הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

במת חופש

שפה, רמה ותרבות בשיח של דתיים (לא כולם, כמובן)

חלק ראשון

ניגוד רעיוני קוטבי, בייחוד כאשר מקורו רגשי-אמוני, מוליד מטבע הדברים אי-הבנות במקרה הטוב, וכעסים במקרה הפחות טוב. ואולם, הגרוע משניהם, חמור ואינו-נסלח הן אלימות מילולית, גסויות, קללות ונאצות, שכבר התייחסנו אליהן באתר בעבר:

http://www.hofesh.org.il/letters/bikoret/curses1.html

http://www.hofesh.org.il/letters/bikoret/hate1.html

אבל הדואר מוסיף ומזרים אלינו מכתבים מגולשים דתיים רבים, שעיקר טענתם היא על-כך, שאין באתר אפשרות לצ'אטינג ולתגובות ישירות. ובכן, די לקרוא את הקללות והגסויות, הנשמעות מפי "צדיקים טהורים ההולכים בדרכו של אלוהים", על מנת להבין מדוע אין. הכמות העצומה של שיח תת-תרבותי זה מחלישה את הטיעון הנפוץ שמדובר במקרים בודדים, לא מייצגים, מסוג אותם "עשבים שוטים" שהחברה הישראלית נוטה בטעות לכנות ציבורים רחבים, שמטרתם להפוך את ישראל למדינת-הלכה. הדימויים וביטויים הדומים שאנו קוראים במכתבי הנאצה הנשלחים אלינו מרמזים על חינוך משותף וממוקד, שיש לה אינדוקטרינציה ברורה.

דוגמאות רבות מוכרות לכולנו מתחומים אחרים של החיים בישראל, ועדיין רוב הציבור על מנהיגיו מתעלמים מהם, כמו האלימות המאפיינת חלק מההנהגה הדתית-חרדית, בייחוד הלאומנית-קיצונית, התבטאויות אנטי-אנושיות מפי חברי כנסת חרדיים, והתנשאות בלתי פוסקת וביטויי גזענות של מאמינים דתיים רבים, רבים מדי. אי אפשר להתעלם מן העובדה, שהבסיס להתנשאות ולגזענות מקורו בספר הספרים שלנו, שהציב את העם היהודי מעל יתר העמים, כנבחר ועדיף עליהם, והורה להם להתעמר בכל מי שאיננו מאמין באלוהי ישראל ובמצוות המיוחסות לו, עד כדי השמדתם מעל פני האדמה. גישה מתנשאת זו גררה אפלייה והגבלת זכויות אדם של כל "האחרים", יהודים ושאינם יהודים, ולבתה שנאה, ששלהבותיה פוגעות קשה ברקמה החברתית הישראלית, שמיסודה היא רבת עדות ומוצא.

בסיס חינוכי פסול עלול להביא את חניכיו לאמץ לעצמם קו מחשבה אלים ומסוכן.  הליך שלילי זה מתעצם כשנלווית אליו תופעות של תת-תרבות או גם חוסר תרבות. ברמה הנמוכה ביותר מצויות הקללות. הקללה היא שפתו של הנקלה, הבור, עלוב הנפש ויותר מכל - של הפחדן. בהעדר יכולת תרבותית-מוסרית-אנושית להתמודד עם יריבים לדעה - גם אם מסוגל הוא לתקשר ברמה של דו-שיח אנושי - בורח הבור הפחדן לשפת הקללות.

למשל:

איכססס גועל נפש.....

הדבר הכי גדול בחיים זה הקדוש ברוך הוא.  הוא נתן לנו את החיים...איזה מין  אנשים אתם...?????? כופרים מגעילים במקום להגיד תודה... שהוא יקח אותם וישים אותכם בשאול  תחתית בכף הקלע תישרפו בגיהנום...אתם וכל בני משפחותיכם אמן כן יהי רצון!! כאן באו חמישים ושניים סימני קריאה. בהמשך מכתבו של אותו שומר מצוות התורה ומוסר האלוהים: כנס יבן זונה. ינעל הכוס של הדודה שלך יבן בן זונה.. שאמא שלך תשרף בגיהנום יבן אלף זונות!!!!!!!

 איכס

עוד דוגמא? בבקשה:

למה לכם להיות כאן בארץ הזאת - סעו לאוגנדה...
 
2 Oct 2005
אם כל כך מפריע לכם כל המנהגים המשונים של עולם היהדות למה בכלל לחיות כאן בארץ למה לא תזיזו את התחת שלכם למקום אחר בלי חוקים ?מה מפריע לכם שאנשים משמרים את מסורת אבותיהם? כאילו זה בא על חשבונכם או משהו ?

