הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

קריית מוצקין

תוכן העמוד:
השתלטות דתית על מועדון הנוער "רעים"
השתלטות דתית על מועדון "גיל הזהב" בנווה-גנים


השתלטות דתית על מועדון הנוער "רעים"

בקרית מוצקין, ברחוב יגאל אלון, ישנו מועדון נוער בשם "רעים". עד לפני כשלוש שנים המקום אכן שימש כמין מתנ"ס.

באותה תקופה התחיל חבר מועצת העיר הדתי, מאיר דהאן, לדרוש מראש עיריית מוצקין מר חיים צורי לפתוח את המקום לתפילה בשבתות וחגים. מר צורי התנגד לכך בתחילה, אולם לאחר הרבה לחצים ופניות לבתי משפט הוא נעתר, בתנאי שזה יהיה רק בשבתות ובחגים.

כך החל הכרסום .אט אט המקום הפך לבית כנסת מאולתר, רעש בלתי נסבל בכל שבת בבוקר מצד המתפללים (שחלקם גם מתפללים בחוץ ומעירים את השכנים מוקדם בבוקר), טקסי בר-מצווה קולניים. גם בימות השבוע האחרים בבוקר מתנהלות תפילות בוקר, למרות שזה בניגוד להסכם.

לאחרונה עברו נציגי עמותת "בית כנסת אהבת ציון" בין הדירות הסמוכות לבית הכנסת המאולתר וביקשו את חתימות השכנים, שאין להם התנגדות לבניה ולהרחבת בית הכנסת. דיירים רבים סרבו לחתום.

בהמשך קיבלו הדיירים באיזור מכתב מאת עו"ד שמואל סיסו, ובו הוא מודיע להם שהוגשה על-ידו בקשה למתן היתר בניה להקמת בית כנסת מעל ומצידו של מועדון הנוער הקיים, לועדה לתכנון ובניה קריות.

רבים מהדיירים מבקשים לדעת כיצד ניתן לבטל את "רוע הגזרה".

יוני 2007 - המידע התקבל מאת דוד
(פרטים נוספים רבים שמורים במערכת)

הערת המערכת:
מה שנדרש הוא לא להיאבק ב-"חתימה שאין לשכנים התנגדות לבניה" אלא ליזום בפועל "חתימה שיש לשכנים התנגדות לבניה". ראה למשל כאן.


השתלטות דתית על מועדון "גיל הזהב" בנווה-גנים

מכתב שפורסם בפורום חופש בתפוז נשלח גם לאתר חופש. עניינו - השתלטות אופיינית של דתיים על מועדונים, בתי-ספר או גני-ילדים בהיתר מהמועצה או העירייה בטענה "אין לנו מקום להתפלל". האומנם זו הדרך לפתור את רצונם של תושבים דתיים להתפלל? מניסיוננו למדנו, שתושבי המקום החילוניים, שאיכות חייהם חשובה להם, חייבים לפעול בעצמם ולפתוח במאבק משפטי-ציבורי. יש סיכוי שגם אחרים יצטרפו ויסייעו בידם. אתר חופש, כדרכו, מעלה גם סיפור זה על במתו, ולתושבי שכונת נווה-גנים בקרית-מוצקין אנחנו קוראים: אל תוותרו ואל תיכנעו! קראו באתר חופש במדור "השתלטות חרדית" וראו איך אחרים פתרו (או לא פתרו) בעיות דומות.

"כיפת הזהב"
מאת: א ו ר בת

לקשישי מועדון גיל הזהב בשכונת נווה גנים ציפתה לאחרונה הפתעה: המועדונית שלהם, שהועמדה לרשות העירייה ע"י מפעל הפיס, החלה לתפקד גם כבית כנסת. מפעל הפיס מודע לעניין ופועל מול העירייה. העירייה טוענת כי המקום הוקצה למתפללים בגלל מחסור בבתי כנסת בצפון העיר.

מועדון גיל הזהב בשכונה משמש כמרכז פעילות לקשישים ולנכים מזה זמן רב. לאחרונה, ללא כל הסבר ולהפתעת באי המקום, נתלה בכניסה למבנה השלט "בית כנסת בית מנחם". על דלת הכניסה אף ניתלה השלט: "מפאת קדושת בית הכנסת אנו מבקשים מהמבקרים לכסות את ראשם". בסמוך לדלת הכניסה הוצב מיתקן ובו כיפות ומטפחות ראש.

תושבי המקום זועמים: "אני לא רוצה שיחייבו אותי להיכנס למבנה עם כיפה. יש בסביבה בית כנסת ספרדי וקדושת המקום לא נובעת מהבניין....". מרדכי בן ארצי, חבר מועצת העיר מטעם שינוי: "לדעתי מדובר בשימוש אסור בנכסי ציבור שהועמדו לרשות העירייה על ידי מפעל הפיס. נעשה בהם שימוש בניגוד למטרה וכך מאלצים ציבור חילוני לשים כיפה על ראשו...".

מעיריית קרית מוצקין נמסר כי "בשל מצוקה בבתי כנסת בצפון העיר היקצתה העירייה באופן זמני חדר במבנה, לטובת ציבור המתפללים..."

מפעל הפיס: "...המפעל עורך סיורים מידגמיים כדי לבדוק את מצב התחזוקה במבנים ושימושם בהתאם ליעד שנקבע... הנושא נמצא בטיפול מול הרשות המקומית".

אין בקרית מוצקין מועדונים רבים לגיל הזהב. אבל בתי כנסת - יש 28!!! ועכשיו, מסתבר, 29.

אז - נכון. מי שאשמים זה אנחנו ונבחרינו. ההתכופפות הזו, ההתקפלות הזו לכל מה ש"ריח של קדושה" נודף ממנו.

המכתב התפרסם ביום 4.6.2004