הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

במת חופש

דעות של מתחרדים
"אני נזכר בכם ובאתר שלכם ונצבט לי הלב"

לא אסונות, כעסים, מיתות ומחלות
הם הדברים המקפיצים זקנה עלינו
ומורידים אותנו שאולה; כי אם דרך
הבריות בהביטן ובצחקן...
וירג'יניה וולף

צחי (השם שונה) כותב לאתר חופש

לדפנה, אוהד, רוני, ניצן ושירה שלום וברכה.

אני חייב לציין שיש לכם אתר יפה, רק רציתי לומר דבר אחד (אני מאוד ישמח אם תחזירו לי תגובה). נכון, אתם צודקים, יש אנשים שמנסים להחזיר בתשובה ע"י זה שהם מטילים פחד ואימה בקהל באומרם: מי שלא יקיים תורה ומצוות יהיה לו רע בגיהנום... לעתיד לבא ה' יוציא חמה מנרתיקה והיא תשרוף את כל הרשעים... לכל הרשעים אין חלק בעולם הבא...   ועוד...

אני חושב שהם עושים טעות גדולה, אסור להם לעשות את זה, זה גורם לאנשים אחרי זה סיוטים ופחדים מציקים. אבל (ידעתם שזה יגיע, הא?), עם כל הצער שנגרם למי ששומע את הדברים האלה אין מה לעשות זה אמת!  אי אפשר להתכחש לה, גם אם תנסו (מניסיון אישי) אתם לעולם לא תצליחו ! אני, צחי, סיימתי תיכון (דתי) ותכננתי ללכת לעתודה צבאית, להשתלב בלימודי הנדסה כלשהם ולהתחיל את החיים בצורה מכובדת. יש לי בגרות מעולה- מתמטיקה-5 , פיזיקה-5 , טכנולוגיה מוכללת-5 , אנגלית-4  וכו', בציונים טובים מאוד. לא יודע למה, החלטתי לפני שאני מתחיל הכל אני אלך לחצי שנה (גג שנה) לישיבה, לסמן V (וי) על היהדות שלי ולהמשיך הלאה.

השנה הזאת בישיבה העלתה לי את הביטחון העצמי בצורה מטורפת, הכניסה בי שמחת חיים שלא הייתה בי מעולם, חידדתי את המוח בכמה וכמה רמות, בקיצור גיליתי את היהדות, זאת שקיימת כבר 3300 שנה (אגב עכשיו אני באמצע השנה השניה ועוד נתון חשוב: יש אלפים כמוני במאות ישיבות הפרוסות ברחבי הארץ והעולם).

בכל דור ודור היו כאלה (אני מדבר עכשיו על יהודים) שניסו לצאת כנגד היהדות, לחרף ולגדף את שומרי התורה,  'יהודים' אלה, כנראה, לרוע מזלם לא זכו לחינוך טוב מהוריהם ולכן הם לא ידעו בדיוק מהי יהדות, הם ראו את היהדות מבחוץ, הם אף-פעם לא טעמו את הטעם של תורת עם ישראל.

עכשיו אני פונה אליכם דפנה, אוהד, רוני, ניצן ושירה אם תסתכלו על הדברים בצורה אובייקטיבית (נטו) אתם תבינו שאין לכם שום סיכוי לצאת כנגד היהדות.  אדרבה, היום יש המון ארגונים להחזרה בתשובה כגון: הידברות, שופר, ערכים, דרכי אבות  ועוד..ועוד...

כל שנה יש אלפים שחוזרים בתשובה, אתם לא תצליחו לעולם להשתלט על זה. הדבר היחיד שנוצר מעמלכם זה העמקת הפערים והשנאה בין חילונים לדתיים.

