הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 108: נובמבר-דצמבר 2009

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

שר המשפטים יעקב נאמן רוצה להחליף את החוק במדינת ישראל בחוקי התורה

מותר לייבא לישראל פרוות בעלי חיים שעברו התעללות נוראית, כפי שנחשף בוועדת החינוך בכנסת, בגלל השטריימל

סגן שר הבריאות ליצמן: "החרדים מביאים ילדים והחילונים הולכים לצבא"

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אורן, גידי, דן, דני ח., חני, חנית, ישראלי, מיכאל, ניצן, עידו, עירון, רוני, רונן, תומר, הפורום לשוויון בנטל ועוד חברים טובים

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית - פרעות החרדים נגד אינטל

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

13.11.09

דה-מרקר

מנכ"לית אינטל ישראל מאיימת שחברת אינטל תעזוב את ישראל בגלל ההתנהגות האלימה של החרדים מהעדה החרדית כנגדם: "...אם יהיו מהומות, או אם יהיה עיכוב מתמשך בקו הייצור בירושלים - החברה תיאלץ לסגור אותו, וייתכן גם שתחליט בסופו של דבר לעזוב את ישראל".

 

14.11.09

הארץ

שר התעשייה והמסחר בן-אליעזר בטקס חניכת המפעל החדש של אינטל בירושלים: "מי שנדמה לו שבאלימות יפתור את הבעיה, ומי שנדמה לו שהממשלה תשלים עם האלימות והוונדליזם - טועה".

הממשלה משלימה עם האלימות והוונדליזם, מה מספר החרדים שנעצרו והושלכו לכלא? ליאת רון מגלובס: "איזה כיף. שלוש שעות התפרעות ואף שוטר לא מנסה לעצור אותם. רק אחרי שהוציאו את רוב המרץ, הגיע כוח משטרה שנקט ב"אמצעים לא אלימים" ועזר להם בנימוס לעזוב את המקום. בלי מעצרים, בלי דו"חות על העלבת עובד ציבור. אחר כך עוד נשאר לבחורי הישיבה המסורים כוח למהר ולהגיע להפגנה המי יודע כמה בחניון קרתא, לירוק, לזרוק, ולעשות מה שבראש שלהם, כשאף אחד לא רואה ניידת מבפנים. החרדים ימשיכו לקבל כספים מהמדינה, לצפצף על חוקיה ולא להיענש."

14.11.09

ynet

כ-1,500 מפגינים חרדים הגיעו ביום שבת למפעל "אינטל" בירושלים הפגין נגד עבודה בשבת. מאות חרדים תקפו עיתונאים שהגיעו לסקר את המחאה.

 

15.11.09

וואלה!

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת: "אני מברך על ההידברות בין הצדדים, מגנה את מעשי האלימות ומקווה שהצדדים יגיעו להבנות. אני קורא לכל מנהיגי הציבור בירושלים ובמדינה לפעול להרגעת הרוחות ולהחזרת השקט לירושלים".

כיצד ניתן להגיע להבנות עם אנשים המצדיעים במועל יד? להלן תמונה מהכתבה של עומר מירון.

18.11.09

הארץ

נראה כי חברת אינטל תיכנע לדרישתם האלימה של החרדים ותפסיק להעסיק יהודים ביום השבת. לפי ההסכם החברה תעסיק בשבתות עובדים לא יהודים, וכן יופעלו רק פסי הייצור המיועדים לרכיבים הרגישים ביותר.

כדאי להיזכר במאמר של אורה לב רון המוכיח כי אין דבר כזה לפי ההלכה "גוי של שבת".

19.11.09

ynet, גלובס

העדה החרדית הודיעה כי למרות ההבנות עם "אינטל" הם יחריפו את המאבק נגד המפעל. בשבת הקרובה יפגינו מאות מאנשי העדה בירושלים נגד חילול השבת בבירה, ובראשם יעמוד מנהיג הקהילה, הרב טוביה וייס.

אנו מקווים שאינטל יקבלו שכל ויבינו שאין לדון עם פושעים.

21.11.09

רשת ynet, גלובס, וואלה!

כאלף חרדים הגיעו בשעות הצהריים אל מפעל אינטל, פצחו המפגינים בקריאות "שבס" ותקפו עיתונאים שהיו במקום. חלק השליכו אבנים לעבר העיתונאים וחבטו בהם. כוחות גדולים של המשטרה הקיפו את החרדים ומספר החרדים כינו את השוטרים "רוצחים ונאצים". המפגינים התפזרו מבלי שאיש מהם נעצר.

לא להאמין! אף מתפרע לא נעצר! אז בשבת הבאה, באותו זמן ובאותו המקום? באתר קשת ניתן לראות ראיון שערך עודד בן עמי עם צלם אשר הותקף הפרעות הללו.

23.11.09

mynet

חלק מחברי העדה החרדית פנו לאו"ם במלחמתם נגד המשטרה וטענו כי המשטרה הפרה את זכויותיהם כמפגינים.

רק בישראל יכולה קבוצה שזכויות אדם מהם והלאה לדרוש זכויות להרוס מבנים ולפגוע באחרים.

25.11.09

mynet

פורום הארגונים למען ירושלים החופשית מארגנים מצעד של הציבור הציוני בירושלים במחאה על האלימות וניסיונות הכפייה של העדה החרדית תחת הסיסמה "לוקחים את העיר בהליכה, חילונים ודתיים מחזירים את השפיות לעיר". לטענת המארגנים נמאס להבליג ושתוק. גורם בכיר בעדה החרדית מרוצה מההפגנה: "מבחינתנו זה רק יתרום להבאת הקיטוב בירושלים לתודעת העם, ויגרום לתיירים שמגיעים לירושלים לא להגיע. גם נציגי מרצ בעירייה מודים כי הניצחון לא נקבע רק לפי סגירת המפעלים והחניונים בשבת, ומודים כי הם הפסידו את כל התיירים החילונים, כי אף חילוני מתל אביב שהיה חושב להגיע לטייל עכשיו בירושלים לא יעשה זאת לאור כל הבלגן".

 

26.11.09

ynet

העדה החרדית הודיעה כי ההפגנות כנגד אינטל יעברו לימי חול. עובדיה יוסף, נשיא "ועדת הרבנים למען קדשות השבת" לא חתם עד כה על ההסכם עם אינטל מחשש שהוא ייתפס כפשרן אל מול העדה החרדית.

 

27.12.09

ynet, וואלה!

מאות חרדים הפגינו ויידו אבנים על כוחות משטרה מול מפעל אינטל בירושלים. המפגין יוחנן: "פגיעה בשבת היא פגיעה בציפור הנפש של החרדים. בועטים לציבור החרדי בפרצוף וכואב לו. מצפצפים עלינו, אין לנו זכות להגיד מה כואב לנו...מסתכלים עלינו ואומרים 'פרזיטים, לכו לצבא', אבל יש לנו זכויות אזרח במדינה. לא נותנים לנו להביע את דעתנו".

"פגיעה בשבת היא פגיעה בציפור הנפש של החרדים"? כמו בסרט של היצ'קוק בו הציפורים הללו מאוד אלימות. ובכלל, ממתי מגייסים ציפורים לצבא?

27.12.09

ynet

מנכ"לית ארגון "מבוי סתום" למען נשים מסורבות גט, חברת ארגון "קולך" במכתב אל מנכ"לית אינטל: "איני מכירה אותך אישית.. אך ממה שקראתי ושמעתי בשבילי את מופת של אשת מעשה"..."גם אנחנו כמוך, נלחמים במונופול החרדי החודר למרחבי חיינו הציבוריים והפרטיים תוך שהוא מגובה ע"י השלטון והחוק במדינת ישראל, ובעיקר על ידי אדישותו הערכית של הרחוב הישראלי... כל עוד אנו - חילונים, דתיים ומסורתיים - לא נגדיר לעצמנו את השבת היהודית שלנו ואת צביון הפרהסיה במדינה, הרי שבמו ידינו נמשיך וניתן לקבוצות שוליים מתבדלות לקבוע עבורנו את סדר היום היהודי ונמשיך להיות שבויים של החוצפה ועזות הפנים המתגברת... בריחתם של אזרחים חילוניים טובים מעיר הבירה רק משרתת אותם (בחזונם להפוך לרוב הדמוגרפי בעיר).. הנשים הדתיות המתגוררות בעיר הזו גאים בך, מחזקים אותך בפועלך לנהל חברה כזו המספקת עבודה לאלפי אזרחים במדינת ישראל".

 


כפייה וחקיקה דתית - פרעות החניונים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

28.11.09

ynet, וואלה!

הפגנה חילונית גדולה נערכה בכיכר ציון במחאה על הכפייה החרדית והאלימות החרדית בירושלים. ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ): "אנחנו דורשים שהאלימים, המתפרעים ושורפי הפחים ייעצרו ויועמדו לדין... פעם זה חניון, פעם זו אינטל, פעם מצעד הגאווה, פעם 'האם המרעיבה' - אלו רק תירוצים להפגנות כוח, אלימות וכפייה". גם חובשי כיפה הפגינו: "לא יכול להיות שתהיה קבוצה קטנה שתנסה להכתיב לכולם מה לעשות ולגרום להם לעזוב את העיר. מה שמפריע במאבק באינטל זה שהם גורמים לאנשים נוספים לחלל שבת, כפי שהם עושים בעצמם. האינטרס שלהם הוא לא השבת, אלא חיזוק החרדים בעיר".

"כופים, נמאסתם!"

19.12.09

ynet

עשרות חרדים הפגינו בצומת הרחובות שבטי ישראל והנביאים בירושלים, במחאה על פתיחת החניון בשבת. כמה מהם הציתו פחי אשפה ורגמו ניידת באבנים.

למה לא משליכים אותם לכלא?


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

04.11.09

nrg

ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) הגיש הצעת חוק לפיה בתי חולים ויחייבו להגיש רק אוכל כשר. ההצעה עברה בקריאה טרומית.

בוודאי. זכויות הרי יש רק לדתיים. להתחשב? כמובן, רק בדתיים. "קדושה" ואוו - זו קיימת רק אצל דתיים. החילונים הרי הם חמורו של משיח, שיאכלו קש וימשיכו לממן את הדתיים.

05.11.09

mynet

מורים ותלמידים בתיכון רבין בקריית גת נאלצים להיכנס לבית הספר דרך הכניסה האחורית בגלל קרוונים המשמשים כמוסד לימודי חרדי בשם "סלונים", ולחרדים מפריע לראות נשים בלבוש לא צנוע. התירוץ המשמש את הכפייה הדתית הזו הוא שהכניסה הראשית כבר אינה בטיחותית. המורים מתלוננים: "...זה ניסיון השתלטות שלהם על העיר ואנחנו לא נרשה לזה להתרחש". מזכירת הסתדרות המורים: "אני אישה דתייה, לא זו דרכה של התורה. הם לא ינהלו את מערכת החינוך שלנו. הם הקימו את בית הספר באופן ארעי בעוד שבית ספר רבין היה וימשיך להתקיים שם. לא ניתן שיפגעו בכבוד המורים. זאת רמיסה גסה שלהם".

מה שאמרנו קודם. לחילוני במדינת ישראל אין שום זכויות. הוא חייב לשמש עבד לדתי

09/11/09

ynet

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, לא מסכם שהקיצוץ בתקציב לטובת הביטחון יפגע בכספים המועברים לישיבות.

בסופו של דבר, נושא הקיצוץ בישיבות כלל לא הובא ולעדת הכספים (דה-מרקר).

14.11.09

News1

"רוצים "קווי מהדרין"? שלמו יותר": "חרדי המעוניין להחמיר צריך לשלם יותר. אם על לולב ארוך, על אתרוג מהודר, על מצה שמורה, על נרות שמן בחנוכה ועל הכשר הבד"ץ למזון הוא מוכן לשלם יותר, אין סיבה שישלם פחות על נסיעה בקו מהדרין. יש לייקר את המחיר כדי להתאימו לנוסע המהדר - התקני תשלום בדלת אחורית, שלט מהדרין, עצירה מרובת תחנות בנקודות איסוף של ריכוזי אוכלוסייה חרדית, הצבת מפקחים שיוודאו הפרדה בין גברים לנשים וכיו"ב."

