הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
גליון מס' 54-55: ינואר-פברואר 2003

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אקו, דפנה, דרור, ניצן, עודד, ראובן, רוני, שחר, שי ושירה

קיצורים: (ה) - הארץ, (י) ידיעות אחרונות, (מ) - מעריב,
יומן חופש

אחדות ופילוג

שנת 2003 החלה אצלנו עם הבחירות לכנסת ה-16, ובעולם כולו עם הכנות למלחמה אפשרית בעיראק. אירועים חשובים אלו דוחקים לקרן זווית נושאים רבים אחרים, בהם כאלה שהם חשובים וקריטיים לא פחות לנו ולחיינו: שמירת זכויות האדם והאזרח בתחום חיי המדינה והדת, וחיסול תופעות שליליות של כפייה דתית לסוגיה. לא אחת נשמעות אמירות מפי אזרחים, בעיקר דתיים: במאבק הזה שאתם מנהלים אתם פוגעים ב"אחדות העם", ולנוכח הסכנות שמחוץ אתם מחלישים את כוחה של החברה בישראל. על כך אנחנו משיבים: מאז הוקמה המדינה בשנת 1948 ועוד קודם לכן מתנהל מאבק עקרוני בין דתיים לחילוניים. היו אלה החרדים, בעיקר אגודת ישראל, שהתנגדו להקמת המדינה. פלגים חרדיים רבים מתנכרים עד היום למדינה, לעקרונותיה, למערכת המשפט שלה, ולחובות שהיא מטילה על אזרחיה. לא אנחנו, בני הציבור היהודי החילוני, בניהם ונכדיהם של החלוצים שהקימו את מדינת ישראל, הם אלו המעמידים מכשולים בפני אחדות. מה עשה ומה עושה הציבור החרדי למען אותה אחדות? האם ההשתמטות המאסיבית מנשיאה בעול צורכי המדינה היא סימן לאחדות? האם הכפשת כל מה שאיננו דתי היא דרך לאחדות? לא אלינו - הציבור היהודי החילוני - יש להפנות את חיצי ההאשמה בנושא "אחדות". מצבי חירום כאלו ואחרים אינם סיבה להמשך הכניעה המבישה של הציבור היהודי החילוני ובעיקר של מנהיגיו לתכתיבים דתיים וחרדיים. צוות אתר חופש מקווה ששנת 2003 תהווה תמרור דרכים לשינוי המדיניות המבישה, ולהתחזקותו של הציבור היהודי החילוני במאבקו הצודק לחופש מדת וחופש הדת.

שאלת החודש:

21.2 (ה): על פי החוק הקיים היום, אסור לבצע טיפול רפואי בקטין עד גיל 18 ללא הסכמת הורה. אם טיפול רפואי נערך בקטין ללא הסכמת הורה, עלול הרופא להיתבע לדין.
שאלה: מדוע טיפול רפואי לקטין אסור, והטפה דתית לקטין מותרת? מדוע לא נעשה דבר כאשר מיסיונרים דתיים "עובדים" (מטפלים!) בקטין ומעבירים אותו לגטו חרדי ("החזרה בתשובה"), ושום רב לא נתבע לדין, אבל רופאים מותר לתבוע?

סגנון חדש-ישן של מנהיג חרדי דגול:

24.2 (חדשות וואלה): "הרב עובדיה - שינוי היא חבורת הזבל ושרון בראשה.

25.2 (י): עובדיה יוסף: "שרון ראש פחי הזבל". על מכתב שתכנן לכתוב לראש הממשלה: "בשביל מה אכתוב לו, לרשע הזה... שינוי זה זבל, והוא הראש שלהם עכשיו"...
"כל הפוסל במומו פוסל" -תלמוד בבלי, מסכת קידושין.

