הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
גליון מס' 51: אוקטובר 2002

סייעו באיסוף החומר ליומן:
בועז, דוד, דפנה, דרור, ניצן, עודד, רוני, שחר, שי ושירה
יומן חופש

חינוך

14.10 (ה): הקרב על בני השלוש והארבע (כתבה מאת תמר רותם): בשכונות מצוקה בישראל מוסדות חינוך ממלכתיים הולכים ונעלמים. את מקומם תופסים מוסדות חרדיים. "עמותת חינוך ישראלי" מנסה להילחם בתופעה ולהציע חינוך חילוני לגיל הרך. כדי לעשות זאת אימצה את שיטות השיווק של ש"ס: גיוס נרשמים מדלת לדלת, יום לימודים ארוך ודמי לימוד מגוחכים. עד כה הצליחה העמותה להקים שישה גני ילדים.

יומן חופש

ש"ס: (1) DOLCE VITA (החיים הטובים)

2.10 (י): שר הדתות אוחנה (ש"ס) "הוציא עבור לילה אחד במלון הילטון בתל-אביב כ-8000 שקלים", ו-"בשלושת החודשים האחרונים הוציא השר כ-20 אלף שקלים לאירוח במלונות בארץ".2.10 (גלובס): מתי גולן כותב: הציבור זכאי לדעת איזה סוג של סרטים הוא (הציבור) מימן לצפייתו של שר הדתות בבתי המלון. 7.10 (י): השר אוחנה: הסרט היה סרט פעולה.

2.10 (מ): במשרד העבודה (השר בניזרי, ש"ס), בו מקצצים במוסדות לילדים בסיכון ובהכשרה מקצועית, עורכים אירועים לעובדי המשרד ב-600 אלף שקלים.

4.10 (מ): מנכ"ל משרד הדתות רכש מערכת ניווט לוויינית למכוניתו ב-7000 שקלים. התירוץ: "משה שמעוני מבקר במקוואות הפרושים על פני כל הארץ".

4.10 (ה): הרב הראשי של צפת ייחקר על פרסום דברי הסתה לגזענות. ייחקר, ייחקר, ובסוף מה?

7.10 (י): שר הבריאות דהאן (ש"ס) בילה במלון בכל חג הסוכות - משרדו ישלם. משרדו ישלם? אתה ואני נשלם!

8.10 (י): 70 מעובדי משרד הדתות יצאו להשתלמות בת 3 ימים במלון 5 כוכבים באילת. "במהלך ה"השתלמות" קבלו העובדים הרצאה שנמשכה כשעה ורבע בלבד. את שפע הזמן ניצלו למנוחה, רחצה בבריכה וטיולים".

יומן חופש

ש"ס: (2) שונות

6.10 (י): הרב עובדיה על פרסום הבזבוזים של שר הדתות: "חילול ה' גדול", "מי שייתפס מדליף - יסולק מש"ס". שימו לב: יסולק מש"ס לא מי שיבזבז, אלא זה שידליף. מכירים את שיטת ה"מוייסער"? דומה לדין רודף. חוץ מזה תחשבו רגע: אם פרסום השחיתות הוא חילול השם, אז השחיתות היא קודש הקודשים!

9.10 (מ): ישי לחברי ש"ס: "מי שלא ינהג בצניעות יטוס הביתה".

6.10 (י): ח"כ פריצקי פנה למבקר המדינה לבדוק תקינות המינויים של בני משפחת אלבז.

8.10 (י): כ-66 מיליון שקלים מתקציב משרד הרווחה (השר בניזרי, ש"ס) הועברו לעמותות דתיות וישיבות. כמה נשאר לנזקקים באמת?

9.10 (י): עובדיה יוסף: "רודפים אותנו בגלל היותנו מזרחיים".

