הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

במת חופש

שפה, רמה ותרבות בשיח של דתיים (לא כולם, כמובן)
חלק שני

[חלק הראשון]

שמשון (השם שונה) לאתר

שלום לכם - אני לא יודע מאיפה אתם שואבים את כל הידע המורחב שלכם בנושא יהדות ותורה וחוכמות ללא בסיס איתן. אבל דבר אחד ברור לי:  כשאני לומד משהו ורוצה להגיב ולחלוק אני לומד לעומק וליסודו של עניין. כנראה שאתם חושבים שאתם בקיאים בכל נושא נלמד או בנושאים שלא עולים על סדר היום אצלכם למען מטרה שהיא קצת לא עניינת, במקום להתעסק בחייכם הפרטים ולשמור על פרופיל נמוך. ברור שאני לא מסכים עם מה שאתם רושמים אבל מן  הנמצא  אתם אנשים שמוגבלים בתפיסה האישית של אדם לזולתו, ומאידך לעצמכם תעשו בדק בית כל אחד מכם על האישיות שלו ועל למה אתם חיים פה.  אני מאמין שאתם אנשים שחושבים ויודעים לחשוב תחשבו על הרגשות שלכם, על היותכם בני אדם ותפקידכם בעולם הזה. אני מאמין שמקונן בכם ראש יהודי עם נשמה גבוהה שעדיין לא התחברתם אליה. תלמדו, למדו להרגיש את עצמכם באמת ואולי בעזרת השם תדעו באמת מה תפקידכם האמיתי בחיים אלו בעולם הזה.  ברור שאני לא מסכים על מה שאתם רושמים באתר שלכם אבל כל הכבוד לכם על הרעיון. יש מצב שתתעמקו בסתירות לכאורה בתורה ואולי יום אחד תחושו על בשרכם אחד אחד מכם את השטויות שכתבתם ותגידו כל אחד לעצמו ...אני באמת יהודי...  שתבינו את המילה יהודי שקיבלתם בזכות אבות מלידה משורש נשמה תראו שהחיים שלכם חולפים וריקים עם ריקנות חסרת שחר חבל .... שאתם לא בודקים באמת קודם כל בשכל ישר ובלב, תחדירו לעצמכם אמונה בבורא עולם שהוא האבא שמגן עליכם בכל זאת (אתם מכירים כל אחד מכם לגופו ונשמתו). אין ספק שנתקלתם או תתקלו באירוע של 'כמעט הייתי עושה תאונה, איזה מזל היה לי', הרגשה של פחד שהרגליים והגוף לא יכולים לזוז להשתין במכנסיים בשינה, אתה מרגיש שהגוף לא זז אבל אתה ער... יש הרבה מצבים בחיים בצבא בדרך לעבודה  אולי כן עשית תאונה כמעט או נצלתה ואתה לא יודע איך, תסתכלו על המשפחה שלכם חברים שלכם האנשים שמסביבכם על סיפורים שלהם מקרים שלהם קרו על הסבא וסבתא שלכם היו בשואה, שרדו  לא שרדו, למה? שאלתם פעם את המילה 'למה' באמת או שמכיתה א' למדתם לשאול למה אבל אולי לא ידעתם את מי באמת לשאול, אולי לא ידעתם באמת להקשיב.

מאחל לכם באמת האמונה שלימה כל טוב שתזכו להרגיש באמת מה זה להיות יהודי. לשעבר אחד ששאל למה באמת בשכל ישר ובלב שלם,

מאחל לכם כל טוב,

שמשון

חופש

שירה משיבה

שלום שמשון - חן חן על פנייתך אלינו. איש מאתנו איננו מונע ממך לחשוב בדרך שלבך מנווט ומוחך חושב, אבל כשאתה מעלה כלפינו טענות על חוסר בקיאות, על העדר ידע, או מרשה לעצמך לקבוע שאנחנו כותבים שטויות - אשמח אם לא תתחבא מאחורי הכללות סתמיות - שאמנם נותנות לך סיפוק עצום "הנה נתתי להם באבו-אבוהם", אלא תביא ותציג ראיות ל"שטויות" שמצאת בדברינו, או לחוסר ידע. אני מבטיחה לך, שאם נמצא שטעינו או שגינו - נתקן את המעוות, ואף נודה לך.

שירה מצוות חופש

ניצן לשמשון

שלום לך שמשון יקר - תודה על המעורבות ועל גילוי העניין באתר האינטרנט שלנו, וסליחה על התשובה המהירה, המנוסחת כך מחוסר זמן.