כללי

8.1 (צפון העיר): עיריית תל-אביב חידשה לחב"ד בבית מילמן את זרם המים - למרות חוב ענקי. מיכאל רועה, סגן ראש העיר (מרצ) מאשים כי לשכת ראש העיר התערבה לטובת מרכז חב"ד. נגד מרכז חב"ד בבית מילמן הוצא צו הריסה, והעירייה ננזפה בידי בית המשפט המחוזי על שאיננה אוכפת את הצו - ראה בידיעה הבאה:
15.1 (צפון העיר): מועצת עירית ת"א, בהתנגדות חברי מרצ, אישרה השבוע העברת 60 אלף ש"ח לישיבת חב"ד בבית מילמן, זאת על אף צווי הריסה שניתנו למקום בבית המשפט בתל-אביב.

לא רק זאת, אלא גם סיוע מסגן ראש העיריה:
20.2 (המקומון תל-אביב): השבוע נמנע ביצוע צו הריסה לבית מילמן של חסידי חב"ד ברמת אביב, ובהתערבות אמיר הלוי, סגן ראש העירייה (ליכוד) ניתנה אפשרות לחב"ד לקבל היתר בניה.

16.1 (י): שלוש נשים חרדיות התנדבו לשרת במשמר הגבול באזור בית-שמש במסגרת המשמר האזרחי.
כל הכבוד! כן תרבינה המתנדבות מקרב הציבור החרדי!

17.1 (7 ימים): "אני חרדי חרד" - כתבה מאת ענת מידן על משה גרילק, עורך העיתון החרדי "המשפחה", המאשים את העסקנות החרדית בהשנאת הציבור שהיא מייצגת. הוא טוען שהוא מתנגד לכפייה דתית, שהוא סולד משליחת פקחים לקניונים בשבת, וכתב ספר בו הוא חושף את חרדותיו של האדם החרדי.

22.1 (חדשות וואלה): מבקר המדינה קובע שקיים אי-סדר בהשגחת הכשרות במדינה.
רק אי-סדר, מבקר יקר? ושחיתות אין? ובזבוז אין? וכפייה אין?

24.1 (חדשות וואלה): שר התיירות (לוי, מפד"ל) הורה לסגור את לשכת התיירות בנתב"ג בשבתות ובחגים.
זה כי אלוהים, כשהוא טס בשבת, לא צריך אינפורמציה. הוא כבר יודע הכל.

29.1 (י): בקרוב נישואים אזרחיים של זוגות ישראלים גם בטורקיה.

31.1 (סופשבוע מעריב): "המרפא": כתבה מאת אורית הראל על הרב אלימלך פירר, המוח והנשמה של אגודת "עזרה למרפא", שהקדיש את חייו לעזרת החולים ולבריאותם.
תבורך, הרב פירר! במעשיך ובתכונותיך אתה מפאר ומרומם את התואר "רב", שבחטאת אחרים ירד לשפל מדרגה.

31.1 (ה): ספר חדש על מקור תורת הסוד היהודית: "מקדש ומרכבה, כוהנים ומלאכים, היכל והיכלות במיסטיקה היהודית הקדומה" מאת פרופ' רחל אליאור, הוצאת מאגנס, 2003.

 מלחמת בני שמש בבני הירח

3.2 (י): רב צבאי יצא לטקסס להשתתף בזיהוי שרידי הגופות.
למה רב? למה לא מומחה ברפואה פתולוגית?

4.2 (י): אמנון בוקר, מנהל חברת "סיגנלור", האחראית על אחזקת מערכת הבקרה של הרמזורים בתל-אביב, נקנס ב-10,000 ש"ח בגלל תיקון שבוצע בשבת ברמזור בקרן הרחובות דוד המלך-ויצמן, לאחר שהרמזור קרס בגלל תאונת רכב.

4.2 (ה): חוק טל נכנס לתוקף ב-1.2 ואף אחד לא הרגיש.
מה "לא הרגיש"? חיילי המילואים ומשרתי החובה מרגישים את זה כבר 52 שנה!!

6.2 (העיר): "בסימן שאלה" - כתבה מאת מורן זליקוביץ על בני נוער שחזרו בשאלה, ברחו מהבית ומסתובבים ברחובות.

7.2 (סופשבוע מעריב): כתבה מאת ורד קלנר על ישראל אייכלר, עורך העיתון החרדי "המחנה החרדי", שנכנס כח"כ לכנסת ה-16, וינהל בה מאבק חרדי מול ח"כ טומי לפיד, שינוי, עימו התעמת רבות ב"פופוליטיקה".