תקפלו את הציוד ויאללה לחו"ל שם אף אחד לא יציק לכם ?! עד יעלה עוד אחד כמו (זה שרצה להשמיד אותנו) ולא יעשה הבחנה בין זה שמתפלל וזה שאינו כי זה לא משנה לו , הוא פשוט ירצה להשמיד אותנו ללא הבחנה בין דתי ללא דתי .

איכס

 
ההצעה הגאונית והמאוד ידידותית "לעוף" מכאן לארץ אחרת חוזרת על עצמה לא פעם. מוטי (שם אמיתי) לא שכח לגייס לעזרתו גם את אלוהים:

בס"ד

נבלות! השנאה שנוטפת ממכם לא היתה מבישת אף נאצי

סמים הם אך ורק אצלכם.

אני בתור אבא לשני ילדים בחידר משלם 1100 שח, בעוד שאתם לא משלמים כי יש לכם תקציב. ולסיום אם אתם לא מאמינים בבורא ובתורה למה אתם נמצאים בארץ המלאה פיגועים? תעשו לעצמכם ולנו טובה ותעופו לארה"ב

 איכס

 

ניצן השיב למוטי

שלום לך גולש נכבד,

אינני מכיר לא אותך ולא את שמך. אשמח לפרסם את דבריך אם תתן לנו רקע נוסף לגביך - האם אתה מגדיר עצמך כחרדי?

האם אתה משתייך ל-"חצר" כלשהי?

בכל מקרה, אני חש כי אין טעם לכתוב דברים ארוכים, שנראה שממילא לא תקרא, ולכן רק אציין בקצרה עובדות.

1. אינני שונא שום איש שאינני מכיר.

2. בהלכה היהודית האורתודוקסית יש מספר ציוויים המורים שחובה לשנוא אותי, ואם אינני מאמין באלוהים - גם להרוג אותי (ראה אליהו ונביאי הבעל לדוגמה).

3. הנאצים ימ"ש רצחו רבים מקרובי משפחתי בשואת יהודי אירופה במאה הקודמת.

4. סמים ניתן למצוא לצערנו בכל המיגזרים הידועים במדינה ומחוץ לה, כולל במגזר הדתי והחרדי.

5. אני, חברי ובני משפחתי איננו משתמשים בסמים.

6. אני משלם הרבה יותך ממך, אבל אין לי מוסדות חינוך נפרדים לילדיי לפי בחירתי.

7. סך התקציב שאתר ועמותת  חופש קיבלו מאז היווסדם ועד היום הוא 0.00 ש"ח.

8. מה זה "בורא"? בעולמי התרבותי אין מקום למושג כזה.

9. מה פירוש "להאמין" בתורה? ספרים נועדו לקריאה וללימוד, לא על-מנת לקדשם בכל מחיר ותנאי.

10. לא די בכך שהחרדים לא הרשו שלא הרשו החרדים לאבי-סבי לעלות לארץ, עכשיו אתה לא תרשה לי  לגור בה?

11. איננו יכולים לעוף. זוהי תכונתם הביולוגית של בעלי-כנף בלבד.

12. אנחנו כאן כי אנו אוהבים את המקום ובוחרים להיות כאן, למרות הפיגועים.

מקווה לראותך איתנו גם בהמשך, תוך תיקווה שתנקוט בסגנון דיבור נעים יותר.

 

גיא כתב לאתר

צריך לשרוף את כולכם במוקד כולל התכנים שבשרתים שלכם וכו'... בושה לכם  מוגי לב, אתה כלל לא מאמינים ולא יהודים, ושה' יתן בכם מחלות יגון וצר, יש לסגור אתר כמו שלכם, ואני יפעל לטובת העניין, אתם מרחיקים את לב היהודי מהמקורות שלו, ה' נותן וגם לוקח, אז לי מרגע צפייה באתר שלכם הוא נותן לי  כוח להלחם באתר שלכם עד שירד מהאינטרנט לאלתר.

איכס

או המייל הבא

אתם נורמלים?

עם אפס מודעות, כמו עדר של שוטים, במקום לנסות למצוא משמעות אמיתית לחייכם בתוך עולם של כסף, חוסר משמעות והפקרות, אתם בוחרים להמשיך את דרכם של היוונים, הרומאים, הקומוניסטים והנאצים, אשר ניסו להכחיד את עם ישראל ומורשתו, כל אויב עם הדגשים שלו.

