הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 109: ינואר-פברואר 2010

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

המדען הראשי במשרד החינוך, ד"ר גבי אביטל הוא בריאתן

וגם

ארגון ה-OECD: ישראל היא המדינה האי-שיוויונית ביותר בארגון

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אורי ש., אורן, גידי, דן, דני ח., יובל, יונתן, יוסף ג., ירון, מיכאל, ניצן, עדו, עירון, רון, שי ועוד חברים טובים

יומן חופש


כפיה וחקיקה דתית - קווי המהדרין

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

17.01.10

ynet

ארגונים ירושלמים המתנגדים להפרדה בקווי האוטובוס בבירה השיקו "קו חם" המיועד לנשים חרדיות, ומבקשים מהציבור הרלוונטי להתקשר אם היה מקרה בו נכפתה ההפרדה בין המינים בתחבורה הציבורית. התנגדות זו להפרדה בין המינים מצטרפת למחאה נוספת של חילוניים שנשאו שלטים ציניים מול בית המשפט העליון, במטרה להפוך את קווי המהדרין ללא חוקיים.

 

31.01.10

ynet

על-פי החלטת שר התחבורה, ישראל כץ, המדינה הגישה לבג"ץ המלצה לאפשר את "קווי המהדרין" במסגרת "הסדר וולונטרי": הסדרים שבהם יסכימו נוסעים בקווים מסוימים להפרדה. בכך מאמץ השר את המלצת הוועדה המקצועית של משרד התחבורה, שקבעה כי את ההפרדה יש לאפשר במסגרת הסדרים "מתוך הסכמה". כץ הוסיף כי באוטובוסים הנזכרים ייתלו שלטים מכווני התנהגות שיציינו את ההפרדה.

"אם שר התחבורה סבור שיש להפריד בין גברים ונשים, למה לא נפריד בין יהודים וערבים? בין שחורים ולבנים? בין אשכנזים וספרדים?" כך ח"כ כבל במכתב לשר התחבורה בנושא (ynet).

04.02.10

mynet

אתי סורוז'ון, חילונית תושבת בת ים, ספגה גידופים והשפלות מצד אדם חרדי שנסע באוטובוס בקו 140 של דן, כי המקום הפנוי היחיד שנותר היה לצידו. מספרת אתי: "בזמן האחרון נתקלתי פעמים מספר בנוסעים חרדים שניסו להפריד בין נשים וגברים בקו. זה הדבר הכי חמור שקרה לי, כבר ראיתי גברים חרדים בקו הזה, שמבקשים מנשים לעבור מקומות."

ועוד ישראל כץ (הארץ) שלנו רוצה להוסיף שלטים "מכווני התנהגות"...

המרחם על אכזרים, סופו שיתאכזר לרחמנים.

08.02.10

mynet

נשים מתכננות מאבק בהפרדתן ב"קווי המהדרין", לאור דבריו של שר התחבורה, לפיהם הוא לא מוצא פסול בהפרדת נשים בקווי אוטובוס אלה. מרים זלקינד, ממובילות המאבק: "החלטתו של השר חמורה ומסוכנת, ועוד יותר מכעיס לראות ששר בממשלה נותן את ידו לאפליית נשים, המנוגדת ל'חוק יסוד כבוד האדם וחירותו'. בכך הוא מחזק את המגמה החרדית, שתומכת בהדרת הנשים מהמרחב הציבורי והצגתן כאובייקט מיני בלבד, ולא כבנות אנוש הראויות לכבוד מינימלי."

ישראל כץ - אנו ממליצים לך לאמץ את דברי ההלכה, לסלק לצדדים כל אישה שתפגוש ברחוב, לתת יד חופשית לבעליהן של הנשים לסגור אותן בביתם, ולאפשר להן לצאת רק פעם או פעמיים בחודש לפי הצורך. (משנה תורה: ספר קדושה - הלכות איסורי ביאה - פרק כא; ספר נשים - הלכות אישות - פרק יג)

18.02.10

וואלה!

בג"ץ דורש משר התחבורה כץ לנמק מדוע לא יישם את המלצות הוועדה לבחינת התחבורה הציבורית הייעודית בחברה החרדית, שקבעה שההפרדה בין גברים לנשים בקווי המהדרין הם אפליה כנגד נשים, וכי יש לבטל את פעולת הקווים הללו.

ישראל כץ חושב (ynet) שאם לא יתאפשרו קווי ההפרדה אז "ייאלץ משרד התחבורה לאפשר את הפעלתם של קווים ייעודיים לאוכלוסיה החרדית". מדוע ולמה?

18.02.10

ynet

בג"ץ מתח היום ביקורת על החלטת משרד התחבורה בעניין קווי מהדרין, והוציא צו ביניים למנוע את יישומה בכפייה. מלשכת שר התחבורה נמסר בתגובה להחלטת בג"ץ, כי השר "יכבד את צו הביניים, המורה להשאיר את הסדר ההפרדה בקווים הקיימים בעינו ולפקח עליהם במשך שנה."

מדוע הולכים סחור סחור? יש להכריז כי "קווי המהדרין" מפלים ואינם חוקיים.

22.02.10

mynet

ראשי פורום הארגונים למען ירושלים חופשית הודיעו כי הפורום יצטרף מעתה באופן רשמי למאבק נגד קווי המהדרין. בין הארגונים: 'התעוררות', 'ירושלמים', מרצ, תא אופק, המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה, ועד הפעולה של קריית יובל, 'רוח חדשה' ואגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית.

 


כפיה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

04.01.10

ynet

ועדת הכנסת אישרה את המשך הליכי החקיקה של "חוק הג'ובים" שמקדמת ש"ס, המעניק לשר הפנים את הסמכות לאשר הוספת סגן ראש רשות נוסף בשכר, מעבר למכסת הסגנים המותרת בחוק. ח"כ אריה ביבי אמר על הצעת החוק הזו: "תוך כדי דיון, התקבלו תוספות. חשבנו שמן הצדק להוריד את ההצעה הזו מסדר היום בוועדת הפנים. את הכסף לסגנים אפשר לתת לעניים."

חוק זה לא יעבור לחקיקה לאור התנגדות רחבה (ynet). אם חברי הכנסת רוצים להתנגד למסחטת הכספים החרדים, הם יכולים!

04.01.10

רשת ynet, נענע10

ח"כ יעקב כץ איים על יוצרי ושחקני 'ארץ נהדרת' והאשים אותם באנטישמיות בגלל מערכון שהציג אנשים דתיים בסיטואציה של חטיפת גלעד שליט. כץ: "יבוא יום ואנחנו נהיה בשלטון, וכל מי שעשה מרשעות לצון יועמד לדין באופן רטרואקטיבי. זוהי תכנית המעודדת אנטישמיות וטוענת שמתנחלים מתכננים לרצוח את חיילי צה"ל. זה כמו שהנאצים עודדו את רצח היהודים בשואה."

המערכון אולי חסר טעם אבל מכאן ועד ההשוואה לנאציזם, המרחק גדול. בתגובתו, כץ פוסל במומו. אסף וול (ynet): "אודה, בתחילה גם אני רתחתי למראה "החייל החטוף. אלא שתפקידה של הסאטירה להקצין מצבים ריאליים. ובמקרה של כצל'ה, המגייס את התעמולה הנאצית להמחשת טענותיו ומפזר איומים מפורשים לכל עבר, אני מתחיל לחשוש שאולי כלל לא הגזימו. שבמקרה זה הסאטירה אינה מקצינה את המציאות, אלא דווקא מפגרת אחריה."

05.01.10

ynet

רבקה לוביץ חושפת את ה"קוד הסודי לביטול הגיור", בזמן שהגרים באים להתגרש, כשהדיינים שואלים את הגר או הגיורת האם הם שומרים מצוות או לא ובוחנים אותם על כך. אם נמצאו שגיאות בתשובתם, או לפי הצהרתם אינם שומרים מצוות, אז הם מקוטלגים כ"הגר" או "הגיורת" בלבד. לוביץ מוסיפה: "גרים הבאים להתגרש הם במצב די רע עד רע מאוד: אם ב"מעשה בית הדין" נכתב "מעשה בית הדין אינו משמש אסמכתא לתוקפו של הגיור" - המצב רע מאוד. נושא התעודה הוא כבר פחות או יותר מוכר כגוי (ואם זאת "נושאת תעודה" - אז גם ילדיה). אם ב"מעשה בית הדין" נכתב "הגר/הגיורת" - המצב אינו שונה בהרבה. רוב הסיכויים שנושא התעודה לא יוכל להירשם לנישואין מבלי לעבור חקירת בית דין לגבי תוקף גיורו."

ההלכה פוסקת: גר שלא בדקו אחריו, או שלא הודיעוהו המצוות ועונשן, ומל וטבל בפני שלושה הדיוטות - הרי זה גר. ואפילו נודע שבשביל דבר הוא מתגייר - הואיל ומל וטבל, יצא מכלל הגויים; וחוששין לו, עד שיתבאר צדקותו. אפילו חזר ועבד עבודה זרה - הרי הוא כישראל משומד, שקידושיו קידושין; ומצוה להחזיר אבידתו, מאחר שטבל נעשה כישראל. ולפיכך קיים שמשון ושלמה נשותיהן, ואף על פי שנגלה סודן. (משנה תורה - ספר קדושה - הלכות הלכות איסורי ביאה - פרק יג)

05.01.10

ynet

לקראת פסח תש"ע: הרב הראשי יונה מצגר מציג תוכנה שתאפשר להוציא מרשימת המוצרים העומדים למכירה את אלה שאינם כשרים לפסח, זאת על פי ה"בר-קוד" המוטבע עליהם. לקראת פסח הקרוב אומרים בלשכת הרב כי כבר הגיע עם כלל הרשתות להסכם בעניין, ו"מי שלא יצליח - נדאג לו לאברך שיתקין לו את הבר-קוד בהתנדבות."