9.2 (ה): "ציידי הנשמות" הוא שמו של מאמר מאת שחר אילן על מוסדות חינוך חרדיים ומאבקם על נפשות הילדים וחינוכם. מזכיר לנו שם של ספר שכתבו חברים שלנו לפני חמש שנים בנושא ההחזרה בתשובה: "ציידי הנפשות".

לינק

11.2 (י): מוהל חתך - ושליש מאבר המין נשר.
מה אתם מתרגשים? למה ציפיתם? הרי זו לא פעם ראשונה, ועדיין כולם ממשיכים לרוץ למוהל...

12.2 (ה): "המחלוקת אמיתית ונוקבת" - מאמר מאת עיתונאי חרדי, ידידיה מאיר ("בקהילה", "אפעס"), הכותב: "הסכסוך הישראלי-חרדי מבוסס על הבדלי אמונה תהומיים ואינו ניתן לפיתרון".
נתחיל בכיבוס מילים: אין מדובר בסכסוך, אלא בפער בין השקפת-עולם יהודית-חילונית לבין אמונה דתית-יהודית, שגורם, לעתים, סכסוכים מיותרים. הפער אינו "ישראלי-חרדי" אלא "חילוני-חרדי", אלא אם ידידיה מאיר אינו רואה עצמו ישראלי. נכון שהפער אינו בר-גישור ואין לו פיתרון ביניים (אין "חצי-אמונה"), אבל לא זו הבעיה. הבעיה היא "חייה ותן לחיות": איש אינו כופה על ידידיה מאיר וחבריו החרדים אורח-חיים שונה מאשר הם רוצים. מנגד, חרדים רבים, רבים מדי, כופים וממשיכים לנסות ולכפות על היהודים שאינם חרדים ("הישראלים"...) את אורח-חייהם החרדי. כאן בהחלט קיים פיתרון. אינך יודע מהו, ידידיה ידידי? לך לניו-יורק וראה איך חיים אחיך - היהודים החרדים והיהודים החילוניים חיים בעיר אחת. איש לאוהלו, ישראל!

12.2 (ה): נתונים שמציגה נאס"א מבדיקות קרינה קוסמית מגלות, שהכוכבים הראשונים נוצרו מוקדם מכפי שסברו המדענים - כלומר לפני יותר מ-15-14 מיליארד שנה.
מה??? לא לפני 5763 שנה???

12.2 (י): שופט בית המשפט לענייני משפחה קבע בפסק-דיו מהפכני: אישה יכולה לפסול בית-דין רבני. עד כה תפס חוק לפיו אם בעל הגיש ראשון תביעת גירושין לבית דין רבני, לא היתה אשתו רשאית לפנות לבית משפט אזרחי. השופט: זהו חוק מפלה. אישה רשאית להחליט באיזה בית משפט תידון תביעתה למזונות.

16.2 (י): בתי דין רבניים נותנים 25% פחות דמי מזונות מאשר בתי משפט לענייני משפחה.

17.2 (ה): תיקון צינור הביוב שנפרץ ביפו התעכב בגלל איסור עבודה בשבת.
אבל לחלות בחולירע בשבת מותר.

20.2 (ה): על מסורבות-גט: בעלים שמסרבים לתת גט מכים ומתעללים בנשותיהם המסורבות.
גט - לא - בחסות הדת. מכות - בהחלט! בחסות מה? כתבה מורחבת בנושא: 21.2 (ה): מרדף במורד רחוב יפו, מאת יאיר שלג.

20.2 (מ): בעלי אולמות וגני אירועים ברחבי הארץ עתרו לבג"צ נגד הרבנות בדרישה שזו תבטל את האיסור לקיים אירועים בשבת.

20.2 (ה, י): רוב תלמידי חט"ב בירושלים לא יודעים מי כתב את "התקווה".
אל תדאגו! לעומת זה הם יודעים היטב מי ברא את העולם ומתי, מתי והיכן ניתנה התורה, וכמובן מידי מי ניתנה למי.

