש להסיר את כל סממני ההפרדה. שופטי בג"ץ טענו שבית המשפט אינו יכול "להשקיף מנגד כאשר בית ספר בישראל, ודאי כזה שפעילותו ממומנת על ידי הציבור, מחליט לבצע הפרדה עדתית בין תלמידותיו, ולחסום כמעט כליל את דרכן של תלמידות ממוצא מסוים ללמוד בחברתן של תלמידות ממוצא אחר, או להיפגש עמן במסגרת בית הספר."

 

23.05.10

הארץ

בעיתונות החרדית ובאתרים ופורומים חרדיים באינטרנט, השופט אדמונד לוי כונה: "מלשין", "קאפו", "חולה שנאה כלפי החרדים לדבר ה'" ומי שמחפש "למצוא פורקן ליצריו האנטי יהודיים" - זאת משום שפסק שהורי התלמידות במגמה החסידית האשכנזית בבית הספר בעמנואל מקיימים הפרדה גזענית ולא חוקית.

חבל שמתייחסים לדברים הללו כאילו הם בחזקת "הכלבים נובחים והשיירה עוברת". מדובר בהסתה מסוכנת.

15.06.10

וואלה!

בג"ץ קבע שההפרדה בביה"ס בעמנואל היא עדתית טהורה. לאחר קביעה זו החרדים האשכנזיים באולם השתוללו. לפני ואחרי הדיון הם קיללו את העותר יואב ללום ואת עורך דינו, אביעד הכהן, ובסוף הדיון צעקו "שמע ישראל" וקריאות נוספות.

נו טוב, אז ישראל שמע.

15.06.10

ynet, נענע10

בג"ץ מאיים בעונשי מאסר על הורי המגמה החסידית בעמנואל - אם לא ישלחו את ילדותיהן לבית הספר ללא הפרדה הם ילכו לכלא.

 

15.06.10

nrg

בציבור החרדי מתכננים הפגנת ענק כנגד החלטת בג"ץ בנושא הגזענות בעמנואל ובעד ההורים האשכנזים.

 

16.06.10

ynet

גורמים משפטיים בכירים על החלטת בג"ץ בעניין ההפרדה בעמנואל: 'החלטת בג"ץ לשלוח את ההורים בפרשת עמנואל לכלא היא החלטה אמיצה. סוף כל סוף השופטים אומרים בעצם שלא ניתן להפר ולזלזל בפסק דינו של בג"ץ וכי מי שיעשה זאת ייענש בחומרה.'

 

16.06.10

nrg

סגן שר החינוך ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) יבקש מנשיא המדינה חנינה להורים מעמנואל, שצפויים להיכנס לכלא ולרצות עונש מאסר על ביזיון בית המשפט. מלשכת פרס נמסר כי היועצת המשפטית של הנשיא והמחלקה המשפטית בבית הנשיא נערכים לקראת הפגישה מחר ובודקים את האפשרויות החוקיות בנושא.

 

16.06.10

גלובס

בתגובה לאיום המרחף מעל ההורים האשכנזיים שאינם מוכנים לשלוח את בנותיהן לבית הספר בעמנואל, אמר נציג ההורים: "אני מעדיף ללכת לכלא - כמו שהלכנו למשרפות."

נציג ההורים צריך קודם כל ללכת לבית הספר כדי ללמוד על השואה.

16.06.10

ynet

ח"כ גפני על החלטת בג"ץ הנושא האפליה בעמנואל: "אנחנו, הציבור החרדי, לא נכבד פסקי דין לא של ערכאה נמוכה ולא של עליון שתהיה נוגדת את דעת התורה... התמונות הללו יתפרסמו בכל העולם ולא יהיה מנוס מלחשוב מה היה במדינות אחרות בזמנים אחרים שמכניסים יהודים חרדים עם פאות וזקן לכלא... בושה." חבר הכנסת מנחם מוזס מיהדות התורה מאיים בהפגנת ענק.

