הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

במת חופש

אחרית הימים

מדי פעם אנו רואים פרסומים שונים בראש חוצות (ולאחרונה אף מעל דפי עיתונים מכובדים) בדבר כל מיני מעשיות "אחרית הימים", משיח, קץ האנושות וסוף העולם. בדרך כלל פטרנו קשקושים אלה באמירה כי אין בהם אלא כדי להדגים את הגיחוך שבתכנים מסוימים. מסתבר שמנסחי מודעות אלה, בין שבטפשות ובין שברשעות, מצליחים לפעמים לזרוע פחד בליבם של מי שאינם מכירים מספיק את הנושא.

חופש

כתב לנו טל (קצת ערכנו את דבריו שהיו מעט לא ברורים בחלקם):

ברצוני לשאול על נושא שמאוד מטריד אותי ואני חושש ממנו. לפחות עשו ממנו במה אחת באתרכם. הנושא הוא "אחרית הימים". חזון האימים האפוקליפטי הזה המאיים על כלל האנושות.

"אחרית הימים" הוא שם כולל לנבואות סוף ימי האנושות של הדתות השונות, ביניהן הדת היהודית, כולל פרשה על חזון הנביא ישעיהו, מלחמת גוג ומגוג, ביאת המשיח ועוד מה שמכונה גם "סוף העולם 2012" או "אחרית הימים 2012" כביכול שלהם.

זה ממש מפחיד אותי מאוד, כי אני נער רגיש מאוד. יש כאלה שפוחדים מסוף העולם שיקרה בשנת 2012 בחודש האחרון בשנה על פי שבט המאיה. למרות שאני לא כל-כך יודע, אבל יש שפרשו זאת כמעגל של תקופה חדשה, ולא כאסונות טבע ענקים עם אסטרואיד ענק שיפול על כדור הארץ. ביהדות אסור להאמין בפחדים של גויים, בגלל שאלוהים שומר על העם היהודי ורק הוא יחליט אם יהיה או לא. אחרית הימים שלהם היא המלחמה הנוראה בשם "מלחמת גוג ומגוג", שתשמיד את כל העמים שילחמו בעם הנבחר, שאלוהים יילחם בעצמו, ומי שלא מאמין כמותם לא ישרוד במלחמה ויקבל את הדין מהאל. כי המטרה של זה: שהעולם הזה שייך ליהודים, גם הארץ הקדושה, והעולם הבא שיתקיים לנצח.

אני מקווה גם שהיו נבואות נגדיות לחזון האפוקליפטי הזה והוא לא יקרה לעולם, אפילו לא עוד מיליון שנה.

כי אחרית הימים היא סופה של האנושות או סופן של דתות העולם והדת עצמה.

ועוד משהו:

  1. הביטוי "אתה מחכה למשיח" הוא ביטוי שאבא שלי או אמא אומרים כדי שאני אעשה משהו עכשיו.
  2. יש ספר חיצוני על "חזון אחרית הימים של אברהם" שאינו נכלל בתנ"ך.
  3. באוטובוסים יש פליירים של "מלך המשיח בישראל - המנהיג הבא בישראל - המשיח". הם אומרים שכל האסונות יקרו לכל העמים והמשיח יהיה כאן בישראל.

תגידו לי אתם: לאיזה עולם אני נולדתי בדיוק - לעולם בו שולטת האמונה או לעולם ששולטת בו המציאות.

חופש

ניצן ענה לטל:

שלום לך טל,

קרא הרבה ממקורות שונים (ואם אתה יכול אז גם בשפות שונות), ועם הזמן תלמד שכמות הסיפורים המוזרים שאנשים ותרבויות חיברו על "אחרית הימים" היא עצומה. כל הסיפורים האלו שונים אחד מהשני, וכל אחד מהם התפתח על פי תרבות של אנשים במקום ובזמן אחר. יש לנו סיפורים על אסטרואידים, וסיפורים על חייזרים, וסיפורים על סוף האנושות במגיפות, וסיפורים על אלים שיבואו מהשמיים, ואם תחפש תמצא כמעט כל מה שאתה רוצה. תוכל אפילו לחבר סיפורים משלך ולשים אותם באינטרנט, ואולי בעוד כמה חודשים ישאלו אותנו אחרים בפחד על מה מדובר...

בחלק קטן מהסיפורים מעיזים הכותבים ומציינים אפילו תאריך, ואז הסיפורים האלה נשכחים כאשר עובר אותו תאריך, כיוון שסיפורים חדשים ומרתקים ממלאים את מקומם. אפילו בפינה הקטנה שלנו בעולם, פה בישראל, כבר מילאו בשנים האחרונות מודעות על "סוף העולם" את הכבישים, עם תאריכים שכבר עברו ואיש אינו טורח לזכור אותם. בסיפור של המאיה ושל 2012 למשל תוכל להירגע בעוד שלושה חדשים, כיוון שהתאריך שלו (21 בדצמבר) יעבור, ואז אולי זה יגרום לך ולעוד כמה להבין שדינם של הסיפורים האחרים דומה. עם זאת, ללא ספק, יצוצו סיפורים חדשים ואנשים חדשים שמפחדים מהם.