21.2 (עיתון ת"א): תושבי שכונת תל-ברוך בתל-אביב מתארגנים למאבק נגד הקמת כולל בשכונה -כתבה מאת דנה רגב.

שכונת תל-ברוך

21.2 (י): הנחייה במשרד העבודה והרווחה: לא לתת לחילוניים לאמץ תינוקות לא יהודים -כתבה מאת דוד רגב.

אימוץ

21.2 (סופשבוע מעריב): "דתי מחמד" - כתבה מאת שרי מקובר על אורי לופוליאנסקי - ראש העיר החרדי של ירושלים. 21.2 (ה): כתבה בנושא זה מאת אריה דיין: פחד חדש בירושלים: החילוניים בפאניקה, וחרדים כלל לא מרוצים.

21.2 (מ): באותו עניין - כתבה מאת אבישי בן-חיים: זנב לשועלים. 20.2 (י): ומה הוא אומר? "לחילוניים בירושלים אין מה לפחד ממני". כתבה מאת שירלי גולן-מאירי.

19.2 (י): ראש העיר החרדי החדש יוזם בית קברות חילוני.
כל הכבוד, מר לופוליאנסקי! אל תשים קצוץ על מה שאומרים עליך! לך בדרך זו והושע את ישראל!

21.2 (מוסף שבת הארץ): פרשת חיי שהרה - כתבה מאת דורית חכים על שהרה, לשעבר שרה בלאו, שעברה מבית חרדי בגטו הבני-ברקי אל מעוזי התרבות החילונית. את השנה הראשונה לחייה החדשים היא מתארת כ"השנה המאושרת בחיי".

 פרשת חיי שהרה

21.2 (ה): בתי דין רבניים משלמים לסרבני-גט - כדי שיסכימו להתגרש. הסכומים מגיעים לאלפי שקלים, מכספי המדינה. רגע רגע - מה זה "מכספי המדינה"? אלו הם כספים שלי ושלך, כספים שמשלם כל אזרח שעובד ומשלם מס הכנסה! מדוע עלינו לממן גירושים של זוג, שלא רוצה להתגרש שבמסגרת חוקי דת?
יש חברי כנסת עם מודעות אזרחית שוויונית - קומו ועשו מעשה!

24.2 (מ): כ-30 חוזרים בשאלה לא יכולים להיערך להגנה מפני מתקפת טילים אפשרית, משום שערכות המגן שלהם נותרו אצל משפחותיהם החרדיות, שמנדות אותם.

24.2 (גלובס): תושבי תל ברוך טוענים, כי החרדים מנסים להשתלט על השכונה, ומסיעים אליה תלמידים מבחוץ: "נפנה לבית המשפט למנוע הקמת מוסדות חרדיים בשכונה".

25.2 (מ): "שופר" תובע את התיאטרון הקאמרי בשל ביטול הרצאה במקום בידי אמנון יצחק.
26.2 (אינטרנט מעריב): בית המשפט חייב את התיאטרון הקאמרי לקיים כנס של אמנון יצחק. מדובר בחובה לקיים חוזה, שנחתם כחוק.
השאלה היא - מדוע התיאטרון הקאמרי חתם מלכתחילה חוזה עם אמנון יצחק? האם לא מכירים אותו שם? עם עבר כמו שלו היו צריכים לדעת במי מדובר, ואיזו "הצגה" תועלה בתיאטרון.

27.2 (ה): הזדמנות למהפכה אזרחית - מאמר מאת נחמיה שטרסלר על תקוות אזרחיות מהממשלה החדשה.

28.2 (מוסף שבת ידיעות אחרונות): מה יפסידו החרדים? כלום, כנראה - כתבה מאת גדעון עשת: היועץ המשפטי לממשלה הורה להפסיק את התשלום הכפול לישיבות, אבל מי שעלולה לטרפד את המהלך בממשלה הבאה זו דווקא המפד"ל.