אני מאוד התלבטתי אם לשלוח לכם את המכתב הנ"ל, הרי מה לי ולכם אני בישיבה שלי, קם כל בוקר מאושר, טוב לי בחיים, למה לי להיכנס לכל מיני התחככויות והתנצחויות, אבל בכל זאת כל כמה זמן אני נזכר בכם ובאתר שלכם ונצבט לי הלב שאני עולה מעלה מעלה, עושה את רצון ה'... ואילו אתם עושים את ההפך מרצונו...

אני מרחם עליכם, באמת ובתמים מכל הלב (תנסו להקשיב לטון דיבור שלי) , הרי בסופו של דבר כולם מגיעים לגיל 80-100 ומסיימים את חייהם פה. מה יהיה איתכם אחרי זה? אתם לא מרחמים על עצמכם? התשובה היא לא!!  כי אם כן, הייתם בודקים טוב יותר מהי יהדות לפני שהייתם יוצאים כנגדה בצורה כל-כך עיוורת. 

קניתי לאחרונה ספר (50 ש"ח) שיש בו כמה הוכחות מדהימות על אמיתות התורה, אם תבקשו אני אשמח לשלוח לכם אותו בדואר .

הערת המערכת:

מכתבו של צחי אינו המכתב הראשון שאנחנו מקבלים ממתחרדים (חוזרים בתשובה), גם לא המכתב הראשון שאנחנו מעלים באתר במסגרת במות חופש ומכתבים למערכת. עם זאת, יש במכתביהם של המתחרדים משהו מיוחד - שפה, חשיבה, טיעונים, ומעל לכל - ביטחון עצמי אדיר, המלווה בלא מעט התנשאות והטפת-מוסר -  אותה תחושה שקיימת אצל חברי כתות מיסטיות ודתות למיניהן, המשוכנעים מעל לכל ספק, שאת ה"אושר" וה"אור" שהם גילו, או שהמטיפים "גילו" להם, חובה להנחיל לכל עם ישראל ובניו.

במסגרת מאבקנו בממסד המתחרד (המחזיר בתשובה) ובמיסיונריות הדתית-יהודית ככלל, חשוב להכיר את שפתם של המתחרדים ולזהות בה את מרכיבי החשיבה הייחודית והמנותבת בערוץ אחד, בלעדי, "אמתי", בלתי ניתן לערעור או לשינוי, המוכתבים מפי מוריהם - מטיפי הדת למיניהם.

גם צחי, כאחרים, למד לפתוח במחמאות: "אני חייב לציין שיש לכם אתר יפה", ומיד להוסיף "רק" קטן אחד. ה"רק" הזה יהפוך בסיום מכתבו, לביטויי רחמנות וממנו להטפה מתנשאת: "אני מרחם עליכם, באמת ובתמים מכל הלב (תנסו להקשיב לטון דיבור שלי) - - אתם לא מרחמים על עצמכם? התשובה היא לא!!  כי אם כן, הייתם בודקים טוב יותר מהי יהדות לפני שהייתם יוצאים כנגדה בצורה כל-כך עיוורת".בל נטעה בביטויי הרחמים - ביטוי של רחמים מביע רק זה שחש עצמו גבוה יותר, איכותי יותר, נעלה על המרוחם.

המרחק בין ביטויי רחמנות מזוייפים והתנשאות נרכשת (למשל - בסמינרים ובשיעורים למתחרד המתחיל) לבין שפת-שוק וביטויי שנאה עשוי להיות קטן מאוד כשמדובר במתחסדים דתיים.  מורן (בהמשך הבמה) פותחת בסגנון המוכר לנו "אני לא מבינה מה הבעיה פה. לא שאני דתייה או שומרת שבת אבל אני מאמינה ביהדות.. מישהו כפה עליכם להיות יהודיים??", ותוך זמן קצר עוברת לסגנון תוקפני, המוכר אף הוא בז'ארגון המתחרדים:  "שב בשקט וסתום את הפה... זה אתר זבל לפי דעתי ואפחד לא כפה עליי לקרוא את האתר"...

