הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

עד שהבנתי שהדת זה 90% קסמים ניסים ונפלאות ו-9% גזענות והשמצות

מכתב לאתר חופש מאת אושרי א'

הנהלת את חופש שלום!

שמי אושרי, תלמיד תיכון מרמלה. רציתי להודות לכם בראש וראשונה על מעשה חסד שעשיתם לי: גאלתם אותי מבועת הדת השחורה. אני לא מבין איך עד לפני שנתיים חייתי באמונה של עונשים, גזענות ורוע.

יצאתי בשאלה לפני שנתיים (גם אז לא הייתה לי זיקה גדולה ליהדות, הייתי אדם "מאמין"). הכול החל בכלל מלפני ארבע שנים, התחלתי לנהל אורח חיים צמחוני. תמיד ניהלתי ריבים עם חברי ומשפחתי מדוע לא לאכול בשר, והטיעון הנפוץ ביותר היה, איך לא, "אם האל מרשה לי, מי אני שאתנגד לו" או "אלוהים ברא את החיות שימשו לצורכי מאכל".

רק אז הבנתי שוואלה, אם ה"אלוהים" שלהם ברא בעלי חיים מסכנים יש שתי אופציות: הראשונה היא הרשע שבו, ליצור חיות, בעלי רגשות ותחושות כדי שהאדם יענה אותן. השנייה היא (וזו הדרך שבחרתי) שאולי הכול קשקוש גדול, ולא הייתה שום בריאה, והכול זה שלאדם לא יהיו ייסורי מצפון.

(טוב נדלג הלאה - אני לא כאן כדי לשכנע אתכם לנהל אורח חיים צמחוני.)

חופש

התחלתי לחקור ולהבין האם הדרך שבה האמנתי, היא נכונה. קראתי מאמרים של יוצאים בשאלה מפורסמים, מדענים אתיאיסטים, (וביניהם גם אתרכם), אך גם של אנשי רוח ודת (מוסלמים, יהודים, נוצרים, בהאים וכל הבא ליד). עד שהבנתי שהדת זה 90% זה קסמים ניסים ונפלאות, 9% גזענות והשמצות, השאר זה מעט ערכים ומוסר, שזה נדיר.

ראשית, כשסיפרתי לכולם שהפכתי אתיאיסט, אנשים חשבו שמודבר באוטיסט (לך תסביר כתור ילד מחונן לילד רגיל בכיתה ז' מהי האבולוציה והמפץ הגדול). עד שאנשים לאט, לאט התחילו להבין את נקודת ההשקפה שלי.

הבנתי, שלא יקרה כלום אם אני אראה טלוויזיה בכיפור, אוכל חמץ בפסח, אראה סרט על השואה בפורים או אתנגד למנהג ברית המילה המזעזע.

 


התקבל: פברואר 2009, פורסם: מרץ 2016