שידאג קודם כל לכך שהאברך ישרת את המדינה במשך שלוש שנים כמו כל צעיר, ולא יהיה טפיל על החברה.

06.01.10

הארץ

ועדת הכספים אישרה את חוק "התקצוב הדיפרנציאלי" לפיו רשויות מקומיות חזקות יממנו את המועצות הדתיות ברשויות חלשות יותר. המשמעות: 27 מיליון ש"ח יועברו מתקציבי הרשויות המקומיות הגדולות למימון המועצות הדתיות ביישובים הקטנים והחלשים יותר. ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ): "הציבור החופשי בישראל לא יוכל לעמוד בגזרות מסוג זה לאורך זמן. לוקחים את הארנונה שאנחנו משלמים לטובת שירותי דת שרובנו לא צורכים. אני קורא לראשי הערים לא לשתף פעולה עם גזל כספי תושביהם."

מכניסים יד לכיס וגונבים בחסות חוקים דתיים. מי שרוצה שרותי דת שישלם מכספו האישי.

07.01.10

ynet

יו"ר קבוצת המתפללות "נשות הכותל", ענת הופמן, נחקרה אתמול במשטרה בחשד להפרת הסטטוס קוו בכותל. הופמן: "ישב שם קצין ששאל אותי אם יזמתי את המניין, כמה נשים הגיעו, האם עטו טליתות וחבשו כיפות והאם אחזנו בספר תורה וקיימנו תהלוכה לקשת רובינסון. זה הרי משהו שאנחנו עושות מדי ראש חודש כבר 21 שנה... זה לא עניינה של המשטרה מה אדם אומר במסגרת חופש הביטוי." חקירת הופמן על תפילת ראש חודש, מתווספת למעצרה של חברה אחרת בקבוצה לפני כחודשיים, בעיצומה של תפילה, לראשונה מאז החלה התארגנות הנשים לפני כ-20 שנה. האישה, נופרת פרנקל, אחזה בידה ספר תורה, ופקחי "הקרן למורשת הכותל המערבי" טענו כי בכוונתה לקרוא בו - דבר המנוגד לפסיקת בג"ץ. הם הזעיקו למקום שוטר מתחנת דוד הסמוכה שעצר את המתפללת.

בישראל של 2010 עוצרים אנשים לחקירה כי הם קוראים בספר? לא יאומן.

07.01.10

ynet

24 ח"כים חתומים על חוק החמץ המתוקן שהוגש לאחרונה לכנסת לפיו המילה "פומבי" בחוק הישן תהפוך ל- "מקום ציבורי". תשעה מהם הם חברי כנסת מסיעת האופוזיציה הגדולה, קדימה: עתניאל שנלר, זאב בוים, יוליה שמאלוב-ברקוביץ, ישראל חסון, אריה ביבי, יואל חסון, שלמה מולה, אלי אפללו ויעקב אדרי. בנוסף חתומים על הצעת החוק חמישה חברי כנסת מהליכוד.

משמעות החוק הוא שאף בית עסק לא יכול למכור לחם. חבל שחברי הכנסת החילוניים לא השכילו להבין שאמונה לא כופים. אלה חילוניך, ישראל...

07.01.10

ynet

הרבנים הראשיים לישראל, שרים וחברי כנסת דתיים התכנסו לדיון חירום בעקבות מה שמכונה על ידם "התערבותו של בג"ץ בנושאי כשרות", זאת בעקבות הפסיקה המחייבת הענקת תעודת כשרות לעסק בבעלות יהודיה משיחית באשדוד. הוחלט לקדם את התיקון לחוק הכשרות שהציע ח"כ יעקב כץ (האיחוד הלאומי), לפיו הרבנות הראשית היא שתקבע לבדה את הקריטריונים למתן תעודות, בכפוף להלכה. הרב הראשי שלמה עמאר לגלג על בג"ץ: "רבנים לא מתיימרים לקבל החלטות בתחום הנגרות והסנדלרות, אבל נגרים וסנדלרים כן מתערבים בענייני הלכה שהם לא מבינים בהם."

רבנים בהחלט מתיימרים לקבל החלטות בתחומים שלא נוגעים להם ואף מקבלים אותן. ובכלל, מי שהכניס את הכשרות לחוקי המדינה, שלא יתפלא שהמדינה מטפלת בכשרות.

10.01.10

ynet, nrg

יו"ר ש"ס ושר הפנים ישי דורש להוסיף תנאי לקבלת רישיון עסק, לפיו בעל העסק ייתחייב לשמור על כל דיני חוק שעות עבודה ומנוחה. המשמעות היא שלראשונה נוצרת תלות בין רישוי העסק לבין קיום חוק זה בכללו והסעיף שבו הנוגע לסגירת העסקים והמפעלים בשבת בפרט. יו"ר איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, פנה לשר האוצר שטייניץ והזהיר: "אם יתקבלו השינויים בחוק רישוי עסקים, הוא יהפוך מחוק לעידוד עסקים לחוק לדיכוי עסקים, שמטרתו לאכוף חוקים אחרים בנושאי דת, דיני עבודה וכדומה. הוא יהווה הכבדה נוספת ובלתי אפשרית על פתיחת וניהול עסקים."

אלי ישי - דאג קודם לכך שחרדים יצאו לעבוד וצעירים חרדים ישרתו את המדינה, בטרם תדאג לשעות העבודה והמנוחה.

11.01.10

nrg

רון חולדאי מגיב לדרישתו של ישי (ynet) להתנות את מתן רישיון העסק בהתחייבות לסגירתו של העסק בשבת: "הרפורמה המוצעת בחוק רישוי העסקים נועדה אולי לקצר ולייעל הליכי רישוי עסק בישראל, אבל התניית רישוי עסקים בהתחייבות לקיים חוק אחר מתחום דיני העבודה, מערבת מין בשאינו מינו, מסכלת למעשה את הרפורמה, פוגעת בסטטוס קוו שקיים במדינה מאז הקמתה ומשנה את אופיה החופשי. אם כבר רוצים לפתוח את הסטטוס קוו, אז אנא, אשרו לנו תחבורה ציבורית בשבת ואז יהיה מקום לדון בחוק בכללותו."

ואנחנו מוסיפים: אם כבר רוצים לפתוח את הסטטוס קוו אז בבקשה - קודם כל גיוס שיוויוני לכל: שלוש שנים בנים, שנתיים בנות.

11.01.10

נענע10

אמנון לוי מביא את סיפורם של 3 ילדים ממזרים והוריהם, במדינת ישראל 2010. לפי התחקיר, מדינת ישראל מונעת הכרזת אבהות מאדם הרוצה בכך, אם האישה התעברה כאשר הייתה נשואה, למרות שבדיקה גנטית מוכיחה חד משמעית שהאב אכן הוא האב האמיתי; המדינה מחייבת אדם שאישתו בגדה בו וכתוצאה מכך נולד ילד, לדאוג לילד עד גיל 18 למרות שהוא כלל אינו אביו האמיתי. ילד שנולד לאישה גרושה אשר התעברה יותר מ-300 ימים לפני גרושיה ע"י גבר שאינו בעלה הקודם, גם הוא יוכרז כממזר, אלא אם לילד אין אבא רשמי.

עו"ד אירית רוזנבלום, מנכ"ל "משפחה חדשה" מבקרת התנהלות זו: המדינה מעדיפה לרשום שקרים בגלל הלכה עתיקה.

12.01.10

הארץ

נחמיה שטרסלר במאמרו 'כמו ציפור שלא עפה אחורנית': הרב דוד סתיו מספק שרותי דת ליישוב שוהם בצורה נאותה, אך השר לשירותי דת, יעקב מרגי (ש"ס), שלח מכתב לראש המועצה גיל ליבנה, והודיע לו שעליו להקים במקום מועצה דתית במקום המחלקה הדתית שמנהל רב היישוב סתיו. ליבנה התקומם שמדובר בבזבוז כסף עקב ריבוי משרות פוליטיות, בניכור ובמתח בקהילה. אך מרגי בשלו: החוק מאפשר לו לדרוש הקמת מועצה דתית בכל יישוב - וכבר יש 133 כאלה, שהן בור ללא תחתית למינויים פוליטיים ולבזבוז. מרגי כבר מינה עשרות חברים חדשים למועצות הדתיות, כולל ראשי מועצות, המשתכרים שכר גבוה בדומה לשכר של ראש המועצה המקומית. עקב כך המועצות הדתיות סובלות מגירעון כרוני. ש"ס מצאה לכך פתרון: גייסה את הקואליציה לתמיכה בתקנות חדשות, ולפיהן רשויות מקומיות "חזקות" יעבירו 27 מיליון שקל למימון מועצות דתיות ברשויות "חלשות". כלומר, הציבור החופשי ייאלץ לקבל פחות חינוך, פחות רווחה ופחות שירותי ניקיון - על חשבון ניפוח המועצות הדתיות המיותרות.

 

13.01.10

דה-מרקר

יו"ר סיעת האיחוד הלאומי מפד"ל, ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), מעכב העברת החזרי מס על הדלק לגורמים מוסדיים, כי לטענתו גם מקוואות צריכות לקבל החזר על הסולר.

ממתי מקווה זה גורם מוסדי?

17.01.10

ynet

פקחי התמ"ת רשמו קנס בגובה 20 אלף שקלים לבעלת חנות נעליים בצומת ביל"ו, כי העסיקה גויה בשבת. ממשרד התמ"ת נמסר כי "יש חוק במדינה, שקבעה הכנסת, והחוק קובע שעובד לא יהודי יכול לקבל חלופה לשבת בימי שישי וראשון, לבחירתו, ולא בימים אחרים."

המדינה מתערבת באילו ימים "גויים" יקחו את חופשתם. מה קרה לחופש דת? ליהודי אסור לבקש מגוי לעשות עבורו מלאכה בשבת, וזאת בניגוד לאלי ישי ששולח את פקחי התמ"ת הגויים לרגל אחרי המוני עם ישראל. ראו את מאמרה של אורה לב-רון: "אלי ישי מחלל שבת בפרהסיה?"

