הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

חולון


תוכן העמוד:
הרב שעשוע וההשתלטות החרדית בשכונת תל-גיבורים
תקדים בחולון: נעצרה אפליית ילדים חילוניים
עתירה תקדימית נגד עיריית חולון - המשך
עתירה תקדימית נגד עיריית חולון
ילדים חילוניים מופלים גם בקייטנות
החתמה נגד מיזם חרדי באיזור חילוני
השחתת שלטי חוצות בקרית שרת
עוד התנחלות חרדית צפויה בחולון
עוד על הקומפלקס החרדי בתל-גיבורים
ניסים ונפלאות בחולון
קומפלקס חרדי ברחוב חזית חמש בתל גיבורים
ביה"כ "שערי ציון" ברח' ביאליק פינת חומה ומגדל
"המרכז ללימודי היהדות" ברחוב אבן עזרא 3
בית הכנסת "תפארת ישראל" ברח' החשמונאים 41
בי"ס של ש"ס לא ייבנה בשכונת נאות בן-גוריון
בית הכנסת ברחוב מפרץ שלמה הפך לאולם אירועים
קרוונים של ש"ס בתל גיבורים
פונה בית-הכנסת שפעל בביה"ס "נבון" בקריית בן-גוריוןהרב שעשוע וההשתלטות החרדית בשכונת תל-גיבורים

עוד פרק בעלילות הרב שעשוע וההשתלטות החרדית: איך הסיוט של תושבי תל-גיבורים תופח למימדי ענק, והעיריה מאשרת בדיעבד.

קיראו כאן את הפרטים...תקדים בחולון: נעצרה אפליית ילדים חילוניים

בקיץ 2007 אפשרה עירית חולון לילדי דתיים ליהנות מקייטנות תמורת 260 ש"ח, שעה שילד חילוני נאלץ לשלם 1250 ש"ח. פנייה של חברי מועצת העיר חולון ותושבים חילוניים ל"חופש" הביאה לעתירה משותפת לביהמ"ש, בדרישה לשוויון לכל ילדי העיר. לקראת הדיון הצליחו העותרים להגיע להסכם עם העירייה, לפיו ייהנו ילדי העיר, דתיים וחילוניים, מקייטנות בתנאים שווים.

קיראו כאן את הפרטים...עתירה תקדימית נגד עיריית חולון - המשךעתירה תקדימית נגד עיריית חולון

עמותת "חופש" בראש קשת רחבה של חברי מועצת העיר חולון מסיעות שונות, לצד אם חד-הורית נפגעת-מדיניות, הגישו עתירה תקדימית לבית המשפט המחוזי, בדרישה לבטל את האפליה בין ילדים חילוניים ודתיים לאחר החידוש העירוני האחרון: ילד דתי יוכל לבלות בקייטנה עירונית (של חברת המתנ"סים) תמורת 260 ש"ח, בעוד הילדים החילוניים מוקצים ומודרים מן ההסדר, והוריהם יאלצו לשלם 1295 ש"ח.

מדובר בשיתוף פעולה רחב בין סיעות וגורמים מכל גווני הקשת הפוליטית: עמותת "חופש" וחברי מועצת העיר מישראל ביתנו, מרצ, העבודה, עמותת 'יד לחבר' ואם-חד הורית שאינה יכולה לשלם את דמי הקייטנה הגבוהים עבור שלושת ילדיה.

לאחר פניות בנפרד אל העירייה לבטל את הצעד המקומם שלא נענו, הוחלט כי אין מנוס מפניה לבית-המשפט, ועמותת "חופש" פנתה לעו"ד שגיא אגמון, שהגיש את העתירה.

ראו תוכן העתירה
ראו הסיכום הקודם בנושא

יולי 2007ילדים חילוניים מופלים גם בקייטנות

חידוש לקראת קיץ 2007 מאפשר לילדים חרדים בחולון - המכנה עצמה "עיר הילדים" - לבלות בקייטנה עירונית (של חברת המתנ"סים) תמורת 260 ש"ח, בעוד הילדים החילוניים מוקצים ומודרים מן ההסדר, והוריהם יאלצו לשלם 1295 ש"ח.