28.2 (7 ימים ידיעות אחרונות): "מחיר מקובל"- כתבה מאת גידי וייץ על בני משפחת כדורי: "הרב כדורי הפך לקלף מיקוח בידי משפחתו" - חשיפה מדהימה על מעללים מוזרים הקשורים בהרבה כסף, בחירות, הבטחות, הבטחות-שווא ושאר ירקות. מומלץ לקרוא לכל מי שמתכונן להצביע לכדורי.

28.2 (מוסף שבת מעריב): "החרדים נגד שאר העולם" - כתבה מאת אבישי בן-חיים על מצב החרדים אחרי מפלתם בבחירות. הרב אלישיב הגדיר את המפד"ל "כמו רפורמים".
הוא לא הראשון. הרב שך אמר בציניות על המשיח מלובביץ שהוא "הכי קרוב ליהדות".

28.2 (מ): צעד נוסף לקראת שילוב החרדים בצה"ל: מתנדבי זק"א מצטרפים לפיקוד העורף. מחרתיים יעלו 50 אברכים על מדים ויעברו אימון צבאי.

חינוך

30.1 (ה): "החינוך הדתי אחראי למגיפת הלאומנות והשנאה שפשתה בחברה הישראלית" - מתוך מאמר בשם "דתי אבל לא לאומני", מאת עו"ד שמאי ליבוביץ.

7.2 (ה): תכנית הליבה של שרת החינוך לבנת משאירה לחרדים רק כ-6 שעות ללימודי קודש. החרדים לא יוכלו לעמוד בזה. כתבה מאת ראלי סער.

11.2 (ה): היועץ המשפטי לממשלה הורה להעביר 300 מיליון ש"ח מהישיבות החרדיות למשרד החינוך. 12.2 (י): הקצבות זהות לחינוך החילוני והדתי. היועץ המשפטי לממשלה הורה להפסיק כפל ההקצבות למוסדות חינוך תורנים, שעד כה זכו לתקצוב גם ממשרד החינוך וגם ממשרד הדתות.
האם זו קרן האור בקצה המנהרה? האם יבוא קץ לאפליה?

11.2 (י): ובמשרד הדתות? "זעם במשרד הדתות על איסור תמיכה בישיבות".

20.2 (י): משאל בקרב תלמידי חטיבות הביניים בירושלים גילה בורות מדהימה: התלמידים קבעו: צביקה פיק כתב את התקווה. זה בהחלט לא נורא, כי הם כן יודעים מי ברא את האדם (אלוהים), ומה שנות קיומו של העולם (5763 שנה), ומי כתב את התורה ונתן אותה למשה על הר-סיני (אלוהים) והם אפילו יודעים כמה יהודים נכחו באותו מעמד (שש מאות אלף). נו? אז תגידו שזו בורות?

הבלים

21.1 (מ): בית הדין הרבני בחיפה המליץ לתושבת העיר שלא להצביע בבחירות לכנסת, כדי לשמור על שלום בית עם בעלה. הבעל טוען, שאם אשתו תצביע למצנע, הוא ישים קץ לחיי הנישואים.

27.1 (מ): שמואל אליהו, הרב של צפת, נתפס בידי שוטר לאחר שביצע עקיפה מסוכנת. בו במקום חיבר הרב תפילה מיוחדת עבור עבריין תנועה כמוהו: "תן בלבנו חן וחסד ורחמים שלא לקנוס את מי שנכשל במקרה".
למה במדור הבלים? כי היה זה הבל להביא הבל כזה לידיעת הציבור.

7.2 (זמן ת"א): "מספר חזק" - נתן זהבי יוצא נגד תיאוריית הקונספירציה של המשיחיסטים על הקשר בין המספר 16 לגורלו של אילן רמון ז"ל.

9.2 (הטלוויזיה, ערוץ 2), 10.2 (ה): חשיפה של דברי הרב שאול רפאל, מדריך חתנים מטעם הרבנות הראשית בירושלים, המסביר לחתן המיועד מהי אישה: "אישה היא כמו ירח, אין לה דעה משלה", "אישה מטבעה תעשה לכם דווקא", ועוד על כך שאישה מרבה לשוחח בטלפון ועל הבעל למצוא דרך לנתק לה, אבל בעדינות.

יומן חופש