21.01.10

mynet

גבר חרדי הגיע בשבוע שעבר אל המרכז המסחרי "פרץ סנטר" שבמגדל העמק, כשבידיו פחית צבע לבן וגלגלת, וניסה לצבוע תמונות של בר רפאלי, כי לטענתו הן 'תועבה'. שומר הקניון גירש אותו מהמקום.

ממתי אישה יפה זה 'תועבה'? הפיתרון לאותם חרדים: שייטלו גלולות למניעת החשק המיני שמתעורר בגופם למראה צילומי נשים.

22.01.10

הארץ

ש"ס ניסתה להעביר העצת חוק ל"הקמת מרכז שינציח לדורות את פועלו ומורשתו של הרב הצדיק המקובל האלוקי הרב ישראל אבוחצירא הבבא סאלי זצוק"ל". מדובר במפלצת מנגנונית עתירת תקציבים וג'ובים, שתכלול "מועצת מנהלים" ו"ועד מנהל", וגם תעמיד "מכון מחקר" שיקיים סמינרים, הרצאות וכנסים, וכן ספרייה וארכיון. תקציב מרכז ההנצחה, מציעה ש"ס, ייכלל בתקציב המדינה.

דויד קאופר בבלוגו כותב (קפה דה-מרקר): "...אין לנו אלא להלין על עצמנו. כל "מנהיגינו הנאורים" כיתתו את רגליהם לבאבא ההוא והם ממשיכים עד היום לזחול לעובדיה ולדומיו, מה שנותן להם את ההרגשה שהם - לכל הפחות – קדושים."

22.01.10

ynet

נילי אושרוב, עורכת וכותבת, שותפה ב"אפעס" - המדור הסאטירי של ידיעות אחרונות - בשיר סאטירה נוקב על הדו-פרצופיות של חרדים שמזמינים אדם לא דתי לשבת.

באתר חופש כתבנו על הנושא במאמר למה שלא תעשה אצלי שבת? - על פשרות שדתיים מוכנים להן (אתר חופש).

28.01.10

mynet

פוסטר בקניון השרון בעיר נתניה רוסס בכתובת "די לפריצות", כי הציג פרסומת לשמלות נשים במידות גדולות. בעלי החברה: "לא ראיתי את זה. מצד אחד זה לא בסדר שריססו, אך מצד שני אנו חיים בעיר מעורבת ויש להתחשב ברגשות. אם זה הפריע, נשתדל שהתמונה החדשה תהיה חושפנית פחות. נשתדל להציג את הדוגמניות שלנו באור צנוע יותר, כשבחודש מרס יצא השילוט החדש לאופנת קיץ 2010 של החברה."

בפרסומות של קיץ 2010 תוצגנה צילומי נשים ברעלה?

28.01.10

mynet

תושבי טבריה החרדים רוצים לכפות על איציק נזרי, שמשכיר מבנה ועליו מופיע מודל מוקטן של "פסל החרות", להסירו, כי גורמים בציבור החרדי בעיר רואים בהצבת הפסל פגיעה בדיבר השני מעשרת הדברות, האומר: "לא תעשה לך פסל וכל תמונה."

להסיר מייד את כל תמונות הרבנים בעיר ובמדינה, כולל ובייחוד את תמונת הרבי שמת ונחשב "משיח".

03.02.10

נענע10, ynet

חברת שטראוס החליטה להעסיק בודקי כשרות "פחות מהודרים" ביחס לנהוג והעלתה את חמתם של חב"ד, גור, ורשת בר-כל הליטאית, שמאיימים בחרם על שטאוס. הסיבה לחרם הוא פגיעה בתעסוקת האברכים אשר עד כה קיבלו כספים משטראוס.

כל הכשרות הזו היא עבודה בעיניים. אין שום דבר כשר בסחיטה כספית. והאברכים - שילכו לשרת את המדינה שלוש שנים כמו צעירים חילונים.

10.02.10

דה-מרקר

ועדת הכספים כפתה על האוצר להעניק פטור ממס גם לחוקרים במכוני מחקר תורניים שאינם אקדמיים. על פי ההגדרה בחוק, מכון מחקר תורני הוא מוסד ציבורי המקבל תמיכה רשמית ממשרדי החינוך או התרבות, ושמקדם, עורך או מקיים מחקרים בתחומי לימודים תורניים. בין המכונים הללו "מכון הלכה ברורה", המוציא כתבי יד תורניים ו"מכון צומת" המתמקד בפתרונות הלכה טכנולוגיים.

מה חוקרים שם ב"מכוני המחקר התורניים"? איזו תגלית או המצאה הוציאו מתחת ידם? מכון "צומת" למשל מתמקד באיך להפוך את חייהם של החרדים לנסבלים ולעקוף חלק מן האיסורים שהם מאמינים שנכפו עליהם ע"י 'אלוהים'.

19.02.10

mynet

עיריית ירושלים מארגנת סיור במוזיאון אסירי המחתרות, תוך הפרדה בין נשים לגברים. עובדות רבות זועמות על ההפרדה ואליהן הצטרף גם סגן ראש העירייה ומחזיק תיק התרבות פפה אללו. מלשכת סגן ראש העירייה (יצחק פינדרוס, יהדות התורה) נמסר: "יש ביקוש של נשים חרדיות לסיור נפרד והעירייה חייבת להיענות לבקשתן, גם כשמדובר במוזיאון אסירי המחתרות."

ממה חוששות הנשים החרדיות? שגברים יתקפו אותן מינית באמצע המוזיאון?

25.02.10

mynet

הרב אשר עידן יוצא ביוזמה חדשה להכריח עובדים זרים אשר עובדים אצל משפחות חרדיות לשמור את "7 מצוות נוח". אחת מן ה"מצוות" היא להאמין באל אחד.

לפי ההלכה, גם הנוצרים הם עובדי עבודה זרה. רק בארץ החרדים מרשים לעצמם להתבטא כך.

25.02.10

mynet

ראש עיריית ראש העין החליט לאשר פעילות בבתי עסק בשבתות. הרבנים בתגובה: "ההחלטה מקעקעת את צביון העיר, והופכת אותה לחילונית. מדובר ברמיסת כבוד השבת ופגיעה ברגשות התושבים שומרי השבת והמסורת."

חילוניים אינם מחללים שבת, חילוניים נהנים מעונג שבת בדרכם.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

03.01.10

mynet

בעלי הדוכנים במתחם המוכרים תשמישי קדושה ואוספים תרומות ב"קברו של רבי מאיר בעל הנס" בטבריה, מתלוננים שנשים מהכת הברסלבית ממתינות מחוץ למתחם הקבר לתרומות של המבקרים, בעוד שהם, בעלי הדוכנים, משלמים דמי שכירות על השימוש בקבר לאיסוף תרומות, והנשים הללו לא. לטענתם הדבר פוגע בפרנסתם.

משנה תורה - ספר המדע - הלכות תלמוד תורה - פרק ג: כל המשים על ליבו שיעסוק בתורה ולא יעשה מלאכה, ויתפרנס מן הצדקה - הרי זה חילל את השם, וביזה את התורה, וכיבה מאור הדת, וגרם רעה לעצמו, ונטל חייו מן העולם הבא: לפי שאסור ליהנות בדברי תורה, בעולם הזה.

ביזיון. נקודה!

24.01.10

mynet

תושבי שכונת כפר גבירול ברחובות גילו כי יוקם בשכונתם כולל חרדי, שיכיל חדרי אירוח ולינה, אולם אירועים וחדרי לימוד.

וה"כולל" הזה יקבל פטור מארנונה (nrg)? ח"כ הורוביץ: "מדובר במצג שווא המטעה את הכנסת, שכן בתי כנסת כבר פטורים מארנונה. המטרה האמיתית היא הכשרת פטור מארנונה לאולמות ולבתי עסק, המשמשים לכאורה כבתי כנסת. זהו עוד ניסיון לגזול כספי ציבור לטובת תיחזוק מערך הסחטנות והעסקנות של ש"ס."

26.01.10

נענע10

תושבי היישובים החילוניים קציר וחריש מתנגדים ליוזמה של ראש מועצת קציר-חריש, נסים דהן מש"ס, לשעבר שר הבריאות, להקצות שטחים נרחבים מהיישוב לבניה עתידית לחרדים בלבד.

ראו מה קורה ביישובים וערים בהם השתלטו החרדים.

28.01.10

mynet

תושבי גילה החילונית בירושלים חוששים מהתחרדות שכונתם וזועמים על תוכנית העירייה לפתוח בשטחם כולל לאברכים, שמרבית תלמידיו כלל לא יהיו תושבי השכונה. תושבים מהשכונה: "אין לנו כוונה לפרט אילו אמצעים ננקוט, אבל לא נשב בשקט ונקבל תכתיבים מלמעלה."

 

28.01.10

mynet

לוד מתחרדת. לפי ההערכות, בשנים הקרובות יגיעו לעיר כ-15 אלף תושבים חרדים, לא פחות. הפרויקט הגרנדיוזי "אחיסמך הגדולה" יכיל 1,300 יחידות דיור, משווק לציבור החרדי בלבד (מתוך 3,000 יחידות הדיור המיועדות לבנייה) וצפוי לשנות לחלוטין את צביונה של העיר. שר השיכון אטיאס עומד מאחורי המהלך: "אנחנו רוצים להיות מחוברים אל העם ומאמינים שציונות היא לא מילה גסה."

ש"ס משתמשת בציונות כדי להרוס אותה מבפנים (News1).

29.01.10

nrg

בכסיף עתידה לקום עיר חרדית חדשה. 50,000 תושבים יאכלסו את 10,000 יחידות הדיור, שמתוכננות להיבנות על 5,000 דונם. גלעד ארדן, השר להגנת הסביבה, מתנגד: "היישוב כסיף הוא חלק ממגמה שמובילים שרי ש"ס, אריאל אטיאס ואלי ישי. הם שולטים בתחום התכנון והבנייה, ביחד הם כוח אדיר, והם מובילים לכיוון של בנייה ייחודית לחרדים בכל מקום."