גם הצהרתה של מורן "לא שאני דתייה או שומרת שבת אבל אני מאמינה ביהדות.." היא הצהרת-פתיחה קלאסית של המתחרדים. מה פירוש "אני מאמינה ביהדות.."? העובדה שקיים עם יהודי איננה שאלה של אמונה, אלא של עובדה. גם אנחנו הרי מאמינים שקיים עם יהודי, ואין בכך חובה להאמין גם בדת היהודית, ולקיים את מצוותיה הפולחניות שאבד עליהן הכלח מלפני אלפי שנים...

גם מירב שבאה אחריה פותחת במעין תשבחות: "עיינתי קצת באתר שלכם (שאגב, נעים לקריאה)", אבל מהר מאוד עוברת לשאלת-תקיפה: "מה מוביל אתכם להקים קול צעקה ואתר בנושא? (לי זה נראה שאתם קצת מפחדים... יש בזה משהו?..)

תשאלו: אם אתם מכירים סגנון זה כל-כך טוב, מדוע אתם טורחים להעלות זאת שוב על במתכם? התשובה היא, שבמות חופש לא עבורנו נועדו, אלא עבור קוראינו, המבקרים באתר, שאינם מצויים בצורות ביטוי וחשיבה אלו, והם, הקוראים - ייתכן גם אתה, הקורא ברגע זה, אתם הנכם קהל היעד למטיפי הדת, למטיף התורן, שממתין לכם בפינת הקניון ביום ששי, "רק להניח תפילין", יאמר לכם, "רק לעשות שבת" במשפחה חרדית, "רק", "רק", שסופו הכול, הכול.

חופש

צוות חופש משיב לצחי

לצחי - שלום וברכה מדפנה, אוהד, רוני, ניצן, דן, רותם שירה ושאר חברי  חופש - תודה לך על המחמאות שהרעפת עלינו, ואת דברי הביקורת שלך קבלנו בהבנה רבה. אנחנו את גיל ה-20 עברנו מזמן, ובשנות חיינו הרבות למדנו והכרנו אנשים בעלי אמונות והשקפות-עולם שונות, כולל ובייחוד מאמיני הדת היהודית. גם קראנו ספרות רבה, הן זו המכונה בפיכם 'ספרות קודש', שאין בה כל קדושה אלא זו שנקבעת בידי המאמין בה, וספרות דתית 'הוכחתית', המוכיחה, לכאורה, לדעת המאמינים, שיש בה הוכחות לקיומו של אלוהים, ולכל הכרוך בכך. גם על 'אמתות' התורה קראנו וחקרנו ולמדנו, וצר לי לבשר לך מה שוודאי לא תקבל, שלכל הדברים הללו לא קיים בסיס במציאות או בעבר ההיסטורי. בכלל, המושג 'אמת' הוא יחסי, והוא יכול להיות תקף אך ורק לתחום המדעי, גם זאת עם סימני שאלה גדולים. כשמדובר באמונה - אין ולא הייתה אמת אחת, אלא אלפי אמתות. ראה את משה, ישו, מוחמד ובודהה. ארבע דוגמאות ממיליארד. על 'אמת' כתבנו ארבעה מאמרים גדולים באתר. אם זה מעניין אותך - הנה הם:
http://www.hofesh.org.il/letters/god/truth/truth1.html