לכו לשיעורים של רוחניות, אפילו בודהיזם, רק צאו מעדר השנאה הטיפש הזה, אשר מובילים אותו כנראה כמה עם נשמה אבודה מאד, או שאינה ישראלית כלל מובילים אותו למקום רע מאד. לכו חפשו חכמה אמיתית, רוחניות אמיתית, אהבה, שמחה. אני בטוח שרובכם נשמות הצמאות מאד למשמעות אמיתית ולכן הלהט, רק מרוב מבול השקרים שהעולם הזה הרעיף עליכם אתה, את, פשוט איבדתם קצת את הדרך.

איכס

 

רוני השיב

שלום לך - תודה רבה שביקרת באתר שלנו, ושמצאת לנכון להקדיש לנו מזמנך ולכתוב לנו.

צר לי לאכזב אותך, אבל יש לחיים שלנו משמעות ללא כל קשר לכסף, וודאי ללא הפקרות. כמו כן, אין בליבנו שנאה לאיש, רק כעס ועצב על הכפייה הדתית (לא על הדת) ועל גניבת הנפשות ושטיפות המוח הנקראות "חזרה בתשובה".

יואב כתב לאתר

כמה עלוב וכמה עצוב ליראות את האתר שלכם שכולו שיטנה על קדושי ישראל. הרי זה ברור שכל ההשמצות שלכם באים רק משינאת ש"ס ושאר מיפלגות החרדים. ולקרוא לנו עדרים?

הרי תיסתכלו על עצמכם רודפי שמלות ותענוגות אסורות שרק ממה שאסור נהנים וכל הטהור והישר פסול בעניכם אני בז לכם

איכס

 

שירה ענתה ליואב

שלום לך יואב - שמחנו מאד לדעת שנכנסת לאתר שלנו ונהנית מתכניו. אכן, אם תמשיך לקרוא תמצא עוד ועוד מאמרים חשובים שימצאו חן בעיניך וירחיבו את דעתך- הרי לשם כך אנחנו משקיעים את מאמצינו.

לא כל כך הבנתי לאיזה שמלות אתה מתכוון - אני עצמי לובשת שמלה יפה, ואין צורך שארדוף אחריה.

על סמך מה הגעת למסקנה שאנחנו שונאים את ש"ס? ההיפך הוא הנכון - חלק מאתנו תומכים רציניים במפלגה חשובה זו - כמעט מחצית המסים שאנחנו משלמים למס ההכנסה מוזרמים למפלגות החרדיות, אותן אנחנו מאד אוהבים ומעריצים. אלמלא תמיכתנו הכלכלית והביטחונית בהן, מי יודע אם היו שורדות כדי שתוכלו להעשירנו מנופת הצופים של מכתביכם ומרמת טיעוניכם.

בברכה ובתודה על דבריך החמים והנבונים - שירה

יש גם סגנון אחר, מתון אבל לא סובלני

שמי רבקה (השם שונה), ואני חוזרת בתשובה מגיל 12 בבית חילוני לחלוטין. לא חזרתי בתשובה כי הטיפו לי או הכריחו אותי, אלא בגיל מצוות הבנתי שהעולם לא יכול להתקיים בלי משגיח ושכלום לא במקרה, ומאז אני משתדלת ללכת בדרכו.

קראתי באתר שלכם על כל השנאה וההתגוננות מפני סמינריםשל "ערכים"ושל חזרה בתשובה. חשוב לי להבהיר, שלעניות דעתי אתם מתייחסים ליהדות כאל כת או מיסיון, ומתארים אותה כמשהו מפחיד שיש להיזהר ממנו. זוהי הכללה בלתי רגילה והטעיה של הציבור. מה שאתם מתארים פה יכול היה להפחיד כל יהודי "חילוני" או "דתי". כל בר דעת היה מבין שהמלחמה הזו שאתם מנהלים היא ילדותית ואף מוזרה. אתם  מתגוננים ממי בעצם?? מישהו בא להצמיד לכם אקדח לרקה שתחזרו בתשובה?

באותה מידה שיהודי מתעניין ב"ערכים" כדי להכיר את היהדות המדהימה הוא יכול להתעניין גם בתנועות אחרות בלי סמינרים "מפחידים" ורבנים "שחורים". אם אני אלך להקים תנועת "חופש דתית" בכל פעם שאני נתקלת בכפיה חילונית הייתי משאירה אתכם פעורי פה מכמות האנשים הסובלים מזה.