עם אמרות כאלה אנו בהחלט מבינים מה ערכו של "חינוך" בחברה החרדית, ומה משמעותה של "דמוקרטיה" במשחק השקרי של הח"כים חרדיים בכנסת ישראל

16.06.10

nrg

ש"ס כנראה תצטרף לחרדים האשכנזיים כנגד החלטת בג"ץ. השר אלי ישי אמר: 'זו סתימת פיות ורדיפה של ממש. צר לי שבג"ץ בחר בדרך של רדיפה כנגד הציבור החרדי והפך זאת למסורת רבת בשנים.'

נזכיר כי מי שהגיש את העתירה כנגד ההפרדה הם קבוצה מתוך החרדים הספרדים.

16.06.10

ynet

שופט בית המשפט העליון, אדמונד לוי, קיבל אבטחה צמודה עקב מעורבותו בפסיקה בפרשת ההפרדה העדתית בבית הספר לבנות בעמנואל. מעתה יוצמדו לו מאבטחים במשך 24 שעות ביממה. מוקדם יותר הבטאון החרדי-ליטאי "יתד נאמן" כתב במאמר המערכת שלו: "השתטות חסרת בלמים של שופט אכול רגשי מרירות אישית, שהתקשה להסתירם במהלך הדיונים המשפטיים, יצרה תסבוכת בלתי פתירה, שהובילה להתבזותו של מוסד הערכאות."

 

16.06.10

ynet

הורי בנות בבית הספר בעמנואל: "נלך לכלא, זו שליחות." אחד האבות אמר: "שלושת אלפים שנה אנחנו ככה. אף אחד לא הצליח לשנות אותנו ולחנך אותנו." ואחר אמר: "אין לנו בעיה עם שכבות חלשות. שכבות עם רמה רוחנית ירודה - יש בעיה."

הנה דוגמה לאדם שאינו יודע את ההסטוריה שלו: "שלושת אלפים שנה אנחנו ככה." בורות משוועת.

16.06.10

ynet

שיעורו הקבוע של הרב יעקב יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף, ומי שנתן את ההיתר ההלכתי להגיש את העתירה לבית המשפט העליון בפרשת עמנואל - הופסק, כי עשרות חסידים פרצו לשיעור וניסו לתקוף את הרב. ככל הנראה מדובר בחסידי סלונים, החסידות העומדת במוקד הסערה בעמנואל.

הוגשה תלונה למשטרה? לא ולא.

17.06.10

ynet

האדמו"ר מסלונים, מנהיג הורי הבנות האשכנזיות בעמנואל, נפגש אמש עם חסידיו בירושלים ומצא השוואה למעצר החרדים שמסרבים לשלוח את בנותיהם ללמוד עם ספרדיות: "לקחת נשים, אמהות וילדים קטנים, שיעזבו את כל המשפחה ויעצרו אותם, אני חושב שדבר כזה לא קרה בשום מדינה מתוקנת. מאז שהסתיימה המלחמה בגרמניה לא היה כדבר הזה."

יכול להיות שאיננו מדינה מתוקנת, אם האיש הזה שהשווה את מאסר החרדים עם הנאציזם אינו מאחורי סורג ובריח.

17.06.10

ynet

סגן שר החינוך, מאיר פרוש, והרב יצחק דוד גרוסמן - נפגשו עם נשיא המדינה, שמעון פרס כדי למנוע את כניסת ההורים החרדים מעמנואל לכלא. "במהלך הפגישה פרץ הרב פרוש בבכי ואמר לנשיא כי הוא כואב את כאבן של המשפחות, וביטא את הרצון העז למנוע את כניסת ההורים לכלא" וביקש להקדים את החופש הגדול.

למה רק להקדים את החופש הגדול? בואו ניתן להן כבר בגרות ודוקטורט, ושלום על ישראל.

17.06.10

וואלה!