http://www.hofesh.org.il/letters/god/truth/truth2.html

http://www.hofesh.org.il/letters/god/truth/truth3.html

http://www.hofesh.org.il/letters/god/truth/truth4.html

ההסתכלות שלנו היא היא האובייקטיבית. אתה הוא המסתכל מבעד לפריזמה מוטית, סובייקטיבית. איננו יוצאים נגד היהדות. היהדות היא אנחנו ושלנו. הדת היהודית איננה היהדות. היהדות היא מכלול התרבות שיצרו בני העם היהודי לדורותיהם, והיא כוללת גם דת, אבל בהחלט לא רק דת. את המסורת של העם יש לשמור, גם אם יש בה יסודות דתיים. אלא שמסורת מעצם מהותה משתנית ללא הרף. מסורת ליל הסדר, למשל, לא הייתה נהוגה במאות הראשונות לספירה. כל דור או שניים משתנית המסורת, גם הדתית. קח זאת בחשבון. מה שקבוע היא ההלכה היהודית, שלא השתנתה מאז נקבעה לפני 1700 שנה. הלכה היא מערכת חוקים לבני אדם, והיא חייבת להשתנות לאור שינויים שחלים בבני האדם, בתרבותם המתפתחת, בידע שהתחדש, בערכים ובמוסר. העדר השינוי ואי-ההתחדשות של החוקים ההלכתיים הם שגורמים לטלטלה בחברה היהודית של ימינו בשל הניגודים הנוצרים בין עולם הערכים והמושגים של עבר קדום, לבין אלו שבעולם החדש בו אנו חיים. בקלות אפשר אחרת.

טעותך נובעת מאי-הבנתך את משמעות הקשר שבין ההלכה היהודית לעם היהודי במדינת ישראל. מדינה נורמאלית אינה מסוגלת לחיות תחת שתי מערכות חוקים שונות (ונוגדות לעתים). המדינה והעם הם שקובעים את החוקים בדרך דמוקרטית, לא כתכתיב של אדם אחד (משה, למשל), כפי שהיה נהוג בעבר. את זאת המנהיגים שלך אינם מוכנים לקבל, ואנחנו גם יודעים מדוע. הם אינם מוכנים לשמוט מידיהם את רסן השלטון, את הכוח, את הכסף, את השליטה האבסולוטית בהמון העם. סיפור מוכר. גם הכנסייה הנוצרית נוהגת כך. ארגונים מיסיונריים ביהדות זו תופעה חדשה, אבל היא צצה לאור החידוש הנפלא של עצמאותו של עמנו, והמעבר לחיים במדינה משלו. אל דאגה, נתי, לא לעולם חוסן. ארגונים קיקיוניים יש בכל מדינה, ולא הם שיקבעו את חיי העם ואת אורח חייו.

מדוע ייצבט לבך הקט? אין חברה נורמאלית ובריאה שאין בה הבדלים רעיוניים בקרב חבריה. חברה הומוגנית מונוליטית זה דבר משעמם עד מוות. רק עדר חי בדרך זו, אך לא בני-אדם שכל אחד ואחד מהם הוא עולם ומלואו, שונה מזולתו ובעל ייחוד חד-פעמי. לבנו דווקא מתרחב לנוכח המגוון החברתי הרחב בו אנו חיים.

"אני מרחם עליכם, באמת ובתמים מכל הלב (תנסו להקשיב לטון דיבור שלי)".  כאן בפעם הראשונה אנחנו רוגזים עליך. 'רחמנות' בקונטקסט בו אתה מדבר היא ביטוי להתנשאות, ולבנו גס במתנשאים עלינו. מותר לך לחשוב עלינו ככל שתעלה בדעתך, ומותר לך לא להעריך אותנו, גם לבזות אותנו, אם תרצה. רק אל תתנשא עלינו! שכן, הבדלים בגישות ובהשקפות הם זכותו של כל אדם, וממש כשם שיש לך זכות להאמין בדבר שאינו קיים, ולעבוד לו ולהקריב לו ולמענו את כל חייך, כן יש לנו הזכות לאחוז בהשקפת עולם משלנו, לפיה אין ולא היה כוח עליון חוץ-יקומי שברא ויצר דברים מתוך כוונה לבוראם וליצרם. אנחנו לא מרחמים עליך, ואתה, במטותא ממך, חדל מרחמיך עלינו. הם ממש בזויים בעינינו!

