הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

במת חופש

אתם באמת מאמינים במושג "שטיפת מוח"?

כתבה לנו נטע (שם בדוי - הפרטים שמורים במערכת):

אני לא יודעת מי אתם, מה הרקע שלכם או מהי רמת ההיכרות (או ההיכוות) שלכם עם העולם הדתי.

אני רק רוצה לשאול שאלה מהותית: אם אתם מחשיבים עצמכם לנאורים, המאמינים באדם החושב, הבוחר, שלו דעת מספקת ע"מ לבחור עבור עצמו, אם אתם מאמינים בזכות הציבור לדעת, לדעת זה אומר הכול, ומתוך המכלול לבחור את הראוי, אם אתם דוגלים בדמוקרטיה על שלל עקרונותיה וזכויות הפרט והכלל שהיא מציעה -- מה מרתיע (או שמא מפחיד?) אתכם כל כך בכמה דוסים "פנאטיים" שבסה"כ מממשים את הזכויות של כל אזרח במדינת ישראל המודרנית והדמוקרטית?!

אתם באמת מאמינים במושג "שטיפת מוח"? באמת מאמינים שאדם שהולך לסופשבוע עם כמה הרצאות שמלמדות אותו בסה"כ קצת ממה שסביו למדו בחיידר, אולי נותנת כמה כלים לחיים (בלי שום קשר למטרה של ההרצאות, כשהאדם הוא בוחר זה כלל לא רלוונטי) -- ניטלת ממנו כך זכות הבחירה החופשית, הוא נתון תחת כשפי ה"מיסיון" ואינו יכול להתיר עצמו מ"בית האסורים"?!

אם כן - זו עילה לביטול כל מערכת המשפט, כי אין בחירה, יש רק השפעה חיצונית, פסיכולוגית, אולי חיבור של כמה מולקולות כימיות במוח לכדי מעשה, למה שמישהו יענש?! אם כך - לכל אחד מאיתנו יש פוטנציאל זהה להיות פושע, רוצח, גנב, ולסכן את החברה, כולנו צריכים להיות תחת סורג ובריח, הלא כן?! אם כך, זה סותר לגמרי את ערכי הפלורליזם, את ערך ההשכלה והרחבת האופקים שאני מניחה שהנכם דוגלים בו במסירות בשעה שאתם שולחים את ילדיכם ללמוד על חקר הים וחקר הצלופחדים. בדור בו אני מניחה שלפחות שלושה רבעים מילדי מערכת החינוך היסודי טרם רכשו מושג כה בסיסי כמו שמות האמהות והאבות של עם ישראל, האינכם חושבים שיש כאן מקום להרחבת צרות האופקים שמונחלת לילדי עמנו?!

חבל. חבל להציג רק צד אחד של המתרס.

בקשה לי אליכם. לא, לא שתצטרפו לארגון הידברות, שופר או ערכים, לא שתהיו פרו-חרדים וגם לא שתרביצו תורה בצמתים. כל מבוקשי הוא - איזון. יש שני צדדים למטבע נא לא לשכוח. הייתי שמחה שתשאלו את ד"ר גוגל מיודענו מהו אחוז המתאבדים בציבור הדתי והחרדי, מה תוחלת החיים שם, מה יש לעולם הזה בכלל להציע. אולי, אם לא תירתעו כ"כ מהעולם הזה, תאמינו בעצמכם קצת כבני אדם חושבים, תגיעו למסקנות קצת יותר מאוזנות ממה שהאתר שלכם משקף.

חשוב לי להדגיש שכל הנאמר לעיל בא מתוך איכפתיות אמיתית ולא מתוך התרסה חלילה. אני מניחה שלא תשושו לפרסם את מה שכתבתי באתרכם, אך אשמח מאוד אם זה יקרה. ובעיקר - אם דבריי יילקחו ברצינות.

וזכות הציבור לדעת.

חופש

תשובתו של ניצן מצוות האתר:

שלום נטע,
אז ככה:

>> אני לא יודעת מי אתם, מה הרקע שלכם או מהי רמת ההיכרות (או ההיכוות) שלכם עם העולם הדתי.
צוות האתר וחבריהם כוללים אוסף מגוון של אנשים. חלקם חילוניים מלידה, חלקם יוצאים בשאלה, חלקם עם הכרות מעמיקה עם העולם הדתי.