זו בדיוק התשובה לכפייה ולסחטנות הדתית: אתם רוצים כשרות? שלמו אתם עבורה. אתם רוצים מהדרין? שלמו אתם עבורה. אתם רוצים רבנות? שלמו אתם עבורה. אנחנו לא רוצים את כל אלה, ולא נשלם עבורם אגורה. בשבוע שעבר התראיין שר הדתות יעקב מרגי מש"ס למתי וגנר בג'רוסלם פוסט ושם קבע כי "אם הרפורמים והקונסרבטיבים רוצים לבנות בתי כנסת ומקוואות- שיעשו זאת בכסף שלהם. ממשרד הדתות לא יקבלו אגורה."

18.11.09

קשת

מתפללת השייכת לתנועת "נשות הכותל" שהתעטפה בטלית והחזיקה בספר תורה ברחבה העליונה של הכותל המערבי עוכבה לחקירה. הרב שמואל רבינוביץ: "הם מתעלמים מהיותה של רחבת הכותל המערבי מקום עדין ומורכב, המחייב ענווה ואורך רוח על מנת לאפשר לכל איש ואשה למצוא בה את מקומם... הוא (הכותל) שייך לכולם- חילוני ודתי".

הכותל שייך לכולם רק אם יהיו צייתניים וכנועים לגחמות אורתודוקסיות מיושנות. האישה שעוכבה לחקירה מגיבה (nrg) לנושא: "אני מתפללת שם עם טלית על פי מצוות השם ולא ייתכן שזה ייחשב מעשה פלילי. מכפישים אותנו ללא סיבה... גם אני דתייה לא פחות מאחרים וגם אני מאמינה בשם, למרות שאני בטוחה שהוא היה מעדיף אם קיומי היה מוחבא בחדרי חדרים".

19.11.09

mynet

תושבי רחוב הר סיני ברעננה הוטרדו לפני כניסת השבת ע"י אברכים צעירים שאחזו במגה-פון, והכריזו על כניסת השבת. התושבים מדווחים עוד כי מעבר לצעקות על שעת כניסת השבת ויציאתה, הם נאלצו להאזין לשירים חסידיים ואמירות שונות הקשורות לשמירת השבת. הנושא הועבר לטיפולה של משטרת כפר סבא.

 

22.11.09

וואלה!, ynet

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הצעת חוק ממשלתית שנועדה להיאבק בהשתמטות של נשים מגיוס לצה"ל מטעמים דתיים. לפי הצעת החוק, יוקם מנגנון שיעקוב אחר בנות שיצהירו על אורח חיים דתי ושוחררו בשל כך משירות חובה בצה"ל. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן איים כי אם הצעת החוק תאושר הדבר יוביל למשבר קואליציוני.

 

22.11.09

קשת

נציגי העדה החרדית פנו לעיריית תל אביב וביקשו מהם להסיר את שלט פרסום המראה דוגמנית בחזייה ותחתונים "בוניטה דה מס" שפרסמה את התמונות: "הנושא נמצא בטיפול ובשעות הקרובות יוחלט האם להסיר את השלט לחלוטין, או להחליפו בשלט צנוע יותר".

עצם השימוש במונח "צנוע יותר" משחק לידיהם של הדתיים-החרדיים. אין להן מונופול על צניעות, כשם שאין להם מונופול על שום דבר בחיינו

22.11.09

וואלה!

ד"ר אידלמן, יו"ר הסתדרות הרופאים הגיב לדברי סגן השר ליצמן שטען כי הוא מתנגד להכרה במוות בטרם הלב מפסיק לפעום וביקש להאריך את חייה של פעוטה שנקבע לה מוות מוחי: "נדהמנו לנוכח התבטאותך והשתלחותך כנגד רופאי בית החולים שניידר, שכל "חטאם" היה כי פעלו בהתאם להוראות חוק מוות מוחי נשימתי. הרופאים פעלו במקצועיות רפואית ואתית, ביושרה ובמסגרת הוראות החוק ולא היה כל מקום להתערבותך.... לא נוכל להשלים עם כך ששיקולים זרים ישפיעו על החלטות רפואיות המתקבלות על פי אמות מידה מקצועיות ואתיות ואינן מושפעות, ואסור שתהיינה מושפעות, ממהלכים פוליטיים. התערבותך הבוטה בהליכים רפואיים מהווה סכנה קיומית לבריאות הציבור והנה בעלת השלכות הרסניות על מערכת הבריאות. אנו נעשה ככל שביכולתנו למנוע זאת".

ליצמן לא חסך שבטו וענה ליו"ר הסתדרות הרופאים (וואלה!): "אני שמח על כך שאתה קובע עם כניסתך לתפקיד כעמדה חד משמעית כי 'לא נוכל להשלים עם כך ששיקולים זרים ישפיעו על החלטות רפואיות', וגם סגן השר חושב כמותך! ולכן בכל הקשור להסתדרות הרפואית, ולשיקולים הזרים שלה בניסיון לשמר את מעמדה מול טובת הציבור ננהג אף אנחנו כך שנחשוב יחד עם משרד האוצר כי יש להסיר את השיקולים הזרים הללו בגאון וללא חת. אם במקרה עוד לא הצלחת ללמוד עליהם בגלל חוסר ניסיונך, אתה מוזמן ללמוד עליהם כמו על עוד כמה מעובדות החיים... הניסיונות שלך לסתום פיות הן הן הסכנה לבריאות הציבור". כמה שנים ליצמן למד רפואה? באתר דעת אמת הקימו מדור במיוחד לרפואת חז"ל (דעת אמת).

24.11.09

ynet

מסורת ה'שטריימל' נגד צער בעלי חיים. ח"כ רונית תירוש מ'קדימה' הציעה בהצעת חוק לאסור ייבוא גורף של פרוות העשויות משיער של בעלי-חיים המגיעים מארצות מזרח אסיה, ולהטיל עונש של שנת מאסר על כל העובר על האיסור בחוק. התנגדות הח"כים החרדים מנעה את ההצבעה בוועדה. החרדים מתנגדים כי הדבר עלול למנוע את מכירתה בישראל של מגבעת החסידים המסורתית (שטריימל).

ההתנגדות לייבוא פרוות לארץ נובעת מעדויות מצולמות קשות מאוד בהם מצולמים בעלי חיים שעורם הופשט כאשר היו, למרבה הזוועה, עדיין חיים! ניתן להניח כי החרדים המתנגדים יודעים על עדויות אלה.

25.11.09

ynet

לחץ ציבורי על רב הכותל משפיע. השלט הקובע כי "מפאת קדושת המקום יש להקפיד על הפרדה מוחלטת בין גברים לנשים", שהוצב לפני כמה שבועות ברחבה העליונה, הוסר. כמו כן יוחזרו דגלי ישראל. בתנועת הצעירים כבר מסמנים את היעדים הבאים: הפסקת עבודתן של "סדרניות הצניעות", החזרת טקסי ההתאזרחות והעלייה לארץ של הסוכנות היהודית, הסרת המחיצות ברחבה העליונה והנמכת אלה שבינה לבין התחתונה, וכן ביטול השבילים הנפרדים לגברים ולנשים ברחבה העליונה.

רב הכותל רבינוביץ' אומנם מכחיש את הטענות ורוצה שנאמין שהכותל שייך לכולם אבל נשאלת השאלה מה היה קורה אילו, גורמים חילוניים, רפורמיים וקונסרבטיביים היו מצטרף לקביעת החוקים בכותל ומונע את המונופול האורתודוקסי שניתן לאותו רב.

26.11.09

ynet

נציגי "יהדות התורה" במועצת העיר ירושלים כפו על עיריית ירושלים להסיר פרסום של בפסטיבל "חמשושליים" שנערך בשבת בתואנה "זו פירצה חמורה בחומות קדושת השבת".

 

26.11.09

mynet

הסייף יובל פרייליך מאיים לעתור לבג"צ מפני שאליפות סיוף ארצית תתקיים בשבת ולטענתו זה מונע ממנו להשתתף בתחרות.

מי מונע מיובל להשתתף בתחרות? האם מישהו חוסם אותו? מה יעשה יובל הסייף כאשר בתחרות בין לאומית הוא יידרש להתחרות בשבת? שישאל את המתאגרף האולימפי החרדי, דמיטרי סליטה (וואלה!).

02.12.09

ynet

לוחם המשרת בחטיבת כפיר וחבריו לנשק גילו בשבת שחתול אכל את אוכל החיילים, ולכן בישל לחבריו אוכל. עובד מטבח שראה את החייל מבשל בשבת התלונן על כך והחייל נשפט ל-20 יום בכלא.

לפי ההלכה: עכבר שנפל לשיכר או לחומץ - משערין אותו בשישים, שאנו חוששין שמא טעמו בשיכר ובחומץ משביח. אבל אם נפל ליין או לשמן או לדבש - מותר, ואפילו נתן טעם: מפני שטעמו פוגם - שכל אלו צריכין להיותן מבושמין, וזה מסריחן ומפסיד טעמן. (הלכות מאכלות אסורות פרק טו פסוק כו).

03.12.09

mynet

קבוצה בשם ה-'שדולה לערכים יהודים' מאיימת שאם בתי מלון יציבו עץ אשוח לקראת חג המולד הם יאבדו את הכשרות וגם הם יקראו להחרים את המלונות. ברבנות ירושלים פועלים מידי שנה לוודא שאף מסעדה או בית מלון הזוכה לכשרות מהמועצה הדתית בירושלים לא יציבו בעסקיהן סממנים נוצריים. הדבר נעשה מדי שנה בהסכמה, אולם עסקים שלא עומדים בכך יכולים למצוא את תעודת הכשרות שלהם מוסרת מבית העסק.

ראו כיצד הנוצרים תופסים את היהדות. מצד אחד, בכבוד רב נענע 10, ומצד שני, התפרסם כי כומר השחית חנוכייה (הארץ). למי מהם אנו רוצים לדמות?

03.12.09

mynet

חבר מועצת העיר ת"א, החרדי נפתלי לוברט, פנה למנכ"ל העירייה בדרישה כי כל שלט היוצא מחברות הפרסום יקבל תחילה אישור של דובר העירייה: "זה עניין חמור מאוד שמהווה ניצול ציני של החוק ופגיעה ברגשות התושבים. אין פה עניין של חרדים אלא גם בפגיעה בכבוד האישה".

"תנא: אישה חמת מלא צואה ופיה מלא דם, והכול רצין אחריה" (שבת קנ"ב/ד'). יופי של כבוד לאישה. צנזרו את זה קודם.

03.12.09

וואלה!

סגן שר הבריאות ליצמן מאיים על מד"א על רקע מחלוקת בין התנהלות מד"א במישור ההלכתי וביחס לארגונים חרדיים: "אנקוט בצעדים דרסטיים כלפי מד"א". הסכסוך נובע מכך שבעלי תפקידים במד"א מחליטים מהו פיקוח נפש וכן שבאמבולנסים יש נשים וגברים ביחד.

ליצמן? סגן שר הבריאות? האומנם? מה בריא במעשיו?

08.12.09

וואלה!

שר המשפטים יעקב נאמן רוצה להחליף את החוק במדינת ישראל בחוקי התורה. "צעד אחר צעד ננחיל לאזרחי ישראל את חוקי התורה ונהפוך את ההלכה למשפט המחייב במדינה"... "להחזיר עטרה ליושנה שמשפט התורה יהיה המשפט המחייב במדינת ישראל, היא באמת הדרך הראויה להנחיל לנו את משפט התורה בצעדים. צעד אחר צעד. יש להחזיר למדינת ישראל את מורשת האבות, את דברי התורה הראשונים והאחרונים בהם יש פתרון מלא לכל השאלות שאנו עוסקים בהם".

ירון ידען (08.12.09): כמי שמכיר את "המשפט העברי" [ניסוח מודרני ומטשטש למילה "הלכה"] שר המשפטים מעוניין להחזיר את הקידמה אחורנית, להשיב אותנו לימי החושך, חוסר הסובלנות והפלורליזם. בספרי "הדת קמה על יוצריה" ביארתי את יחס ההלכה לזר, לאישה ולבעלי חיים. הבסיס ההלכתי מושתת על עקרונות שבטיים ברברים: העם היהודי הוא העם הנבחר - לא סתם נבחר אלא נבחר בידי האלוהים, כל היתר משרתיו. החברה הישראלית נמצאת בפרשת דרכים מדאיגה. ובידכם לתת לקול השפוי להישמע.

