הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"סוד תוחלת החיים בבני ברק"

על מודעת פרסומת המתחפשת לכתבה עיתונאית

קרא ודיווח: יעקב סתר

ידם של המחזירים בתשובה לא נחה לרגע, וככל שגובר ביטחונם העצמי משתכללות שיטות ההטעיה שלהם כדי להפיל בפח עוד ועוד תמימים. כך למשל התפרסמה במוספשבת של "מעריב" ביום שישי 1 באוגוסט השנה מודעה של מחב"ת תחת הכותרת המטעה חשיפה, כאילו מדובר בכתבת תחקיר עיתונאית.

במרכז ה"כתבה" מופיע ציור של משפחה יהודית חרדית היושבת סביב שולחן השבת, כולה מאור פנים וחיוכים, ומשמאלה כותרת בזו הלשון: "ככל שאזרחי ישראל שומרים יותר אמונים לדת היהודית, כן גבוהה שביעות רצונם מחייהם... כך עולה מסקר שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אפריל 2006." (איזה סקר? היכן הוא התפרסם? - לא מצוין ב"כתבה").

בתחתית המודעה מוזמנים הקוראים לקבל חינם עשר "כתבות" בנושא "יהדות ובריאות בשנות האלפיים" באמצעות אחד עו"ד יובל גרשוני, שהוסיף גם כתובת דוא"ל עם בקשה לא לשלוח בשבת.

המודעה היא דוגמה לכתיבה מגמתית וסלקטיבית, המורכבת מחצאי-אמיתות וכשלים לוגיים האופייניים להנמקות המחב"תים, אשר רק מי שער לשיטותיהם יכול להיזהר מפגיעתם.

ברשימת ציטוטים הלקוחים מתוך מאמרים שהתפרסמו בעיתונים (שמות מחברי המאמרים או כותרותיהם לא מצויינים) מפאר עורך-הדין את נפלאות העיר בני ברק ואת אורח החיים החרדי בסופרלטיבים פיוטיים ממש: " ננסה לחשוף מה מאפיין את 'עיר התורה והחסידות' ולגלות מה שניתן לגלות מהוד המיסתורין האופף את תושבי העיר הברוכה".

אחת לאחת מונה גרשוני את מה שהוא קובע כיתרונות אורח החיים של תושבי בני ברק:

 • תוחלת החיים בבני ברק היא מהגבוהות בעולם.

 • השכיחות של סרטן עור ממאיר אצל יהודים חרדים נמוכה ב-50% משיעורה אצל יהודים מודרנים (כך קבע צוות מומחים מבית החולים תל השומר. "הלבוש המלא מבטיח הגנה מפני קרינת השמש המיותרת והמסרטנת" אמרו החוקרים) - מי הם החוקרים האלה? מתי פורסמה הודעתם ובאיזה הקשר? - לא מצוין ב"כתבה".

 • שכיחות סרטן צוואר הרחם אצל נשים שלא שמרו על דיני טהרת המשפחה גדולה פי 20 יותר מאלה השומרות על דינים אלה" ("הארץ" - 11/09/06- מי המחבר?)

 • גירושים אצל שומרי שבת נמוכים ב- 80% מאשר אצל אלה שאינם שומרים שבת. ("הארץ" - 27/08/97 - מי המחבר?)

 • "בתוך הקהילה החרדית בכלל, ובזו שבבני ברק בפרט, אין עבריינות". (הפעם מצוין שם הדובר: תנ"צ דוד קראוזה, "ידיעות אחרונות", 8/01/99).

 • הדם המבוקש ביותר לתרומות דם בניו יורק הוא דם של יהודים שומרי תורה, שתמיד נקיים מאיידס" ("הארץ", 21/03/07 - מי המחבר?)

 • שכיחות התקפי לב אצל לא דתיים גדולה במאות אחוזים יותר מאשר אצל הדתיים (פרופסור בר און מבית החולים הדסה ירושלים - מתי והיכן נאמרו הדברים? לא מצוין).