>> כמה דוסים "פנאטיים" שבסה"כ מממשים את הזכויות של כל אזרח במדינת ישראל המודרנית והדמוקרטית
צריך להיזהר בפרשנות שמעניקים למונח "דמוקרטיה". אחד הדברים שרצוי למנוע בדמוקרטיות הוא שימוש בכלים דמוקרטיים על מנת לפגוע בעצם קיומה, וחלק לא מבוטל מהציבור הדתי טוען זאת בפומבי לגבי מטרותיו, וכך גם לא מעט מהתכנים הדתיים ההילכתיים המנוגדים לדמוקרטיה.

>> אתם באמת מאמינים במושג "שטיפת מוח"?
'שטיפת מוח' הוא כינוי לאוסף שיטות ידועות ומוכחות להשפיע על מחשבותיהם של אנשים. זה בערך כאילו תשאלי: "אתם באמת מאמינים במושג חינוך"? האם רק במקרה 99% ממי שגדל בסביבה דתית מוסלמית מאמין בתכנים איסלמיים ו 99% ממי שגדל בסביבה דתית יהודית מאמין בתכנים יהודים דתיים?

>> אם כן - זו עילה לביטול כל מערכת המשפט, כי אין בחירה, יש רק השפעה חיצונית, פסיכולוגית, אולי חיבור של כמה מולקולות כימיות במוח לכדי מעשה
מי אמר 'רק'?
את צודקת אולי, אבל באופן פילוסופי שכנראה לא התכוונת אליו -- את מוזמנת לעיין בספרון המצורף כדי להבין למה אני מתכוון.

>> אם כך, זה סותר לגמרי את ערכי הפלורליזם
http://hofesh.org.il/articles/leper/make_a_decision.html

>> לפחות שלושה רבעים מילדי מערכת החינוך היסודי טרם רכשו מושג כה בסיסי כמו שמות האמהות והאבות של עם ישראל
נהפוך הוא: לפחות שלושה רבעים מילדי מערכת החינוך היסודי קיבלו ידע מוטעה, כאילו אגדות המקרא לגבי שמות האמהות והאבות של עם ישראל הן היסטוריה צרופה.

>> כל מבוקשי הוא - איזון
איזון בין מה למה? יש לנו דיעות מסוימות ופיתחנו אתר אינטרנט כדי להציגן. כל אחד מוזמן לפתח אתר ולהציג בו את דיעותיו.
'איזון' זה כאשר אדם דתי מוכן לוותר גם על ערכיו שלו למען ערכי שלי, ולא רק להיפך. עוד לא נתקלתי ביותר מדי דתיים שיהיו מוכנים למשל לבוא לעשות אתי שבת.

>> הייתי שמחה שתשאלו את ד"ר גוגל מיודענו מהו אחוז המתאבדים בציבור הדתי והחרדי, מה תוחלת החיים שם
ניסית את תוחלת החיים בקווקז? או את אחוז המתאבדים בדנמרק? ממתי מתוחלת החיים של מישהו ניתן להסיק לגבי נכונות הדברים שהוא מאמין בהם?
אם כבר גוגל, אז הנה מה שמצאנו:
http://www.mako.co.il/home-family-kids/education/Article-4c32f732ef41051006.htm

>> חשוב לי להדגיש שכל הנאמר לעיל בא מתוך איכפתיות אמיתית
חשוב לנו להדגיש כי כל פעילותנו באתר והעמותה באות מתוך איכפתיות אמיתית.

>> אני מניחה שלא תשושו לפרסם את מה שכתבתי באתרכם
הסיבה העיקרית שבעטיה איננו מפרסמים דברים רבים היא בעיקר כמות הזמן הקטנה העומדת לרשותנו.
לגבי ההתכתבות הזו שבינינו, כרגי אינני רואה סיבה אחרת, וייתכן שבאחד הימים או השבועות הקרובים נפרסמה.


אוקטובר 2015