פרופ' יוסף שלהב מהחוג לגיאוגרפיה באוניברסיטת בר אילן וחבר בוועדת ליווי ומעקב על תמ"א 35: "...זה לא הוגן כלפי המדינה, שלא אמורה לפתור בעיות של מגזר ספציפי, אלא של החברה כולה. למי עוד בונים ככה? המדינה לא בונה ערים לזוגות צעירים, למה שהיא תבנה ערים למגזר המפונק מכולם, המגזר החרדי?" מילים בסלע!

31.01.10

News1

בתגובה לדבריו של חבר הכנסת משה גפני, שהאשים את ש"ס בחבירה להסתדרות הציונית במסגרת הליכוד ולרפורמים, פורסם בעיתון של ש"ס - "יום ליום" - מאמר שמגלה כי מטרת ש"ס היא להיאבק בציונות מבפנים ולא מבחוץ, וכן להציל נפשות של ספרדים הסופגים תרבות קלוקלת מציפורניה של ההסתדרות הציונית.

ומה הולכים לעשות חברי הכנסת עם המידע הזה? כלום.

31.01.10

mynet

אורנה פונדק, תושבת נס ציונה, התלוננה לעירייה ולמשטרה כי על אחד הגגות הוצבו רמקולים, ולפני כניסת השבת הם מופעלים בקולי קולות על מנת 'לבשר' על כניסת השבת. חבר מועצת העיר מטעם תנועת ש"ס, אלי לוי, אומר בתגובה לטענות של פונדק שהאישה היא "אנטי דתית".

גם ב'איסלאם' יש רמקולים על הגגות.

31.01.10

mynet

חברה קדישא מוכרת בבית העלמין שדה יהושע חלקות קבר בסכומים המגיעים עד לכ-60 אלף שקלים. בחברה קדישא מצדיקים את המחירים הנ"ל בכך שבית הקברות "סגור" ומי שרוצה להיקבר ליד בן/בת זוגו, צריך לשלם כסף.

פראיירים לא מתים, רק מתחלפים. מעניין לאן כל הכסף הזה הולך? לכיס חילוני בוודאי לא.

02.02.10

mynet

אנשי חצר האדמו"ר ממישקולץ בעיר פתח תקווה, ואנשי הרב עובדיה יוסף שמטעמו פועל בד"צ "בית יוסף", נלחמים על הכשרות בעיר.

זה מזכיר את מאבקי דמי החסות.

03.02.10

mynet

אמנון יצחק וארגונו 'שופר' הפיצו תקליטור המעודד להתחרדות. על התקליטור מופיעה תמונה של מגדלי עזריאלי מתפוצצים ועליהם מטרת צלף.

 

07.02.10

nrg

תושבי חריש נאבקים בניסיון השתלטות חרדית והרס 15 אלף דונם של צמחייה באזורם עבור עיר חרדית. רוני אקר, פעיל בוועד להצלת חריש: "עצם ההכרזה על עיר המוגדרת כחרדית היא לא חוקית." לטענתו, בישראל רק יישוב קהילתי רשאי לערוך ועדת קבלה לקביעת תושביו, בעוד שעיר לא יכולה לעשות זאת. לכן מה שעושים בערים חרדיות, לטענתו, אינו חוקי.

 

08.02.10

mynet

עו"ד ראובן לדיאנסקי, חבר מועצת והנהלת העיר ת"א-יפו, תומך במאבק תושבי רמת אביב בהתחרדות ובמסיונריות החב"דית: "מול ההתארגנות המיסיונרית של חב"ד מנהלים התושבים מאבק חשוב וצודק במטרה לשמור על אופיין החילוני והחופשי של אותן שכונות ועל איכות החיים שלהם... אל תטעו. לא במקרה הגיעה חסידות חב"ד לשכונת רמת אביב. מדובר הרי בשכונה שהיא סמל לחופש, לפלורליזם ול"חייה ותן לחיות". מבחינתם מדובר כנראה בכיבוש יעד אסטרטגי במיוחד, שכל השקעה שווה וכדאית."

 

09.02.10

mynet

תושביהם החילוניים של הרחובות דלתון, שילה, רמה ובאר שבע בירושלים התלוננו שרחוב הנציב - הכביש היחיד המוביל לבתיהם - נסגר על ידי אלמונים בשבתות ובחגים. מהעירייה נמסר: "לא אישרנו את סגירת הרחוב. גורמי האכיפה העירוניים יוודאו שהוא יישאר פתוח."

האם גורמי האכיפה העירוניים יעבדו בשבת כדי לוודא שהרחוב פתוח?

19.02.10

וואלה!, הארץ

בירושלים נעצר סטודנט בן 25 מהטכניון, בחשד שחתך שלושה חוטי עירוב פיראטים בכניסה לבית הקברות הצבאי בהר הרצל, בשכונת קרית יובל. המשטרה מבקשת להרחיקו ל-30 יום מירושלים ולהטיל עליו קנס של 7,000 שקלים. פרקליטו עו"ד אריק נאור לוואלה! חדשות: "...הלוואי שהיו נוהגים בנחישות כזו כאשר היו בעיר הפגנות אלימות, שייזכרו לשנים, בנושא האם המרעיבה, אינטל וחניון קרתא."

המשטרה פוחדת מארגוני החרדים הקיצוניים ונכנעת למעשי אלימות.

28.02.10

mynet

המתפללים בבית הכנסת "שבטי ישראל" ברעננה מטרידים את תושבי השכונה שגרים בקרבת מקום. בתגובה התושבים שופכים עליהם מים. אחת התושבות אמרה "באמצע השבוע הפך בית הכנסת למתנ"ס עם חוגים והרצאות, עד אחרי חצות."

 


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

03.01.10

ynet, קשת

קטטה בין חרדים אשכנזים וספרדים על רקע סכסוך מתמשך בין העדות. האשכנזים טוענים כי בני נוער שנפלטו מהישיבות, המכונים בפיהם "שבבניקים", מתנהלים באופן לא חרדי מספיק, והספרדים טוענים שהתנהלות האשכנזים היא פרובוקציה. החרדים האשכנזים קראו לבני הנוער הספרדים ולחרדים הספרדים לעזוב את המקום. תושבי השכונה הספרדים אומרים כי הם חשים מאויימים, "ואם גורמי האכיפה לא יתעוררו זה יגמר יום אחד באסון," אמר אחד מהתושבים הספרדים בשכונה.

כל ישראל חברים? הצחקתם אותנו.

07.01.10

mynet

אולנה בוגדנוב בת 60 מאשדוד ריססה חרדי בגז מדמיע, לאחר שהטריד אותה בזמן שישבה באוטובוס. החרדי דרש ממנה לקום ממושבה באוטובוס ולעבור לאחור מטעמי 'צניעות'. אולנה נעצרה ונחקרה באשמת תקיפה. משה גרינבוים, עסקן חרדי בעיר, מסרב לראות במקרה הזה סימן לעליית מדרגה נוספת. לדעתו, מדובר באירוע חריג: "יש סטטוס קוו באוטובוסים האלה, וגם נשים חילוניות יושבות מאחורה, זה טוב מבחינת הסדר." לטענתו, איש לא יכריח מישהי שיושבת בחלק הקדמי של האוטובוס לעבור לחלק האחורי: "על פי רוב, הנשים מבינות והולכות לחלק האחורי. במקרה הזה, לדעתי האישה רצתה לעורר פרובוקציה."

משה גרינבוים כנראה לא הבין את פשר המקרה, מישהו מתנדב להסביר לו?

10.01.10

ynet

הרב עובדיה בדרשה לאחר צאת השבת: "מחללי שבת - גרועים מבהמות", וזאת לאחר שסיפר כי לפי הגמרא אפילו בהמות מבינות שכאשר הן בבעלות יהודי אסור להן לעבוד בשבת, ואף הן מבינות שפת בני אדם.

מתוך משנה תורה - ספר קדושה, הלכות איסורי ביאה, פרק כב:

"... ואין מעמידין בהמה בפונדקאות של גויים, ואפילו זכרים אצל זכרים ונקבות אצל נקבות. ואין מוסרין בהמה חיה ועוף לרועה גוי, אפילו זכרים לגוי ונקבות לגויה - מפני שכולן חשודין על הרבעת בהמה ... ומפני מה אין מוסרין בהמה נקבה לגויה: מפני שכולן בחזקת נואפים, וכשיבוא הנואף לשכב עם גויה זו, אפשר שלא ימצאנה, וישכב עם הבהמה; או אפילו ימצאנה, ישכב עם הבהמה."

ומתוך ספר זמנים, הלכות עירובין, פרק ב:

"ישראל הדר עם הנוכרי או עם גר תושב בחצר, אינו אוסר עליו, שדירת הגוי אינה דירה, אלא כבהמה הוא חשוב ... ישראל שהוא מחלל שבת בפרהסיה, או שהוא עובד עבודה זרה - הרי הוא כגוי לכל דבריו; ואין מערבין עימו, ואינו מבטל - אלא שוכרין ממנו כגוי."

11.01.10

nrg

ברחבי בני ברק נתלו השבוע פשקווילים הקוראים לציבור להלשין על משפחות בהן הנשים לבושות בבגדים חושפניים. הביטוי "בגדים חושפניים" משמעותו כאן: בגדים נשיים, כגון שמלות או חולצות, בהן אורך השמלה או השרוול אינו מספיק לטעמם של הקיצוניים שהפיקו את הפשקווילים הללו. בפשקוויל נאמר: "היבדלו מפורקות העול מקצרות הבגדים: להתרחק מחברתם. לא לקבל את ילדיהם למוסדות. למחות בהם. להלן מס' פקס למסירת המידע על משפחות "פורקות העול" 0579557348. למסירת שמם לרבנים ולמוסדות."