 • בני ברק תופסת את המקום הראשון במדינה בכיבוד ש'קים. (סקר של חברת "ביזנס דאטה ישראל" - מתי פורסם? היכן? - לא מצוין).

ולבסוף, כדי שלא נפקפק חלילה ב"הוכחות" מסיים העורך-דין את ה"כתבה" כך: "תושבי העיר בני ברק המצטיינים באורח חיים בריא, איכות חיים ואריכות ימים, הינם דוגמה למופת, מודל לחיקוי וחומר למחשבה, ודוגמה חיה להפרכת דעות קדומות".

האידיליה שמצייר בפנינו עורך-הדין על חיי התושבים בבני ברק מתערערת פתאום מול צרור העובדות על בני ברק, שהתפרסמו במקורות שונים:

 • שטח השיפוט של בני ברק הוא 7,088 דונם ומתגוררים בה 147,900 תושבים (לפי נתוני הלמ"ס לדצמבר 2006). לפי אותו מקור לשנת 2001, העיר מדורגת במקום האחרון מתוך הערים הגדולות בדירוג החברתי-כלכלי;

 • אחוז הזכאים לתעודת בגרות מבין תלמידי כיתות י"ב בשנת תשס"ו (2005/2006) היה 10.5%;

 • תושבי בני-ברק חיים בצפיפות העולה פי חמישה מזו של תושבי ראשון לציון למשל, וחיים בה בממוצע 19,871 נפש לקילומטר רבוע, לעומת 3,739 נפש לקילומטר רבוע בלבד בראשון-לציון. ממוצע הנפשות וצפיפות הדיור למשק בית בבני ברק הוא הגבוה בישראל והוא עומד של 3.93 נפשות למשק בית. צפיפות הדיור לנפש היא 1.16 נפשות לחדר;

 • על פי סקר "הוצאות משק הבית ב-14 הערים הגדולות בישראל בשנת 2005" אשר פורסם ע"י הלמ"ס בספטמבר 2006 ההוצאה החודשית לתצרוכת לנפש בבני ברק היא הנמוכה ביותר - 2,086 ₪ בלבד, ממוצע הנפשות למשק בית בבני ברק הוא הגבוה ביותר - 4.3 , ומספר המפרנסים למשק בית הוא הנמוך ביותר - מפרנס אחד בממוצע;

 • באתר מידע בנושא הטרדות מיניות שפורסם ב- 16/07/08 נכתב: "העיר בני ברק, [עומדת] לצערנו, בראש הערים האלימות מינית" מנהל האתר (http://www.sexualharrasment.info) מציין כי: "בבדיקה שאני מבצע זה זמן רב מתגלית לנו התופעה שהעיר בני ברק היא אחת הערים שבה מתבצעים הרבה מאוד פשעי מין שונים ומשונים. אי לכך אנו נפתח עמוד מיוחד שיתייחס לאלימות המינית של העיר בני ברק".