אשר לאחריתנו כבני-תמותה - אתנו יהיה בדיוק  -   ב-ד-י-ו-ק    מה שיהיה אתך! לא פחות ולא יותר! כולנו נסיים את חיינו, סיום הקרוי מוות, ופרט לעצמות שיתפוררו במרוצת כמה מאות שנים לא יישאר מאיש מאתנו - כולל ממך ומרבניך הנפלאים - דבר וחצי דבר. לא קיימים חיים לאחר המוות, נשמות אינן קיימות אלא בגוף כשהוא חי, וכל טיעון אחר הוא בבחינת אמונה שאין לה ביסוס וראיה אלא בדמיון אנושי פורה ופרוע. זה דמיון שנוצר בגלל צורך פסיכולוגי-אנושי: הפחד מפני המוות, מפני ההיכחדות. ואפשר להבין זאת, אך לא בהכרח לקבל זאת כעובדה קיימת ולשעבד לפחד זה את כל החיים כולם!

טוב, אתה כבר נסחף בלהט דבריך, שיכור ממילותיך המקסימות אותך. איננו רוצים להגיב על התבטאות כמו "צורה עיוורת", על מנת שלא לפגוע בך. שוב יש כאן מצדך גישה פטרנליסטית-מתנשאת, כשאתה, בן העשרים, שטרם התנסית דייך, פונה בלשון פוגענית, מתוך מטרה להעליב, אל אנשים שמבחינת גילם, השכלתם וניסיונם בחיים יכולים להיות הוריך, אם לא סביך, מוריך ורבניך. לשון עדינה לא הייתה מזקת לך, ודבריך היו נשמעים ביתר פתיחות לו נקטת בסגנון אחר.

חופש

אני מאמינה בקב"ה ונמצאת איתו בשיח הדדי

מירב לאתר חופש

בס"ד

לאוהד, איתן, דפנה, שירה, ניצן ורוני היקרים - שלום וברכה!

עיינתי קצת באתר שלכם (שאגב, נעים לקריאה) ותהיתי, מדוע אתם כל כך טורחים להשמיץ את המגזר החרדי ואת תנועות החזרה בתשובה? מדוע אתם לא פשוט מתעלמים מהם? מה כל כך מציק לכם בקיומם? האם אין להם את ה"חופש" לפעול פעילויות מחתרתיות תעמולתיות-דמגוגיות בציבור החילוני? מה מוביל אתכם להקים קול צעקה ואתר בנושא?  (לי זה נראה שאתם קצת מפחדים... יש בזה משהו?..)

ואם במסחור ה"אמת החילונית" חפצתם, מדוע, במקום לצאת נגד ה"אמת הדתית" - תציעו את האלטרנטיבה ה"חילונית" המוכרת והאהובה עליכם?

ואגב, אם זה רלוונטי לתשובה, אני מאמינה בקב"ה ונמצאת איתו בשיח הדדי ומשתייכת כרגע למגזר הדתי לאומי.

אודה לכם על תשובתכם, ושתהיו מאושרים לנצח!

מירב

נ.ב. למעשה, הגעתי לאתר בעקבות חיפוש שאני עורכת על הנושא: "תקשורת חרדית" - מאפייניה, מטרותיה ויעדיה (אני מעבירה שיעור בנושא במסגרת לימודי תקשורת...) אם יש למי מכם רעיון (לאו דווקא רעיון שתומך במטרות של ארגון "חופש"...) - אשמח לשמוע...

חופש

שירה מצוות חופש משיבה

בוקר טוב לך מירב - תודה על ביקורך באתר, ושמחנו לדעת שהוא נעים לקריאה גם לך. אשמח אם תשלחי לי קישור אחד או שניים, ממנו אוכל להבין היכן השמצנו את המיגזר החרדי. את נשמעת לי אישה נבונה - ועליך להבחין ולהפריד בין השמצה לבין ביקורת. אנחנו מרבים למתוח ביקורת על חלק מאנשי המימסד החרדי והדתי, עם הנימוקים הרלבנטיים, כל אחד לפי תפקידו ומעשיו.