על פי חוות דעת משפטית מדובר באפליה לכאורה על רקע דתי, ועל כן פנה היועץ המשפטי של "חופש", עו"ד שגיא אגמון, במכתב אל עיריית חולון, כדי לשנות את ההחלטה.

אפליית ילדים על רקע דת היא עבירה על החוק. בנוסף, על פי תגובת סגן ראש העיריה מר חיים זברלו בעיתונות המקומית, מדובר בחשש גניבת דעת ונפשות. זאת משום שילדים חילוניים שירצו ליהנות מתנאים כספיים דומים, יאלצו לעשות זאת במסגרת הקייטנה הדתית, ותוך חשיפה מכוונת לתכנים המנוגדים לאורח חייהם ולרצון משפחותיהם.

יוני 2007החתמה נגד מיזם חרדי באיזור חילוני

מי שראה ביום 16/5/07 בערוץ 2, לקראת שמונה בערב, את התכנית של אורלי וילנאי פדרבוש וגיא מרוז "המשמר האזרחי", ראה כיצד תושבי חולון אוספים בשידור חי 300 חתימות נגד פרוייקט דתי חדש המוקם באיזור חילוני, ומביאים אותן בשידור חי לביתו של ראש העיר - מוטי ששון - לאחר שנאמר להם שזה מה שצריך לביטול הפרוייקט. נחיה ונראה.

לפרטים נוספים ראה כתבה העיתון הארץ.

מאי 2007השחתת שלטי חוצות בקרית שרת

אין זו הפעם הראשונה בה משחיתים אלמונים שלטי חוצות שאינם "מוצאים חן" בעיניהם באיזור שכונת קרית שרת שבעיר. במרבית המקרים מדובר בתמונות פרסומת בה מופיעות, רחמנא ליצלן, נשים. לפרטים נוספים ראה כאן.

ינואר 2007עוד התנחלות חרדית צפויה בחולון

כמו במקרים קודמים מדובר ביוזמה פירטית של הקמת מתחם חרדי בלב שכונת מגורים. העיריה משמיעה קולות אי הסכמה, אבל מאשרת בדיעבד. הכל החל עוד לפני תחילת ירח הדבש של ראש העיר, מר מוטי ששון, עם ש"ס.

בוקר אחד גילו התושבים ברחוב חרצית שבלב המגרש הריק שמול ביתם גודר שטח קטן בברזנט ירוק, כמין סוכה. למודי ניסיון מר הבינו מיד שגורלם נגזר ושוב הם עדים להתנחלות חרדית המוקמת מול עיניהם, בניגוד לחוק.

עשרות קריאות טלפוניות לעזרה הגיעו אלי תוך ימים אחדים. "הם מתחילים בקטן" אמר לי אחד התושבים שבדק את כוונותיהם "וגומרים בקומפלקס ענק. קודם תהפוך הסוכה לבית-כנסת, אחר-כך יוסיפו חדרי לימוד ויהיה כולל, אחר-כך יסיעו לכאן תלמידים מחוץ לחולון ויהיה רעש וצפיפות וגיהינום לתושבים, ולקינוח הם מתכננים מקווה".

בשיחה עם מספר תושבים מודאגים הסתבר כי גם הטענה כי אין רישיון למבנה מסוג זה לא הצליחה להרגיע אותם. הם ראו מקרים רבים מדי בחולון שהתחילו מחריגה קטנה בהתנגדות העיריה, והתפתחו למפגע גדול שהעיריה אישרה בדיעבד. כך היה בבית הכנסת ברחוב מפרץ שלמה בקרית שרת וכך קורה גם ברחוב חזית חמש בתל-גיבורים.

ניסיון העבר מלמד כי לאזרחים השלווים ושומרי החוק אין סיכוי מול עירית חולון. מדובר בתהליך השתלטות חרדית תוך עצימת עיניים של העיריה, ומתן גיבוי בפועל. כאילו לא מסכימים, אבל "מכשירים את השרץ". הנטיה הזו של מוטי ששון יכולה לשפוך אור על ירח הדבש הממושך עם ש"ס, שותפתו לקואליציה ועם סגנו החרדי.