אנו מקווים שמנפיקי ותולי הפשקווילים שומרים מכל משמר שלא להסתכל על נשים כשהן תולות את הכביסה, וגם מסלקים לצדדים נשים כשהם רואים אותן ברחוב, ממש כפי שפוסקת ההלכה.

20.01.10

ynet

הצעת חוק של ש"ס שנועדה "להסיר ספק בעניין פטור מארנונה של בית כנסת, כאשר בנוסף לתפילות משמש המבנה גם כבית מדרש או כשמתקיימות בו פעולות לקידום תרבות תורנית" - עוררה סערה בכנסת והתנגדות של סיעת קדימה. השר אריאל אטיאס (ש"ס) פנה לח"כים מקדימה ותהה "איך ספרדים בסיעה מצביעים נגד החוק?" וזאת כי לטענתו "אשכנזים לא הולכים לבית כנסת". בנוסף סגן השר מאיר פרוש (יהדות התורה) צעק לעברם: "אדם דתי לא יכול להיות בקדימה."

 

21.01.10

ynet

בתנועת בני עקיבא הוחלט שלא להשתתף בטקס הזיכרון ללוחמי שיירת הל"ה בגוש עציון, בשל הופעת נשים בטקס. בניגוד לעמדה זו, קוראים בני נוער מהקיבוץ הדתי, החברים בבני עקיבא, ליתר החניכים - להשתתף דווקא בצעדה שמארגנת המועצה: "היבדלות התנועה מציבור הצועדים המרכזי בעקבות הל"ה ומנוכחות בטקס הזיכרון הלאומי בסופה של הצעדה נוגדת את ערכי היסוד עליהם חונכנו. אנו רואים בהחלטה זו של בני עקיבא ביטוי מצער מאוד להלך רוח הולך ומקצין, הולך ומתבדל מרוב חברי הציונות הדתית ובניה, ומעם ישראל בכללו."

ממש עצוב שראשי התנועה חושבים על איבר מין נשי לקראת ערב זיכרון. כל הכבוד לחניכים, גם ח"כ אורי אורבך מתנגד להפרדה (ynet), וכן אסף וול שכתב מאמר בהקשר הזה על ה-"האיסלאמיזציה של הסרוגים" (ynet).

20.02.10

mynet

הרב אריאל, רבה של רמת גן, יצא בפסק הלכה האוסר על נשים לקרוא את מגילת אסתר. הנשים זועמות ואחת המשתתפות שאלה: "אם כבר ממילא מארגנים קריאה לנשים, אז למה שהקוראות לא יהיו נשים?"

"ציוו חכמים שלא ילמד אדם את בתו תורה: מפני שרוב הנשים אין דעתן מכוונת להתלמד, והן מוציאין דברי תורה לדברי הבאי, לפי ענייות דעתן." (הרמב"ם - ספר המדע - הלכות תלמוד תורה - פרק א)


פינת הפשיעה והפינה האפלה - פרשת הרב אלון

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

15.02.10

ynet, וואלה!, ynet, הארץ

הרב מוטי אלון, מבכירי הרבנים בציונות הדתית, חשוד כי עסק בפעילות מינית לא חוקית. פורום רבנים בשם "תקנה" אסר עליו להמשיך בפעילותו וגזר עליו איסורים והגליה. משלא עמד בכל האיסורים, הפורום חשף את קלונו ברבים.

מי שם את ה'פורום' הזה לשופט? אם אותו רב פשע, הוא צריך להיות מוענש, ואם לאו, הוא צריך להיות מזוכה. אין להשאיר את הנושא "פתוח". ניתן להניח שח"כ אורית זוארץ מסכימה עם דעתנו בנושא (וואלה!).

17.02.10

הארץ

צעיר דתי התראיין לחדשות ערוץ 2 וערוץ 10 וטען שבהיותו בן 19, לפני כעשר שנים, נגע בו הרב מוטי אלון באבריו המוצנעים כשהוא בא לשוחח עימו על משיכתו לבנים.

בתגובה לפרשה שמזעזעת את הציבור הדתי, אנשיל פפר, במאמרו "ילדים, היזהרו מכריזמה" (הארץ) כותב: "ריבוי מקרים של פגיעות מיניות הוא רק הפן היותר מדובר של החיים בסביבה סגורה ודחוסה כזאת."

25.02.10

mynet

בהקשר לפרשת הרב אלון, רב הראשי של קרית מוצקין טוען שהומוסקסואליות היא מחלת נפש הניתנת לריפוי. כמו כן, זוגות גברים שצועדים יד ביד, מעוררים בו בחילה.

יש תרופות טובות נגד בחילות - יתכבד וייטול גלולה בכל בוקר. עם זאת מעניין איזו תחושה מעורר בו, אם בכלל, פסק ההלכה הבא של הרמב"ם (מתוך ספר קדושה - הלכות איסורי ביאה - פרק א):

אם הייתה בת שלוש שנים ויום אחד ומעלה - גדול הבא עליה, חייב מיתה או כרת או מלקות; והיא פטורה מכלום, אלא אם כן הייתה גדולה. ואם הייתה פחותה מזה - הרי שניהן פטורין, שאין ביאתה ביאה.

28.02.10

הארץ

הרב בני פרל, ראש הישיבה לאמנויות ומדעים בתל אביב וחבר הוועד המנהל של האגודה לזכויות האזרח, מגיב על פרשת הרב אלון ופורום 'תקנה': "נראה שההשתייכות המגזרית הארורה הטעתה אותם. בחברה ובמדינה מתוקנת אין "פורום תקנה". יש דרך אחת להרשיע אדם והיא עוברת דרך דיני ראיות, בתי משפט ורשות מבצעת. אלה מונחים על ידי חוק שווה, שקוף וברור."

דברים כדורבנות. נדמה כי, לכאורה, הפורום הזה קם לא רק כדי להגן על המתלוננים, אלא אף להסתיר הומוסקסואליות שקיימת גם במגזר הדתי/חרדי.


פינת הפשיעה והפינה האפלה - האב שרוצץ את ראש בתו

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.01.10

ynet

נחמן אינשין, חרדי, בן 23, חשוד ברצח בתו פרומה בת ה-8. הוא סילק את בני המשפחה מהבית והטיח את בתו הקטנה על הרצפה. פקד שרית פרץ, קצינת נוער, סיפרה: "בסביבות השעה 23:00 בלילה קיבלנו הודעה על זעקות לעזרה בבית בשכונת שמואל הנביא בירושלים. אזרח טיפס על המרפסת, ראה את האב תופס את בתו הקטנה ומטיח אותה על הרצפה. מתנדב משטרה שהיה במקום הצטרף לאזרח, הם נכנסו דרך המרפסת, השתלטו על האב. במקביל פרצו השוטרים דרך הדלת. התינוקת הייתה מוטלת על מיטת חדר השינה והאב הסתובב בבית."

נזכיר ש-"6 שנות מאסר נגזרו על ישראל ולס שהורשע בהריגת בנו התינוק" (הארץ).

01.01.10

וואלה!

נחמן אינשין, שחשוד כי רצח את בתו בת השמונה חודשים טוען שהוא אינו שפוי.

 

01.01.10

רשת, הארץ

במהלך חקירתו אמר נחמן מספר פעמים כי הוא המשיח. עם זאת ולמרות המידע הקודם על מצבו הנפשי המעורער של האב, הוא ישהה במעצר. בשבוע הבא הוא צפוי לעבור בדיקה פסיכיאטרית שתקבע האם הוא כשיר לעמוד לדין.

 

07.01.10

ynet

נחמן אינשין: "המשפט מבויים". עוד צויין שהרוצח טופל על ידי רבנים ועסקנים מקהילת ברסלב, אלא שאיש מהם לא ידע מהי מידת המסוכנות שלו. אשתו היא בת אחת המשפחות הידועות בחסידות תולדות אהרון.

טיפול בחולה נפש צריך להיות על ידי פסיכיאטרים ולא על ידי רבנים.

12.01.10

nrg

האתר החרדי "כיכר השבת": אדמו"ר הורה למנוע מידע ממשפחת האישה שנישאה לרוצח נחמן אינשין, ולא לספר להם על כך שנחמן משתמש בתרופות פסיכיאטריות.

ההלכה פוסקת שאם האישה מסתירה מידע, זו עלולה להיות עילה לגירושין: "האומר לאישה הרי את מקודשת לי בזה, על מנת שאין ביך מומין, ונמצא בה אחד מן המומין הפוסלין בנשים - אינה מקודשת ... ומה הן המומין הפוסלין בנשים ... ריח הרע, וזיעה, וריח הפה, וקול עבה, ודדין גסין מחברותיה טפח, וטפח בין דד לדד, ונשיכת כלב ונעשה המקום צלקת; ושומה שעל הפדחת, אפילו הייתה קטנה ביותר, ואפילו קרובה משיער ראשה ואף על פי שאין בה שיער ..." (הרמב"ם - ספר נשים - הלכות אישות - פרק ז)


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

04.01.10

קשת

נער בן 17 מהיישוב רכסים התלונן כי אברך בן 25 מהיישוב ביצע בו מעשה סדום ומעשים מגונים מספר פעמים בתקופה האחרונה. החשוד נעצר ונחקר במשטרת זבולון, ומכחיש את המיוחס לו יובא לבית משפט השלום בקריות לדיון בהארכת מעצרו.

 

07.01.10

ידיעות אחרונות

חרדי בן 59 ונשוי הורשע ע"י בית-משפט השלום ברמלה במעשה מגונה בקטינה בת 14.5, לאחר שנכנס לביתה בטענה שבא להתרים למען הכולל שבו הוא לומד.

 

07.01.10

רשת ynet, ישראל היום

שלושה אברכים מבני ברק נעצרו בחשד שאנסו וביצעו מעשים מגונים בבת 17 מאלעד. אחד החשודים הבטיח לקורבן צפייה בטלוויזיה בפעם הראשונה בחייה. כאשר היא באה לפגוש את החשוד, בבית מלון, המתינו לה עוד שניים מחבריו, שם הם אנסו אותה.