מפגינים מטעם תנועת "ישראל חופשית", הפועלת נגד הכפייה הדתית, טענו כי המשטרה מנעה מהם לעמוד במשמרת מחאה מול הפגנת החרדים המתוכננת במגרש הרוסים בירושלים. חבר הכנסת ניצן הורוביץ שהשתתף בהפגנה אמר כי "המשטרה מאפשרת לחרדים להשתולל ולנהוג באלימות בירושלים בכל ימות השנה, אך בוחרת להצר את צעדיה של משמרת מחאה קטנה."

חזקים על חלשים...

17.06.10

ynet

מעל 60 אלף חרדים הגיעו להפגנה המרכזית ברחוב ירמיהו בירושלים, במחאה על החלטת בג"ץ בעניין אולפנת "בנות יעקב" בעמנואל. במקביל בבני ברק הפגינו יותר מ-50 אלף חרדים. בהפגנות הונפו שלטים: "התורה קובעת", 'בג"ץ נגד העם והארץ' ו"אדוני ימלוך לעולם ועד".

אמיר בוחבוט כתב מעריב (nrg) בתגובה על הנעשה בעמנואל ובכלל: "מדינת ישראל מתחרדת במהירות והופכת לפיגוע דמוקרטי הגדול בתולדות מדינת ישראל."

17.06.10

ynet

כ-30 חסידים אשכנזיים תקפו בירושלים את הרב יעקב יוסף. זוהי ההתקפה השנייה על יעקב יוסף משום שנתן היתר לגשת לבג"ץ בנושא עמנואל.

והאם הפעם הוגשה תלונה למשטרה? גם הפעם לא. אז מה נשתנה? הרב יעקב יוסף הודיע כי הוא פורש מהמאבק באפליה בעמנואל (נענע10, הארץ). כמה מפתיע...

18.06.10

ynet

ח"כ גפני על החלטת בג"ץ: "זו פצצת זמן שתתפוצץ לכולם בפנים ויש לכולנו אינטרס משותף להחזיק מעמד מול האתגרים בחוץ. העתיד תלוי במנהיגי החרדים, הדתיים הלאומיים והחילונים ואם לא נתעשת - נתרסק כולנו."

נכון, כולנו נתרסק, אלא אם כן תהיה הפרדה בין דת למדינה והפסקת תקצוב של כל נושא הדת.

20.06.10

גלובס

מנהיג ש"ס עובדיה יוסף אמר במסגרת דרשתו השבועית: 'אתם יודעים מה דעתי על בית המשפט העליון. רוצה לומר לכם, דברי הרמב"ם, כל מי שפונה לערכאות, לבתי המשפט החילוניים שפוסקים לא לפי דין תורה - כאילו חירף וגידף, ואין לו חלק בעולם הבא.'

כדאי לקרוא את דברי הביקורת בקפה דה-מרקר על ההתבטאות האומללה הזו.

20.06.10

nrg

בכירים בקהילות חרדיות בחו"ל פנו בימים האחרונים לחסידי סלונים והציעו סיוע במאבקם. הם מתכוונים להגיש תביעות משפטיות לבתי דין ברחבי העולם נגד מה שהם מכנים "רדיפה והפרת זכויות אדם על רקע דתי בישראל".

החברה החרדית מדברת רבות על טיפול בבעיותיה העצמיות בתוך החברה פנימה, אבל כשמדובר בפגיעה בישראל הם יפנו לכל העולם, כך מתברר.

21.06.10

mako

"אני מאשימה" - עדותה של שירלי (נחמה) פרקש, מתקופת היותה תלמידה בבית הספר בעמנואל: "עבור מי שלא חווה את חוויית האפרטהייד החרדית האשכנזית בעיר האפרטהייד בני ברק, הסיפור שלי מצטייר כהשמצה או סתם רצון ללכלך. עשרים ומשהו שנים אחרי, פרשת עמנואל לא מפתיעה אותי. הדבר היחיד שמפתיע אותי הוא הבורות והתמימות החילונית, שתעלה לאזרחים החילוניים הנאורים החופשיים במדינה הזו - ביוקר."

