הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

נצחון במאבק למען חופש הביטוי והעיסוק
מרכז ההרצאות והצ'אט הטלפוני של דעת אמת - לשירותכם

חייגו 057.383.383

מאת: ירון ידען - יו"ר דעת אמת

ההנהגה החרדית שמה לה למטרה לשלוט על אורח חייו של כל הנולד לקהילה החרדית, כדי לצבור כוח ושררה. אחד האמצעים להשגת מטרה זו, הוא על ידי ניתוק החברה החרדית מהעולם הרחב: מהשכלה, מדע, תרבות ואמנות. לכן הם מוציאים איסורים וחרמות נגד הגולש באינטרנט או שחלילה וחס רכש את הכלי ה-"טמא" הנקרא בפיהם "טמבלויזיה". יש ומעשיהם גובלים בעבירה על החוק. כך למשל: מורה המלמדת בבית יעקב שתפסוה צופה בערוץ 8 בטלוויזיה, הרי שהיא תקבל מכתב פיטורין לאלתר. כדי לחזק דברי אצטט את דברי הרב ש"ך ראש ישיבת פוניבז' ומגדולי התורה, בספר "מכתבים ומאמרים" (מכתב עג): "ודאי שעל ראשי הישיבות של הישיבות הקטנות והגדולות לדאוג שכל זמנו של התלמיד יהיה מנוצל אך ורק ללימוד התורה הקדושה ואסור לתת לתלמיד שום אפשרות ללמוד לימודי חול".

ההנהגה החרדית אינה מסתפקת בהגבלות וחרמות במגזר החרדי בלבד, אלא מחרה מחזיקה לעשות כך אף לציבור החופשי והפלורליסטי, זה מתחיל בהתנגדות ללהקת בת שבע שתופיע בחגיגות היובל וכלה באיסור על כהן שישא את אהובת ליבו הגרושה.

ועכשיו היא רומסת את חופש הביטוי והעיסוק בהטלת חרמות על חברות סלולר. בחודש ספטמבר, עמותת 'דעת אמת' הרימה פרוייקט יחודי: "מרכז הרצאות וצ'אט טלפוני" ובו מושמעים הרצאות, מאמרים וכתבות דרך הטלפון, כך שכל בחור ובחורה, איש ואישה החפצים לשמוע דברי תורה מפרספקטיבה מדעית, יוכלו לעשות זאת בהרמת טלפון בלבד.

היות שנושא 'דעת אמת' רגיש ומפחיד את ההנהגה החרדית, החלטנו שפרוייקט זה יתבצע על ידי חברת 'מירס' (שרותי תקשורת טלפונית), שלה אין לקוחות חרדים רבים אשר יוכלו להחרימה.

לאחר השקעה רבה של הקלטות, כסף ופירסום, עלה לאוויר "מרכז הרצאות טלפוני".

לא עברו שלושה ימים, והחברה ניתקה את קו הטלפון. כשבררנו את סיבת 'סתימת הפיות' היתה התשובה: "לא ראינו את החרדים בלחץ שכזה".

פניתי ליו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת שיסייע לנו. תוך שבועיים קיים ישיבה שהמוזמנים אליה היו חברת 'מירס' ו-'דעת אמת'. בו במקום קיבלה חברת מירס על עצמה להשיב את 'מרכז ההרצאות הטלפוני'.

לולא נחישותו, אזי המרכז הטלפוני של דעת אמת היה ממשיך להיות דומם. והדמוקרטיה הייתה לובשת שק וזועקת: 'אוי לי מעלבונו של הליברליזם'. והרי לנו דוגמא נפלאה לצורך ולנחיצות לעמוד בפרץ מפני גורמים המעכבים את צביונה הדמוקרטי והליברלי של מדינת ישראל.

וללא בחישה של חרדים אי אפשר. סופר לי שאיש ציבור חרדי מפורסם הטריח עצמו להגיע לועדת הכלכלה ולומר שם : "ירון ידען הוא אנטישמי". ועליו אומר הכתוב: "תיפול עליהם אימה ופחד".