לפי ההלכה, "נערה" היא ילדה בין הגילאים 12-12.5.

הרמב"ם - ספר נשים - הלכות נערה בתולה - פרק א: "האונס או המפתה חייב בקנס, עד שיבוא עליה כדרכה, ובעדים; ואינו צריך התראה. ומאימתיי יהיה לבת קנס - מאחר שלוש שנים גמורות, עד שתבגור: נבעלה בתוך שלוש שנים, אין ביאתה ביאה; בא עליה משבגרה, אין לה קנס - שנאמר 'נערה בתולה' (דברים כב,כח), לא הבוגרת. ואחת שיש לה אב, או שאין לה אב - יש לה קנס ... ואלו שאין להן קנס - הבוגרת, והממאנת, והאיילונית, והשוטה, והחירשת, ומי שיצא עליה שם רע בילדותה ובאו שניים והעידו שתבעה אותן לזנות עימה, והמתגרשת מן הנישואין ועדיין היא נערה בתולה ... בא עליה, ומתה - הרי זה פטור מן הקנס: שנאמר 'ונתן האיש השוכב עימה, לאבי הנערה' (דברים כב,כט), לא לאבי המתה; והוא, שתמות קודם שתעמוד בדין."

07.01.10

ynet

אמם של הילדים שנפלו קורבן להתעללות של הרב אליאור חן הגישה לבית הדין הרבני האזורי בירושלים תביעת גירושין. חן נשא אותה לאשה שלא באמצעות הרבנות ולכן הוא אינו מוכר רשמית כבן זוגה. גורם בבית הדין אמר כי הדיינים מחוייבים לפעול על פי ההלכה ולכן ידונו בכל זאת בתיק, בשאיפה לסדר גט לבני הזוג.

 

07.01.10

ynet

לפי עדויות שהגיעו ל"7 ימים", חיים אמסלם מש"ס היה מעורב בניהול מסעדת גריל בתל-אביב ושלח את עוזרו הפרלמנטרי למסעדה כדי לדאוג לעניינים, וכל זאת כאשר הוא מכהן כחבר כנסת. אמסלם מכחיש.

 

08.01.10

מגזין

הרב משה גבאי מהמועצה הדתית באור עקיבא נעצר בחשד לגניבה מהמחסן של המלון בקיבוץ הדתי ניר עציון. גבאי אחראי על רישומי הנישואין. על פי הודאתו והסכמתו של גבאי בוצע חיפוש בביתו, שם נתגלו מוצרים נוספים שנעלמו ממחסן הציוד של המלון וכן עשרות סבונים ומפיצי ריח שמקורם בבית מלון באיזור ים המלח. שווי הרכוש הגנוב כמה מאות שקלים.

 

08.01.10

רשת ynet

נתן ברוקנר, בדרן וכוכב ילדים חרדי נעצר בחשד שניצל מינית ילדים וזאת לאחר שילד בן 12 התלונן באוזני אחיו שברוקנר ביצע בו מעשים מגונים. נציגת המשטרה בדיון בבית משפט השלום בירושלים: "בכמה הזדמנויות נהג החשוד לבצע מעשים מגונים וללטף את אבריו האינטימיים של קטין בן 12. מדובר במקרה חמור". ברוקנר מכחיש את המעשים וטוען כי הורי הילד סחטו אותו כספית וכי הוא העביר להם 200 שקל. מעצרו הוארך בארבעה ימים.

 

08.01.10

קשת, רשת ynet

חסיד ברסלב בן 55 המתגורר בירושלים נעצר בחשד לעבירות של פוליגמיה, ביצוע מעשים מגונים בבתו החורגת בת ה-16 והתעללות בילדיו. סניגורו טוען כי החשדות נגד מרשו לא מבוססים.

 

11.01.10

רשת ynet

תחקיר כלבוטק - סיפורה של משפחת קלימי. בתחקיר נחשפת שיטת הפעולה של קבוצת חרדים המאתרים משפחות עם ילדים חולי סרטן. הם גייסו כחצי מליון שקלים מתרומות, אולם העבירו למשפחת קלימי רק כחמישת מכך.

חברת הקבוצה הוקלטה כאשר היא שואלת את המשפחה האם הם יודעים כמה כסף עולה להפעיל עסק. זהו עסק רווחי לא רע על גבם של ילדים חולי סרטן.

11.01.10

רשת ynet

תחקיר כלבוטק - שובו של המהנדס העוקץ. משה ואקנין, חובש כיפה, מציג עצמו כמהנדס וגובה תשלום מראש עבור עבודות או לחילופין מבטיח תשלום לקבלנים, אולם הוא אינו פורע את חובו לאף צד. בין הנעקצים: בית כנסת.

 

14.01.10

nrg

אברהם מונדרוביץ, חסיד גור, לא יוסגר לארה"ב שם הוא מבוקש באשמת ביצוע עבירות מין חמורות בקטינים לפני 25 שנה.

להלן תזכורת מ-וואלה! על מעללי האיש הזה, לכאורה: "משרד המשפטים האמריקאי [הגיש] לישראל בקשת הסגרה כנגד מונדרוביץ', החשוד בביצוע מעשי אונס והתעללות מינית בעשרות נערים בארצות הברית ... אולם הוא הצליח לחמוק לישראל לפני שמומשה פקודת המעצר שהוגשה נגדו. מעדויות שמובאות במוסף "הארץ" עולה, כי מונדרוביץ, כבן 60, נשוי ואב לשבעה, הציג את עצמו כבעל כמה תארים מאוניברסיטאות שונות ואף כפסיכולוג המתמחה בטיפול בנערים במצוקה שעברו התעללות מינית. אולם ההורים ששלחו את ילדיהם לטיפול אצלו לא ידעו כי הוא בעצמו פוגע בילדים". זוהי תעודת עניות למערכת המשפט. והנה עוד כתבה ישנה בנושא: וואלה!

22.01.10

הארץ

כמה מ"גדולי הדיינים החרדים" עומדים למשפט חילוני, לאחר שצבי ביאלוסטוצקי ואליעזר פרידמן, אנשים חרדיים אף הם, תובעים אותם על הטרדות.

מדובר בסיפור שנחשף בתוכניתו של אמנון לוי, שומר מסך וניתן לצפות בפרק באתר נענע10.

25.01.10

nrg

היועץ המשפטי בעיריית ירושלים, עו"ד יוסי חביליו, מעלה חשד כי קיימים ליקויים וחשד לזיופים ברשימת נציגי בתי הכנסת, הכוללת את האנשים שנבחרו לכהן בגוף שיימנה בסופו של דבר את רבני העיר. במכתב ליועץ המשפטי, מני מזוז, כתב: "קיימת סתירה משמעותית בין מספר המתפללים על פי התצהירים שהוגשו לבין מספרם על פי הרשימה שהגיש אבנר עמר, יועץ שר הדתות, לוועדת הבחירות."

 

25.01.10

קשת, ynet, הארץ

שלוש פעמים אונס! הילד בן ה-12, בנה של האם המתעללת בנתיבות שקיימה עמו יחסי מין, הועבר לפנימיה לאחר שהאם נכלאה באשמת אינוס. בפנימיה - המדריך לכאורה אנס אותו. כאשר הילד יצא לשבת, הוא התגורר אצל משפחה אומנת בישוב החרדי אלעד, ושם, כך לפי החשד, הילד נאנס ע"י אבי המשפחה האומנת.

בלתי נתפס.

26.01.10

mynet

שוטרי אשדוד החזירו לרובע ז' החרדי בעיר את השקט, לאחר שנוער חרדי ('שבאבניקים') השתולל בעיר (ynet, קשת). אולם כעת החיצים של הנוער הזה מופנים כלפי השוטרים, והם מאיימים אפילו ברצח שוטרים ומתנדבים.

בתאריך 07.02.10 דווח ב-ynet כי נערים בני 16 נתפסו כחשודים בריסוס כתובות נאצה ברובע. לפי הכתבה מתאריך ה-26.01.10, הנערים כנראה חרדים.

31.01.10

mynet

חשד: עבירות משמעת חמורות ומעשי אלימות בבית הספר לבנות דתיות בבית הספר ברחוב שושנה פרסיץ בצפון העיר תל אביב. בין העבירות - הכאות, גניבות, שתיית אלכהול ואחזקת נשק קר.

 

03.02.10

וואלה!, ynet

גופת צעירה בת 28, חרדית ככל הנראה, נמצאה בבניין נטוש. גורמי משטרה שבאו לאסוף את הגופה ולחקור את מותה נתקלו בחרדים מתפרעים שחטפו את הגופה. במשטרה טוענים כי ככל הנראה חטיפת הגופה בוצעה כדי למנוע מהשוטרים לברר את סיבת מותה של הצעירה וכן למנוע את נתיחת גופתה. מתנדב זק"א סיפר: "הם התנהגו בתוקפנות ואלימות. דרכו על הגופה ולא שמרו על כבוד המת. דבר שצרם בצורה מזעזעת. בנקודה מסוימת מישהו הבחין שמדובר באישה וצעק 'זאת בחורה'. בשלב זה חלק נרתעו וזזו אחורה, ואז מישהו אחר צעק: 'לא משנה, תיקחו תיקחו'. הם לקחו את החוק לידיים."

מה מסתירים החרדים? מה הם לא רוצים שייתגלה? וכמובן, כמו בכל שאר המקרים הללו, הושגה 'פשרה' ובה החרדים קיבלו את מה שהם רצו והשאר יתכופפו.

04.02.10

קשת

תושב ירושלים, חרדי, נאשם שנהג לאנוס במשך 10 שנים את בני ובנות משפחתו הקטינים בעשרות מקרים שונים, וביצע בהם ובאחרים מעשי סדום ומעשים מגונים. כמו כן נאשם האיש שתקף את בנו הקטין וגרם לו לחבלות. חלק מההתעללויות המיניות נערכו כאשר היו קרובי הקטינים במקום ואף התעללויות נוספות, לכאורה, נערכו גם בבית כנסת.