אוקטובר 2006, מאת שמואל בטרנשטין, חבר מועצת העירעוד על הקומפלקס החרדי בתל-גיבורים

לאחרונה פנו לעזרה תושבים לא מעטים משכונת תל-גיבורים בצפון העיר, אשר מתלוננים על הקומפלקס החרדי ההולך ומתפשט בשכונה. מדובר במבנה שהוחל בבנייתו שלא כחוק כבר לפני שנים אחדות בשיטת הסלאמי: קומה נוספת חדר נוסף, מרתף - ובכל פעם מבקשים מעיריית חולון לאשר את העבירה לאחר מעשה - ומקבלים את האישור.

לאחרונה המשיך הרב שעשוע והרחיב את הקומפלקס החרדי ללא היתר בניה, וכמיטב המסורת, פנה שוב לעיריה לקבל אישור. באותה הזדמנות הגיש בקשה לבנות קומה נוספת.

מקורות יודעי דבר מסרו לאתר חופש שהוגשה לאחרונה התנגדות רשמית למהנדס העיר ולוועדה המקומית, וכי אנשי ש"ס בחולון מכנים את הרב שעשוע "הרב של ראש העיר" משום ההטבות המוענקות לו ולחרדים בלי להתחשב בדעת התושבים.

ראו גם בהמשך דף זה.ניסים ונפלאות בחולון

הניסים:

כתוצאה מהבנות שהושגו עם סיעת שינוי בעיריה, נפתחה הספריה המרכזית של חולון, ה-"מדיטק" (שד' גולדה מאיר 6) לציבור הרחב, מדי שבת בבוקר בין השעות 11:00-14:00. מומלץ לבוא לבקר!

והנפלאות:

לעיריה הוגש תקציב ע"י חברי הליכוד, אשר כלל הגדלה של כ-500% (!) בתקציב למוסדות דת (כסף שאמור להיות מופנה לכוללים).

ספטמבר 2004קומפלקס חרדי ברחוב חזית חמש בתל גיבורים

עדכון
* בסוף ספטמבר 2001 נחנך הקומפלקס החרדי "בית יוסף", בנוכחות עובדיה יוסף, שר הפנים אלי ישי, שהוא גיסו של יוסף שעשוע, ממקימי המקום, וחיים זברלו יו"ר ש"ס בחולון. בטקס נכחו מאות חרדים תומכי ש"ס, ומולם הפגינו מספר מתושבי השכונה נגד הפגיעה באיכות חייהם. אלה האחרונים הותקפו בפראות על-ידי "החוגגים", וחלקם נזקק לטיפול רפואי. צוות מת"ב (טלוויזיה בכבלים) שצילם את האירוע ספג מכות וציודו נפגע. הוגשה תלונה למשטרה, אשר נמנעה מלהגיע למקום.
* השכנים הגרים באיזור מלינים על כך שהעירייה נתנה את אישורי הבנייה בדיעבד ומתלוננים על מטרדים בלתי פוסקים מצד משתמשי המבנה החדש.

אמיל מנור, נציג עמותת "עם חופשי" וחבר סיעת "מרצ" בעיר, מגנה את ההתנהגות הברוטלית של אנשי ש"ס וקורא למאבק נגד מפירי החוק ודרכם האלימה.

על-פי דיווח המקומון "גל גפן - צהוב" מיום 4.10.01


נקודות ציון:
* עמותת "תן לחיים" קיבלה היתר בנייה למעון ילדים בעל קומה אחת ומרתף ברחוב חזית חמש בשכונת תל גיבורים.
* העמותה בנתה ללא היתר שתי קומות, כ- 600 מ"ר, וכן מעקה על הגג ויציאה אל הגג.
* ועדת המשנה לתכנון ובנייה של עיריית חולון אישרה בדיעבד מתן היתר לקומה השניה, אולם לא אישרה את המעקה שנבנה על הגג. כן הורתה הוועדה כי מרתף הבנין ישמש לחנייה ולאיחסון בלבד.
* בדיון של ועדת המשנה לתכנון ובנייה בינואר 2001 הוחלט כי העלייה אל הגג תחסם סופית, למעט הכניסה אל חדר המכונות, וכי מאחורי חדר המכונות ייבנה קיר אוטם. עוד החליטה הוועדה כי כל נקודות החשמל על הגג יפורקו. כל זאת, כדי למנוע את הפיכת הגג לאולם אירועים.