 

21.06.10

mynet

ראובן לדיאנסקי על נושא עמנואל: 'בשבוע האחרון חשתי כאילו קיבלתי אגרוף. לא סתם אגרוף. אלא כזה ישר לתוך הפרצוף ... אז את בג”ץ הם לא יכבדו אבל להמשיך ולקבל קצבאות נדיבות הניתנות להם על ידי המדינה מכספי המסים של כל אחת ואחד מהאזרחים השותפים בנטל בעבור "תורתם אומנותם" הם "יסכימו" להמשיך לקבל.'

 

21.06.10

mynet

מספר ועדי הורים של מוסדות חינוך חרדים אשכנזים מרכזיים מקדמים יוזמה ועצומה הקוראת למנהלי מוסדות החינוך האשכנזים שלא לקבל לבתי הספר שלהם את ילדי הציבור הספרדי, ששתק ולא הביע עמדה במאבק האחרון בפרשת עמנואל, מול בג”ץ.

כנראה לא מצא חן בעיניהם שיש כאלה עם ספק בנוגע להיותם גזענים אז הם החליטו לחסל את הספק.

22.06.10

ynet

אב מעמנואל, שהיה אמור להיכנס לכלא אבל לא התייצב אמר: "אני לא חושב שהפשע שלי מצדיק התנתקות מבני לשבועיים ... אין שום גזענות בעמנואל. אנו מרגישים את מה שאבותינו הרגישו לפני 70 שנה, יש כאן אווירה של רדיפה אחרי ציבור שלם בעם ישראל. רבותינו קדמו לפסק דין ואנו נעשה מה שרבותינו יורו לנו." אחת האמהות, יהודית וינברג, אמרה: "זה לא נורמלי להכניס אמהות לילדים לכלא, אבל אין לי בעיה ללכת לכלא. בית המשפט הוא לא מעל הרבנים, אלא הרבנים הם אלה שמעל החוק. ביום חמישי היה לנו מאוד קשה והיינו צריכים לדאוג לילדים האחרים שלנו, ולכן לא התייצבנו למעצר. בכל מקרה לא נסכים לחתום על איחוד המגמות."

כן, הבנו. הרבנים יכולים לעשות כל מה שבראש שלהם. הנה לכם מדינת הלכה.

23.06.10

News1

יו"ר ש"ס אלי ישי צוטט בעיתון חרדי: "אוי לנו שבית המשפט מזלזל בגדולי התורה ומצהיר בריש גלי שלא מעניינים אותו הרבנים." עוד הוסיף לפעול למען יישור ההדורים בהידברות ולהתדיין אך ורק בפני בית דין רבני "הפוסק לפי דעת תורה".

אלי ישי רוצה מדינת הלכה. האם הוא מבין מה המשמעות?

26.06.10

ynet

הרב עובדיה יוסף קרא לציבור מאמיניו הספרדי ללמוד רק במוסדות ספרדיים: 'בעמנואל יש בית ספר של ספרדים ובו 140 תלמידות, והספרדים הלכו ועתרו לבג"ץ שלא קיבלו את הבנות לבית הספר האשכנזי. שילכו לספרדי! למה המלחמות? שילכו לספרדים!'

הרב עובדיה יוסף מראה שבגזענות הוא לא פחות טוב.

27.06.10

נענע10

אבישי בן חיים חושף כי האשכנזים בעמנואל כנראה לא מתכוונים לכבד את החלטת בג"ץ (למרות אי אילו הבנות או הסכמים) והספרדיות לא ילמדו עם האשכנזיות.

 


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.05.10

ynet

רון חולדאי, במושב הנעילה של כנס תל אביב לחינוך מתקדם של מכללת סמינר הקיבוצים בתל-אביב: "כל אחד מלמד מה שהוא רוצה. פלגים איסלאמיים קיצוניים יכולים לחנך נגד מדינת ישראל - והמדינה תממן את החינוך שלהם. גם החרדים מלמדים רק את מה שהם רוצים - ואינם מוכנים ללמד את הליבה האזרחית של מקצועות שכל מדינה מודרנית רוצה שתהיה נחלתם של כל אזרחיה, כדי שיידעו מה פירושה של דמוקרטיה ויהיו מסוגלים לקיים את עצמם כבוגרים, ולא ליפול מעמסה על הקופה הציבורית."