נשארתי עם משפחתי החילונית עם המון אהבה והבנה ללא מריבות וללא הטפות תוך כבוד עצום להוריי שבחרו את דרכם. אף אחד לא מגן עליהם מפניי. אם אתם באמת רוצים לעזור לאנשים - תלמדו כבוד ואחוות אחים. שנאה ופחד לא יובילו אתכם לשום מקום וגם  לא את הדתיים.  עזרה לאדם חילוני שרוצה תשובות לשאלות יכולה להתבטא גם בהפניה לאתר "כיפה" ולא  להכפשות נגד תנועות כאלה או אחרות. באתר כיפה אפשר לשאול את כל השאלות ויש שם רבנים מעולים שיחזירו תשובות במייל  ויש אנשים מקסימים, אני בטוחה שגם אתם!!! שיהיה לכם יום מקסים ושאלוקים יפתח את לב כולנו לאהבה ולאחוות אחים אמיתית. אשמח לקבל תשובה. 

איכס

איל השיב

רבקה היקרה - אין ספק שאת שוחרת טוב, אף כי אנו חלוקים מאד מאד בקשר לתפיסת המציאות, ואפילו בהערכתנו את היחס והסובלנות שבין המחנות. ההבדלים בינינו כל-כך גדולים, שאין ספק שאחד מאיתנו טועה. לפיכך אציע לך לערוך מבחן קטן שאשמח לשמוע על תוצאותיו, אם ייערך בכנות ובתום-לב:

פני לרחוב שינקין -  "מעוז החילוניות" - ונסי לחלק בו חומר הסברה על היופי והחשיבות שבדת, עלונים של אתר כיפה, הסבירי לאנשים כמה חשוב להתקרב לדת ולמצוותיה, ונצרי את חוויותייך בלבך. שבוע לאחר מכן גשי למעוז החרדיות (שכונה מרכזית בבני ברק, או במאה שערים) וחלקי עלונים של "חופש" , כמו כן נסי לבצע פעולות הסברה על החשיבות שבפתיחות למדע או לאמנות או לדתות אחרות (ספרי למשל על איכויותיו של ישוע הנוצרי). אספי את חוויותיך בשני המקומות ונשמח לשמוע את מסקנותיך על פתיחות, שנאה, קרבת לבבות ואנשים מקסימים.

בברכה

איל מצוות חופש

 (רבקה לא חזרה אלינו...)

צליל לאתר

ביקרתי באתר, ואציין כי האתר בנוי באופן מסודר. אני מקווה שמי שקורא מייל זה, יהיה  ג-ב-ר, להמשיך עד הסוף. חבל שמסתכלים על היהדות כך. כי מי שמפסיד כאן זה ר-ק אתם. באתר הובאו דוגמאות קיצוניות על המגזר החרדי שהיא חורגת מן האמת הקיימת, ולא מייצגת באופן הוגן והולם. כי הצד השני אוהב, חומל, מרחם ורוצה להעניק, ולהעניק.

ואם כבר מציגים את החרדים, למה לא מציגים עוד חרדים אחרים? יש עוד חרדים, אשר יום וליל רק מדברים על אנשים כמוכם, ומנסים לדאוג לנשמה שלכם. אני בתוך הדברים, ויודעת זאת היטב. מדוע זה לא מוצג??? חובת ההגינות, מחייבת אתכם לפרסם את דברי הצד השני. שכן- אם דברי הצד השני הם חסרי ערך- הדבר הוא רק לטובתכם, שכן הוא מציג את מגרעותי, האם זה משום שיש לצד שני מה להציג ולהפריך הכל?! כנראה שקיים חשש מצידכם שהאמת תצא לאור.

בטוחני שרבים אשר עומדים מאחורי הכתבות הללו לא טעמו אפילו את היהדות, שהרי, "טעמו וראו כי טוב ה'". מי שלא טעם, אין לו זכות דיבור, והיחידי שמפסיד, זה אתם!!!

אשמח לכל תגובה 

איכס

 

אורה השיבה

שלום צליל (?) למה צריך להיות ג-ב-ר? האם יש כאן הצעה מינית? ואם אני אישה - לא אוכל "להמשיך עד הסוף"?

ובאופן ענייני: חבל שאתם מנסים לדאוג לנשמה שלנו. אני לא רוצה לאיים ולומר שאדאג לנשמה שלך. כי זה לא כך. הייתי מעדיפה שכל אחד יעסוק בשיפור נשמתו-הוא (נשמה, אם מאמינים בדואליזם גוף ונפש) ויניח לזולתו.

