הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

על השנאה ועל אתר חופש (1)

הקיטוב הקיים בין השקפת עולם חופשית, שאינה כבולה לשום חוק חוץ-אנושי (דת, כת, מיסטיקה) לבין השקפת-עולם, שבמרכזה אמונה באלוהים או בכוח עליון כלשהו הוא קיצוני עד בלתי גשיר. האדם החופשי התרבותי לומד, בין יתר הנושאים, את מושג הסובלנות לפלורליזם, גם אם בפועל לא תמיד הוא מסוגל או מוכן ליישמם. לעומת זאת, שני מושגים אלו כלל אינם קיימים במערכת הערכים והמוסר האישי של המאמין הקיצוני, וכל ביטוי שמהווה, או נראה לו כמהווה איום על אמונתו, הופך אויב שיש להשמידו. אחת הדרכים לחסל יריב רעיוני הוא כינויו בכינויי גנאי אבסולוטיים, כמו טמא, כופר, זבל וכו', או לייחס לו תכונות וכוונות שכלל אינן קיימות, כמו "שנאה" - הוא שונא אותי, כשבפועל המצב לעתים הפוך לחלוטין.

חלק לא מבוטל מהמכתבים שמגיעים לאתר חופש מצד מבקרים דתיים, בייחוד חרדים, כוללים ביטויים וטענות-תקיפה מסוגים אלו. על אף שאתר חופש לא כתב משפט המבטא שנאה למאמין דתי בשל אמונתו טוענת כלפינו, כותביםלנו שוב ושוב - "אתם שונאים את הדת ואת הדתיים". הבאנו כאן על קצה המזלג מטענות כאלה, ותשובות חברי הצוות.

חופש

שושי כותבת לאתר:

כמה חבל... איך אתם לא מתביישים לזרוע שנאה ברמה כזו שפלה? קטגוריה בשם: "פשיעה בעולם הדתי והחרדי"?! אז באמת תודה לכם שציינתם כי גם בעולם הדתי והחרדי ישנם אנשים טובים. אך מדוע לנהוג כך מלכתחילה? מה קורה לכם? מדוע לחרחר מריבה? לא די לנו מריבותינו הבלתי פוסקות עם שכנינו? אני קוראת אליכם להשכיל קמעה ולהבין, כי גם אם לא מוצא חן בעיני כמה מכם, כולנו עם אחד.. כן, וגם אתם חלק ממשהו. אז אולי במקום לבזבז אנרגיות על דיכוי ערכים שעדיין חשובים לכמה מאיתנו, אזרו עוז המציאו אהבה בלבכם ופעלו למען קירוב הלבבות ולא חלילה להרחקתם. חבל... לשנוא זה הקל שבקלים. התאכזבתי.

דפנה משיבה לשושי:

שלום שושי - לדעתי פשוט פספסת בהבנת הכתוב באתר. אם תצייני לפחות מקום אחד באתר בו יש ביטוי שנאה - נשנה זאת. אנו משתדלים להביא באתר דברים מנומקים ובדוקים, בצורה מכובדת. אתר חופש לא הולך בדרך של שנאה או הכפשה. ברור שאדם דתי שנכנס לאתר, במיוחד בפעם הראשונה, אינו מוכן להתמודד עם התפיסה המובאת באתר. אתר חופש הינו האתר החילוני היחיד, הפונה אל הציבור החילוני, ומחזקו בגישתו החילונית, כנגד כל האתרים הדתיים המנסים להגיע אל הציבור החילוני כדי להחזירו בתשובה. אנו איננו מנסים להעביר אנשים מאמינים על דתם. אנו דורשים שהמימסד הדתי יניח לציבור החילוני לחיות את חייו בלא התעלקות עלינו.

בין היתר, לאור הטענות השקריות של המחזירים בתשובה, קיים באתר המדור של "פשיעה בעולם החרדי", הבא לסתור את הטענות נטולות הבסיס של המנסים לחדור לחיינו, כאילו הדתיים "נקיים" מפשע, דבר שלחלוטין אינו נכון. כל מה שכתוב במדור זה לצערנו נכון.

