הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

חב"ד בנמל התעופה בן-גוריון

קצת היסטוריה עם הפנים לעתיד

לפני מספר שנים הוגשה עתירה לבג"ץ נגד פעילות חב"ד בשדה התעופה בן-גוריון. העתירה הוגשה בידי התנועה הרפורמית, עמותת 'חופש' (אז ע.ל.ה.) וחבר מרצ (אז ר"צ) בני טמקין. כידוע, פועל בתוך השדה, בחלק שמעבר לביקורת הדרכונים והמכס, דוכן של חב"ד. בשעתו היו תועמלני חב"ד מסתובבים בין הנוסעים, משדלים אותם להניח תפילין ולומר דברי תפילה, ולקיים כל מיני פולחנים דתיים. כמו כן הם הפיצו חומר תעמולה דתי. מיותר להדגיש שחב"ד היתה ראש וראשון ל"מחזירים בתשובה" בישראל.

התנועה הרפורמית ועמותת 'חופש' (אז ע.ל.ה.) פנו להנהלת השדה וביקשו להציב גם הם דוכן באותו מקום, ולהפיץ בו חומר תרבותי יהודי. מה? רק לחב"ד מותר? האם חב"ד היא היהדות ואין אחרת? אבל בקשתם נדחתה והם עתרו לבג"ץ. העתירה כללה טענת אפליה בזכות להפיץ חומר יהודי-רעיוני וערעור על הבלעדיות שניתנה לחב"ד להפיץ חומר שלה, שכן חב"ד אינה מייצגת את היהדות, אשר פנים רבות לה.

בהרכב שופטי בג"ץ ישב גם שופט דתי. בג"ץ לא קיבל את טענת האפליה וראה - לדעתנו מתוך טעות בסיסית - את חב"ד כארגון שמפיץ בזכות מלאה ידע ביהדות, וכביכול "מה רע בכך?" - ולא אישר לגופים אחרים שביקשו זאת להציב גם הם דוכן של יהדות במקום.

עם זאת קיבל בג"ץ את טענת העותרים על הטפות ומסעי שכנוע, ובהחלטתו קבע (ציטוט, עם הדגשות שלנו):

להשקפתנו, יוכלו אנשי חב"ד לספק לנוסעים שיפנו אליהם לדלפק (ורק לכאלה) את השרותים הבאים:

  1. מתן אפשרות לקיים בתחומי הדלפק או לידו מצוות דת, כגון הנחת תפילין, ברכה על ארבעת המינים, הדלקת נר חנוכה וכדומה;
  2. הספקת תשמישי קדושה למבקשים, כגון סידורים, מחזורים, ספרי תנ"ך, טליתות, מזוזות וכדומה;
  3. הספקת חומר שהנוסע מעוניין בו, כגון תפילת ברכת הדרך, מידע בדבר זמני הדלקת נרות במקומות שונים בעולם, מידע בדבר בתי כנסת בערים השונות וכדומה;
  4. ספרות תורני כללית, שאין בה ולא מתלווה אליה הטפה לדרכה הרעיונית של תנועת חב"ד;
  5. חלוקת תקרובת המקובלת במסורת ישראל בחגים שונים, כגון סופגניות בחנוכה, פירות בט"ו בשבט, משלוח מנות בפורים, מצה שמורה בפסח וכל כיוצא באלה.;

כפועל יוצא מהחלטת בג"ץ, נאסר על אנשי חב"ד לשדל נוסעים מחוץ לתחומי הדוכן, או לפנות מיוזמתם לאנשים ולנוסעים ולשדל אותם לקיים פולחן או טקס דתי, כמו הנחת תפילין.

מאז חלפו מספר שנים, והחרדים של חב"ד ממשיכים לקיים את הדוכן שלהם ולפעול מתוכו. רבים מבין אזרחי המדינה אינם יודעים מה פסק בג"ץ, ומעטים יודעים איזה נזק גורמת חב"ד בתחום ההטפות לדת. לכן פונה אתר "חופש" לכל אזרח שאיכפת לו ולכל מי שעובר בנמל התעופה בן-גוריון, לשים לב לפרטים הבאים, ובמקרה של חריגה לרשום את כל הפרטים (תאריך, שעה, מה אירע, שמות של עדים וכו' - צילומים מתאימים אם אפשר) ולהעבירם אלינו:

  • האם אנשי חב"ד מחלקים חומר תעמולה דתי שאינו מורשה לעיל על פי פסק הדין;
  • האם אנשי חב"ד משדלים אנשים מחוץ לדוכן;
  • האם אנשי חב"ד פונים מיוזמתם לאנשים ולנוסעים, ומציעים להם הצעה כלשהי או משדלים אותם שידול כלשהו לקיים פולחן או טקס דתי, כמו הנחת תפילין וכו'.

רישמו כל פרט ושילחו אלינו.

חשוב: נדרשים סרטונים שמתעדים את נציגי חב"ד יוצאים מתחומי הדוכן ופונים מיוזמתם לאנשים עם הצעות שונות, כגון להניח תפילין. רצוי מאוד סרטונים ארוכים המתעדים התנהגות חוזרת ונשנית ולא מקרה בודד.

שימו לב: הפרה של התנאים המצויינים בפסיקת בג"ץ על ידי אנשי חב"ד מהווה עילה לתביעה, שיש לה סיכויים טובים להתקבל.

להלן ציטוט מפי איש חב"ד עצמו, כפי שהובא באתר האינטרנט של ערוץ 20 בתאריך 29/5/2018:

בשיחה שערכנו עם החב"דניק, הרב מאיר הרצל, מנהל בית חב"ד בפסגת זאב, הוא סיפר: "היום הגעתי לשדה התעופה בן גוריון רבע שעה לפני ההמראה החלטתי לנצל את הזמן ולזכות יהודים במצוות תפילין. ניגשתי ליהודים והצעתי להם בעדינות להניח תפילין. ואז יהודי אחד התרצה בשמחה".

 


פורסם לראשונה: ספטמבר 1999
עודכן: יוני 2018, ספטמבר 2023