09.12.09

וואלה!

הרב עמאר מפציר בח"כים למנוע מבג"ץ להכריח את רבנות במועצה גן יבנה ובעיר אשדוד להשיב את תעודת הכשרות שנשללה מבעלת מאפייה בעיר בתואנה שמדובר ביהודייה מהזרם המשיחי ה"מקיימת פעילות מיסיונרית בחנותה". בג"ץ הסביר כי חוק הכשרות אינו כפוף להלכה כי הוא חוק חילוני. עמאר השיב: "לאור האמור, ולאחר שהגענו למצב כה חמור, לא נותרה ברירה אלא להיקהל ולעמוד על נפשנו, להכין הצעת חוק ראויה, שתוכל לתת מענה נכון למצב הכשרות, שלא תיהפך לחוכא ואיטלולא. ויפה שעה אחת קודם".

ממתי חוקי הכשרות הם חוקים חילוניים? הם חוקים דתיים מובהקים!

10.12.09

וואלה!

יו"ר ועדת הכספים גפני (יהדות התורה) מודיע שהוא מעוניין בחות דעת של רבנים בנושאים הכספיים שעולים על שולחנו. גפני בכינוס בנושא דיני ממונות שנערך ביום שני בירושלים: "אני קורא לרבנים העוסקים בדיני ממונות להגיש לי חוות דעת, בדומה לחוות דעת של מומחים ושל נציגי אקדמיה המוגשות לוועדה".

 

14.12.09

הארץ

נירה וירון אימצו תינוק נטוש בן 11 חודשים שאינו יהודי מבלארוס וקראו לו יאיר. כשחזרו לארץ פנו לרב יוסף אביאור, שהוא בעל הסמכות היחיד לגייר ילדים, שגייר אותו תוך כפיה על ההורים החדשים לשמור 'מצוות'. בפעם השניה שאימצו ילד מבלארוס, פנו שוב אל הרב יוסף אביאור אך הפעם הוא כפה על ההורים לשלוח את יאיר שכבר גויר לבית ספר דתי, שאם לא יעשו כן, הוא איים שלא לגייר את התינוק החדש.

זוהי פשוט סחיטה. חבל שההורים מוכנים להיסחט.

16.12.09

ynet

ועדת החינוך בכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעתה של ח"כ תירוש לאסור ייבוא, ייצור ושיווק מוצרים המכילים פרווה של כלבים וחתולים. ההצעה תכלול גם הגבלה על כל מוצרי הפרווה. בלחץ חרדי החוק לא יחול על פרוות המיובאות למטרות ייצור כובעי לבד ושטריימלאך. יו"ר הועדה, ח"כ אורלב הסביר כי "גם התורה חושבת שיש קודם לדאוג לבעלי החיים ורק אחר כך לבני האדם. עם זאת יש בקרב חוגים שונים מסורות לפיהן יש בלבושם פריטי פרוות ואין בכוונתי לפגוע במסורת אבות. פרוות אלה אינן עשויות מכלבים וחתולים ועל כן בשלב זה נאסור שימוש רק בפרוות כלבים וחתולים". ח"כ מנחם מוזס (מסיעת התורה): "כל זמן שאנחנו חברים בקואליציה, ואני חבר בועדת החינוך, לא ניתן לחוקק חוקים העשויים לפגוע ברגשות הציבור החרדי".

"התורה חושבת שיש קודם לדאוג לבעלי החיים ורק אחר כך לבני האדם." אמר אורלב וסתר את עצמו.

17.12.09

ynet,‏ nrg

חמש צעירות חרדיות עתרו לבג"ץ, לאחר שבית הספר לאחיות "לניאדו" בנתניה דחה את בקשתן ללמוד שם סיעוד. החרדיות דורשות שבג"ץ יורה לקבלן ללימודים למרות שהיו יכולות להתקבל למוסדות אחרים עם ציוני הבגרות שלהן, אך בחרו במוסד בנתניה, בשל העובדה שהוא המקום היחיד שמכשיר חרדיות. במוסדות אחרים, כך הן חוששות, חופש הדת שלהן עלול להיפגע.

בתביעתן מודות אותן חרדיות, שיש במוסד מקום יעודי לחרדיות. אנו תקווה שבג"ץ ישים אותן במקומן הראוי והמוסד הלימודי הזה יחדל להעניק לחרדיות "יחס מיוחד" בשל כפיות הטובה שהופגנה כאן והניצול הציני שישנו בתביעה.

19.12.09

קשת

עשרות תושבי ניו יורק מארגנים מחאה כנגד הסרת שביל האופניים בשכונת ברוקלין, שבה מתגוררים תושבים יהודים אדוקים. לטענתם, החרדים בשכונה התלוננו שנשים נוסעות בדרך הזו בלבוש לא צנוע.

חרדים בברוקלין, שלטו על יצריכם המיניים.

21.12.09

דה-מרקר

רבנים בציבור החרדי נאבקים נגד מפעילי אתרי אינטרנט חרדיים. במכתב רשמי עליו חתמו כמעט כל הרבנים החרדיים (למעט עובדיה יוסף, שלו יש אתר אינטרנט), נרשם: "והנה באחרונה הגדילו לעשות תחנות (אתרי) אינטרנט שמוציאות לחוץ כל מיני חדשות ורכילויות והוצאת שם רע על הציבור החרדי ומפיצים לשון הרע ורכילות, שקרים וטומאה נוראה של תועבות...". הרבנים פוחדים גם בגלל סיקור פרשיות כגון פרשת בניזרי, האם המרעיבה ופרשת אליאור חן.

קשה, קשה לחיות בגטו מחשבתי.

22.12.09

הארץ

סגן שר הבריאות, ליצמן הודיע כי בכוונתו ליזום הפרדה מגדרית בבתי החולים הפסיכיאטריים כדי להקל על אנשי העדה החרדית המבקשים להתאשפז. הסגל המקצועי מתנגד למהלך וטוען שלא רק שעירוב בין המינים הוא גורם ממתן אלא גם אם ישנה הפרדה, הדבר אינו מבטיח פעילות מינית כלשהי.

לא הבריאות חשובה לסגן שר הבריאות, אלא טובתם של החרדים. יש להחליף את הגדרת תפקידו "השר לטובת ענייניהם של החרדים".

22.12.09

ynet,‏ nrg

בש"ס מנסים לתקן את החוק האוסר על מכירת חמץ בפומבי בהליך מהיר עוד לפני הפסח הקרוב. יו"ר ש"ס אלי ישי: "פרשנות בית המשפט הולידה מצב בו בחסות החוק הוצג חמץ ונרמס ברגל גסה אחד מסמלי העם היהודי שנשמר על ידי רוב מכריע של עם ישראל". עתניאל שנלר מ'קדימה' תומך בחוק: "אווירת פסח היא של כל הציבור, לא רק של הדתיים. אדם שרוצה לאכול חמץ בפסח זו זכותו המלאה ואיש לא יתערב בזה".

עתניאל שנלר אומר ש"אדם שרוצה לאכול חמץ בפסח זו זכותו המלאה ואיש לא יתערב בזה". נראה כמה זמן זה יחזיק.

23.12.09

mynet

תושבי שכונת מגדיאל בהוד השרון מתלוננים על באי בית כנסת שבאיזור שהם גורמים רעש לא סביר. חבר המועצה כוכבי כתב לראש העיר: "במשך שנים ידעו התושבים לכבד את נוכחות בית הכנסת, נמנעו מפתיחת עסקים בשבת ובחגים ומרבית המקומיים אף נוסעים בכבישים צדדיים כדי לא להפריע בזמני תפילה. בחודש האחרון החלה הפעלה רועשת של מערכת שמע המשדרת בדציבלים גבוהים שירים ומסרים אחרים מבלי להתחשב בתושבי השכונה ובעובדה שמרבית התושבים מנצלים את יום שישי למנוחה".

מי מונע מתושבי שכונת מגדיאל להפעיל מוסיקת פופ רועשת ושירי ארץ ישראל היפה בדציבלים גבוהים ליד בית הכנסת בשבת?

23.12.09

ynet

"לפי הפוסקים, אם מתגייר לא שינה את אורח חייו, ניתן להסיק מכך שלמרות הצהרתו לא קיבל על עצמו עול המצוות - ולפיכך הגיור בטל או שהוא בחזקת ספק" = תמצית דבריו של עו"ד הרב שמעון יעקובי לפרקליטות המדינה בתגובה לעתירה נגד ביטולי גיורים על ידי הדיין הרב אברהם שרמן. הסיבה לכך נובעת מדעת ההלכה, שאדם ששיקר לבית הדין הרבני ואומר שהוא מוכן לקבל "עול מצוות", אינו ראוי לקבל הכרה בגיור שהושג במרמה, לדבריהם.

בספר קדושה הלכות איסורי ביאה פרק יג: (ד) גר שלא בדקו אחריו, או שלא הודיעוהו המצוות ועונשן, ומל וטבל בפני שלושה הדיוטות - הרי זה גר: ואפילו נודע שבשביל דבר הוא מתגייר - הואיל ומל וטבל, יצא מכלל הגויים; וחוששין לו, עד שיתבאר צדקותו. אפילו חזר ועבד עבודה זרה - הרי הוא כישראל משומד, שקידושיו קידושין; ומצוה להחזיר אבידתו, מאחר שטבל נעשה כישראל. ולפיכך קיים שמשון ושלמה נשותיהן, ואף על פי שנגלה סודן.

23.12.09

ynet

בדיון על סובסידיה של ממשלת ישראל עבור רכבת ישראל אמר ח"כ גפני (יהדות התורה) אם הרכבת תופעל בשבת "נאבד את הצביון היהודי של המדינה ועובדים שומרי מסורת לא יוכלו לעבוד ברכבת". ח"כ אורון (מרצ) השיב "תחפש תירוץ יותר טוב. רכבת בשבת תפחית את מספר כלי הרכב על הכביש ואת מספר התאונות, ויהיו פחות מחללי שבת".

 

23.12.09

ynet

כתבה על עסקי הכשרות במדינת ישראל ומחוצה לה חושפת את הכספים והעסקים שמאחורי התוויות המסולסלות של הכשרות.

ראו מה כשר לפי ההלכה, ספר קדושה, הלכות מאכלות אסורות, פרק ד, פסוק כג: קיבת הנבילה, וקיבת הטמאה - מותרת (לאכילה), מפני שהיא כשאר טינופות שבגוף; ולפיכך מותר להעמיד בקיבת שחיטת הנוכרי, ובקיבת בהמה וחיה טמאה. אבל עור הקיבה - הרי הוא כשאר המעיים, ואסור. עור הבא כנגד פניו של חמור, מותר באכילה - מפני שהוא כמו הפרש (=צואה) ומי רגליים (=שתן), שהן מותרין.

27.12.09

mynet

החרדים בטבריה דורשים מחברת התחבורה הציבורית 'ויאולייה טרנספורטיישן' 'קו מהדרין' מטעמי צניעות, בו תתקיים הפרדה בין גברים לנשים באוטובוסים. הרב אשר עידן: "קו המהדרין לציבור החרדי בטבריה יגרום להתחזקות רוחנית ולשמירה על הצניעות בין המינים"... "ברגע שיושבים גברים ונשים יחד, מתקיימת פריצות בטוהר הצניעות"

לפי ההלכה, לנשים אסור לצאת מפתח הבית למעט פעמים בחודש, עדיף שהנשים ישארו בבית ולא יגרמו לפריצות נוראה וכך לא צריך בכלל קווי מהדרין כי כל הנוסעים היו גברים זכים ותמימים ללא מחשבות זימה.

27.12.09

ynet

מפגינים הפעילים מתנועת "ירושלמים", הקרן החדשה לישראל ומרצ, הקימו "משמרת צניעות" פיקטיבית סמוך לבית המשפט העליון ובידיהם שלטים המכוונים את הולכי הרגל אל המדרכה המיועדת להם בהתאם למינם במחאה נגד הפעלת "קוי המהדרין" בתחבורה הציבורית בבירה.