אשר לאמת ולחשש שמא תצא לאור: לא הייתי רוצה לצער אותך, אבל לא קיימת איזו אמת מוחלטת הגלויה לאחדים ונסתרת מאחרים. יש בני אדם בעלי הבנה חלקית של המציאות, איש איש כפי יכולתו. לצערי, הדת היא פרגוד גדול המתעקש להסתיר במקום שכדאי לראות ולהתבונן.

שוב, אין לי כוונה לפגוע בך ולהציע "בואי תעשי אתנו שבת ותראי את העולם", אבל זהו רמז לכיוון החשיבה שלי.

מה שבכל זאת מכעיס אותי ואת חבריי וחברותיי זה הביטחון שיש לך בזכותך לחלק זכות דיבור: אין קשר בין יהדות לזכות דיבור. בדמוקרטיה כל אחד מקבל זכות כזו, ויחד איתה גם את הזכות לומר "אני יהודי". אין מישהו אחר שקובע לאדם את זהותו. לא לטעמך, אבל ככה זה.

אורה

 

צופיה השיבה

בעולם הדמוקרטי שלנו גם לנשים יש זכות להשמיע את קולן לא רק בביתן הפרטי אלא גם בפרהסיה ומעל לכל במה ציבורית. מי שאינו מוכן להעניק גם לנשים זכות דיבור משום "קול באישה ערווה" -  גם בפוליטיקה, גם בבית הכנסת - ההפסד הוא כולו שלו! אבל מעבר לזאת - מניין לו החוצפה לבקש זכות דיבור לעצמו ולשלול אותה מזולתו?

יצחק (השם שונה) לאתר חופש

בס"ד

מדוע אתם כותבים בעברית שזו שפת הקודש?

כל כך הרבה שקרים שנאמרים באתר שלכם, כך שאינכם מראים עובדות נכונות ואינכם ניגשים למומחים מהעולם ע"מ לבדוק עובדות פשוטות. עכ"פ מאחר והנכם מתנערים מהקב"ה ומציווי התורה ודאי שאינכם יהודים.  יהודי הינו מי שמכיר בהקב"ה וודאי לא נילחם בו. ירחם ה' על כל נשמות ישראל הקדושות.

שאלו את עצמכם, האם יכול להיות יהודי שלא מקבל את תורת ישראל. יכול להיות שהינכם 'קליפות' המנסות לעקב את הקדושה. דעו שתכלית העולם כפי בריאתו ע"י הקב"ה היא לקלף את הקליפה, ולמרות שבגלות היא מכסה על הפרי הרי שבזמן זה הקליפה מגינה על התפתחות הפרי. מכאן שכל עבודתכם ומלחמתכם רק מחזקת את הקדושה ושומרת עליה מכל משמר טוב.

יהי רצון שהקב"ה ישלח לנו את משיח צדקנו .שיקלף את הקליפה... ויאיר עינינו באורו של הקב"ה בב"א.

איכס

ברק השיב

שלום לך יצחק, ותודה על מכתבך. שמי ברק, אני נמנה עם צוות חופש, וברצוני להשיב על מכתבך. אני מסכים חלקית עם מה שכתבת. הרשה לי להסביר וגם להרחיב את האנלוגיה שלך: בהחלט ניתן לראות את החברה החילונית בישראל כ-"קליפה" המגינה על החברה החרדית והדתית הקיצונית - אשר מהווה לטענתך את ה-"פרי" שבאמצע. (אני מניח בהתאם לסגנון כתיבתך שאתה שייך לזרם החרדי; אם לא, הרגש חופשי לתקן אותי). אנחנו משרתים בצבא ומגינים עליכם מבחינה ביטחונית. אנו עובדים, משלמים  מסים ותומכים בכם מבחינה כלכלית. אנו שומרים על אופייה הדמוקרטי של המדינה  ומונעים את הפיכתה לתיאוקרטיה פרימיטיבית (כדוגמת איראן או ערב הסעודית) אשר רמת החיים בה שואפת לאפס.

אכן, בהחלט ניתן להגיד שאנחנו "הקליפה" המגנה על הפרי. אך טעמו של הפרי מר, ולפעמים הוא גם רעיל. כי מה יקרה אם "נקלף את הקליפה"? קרוב לוודאי שהמדינה תקרוס כלכלית, תיכבש ע"י מדינות ערב (בהיעדר צבא) ותהפוך למדינת עולם שלישי במקרה הטוב, או תחוסל ותסופח לאחת משכנותיה הפונדמנטליסטיות - במקרה הגרוע.