יו"ר ועדת הכספים משה גפני הגיב לדברים ואמר: "שלא יבלבל במוח ושלא יגיד לי שהוא מממן אותי, המתנשא הזה. אני מממן אותו ולא הוא מממן אותי. אני כל הזמן שומע שהמדינה לא תממן את החינוך העצמאי. מי הוא בכלל? אני מממן אותו." כמה נמוך גפני צריך לרדת? ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) טען כי גפני שיקר מאחר ואין פיקוח על מערכת החינוך העצמאי של החרדים וכי לא נלמדים שם מקצועות הליבה (גלובס, דה-מרקר). שר החינוך, גדעון סער: "יש משהו בדברי חולדאי על החרדים" (וואלה!).

04.05.10

nrg

יוצאי אתיופיה ופעילים בארגונים חברתיים הפגינו מול קריית הממשלה במרכז באר שבע במחאה על אפלייתם של ילדים יוצאי העדה ביחס לילדים אחרים, בגן ילדים בבאר שבע. משרד החינוך יצא בהודעה כי הוא "אינו מקבל את התנהלותם של בתי הספר דרכי נועם, למרחב ודעת מבינים, ולפיכך כצעד ראשון הוא מפסיק להעביר אליהם כספים."

מדוע נשלחים יוצאי אתיופיה רק לבתי ספר דתיים? הם מוזמנים לבתי הספר החילוניים, שם לא מובנים מקרי גזענות מכוערים כאלה.

05.05.10

הארץ

יו"ר תנועת הנוער החרדית "פרחי הדגל" האשים את אנשי המשרד במגמת "יודן ריין" (אזור נקי מיהודים) על רקע בעיות תקצוב בגלל שאינם עומדים בקריטריונים המתאימים. יו"ר התנועה, נפתלי צבי פרוש, במכתב ליו"ר יד ושם: "אנו בושים ונכלמים שמגמת היודן ריין עדיין שלטת במדינת ישראל, כאשר תנועת נוער תוססת ופעילה מוחרמת על ידי עסקני מינהל חברה ונוער במשרד החינוך, בתואנות המזכירות לנו שנים שכולנו רוצים לשכוח."

יוסי לוי, העומד בראש מנהל חברה ונוער במשרד החינוך, הגיב על דברים אלה בחריפות (ראו בכתבה), אולם עצם ההאשמות של יו"ר התנועה מוכיחות שהם אינם זכאים לדבר.

05.05.10

ynet

אריאנה מלמד: 'החינוך העצמאי, שאינו מכיר בלימודי הליבה והאזרחות הוא יציר כפיהן של ממשלות בהן היה תמיד רוב חילוני ... במחזוריות המדאיגה הזאת, נעלמה מעיני החילונים העובדה הפשוטה, שמי שאחראי כאן ל"כפייה דתית" הוא הם עצמם ונבחרי הציבור שלהם. שהחינוך העצמאי, זה שאינו מכיר בלימודי ליבה ובחובה להנחיל ערכי אזרחות לתלמידים, הוא יציר כפיהן של ממשלות בהן היה תמיד רוב חילוני, אבל רוב שלא הספיק לצורך הקמת ממשלה ללא שותפות עם מפלגות דתיות וחרדיות.'

 

16.05.10

דה-מרקר, וואלה!

פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא ומייסד המרכז הבינתחומי, יחד עם שר החינוך לשעבר וחבר הסגל במרכז הבינתחומי, פרופ' אמנון רובינשטיין, הגישו עתירה לבג"ץ לחייב החרדים בלימודי מקצועות הליבה: "מימון ציבורי למוסדות חינוך שאינם מלמדים לימודי ליבה סותר בבירור את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית. קיומה היציב לאורך זמן של המדינה הדמוקרטית מותנה בכך שאזרחיה רואים בערכיה הדמוקרטיים ערכים שראוי לשמרם, לקדמם, ולהגן עליהם."