כל הכבוד למפגינים.

28.12.09

mynet

תושבי קריית יובל בירושלים זועמים על עיריית ירושלים ובראשה ניר ברקת על כך שלאחר שמימשה העירייה סוף סוף את הבטחתה והסירה את עמודי העירוב הפירטיים שהוצבו בשכונתם השיבה אותם למקומם כעבור יומיים.

ניר, בוש והיכלם.

30.12.09

ynet

מליאת הכנסת דחתה הצעת חוק שנועדה לצמצם את תופעת ההשתמטות של בנות מגיוס לצה"ל, תחת הכרזת-שווא על היותן דתיות. לפי ההצעה, נערות המבקשות פטור משירות צבאי על פי הצהרתן, יהיו חייבות לצרף הצהרה כי למדו במשך שנתיים לפחות במוסד חינוכי בעל צביון דתי ב-3 השנים שקדמו להגשת התצהיר.

מליאת הכנסת תומכת בהשתמטות מפחד חברי הכנסת החרדיים.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

04.11.09

ynet

מניין הסגנים בעיריית ירושלים הועלה מששה לשמונה באישור הכנסת. השרים יבואו מש"ס ומיהדות התורה ועלותם יותר ממיליון שקל בשנה.

עלות כל סגן שר היא מיליון ש"ח בשנה, ויש לנו כנראה הרבה מאד עודפים של מיליוני שקלים.

05.11.09

mynet

דיירי רחוב מקדונלד בנתניה, שלחמו והפגינו לפני כשלוש שנים, כנגד פתיחת בית ספר הדתי "שובו" גילו שהוקמה במקום ישיבה של חב"ד. "הרחוב שלנו בן עשרות השנים, חילוני", טענו, "ואין לנו רצון לשנות את אופיו".

 

16.11.09

local, קשת

ראש עיריית הרצליה יעל גרמן מתנגדת להצהרת חברה קדישא השבוע לפיה אזל כל מלאי הקברים הבודדים וזאת לאחר שבשנים האחרונות שבילים ודרכים הוסבו לקברים. לטענתה, הו תכסיס הנועד להוציא כסף רב מקוני חלקות הקבר ולהעשיר את החברה קדישא. עוד מספרת יעל גרמן על ניסיון השתלטות של חברה קדישא על שטח שנועד לקבורה של העירייה. ''הגיע הזמן שחברה קדישא יבינו שאין להם מונופול על הקבורה''.

מתים רק מתרבים, השטח של ישראל, לא. חברת קדישא ניסתה להשתלט על השטח ע"י עתירה לבג"צ, אבל בג"ץ החליט שלא להתערב (ynet).

22.11.09

mynet

דיירי שדרות חן ברחובות גילו שבמבנה שישתרע על 750 מ"ר עומד להיבנות כולל ומקווה טהרה. התושבים הכועסים: "הם בונים כאן מגה-מקווה, קאונטרי קלאב לחרדים, ספא משוכלל. אנחנו מרגישים נבגדים ומרומים על ידי העירייה, השכונה חילונית ברובה ומבנה ציבור אמור לשרת את תושבי האזור ולא אנשים ממקומות אחרים".

 

23.11.09

גלובס

תשעה מחברי מועצת העיר בית-שמש עתרו לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים נגד שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, ראש העיר משה אבוטבול ומנהל מקרקעי ישראל, בדרישה לביטול המכרזים לבנייה בעיר, כי הם מיועדים לציבור החרדי בלבד.

 

26.11.09

mynet

בכפר וורדים נלחמים בהתחרדות. ד"ר אריה ברן מונה כמשגיח על בית כנסת בו נמצאו קלטות של מטיפים ל"החזרה בתשובה". נאסר על המתפללים החרדיים מחב"ד לנהל הטפה דתית בבית הכנסת. "לא יתלו על קירות בית הכנסת תמונות ומודעות שמטרתן אינה תפילה או לימודי יהדות ולא יחולק בבית הכנסת חומר פרסומי הקשור בעניינים שאינם תפילות או לימודי יהדות".

 

30.11.09

mynet

תושבי ארנונה החדשה מתכוונים לפנות לבג"ץ עקב תכנית של העירייה לבנות מקווה בשכונתם. "קיים מקווה במרחק 300 מטר בשכונת ארמון הנציב. אין לנו גן משחקים לילדים ואין מוסדות חינוך, אז מה פתאום העירייה משקיעה במקווה? זה בזבוז כספי ציבור".

 

30.11.09

mynet

תושבי בניין ברחוב גורדון ברעננה התלוננו שבבניין הוקם כולל פיראטי. חברת המועצה סלוצקי כתבה לראש העירייה: "ערכנו סיור במקום בשעת לילה מאוחרת ונוכחנו לשמוע קולות רמים שבקעו מהמבנה מקבוצה לא קטנה של נערים. במקום פועל "כולל פיראטי". נוסף על כך, בביקור חוזר, ראינו קבוצת נערים שהגיעו מרחוב אחוזה בעיר, מתהלכים באמצע הרחוב מצוידים בבקבוקי אלכוהול ונכנסים למקום".

 

02.12.09

הארץ

אבירמה גולן במאמרה "משיח בשכונה" על נושא ההשתלטות של חב"ד על רמת אביב: "באלבום התמונות שהישיבה מציגה מככבים אנשי עסקים ב"שיעור השבועי". איך זה שמכל האפשרויות ללימוד יהדות רק קבלה משיחית-פנאטית מדברת אליהם? מדוע מתן וילנאי, זאב ביילסקי, אפרים הלוי ורבים אחרים מחבקים, באירועים שונים, את סוחרי הגאולה המטיפים לגזענות, לשנאת "גויים" ולהזיה משיחית ומצפצפים על כל עיקרון ממלכתי? זוהי מלחמה על מהות החברה הישראלית. האשמים בנסיגת ההומניזם, התרבות וההשכלה מפני הבערות ועבודת האלילים הם אנשי הציבור המתחנפים, הבוגדים בערכי עצמם ומשאירים ילדים לבדם במערכה".

 

02.12.09

mynet

כשבע שנים פועל בצורה פירטית וללא אישורים בית כנסת ספרדי במרכז גינה ציבורית שהקימה העירייה בשכונת נאות בראשון לציון. אחד התושבים פנה אל מבקר המדינה שהשיב כי תלונת התושב מוצדקת ואף העביר ביקורת עם התנהלות העירייה בנושא.

שבע שנים של מבנה בלתי חוקי ואו-טו-טו יש אישורים. האם אתם מבינים את הקומבינה?

02.12.09

mynet

בשכונת אבני חן (קייזר) במודיעין, דתיים נכנסו לגן ילדים על מנת להתפלל בשבת והפריעו את מנוחת התושבים במקום. ענת, תושבת שגרה סמוך לאשכול גני הילדים: "עשו לנו מחטף. הקימו בית כנסת מתחת לבתים שלנו ולא יידעו אותנו. במהלך כל השבת הגיעו למקום משפחות שלמות, עם עגלות וילדים. בבוקר קיימו תפילת ילדים מתחת לחלונות שלנו, על השביל. היה פה רעש בלתי סביר שנמשך כמה שעות, בערב ובבוקר. לכל אחד יש את השבת שלו ובשבת שלנו אנחנו מבקשים שקט. גם לנו מגיעה מנוחה".

שבת שלום? מעתה אמור שבת מלחמה.

04.12.09

ידיעות חולון ובת ים

תושבי שכונת אילון בחולון מתנגדים לבניית בית כנסת שאולי יכלול גם מקווה. תושב השכונה מספר שכבר לפני מספר שנים יוזמה זו עלתה אך גוועה. כעת, בגלל תרומה אנונימית, הכוונה להקים בית כנסת שבה ועולה. כמו כן מלין התושב שהובטח לתושבים שיוקם במקום גן ילדים ומעון יום.

להלן כתבה מ-2007 המדברת על הנושא: הארץ.

06.12.09

mynet

חרדים מגיעים לשוק מחנה יהודה בירושלים ומטרידים את הסוחרים והקונים כשהם צועקים ומרעישים בכדי שהסוחרים יסיימו את המסחר לפני כניסת השבת. אחד הסוחרים החילונים: "לפעמים הם מגיעים עם שופרות ומתחילים לתקוע, וזה ממש לא נעים. הצעקות שלהם מכניסות את הקונים ללחץ. באיזו זכות הם עושים את זה?". חיים מילר, יו"ר התנועה למען תושבי ירושלים, בתגובה: "זו פרובוקציה זולה של החילוניים. לא יעזור לכם, בסופו של דבר ירושלים תהיה חרדית".

 

08.12.09

דה-מרקר

שר הבינוי והשיכון אטיאס פועל להכשרת קרקעות לבניה עבור המגזר החרדי אבל לא לגבי המגזר החילוני.

 

08.12.09

ynet

המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה כי עיר חרדית תוקם בחריש שבוואדי ערה ותאכלס 50 אלף תושבים.

 

16.12.09

mynet

התושבים החילוניים והדתיים ברחוב האורים בשכונת כפר גנים בפתח תקווה מתכוונים להלחם בניסיון מחטף של העירייה המנסה להקצות שטח של 750 מטרים רבועים להקמת מרכז קהילתי בן שלוש קומות עבור עמותה חרדית.

 

17.12.09

אונו-נט

תנועת חב"ד בקריית אונו חילקה לילדי גן ילדים במהלך קייטנה של חג החנוכה חומר תעמולה מיסיונרי ללא ידיעת ההורים או אישורם.

 

17.12.09

nrg

עסקנים ובכירים בציבור החרדי מנהלים מבצע סודי שמטרתו לרכוש מאוד דירות באזורים חילונים ולאכלס אותם בחרדים. עשרות אנשי שטח שאינם בעלי חזות חרדית מאתרים בעלי דירות המעוניינים למכור ולא מגלים כי מדובר ברכישה עבור קבוצה כדי שהמחירים לא יאמירו. זהותו של החרדי שרוכש את הדירה נחשפת רק בשלב הסופי - במעמד החתימה על החוזה. גורם המקורב למהלך: "זה מהלך שנמצא בהתהוות. אנחנו לא רוצים לחשוף אותו... אנחנו עושים את זה בשקט. יש כבר התקשרויות לרכישת מאות יחידות דיור, כאשר המספר המינימלי הוא 100 משפחות...זה ייצא החוצה כבר בחודשים הקרובים. כל המהלכים מתואמים עם הרבנים... 100-150 משפחות זה כבר מספר שמאפשר הקמת מוסדות בשכונה, כמו בית כנסת, בית ספר וגני ילדים".

והחרדים תוהים מדוע שונאים אותם? (nrg)


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.11.09

קשת

הרב יצחק פרץ אמר בהקשר רוצח משפחת אושרנקו: "ראיתי הכול מראש, אמרתי שזאת תהיה בכייה לדורות. הזהרתי שהעלאת הגויים מרוסיה תיצור בעיות קשות מאוד שאי אפשר יהיה להתמודד אתם לצערי הרב, הייתי כקול קורא במדבר".

שחר אילן מזכיר לנו עוד דברי הבל של יצחק פרץ בבלוג "משגיח כשרות": "הרב יצחק פרץ, אז שר הפנים ויו"ר ש"ס, הסביר ש"הרוגי הרכבת הם בגלל חילול השבת". הרוגי הרכבת הם 22 ילדי בית הספר "ברנר" מפתח תקוה שנהרגו זמן קצר לפני כן בהתנגשות בין אוטובוס לרכבת בצומת הבונים (אסון הבונים). חילול השבת, שבעטיו הם נענשו על פי פרץ, היו הקרנות סרטים בקולנוע היכל בלילות שבת.".

08.11.09

ynet

רב העיר אשקלון בלוי אמר לאחר שבית כנסת טונף ע"י נערים: "חילול בתי כנסת - בגלל העלאת גויים". בכך הוא מצטרף לשר הפנים לשעבר הרב יצחק פרץ, שהתייחס לרצח אושרנקו: "הגויים מרוסיה הביאו איתם לישראל רוצחים ואנטישמים".