בנוגע ל-"שקרים" אותם הזכרת בתחילת מכתבך - אודה לך אם תפנה אותי לדף ספציפי באתר, הכולל עובדות שלא הוכחו בצורה מדעית. נשמח לתקן מיד כל טעות שנפלה באתר, אך אנא זכור, כי על מנת שעובדה תהיה ראויה להתקרא כך, היא חייבת לעבור ביקורת מדעית אובייקטיבית - ע"י מדענים ולא ע"י אנשי דת. קביעת מידע מסויים כ-"עובדה" אינה יכולה להתבסס על אמונה עיוורת בלבד.

בברכה

ברק מצוות אתר חופש
 

נ.ב: הריני להזכירך שהשפה העברית אינה נחלתם של יחידי סגולה; היא השפה הרשמית של מדינת ישראל ובה משתמשים כל תושביה ללא הבדל גזע, מין וכמובן דת 

 

גם שבתאי השיב ליצחק

יצחק שלום! בתגובה למכתבך לאתר חופש ישבתי עם עצמי דקות לאחר קריאת מכתבך וניסיתי למצוא דמיון ביני לבין קליפת תפוז. היה לי קשה. קליפת תפוז היא חמוצה, וכשמכופפים אותה סמוך לעיין היא מתיזה מיץ אתרי, שמאוד מגרה ומעצבן, כך שהיא הזכירה לי יותר אותך ופחות את עצמי. ובכל זאת, בסופו של דבר, הצלחתי למצוא קליפת תפוז אחרת - חיובית, רעננה, שיש בה גם מן המתיקות, שיש בה סוג של שמחת חיים, המסמלת חופש, שחרור, אור-שמש ושיזפון בריא, משהו שאין לי כל בעיה להידמות אליו.

אני בטוח שלו היית קליפת תפוז חיובית, לא היית טורח להטריד את מנוחתי בסיפורים אודות דמיון ביני לבין קליפה כלשהי.

מעבר לזה אני משתמש בשפה העברית כי אני מרגיש מחובר אליה קצת יותר מרבותיך שמעדיפים להשתמש באידיש ולבכות.

שבתאי מצוות חופש
 

אביב (השם שונה) לאתר חופש


אתם אנשים פאנאטיים, והסיבה היחידה שאני לא דתי כי כל הרבנים בארץ הם פאנאטים כמוכם עם כל הבולשיט וההתנשאות היהודית המגעילה הזאת.

איכס

 

שירה ענתה לאביב

שלום אביב - אין לנו שום בעיה לקבל ביקורת, אבל מה שאתה כותב כאן הוא השמצה מכוערת, שיותר משהיא קשורה אלינו היא משמשת מראה של פניך ואישיותך. אם רצית לפרוק אנרגיה ואין לך יעד חיובי אחר לפורקה - לך לדרכך בשלום. אבל אם היה בכוונתך לומר לנו משהו וגם לקבל תשובה - נסה לכתוב שנית, הפעם בלשון בני-אדם. למשל - להדגים היכן ובמה אנחנו מתנשאים ב"התנשאות יהודית מגעילה", ובמה בדיוק אנחנו "כמו" רבנים. המילה "בולשיט" - למה היא מכוונת?

אני מאחלת לך כל טוב ושפע בריאות, בייחוד נפשית

שירה מחופש

 

ברכה (השם שונה) לאתר

זה ממש לא יפה שאתם כותבים ככה למשל על אלוקים!! יש גם אנשים דתיים שנכנסים למשל לאתר הזה וזה חילול קודש!!!! זה הדבר הכי מגעיל ששמעתי בחיי על אתר כזה שעושה חילול קודש!! ואם אתם אומרים ככה אז זה אומר שלא אלוקים הוא בכיין, אלא אתם!!!! כי אתם סתם כותבים ככה, ואם כאלה נואשים למצוא דברים בגימטריה, עד שאתם פוגעים  בהרבה אנשים, כמו בראשי ממשלות, ו/ או במפלגות ואנשים מקובלים המגזר הדתי!! זה דוחה!! ואני מבקשת שאם תוכלו אז תסירו את הכתבה, אבל תשאירו את התוכנה של ההורדות.

חיים (השם שונה) לאתר

איני יודע כלל מי אתם, והאמת אני אוהב אתכם בתור יהודים.  לפחות אני מקווה שאתם כאלה, כי על פי האתר אתם קצת מתכחשים למהותכם. אני רק שואל את עצמי מאיפה נובע כל הפחד הזה מגל החוזרים בתשובה שגילו והבינו את מטרתם בחיים. מה גם שאתם לא מאמינים בשכל הישר של אנשי שלומכם הכופרים שאתם מכניסים להם תשובות בראש. אני מאחל לכם שהשם יתברך ישלח לכם בינה ודעת לגלות את מציאותו בעולם וייתן לכם תשובה לשאלה אם בלהיות יהודי אין משמעות מה אתם עושים עדיין בארץ.