  1. את הידע שלנו בנושא התרבות היהודית בכלל, וההלכה היהודית בפרט אנו שואבים מאותם מקורות שזמינים לכל אדם.
  2. אין יכולת להתווכח עם דברים שכותב מאן דהו על מוגבלויותיו של האחר בתפיסה האישית של אדם לזולתו, כיוון שוויכוח בנושא זה נדון לכישלון כבר בהגדרה.
  3. תחושות ורגשות הם דבר נפלא, ומקור להמון דברים, אבל ידע אינו נשאב מתחושות ומרגשות, חזקות ככל שתהיינה, אלא מהיכולת להתגבר עליהם ולהסתכל על הדברים בעיניים אובייקטיביות.
  4. גם אני באמת יהודי, והטענה בדבר חיים חולפים וריקנות של אחרים מהווה מכבסת מילים נדושה, שאנשים שונים בכל מקום בעולם נוטים לחזק באמצעותה את עצמם.
  5. אני שמח על איחוליך, ומקווה שיישארו בתחום הפילוסופי ולא ילבשו חו"ח פסים מעשיים של השפעה או כפייה על אחרים. אני מאחל לך שתמשיך לגלות עניין ומעורבות באתר "חופש" ונצא כולנו נשכרים.

תודה,

ניצן מאתר חופש

ברק לשמשון

שלום שמשון - שמי ברק, מצוות חופש -  תודה על מכתבך. דבריך הזכירו לי כתבה שקראתי בעיתון לפני כמה חודשים. בכתבה רואיין אדם שעבר תאונת דרכים קשה ויצא ממנה משותק, נכה, בלי יכולת ללכת. במהלך הכתבה הוא מודה שוב ושוב לאלוהים על כך שהוא לא מת באותה תאונה. ואני תוהה: אם אלוהים כל כך רחום וחנון, מדוע הוא מלכתחילה הפך אותו לנכה ומשותק?!

אכן, כפי שכתבת, היו בעבר מספר מקרים שבהם כמעט עשיתי תאונה, אך ברגע האחרון ניצלתי. אם אלוהים "הגן" עלי, למה לא הגן על אלפי האנשים שמתו באלפי תאונות דרכים בשנים האחרונות? כתבת גם על השואה. משפחתה של סבתי ברחה מגרמניה ממש ערב המלחמה, וכך ניצלה. אביה נשאר והועבר למחנה ריכוז, אך ברגע האחרון הצליחו להציל אותו באמצעות סרטיפיקט שאפשר את שחרורו. אם אלוהים עזר לו, מדוע הוא לא עזר ל-6 מליון היהודים האחרים שנספו בשואה? מדוע לא חילץ מן התופת מיליון וחצי ילדים ותינוקות שלא חטאו?

את הצלתה של סבתא שלי (ועקב כך בעקיפין את קיומי שלי) יש לזקוף אך ורק  ליוזמה ולתושייה של  בני המשפחה, אשר ברחו מגרמניה בדרך-לא-דרך, והגיעו לבסוף לארץ ישראל, שהוקמה בידי ציונים חילונים, ועל-אף התנגדותם של רבנים חרדים. שם אני נולדתי כיהודי חילוני ואתאיסט גאה. ואם "אלוהים" עשה אותי כזה, מי אתה שתטיל בו ספק?

אתה לא צריך  לאחל לי שארגיש מה זה להיות יהודי; אני מרגיש את זה מדי יום ביומו. אני יהודי, חופשי מהאמונות התפלות של הדת. לפעמים, אנשים מחפשים את אלוהים בכל מקום, ללא שום הגיון, העיקר למצוא "הוכחה" שתאשש את אמונתם. לדוגמה, פעם חשבו שהשמש היא בעצמה אל - שאחראי על היום והלילה, שמחמם  אותנו במשך היום, ובלילה יורד אל השאול ושט בסירה מתחת לפני האדמה... היום אנו יודעים שהשמש היא כדור גז ענקי ובוער, אשר מייצר אור וחום באמצעות היתוך גרעיני, והיא "נעה" בשמיים רק מכיוון שכדור הארץ מסתובב סביב צירו. תופעות טבע נוספות כמו סערות, ברקים ורעמים, הרי געש וכו' קיבלו אף הן הסברים בדמות אלים. היום המדע מסביר לנו את כל התופעות האלה בצורה טבעית והגיונית, ולמאמינים נותר מפלט רק בדברים פחות מוחשיים: אלוהים נמצא עכשיו בצירופי המקרים הקטנים והאקראיים. בכל פעם שמישהו ניצל אתה תגיד שאלוהים הציל אותו, ובכל פעם שמישהו נהרג מה תגיד?