כשאת מדברת על "תנועת" החזרה בתשובה - למה את מתכוונת? אינני מכירה תנועה כזו. אני מכירה ארגונים חרדיים משומנים היטב בכספי תרומות וכספים "ייחודיים" מן הקופה הציבורית, ששמו מטרה לעצמם להמיר דתם ודעתם של יהודים שאינם דתיים, ולמטרה זו הם מקדישים את חייהם, גם אם מדובר בגרימת נזק למשפחות של אותם מומרים, או נזק נפשי קשה לחלק מהם. החוזרים בתשובה אינם ארגון או תנועה, בשונה למשל מארגון היוצאים לתבונה - ה.ל.ל.. אם באמת ובתמים שאלת זאת - אני ממליצה שתקראי שני ספרים חשובים בנושא זה - שניהם ראו אור בהוצאת זמורה-ביתן, ותוכלי לקנות ב"צומת ספרים". שמותיהם "ציידי הנפשות" ו"שדים מגיחים מאפלה"

http://www.hofesh.org.il/books/maler.html

http://www.hofesh.org.il/books/shedim/shedim.html

לצערי אין לנו רעיונות בנושא תקשורת אלא מנקודת המבט של חופש, אבל על תקשורת חרדית תמצאי הרבה חומר בספר "ציידי הנפשות".

כשאת כותבת "אני מאמינה בקב"ה ונמצאת איתו בשיח הדדי" - אני משערת מה את אומרת לו, אבל אשמח לדעת מה הוא אומר לך.

בברכה

שירה

[מירב לא חזרה אלינו.]

חופש

האתר הזה ממש מיותר והוא נועד רק לפריקים

מור (השם שונה) לחופש

שלום לכם...

אני לא מבינה מה הבעיה פה.. לא שאני דתייה או שומרת שבת אבל אני מאמינה ביהדות.. מישהו כפה עליכם להיות יהודיים?? זה שיש אנשים שמנסים להכניס אותכם ליהדות פשוט אני ממש נגד זה אבל אתם פשוט יכולים להתעלם.. מה זה האתר הזה?  אתם בארץ ישראל ארץ יהודית ואם יש לכם בעיה למה שלא פשוט תלכו לגור שם ותהיו גויים.. וזה שאתם לא מאמינים ב-ה' פשוט לא צריך לפרסם מאמרים מגעילים כאלו.. זה מעצבן רצח אתם יהודים למה חייב להגיע למצב הזה?

בקיצור תעשו מה שבא לכם אבל האתר הזה ממש מיותר והוא נועד רק לפריקים אלה שלא מאמינים בכלום אז שיסתמו את הפה שלהם כי אפחד לא כפה עליהם להיות דוסים או משהו בסיגנון כל אחד והאמונה שלו . אתר מיותר..... באמת, אבל זה ממש לא מעניין אותי כי אני לא בדבר המגעיל הזה אני לא גזענים כל אחד והאמונה שלו ולא אכפת לי מאמונה של אחרים רק משלי... אז תפסיקו עם זה.

אני מצפה שתחזרו אליי לתגובה.. כי זה ממש לא בסדר

נ.ב
אולי תפסיקו עם זה ודי?!?!!?

דן מצוות חופש למור

מניין האדנות שאת נוטלת לעצמך להציע לנו "אתם פשוט יכולים להתעלם" שעה שאת אינך מתעלמת מאתנו? כיצד זה את משיאה לנו עצות שאינך מקיימת בעצמך? ולמשפט החוזר במכתבך לגבי הגזענות "אולי תפסיקו עם זה ודי"- אם לך ולשכמותך הגזענות אינה מפריעה - מדוע עלינו להפסיק "עם זה"? בינינו יש רבים שאתר חופש דווקא מדבר אליהם, שהם לומדים ממנו רבות, ומקבלים בו תשובות לשאלות שמציקות לכל אדם. מדוע אפוא את מצפה שנפסיק?