אם על שנאה תדברי, אזי האם כתבת מכתב מחאה גם לאחד מן הרבנים הנערצים על הציבור הדתי, המבזה, מקלל ומשמיץ ללא רסן את החילוניים? נשמח על קירוב לבבות, ברגע שהמימסד הדתי ינהג כבוד גם במי שאינו משתייך אליו: יעודד את הציבור החרדי לקחת חלק שווה בחובות וזכויות כלפי המדינה, שהיא הגג לכולנו, וגם יצנזר את ההתבטאויות המופקרות שלהם.

נשמח אם תסייעי לנו בכך .בברכה,
דפנה

שושי חוזרת לדפנה:

קראתי את מכתבך ויש באמתחתי מספר דברים שברצוני להגיב עליהם:

א. הדת היא אכן נקייה מכל פשע ומום. הדתיים - אינם. יש לעשות את ההפרדה בין בני אדם-אשר מכורח היותם בני בשר ודם הם גם טועים, והדת-אשר כל כולה לימוד מוסר וערכים, דוגמת: ואהבת לרעך כמוך, צדק צדק תרדוף, וכן'.

ב. לשאלתך, אכן כתבתי מספר מכתבים למספר אנשי דת בעניין קירוב הלבבות וכשהרגשתי צורך - אף מחיתי. בעולם הדתי שאני מכירה, כפי שבטח אתם לא, אין סתימת פיות. אנחנו לא איראן - אנחנו יהודים.

ג. אם אכן אתם טלית שכולה תכלת ועל טוהר עניין קירוב הלבבות, הייתי מצפה דווקא למאמרים וכתבות, כגון: "על אף השונה- כולנו שווים", משפטים אשר אתם מאמצים לסיסמא כשמדובר בבני עם שונה, אך לדאבוני לא כלפי חלקים שונים ואחרים מהעם שלנו.

לידיעתך, לא נתקלתי בשום קושי או תדהמה, כפי שהיה נדמה לך. ואם כן - לא מהתוכן ה"אפיקורסי" (סרקזם...), אלא מהעויינות שביצבצה מבין השורות... שבוע טוב לכולנו, ממני אחותך גם אם לא נחמד לך עם זה כל כך...

שושי.

אוהד לשושי:

שתי הערות אני מבקש להוסיף על מה שענתה לך דפנה: הסיבה לקיומו של המדור "פשיעה ואלימות בעולם החרדי", והאמירה שלך ש"הדת היא אכן נקייה מכל פשע ומום. הדתיים - אינם. יש לעשות את ההפרדה בין בני אדם-אשר מכורח היותם בני בשר ודם הם גם טועים, והדת - אשר כל כולה לימוד מוסר וערכים, דוגמת: ואהבת לרעך כמוך, צדק צדק תרדוף, וכו'".

את פשוט לא קראת את מה שאנחנו מבקשים מכל מי שנכנס למדור. אני מבקש שתיכנסי לאתר, הקליקי על "יומן", הכנסי למדור "פשיעה בעולם הדתי והחרדי" וקראי את ההקדמה - היא מוצגת כלינק בכל יומן ויומן. אם אחרי שתקראי יהיו לך שאלות - חזרי אלינו.

"הדת נקייה מכל פשע"??? האמנם? האם כל משפט שכתוב בתורה הוא דת? מה זו דת? האם צו השמדת העמלקי זו דת? אם לא - מדוע הוכנס צו זה לתרי"ג מצוות שכל יהודי דתי חייב לקיים? ואם זו כן דת - איך זה מסתדר עם צדק צדק תרדוף? והאם חיסולם של שבעים אלף היהודים במגיפה שהפיל עליהם אלוהים כעונש על מעשהו האיום והנורא של המלך דוד, שפקד את העם, זו דת? אם לא - מה זה עושה בתנ"ך? אם כן - איך זה מסתדר עם ואהבת לרעך כמוך?

לא, שושי, שום דת מהדתות המונותיאיסטיות איננה נקייה מפשע, גם הדת היהודית. זאת - משום שהדת איננה אלוהית, אלא אנושית, ואין אדם מושלם. ואם לטעמך היא אלוהית - אז גם אלוהים שלך איננו מושלם. עובדה - תורת ישראל מלאה הוראות מרושעות, אנוכיות, מטיפות לשלטון הגבר על האישה, לשנאת הזר והאחר, לאפלייה בין בני אדם. זו דת, אבל כוללת רוע ופשע. מה לעשות? בני האדם המציאוה.