 

09.11.09

nrg

הרב יצחק שפירא, ראש ישיבת "עוד יוסף חי" שביישוב יצהר הסמוך לשכם, יחד עם רב אחר בישיבה, יוסי אליצור, כתבו ספר הדן ברצח גויים לצורך "הגנה עצמית" כוללת הרג של ילדים ותינוקות. בספר מאות מקורות מן התנ"ך וההלכה, ציטוטים של הרב קוק, מאבות הציונות הדתית, ושל הרב שאול ישראלי ז"ל, מראשי ישיבת "מרכז הרב", מעוז הציונות הדתית-לאומית.

תגובה לרעיון ניתן למצוא באתר חופש: "הורג אותי ברכות".

15.11.09

mynet

קבוצת נשים מקהילת "אחווה" שרצו להתפלל ולקרוא בתורה בבית כנסת ספגו קללות מגברים שלא מקהילתן בטענה שאסור לנשים לקרוא בתורה. מספרת אחת הנשים: "הייתה כוונה להתפלל בעצמנו, להגיד דבר תורה, לקרוא את התורה לבד, ואפילו לא ממש בתוך בית הכנסת...הצעקות והתגובות שקיבלנו פשוט היו נוראות, והמצב אפילו הגיע כבר ממש לקטטה בין שני גברים, שאחד תמך במעשה שלנו והשני לא. אנחנו יכולות להיות אימהות, עורכות דין, מנהלות בכירות, אבל בבית הכנסת, אנחנו כלום". יצחק פרץ, הרב של רעננה: "זו סטייה מהיהדות, וכרב העיר חובתי היא להתריע בפני הסכנה שבסטייה הזו...אין לזה מקום לא בירושלים, ולא ברעננה".

 

16.11.09

הארץ

קרני אלדד במאמרה "קול אשה" מספרת על האינקוויזיציה וההחרמה שהיא חוותה כי היא מופיעה גם עבור גברים. "אתמול התקשרתי ליישובים ביהודה ושומרון. באחד מהם אמרה לי רכזת התרבות, שלא תוכל להזמין אותי להופיע אצלם כי המופע אינו תואם את "רוח היישוב". הבהרתי לה שאני יכולה לעשות הופעה נפרדת, לנשים בלבד, אבל אז התברר שזאת רק תחילת הבעיה. "את הופעת לפני גברים", הטיחה בי הרכזת. "נכון", הודיתי. אני מופיעה לפני כל מי שרוצה לשמוע אותי, נשים וגברים כאחד. "אז אני לא יכולה להזמין אותך". לא הבנתי. היא לא יכולה להזמין אותי כי הופעתי ביישוב אחר מול קהל מעורב? "בדיוק. את הפרת את האיסור בפרהסיה". תהיתי מתי חזרה האינקוויזיציה, ולמה אני מרגישה פתאום שעוקבים אחרי ומאשימים אותי על לא עוול בכפי. זאת עוד, אם נמשיך בדימוי הזה, האינקוויזיטור במקרה הזה היה יהודי."

 

29.11.09

וואלה!

אוולין אסל, בת 66 עלתה על אוטובוס בקריית גת לקריית מלאכי והותקפה ע"י חרדי כאשר התיישבה לידו: "התיישבתי ליד צעיר חרדי שישב בכיסא הקדמי, הוא התחיל לתקוע לי את המרפק שלו ולדחוף אותי...קילל אותי והזהיר אותי שלא לשבת לידו...אני לא מבינה מה פתאום האיש הזה מתנהג אליי כך".

"והדרת פני זקן", לא פני זקנה.

07.12.09

דה-מרקר, ynet

בנק פועלי אגודת ישראל קיים אירוע כלכלי ואסר על כניסה לנשים. נשים במגזר החרדי מחו על ההחלטה שמנציחה את מעמדן הנחות.

לפי ההלכה האורתודוקסית גנאי הוא לאישה שתהא יוצאה תמיד, פעם בחוץ פעם ברחובות; ויש לבעל למנוע אשתו מזה, ולא יניחה לצאת אלא כמו פעם אחת בחודש או פעמיים בחודש, כפי הצורך... (ספר נשים - הלכות אישות - פרק יג - פסוק/ים יד).

14.12.09

ynet

עובדיה יוסף תיאר בדרשת השבת את המוסלמים כמכוערים כמו הדת המכוערת שלהם: "טיפשים, הדת שלהם מכוערת כמותם". עובדיה הלין על המנהג שאישה מוסלמית שמגורשת חייבת לקיים יחסי מין עם אחר, במידה והיא רוצה לחזור לבעלה הראשון.

ראוי שיפשפש בציציותיו לפני שהוא מבקר אחרים ואת דתם. אומנם אישה שגורשה וקימה יחסי מין עם אחר, אסורה על בעלה הראשון לפי האורתודוקסיה, אבל שורו איזו מצווה יש שם: לישא אונס את אנוסתו, שנאמר "ולו תהיה לאישה" (דברים כב,כט). משנה תורה, מצוות עשה, פסוק ריח.

20.12.09

ynet, הארץ

11 עמותות ותנועות ציוניות, בהן גם ארגונים דתיים כגון "פורום י"ב בחשוון", נאמני תורה ועבודה, ציונות דתית-ריאלית וחברות "קולך" הגישו עתירה לבג"ץ להעמיד לדין את הרב יצחק שפירא מיצהר ואת הרב יוסף ירמיהו אליצור בגין הסתה לגזענות, קריאה לאלימות והמרדה, בעקבות פרסום ספרם "תורת המלך". על פי העותרים, החיבור רצוף ושזור באמירות גזעניות כלפי כל אדם שאיננו יהודי. לדבריהם, הרעיונות העולים מתוכן הספר היא אלימות וטרור כנגד האוכלוסייה שאיננה יהודית. כותרת הפרק השישי והאחרון של הספר: "פגיעה מכוונת בחפים מפשע".

 

23.12.09

ynet

ח"כ ניסים זאב (ש"ס) אמר בדיון בכנסת שאישה העובדת בזנות מפתה את הגבר ולכן היא צריכה לשאת באשמה: "לפעמים הגבר הוא הקורבן, אם האישה מפתה אותו. העונש צריך לחול גם על הלקוח וגם על הזונה".

אותו ניסים זאב האשים חיילות שהוטרדו מינית בהתנהגות מינית לא נאותה (ynet).

29.12.09

ynet

הרבנים שלמה עמאר ויונה מצגר הודיעו כי יחדשו את עבודת הוועדה המיוחדת שהוקמה בעבר ברבנות למניעת "האיסור החמור של הרג עוברים במעי אמם". לדבריהם, בישראל בוצעו לפני כשנתיים כ-50 אלף הפלות - 20 אלף מהן חוקיות, וכל היתר - "בצורה פיראטית ובניגוד לחוק". לטענתם, "מלבד חומרת העוון בזה, עוד יש בכך עיכוב הגאולה, שאמרו חז"ל 'אין בן דוד בא עד שיכלו נשמות שבגוף'".

מנכ"לית ומייסדת "משפחה חדשה" עו"ד אירית רוזנבלום, הגיבה: "נדמה כי ראויה ונדרשת תגובתכם למנוע המשך התערבותם הפומבית של הרבנים הראשיים בסוגיה שהיא כל כולה עניין פרטי ואישי, מה גם שהיא עוסקת בזכות האישה על גופה... מדובר בהתערבות בוטה בצנעת הפרט עד כדי ביזוי מעמדה וכבודה של האישה, אשר היא לכאורה נטולת שיקול דעת להכריע באשר לגופה ולפרי בטנה. אין לרבנים או לכל גורם אחר בעלות על רחם האישה או על המוסר האנושי בכלל". תגובות נוספות ניתן לקרוא ב-ynet וב-וואלה!

29.12.09

ynet

שר התיירות מיסז'ניקוב מבקש לבטל את הצורך באשרת כניסה (ויזה) לישראל עבור תיירים מאוקראינה. שר הפנים, יו"ר ש"ס אלי ישי, המתנגד לכך בכל תוקף אמר: "אוקראינה היא המקור לזנות ולסחר בבני אדם".

זונות באות מכול רחבי העולם.


פינת הפשיעה והפינה האפלה - האם המרעיבה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

08.11.09

mynet

חסידות תולדות אהרן משיקה קמפיין שמטרתו גיוס 100 אלף דולר למשפחת ה"אם המרעיבה" לצורך הוצאות משפטיות.

גיוס סכום כזה של כסף אינו בעיה בחסידות "תולדות אהרון", מאחר ויש להם דרכים להשיג כספים כפי שדווח ב-News1 בכתבתו של איציק וולף: "הסעות נפרדות ועבירה על החוק - המיליונים של תולדות אהרון".


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

03.11.09

הארץ

"אמא טליבאן" תושבת בית שמש הורשעה בהתעללות בילדיה ונידונה ל-4 שנות מאסר בפועל ולחצי שנת מאסר על תנאי. על האב נגזרה חצי שנת מאסר בפועל וחצי שנת מאסר על תנאי.

 

05.11.09

קשת, ynet

צילומים ראשונים של ה"רב המתעלל" אליאור חן, שכינה עצמו גם "מלך המשיח". הוא לא יואשם, ככול הנראה בניסיון לרצח אלא בהתעללות בקטין חסר ישע.

להזכירכם, ההתעללות הזו גרמה, לכאורה, לכך שקטין נמצא במצב צמח.

07.11.09

נענע 10

זוג מאופקים התארח אצל משפחה מבני ברק בזמן שבו חמאס הפגיזו את אזור הדרום בקסאמים. הם התקבלו בסבר פנים יפות אולם לא חשדו שיום יבוא ובתם תיחטף ע"י המשפחה המארחת הנערה הוזמנה בטיעון של לימודי מתמטיקה לאותה משפחה בבני ברק, ונכלאה שם למשך שלושה חודשים תוך כדי שטיפת מוח של המשפחה החוטפת, שכללה הסתת הנערה נגד הוריה. הנערה ספרה שבמהלך כליאתה היו שם עוד ילדים אשר הועבדו בפרך בניקיון הבית, ואחת מהילדות שם סובלת מגיבנת איומה.

שטיפת מוח זו מומחיות מוכרת של המיסיונרים החרדיים.

08.11.09

nrg

מוהל פגע באבר מינו של תינוק ונשלח לעבודות שירות. לאחר החיתוך, הידק המוהל בחוזקה את התחבושת סביב אבר מינו של התינוק. בבית החולים התבררה חומרת הנזק. התינוק עבר עשרה ניתוחים וכנראה יעבור עוד מספר ניתוחים על מנת לשקם את אבר מינו מהנזק שגרם המוהל.

מעבר לעובדה שמדובר בעבודת אלילים ברבארית - הורים המפקירים את תינוקם בידי מוהלים לפולחן ברבארי - שלא יתפלאו על הנזק שהם גרמו לילדם. שיחיו עם מצפונם!

09.11.09

נענע 10

אמנון לוי בתכניתו "שומר מסך" חושף כי ארגון "ערבים", אשר קיבל לידיו את האחריות לשלב בחורי ישיבה בשרות אזרחי, מאפשר להם להשתמט משרות ולקבל פי עשר מחייל בצה"ל: בחורי הישיבה מגויסים לשרות אזרחי לצורך חניכה בישיבות בהם הם לומדים, דבר שאסור על פי חוק.

החתול שומר היטב על השמנת.

12.11.09

וואלה!

יעקב (ג'ק) טייטל, המחבל היהודי "משבות רחל בעת הערכת מעצרו אמר "זה היה תענוג וכבוד לשרת את אלוהיי. אלוהים גאה במעשיי. אין לי חרטות". טייטל מואשם בשתי עבירות של רצח בכוונה תחילה, שלוש עבירות של ניסיון רצח, הצתה, הסתה חמורה לגזענות, החזקת נשק וייצור נשק.

 

17.11.09

nrg

חשד: הרב איפרגן (ה"רנטגן") השתמש לכאורה בשמות ותמונות מפורסמים כמו הרמטכ"ל גבי אשכנזי, שאול מופז וג.יפית לצורך קמפיין הבחירות שלו וזאת ללא רשות הידוענים.