 

23.05.10

הארץ

בכיר במשרד החינוך, ד"ר צבי צמרת, פסל את החינוך הממלכתי ואמר: "את הילדים שלי שלחתי לבית ספר ממלכתי-דתי כי רציתי שייהנו מחצי הכוס המלאה." כמו כן, הוא מתנגד לחייב את לימודי תוכנית הליבה בבתי הספר החרדיים, מדוע? כי 'את התנ"ך החרדים יודעים יותר טוב, גיאוגרפיה בין כה וכה לא לומדים גם בחינוך הממלכתי, ואנגלית ומתמטיקה חשוב אמנם ללמוד אבל לא צריך לעשות זאת בכפייה.'

חרדים אינם יודעים תנ"ך (הארץ).

13.06.10

דה-מרקר

סטודנט חרדי לתואר של שלוש שנים דורש תקצוב הגבוה בכ-6,000 שקל מעלות תקצוב סטודנטים אחרים, משום שישנם אילוצים הכרוכים בשילובם, כגון הפרדה בין נשים לגברים, חוסר ידע - במיוחד במתמטיקה ואנגלית - וכן חוסר בהקניית הרגלי למידה. כמובן שיש צורך לשלם לרב שידריך את הסטודנטים החרדים.

 

24.06.10

ynet

היישובים, בני ברק ובית"ר עילית הם הישובים בהם יש פחות זכאים לתעודת בגרות מכל ישוב אחר. הממוצע הארצי לזכאות לבגרות עומד רק על 46 אחוזים כאשר אם מסתכלים רק על האוכלוסיה החילונית מקבלים ש-52.2 זכאים לבגרות.

"עם הספר"? אנו נהיה מדינה נחשלת ומפגרת.

27.06.10

הארץ

הצעת חוק של ח"כ ניצן הורוביץ וחברי הכנסת שלמה מולה ושי חרמש, שנועדה למנוע אפליית תלמידים במערכת החינוך, נדחתה ע"י ועדת השרים לחקיקה. לפי ההצעה, אם תתגלה אפליה במוסד לימודי והמוסד הלימודי לא יתקן את הליקוי, יופסק המימון הממשלתי לו.

ח"כ הורוביץ מתכוון להעלות את הצעת החוק לקריאה טרומית במליאת הכנסת חרף התנגדות הממשלה. "כולנו נוכל לראות איך יצביעו השרים וחברי הכנסת על חוק האוסר אפליה במערכת החינוך. אם יצביעו נגד, כפי שהחליטו השרים היום - זו תהיה הוכחה לריקנות המוסרית של הממשלה והעומד בראשה."


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

17.05.10

ynet

כחמישית מהילדים החרדים בישראל חיים במשפחות שבהן אין הורה מפרנס, ולכ-37 אחוזים מהם יש מוגבלויות שונות - בעיקר לקויות למידה.

 

27.05.10

mynet

למרות אמירתו הצודקת של רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב, "מדינת ישראל מממנת ומטפחת ציבורים שלמים של מתבדלים ואם תרצו בורים - שמספרם הולך וגדל בקצב מבהיל המסכן את חוסננו החברתי והכלכלי, ללא פיקוח" - עירית תל אביב מעבירה סכומי כסף גדולים למוסדות דת.

אנו מקווים שרון חולדאי ישנה את גישת העירייה אותה הוא מנהל.

28.05.10

דה-מרקר

ישנם חרדים שרוצים לצאת ולעבוד, אולם ההשכלה אינה מתאפשרת להם. החרדים הללו יוצאים כנגד ה"השמצות" שלפיהן הם אינם רוצים לעבוד. בנוסף הכתבה מספרת מה יקרה בעוד שלושה עשורים, שאז המדינה תהפוך למדינת עולם שלישי והחילוניים יחיו בגטאות בגלל החרדים.

חרדים שרוצים לעבוד יכולים לבוא בטענות אך ורק למנהיגיהם ולעצמם. מעניין אילו ערכים ינהיג חרדי שרוצה לעבוד לילדיו, האם הוא ייתן להם לקבל השכלה?