29.10 (חדשות וואלה, מ): ש"ס יוזמת העברת משחקי הליגות בכדורגל לימי חול: "חבילת סיוע כספי תמורת הסכמה להעביר את משחקיה (מכבי פ"ת וקבוצות אחרות) לימי חול או מוצ"ש". סיוע כספי - מאיזה תקציב? על חשבוני?

31.10 (י, ה): עובדיה יוסף אומר לאנשי העסקים בכינוס השנתי של מנהלים בישראל: "אל תחשבו רק על רווחים".

יומן חופש

כללי

1.10 (שער למתחיל): תושבי שכונת התקווה פתחו במאבק נגד כנסייה של עובדים זרים, בטענה שהכנסייה גורמת לרעש ופוגעת ברגשות תושבים רבים בשכונה.
3.10 (הצופה): ליאורה מינקה, נציגת המפד"ל במועצת העיר ת"א, גורסת, שלמרות "כעסם וטרוניותיהם של תושבים בשכונות מסויימות אין ספק שהעירייה חייבת לתת דעתה למצוקותיהם ותביעותיהם של עובדים זרים בני דתות שונות".

3.10 (כל הצפון): שלמה בן אליהו, רב ביישוב כפר ורדים, טוען שעשרות תושבים של כפר ורדים חזרו בתשובה, והוא פועל להקמת מקווה בכפר. העיתון מציג שאלה לסטף וורטהיימר: האם הציונות של סטף ורטהיימר הופכת ציונות דתית?

4.10 (עיתון תל-אביב): העירייה תשלם 1.2 מיליון שקל להבראת המועצה הדתית. פתאום יש כסף? למה? להבראת מה? מה עושה המועצה הדתית בתל-אביב חוץ מלקבל משכורות?

4.10 (עיתון תל-אביב): עיריית ת"א תעניק הנחות לזוגות מאותו מין, כשם שהיא נותנת לזוגות מעורבים. נתן אלנתן (ש"ס) מתנגד: "אלה אנשים חולים, שצריכים אולי הנחות בקופת חולים". אלנתן אלנתן, צר לנו עליך, שזוהי רמתך, וזהו הידע שיש לך.

4.10 (מ): חסידי ברסלב מתכננים להסתנן לקבר יוסף.

6.10 (ה): מאמר המערכת קורא להפסיק כפל ההקצבות שמוסדות חינוך דתיים מקבלים ממשרד החינוך וממשרד הדתות גם יחד. היועץ המשפטי לממשלה קבע: תופסק ההקצבה הכפולה לישיבות.

יומן חופש

אוטובוס שבת
6.10 (צפון העיר): בשבוע הבא - אוטובוס ליל-שבת בתל-אביב, שיסיע נוסעים החל בשעה 22:00 חינם. 18.10 (מ): סניף "שינוי יפעיל מהערב אוטובוס חינם לבליינים".

20.10 (הצופה): חברת מועצת העיר ליאורה מינקה תוקפת את יוזמת "שינוי" להפעיל אוטובוס ליל-שבת: "שוב מנסים להפוך את תל-אביב למעבדת ניסויים של העולם החילוני.
בוודאי, ליאורה, הגיע הזמן לניסוי חילוני, לאחר חמישים וארבע שנים של דיכוי ממוסד בידי דתיים וחרדים! מה רע ברב-גוניות שיש לעיר? גטו חרדי קיים לכל דורש בבני-ברק ובמאה-שערים. מרביתו הגדולה של הציבור רוצה חופש, רוצה מרחב פעולה, רוצה תרבות ובילוי ללא הגבלות דתיות!! גם תחבורה ציבורית בשבת!

7.10 (מ): החרדים דורשים להכיר בפעילות מתנדבי זק"א כשירות מילואים. ח"כ פריצקי: ממתי מקבלים מילואים על התנדבות?

8.10 (י): תינוק בן שבועיים נדבק ממוהל בהרפס ונותר עם פגיעה מוחית קשה. שני מקרים נוספים של תינוקות שנדבקו כנראה מאותו מוהל. המוהל מוצץ את החתך בעורלה ישירות בפיו.