סגן ראש העירייה, מוטק'ה נתנזון, אמר בתגובה כי ההיתר אינו סופי, וכי העמותה לא תקבל את ההיתר הסופי עד לביצוע כל החלטות הוועדה. מתן ההיתר תלוי גם בפינוי הקראוונים של העמותה ליד מתנ"ס קליין.

על-פי דיווח המקומון "גל גפן - צהוב" מיום 24.1.01ביה"כ "שערי ציון" ברח' ביאליק פינת חומה ומגדל

מאז 98' מתקיימים במקום מפגשים של בני נוער ומבוגרים, דבר המהווה חריגה מייעודו של בית הכנסת. פעילות זו פוגעת ברמת החיים של דיירי הסביבה, גורמת לפקקים והעדר מקומות חנייה לתושבי השכונה. תושבי השכונה מתלוננים על רעש וצעקות בלתי פוסקים המטרידים את מנוחתם יומם ולילה ועל תפילות קולניות בימי שישי שנמשכות עד חצות.

יו"ר עמותת "עם חופשי", אמיל מנור, פנה לראש העירייה, מוטי ששון, בבקשה להפעיל את השפעתו וסמכויותיו כדי לאפשר לתושבי המקום איכות חיים טובה יותר. הוא ביקש ממנו לפרט את הצעדים בהם הוא מתכוון לנקוט לרווחת התושבים.

דוברת עיריית חולון מסרה בתגובה כי "בתי הכנסת בעיר אינם כפופים לעירייה ואינם מנוהלים על ידה".

מתוך כתבתה של שלומית קלישר, במקומון "גל-גפן צהוב חולון-אזור", 21.2.2001"המרכז ללימודי היהדות" ברחוב אבן עזרא 3

דיירי הבניין מספרים כי במקום קיימת פעילות אינטנסיבית, מהבוקר ועד לשעות הלילה המאוחרות, והם מתלוננים על מטרדי רעש קשים. לדבריהם הלומדים מסתובבים בהפסקות מחוץ לבניין, מרעישים ומפריעים את מנוחת הדיירים. מקומות החנייה של הדיירים נתפסים על ידי הלומדים, ובחצר הבניין אף הוקמו שירותים מאולתרים.

יו"ר עמותת "עם חופשי", אמיל מנור, פנה לראש העירייה, מוטי ששון, בבקשה לבדוק את חוקיות השימוש בנכס, ולהורות לאגפי הפיקוח לבדוק את התלונות. ראש העירייה התבקש לפרט את הצעדים בהם הוא מתכוון לנקוט לרווחת התושבים.

דוברת עיריית חולון מסרה בתגובה כי "בתי הכנסת בעיר אינם כפופים לעירייה ואינם מנוהלים על ידה".

מתוך כתבתה של שלומית קלישר, במקומון "גל-גפן צהוב חולון-אזור", 21.2.2001בית הכנסת "תפארת ישראל" ברח' החשמונאים 41

בית הכנסת נבנה על-ידי תושבי השכונה בשנות ה-40, ושימש אותם כבית כנסת שכונתי עד שנהרס בשנת 1996 על-ידי ליסאואר. ליסאואר, חסיד סאטמר מבני ברק, שהקים עמותה בשם "אור מלא", התידד עם תושבי השכונה, השתלט על המבנה, מנע את הכניסה אליו מהמתפללים, וביולי 1996 הביא להריסתו באישון לילה בניגוד לרצון תושבי השכונה וללא כל התראה מראש . במקביל, הגיש ליסאואר בקשה לעירייה לבנות על אותה הקרקע מבנה בן 5 קומות עם חדר על הגג, על שטח כולל של 1,500 מ"ר, שיכיל קומפלקס חרדי עם כולל, ישיבה, בית כנסת, בית מדרש, הוצאת ספרים, בית תמחוי ומה לא. המבנה, אגב, אינו מתאים לשכונה שרובה קוטג'ים. העירייה הסכימה לסייע בידו, ונתנה לעמותת "אור מלא" היתר בניה.