ומדוע אלוהים לא ענה לתפילותיהם של מאות אלפי יהודים ולא עצר את תוכנית ההתנתקות? (אולי גם הוא שמאלני...)

דרושים ראש פתוח, הגיון והסתכלות רחבה כדי לראות את הדברים כפי שהם באמת: צירופי מקרים, מזל, תופעות טבע או יוזמה אנושית. כבר אין צורך באלוהים בשביל להסביר אותםחשוב על זה.

בברכה

ברק מצוות אתר חופש

משה גרנות משיב

שמשון יקר,

אתה מטיף לנו מוסר על חוסר אמונתנו באלוהים, ומראה שיש אירועים מזעזעים בחיים המחייבים אמונה, מה עוד שאנחנו יהודים, ויש לנו מעין שליחות. מה לעשות, שמשון יקר, אבל איש עוד לא הצליח להוכיח את קיומו של אלוהים, גם לא גדולי הפילוסופים. אנחנו יודעים על קיומו של אל בורא עולם ומשגיח עליו, גומל לאיש כגמולו וכד' - רק מהתנ"ך. שום תעודה אחרת, שקדמה לתנ"ך, איננה מדברת על אל אחד, אלא על אלים רבים. ובכן, התנ"ך אמור להיות הראיה למציאותו של האל, מה עוד שבמקומות אינספור בתנ"ך הכתוב, כביכול, מצטט את האל - "כה אמר ה'". שוב, שמשון יקר, מה לעשות, שקשה לנו לקבל את הטענה שאלה דברי אלוהים חיים, היות שיש בתנ"ך מסרים מזעזעים שאינם מתיישבים בכלל עם שלמות אלוהית, ולא רק זאת, אלא שיש בידינו ראיות חותכות, שמדובר באנשים שהתיימרו לדבר בשם האל. יש פליטות קולמוס בתורה, המבהירות ללא צל של ספק, כי משה רבנו לא יכול היה לכתוב את התורה, והיא נכתבה כמה מאות שנים אחר כך, ואם כך, הרי שאלה שכתבו בשמו היו סתם שקרנים, וכל מה שהם כתבו איננו ראוי לאמונה.

נניח לתנ"ך - נגיד שאני רוצה להאמין באל הגומל לאיש כדרכיו וכפרי מעלליו - הרי המציאות מכחישה זאת מכל וכול: ילדים שנולדים עם מומים - על איזה חטא לקו? 400,000 תושבי הירושימה ונגסאקי על מה נענשו בהשמדה? מיליון וחצי ילדים יהודים שלא ידעו חטא מהו - על מה הושמדו בשואה? המאמינים טוענים שעולם כל כך מורכב - לא ייתכן שנברא מעצמו. לו יהי כן, במה מציאות של אלוהים בורא עולם עוזרת לטענה הזאת? הרי השאלה חוזרת למקומה: מי ברא את האלוהים שהצליח לברוא עולם כל כך מורכב?

אתה רואה, שמשון יקר, לא כל כך פשוט להחזיר אותנו בתשובה. תצטרך ללמוד קצת יותר ממה שאתה יודע כדי לנסות לפרוץ את חומת אי אמונתנו.

בברכה חמה,

משה גרנות

חופש

עמוס (השם שונה) לאתר

לא תצליחו!

האמת קצת חששתי כשראיתי איך האתר מלא בזבל וכמה שזה יכול להשפיע.

אבל אויה לי איך שכחתי שתמיד האור גובר על החושך. תראו חבר'ה הניסיון הכושל הזה לא יעלה יפה. בינתיים אנחנו (כולל אני שחוזר בתשובה ) רק מתרבים, והאמת - ה"חופש" הזה עושה רק רע. אין כמו עול מלכות שמים והמצוות. אז למענכם - תבדקו טוב לפני שאתם מקימים אתר כזה, אולי האמת באמת אצל הדתיים, מי יודע. מקווה שתגלו את האור, כי הוא אמיתי ומאוד נעים.

אוהד משיב

עצם העובדה שאתה מטיל ספק מעידה על ה"אמת" שלך. אולי?? ואולי לא? מי יודע? בוודאי לא "אולי לא". אני יודע שלא בהחלט לא, לחלוטין לא, לעולם לא, מעולם לא. שמור על עצמך פן יבולע לך.

אוהד מאתר חופש

עמוס לאוהד

חס ושלום לעולם אינני מטיל ספק ואפילו קטן שהתורה אמת. מה שאמרתי "אולי" התכוונתי בשבילכם, שאתם תמיד תקועים באותה דעה שהתורה פרימיטיבית ולא נכונה. תנסו פעם, כנסו לאחד מבתי המדרש שיש בסביבתכם ותתחילו לשאול שאלות, לפתוח ספרי קודש, תתנו קצת לאור הנעים הזה לחדור אל הלב.