9.10 (מ): ישראל אוסרת כניסתו של כומר שסייע בהעלאת יהודים בטענה "הוא מיסיונר". מיסיונריות בישראל מותרת רק למטיפים חרדיים של היהדות הדתית.

10.10 (י): הרב בקשי-דורון מציע לחוקק חוק שיבטל כפל רבנים ראשיים.

10.10 (העיר, 11.10 זמן תל-אביב): בראיון לעיתון "הצופה" כינה שלמה עמר, המכהן כרב הראשי לתל-אביב-יפו, את הקהילה ההומו-לסבית בשם "כת", והודיע שיפעל נגד קיום מצעדי גאווה. אלון סטריקובסקי, יו"ר אגודת ההומואים והלסביות הגיב: אני מצר על כך שקיימים עדיים בישראל אנשי ציבור חשוכים.
עיר כמו תל-אביב לא זקוקה לרב, בוודאי לא לרב כזה. חבל על המשכורת. די במועצה דתית. גם זה יותר מדי לעיר.

11.10 (מ): חרדי שפיטר עובדת שהתלבשה לא בצניעות יועמד לדין. אל תשמחו לפני הזמן: זה קרה בארצות הברית. במדינה מתקדמת כמו ישראל זה לא היה קורה. במדינה הנאורה ישראל קורה כדבר הבא:

11.10 (י): צופי ראש-העין קבלו קנס על "חילול שבת". הסרט "ספיידרמן" הוקרן ל-150 חניכי צופים בליל שבת.

11.10 (7 ימים ידיעות אחרונות): "תכנית שיקום" - כתבה מאת אבישי בן-חיים על אריה דרעי, המשרד בתחנה הפיראטית "קול הנשמה", וחילונים סבלריטיס משחרים לפתחו ומשדרים דברים מוזרים ביותר.

14.10 (י): הרבנות בתל-אביב מאיימת לשלול כשרות מבתי המלון שיעסיקו יהודים בשבת. כשרות או אבטלה? אתר חופש קורא לכל בתי המלון להתאגד ולהיאבק יחדיו בנבזות. כשתפעלו יחד הם לא יצליחו!

15.10 (חדשות וואלה): המשטרה חשפה הבוקר פרשיית הונאה, בה מעורב משגיח כשרות מבני ברק, החשוד כי העניק תעודות כשרות מזוייפות בשנתיים האחרונות לבתי עסק שמכרו חזיר.

16.10 (צפון העיר): מועצת העיר ת"א לא אישרה העברת 228,000 ש"ח למקווה של חב"ד בבית מילמן, בטענה שאינו חוקי. נמשכים העימותים וההפגנות נגד השתלטות חב"ד על בית מילמן.

16.10 (י, ה): אישה חרדית עתרה לבג"ץ נגד בית הדין הרבני, שקבע שעליה לפנות את ביתה, משום שבתלמוד כתוב, שלאישה קל יותר לפנות את ביתה מאשר לגבר.

14.10 (י), 17.10 (וסטי): הרבנות בת"א מאיימת לשלול תעודות כשרות מבתי-מלון שיעסיקו יהודים בשבתות. (משפחה): עמר (הרב של ת"א, ש"ס): "תעודת כשרות לא יכולה להיות תקפה אם העסק מחלל שבת".

18.10 (7 ימים ידיעות אחרונות): בספרו "צו השעה - טיפול שורש" מאשים רב, יצחק גינזבורג, את השמאל באחריות לרצח עשרות יהודים, קורא להטלת חרם כלכלי על ערבים, ומשבח את הטבח שערך ברוך גולדשטיין במערת המכפלה. המו"ל של הספר - "גל-עיני", מתוקצבת בידי משרד הדתות. אתה ואני וכולנו, העובדים ומשלמי המסים למדינה, תומכים בפרסומו ובהפצתו של ספר תועבה!