אסיים במה שדפנה בעדינותה הרבה לא הגיבה עליו - הסיומת של מכתבך האחרון: "ממני אחותך גם אם לא נחמד לך עם זה כל כך...". זו התנשאות אופיינית שאין מאחוריה כל אמת. את לא אחות לנו, גם אם כולנו בני אותה אומה. את מבקשת לשלם כאן מס לעצמך, מצהירה הצהרה חסרת בסיס, ויוצאת "מהמערכה" בתחושה של עילאיות: הנה אני, שושי, מציגה בפני דפנה אחווה שהיא, דפנה, לא מבטאת כלפי. כמה שאני (שושי) נהדרת, וכמה שהיא (דפנה) עלובה ומסכנה. במטותא ממך: השאירי את רגשי אחות לאחות או אחות לאח לאותו רגע, שאני מקווה שיגיע, שבאמת נחיה כאן כאחים לכל דבר. אחים שבאהבתם רוצים את טובתו של אחיהם או של אחותם, ואז - יחדלו להציק להם כשהם מבקשים להינשא לא הדרך הדת; שיפסיקו להתערב בניהול מטבחם וסוגי המאכלים שהם אוהבים לאכול, שיאפשרו להם לקיים בימי החג והמנוחה שלהם את כל מה שהם רוצים לעשות בחייהם הפרטיים. באותו רגע שתממשי זאת - תהיי אחותנו באמת ובתמים. עד אז - אלו הם יחסי כזב.

לסיום - אני ממליץ שתקראי את מאמרו של אינג' קדיד לפר בנושא "השנאה" באתר, במדור מאמרים.

בברכה, אוהד.

חופש

שלום פונה לאתר:

שלום - ראשית אני מתנצל על שאני מבזבז את הזמן של החברה שלי לא על נושאי עבודה. איני נוהג כך. נתקלתי באתר תוך חיפוש חומר שקשור לעבודה ולא יכולתי להתאפק. אם תרצו להגיב, עשו זאת בבקשה לכתובת הפרטית שלי. ולגופו של עניין:
ראיתי בכאב רב את תוכן האתר. חוץ מליבוי שנאה אין בו דבר שיכול לתרום לשיפור המצב שברור שאינו מוצא חן בעיניכם. אני מתנחם בזה שהשנאה כל כך בולטת שהאדם הסביר, חילוני או לא, לא יקדיש לאתר יותר ממה שניות, אם בכלל.

בצער,
שלום.

רוני עונה לשלום:

שלום לך שלום, שמי רוני, ואני מצוות האתר. ראשית, תודה על ביקורך באתר שלנו. אני מקווה שמצאת את מה שחיפשת, ואם לא, נשמח לעזור לך.

הייתי אומר שמטרת האתר היא להאיר לרוב הדומם את הנסיגה המתמדת בזכויותיו ובחירותו, וכן הנגיסה ההולכת וגוברת בכיסו, על ידי מיעוט חרדי ואנטי ציוני, ולהעיר אותו מתרדמתו ומאדישותו. איננו סבורים שקריאות של "התפייסות" כביכול ו"פשרה" הם מועילים, כי משום מה הצד שבסופו של דבר מתפשר ומוותר הוא הצד החילוני.

די בתור דוגמא להביא את הנושא של אי-גיוסם של בחורי הישיבה, שהתחיל רק ב-400 אברכים, ומרוב רצון "להתפשר" ו"לא לפגוע" הגענו לחרפה של חוק טל, שמפלה בחקיקה בין דם לדם.

אנחנו לא מלבים שנאה ולא יוצרים קרע בעם, אלא מצביעים על קרע קיים, ומנסים להביא לכך שהמדינה תתנהל על-פי רצון הרוב, כיאה למדינה דמוקרטית, ולא כפי שהמצב הוא כיום.

בברכה,
רוני מצוות חופש.


מרץ 2003