נ.ב. אני יכול להבטיח לכם ואני לא נביא שאמיתות התורה תתגלה לעיני כל בשר, אמת שאני כל כך בטוח בה, אז כדאי שתתכוננו כי אתם בהחלט הולכים להתבדות.

אוהד לעמוס

עמוס  יקירי - אתה שם בפינו דברים שמעולם לא אמרנו ולא כתבנו. הראה לי היכן באתר כתבנו שהתורה היא פרימיטיבית. חשוב לרגע על רפש שאתה מטיל בנו על לא עוול בכפנו, וחובה עליך לבקש סליחה, שאם לא כן תעשה - לא נסלח לך ביום הכיפורים הממשמש ובא.

כשאתה טוען שהתורה היא אמת - למה בדיוק אתה מתכוון? שפעם אחת בתורה כתוב "ויברא אלוהים את האדם בצלמו בצלם אלוהים ברא אותו זכר ונקבה ברא אותם", ואני מדגיש - זכר ונקבה ברא אותם, ופעם שנייה בפרק שלאחר מכן כתוב באותה תורה "ויצר יהוה אלוהים את האדם עפר מן האדמה ויפח באפיו נשמת חיים..." ו-12 פסוקים לאחר מכן "ויפל יהוה אלוהים תרדמה על האדם וישן ויקח אחת מצלעותיו... ויבן יהוה אלוהים את הצלע אשר לקח מן האדם לאישה...". מה משני סיפורים אלו אמת? שאם האחד אמת - השני אינו אמת. ואתה בוודאי מכיר את המילה המגדירה אי-אמת.

אל תבטיח דבר שאינך מסוגל לקיימו, וכשאתה קובע בפסקנות כה מוחלטת "אז כדאי שתתכוננו כי אתם בהחלט הולכים להתבדות" קח נא בחשבון, שגם אתה עלול לטעות, ואז - אנה אתה בא?

אם תוכך כברך, ואם ביושר וכנות אתה מבקש לדעת אמת מהי, הנה 3 מאמרים באתר שעניינם אמת:

http://www.hofesh.org.il/letters/god/truth/truth1.html
http://www.hofesh.org.il/letters/god/truth/truth2.html
http://www.hofesh.org.il/letters/god/truth/truth3.htm

בברכת אמת

אוהד מצוות אתר חופש

עמוס לאוהד

אחי היקר - בקשר למה שהצגת שאיך זה יכול להיות שכתוב בתורה פסוקים שלכאורה סותרים זה את זה, כבר עמדו על כך חז"ל בגמרא.  אינני זוכר את המקור הספציפי לסתירה הזו, אך אני זוכר שהיא מיושבת היטב ע"י חז"ל. אני מניח שיש לך עוד הרבה קושיות אז אני הקטן לא יודע הרבה, אך יש תלמידי חכמים עם בקיאות עצומה בחז"ל ובמדע המודרני שיכולים לענות לך תשובה מספקת אם אתה רוצה לשאול אותם אתה מוזמן.

אחי היקר אני חוזר יום ראשון לישיבה זמן אלול החודש הכי חשוב בשנה אז אני לא יוכל להתכתב איתך הרבה אבל אתה יכול לשלוח לי מה שאתה רוצה אני ישתדל להגיב מה.

סתם חומר למחשבה: לא מפליא איך שאנחנו העם הכי עתיק וכמעט הכי קטן שעבר כל כך הרבה פוגרומים מסעות צלב שואה נוראה ובכל זאת אנחנו כאן במרכז החדשות נרדפים ע"י אויבים מדי שנה בשנה בעולם (בדר"כ) פורחים מתמיד ובמיוחד עולם התורה כל כך גדל ??!!! האם זו לא סוג של ראיה קטנה להבטחה האלוקית של לא ימוש מפיך ומפי זרעך ? בכלל יש איזו טענה שכלית אנושית שיכולה לסתור ראייה חושית ברורה. קצת חומר למחשבה אני מקווה שתעיין באתר ותשאל את הרבנים שם מה שאתה רוצה.

מקווה שתתעורר מתרדמתך אחרי הכל אני בטוח שאתה בגדר תינוק שנשבה ועתידים ישראל לעשות תשובה חיים טובים עם הרבה חופש (לא חופש ממצוות זה לא חופש אלא חופש מהיצר והקליפה החשוכה שמסמא את עיניך, החופש שלא להיות כבול תחת התאוות הגופניות אלא לשלוט בעצמך לנתיב של אורה)

אוהד לעמוס

חדל לכנות אותי בתואר שאיננו רלבנטי "אחי". זה מבחיל אותי.