הספר נשלח לאישים פוליטיים שונים. הנה שתי תשובות שנכתבו עם קבלת הספר: "ממשרד החוץ: מר שמעון פרס ביקשני לאשר קבלת ספרכם... אנו מוקירים ומעריכים את מהותו, תכניו ומסריו של ספר זה, ומבקשים להודות לכם על שליחתו. בנימין נתניהו התמוגג אף הוא. בחתימת ידו הוא כותב להנהלת גל-עיני: תודה על ספרו של הרב גינזבורג צו השעה. אני מצטרף לתקוותכם שהדברים המובאים בספר יפיחו רוח חדשה בלב ישראל ויישאו את פרי עמלכם. שרת החינוך לימור לבנת כתבה: אמנם מחמת הזמן הדוחק טרם הספקתי לעיין בו, אך אני סומכת על הרב גינזבורג שדבריו היוצאים מן הלב ייכנסו אל הלבבות. יו"ר הכנסת, באמצעות לשכתו: אברהם בורג ביקשני לאשר בתודה קבלת ספרו של גינזבורג. הספר, פרי הגותו של תלמיד חכם, המקדיש את דבריו לנושאים העומדים ברומו של עולמנו, הופקד בספריית הכנסת".

חבר'ה, חבר'ה! אנחנו יודעים שאתם מקבלים מאה ספרים ביום, ואינכם פותחים אף אחד! אנחנו יודעים שהמזכיר שלכם שולח מכתב מודפס מוכן מראש לכל שולח, אבל דחילאק! אין לכם עיניים?? היצחק גינזבורג הזה הרי פרסם כבר לפני שנים ספר בשם "ברוך הגבר", בו הוא משבח ומהלל את הרוצח גולדשטיין, שטבח עשרות ערבים חפים מפשע במערת המכפלה בחברון. אז ככה אתם מפשלים! הרי בחרנו בכם להיות לנו מנהיגים, לא מונהגים!!!

23.10 (ה, י): חגי איזרד נבחר אתמול לדיין בבית הדין הרבני הגדול.
24.10 (מ): ארגוני הנשים יצאו למאבק לביטול מינויו של חגי איזרד לתפקיד של דיין בבית הדין הרבני הגדול בטענה שפסיקותיו כלפי נשים מחמירות ביותר.

24.10 (י): לאה רחום, סייעת בגן-ילדות של אגודת ישראל באור-יהודה, פוטרה לאחר שנכנסה להריון מחוץ לנישואים, בטענה ש"הפרה את התקנון". בקבלתה לעבודה חתמה על "תקנון רוחני", לפיו היא נדרשת "לשמור תורה ומצוות ולנהוג בצניעות".
תגידו, גם את דוד מלך ישראל פיטרו בגלל שהוא בעל את בת-שבע כשהיתה נשואה לאחר, ולו היו כבר איזה כמה נשים?

25.10 (מוסף הארץ): "הייתי פטריוט טיפש" - כתבה מאת אביחי בקר על דניאל בן גבריאל, שבעבר התחרד (חזר בתשובה). "במילואים האחרונים נפקחו לי העיניים", והיום הוא חילוני: "הצטרפתי לקבוצה של חוזרים בתשובה שהתקבצו בגבעת שאול. שיחקנו את הקהילה החסידית אבל הכל התפוצץ לנו בפרצוף כשהתגלה שהאדמו"ר שלנו ניסה לפתות נשים שנכנסו אליו".

30.10 (מ): בטקס שערכה אתמול מועצת תנועות הנוער לזכרו של יצחק רבין לא הושרו שירים - בגלל התנגדות תנועת הנוער הדתית "עזרא" לשירת נשים.
כניעה מבישה של תנועות נוער חופשיות! יצחק רבין כל כך אהב לשמוע שירים, וביום הירצחו הוא הצטרף לשירה המונית אדירה, כשמחצית השרים שם היו נשים! בושו לכם, חברי תנועות נוער חופשיות! היום נכנעתם לכפיית אי-שירה, מחר יובילו אתכם שבויים מרצון ל"אור שמח" ול"אש התורה".