עמותת "עם חופשי", בגיבוי מרבית תושבי השכונה, דורשת לבטל את היתר הבניה שניתן לעמותת "אור מלא" ואת הקצאת הקרקע לעמותה, ולאפשר לתושבי השכונה לבנות מחדש את בית הכנסת שלהם. לטענת אנשי עם חופשי, העירייה מתעלמת מפניותיהם לקבל מידע על הפרשה. בינתיים, הסתבר כי הקרקע המדוברת מיועדת בכלל למגורים ולא למבני ציבור, וכיום היא עומדת בשממונה. מ"מ ראש העירייה, משה רינת, מוסר בתגובה: "בית הכנסת תפארת ישראל נהרס כדין לאחר החלטת ועדת המשנה להקים במקומו בית כנסת חדש. הקרקע נמסרה לעמותת "אור מלא" והתכנית אושרה על ידי הוועדה המקומית. העמותה אכן רשאית להקים את בית הכנסת. התושבים הגישו התנגדויות, אשר נדחו."

על פי דיווח המקומונים "גל גפן - צהוב" ו"השקמה חולון" מתאריך 24.1.01בי"ס של ש"ס לא ייבנה בשכונת נאות בן-גוריון

קראו את הסיפור כאן.בית הכנסת ברחוב מפרץ שלמה הפך לאולם אירועים

תושבים בחולון הגרים בסמוך לבית הכנסת החדש מתלוננים על כך שערך הדירות שלהם ירד מאז הקמת בית הכנסת וכי המתפללים המגיעים אליו אינם תושבי האיזור, דבר המהווה מטרד מתמיד

בית הכנסת נבנה תוך חריגות בניה שונות, ביניהן קומת גג שטוחה היכולה לשמש כאולם אירועים. בעקבות התנגדותם העזה של תושבי המקום הרסה העירייה את חריגות הבניה שנעשו מחוץ למבנה. לגבי הקומה השטוחה העירייה מבקשת לחייב את הפיכתה לכיפה, כדי למנוע אפשרות שימוש במקום לאירועים. עו"ד שרון אביגד, המייצגת את "עם חפשי" בפני הועדה המקומית לתכנון ולבניה, מספרת על הקושי לפעול: תושבים רבים המתנגדים לחריגות חוששים מאימת המועצה הדתית ומפעילים בבית הכנסת, אשר מהלכים עליהם אימים, ובשל כך הם חוששים להזדהות בשמם.

אבל חלק מהתושבים לא מוכן "לבלוע" את בית הכנסת גם בגרסתו המקורית. אודי לוי, תושב המקום, אומר "נעשה הכל כדי שבית הכנסת יסגר, ולשם כך אנחנו מוכנים ללכת רחוק כמו שעשו תושבי פרדס חנה." בהצלחה!!!

עפ"י דיווחי המקומון "שקמה" 23.2.00, 1.3.00.קרוונים של ש"ס בתל גיבורים

עפ"י ההסכם הקואליציוני בין רשימת מרצ בחולון לבין ראש העירייה הנבחר, אמורים הקרוונים להתפנות מהמקום תוך 60 יום מהבחירות.פונה בית-הכנסת שפעל בביה"ס "נבון" בקריית בן-גוריון

העירייה פינתה את בית הכנסת שפעל במקלט ביה"ס התיכון "נבון" בקריית בן-גוריון. בית הכנסת הוקם בשנת 1992, וכבר מאז ניסה ועד ההורים של ביה"ס להעביר אותו מחוץ לביה"ס. דבריו של ממלא מקום ראש העירייה, משה רינת, אומרים הכל: "נעשתה שם פעולה שהייתי מגדיר אותה כמסיונרית - חלק מהמתפללים ניסו לגרור חבר'ה צעירים לחזור בתשובה. אני עצמי ראיתי איך הם גם מתנהגים בצורה ונדליסטית, הורסים גדרות ומחבלים בתמונות בביה"ס".
24.11.98


לראש הדף