בבית הכנסת, קרי - בחסות האלוהים.

11.02.10

ynet

בעקבות פרעות החרדים לאחר חטיפת גופה של צעירה שמתה באופן מסתורי, הוארך מעצרו של חרדי שהשתתף בפרעות. בעקבות זאת תושבים בשכונת מאה שערים הבעירו פחי אשפה בשכונה ויידו אבנים לעבר אוטובוסים ברחובות שבטי ישראל ויחזקאל.

 

17.02.10

ynet, רשת ynet

הרב אלעזר אבוחצירא נחשד בארה"ב כי הונה יהודים מבורו פארק שבברוקלין ועד לאנגלווד שבניו-ג'רזי בהיקף של מאות אלפי דולרים. לטענת התושבים, הרב מבאר-שבע דרש מהם כסף במהלך ביקוריו השנתיים בקהילות היהודיות האורתודוכסיות באזור, ובתמורה יפעיל כוחות מיוחדים אשר ירפאו את מחלותיהם החשוכות מרפא. בפועל, הוא לא מימש את הבטחותיו. ה-FBI ידרוש הסגרתו לארה"ב.

יהודים יקרים, פראיירים לא מתים. רוצים לראות "כוחות מיוחדים"? פנו לקוסם - לפחות תהנו מהמופע והוא לא יבטיח לכם הבטחות ללא כיסוי.

18.02.10

וואלה!

גבר תושב המרכז הורשע בכך שאנס ותקף פיזית נערה בת 15 במשך ארבע שנים, עד הגיעה לגיל 19, תוך איומים ברצח. כמו כן בשנת 2008 כלא אותה בדירתו. בכל אותה תקופה ניסה לחזק את אמונתה בדת ולשכנעה להתחתן עימו, ובאותו הזמן המשיך לאנוס אותה תדיר.

דת היא כלי שליטה אפקטיבי לשליטה.

19.02.10

ynet

הרב מילטון בלקני, ראש בית הספר בית יעקב שמתגורר בארה"ב, הואשם בעבירות של הונאה, סחיטה והצהרה כוזבת. ניסיון הסחיטה היה כנגד "קרן הגידור". הרב איים שיעביר מידע מפליל על העסקאות שביצעה הקרן לרשויות בארצות-הברית אם לא יעבירו ארבעה מיליון דולר למוסד החינוכי שהוא עומד בראשו.

 

23.02.10

הארץ

מודעות אבל לזכרו של הרב מנחם פרוש נקרעו והושחתו במספר מקומות באזור גאולה ומאה שערים בירושלים. במשפחת פרוש מאשימים במעשה את הקבוצה החרדית הזעירה הידועה בשם "סיקריקים".

 

25.02.10

ynet

תלמיד ישיבה חרדי בן 26 נעצר על כך שנגע באבריה המוצנעים של ילדה בת 11. הוא שחרר אותה לאחר שהבטיחה לו שלא תספר על כך לאיש (הילדה, למרות זאת סיפרה לאמה). תלמיד הישיבה נתפס והובא להערכת מעצרו, שם הביע חרטה.

 


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.01.10

mynet

חברת חיפושי הנפט "גבעות יהש" דיווחה לבורסה כי גילתה לילה לפני כן מצבור נפט באתר קידוח, שממוקם מזרחית לראש העין. התושבים הדתיים רואים בהתפתחות האחרונה אות משמים. תושב השכונות הוותיקות, נפתלי שמחי אמר: "זה כתוצאה מתפילת התימנים. התימנים הם הקהילה הכי מתפללת בין כל קהילות היהודים הלא חרדים. לכן זו הקהילה הכי נערצת על השם, והוא שגרם לכך שימצאו נפט דווקא כאן."

לפי אותו הגיון, הערבים מתפללים הכי טוב לאלוהים שלהם.

04.01.10

mynet

הרב יוסף אלישיב בפסיקה חדשה: ברזלים בשיניים לצורך יישורם פוסלים את השיניים לטבילה במקווה, ולכן נשים לא יכולות ליישר שיניים וגם להיות 'טהורות' כדי לקיים יחסי מין עם בעליהן לאחר זמן המחזור. מקורב לרב אף הסביר שאפילו לכלוך בציפורנים פוסל את ה'טהרה'.

הרב יוסף אלישיב נחשב, להזכירכם, לגדול הדור...

04.01.10

ynet, nrg

גיא כהן, בעלים ועורך של אתר "בחדרי חרדים", מאיים להגיש תביעת נזיקין בסך מיליון ש"ח נגד הרב משה מרדכי קארפ, המוביל מאבק הרבנים נגד האתרים החרדים. גיא כהן לרב משה קארפ: "אם אתה רוצה, קנה ממני את 'בחדרי חרדים' ב-15 מיליון דולר וסגור אותו בעצמך, אחרת - הפסק מייד את המאבק בו." החרדים מצידם מאיימים שיתבעו את האתר על נזקים לשמם הטוב. ביומון "המבשר", בבעלותו של פרוש, רמזו רמז עבה שהאתר המדובר הביא למותם של שלושה אדמו"רים מתחילת השנה המסתיימת כעת.

משטרת המחשבות במיטבה. קראו מה מותר ומה אסור ב-הארץ.

07.01.10

רשת ynet, וואלה!

אברך ברזילאי הטוען כי דיבוק נכנס בו הגיע השבוע לישראל במטרה להוציא את ה"שד". מאות חרדים הגיעו על מנת ליטול חלק בטקס המיוחד, שלמרבה "הפליאה" - כשל. לפני כשבועיים הרב קנייבסקי אישר שאכן מדובר ב"דיבוק" וניסה להוציא את השד באמצעות האינטרנט, כשהתחבר יחד עם רבנים נוספים לסקייפ וניסה דרכה לערוך את הטקס. במהלך הדין והדברים שהוחלפו בין הרבנים ל"שד", עלה כי אותו דיבוק הוא נפש של אדם שחי בימי בית שני. על פי עדויות מהמקום עולה כי היה זה דיבוק "עקשן, שסירב לצאת בקלות". ה"דיבוק" "סיפר" כי לפני כמה מאות שנים הוא רצח משפחה שלמה בארצות הברית ואף שתה את הדם של הילד שהרג, ולכן אין לו מנוחה ואין לו תקנה, והוא אפילו לא יכול להיכנס לגיהינום."

היינו מתפוצצים מצחוק מכמות ההבל והטיפשות, אבל בפועל אנשים מנצלים את אמונות ההבל הללו לבצע פשעים (nrg): תושב הנגב היכה את אשתו כדי להוציא "שד" מגופה לאחר שסירבה לעבור טיפול להוצאת שד שמכשף החדיר לגופה.

21.01.10

nrg

אדם שנסע מעל המהירות המותרת וידוע כעבריין תנועה סדרתי, נקנס ב-100 ש"ח ולא בשלילת רישיון או החרמה מיידית של רכבו, כי הוא עתיד להתחתן בקרוב(!). השופט, איש חובש כיפה, שמע לעורך דינו של העבריין (שכלל לא טרח לבוא לדיון במשפטו) אשר אמר: "מרשי מתחתן בקרוב. על פי ההלכה, נהוג למחול לחתן על המעשים הרעים שלו לפני החתונה." רק לאחר התערבות התובע, הוסיף השופט כי רכבו של העבריין יוחרם אבל רק לאחר ליל הכלולות.

גם איש שקיים יחסי מין עם ילדה בת שלוש לא מקבל עונש לפי ההלכה.

07.02.10

הארץ

ועדת שרים לחקיקה אישרה חוק לפיו ייאסרו ייצור, ייבוא וייצוא פרוות מכל סוג, מלבד ייבוא פרוות המיועדות לצרכי הציבור החרדי, בהם פרווה לייצור כובעי שטריימל. זאת לאחר שהוסכם כי איסור כזה יפגע ברגשותיו של אותו ציבור. השר שמחון, הממונה על חוק צער בעלי חיים, הסביר: "...עורם של בעלי החיים נפשט מהם כשהם עדיין בחיים. אין סיבה שמדינת ישראל תמשיך לחזק תעשייה אכזרית זו. בנושא זה ראוי שנהיה אור לגויים."

מסורת חשוב לשמר גם אם היא כלל לא מסורת אלא לבוש של גויים מארצות הקור. עמירם כהן מדה-מרקר מכנה את החרדים "ראש לשועלים" עקב הסחיטה הפוליטית הזו, ומוסיף כי "לחרדים מגיע התואר ראש לשועלים מסיבות נוספות, מפני שהם תמיד, איכשהו, מצליחים לתמרן אותנו בערמומיות בפקחות ולהשיג לעצמם את מה שלעולם לא ישיגו אחרים". ניתן גם לקרוא את הבלוג הזה (קישור).

23.02.10

ynet

"ועדת הרבנים לענייני תחבורה" פיתחה מחיצה מתקפלת בצורת האות ח' שתפקידה למנוע מחרדי המבקש זאת לצפות בסרטים תוך כדי טיסה. דובר ועדת הרבנים, הרב שמעון שטרן, אמר ל-ynet כי המחיצה האישית מסתירה את שדה הראייה של הנוסע ואינה מפריעה לנוסעים האחרים.

אנו ממליצים על מחיצת מהדרין מן המהדרין בצורת שקית ניילון שחורה שבה יתעטף החרדי למשך כל זמן הטיסה. כמו כן, לפטנט החדש הזה יתווספו פקקים לאזניים.


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

18.01.10

ynet

היועץ המשפטי לממשלה היוצא, מני מזוז, מצטרף לעתירה נגד החלטת מועצת עיריית ירושלים לממן באופן מלא את פעילותם של מוסדות חינוך חרדיים לא-רשמיים, תוך אפלייה ברורה של יתר המגזרים, על רקע ההחלטה על הגדלת התקצוב למוסדות החרדיים. חברת מועצת העיר מטעם מרצ, לורה וורטון (על ההחלטה להעדיף דווקא את מוסדות החינוך החרדיים): "אין שום הסבר, למעט הלחץ הפוליטי והפסול של הסיעות הקשורות אליהם."

