הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

מדוע אסור לי לאהוב?

סיפורו של עוז

את עוז היכרנו לאחר שקיבלנו ממנו את המכתב הבא לדואר "השגרירים" שלנו:

יצאתי לשאלה מהחברה החרדית וכיום אני בבית ספר חילוני.אני מקווה לקבל תגובה חיובית מעמותת ה.ל.ל ומשתדל כמה שיותר לעזור,בעיקר לבני נוער! אשמח לעזור לעוזרים.

סיפורו סיקרן אותנו וביקשנו ממנו סיוע בפירסום האתר (כפי שאנו מבקשים מכל שגרירי חופש) וגם מעט משוב נוסף. בתגובה קיבלנו את הסיפור המרתק הבא:


שלום,

קראתי ואני מסכים לכל! נראה לי שאני רוצה יותר מכל אחד אחר לעשות זאת!

... אני מבין היטב שהמשאבים שלכם מוגבלים, עמותה שפועלת ללא עזרה מהממשלה - זה קשה מאוד ואני אעשה הכל על-מנת להשקיע את המיטב בחומר שאקבל.

בעיקרון אני לומד בכיתה י' אך יועצת בית הספר הסבירה לי שכדאי שאשר כיתה ואהיה ב-ט' מכיוון שהרמה הלימודית בבית הספר החרדי ממש לא הייתה לעניין ויהיה לי מאוד קשה עם הבגרויות, במיוחד במתמטיקה, ולכן עדיף לי להישאר ב-ט'. תתפלאו, אני לא מרגיש שמזה שנשארתי ב-ט' אני מפסיד שנה - להיפך! אני מרגיש שרק הרווחתי עוד שנה!

אחרי החגים אנו עוברים למקום מגורים חדש, לכן בינתיים אני לומד שם. אני מאוד נהנה בבית הספר (שנה ראשונה שלי בבית ספר חילוני) ולכן אני מכריח את עצמי לקום כל בוקר מוקדם.

אני מרגיש שנולדתי מחדש ושהכל פתאום מואר לי, כתבתי הבוקר הודעה בתפוז: "סיפור אישי - עצוב אך עם סוף שמח" ואשמח אם תקראו אותה [הערת המערכת: קטעים מסיפורו של עוז שפורסם ב- "פורום חופש" בתפוז מופיעים בהמשך, עם מעט תיקונים קלים שהכנסנו בסגנון].

דרך אגב, קראתי היום את סיפור חייו של שבתאי צבי ומאד הזדהתי איתו בקטע של ההירהורים: האם אלוהים באמת רוצה שככה נעשה וכל זה, גם אני פעלתי לפי שיטת המחשבה שלו ואני שמח שהצלחתי למרות הכל לחזור בשאלה.

אותי משפחתי לא החרימה כי הורי הם דתיים לאומיים. ההיפך, בזכותי כל המשפחה לומדת כעת בבתי ספר חילוניים, למעט אחי הבכור שלומד בישיבת הסדר.

אני מסביר לחברי החילוניים על עבר חיי. האמת היא שהם קיבלו זאת בהלם מוחלט. חברה החילונית ממש לא יודעת למשל שבבתי ספר חרדיים קיימת ענישה גופנית והגיע הזמן שיתחילו לדעת מזה.

מצטער על המכתב הארוך, הדת תמיד דרשה פירוט :-)


סיפור אישי - עצוב אך עם סוף שמח

קראתי את סיפור חזרתו בשאלה של ישראל הכט.

כיום אני בן 15.5 - רק השנה התחלתי ללמוד בבית ספר חילוני, עד אז למדתי בחרדי ממש כמו שישראל מסביר - הכל שם אמיתי ונכון!

עוד מלפני שנה וחצי חזרתי בשאלה אך זה היה מאוד מורכב, לכן זה לקח שנה וחצי. זה גם איך להסתדר עם המשפחה, הצד החברתי (אנחנו גרים בשכונה דתית ועוברים דירה לעיר אחרת לא דתייה בימים הקרובים) ואפילו איך להסתדר עם עצמך...

אני יכול להגיד בפה מלא: קיימת צביעות באורח החיים הדתי!

קבעתי היום עם חברים לנסוע לסרט אך אין לי איך ללכת, מדוע עלי להוציא 150 ש"ח למונית מפני שאין אוטובוסים? מדוע להכריח את רוב תושבי המדינה להיתקע בשבתות וחגים?

גיליתי שיש אפילו מקרים של תקיפה מינית של נערות, כשהן חוזרות מבילוי בימי שישי, מכיוון שאין תחבורה ציבורית שתסיע אותן, מונית אין להן לב לקחת (אתם בטח יודעים מה המחירים של מוניות) והן נאלצות לעצור טרמפים.