14.06.10

ynet, הארץ, וואלה!

שופטי בג"ץ קבעו כי מאישור התקציב הבא יש לבטל את הסעיף הקובע גמלת הבטחת הכנסת מינימום לאברכי כוללים, כי המצב היום מפלה אוכלוסיות אחרות. כיום, כ-10,000 מהם כיום מקבלים קצבאות אלה.

 

14.06.10

גלובס, ynet,‏ ynet

בג"ץ מבטל את הבטחת ההכנסה לאברכים. שר הפנים אלי ישי אמר בתגובה, כי בכוונת ש"ס להגיש הצעת חוק שתותיר את המצב על כנו טרם פסיקת בג"ץ או שהנושא יוסדר במסגרת חוק ההסדרים. לטענתו מדובר ב"פגיעה קשה בסטטוס-קוו הרוחני של עם ישראל."

בש"ס גם מתבדחים עם הנושא: 'נפעל כך שכולם יהיו מרוצים. בג"ץ קבע שיש אפליה, ולא אכפת לנו לתקן אותה כך שגם סטודנטים זכאים יקבלו הבטחת הכנסה. ספק אם יש רבים כאלה, כי הקריטריונים לאברכים מדברים על בני זוג נשואים שאף אחד מהם לא עובד ושיש להם שלושה ילדים. כמה סטודנטים חילונים כאלה אתה מכיר?' (ynet).

14.06.10

ynet

חברי כנסת ונציגים בכירים בש"ס וביהדות התורה, הצהירו כי 'יצאו למלחמת עולם בבג"ץ' בעקבות החלטת בג"ץ על ביטול הבטחת ההכנסה לאברכים.

מה חדש? הרי הציבור החרדי במלחמה כל הזמן.

14.06.10

ynet

הרב קנייבסקי, ממנהיגי הציבור החרדי, בתגובה לביטול הבטחת הכנסה לאברכים: "הם (החילוניים) לא מבינים שזכות הקיום שלהם זה להחזיק בכמה גרושים את לומדי את התורה. אם הם יפסיקו, גם האמריקנים יפסיקו לתת להם כסף. זה בדוק ומנוסה, שכל מה שהם עושים לחרדים - חוזר להם אחרי זה בצורה ישירה, כמו שראינו עם גל ההסתה נגד החרדים, שחזר אליהם בפרשת המשט בכל העולם."

הבל הבלים.

19.06.10

כלכליסט

שר התמ"ת בנימין בן אליעזר: "אני מבוהל הרבה זמן מהקרע בעם, ולכן המאמצים שלי ושל משרדי בשנה וחצי האחרונות - לעשות כל מאמץ לשלב את החרדים בשוק העבודה... המצב שם הוא קטסטרופלי. אנחנו די מצליחים לשלב נשים חרדיות בעבודה, עם זאת - יש בטווח 60 אלף איש שלא הולכים לעבודה, ואנחנו מגלים היום בעיה של 62 שנים."

זה אותו בן אליעזר שהאשים את החילוניים (ynet) במצבם העגום של החרדים? פתאום הוא מגלה בעיה לאחר "62 שנים"?

02.07.10

הארץ

לפי גורמים בש"ס, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבטיח להמשיך לשלם גמלת הבטחת ההכנסה לאברכים, למרות פסיקת בג"ץ שניתנה באחרונה ולפיה יש לבטל את הסעיף הזה בחוק התקציב בשל פגיעה בעקרון השוויון. לשכת נתניהו הגיבה: "לא ניתנה התחייבות על ידי ראש הממשלה."

 


כללי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.05.10

ynet

אסף וול מבקר את האורתודוקסיה בנושא 'ל"ג בעומר': "תמונות המגיעות מדי שנה ממירון, מעלות חשדות לפגאניזם גרידא. פולחני אש, צלמי קדושים, גזיזת שיער טקסית לילדים, חוטים אדומים, קמעות, לחשים וישועות."