איכס

 

רוני השיב לחיים

שלום לך - תודה שמצאת לנכון לכתוב לנו ולשתף אותנו במחשבותיך. למען האמת, אני תוהה איך לענות לך, היות והפער בינינו כל-כך רחב. אפילו איננו מדברים באותה שפה. ובכל זאת אנסה להעלות כמה נקודות קצרות כדי להראות למה אני מתכוון:

אינני יודע איך אפשר "לאהוב" מישהו שאין מכירים, ולכן אינני מבין את השימוש שאתה עושה במילה זו במשפט "אני אוהב אתכם". 'אהבה' שמורה אצלי לאנשים שאני מכיר בצורה אינטימית, כמשפחתי הקרובה או כמה מחבריי.

אינני מבין מה זה "להתכחש למהות"? האם אתה יודע טוב ממני מהי המהות שלי? האם יש לך זכות לפרש אותה יותר מאשר לי?

איננו "מפחדים" מהחזרה בתשובה (אגב, כיום  מדובר בטפטוף ולא "גל" מאז ימי אורי זוהר). אנחנו פשוט רואים בזה גורם קורע משפחות וסבל אנושי רב, המביא אנשים שיכלו להיות יצירתיים ותורמים לחברה, למצב שבו הם חיים על חשבון החברה.

בוודאי שיש משמעות להיות יהודי, אבל איננו מקבלים את הגדרתך ליהדות. הרוב המכריע של היהדות החרדית חיה בחו"ל, ומחכה בסבלנות לבוא המשיח, אז מה בעצם אתה עושה בארץ?

כל טוב,

רוני, חבר צוות אתר חופש
 

שמחה (השם שונה) לאתר

חברה נראה לי שנסחפתם! כמי שעבד במסעדות אין לי ספק שמזון כשר נקי יותר!!! ניפוי הקמח, בדיקת הביצים, בדיקה מתולעים, וכו' - תפסיקו לדבר שטויות על נזקים וכו'! אתם רואים את מצוות מעשרות כבזבוז -  אין לי ספק שאתם לא מאלה הנזהרים במצוות בל תשחית בכל תחומי החיים. זה כל כך מוזר שיהודי יוצא כך נגד הדת שלו. לכל דת יש מצוות, ומי שלא מקיים אותם לכל הפחות מכבד אותם ואת אלא שמקימיי אותם. אני מציע לכם לבדוק את הנושא לעומק מתוך ספרי ההלכה ולא מגזרי עיתונים. אין לי ספק שתופתעו - בהצלחה!

איכס

אורה השיבה

איש אינו יוצא כאן נגד הדת שלו, כי איש מאיתנו איננו דתי. אשר לבדיקת ניקיון המזון: זה חשוב ומומלץ, ובמסעדות אפילו הכרחי על פי החוק. רק חבל שמעסיקים בתפקיד זה מישהו שבודק אם הסטייק מפריס פרסה במקום מי שמקצועו בבריאות, היגיינה וסניטציה.

אשר להצעתך "לכבד" את מי שמקיים מצוות שילוח הקן, יבום, עגינה וחסימת כבישים - אני מודה - אני מתקשה לכבד. יחד עם זאת, אין לי כל כוונה להתערב ולמנוע מאיש לקיים את מצוות דתו, כל עוד אינן פוגעות באיש זולתו (כמו במקרה  חסימת הכבישים), אינן פוגעות בבעל-חיים (כמו בציפור-האם בעת שילוח הקן), אינן פוגעות בלא יהודים (כגון דיני כשרות היין) ואינן כופות עלי אורחות חיים זרים לי (כגון אי-נסיעה בשבת).

כל טוב

אורה

ליאור לאתר חופש

שלום רב - זו פעם שנייה שאני כותב לכם. אני מבקר באתרכם וכאדם יהודי (בהחלט לא  דתי או חרדי) אני מזדעזע מתכני השנאה, ההתרסה המכוערת ועצם זה שקם אדם יהודי בישראל ומכפיש ערכים חשובים לכל יהודי חילוני, מסורתי או דתי.