 

18.11.09

וואלה!

חלימה איברהים עבדירחמן, אישה סומלית וגרושה בת 20, הוצאה להורג בסקילה בסומליה לאחר שהודתה בקיום יחסי מין עם גבר לא נשוי בן 29. בשנה האחרונה היו לפחות ארבעה מקרי סקילה למוות בגין ניאוף בסומליה, אחד מהם של ילדה בת 13 שנאנסה.

ההלכה האורתודוקסית פוסקת דבר דומה: הבא על נערה מאורסה, שניהן בסקילה. ואינן חייבין סקילה עד שתהיה נערה בתולה מאורסה, והיא בבית אביה; הייתה בוגרת, או שנכנסה לחופה אף על פי שלא נבעלה, אפילו מסרה האב לשלוחי הבעל וזינת בדרך - הרי זו בחנק. (ספר קדושה, הלכות איסורי ביאה, פרק ג, פסוק ד). נשמע מוכר?

19.11.09

קשת, nrg

הרב האורתודוקסי ברוך חלמיש, בן 54 באיזור היהודי-חרדי בפרבר במנצ'סטר, נאשם יחד עם שותף ערבי, נאסר עבאס, בניהול רשת סמים וסיפק קוקאין לנערות ליווי, בין השאר במהלך מסיבות 'חשק'. הרב נעצר כשברשותו 101 גרם קוקאין, כרטיסי אשראי, ומעל ל-17 אלף לירות שטרלינג. חלמיש הודה בשני אישומים של החזקת סמים, אך סירב להודות בהחזקה שלא לשימוש עצמי.

 

08.12.09

nrg

שלושה חרדים ממאה שערים חשודים שרצחו ערבי שהיה במקום מגוריהם. לאחר הרצח ברחו השלושה אל צפת והסתתרו שם.

 

10.12.09

רשת ynet

נצח בורי, אדם חרדי, הקים מרפאת שיניים והעסיק רופא מוכשר וקיבל לקוחות אשר נזקקו לטיפולי שיניים יקרים. יום אחד נסגרה המרפאה ואנשים, רובם מבוגרים, נשארו ללא טיפול וכספם נעלם יחד עם נצח בורי. נצח בורי סיפר בראיון לכלבוטק כי הוא אינו אשם - מיסטיקנית כישפה אותו דרך הגרביים והוא שפוט שלה כמו בובה על חוטים.

על כך נאמר - לא לנצח בורי...

14.12.09

mynet

חרדי בן 32 מירושלים חשוד שפרץ לבית שכנתו והשחית את שמלותיה, כי הוא חושב שהיא אינה מתלבשת לפי כללי ה'צניעות'. החשוד גם הטריד את האישה ושלח לה פשקווילים שבהם נכתב "את חוצפנית שאת מעזה ללבוש בנדנה במקום כיסוי ראש" והלין על כך שהיא מבשמת את עצמה. החשוד הכחיש בחקירתו שפרץ לדירתם אך הודה שבערב שישי הוא התפלל לאלוהים שכביכול "יגאל את האישה" מבגדיה ומחוסר צניעותה ולטענתו תפילותיו נענו.

אנו מאמינים לו.

14.12.09

וואלה!

מרדכי מזרחי, חרדי תושב ירושלים בן 33, נאשם כי ניסה לאנוס את שכנתו ובאיומי סכין יפנית הכריח אותה לבצע בו מין אורלי שעה ששכבה במיטתה כששני ילדיה ישנים.

 

14.12.09

ynet, הארץ

נתנאל כורש שהואשם ברצח שמעון דסלון במהלך קטטה בקריית עקרון לפני כשנתיים ירצה 14 שנות מאסר.

 

14.12.09

נענע 10

אמנון לוי בתכניתו "שומר מסך" חושף את השיטה כיצד מתנהלים בתי דין חרדיים-פרטיים בבני ברק, וכיצד הרבנים משתמשים בהלכה ועד כמה פסקי הדין הללו מנוגדים לחוק הישראלי. חרדי שקיבל "כתב סירוב" שמשמעו חרם ונידוי, ו"העז" לפנות לבית משפט חילוני כנגד הדיינים חורשי רעתו, שילם על כך ביוקר כולל בתקיפה פיזית.

השר נאמן, לטיפולך.

17.12.09

nrg

יוסף ג'ו נחמיאס, תושב אילת בן 28, נאשם שרצח סוחר תכשיטים באילת לפני כשנתיים. לאחר רצח, חזר נחמיאס בתשובה, מצא "מקלט" בשכונה החרדית מאה שערים ולמד בישיבה. חוקרי תחנת משטרת אילת עקבו אחר אימו והאזינו לשיחות הטלפון שלה עם בנה, ולפני כחודש וחצי הוא נעצר.

מאה שערים וה"חזרה בתשובה" הם קרנות המזבח ועיר המקלט של פושעי שנות האלפיים.

17.12.09

הארץ

רבנים העומדים בראש ישיבות הסדר שונות שיגרו מכתבי לתלמידיהם העומדים להתגייס בקרוב "הנאמנות לאל עומדת מעל לכל נאמנות אחרת, לממשלה או לצבא".

הם מטיפים לסרבנות. יש לחסל את ההסדר הקרוי "ישיבות הסדר", ולפרק את אותו כוח שהצבא נתן לרבנים.

23.12.09

קשת, nrg

חרדית, אם לשמונה ילדים מנתיבות, שהורשעה לפני כשנה בביצוע מעשים מגונים חמורים בילדיה בני 12 ו-10 הכוללים קיום יחסי מין, נשלחה ל-8 שנות מאסר במסגרת עסקת טיעון. "היא לא נרתעה מאימת החוק - והמשיכה לפגוע בילדיה, גם כשהייתה תחת פיקוח", כתבו השופטים.

 

24.12.09

ישראל היום

צבי למברגר, ראש העמותה החרדית "עזר לנצרך", התפטר מהוועד המפקח של ה"מאוחדת" לאחר שנחשף כי קיבל בשם העמותה שבה הוא משמש כמנהל כספים מקופת חולים מאוחדת ובתמורה עודד חרדים להצטרף לקופה. על פי החשד, למברגר היה מעורב אישית ברקימת הסכמים פיקטיביים וסודיים עם ראשי קופת החולים בעבר ובהווה.

 

24.12.09

הארץ, nrg

"ניו יורק פוסט" חושף רב אורתודוקסי - לייב טרופר, שהוקלט כשהוא דן ברומן שניהל עם 'שיקסע' שהוא גייר ליהדות". בנוסף מספר אותו רב על שירותי מין שהרב דרש ממנה להעניק לו ולחבריו, בתמורה לתעודת הגיור הנכספת. לייב טרופר עמד לאחרונה הראש בארגון המתנגד לגיוריו של הרב דרוקמן, ודרש להחמיר עם הגיורים במטרה מוצהרת "לבצר את חומות הגיור".

 

28.12.09

נענע 10, קשת

שוטרי אגף התנועה שהיו במשמרת שגרתית בשכונה החרדית גבעת שאול שבירושלים הבחינו בגבר על אופנוע שהרכיב תינוק בן השנתיים בין רגליו. השוטרים ביקשו לעצור את האב אך הוא נמלט מהמקום, לא לפני שהשאיר את בנו התינוק על המדרכה. השוטרים ההמומים, שנשארו עם פעוט בוכה על המדרכה

 

31.12.09

mynet

תושב צפון הארץ שחזר בתשובה איים לרצוח את אשתו לאחר שזו הגיע לאירוע משפחתי שם לא הייתה הפרדה בין נשים לגברים. ב־19.6.09 פנה הנאשם לרב אבוחצירה וביקש ממנו שיאמר לאשתו לחזור הביתה, אך הרב סירב מחשש שהולך להתרחש רצח. למרות זאת הרב פנה לבית המשפט וביקש את רחמי בית המשפט כלפי הבעל

חובה הייתה על הרב להסגיר את החשוד למשטרה ולא לסנגר עליו. אילו בית המפשט היה מקבל את דבריו של הרב, היה עלול להתרחש רצח.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

08.11.09

וואלה!

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הצהיר שתרומת איברים אפשרית רק כאשר הלב חדל לפעום, ועורר ביקורת נוקבת בממסד הרפואי. פרופ' רכס, חבר ועדת ההיגוי של חוק מוות מוחי נשימתי ויו"ר הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית הגיב בזעם: "זה דבר חמור ביותר ששר במדינת ישראל מטיף כנגד חוק שהתקבל בישראל. חמור לא פחות - הוא פועל כנגד תקנות של המשרד שהוא עומד בראשו. זהו שלטון בלתי סביר לחלוטין. הוא צריך, לדעתי, לחזור בו מדבריו או להתפטר מתפקידו". ח"כ אריה אלדד שהיה מיוזמי חוק המוות המוחי בכנסת הקודמת הגיב לדברי ליצמן: "אין לקבל מצב שבו סגן שר הבריאות מביע עמדה המנוגדת לחוק, ואם חוקי מדינת ישראל אינם מקובלים עליו והם סותרים את פסיקות ההלכה של רבותיו יהיה עליו להתפטר מתפקידו"

להלן מקרה של נערה שחיה ללא לב במשך ארבעה חודשים (הארץ). פרופסור ג'יי לביא (ynet) הגיב על הנושא ושאל את ליצמן: "האם אני ועמיתיי פושעים?". ירון ידען מספר: "כדי לחדד את האבסורד חשוב לדעת שחכמי התלמוד (מסכת חולין מה ע"ב) מתייחסים למוח כאיבר שולי לגמרי. לדעתם אפילו מוח שנרקב והפך לנוזל עכור עדיין יחיה האדם. לדעתם רק הלב הוא האיבר המרכזי והבלעדי שחיי אדם תלויים בו.

15.11.09

ynet

חברת "א.ג.ת.ד" בע"מ, היבואנית של מותג וודקה תובעת את חברת "נתנאל סחר והשקעות בע"מ" מכיוון שהאחרונה הביאה לארץ את אותו המותג ללא תו כשרות.

בסוף הכתבה נרשם: "כמו כן הסכימו התובעים לקנות את הסחורה מהנתבעים בסכום של 768,900 שקל, תוך 14 יום." הוקוס פוקוס והוודקה הופכת לכשרה.

19.11.09

ישראל היום

בחסידות ויז'ניץ יש נישואי קרובים. נינת האדמו"ר מוויז'ניץ הכלה חנה שטרנבוך נשאה לבן דודה החתן מנחם מנדל דוד אדלר. החתן והכלה המאושרים ממשיכים את המסורת של שני הדורות הקודמים שבהם התקיימו נישואים בין בני הדודים השונים. בחסידות מודעים לסכנות הגנטיות של חתונות בתוך המשפחה. אחד מבני המשפחה אף נולד עם מום בשמיעה. "יש סיכונים אבל זה נדיר ולא ישבור את המסורת של המשפחה המפוארת" אומרים בחסידות.

זו "מצווה", לפי האורתודוקסיה לשאת את בת הדודה: אביו או בנו שנשא אישה - הרי זה מותר לישא בתה או אימה, כמו שביארנו. ומותר לאדם, לישא אשת בן אחיו; ונושא אדם אישה ובת אחותה, או בת אחיה כאחת. ומצות חכמים, שיישא אדם בת אחותו; והוא הדין לבת אחיו: שנאמר "ומבשרך לא תתעלם" (ישעיהו נח,ז). ספר קדושה, הלכות איסורי ביאה פרק ב פסוק יד. מזעזע!

19.11.09

ynet

ח"כ נסים זאב מש"ס מתנגד להצעת חוק, המכפילה פי 10 את גובה הקנס הניתן לנהגים החונים בניגוד לחוק במקום השמור לנכים: מ-500 שקל כיום ל-5,000 שקל. הצעת החוק, שהוגשה על-ידי ח"כ זבולון אורלב, זוכה לתמיכת הממשלה. ניסים זאב מתנגד לחוק כי הוא חושש מניצול לרעה של החוק על-ידי פקחי רשויות מקומיות ופגיעה בזכות החנייה של נכים.

מה קרה לזאב נסים שענייני נכים מעניינים אותו? לנו הוא מוכר מאהבתו הגדולה להומוסקסואלים.