הוא אינו מגלה את אמריקה. זה ברור וידוע מזמן. נציין כי גם "ברית המילה" הוא אקט פגאני.

03.05.10

mynet

חבר מועצת תל אביב, ראובן לדיאנסקי  טוען כי חב"ד ברמת אביב נהנתה מסבסוד כספי למרות שחב"ד מטרידים את תושבי רמת אביב. התמיכה הכספית הוקפאה.

 

06.05.10

ynet

סקר שנערך על ידי מכון המחקר "פאנלס" מגלה ש-72% מהחילונים מודאגים מרוב חרדי, בהם 16% שמאיימים בירידה מהארץ. 68% מהציבור סבורים כי הדרך להשתלבותם בחברה עוברת בשירות צבאי או לאומי.

יש להפסיק את מדיניות הקצבאות והדברים עשויים להסתדר.

13.05.10

גלובס, וואלה!

קריאה ספונטנית להחרמת מוצרים הנושאים את תו הכשרות של בד"ץ "העדה החרדית" עוברת במיילים ומכה גלים. "העדה החרדית" היא קבוצה קטנה, המונה כיום כמה אלפים בירושלים ובבית-שמש, המתייחדת בהתנגדותה החריפה לציונות ואחראית למרבית הפעילות החרדית הקיצונית.

להלן כתבות עם מיקי לפיד יוזם הקריאה (גלובס, דה-מרקר).

04.06.10

ynet

ד"ר אבי נוב, ד"ר למשפטים, עו"ד למיסוי ישראלי ובינלאומי ומרצה בבתי הספר למשפטים ולמנהל עסקים במסלול האקדמי, המכללה למנהל, על חוק השבת: "אם מקבלים את הצורך בהבטחת מנוחה שבועית לעובד, רצוי היה שהמעבידים והעובדים יחליטו בעצמם על שעות המנוחה השבועית הנוחות להם. ההחלטה על מנוחה שבועית בשבת אינו מעניינו של המחוקק."

 

09.06.10

ynet

ג'ולי שונפלד, בת 43 מניו יורק, ראש כנסת הרבנים העולמית של התנועה המסורתית: "אני מודאגת מאוד מתהליך ההתחרדות של הרבנות הראשית בארץ ומהניסיון להפוך אותה לסמכות היחידה והקובעת בענייני הדת בישראל. המציאות הזו כמובן רעה לזרמים הלא-אורתודוקסיים בישראל, אך גם רעה לישראל עצמה."

מתי יגיע היום וכל הנדבות הרבות מיהדות התפוצות הרפורמית והקונסרבטיבית יפסיקו להגיע לידיים אורתודוקסיות?

15.06.10

ynet

מיקי לפיד, ממקימי 'מטה המאבק להחרמת מוצרים בהכשר בד"ץ העדה החרדית', קורא "לציבור הציוני שאכפת לו", להצטרף לחרם צרכנים על מוצרי נסטלה משום הפעילות האנטי ציונית שחלק מהעדה החרדית מעורב בה.

 

21.06.10

nrg

חיילת דתייה צפויה להפוך בסוף הדרך לטייסת הדתייה הראשונה בחיל האוויר. במשפחה ובישוב בו היא גרה - שמחה, גאווה וצהלה.

טוב לשמוע קצת חדשות טובות. אישה טייסת, וגם ביישוב שמחים על כך, וזאת בניגוד למה שקרה באלעד כשראש העיר נתן תעודת הוקרה לחייל מצטיין ומספר תושבים עטו בכעס על כך (mynet).

25.06.10

הארץ

יוסי שריד במאמרו "חור בנשמה" מבקר את האפליה בעמנואל, את ההתרפסות של ידוענים למול חב"ד ברמת אביב ואת אמרתו הנוראה של האדמו"ר מסלונים.

 


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

20.05.10

ynet

מדענים בארה"ב דיווחו כי הצליחו לייצר תא חי באמצעות דנ"א מעשה ידי אדם.

 

יומן חופש