שמחתי מאד לקרוא שורה קטנה אחת במכתבך הפעם - "אז אני הקטן לא יודע הרבה". זוהי כנות הראויה לכל שבח. רק תמה אני, שאם אינך יודע הרבה, הכיצד זה אתה "יודע"  ואתה "בטוח" בדברים כל כך עקרוניים, מסובכים, המחייבים המון המון ידע - ראה מה כתבת לי קודם: "אני יכול להבטיח לכם ואני לא נביא שאמיתות התורה תתגלה לעיני כל בשר, אמת שאני כל כך בטוח בה אז כדאי שתתכוננו כי אתם בהחלט הולכים להתבדות". מוזר, מוזר.

את זה אומר קטן כמוך ("אני הקטן" שאיננו יודע הרבה, אבל יודע גם יודע שאתר חופש "מלא בזבל"...)

אתה יודע משהו, עמוס-שאיננו-אחי - גם אם הייתי יודע - ואינני יודע הכול - מה מכילים אתרים חרדיים אותם אתה בוודאי אוהב - לא הייתי מגדף ומגנה ומנבל את פי בהעלבות מסוג זה, ולא הייתי נוקט בלשון גסה כזו שאתה בחרת בה. ואל תשכח - אתה כתבת ל"אחיך"....

אל תדאג, עמוס, לא אטריד אותך יותר - זה מכתבי האחרון. גם אני עסוק בעבודה ובלימודים באוניברסיטה. למה גם לימודים וגם עבודה? משום שלי, בניגוד למישהו אחר שאתה מכיר היטב, לא רק שלא משלמים עבור לימודי, אלא שגם מחייבים אותי לשלם זאת מכיסי. אין לי אבא, אמי גימלאית - וכך אני נאלץ לעבוד קשה על מנת לממן את לימודיי. אבל אני גא בכך - משום שאינני טפיל על החברה או על שום גורם - אני אדם של כבוד כל טוב ושמור על עצמך, בעיקר מפני הבטחות-שווא.

אוהד איש חופש - האתר שאתה מכנה "אתר מלא בזבל"....

עמוס לאוהד

קודם כל אין לי בעיה לא לקרוא לך אחי למרות שאנחנו בני אותם אבות (אני מניח שאתה יהודי ולא גוי) אז אקרא לך אוהד היקר (אני מקווה שזה לא גורם לך לבחילה). דבר שני אני מאוד מקווה שלא נעלבת(ם) אם קראתי לאתר שלכם זבל. זה לא אומר שהתכוונתי אל כותבי האתר ואם נפגעת חלילה אני מבקש את סליחתי.

בקשר למה שאמרת שאתה משלם על לימודיך ורמזת בעצם שאנחנו לא ,טעות היא בידך אנו משלמים על כל חודש לימודים בישיבה  בסביבות ה 650 ש"ח ובנוסף אני גם לומד במכון הוראה ומשלם גם על זה שכר לימוד ואנחנו ממש אבל ממש לא חיים על חשבון אחרים .ישיבתנו לא בהשקפה חרדית אצלנו עושים צבא והעידוד מהרבנים הוא דווקא היחידות הקרביות ואם תבדוק היטב תגלה שהמצטיינים בצבא הם דווקא החיילים הדתיים, האידיאל בישיבות מסוג זה הם שילוב של עבודה ולימודים רק ע"מ לקנות בסיס יציב בש"ס פוסקים וסוגיות אמוניות צריך ללמוד מס' שנים ללא שום עול אני מאוד אשמח אם תקפוץ אלינו בזמנך הפנוי לישיבה היא נמצאת בשדרות (קצת קסאמים אבל חפיף) אתה מוזמן לטעון מה שאתה רוצה ואנו נשתדל לבחון את טענותיך ולדון בכל סוגיה שרק תרצה והכל בדרכי נועם כמובן.

שיהיה לך חודש טוב כתיבה וגמר חתימה טובה

עמוס 

אוהד מסיים

איך אמר אברהם ללוט? אם תשמאיל ואימינה
ואם תימן ואשמאילה

כך אומר גם אני לך

כל טוב לך, ולך לדרכך בשלום

אוהד

 

לוט ובנותיו נמלטים מסדום
לוט ובנותיו נמלטים מסדום
אלברכט דירר, צייר גרמני, 1528-1471
שמן וטמפרה על עץ, הגלריה הלאומית, וושינגטון, ארה"ב


יולי 2006