24.11.09

נענע 10

משטרת הפוטושופ בנענע 10 מספרת על "עיני האלוהים" והעבודה בעיניים על האנשים התמימים שאוכלים לוקשים.

בתאבון.

26.11.09

ynet

מיילים ומסרונים שנשלחו בתפוצה רחבה הכילו את דברי הרב הראשי לישראל, יונה מצגר "היום ב-13:43 יפתחו שערי שמיים למשך 13 דקות. עצרו כל מלאכה ובקשו מריבונו של עולם כל אשר חפצה נפשכם. להעביר הלאה ולזכות את הרבים לברכה והצלחה". יונה מצגר ציין כי על פי ספר הקבלה "ברית מנוחה" של רבי אברהם בן רבי יצחק, 13 הדקות מ-13:43 ועד 13:56 הן בעלות סגולה ייחודית, והוא קרא לציבור להקדישן לקריאת פרקי תהילים להצלתו של גלעד.

זה ניצול מחפיר ומביש של מצוקתה של משפחת שליט.

30.11.09

ישראל היום, נענע 10

בדיון בממשלה בהשתמטות מהצבא אמר סגן שר הבריאות ליצמן: "החרדים מביאים ילדים והחילונים הולכים לצבא. צריך להודות לציבור החרדי ולא רק לתקוף אותו. גם להביא הרבה ילדים זוהי מלחמה. אנחנו נלחמים בחזית היהודית של מדינת ישראל באופן דמוגרפי. קחו למשל את ירושלים אם לא היו החרדים בעיר סרי נוסבייה היה מזמן ראש העירייה. אתם תתגייסו - אנחנו נעשה ילדים".

כן, כן, החרדים נהרגים באוהלה של תורה. זהו המוות היחיד בו אדם נותר בחיים.

14.12.09

וואלה!, ynet

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן העביר 65 מיליון שקלים מתקציב סל התרופות אל טיפולי השיניים בהצבעה טלפונית שנערכה במהלך הלילה. ח"כ רחל אדטו (קדימה): "החלטה חפוזה זו שנערכה כמחטף תוך כדי משאל טלפוני בנושא תקדימי שבוודאי אינו דחוף, הינה דוגמה נוספת לאופן קבלת החלטות..". יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאידלמן: "לא ייתכן שסתימה לילד בן 8 תמומן על חשבון תרופות מצילות חיים". ליצמן הגיב: "חד משמעית יהיו טיפולי שיניים לילדים בשנת 2010... לא יעזור לאף אחד".

אף אחד עדיין לא מת מעששת. יחי ההבדל הקטן (והכסף הגדול). ראה תגובתה של ליאת נוקד-וינדר, פובליציסטית המתנגדת עקרונית למעשיו של ליצמן, ב-News1.

16.12.09

mynet

ח"כ אורלב (הבית היהודי) הגיש הצעת חוק לפיה בתי חולים ויחייבו להגיש רק אוכל כשר. ההצעה עברה בקריאה טרומית.

 


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

05.11.09

nrg

שי כהן מייסד המכון הפסיכומטרי 'חכימא' המתאים את שיטות הלימוד לצרכי המגזר החרדי במאמרו "ללא השכלה גבוהה החרדים יישארו עניים": "נתוני דו"ח העוני האחרון שבו והוכיחו כי המגזרים הערבי והחרדי נשארים בתחתית הדירוג הסוציו-אקונומי. עובדה זו, כך נראה, היא זו שמונעת מבני המגזרים לרכוש מקצוע ולהתקדם במדרג החברתי....הדוח גם חשף שירושלים היא הענייה שבערי ישראל. קבוצות האוכלוסייה הללו מתקשות הן ממניעים אידיאולוגיים והן מסיבות פרקטיות, להשתלב במערכת ההשכלה הגבוהה... הכנסת החרדים להשכלה הגבוהה צריכה להיות אינטרס לאומי, ויש לפעול להגשמתו ברמה הגבוהה ביותר."

פאודלי הציבור החרדי רוצים שליטה מוחלטת בפלונטר שיצרו בציבור החרדי.

11.11.09

דה-מרקר

מירב ארלוזורוב: "רוחות של שינוי בחברה החרדית" - על תכנית במימון כספי המיסים לחרדים המקנה להם לימודים ומלגה. המטרה - לעודד חרדים לצאת לעבודה: "בשנים האחרונות נרשם גידול חד בשיעור האבטלה באוכלוסייה החרדית. זהו ממצא שמי שמטפלים בחרדים לא יכולים היו לברך עליו יותר. חיפוש העבודה לעומת זאת, הוא עדות לרוחות השינוי שעוברות על האוכלוסייה החרדית".

מה בעצם היא מספרת לנו? חרדים, בעלי אפס השכלה ומדים על חשבון משלם המיסים כדי שיוכלו לצאת לעבוד ולקבל משכורת זעומה. האם לא עדיף לגרום להם ללמוד בגיל מוקדם, קרי בגילאי בית הספר? האם לא נכון וראוי להכניס לימודי ליבה לכל המוסדות החרדיים?

07.12.09

mynet

תנועת חב"ד בחדרה פתחה "בית ספר" מאולתר בחניות. בחניות נמצאים כשביעים ילדים בני שש עד עשר.

הם מעדיפים לחיות בתנאים לא-אנושיים רק לא להיות "חלילה" תחת פיקוח ממלכתי המחייב בלימודי ליבה.

14.12.09

ynet

נתניהו בוועידה כלכלית בתל-אביב על מצב החינוך: "אנחנו בצרות... יש שתי אוכלוסיות שיש בהן כשרונות עצומים והן פשוט אינן שותפות - האוכלוסייה החרדית ואוכלוסיית המיעוטים. יש שם כישרונות גדולים מאוד ואנחנו רוצים להביא אותם לתוך מערכת חינוך שנותנת להם כלים בסיסיים ומפותחים להיכנס לתוך תעשיות הידע שלנו".

מדברים גולו גולו ועושים פקה פקה.

21.12.09

mynet

מה "טוענים שאיננו רוצים לצאת לעבודה. אולם יש לזכור שהמעמסה הכספית המוטלת על הסטודנט החרדי היא עצומה, כיון שהוא בעל משפחה, מטופל בילדים ובנוסף עליו לשלם שכר לימוד".

ומה מקבלים סטודנטים חילוניים? האם להם אין שאיפות להקמת משפחה?


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

06.11.09

הארץ

נחמיה שטרסלר על דו"ח העוני במאמרו "יש תרופה לעוני": "הבעיה מתרכזת יותר ויותר באוכלוסייה החרדית ולא בערבית. מחקרים רבים מראים, כי מספר הילדים במשפחה הערבית והבדווית הולך ויורד עקב שינויים תרבותיים ועלייה ברמת ההשכלה ובהבנה כי במציאות המודרנית אי אפשר לספק את צורכי הילדים במשפחות גדולות. לכן רואים יותר משפחות ערביות צעירות עם שניים ושלושה ילדים... המצב שונה לחלוטין במגזר החרדי. שם אין כמעט ירידה במספר הילדים הממוצע למשפחה. הוא ממשיך לעמוד על 8 (לעומת 3-4 בשנות החמישים). כאשר מדובר במשפחות כה גדולות, שמסתמכות במקרה הטוב על מפרנסת אחת, ובמקרים רבים על עבודה חלקית, אין מנוס מהצטרפות לסטטיסטיקת העוני. כי כדי להחזיק משפחה בת 8 ילדים מעל קו העוני צריך להרוויח יותר מעשרת אלפים שקלים בחודש - וזה לא המצב בקרב המשפחות החרדיות... הפתרון לבעיית העוני מצוי בעידוד התעסוקה, בעידוד ההשכלה, ובהקטנת המשפחות העניות. שם צריך לרכז את המאמצים והתקציבים, לא בהגדלת הקצבאות."

 

10.11.09

ynet

שר האוצר שטייניץ חשף בכנס בקריה האקדמית אונו נתונים חמורים על אפליית ערבים, אתיופים וחרדים בשוק העבודה הישראלי: "שיעור ההשתתפות הנמוך של ערבים וחרדים בשוק העבודה - בעיקר גברים חרדים ונשים ערביות - נובע לא רק מהתנהלותן של המדינה ושל האוכלוסיות המבוססות בחברה. גם להם עצמם יש חלק בכך".

לא, כבוד שר האוצר יובל שטייניץ, אתה טועה, המדינה אשמה בדיוק כמו החרדים, במצבם. מדיניות הקצבאות הממשלתית תורמות לנכשלות ללא שום דרישה ללימודי ליבה.

12.11.09

דה-מרקר

מירב ארלוזורוב במאמרה "לגברים החרדים לא באמת משתלם לעבוד" - המדינה ב'נדיבותה' גורמת לחרדים לא לצאת לעבוד כי "הפער בין יציאת האם בלבד לעבודה לבין יציאת שני בני הזוג לעבודה אינו גדול. לפחות אינו גדול מספיק כדי להצדיק את אובדן הסטטוס של הפסקת לימודי הגבר. הנתונים נתמכים בעדויות של ארגון ג'וינט ישראל, שהוא המפעיל העיקרי של תוכניות עידוד תעסוקה במגזר החרדי. "גבר חרדי דורש שכר של 4,500-5,000 שקל בחודש לפחות כדי לצאת לעבוד - וזה בשעה שהוא מגיע לשוק העבודה בלי השכלה וכישורים מינימליים, שיכולים לעזור לו למצוא עבודה".

מדינת ישראל, מדינה אוכלת יושביה ההגונים וישרי הדרך.

24.11.09

גלובס

ח"כ גפני (יהדות התורה) בראיון ל"גלובס": "הטענה שהמדינה מעודדת חרדים לצאת לעבודה זה הבלוף הכי גדול שיש..." על לימודי הליבה לחרדים הוא אומר: "עד כיתה ח' לומדים התלמידים הכל אבל לא קוראים לזה לימודי ליבה. אני לא מוכן שיקראו לזה ככה. מחר יגידו לי שליבה זה ביאליק, ואני רוצה לשמור על עצמאותו של החינוך החרדי". גפני טוען שאומנם חילוניים יודעים יותר אבל חרדיים הפעילו את המוח יותר והוא שואל האם חילוני יכול להסביר סעיף אחד מהחזון איש. גפני קידם הפליה מתקנת לחרדים אבל משרד המשפטים הכשיל יוזמה זו כי בחוק אין הגדרה ל"חרדי". בתמורה, הכשיל גפני יוזמות לאפליה מתקנת לערבים ונכים.

אומר גפני: "יש להם תדמית של פרזיטים, שלא רוצים לעבוד, אבל אני אומר חד משמעית שיש אלפים בציבור החרדי שאם רק היתה ניתנת להם האפשרות, הם היו רוכשים מקצוע, ולא מתפרנסים שכר-רעב". שאלה לח"כ גפני: מי המונע מהחרדים היקרים להשכיל? מי? החילונים? הערבים? הנכים? הנשים? מי? הסתכל במראה, גפני.

25.11.09

גלובס

חברות הסלולר פלאפון, סלקום ופרטנר וגם שר תקשורת נתבעים בתביעה ייצוגית בהיקף של 900 מיליון שקלים. לטענת התובעים, חברות הסלולרי פועלות בניגוד לחוק בכך שהן מעניקות לכאורה תעריפים מוזלים והטבות אחרות למגזר הדתי, אשר אינם מוענקים לתובעים.

 

16.12.09

דה-מרקר

מירב ארלוזורוב במאמרה "יותר קצבאות - יותר ילדים": "המדינה באה לסייע לאזרחיה ולהבטיח שאף ילד לא יישאר עני, בכך שהיא משלמת להוריו קצבת ילדים. בפועל, מה שהיא משיגה הוא כנראה ההפך המוחלט מכך: יותר ילדים נולדים למשפחות עניות."

 

23.12.09

ynet

דו"ח שנתי של המועצה לשלום הילד מגלה שיותר ויותר לומדים במערכות החינוך הדתיות והחרדיות, ובנוסף בירושלים נולדו פי שלושה יותר ילדים מאשר בתל אביב - מה שהופך את ירושלים לשיאנית במספר הלידות. הדו"ח קובע ככל שרמתו החברתית-כלכלית של ישוב כלשהו עולה, כך האוכלוסייה בוגרת יותר. ביישובים המוגדרים "חלשים", מהווה לעתים אוכלוסיית הילדים רוב מקרב התושבים".