31.10 (י, ה, מ): צבי טל, שופט בית המשפט העליון בדימוס (יהודי דתי) נחקר אתמול במשך 6 שעות בידי המשטרה בחשד שפעל תוך ניגוד עניינים כיו"ר ועדת העיזבונות ולכאורה העביר כספים, בין היתר, לשתי עמותות שאשתו חברה בהנהלתן, ולרשות לשיקום האסיר שהוא עצמו שימש כיו"ר המועצה הציבורית שלה.
מפאת כבודו של שופט לשעבר בבית המשפט העליון לא כללנו ידיעה זו במדור עבריינות וחשדות לעבריינות. נאחל לו שלא יגיע לשם.

יומן חופש

האם קיים עדיין אזרח לא-דתי אחד המתנגד להפרדת המדינה מהדת?

15.10 (י): "רבני ישע - תומכים בסירוב לפנות מאחזים".

18.10 (מוסף שבת מעריב): אשמתם של הרבנים - כתבה מאת דן מרגלית על פנייתם של רבנים לחיילים לסירוב פקודה.

22.10 (ה, מ): פסק הלכה של הרב זלמן מלמד, ראש רבני ישע: "קיים איסור גמור לפנות מאחזים יהודיים בארץ ישראל, וכשם שאדם מחוייב לסרב למלא פקודה לחלל שבת, כן עליו לסרב למלא פקודה לפנות מאחז". שר הביטחון דורש: להעמיד רבנים לדין.

23.10 (י): "הרבנים האלה נפלו על הראש" - כתבה מאת יובל קרני ורמי חזות, על פסק הלכה שפירסם השבוע מר זלמן מלמד, יו"ר ועד רבני יש"ע. זלמן מלמד: "כשם שאדם מחוייב לסרב לחלל את השבת, כן עליו לסרב לפקודה לפנות מאחז". אליעזר מלמד: "הצו האלוקי גובר על צו הממשלה".
מאחר והמלמד הזה משוחח, מן הסתם, עם האלוקים בכל שני וחמישי, מן הסתם הוא גם יודע לאשורו, מה רוצה האלוקים ומה הוא מעדיף על מה. מי אנחנו, הקטנים בבני-ישראל, שנערער על מעמדו המכובד של המלמד אצל האלוקים, והיודע לאור זאת מהו הצו האלוקי?

23.10 (מ): היועץ המשפטי לממשלה החליט שלא להעמיד את זלמן מלמד לדין - "כדי לא להעצים את הדיון בסוגייה".

24.10 (ynet): הרב מרדכי אליהו, המכונה משום מה "הראשון לציון" (אוי לאותו ראשון ואבוי לאותה ציון) אמר: מותר למסוק זיתים ממטעי פלסטינים ולקחת את יבולם".
נשמע לכאורה תמים: "מותר למסוק זיתים", "מותר לקחת יבולם". אבל בשפה המובנת לכל ילד מדובר בהיתר לגנוב, לגזול, לעשוק, לשדוד - הכל חוץ ממעשה חוקי והוגן.

28.10 (מ): תגובה של בן כספית על דבריו של אליהו: "השיא הגיע בדמותו המשיחית (איפה החמור?) של הרב מרדכי אליהו, מי שאמור להיות סמל ומופת חינוכי למאות אלפי חובשי כיפות סרוגות.. בא ואמר בלי בושה.. ערבים? פלשתינים? הכל פיקציה. כולם עבדינו. אנחנו אדוני הארץ. אפילו עצי הזית שלהם, שלנו. ולפיכך, כל היוצא לירות על מוסקי זיתים פלשתינים - הרי זה משובח. אחר כך אנחנו מלינים על האיסלאם הקיצוני, על בן-לאדן..."

27.10 (י): היועץ המשפטי לממשלה יבדוק אם בדברי אליהו יש משום הסתה לאלימות.