ואני שואל למה? מדוע בגלל שהדתיים בחרו שלא תהיה תחבורה ציבורית בשבת קורים דברים כאלה? יכולנו למנוע את כל זה אם היתה תחבורה ציבורית - מי שרוצה שיסע ומי שרוצה לא!

כיצד מעיזים זוגות בבני ברק להביא הרבה ילדים כשאין כיצד לכלכל אותם? האבא לומד בכולל ומקבל את האלף דולר בחודש והאמא עובדת בבית.

אני רוצה להתייחס למה שישראל הכט כתב לגבי המכות מההורים, זה באמת נכון! ילדים קטנים נאלצים לפעמים לקבל מכות ממבוגר, זה לא פשע? ומה שגורם לי יותר מכל לבכות זה שעדיין זה קורה גם בימים אלו.

וקטע אישי לגבי אמנון יצחק: לפני חודשיים הורדתי מהאתר שלו קלטת ושמעתי אותה, פשוט הכרחתי את עצמי להוריד עוד קלטת ועוד קלטת ועוד סרט ועוד סרט - שמעתי וראיתי והרגשתי שאני חי בעולם של שקר, ממש רציתי לקפוץ מהחלון, עבר עלי באותו השבוע שבוע קשה מאוד, למה ילד בן 15.5 צריך לעסוק בכל הדברים האלו?

זה נכון שהיה ילד שהתאבד לאחר ששמע את הקלטות שלו ? אני שמעתי שמועה כזאת... [הערת המערכת: עוז מתכוון כפי הנראה לסיפורו של זוהר חבני]

זאת הפעם הראשונה מאז מה שקרה שאני יושב ומספר את זה, אני פשוט מוכרח שכולם אבל כולםםםםם ידעו מה באמת קורה שם!

מדוע בכיתה ז' מלמדים אותי להבדיל בין אותיות גדולות לקטנות באנגלית? אין להם בושה? מדוע במקום להיות בכיתה י' נשארתי כיתה ב-ט' השנה? מדוע ההורים שלי צריכים לשפוך המון כסף על מנת שאטוס לחו"ל ל- "סאמר סקול" ובסוף אחרי הכל להישאר כיתה - להיות בהקבצות ג' במתמטיקה ואנגלית, לא להבין את החומר בהיסטוריה וגיאוגרפיה - הכל בשביל שאוכל להרשות לעצמי לעשות את המינימום בבגרויות!

מדוע אסור לי לאהוב?

מדוע רק לפני חודש וחצי התחלתי לדעת מה זה בנות? מדוע כשאני 4 חודשים לפני גיל 16 אני צריך ללמוד דברים שילדים לומדים עוד מכיתה ו' - ז'?

מדוע הדתיים משתמטים מהצבא? זאת לא מדינה ששייכת גם להם? אני מחכה לרגע שאקבל זימון למפגש על מנת שיקבעו לי מה אהיה בצבא, אני מאוד מחכה לתת את מה שאני יכול מבחינה גופנית ושכלית למדינה שנתנה לי כל כך הרבה (ועזבו לרגע את הכנסת ואת הפיגועים - בסך הכל ובשורה התחתונה תודה יש על מה להגיד) - כיצד הם מעיזים להשתמט ולהגיד, אני אלמד וזה יציל את המדינה? אני לוקח את זה כ- "למי יש כוח לצאת לשמש ולסחוב דברים במשך שלוש שנים, תנו לי לשבת במזגן וללמוד ולחזור כל יום למשפחה ועוד לקבל כסף מהמדינה..."

חברי החילוניים, בסך הכל אני בן 15.5 ואני לא יודע עוד מה שאני יודע ואני לא יודע אלו דברים נכונים ואלו דברים לא נכונים ומי צודק ומי לא - זה באמת גדול עלי וקשה לי לחשוב על זה כבר כל יום.

כתבתי פה מה שאני מרגיש ומה שיושב לי על הלב.

ידידי הדתיים, אני מרחם עליכם! כן כן שמעתם נכון, למרות כל הצרות שגרמתם לי ואני סובל אותם מדי יום - אני פשוט מרחם עליכם! כי בשורה התחתונה אתם לא יודעים מה זה חיים נורמליים ומה זה הנאה ומה זה בילויים. נכון, התחלתי מאוחר מדי אבל עדיף מאוחר מכלום ואני שמח שעברתי את התקופה הזאת וכיום אני חילוני גמור (הורי דתיים לאומיים אך יחד איתי חצי משפחה חזרה גם בשאלה), ושוב, אני מרחם עליכם מאד!

אוהב אתכם ואוהב את החיים - עוז


מאי 2004