 

22.01.10

הארץ

קבוצה של 14 הורים מהמועצה מקומית שלומי הצליחה במלחמתה בכפיה הדתית, בעזרת עו"ד שגיא אגמון, מעמותת 'חופש', כאשר כפו עליהם לרשום את ילדיהם לבית ספר אשר לטענתם הוא ממלכתי-דתי ולא ממלכתי בלבד.

ראש המועצה המקומית גבי נעמן דוחה כל טענה לכפייה. מה שחשוב לדבריו "הוא הבטחת המשך קיומו של בית הספר..." מדוע לבית הספר הזה יש זכות קיום אם ההורים לא רוצים לשלוח אליו את ילדיהם? זאת כפיה דתית מובהקת.

25.01.10

הארץ

מנהלת בית הספר היסודי "בית יעקב" בעמנואל, רבקה שטרן, חוששת שיוצא כנגדה "דין מוסר" אם תשלח מכתבים להורים אשכנזים אשר מונעים מתלמידות אשכנזיות לשוב למוסד כי בוטלה ההפרדה בינם לבין תלמידות ספרדיות.

 

25.01.10

קשת

צוות התחקיר של חדשות ערוץ 2 צילם אלימות כנגד הצוות שבא לבדוק מה מצבן של התלמידות בבית הספר "בית יעקב" בעמנואל, לאחר שהורי התלמידות האשכנזיות הוציאו אותן מלימודים משום שבוטלה ההפרדה הגזעית.

 

21.02.10

הארץ

המדען הראשי החדש של משרד החינוך, ד"ר גבי אביטל אמר: "אם בספרי הלימוד יכתבו באופן מפורש שמוצא האדם מהקוף - ארצה שהתלמידים ייחשפו לדעות אחרות ויתמודדו אתן. יש הרבה אנשים שלא חושבים שתורת האבולוציה היא נכונה." כמו כן תקף את הארגונים הירוקים וטען שהאדם אינו משפיע על כדור הארץ: "כדור הארץ לא הולך להיות מושמד. הקב"ה הבטיח לנו... וההשפעה של האדם היא זניחה."

המדען הראשי מקשיב יותר מידי למחב"תים. האדם לא נוצר מהקוף אלא מאב קדמון משותף. בנוסף קראו את דבריו של יוסי שריד (הארץ).

28.02.10

הארץ

חתני פרס ישראל ופרס נובל שלחו מכתב פתוח לשר החינוך, בו הם קוראים לפיטוריו של המדען הראשי של משרד החינוך, ד"ר גבי אביטל, על רקע התבטאויותיו נגד תיאורית האבולוציה ושינויי האקלים: "כאנשי מדע ואזרחים ישראלים קראנו בדאגה את הדברים המיוחסים לד"ר אביטל בדבר מעמדו הרעוע של הידע המדעי בנושאי האבולוציה והאקולוגיה," כתבו.

 


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

03.01.10

ynet, כלכליסט

הכלכלן ד"ר דן בן דוד מאוניברסיטת ת"א מצהיר כי זו "הזדמנות אחרונה להוריד מהחילונים את הנטל... האוכלוסיה הנזקקת בישראל [חרדים וערבים] גדלה יותר מהר מהאוכלוסייה המממנת אותה וחייבים לשנות את המצב הזה לפני שהיא תהפוך לרוב." התופעות הללו, לדברי בן דוד, התעצמו ב-40 השנים האחרונות, בגלל גידול דמוגרפי באוכלוסיות החלשות: ערבים, חרדים, וחלק מהאוכלוסייה ה"רגילה" הסובלת מבעיות דומות וגם מתרבה במהירות. נתון נוסף שהציג בן דוד היה שיעור הערבים והחרדים מכלל תלמידי ישראל, שעמד ב-1960 על 15% ואילו כיום הוא עומד על 48%. ב-2013, הוא מנבא, הם יהפכו לרוב.

לא צריך להיות נביא.

21.01.10

דה-מרקר, nrg, ynet, הארץ

ארגון ה-OECD קובע שישראל היא המדינה האי-שיוויונית ביותר בארגון. שיעורי עוני גבוהים בקרב החרדים (60%) והערבים (50%) מביאים את הממוצע הישראלי לשיא שלילי. שני מגזרים אלה מתאפיינים בילודה גבוהה, מה שמביא לכך שכיום שליש מהילדים בישראל הם עניים - בהשוואה ל-12% בלבד במדינות ה-OECD. אחת ההמלצות היא להפחית את קצבאות הילדים המשולמות לכל האוכלוסייה, ובמיוחד להפחית קצבאות ילדים למשפחות שאינן יוצאות לעבוד. את הכסף שייחסך יש להפנות להגדלת מס הכנסה שלילי לעובדים עניים, וכן להגדיל את הקצבאות והתמיכה במעונות יום לעובדים עניים בעלי משפחות.

יש לבטל את ההקצבות הללו אצל אנשים שלא יוצאים לעבוד מבחירה. קראו את מאמרה של מירב אורלוזורוב "זנב מדובלל לאריות" ב-דה-מרקר.


כללי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

03.01.10

הארץ

תושבי שכונת "כוכב הצפון" בצפון העיר תל אביב בחרו את הוועד המכהן לכהונה נוספת - ועד אשר לא נחשד בקשרים עם חב"ד. חב"ד, כידוע, מנסה לקבל לדריסת רגל ברמת אביב ולשנות את צביון השכונה.

ההצלחה הזו נרשמה בזכות אחוזי הצבעה גבוהים אשר החליפו את האדישות החילונית.

17.01.10

הארץ

ספי רכלבסקי במאמרו "לא תהיה ישראל" מדבר על האחריות של החילונים למניעת שקיעת מדינת ישראל לבור פונדמנטליסטי: "הציבור הדתי היה הראשון שנבלע בבור. אחריו מגיעה תמיד המדינה כולה. ישראל - שבנתה בתוכה, בחולשת דעתה, מערכת אוטונומית דתית מתחרה, הפועלת בניגוד גמור להבטחת מגילת העצמאות לשוויון אזרחי ... וכך, מקבלים היום רוב תלמידי כיתה א', המוגדרים בישראל כיהודים, חינוך דתי המבהיר להם ש"הגויים" אינם בני אדם, שנשים נחותות, ושהחילונים פגומים."

 

02.02.10

ynet

בפאנל על חינוך ומורשת יהודית בכנס הרצליה אמר האלוף לשעבר שטרן, שהחינוך החילוני בישראל "מצמיח" בורים ביהדות. אריה דרעי אמר כי תנאי הכרחי הוא אמונה משותפת באלוהים שנתן תורה לעמו: "בלי זה אין מה לדבר, כי המשמעות היא שיש כמה סוגים של יהדות."

אפרת שפירא-רוזנברג טוענת שדווקא החינוך החרדי הוא המצמיח בורים ביהדות, כי הם כלל אינם לומדים תנ"ך (ynet). אריאנה מלמד מוסיפה שהחרדים חרדים מהתנ"ך (ynet). לדרעי נאמר, שגם הנוצרים וגם המוסלמים מאמינים ב"בורא עולם" וגם הם משוכנעים שהוא נתן להם את תורתו.


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

10.01.10

nrg, הארץ

תגלית: הפירמידות לא נבנו על ידי עבדים. בהודעה של ראש מועצת העתיקות של מצרים, זאהי חוואס, נאמר כי "קברי עובדים התגלו תחילה ב-1990, אולם הגילוי החדש מוכיח כי מדובר בפועלים שקיבלו שכר ולא בעבדים. הקברים האלה נבנו מחוץ לפירמידה של המלך, והדבר מעיד כי האנשים האלה לא היו עבדים בשום אופן. אם הם היו עבדים, הם לא היו יכולים לבנות את הקברים שלהם מחוץ לזה של המלך."

אין שום עדות במצרים שבני ישראל היו בכלל שם, שלא לומר עבדו שם.

13.01.10

ynet

מחקר שפורסם בגליון החדש של כתב העת Annals of internal medicine, מגלה כי אין די עדויות לכך שברית-מילה מונעת מחלות מין, סרטן פין, דלקות דרכי שתן או איידס. עורך המחקר מוסיף שלעורלה דווקא יש תפקיד במחסום נגד הדבקה. ד"ר גאי מדרן מהמחלקה לכירורגיה בבית החולים קווין אליזבת באוסטרליה אמר: "אלה המבקשים לבצע ברית מילה במחשבה שיש לו יתרונות בריאותיים חייבים לדעת כי אין הסכמה מוחלטת או עדויות ליתרונות הפעולה."

"ברית המילה" לפי האמונה היא ציווי של אלוהים. הניסיון להצדיקה באופן רפואי אינו אלא מכבסת מילים.

08.02.10

נענע10

אמנון לוי ב"שומר מסך" בדק את המיתוסים הקשורים בברית מילה וראיין הורה שלא מל את בנו, ילד שלא מלו אותו, ורופאה המפריכה טענות לטובת 'ברית המילה'. נאמר כי המילה מקטינה אמנם את הסכנה מסרטן הפין, אבל זהו סרטן מאוד נדיר והטיפול בו הוא קל יחסית. המילה איננה מגנה מאיידס וכמות הנדבקים כאן ובאירופה זהה. העורלה עוזרת ומגנה על הפין מזיהומים, למרות המיתוס הרווח שלא כך הדבר.

כריתת העורלה היא אקט דתי (שהועתק מהמצרים הקדמונים), ללא הצדקה רפואית אמיתית. כשם שלא כורתים שדיים לנשים בגלל החשש מסרטן השד, כך אין צורך והצדקה לכרות איברים בריאים אחרים בגוף האדם.

יומן חופש