למה אנשים עושים את זה? בחלק קטן מהמקרים זו רשעות של ממש מצידם של אנשים שאוהבים להפחיד. בחלק גדול מהמקרים זה לא נעשה מרוע, אלא מאנשים - גם בעבר הרחוק וגם בימינו אנו - שבגלל החינוך שלהם ובגלל אופן החשיבה שלהם הם משוכנעים שיש משהו בדברים שלהם. אנשים תמיד אהבו להתרגש מדברים שהם לא יודעים עד הסוף, ואם תשים לב - קו שמאפיין את רוב הסיפורים האלה הוא שהם מכילים רק "מידע חלקי" לגבי מה שכאילו הולך לקרות, כדי לשמור על המתח ועל ההנאה מהסיפור, גם של המחבר וגם של הקוראים.

מה באמת יקרה בעתיד? התשובה האמיתית והפשוטה, שאתה גם יודע אותה, היא שאנחנו לא יכולים לדעת מה בדיוק יקרה, לא בעוד שלושה חודשים, לא בעוד שלוש שנים, ולא בעוד מיליון. אבל בעזרת כלים מדעיים שהתפתחו בשנים האחרונות, אנו יודעים על העתיד הרבה יותר מאשר אנשים שחיו בעבר, ואנו יודעים אפילו לכוון אותו טוב יותר מהם. רק לדוגמה: אנו כבר מכירים כיום שיטות לחזות את התקרבותם של אסטרואידים ויודעים שיטות להסיט אותם ממסלולם.

מה שאני מציע לך, כאמור, זה לקרוא וללמוד הרבה - בעיקר ממקורות מדעיים. אם אתה יכול באינטרנט, מה טוב. אתה מוזמן לקרוא הרבה באתר שלנו. אנחנו עושים את מיטב המאמצים לא לפרסם שם טעויות (כמובן שגם אנו בני אדם ויכולים לטעות לפעמים). אתה מוזמן ללכת לספריות ולקרוא ספרי מדע לנוער. אתה מוזמן לצפות בערוצי מדע בכבלים (כמו למשל "ערוץ 8" או "נשיונל גיאוגרפיק" או "דיסקוברי"). והכי הרבה, אתה מוזמן להנות מכל הסיפורים הללו על סוף העולם ואחרית הימים כמו שאתה נהנה מסיפורים יפים אחרים כמו פינוקיו, שלגיה והארי פוטר.

חופש

גם שגיא ענה לטל:

שלום טל,

בהמשך לתשובתו של ניצן, רציתי לספר לך סיפור משלי.

אתה עוד לא נולדת אז, אבל אני הייתי בשנת תשמ"ד (1984) בן 11.

פרשנות של כל מיני כתבים מהיהדות הביאה כמות עצומה של רבנים, מיסטיקנים וכדומה להגיע למסקנה שה'תשמ"ד היא השנה שבה צפויה מלחמת גוג ומגוג, ומדינת ישראל (או העולם) יישמדו, עם או בלי ביאת המשיח בסוף הדרך, תלוי בפרשן. פורסמו עשרות מאמרים בעיתונים, כולל הצלבות עם מיסטיקנים נוצרים שהגיעו לאותה מסקנה משיקולים אחרים (למשל, פרשנויות של נוסטרדמוס, אסטרולוג צרפתי מן המאה ה-16 שהמיסטיקנים רואים בו נביא).

אני זוכר את החוויה, כילד בן 11, איך בלעתי בשקיקה את כל המאמרים האלו, ואת כל ה-"הוכחות", ואיך נראה לי כמעט בלתי נתפס שהכל זה רק צירוף מקרים או פרשנויות של אנשים. אפילו הלכתי לחפש בתנ"ך כל אזכור של מלחמת גוג ומגוג כדי לראות אם אני מצליח למצוא מידע חדש.

ושנת תשמ"ד חלפה, ועברה, והעולם לא נשמד, והמיסטיקנים והרבנים החליפו את תשמ"ד בתאריכים אחרים שעברו וחלפו גם הם. אבל אם מעניין אותך, אתה מוזמן ללכת לספרייה הקרובה לביתך, ולחפש בעיתונים משנת תשמ"ד את הכתבות, לראות כמה הן היו מבהילות ואילו צילומים דרמטיים הוסיפו להן כדי לרגש את הציבור.

באותן שנים היה עניין רב ב-"מחקריו" של שרלטן גרמני בשם אריך פון דניקן, שפרסם כמה רבי מכר מרתקים שחוזים, בין היתר, את קץ העולם. גם כל הנבואות שלו התבררו עם השנים כשטויות במיץ (וגם פון דניקן עצמו הודה בכך). אבל כשקראנו אותו אז, בתחילת שנות ה-80, הוא נשמע מאוד משכנע – לפחות לילד בן 11, אבל גם ללא-מעט מבוגרים. גם אותו אתה יכול בוודאי לקרוא, ולראות בעצמך עד כמה ההבלים שלו יכולים להישמע משכנעים.


אוקטובר 2012