אתם חופשיים לעשות ככל רצונכם, איש לא כופה עליכם מה לעשות בשבת, בחגים או בחייכם הפרטיים... איזה צביעות זו!!! מדינת ישראל הינה מדינה יהודית דמוקרטית ולא מדינת כל אזרחיה.  חלק המתכנים באתר אכן נכונים אבל בטח שיהודי לא צריך לצאת ככה נגד עמו, יושביו וערכיו שכן יש מספיק עמים מסביב לעשות זאת...

גם אני סולד מדרכי החזרה בתשובה ושטיפות המח שנעשים ע"י רבנים שונים אך אין בי את השנאה שאוחזת בכם - בל נשכח כי יהודים נשרפו בשואה על עצם היותם יהודים, בתי כנסת נשרפו, ספרי תורה רק על עצם היותם סממנים לתפוצה היהודית בגולה. אל לכם להשתמש בדמגוגיה זולה. בכל זאת, אני מכבד את המאמץ שלכם אך לטעמי הגישה היא שגויה ולא מקרבת אלא מרחיקה ורוכשת בוז.

הכותב גם ישקול להתלונן בפני הגורמים הרלוונטים במדינה על תכני האתר.

מאחל לכם להיות שטופי אהבה לזולת באשר הוא.

ליאור

יהודי במדינת ישראל

איכס

 טל השיבה

ליאור היהודי היקר - מה שאותי מזעזע זו דווקא הצביעות שלך: אינך מאמין בערכים היהודיים, ועם זאת אתה מגן עליהם. או שמא, לחילופין, מאמין בהם ולא מקיים אותם 'כהלכתם', בחר אתה מה עדיף ומה נכון.

אינני מבינה מה כל-כך כואב לך בביקורת על הערכים. מי החליט שאלו הערכים הנכונים ביותר, או הנכונים בכלל, או הנכונים ביותר גם לימינו אלה?  ואם הם כה נכונים - היכן הבעיה שלך - בניסיונות, בשיטות ובמערכות שקיימות רק למען מטרה אחת - שטיפת מוח להמונים החופשיים ושיעבודם?

בל נשכח ששימוש בשואה לצורך ויכוחים כגון זה הוא דמגוגי לא-פחות מכפי שאנחנו מוצגים על-ידך. אינני רואה שום קשר בין כפייה של פרקטיקה דתית לרדיפת יהודים בגלל דתם מבחינתי שיהיו כולם יהודים - זה לא ישנה לי. רק שלא יכריחו אותי לעשות דבר שאינני רוצה בו - ובמסגרת זו אני מתכוונת גם למה שמכריחים אותי לא לעשות, למשל, לא לנסוע בתחבורה ציבורית בשבת גם בשכונות מגורים חילוניות למהדרין.

היזהר מהאשמות-שווא. אין בי טיפה של שנאה לדת או ליהודי כלשהו. שנאתי היא לכפייה ולמיסיונריות חסרת-הבושה.

היותה של ישראל מדינה 'יהודית דמוקרטית' איננו אומר שזה המצב האידיאלי. ואם כבר נכנסנו לדגמים השונים של מדינת ישראל הפוטנציאלית, הרשה לי להוסיף את החלק האחרון בפאזל של האידיאולוגיה מאחורי הפעילות באתר:  מדינת הלכה איננה בדיוק מדינה דמוקרטית, הלוא כן?

אני מציעה לך להיות שלם עם עצמך: לוותר על זכותך לחופש ולעמוד מאחורי בחירה זו גם כשמדובר בזולתך ,או להצטרף אלינו במאבק על זכויותינו שהן גם הזכויות שלך .אם הגישה כה שגויה בעיניך - הרם את הכפפה ובוא לעזור, כמו שעשיתי אני בהצטרפותי לצוות העונים למכתבים. גם בעיני אתר חופש וגישתו - לא ערכיו! רק היישום - אינם מושלמים, ומשום שאני רואה חשיבות עצומה במלחמה זו אני תורמת את חלקי ועושה את מה שלדעתי לפעמים אחרים אינם עושים, או כפי שגם הם עושים את שאינני עושה. כך נוצר איזון וכוחנו גדל, וזה תמיד טוב, בעיני לפחות.

שטופת אהבה לכל אדם באשר הוא וגאה תמיד להיות חילונית חופשייה

טל מצוות חופש

חופש

הבאנו לקט מייצג. סביר להניח שבתוך זמן קצר תוצף תיבת הדואר שלנו בפניות של גולשים דתיים, או של כאלה שאינם יודעים עד כמה הם דתיים, ובחומרים דומים עד זהים, שיוכלו למלא, לצערנו, במות נוספות. כמה עצוב. כמה מדכא. כמה מסוכן.


ינואר 2006