 

25.12.09

כלכליסט

במאמר כלכלי ביקורתי של מיכאל תבור, מנכ"ל תבור כלכלה ופיננסים ודיבידנד השקעות הוא מבקר את ההתנהלות האנטי שוויונית של המדינה לטובת חרדים ונגד החילוניים והדתיים. הוא מבקר את אורח החיים החרדי ומספק ציטוטים מהמקורות המגנים אורח חיים חרדי, בדלני ועצל. "לא צריך להעמיק לחפור במסורת ישראל על כל נדבכיה, על מנת להבין שהדרך בה בחרה ללכת היהדות החרדית אינה אלא כסות לאינטרס אחר לגמרי. היהדות החרדית אמנם אינה מקשה אחת, אבל די אם נבחן את הקבוצות המתהדרות במלבושים המבוססים על קוד לבוש אוקראיני בן המאה ה-16, כדי להבין את העיוות אליהם התגלגלו כתות אלה של היהדות, בניגוד לזרמים הדתיים הציוניים שרוחם קרובה הרבה יותר ליהדות המקורית."... "לעניין השרות הצבאי, אין קושי להראות את כל המקורות המחייבים דווקא את השרות הצבאי, אבל עיקר הטענה הוא כי התפיסה החרדית בעצם לא רוצה לשחרר את הצעירים מהישיבות, אפילו לעבודה. אברהם אבינו, משה רבנו יהושע בן נון, השופטים, החשמונאים ובר כוכבא שנתמך על ידי רבי עקיבא - כולם נלחמו במלחמות שהוגדרו כמצווה. אלא שהחרדים - שמוכנים להפוך את כל התורה על פיה על מנת שבניהם לא יחשפו לעולם החיצון, בין אם המדובר בעבודה ובין אם מדובר בצבא - מנהלים למעשה מלחמה כיתתית על הישרדות."

 

02.11.09

mynet

יובל שדמי, שופט בית המשפט לנוער בנצרת, לא הרשיע ערבי שזרק אבנים על מכונית משטרה מפני שמתנחלים וחרדים, המבצעים עברות זהות, משוחרים ולא מורשעים "אם סבורה המדינה שעבירות 'אידיאולוגיות' מצדיקות אכיפה סלחנית ביחס לקטינים, כך ייעשה ביחס לכל הקטינים, בלא הבדל לאום או דת. ראוי היה לגזור לנאשם מאסר בפועל ממשי למשך חודשים רבים, על מנת להרתיע אותו ואת הרבים, מלחזור על מעשים דומים, שהינם חמורים ופסולים בתכלית, ונזקם לחברה רב עד מאוד. אלא שפסק דין כזה היה משתלב כחוליה נוספת בשרשרת של אכיפה בררנית, ועל כן לא יכול היה לנהוג כך".

כל הכבוד לשופט החושף את ביזוי החוק על ידי שופטים אחרים. עיקרון השוויון בפני החוק חשוב יותר מאבן שנזרקה ע"י פושע לכאורה.


כללי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

21.11.09

nrg

בן כספית על תופעת הסרבנות בגדוד "כפיר": "הדבר הכי מפחיד סביב תופעת הסרבנות המשיחית בצה"ל הוא הדיאלוג, או, יותר נכון, היעדרו. כשמח"ט חטיבת כפיר, אל"מ אורן אבמן, מנסה לדבר עם החיילים האלה הוא מגלה שאין עם מי. הם מתוכנתים כמו רובוטים, מדקלמים סיסמאות וטקסטים משיחיים, אי אפשר להסתכל להם בעיניים כי העיניים שלהם נמצאות במקום אחר, וגם הראש.... בדיעבד, מתברר שהיו סימנים מעידים. אחד החיילים הללו רותק כמה שבועות קודם לכן לבסיס, אחרי שסירב לשבת בשיעור שבו ישבה גם מש"קית. היא ישבה מאחור, לא לפני החיילים, ורשמה משוב, לא התערבה במהלך השיעור. ועדיין, הוא סירב. גם אחרי שהרב הצבאי אישר לה במפורש לשבת בכיתה כזו. ואחר כך חזרו כמה חיילים מחופשה והתברר שגזרו את סמל הגדוד מדסקית הצוואר שלהם. למה? כי הגדוד השתתף בפינוי חומש וגירש יהודים מבתיהם. הם הוכרחו לתפור את הסמל בחזרה. ואז בא טקס ההשבעה ההוא, עם טירוני שמשון. פחות מחודש אחריו באה התקרית במהלך פינוי חוות בן דוד בדרום הר חברון. הפעם טיפסו כמה חיילים מגדוד אחר של החטיבה, נחשון, על גג והניפו כרזה. לא רק שמשון לא מפנים, גם נחשון לא. מחלה מידבקת בכפיר? כנראה שלא. המחלה מידבקת בצה"ל. מקננת בתוכנו".

 

25.11.09

נענע 10

בוועדת החוץ והביטחון שדנה בנושא הסרבנות בצה"ל, קרא ח"כ איתן כבל לבחון את מערכת היחסים המתקיימת בין צה"ל לבין ישיבות ההסדר. בהמשך הדיון קרא ראש אכ"א, האלוף אבי זמיר, לקיים פגישה עם הרבנים העומדים בראש ישיבות ההסדר ובהתאם לשקול מה לעשות לגבי הישיבות אלון מורה והר ברכה, אך התנגד להכללה גורפת על כלל ישיבות ההסדר.

 

13.12.09

ynet

משרד הפנים מקצץ העברות כספיות למועצות אזוריות שנחשדו ע"י משרד הדתות כמי שלא העבירו 60% למועצות הדתיות. אותו קיזוז גורם למועצות לשלם משכורת חלקית לעובדים המועצות. יו"ר המועצה הדתית שדות נגב, אמנון כהן, המצוי בסכסוך ממושך עם המועצה, טוען שטרם קיבל את הכסף: "במשך שלוש שנים אני מנהל מועצה עם רבנים, בלניות ופקחים וגם להם צריך לשלם. למרות כל בקשותיי, המועצה לא העבירה את חלקה. כעת, על פי חוק, הם מחויבים להעביר למועצה הדתית את התקציב".

מי שרוצה בלנית שישלם ישירות לה, מי שרוצה רב, שישלם מכספו ומכיסו. כך לא תיגרם הלנת שכר חלקית או מלאה לא לעובדים המועצות ולא לעובדים במועצות הדתית.

16.12.09

הארץ

אנשיל פפר במאמרו "מה למדתי בישיבת ההסדר" מספר על חטא ההיבריס של ראשי ישיבות ההסדר והפוליטיקאים המבקרים בהן: "הם אינם מבינים, שעל כל קצין בכיר המשבח את המסירות וההקרבה יש קצין אחר, השואל את עצמו ואת עמיתיו: אם אנשי ההסדר הם חיילים כה מסורים, מדוע אינם משרתים שלוש שנים מלאות, במקום 16 חודש, ורק אחר כך חוזרים ללמוד תורה? ואם איכותם כה גבוהה, מדוע לא רבים יותר ממשיכים לקורס קצינים במקום לצאת לשל"ת (שירות ללא תשלום), להינשא ולהקים משפחה? הם גם אינם מבינים, שעל כל שר ביטחון המצטלם מוקף רבנים ליד ארון הקודש יש בכיר אחר במערכת, החושש מהיווצרות מיליציה שנאמנות אנשיה נתונה בראש ובראשונה לרב ורק אחר כך למפקד הישיר. הרבנים אינם מבינים, שלא הכל רואים בישיבות ההסדר את כליל השלמות ויש מי שרואים בהן איום על שלמות צה"ל. הגישה הזאת עשויה לגרום לנזק בלתי הפיך למפעל שבנו."

 

21.12.09

הארץ

רון לשם במאמרו "מלחמה על הבית": "בעוד עשרים שנה יהיו רוב הצעירים בישראל חרדים וערבים. מנגנון הדחקה מעוור את עינינו ואיננו רואים את הסטטיסטיקה הזאת... מי שחושב שהמציאות תכריח את ההמון החרדי להיפתח, לא מבין שהפתיחות הזאת, שמסתכמת בשיגור נשים לשוק העבודה או לקורסי מחשבים, לא מגשרת על התהום הפעורה. אימוץ כלים מסוימים של העולם החילוני לא יהפוך את החברה הסגורה הזאת לנאורה יותר, כפי שההכרח להשתלב לא הופך את החברה האסלאמית לאדוקה פחות. אין שום סיבה להאמין בשאננות שכך יקרה, או שהאסלאם הפוליטי העולמי יימנע מלהשקיע את כל מאמציו בהבטחת אדיקותם הדתית של ערביי ישראל."

הודו לפוליטיקאים שלנו כי המצב הולך ורע מיום ליום.

21.12.09

ynet

ח"כ דוד אזולאי מש"ס הוביל להוספת סעיפים שונים בהצעה שתפקידה המקורי היה להוסיף שני סגנים לראש עיריית ירושלים. לפי הצעתו, יוכל שר הפנים לאשר הוספת סגן ראש רשות נוסף בשכר ברשויות המונות מעל 100 אלף תושבים, מעבר למכסת הסגנים המותרת בחוק. שר הפנים, כידוע, הוא יו"ר מפלגתו של אזולאי, אלי ישי, שאמור לזכות כך לחיזוק לכוחו הפוליטי. ח"כ אופיר פינס: "מדובר בשערורייה. זה מעשה שלא ייעשה. זה שימוש ציני בכנסת בהליך חקיקה לגיטימי. מלבישים עליה קונסטרוקציה שלמה שהתוצאה שלה נועדה לשרת מניעים פוליטיים וציניים. בתהליך הזה ש"ס יוצאת הסיעה עם הכי הרבה סגני ראש עיר בפור גדול על כולם. הכל על חשבון הציבור. פשוט בושה וחרפה".

7 בינואר 2010: למזלנו השכל הישר גבר על תאוות הבצע וחלוקת הג'ובים, וההצעה הוסרה, למעט 2 סגנים נוספים בעיריית ירושלים. גם עוול זה אחת דינו להתחסל.


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.11.09

ynet

אסף וול: תורה ומדע - אין קשר. "סיפורי התורה לא ישתלבו לעולם בענייני המדע. ראשית, מפני שפעמים רבות הם סותרים את עצמם. שנית, מפני שהם תואמים את הידע שקיים היה לפני הרבה מאוד דורות. יהושע למשל, ניסה לעצור את השמש בגבעון ולא את סיבוב כדור הארץ. על סמך פסוק זה כמעט והועלה גלילאו על המוקד. התירוצים והפלפולים ליישוב סתירות אלו, לא היו מתקבלים על איש מאתנו באף תחום אחר, אלא רק בעת ביצוע אונס בסיפורי התנ"ך כדי שיתאימו למציאות המודרנית. לכן בעיני כל השוואה בין דת ומדע מופרכת מעיקרה".

 

25.11.09

ידיעות אחרונות, 24 שעות

באנגליה נמצא עותק נדיר של ספרו המהפכני של צ'רלס דרווין - "מוצא המינים" - הספר החשוב ששינה את תפיסת בני האדם על עולם החי, הצומח והתפתחותם. הספר עורר התנגדות עזה בעיקר בחוגים דתיים והתנגדות זו מסרבת לשכוך גם כיום. בבתי ספר רבים בעולם אין לומדים את תוכן הספר ומעדיפים ללמד את "סיפור הבריאה" תוך השמצה של המדע באופן כללי.

 

29.11.09

ישראל היום

תגלית: שריד מאובן המזכיר במבנהו תולעת מיקרוסקופית התגלה לאחרונה במטאוריט שפגע בכדור הארץ לפני 13 אלף שנה. הדבר מעלה את האפשרות לקיום חיים בחלל. דיוויד מאקאי, מדען בכיר במרכז החלל "ג'ונסון" אמר: "מדובר בעדות חזקה לחיים במאדים".

 

יומן חופש