הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

להרוג את היונה

רפי גינת -- בשידור חוקר
הנושא: אפרת -- אגודה לעידוד הילודה
(היו"ר: איש בשם ד"ר שוסהיים)

תקציר ועיקרי הדברים
כפי ששודרו ביום 6.11.2000

בשידור ביום 6.11.2000 חשף רפי גינת פעילות של אגודת "אפרת", הפועלת לשדל נשים בהריון, שמסיבות אישיות מבקשות לבצע הפלה, לשמור על ההריון.

השידור החל בדבריו של גינת, שסיפר על הוועדות להפסקת ההריון, שמתקיימות בבתי-חולים ובמרכזים רפואיים שונים, ובהם משתתף רופא ועובדת סוציאלית. כל אישה שמבקשת להפסיק את הריונה מסיבותיה שלה, מתייצבת בפני ועדה כזאת, ולאחר ההחלטה הרשמית והחוקית היא מופנית לבית חולים לביצוע הפסקת ההריון. מסתבר, לטענת גינת, שמקורות הקשורים לוועדות אלה מדליפים שמות ופרטים אישיים של נשים שעברו את הוועדות, ותוך זמן קצר מופעל עליהן לחץ מצד אנשים דתיים מסויימים במטרה למנוע מהן לבצע את ההפלה שהן מבקשות לעבור. גינת הציג סטטיסטיקה, שמתוך 19,000 נשים שביקשו לבצע הפסקת הריון בשנה האחרונה, 18,000 אכן ביצעו את ההפסקה. ומה עם האלף שנותר? יו"ר "אפרת" שוסהיים התפאר בהמשך השידור, ש"אפרת" מנעה (לגירסת שוסהיים - "הצליחה"!) מאלף נשים בשנה האחרונה לבצע את הפסקת ההריון. איזו התאמה במספרים! האם קיים קשר בין "אפרת" ואותן ועדות רפואיות?

צוות הטלוויזיה של רפי גינת הכין ל"אפרת" מלכודת, בצורת מתנדבת צעירה שהתחזתה לאישה בהריון, ושוכנה בדירה עלובה בשכונת מצוקה, בה הותקנה מצלמה נסתרת ומערכת האזנה. המתנדבת טלפנה ל"אפרת" - שמכתירה עצמה כארגון שדואג לצעירות בהריון (הם לא מספרים איך בדיוק הם דואגים), וסיפרה שהיא בהריון, אבל כאישה בודדת, חסרת אמצעים, היא החליטה להפסיק את ההריון. תוך דקות התקשרה עמה נציגה של "אפרת", הציגה עצמה בשם יפעתה, וגם הגיעה לביתה (המפוברק). נציגת "אפרת" השתכנעה שאכן הבחורה בהריון, ובמצוקה. היא ניסתה לשכנע אותה להימנע מלבצע הפלה, אבל המתנדבת סרבה בתוקף, על אף שנציגת "אפרת" הבטיחה לה כסף גדול - 100,000 שקלים, נסיעה לארה"ב ומה לא עוד. "בסוף" היא הסכימה לנסוע עם יפעתה למשפחה חרדית בצפת, שם יסבירו לה, כך נאמר לה, איך היא תוכל להסתדר "על בטוח".

המשך השידור היה מדירה בצפת, בה נראו בני זוג דתיים מבוגרים מאד, המתנדבת בהריון ונציגת "אפרת", והשלושה המשיכו "לעבוד" על המתנדבת ולשכנע אותה לשמור על ההריון. ה"שכנוע" כלל הצגה בפניה של סרט זוועה מטעם "אפרת" על הפלה. הפיצוי שהציעו למתנדבת תמורת שמירת ההריון היה מרשים ביותר: נסיעה לארה"ב (על חשבון הברון), אל ההורים של "הרבנית" מצפת, שגרים בפלטבוש, ברוקלין, שהייה שם עד ללידה, לידת התינוק, ומכירתו למשפחה יהודית (טובה! שתטפל בילד באהבה! תהיי בטוחה! ואיש לא ידע על כך דבר!) תמורת 100,000 שקל, לא - בסוף זה עלה ל- 50,000 דולר, ונציגת "אפרת" אמרה לה שהיא תוכל לבקש אפילו עוד כסף, והיא תקבל גם לימודים בארה"ב (על חשבון הברון).

רפי גינת העלה בשידור את השאלות הבאות: מי בוועדות להפסקת ההריון מדליף ל"אפרת"? באיזו זכות חודרת "אפרת" לגופה ולנפשה של אישה, שלא ביקשה זאת? מי משלם עבור השירות של "אפרת"?

לאחר מכן הועלה לשידור יו"ר "אפרת" - ד"ר שוסהיים, שניסה לתרץ בלא הצלחה יתרה את העובדות שנראו בשידור, ושלא השתמעו לשתי פנים: "אפרת לא סוחרת בתינוקות", טען, "המכירה זה שקר", "זה לא אפרת", "האישה הזאת היא אמנם נציגת אפרת, אבל היא אמרה דברים בשם עצמה".

שר הבריאות, הגינקולוג פרופ' שנקר והמשפטן פרופ' בר-ניב רואיינו בשידור ואמרו חד משמעית, שמדובר בעבירות, בגרימת נזק ובשרשרת של מעשים לא חוקיים:

שר הבריאות אמר, שמדובר במעשה חמור ביותר, והן ההדלפה הן ההתערבות בגופה ובנפשה של האישה הם מעשים לא חוקיים, וכי הוא מורה מיד על חקירה - מי מדליף בוועדות, והבטיח שינקוט בכל האמצעים להפסקת השערורייה הזאת. עוד אמר השר, שהנזק שנעשה הוא נזק חמור מאד.

הגינקולוג הפרופ' שנקר שלל לחלוטין את גישתה ועמדתה של "אפרת" לגבי הפלות, ואמר שמעשים כאלו עלולים לגרום נזק לאישה בהריון.

המשפטן הפרופ' בר-ניב אמר, שקיים איסור בחוק על סחר בתינוקות, לא רק לגבי הקונה אלא גם לגבי המוכר, וחוק האימוץ אוסר על כל צורה של אימוץ בלתי חוקי. מי שמוותר על תינוקו שלא כדין חוק האימוץ צפוי למאסר עד שלוש שנים.

המידע הבא נכון לזמן פירסומו של דף זה:
לכל המעוניין: כתובת "שידור חוקר" - ת.ד. 93 הרצליה 46100
פקס: 09-9511118

להרוג את היונה


נובמבר 2000