חופש

עוני, צפיפות, אלימות ופשיעה מינית - בני ברק אינה אפוא אותה עיר שכותב עליה עו"ד גרשוני כ"דוגמה למופת ומודל חיקוי", לא מבחינת איכות החיים ולא מבחינת שיעורי הפשיעה, אבל לא רק מהסיבות שציינתי לעיל. גם רשימת הקילוסים שתולה בה עו"ד גרשוני אינה בלעדית לה. אפשר שתוחלת החיים בבני ברק היא מהגבוהות בעולם (יציג עורך-הדין את לוחות ההשוואה לפנינו, ונראה), ואפשר ששיעור מחלות הסרטן והגירושים בעיר נמוך מזה שבעריהם של "היהודים המודרנים" (כדבריו) (נשמח לראות את הממצאים) - אך גם אם כל אלה נכונים, אין הם הוכחה כלל וכלל לעדיפות אורח החיים היהודי החרדי. בוודאי יש קבוצות אוכלוסייה רבות בארץ ובעולם שאינן יהודיות חרדיות, שנהנות מתוחלת חיים גבוהה ומשיעורים נמוכים של תחלואה וגירושין. היפנים למשל, וגם הבדואים "שלנו" נהנים אף הם משיעור נמוך של סרטן וגירושין - אם זהו קנה המידה לאימוץ אורחות חיים - מדוע לא ניטול מהם דוגמה לאורחות חיינו? כל מומחי הסרטן מסכימים שאין לחשוף את עור גופנו לשמש הקופחת - האם אימוץ קפוטה ושטריימל הם התרופה היחידה שיכול עורך הדין להציע לנו לסרטן העור? ואם נבחר לעטות מעילים שחורים ולהישאר בכפירתנו - האם בכך יבוא עורך הדין על סיפוקו? ומדוע בחר להביא דווקא רק את שיעור התקפי הלב ולא למשל את שיעור מחלת הסוכרת או לחץ הדם של תושבי בני ברק, או שיעור המעשנים?

השימוש בחצאי-אמת ובמידע סלקטיבי הם מסימני ההיכר המובהקים של מטיפי-הדת המחזירים בתשובה. דמגוגיה ושימוש במקורות "חילוניים" (עיתון "הארץ", פרופסור בבית-חולים, קצין משטרה וכיו"ב) הם אמצעי הסיוע והתעתוע הבדוקים שבהם משתמשים המחזירים בתשובה. אנשים כאלה אינם פונים אל השכל הישר של קורבנותיהם, כי אחרת לא היו מסתירים מהם את זהותם האמיתית ולא מבלבלים את דעתם בחצאי אמיתות. אנשים אלה פונים אל התמימות והפחדים של קורבנותיהם, הם מאחזים את עיניהם ב"עובדות" כביכול מדעיות הנסמכות על מקורות כביכול "מדעיים" כדי לשכנע אותם בקשר "הוודאי" שיש בין תמונת העולם (השקרית) שהם מציירים ורוצים להוליך אליה את הנופלים ברשתם, ובין הבחירה ההכרחית ביהדות החרדית.

חופש

שיטות הולכת-השולל והפיתוי של המחזירים בתשובה הם אות קין על מצחה של היהדות האורתודוקסית, וכל הדרכים כשרות בפניה להפיל יהודים תמימים ברשתה.

אך גם העיתונות "החילונית" אינה יוצאת נקייה. היא מוכנה לספק לכל המרבה במחיר מצע נפלא להפצת תעתועיהם. תמורת סכום כסף הגון ימכור עיתון חילוני אפילו את עמודו הראשון למחזירים בתשובה בשם "חופש הביטוי" או "חופש הפרסום".

משחק זה הוא תמיד חד-סטרי. אין ולא היה מעולם מצב הפוך, שבו כלי תקשורת חרדי יסכים לפרסם ולו מודעה אחת, בשם "חופש הביטוי" או "חופש הדעה". אלה אינם קיימים כלל בעולמם. רק אנו, החילונים, נעשה את דברם ככבשה תועה עיוורת הפועה מהה...מהה...מהה...ופוסעת הישר אל לוע הזאב.

מקורות:

[1] טבלת יישובים, אוכלוסיה וצפיפות לקמ"ר. נתוני שנת 2005
http://www1.cbs.gov.il/shnaton57/download/st02_15.xls

[2] עדכון אוכלוסיה ל- 31.12.06
http://www.cbs.gov.il/population/new_2007/table3.pdf

[3] מקורות גידול האוכלוסיה
http://www1.cbs.gov.il/shnaton57/download/st02_06.xlsהערת המערכת: להלן מקבץ ידיעות נוסף שהופיע רק לאחרונה בתיקשורת בהקשר זה:
ספטמבר 2008