הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

פרדס חנה - כרכור

תוכן העמוד:
שכונות האלה והאלון נגד קריה חרדית
בובליל מכה שנית - והפעם נווה פרדסים על הכוונת
נצחון תושבי נווה רותם במאבק נגד השתלטות חרדים על שכונתםשכונות האלה והאלון נגד קריה חרדית

אפריל 2007, מאת אנשי השכונה: (הפרטים שמורים במערכת)

בתאריך 9/3/07 פרסמה המועצה המקומית פרדס חנה כרכור הודעה לציבור בדבר בקשות להקצאת קרקע של עמותת "אור הפרדס", לשטח בן 2500 מ"ר, למטרות הקמת בית כנסת, בית מדרש, אולם הרצאות, ספריה תורנית, 4 חדרי פעילות לנוער ו-2 משרדים.

מדובר באיזור בשכונה שהיא חילונית, כאשר בקרבת מקום - עבור שומרי מסורת - כבר קיימים מספר בתי כנסת. לתושבים בשכונה נודע כי העומד בראש העמותה, הרב צדקה יעקב, מתכוון להקים קרית חינוך חרדית במקום. ביתו משמש כיום מרכז רוחני לחסידיו, והתכנון להקים קריה חרדית זו זורע שנאה באוכלוסיה ובהתרסה ברורה לצביונה הנוכחי. התפרסמו גם קשרים שונים בין אנשי ש"ס במועצה לבין המיזם.

התושבים שמעוניינים ששכונותיהם תישארנה בעלות צביון חילוני, הקימו ועד פעולה כנדרש, ופועלים במישור החוקי כנגד הקמת הקריה החרדית המתוכננת. ראו גם כתבה במקומון "גפן".


בובליל מכה שנית - והפעם נווה פרדסים על הכוונת

הנסיון הכושל של רפאל בובליל, נציג ש"ס בפרדס חנה, להקים "קריית חינוך חרדית" בלב שכונת נווה רותם החילונית לא מרתיע אותו. בובליל מצויד בפסיקה של בית המשפט, שקבע כי עקב סילוקו מנווה רותם על הרשות המקומית למצוא לו שטח חילופי להקמת המוסדות. אך בניגוד למצב ששרר כאשר רק הגיע לישוב, כעת גם המועצה המקומית - ולא רק התושבים - נגדו: בקרוב תגיש המועצה עתירה לבית המשפט המחוזי בחיפה, לביטול פסק הדין האמור.

בובליל דורש מהמועצה הקצאת שטח ציבורי בשכונת נווה פרדסים. הוועד בשכונה הודיע באחרונה כי ילחם בכל כוונה להקים מוסדות חינוך חרדיים בשכונה. ראש מועצת פרדס חנה כרכור, חיים געש, מסר כי "עד אשר לא ימופו צרכי החינוך של המועצה, חברי המועצה איתנים בדעתם שלא להקצות שטח להקמת מוסדות חינוך".

מול ביתו של בובליל מתקיימות הפגנות של התושבים ותומכים מכל רחבי הארץ, כנגד כוונות ההתפשטות שלו בישוב. רפאל בובליל מתגורר ברח' עציון 65 בפרדס חנה.

תמונות מההפגנה ב 15 לינואר 99'.נצחון תושבי נווה רותם במאבק נגד השתלטות חרדים על שכונתם

בבוקר אחד בהיר, זה מה שראו תושבי נווה רותם ליד הבית:
. . . "בנשיאות ראש מועצת חכמי התורה מורנו ורבנו הרב הגאון עובדיה יוסף שליט"א . . . כאן תוקם בעזרת השם יתברך קריית החינוך החרדית . . . "

הציבור החופשי עמד על שלו. הציבור החופשי ניצח!

המאבק בנווה רותם הסתיים. קבוצת החרדים שניסתה להקים מרכז חרדי בצמוד לשכונה החילונית, פונתה מהמקום. מועצת פרדס-חנה קיבלה החלטה לא להקצות עוד לעולם קרקע לבובליל עבור בית הספר שרצה להקים. לנו אין ספק שאילולא המאבק העיקש שניהלו תושבי השכונה, המצב היום היה שונה לגמרי.

The beginning and the end of the Haredi center

בקרוב זה עלול לקרות גם ליד הבית שלכם!

מאבקים דומים מתנהלים במקומות רבים אחרים בארץ. הכוח הפוליטי העצום של המפלגות הדתיות יחד עם חוסר הבושה שלהם, מביאים לניסיונות חוזרים ונשנים להשתלטות על שכונות חילוניות. זה קורה בחודשים האחרונים בטבריה ובכפר סבא ובראשון לציון ובחולון ובמקומות רבים אחרים.

מקימים גם לך שכונה חרדית ליד הבית? פתאום מתחילים לבנות מקווה, או מעון חרדי? קרא בעיון את השתלשלות האירועים בנווה רותם: זוהי דוגמה מצויינת - ככה צריך להיאבק. היינו בנווה רותם מספר פעמים (השתתפנו בהפגנות שאורגנו ע"י תושבי המקום בשבתות). תאמינו לנו: היה להם קשה מאוד, אבל הם לא התייאשו, וניצחו!

עוד כמה מלים על השכונה, אם תרצו לעבור לגור שם, או אולי ללמוד מנסיון תושבי השכונה ישירות: שכונת נווה רותם ממוקמת בפרדס-חנה בין שכונת "רמז" לבין פרדסי גן-שמואל. בתחילת 98 גרו בשכונה 80 משפחות.

השתלשלות האירועים בנווה רותם

יצירת קשר עם ועד השכונה