רותם מצוות חופש משיב

שלום מור -  אף אחד לא כפה עלינו להיות יהודים, ואין פה שום בעיה לא של כפייה ולא אחרת. נדמה לך שניתן להתעלם  מ"מישהו" שמנסה להכניס אותי ליהדות. כשאותו מישהו  מוכר דת (באמצעות שקרים)  לילדים שלי (שאינם מספיק בוגרים בשביל להתמודד עם השקרים) - אז יש לנו בעיה.

אני בארץ ישראל, הארץ שלי, ואני לא מתכוון לעזוב לשום מקום.  אני לא מאמין באלוהים, ולא מתבייש בזה. למה שאני לא אוכל לפרסם מאמרים?  למי אני מפריע? מישהו כפה עליך לקרוא את המאמרים שאנו מפרסמים באתר? זה צריך להגיע למצב הזה, כיוון שיש חרדים המנסים לכפות את דרך חייהם עלינו אנחנו לא מוכנים לזה, ולכן לא ניתן לזה לקרות. 

פריקים שלא מאמינים בכלום? מאיפה את יודעת? את סתם חוזרת על סיסמאות  שאמרו לך. האם טרחת לברר איזה סוגי אמונה קיימים באתר?

בוחן פתע: מה זה אתאיזם? דאיזם? אגנוסטיציזם? לא יודעת, נכון? חשבתי ככה.

מנסים לכפות עלי להיות דוס, הם מנסים להקים פה  מדינת הלכה. אם הם רק יוכלו,  אלמלא אנשים כמונו שהיו עומדים בפרץ.

אני לא מתכוון להתווכח איתך, תאמיני במה שאת רוצה, אני אאמין במה שאני רוצה. ברגע שהאמונה שלך תיכנס לי לחיים, אוסיף לתמוך באתרים כמו חופש.

להתראות בשמחות - רותם

נ.ב יחסית למישהי שלא איכפת לה כתבת די הרבה.

מור לרותם

שלום לך שוב.. נראה לך באמת שאני אקרא מה שיש באתר שלכם?? ברור שלא.. אם אתה לא יהודי אז שב בשקט וסתום את הפה! כל אחד והאמונה שלו ואתה מפרסם מאמרים שפוגעים באמונות אחרות, חמוד.. כמו משהו עם יחזקאל לא קראתי כי זה ממש ממש לא מעניין!  ואותם גורמים שמנסים להכניס אותך ליהדות פשוט תתעלם אבל למה לפגוע באותה אמונה של אותם אנשים  והילדים שלך יגדלו ויבחרו איזה אמונה הם רוצים להיות אתה ולא אפחד אחר ייקבע  להם הבנת? זה אתר זבל לפי דעתי ואפחד לא כפה עליי לקרוא את האתר הזה בגלל זה הלכתי לחלון ולחצתי על איקס ואף אחד לא אמר לי שום סיסמאות אני אומרת מה שאני  חושבת

ומיייייייייייי מייייייייייי מנסה עליך להיות דוסס!??!?! שאני אבין???!?!? בוא ניתן לך דוגמה יש לי דודה שבכלל לא שמה על היהדות והיא התחתנה נולדו לה ילדים והיא חזרה בתשובה כל שבת נשבעת לך כל שבת היא אומרת לי יאלה בואי לנופש  באיזה כפר תראי מה זה יהודים מה אני אומרת לה שלא.. מה לא פשוט להגיד לא? שאני אבין

אני לא דתייה ולא רוצה להיות דתייה ואני כן מאמינה ב-ה' ושומרת חגים אבל לא  שבתות אפחד בעולם לא יכפה עליי להיות דוס אמאלה זה כאילו שיושבים עליך עם  אקדחים שתיהיה דוס. איך אתה מדבר!

 

בני, הורד עיניך והשפל קולך והבט מתחת לעיניך, כי לו בקול רם ייבנה בית, כי אז בנה החמור שני בתים ביום אחד
אחיקם החכם


יולי 2006