הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

במת חופש

קללות

חופש

לנושא ה"שנאה" המפעפעת כלפי הציבור היהודי החילוני והדתי המתון מצד גורמים ואישים חרדיים מסויימים הקדשנו באתר מאמרים וחוות-דעת לא מעטים, ורק לאחרונה הקדשנו במה מיוחדת לנושא זה.
ברמה הנמוכה ביותר של התרבות האנושית מצויות הקללות. הקללה היא שפתו של הנקלה, הבור, עלוב הנפש ויותר מכל - של הפחדן. בהעדר יכולת תרבותית-מוסרית-אנושית להתמודד עם יריבים לדעה - גם אם מסוגל הוא להתרומם לרמה של דו-שיח אנושי - בורח הבור הפחדן לשפת הקללות.

בימי קדם שימשה הקללה אמצעי של הפחדה, ולכך אף הקדשנו אחת מפרשות השבוע שלנו באתר. ואולם, גם בימינו משמשת הקללה אותם דרכים ואמצעים עצמם, ולתופעה זו מקדישים אנו במה זו.

להלן ציטוט של עשרות מכתבי-נאצה, בהם מאות קללות וגידופים, על שפתם הקלוקלת ושגיאות הלשון, הדקדוק והכתיב שבהם, המובאים במקורם וללא כל שינוי, הנשלחים אלינו מ"אחינו", גולשים דתיים, חרדיים ו"נובו-רישים" - מתחרדים טריים, המכנים עצמם חוזרים בתשובה. אוי לאותה חזרה, ואבוי לאותה תשובה. הקפדנו שלא לחשוף את שמות המנאצים ואת כתובותיהם. אלו שמורים עמנו במערכת, למקרה שרשויות החוק במדינה (משרד המשפטים, משטרת ישראל) ימצאו לנכון לטפל בדבר.

חופש

1. גועל נפש של אתר

גועל נפש של אתר, לא ידעתי שקיימים כמוכם אנשים עם כזו שינאה, ממש השטן בהתגלמותו. אני לא רואה הבדל גדול בין אנשים ששונאים יהודים לאנשים ששונאים יהודים שגם מאמינים ביהדות, אני לא מעיז לחשוב לאן תגיעו אם השינאה העצומה הזו. אני רק מקווה שהשואה לא תחזור על עצמה. קבלו עצה קטנה: תחשבו לפני שאתם עושים משהו ותחשבו הרבה!!!!!!!

2. לא תצאו מזה בשלום בני בליעל!!!

גויים, ועוד מדברים איתי על חופש... אתם קודם אומרים שאתם לא מתכוונים לפגוע בדתים ובאמונות שלנו ושזה לא נורא להאמין לאלוקים..אבל אחר כך אתם כותבים דף שלם על "הוכחה שאין אלוקים"... טיפשים, נראה אותכם גם כותבים את השם של אלוקים! הקדוש של הקדוש ברוכו שאסור לומר או לכתוב אותו או לקרוא אותו.. לידיעתכם הרב, אתם פוגעים גם ביהדות, גם במאמינים, ג בדתיים, גם בישראל ובעוד מיליוני אנשים ובמיוחד באלוקים הוא ובעצמו הקדוש ברוכו!!! בני בליעל!! כדי להאמין באלוקים אתם צריכים להאמין ולראות את קיומו והוכחות שהוא קיים מהחיים שלכם, אין אלוקים בעיתונות. זה לא דבר פוליטי. ואתם? אתם מעיזים אפילו לחבר חופש עם "הוכחה" שאין אלוקים... למה שלא תכתבו גם מוות לערבים?? מה יהיה ההבדל??? ולמה שלא תכתבו לכנסיה הקתולית דף שלם שישו לא קיים????? לא..דווקא בחרתם באלוקים, שהוא הדת שלנו ובוראינו.. לא תצאו מזה בשלום בני בליעל!!!

3. יש לכם אתר אנטישמי אבל יהודי, עצוב.

4. אתה שקרן!, אתה בור ועם הארץ!

החומר המיסיונרי שלכם גורם לי בחילה קשה ורצון להקיא. אתה אכול שנאה עצמית, רדידות ופרימיטיביות שכלית, ללא יכולת להגיע, לשום פאראדיגמה תבונית, למעשה, את זה כבר ראינו, במשפט הראשון שלך, אך בינתיים האישיות המתוסבכת שלך, מחד משעשעת, אך מאידך הלב בוכה על אחד שמוצאו מהעם היהודי, אם אכן, שעליו נאמר, 'שכשהם יורדים, יורדים מטה מטה'- היינו, למטה מדרגת בע"ח. נו, בא נמשיך עם ההתנהלות שלך הלאה ונראה לאיזה תהומות יותר עמוקים של תסבוך וטמטום אתה מגיע.

5. אתם נבלות, זבלים !!!

אתם נבלות, זבלים!!! ואתם תשלמו על הכל ביוקר, "כל כלב בא יומו". אתם גם טיפשים בנוסף לכל ולא יודעים מהחיים שלכם הלוואי והייתם כמו הדתיים והלוואי ואני אזכה להיות דתי כי הם אנשים תרבותיים ויהודים אמיתיים ולא גויים כמוכם שאין לכם שום זיקה ליהדות אלוקים ברא אותכם לא בשביל שתזלזלו בו כחה. אבל אתם עוד תקבלו על זה בגדול. היום שלכם עוד יגיע!!!!! בהמות

6. זה אתר מגעיל!!! גורם לשנאה בעם!!!

זה אתר מגעיל!!! גורם לשנאה בעם!!! איך אתם רוצים להשיג דמוקרטיה כשאתם מוחקים דרך אחת בעם?!?!?! זאת דמוקרטיה?!?! זאת הסתה מושפלת!!! אנטישמיות לשמה!!! כתבתם המוןןןןןןןןן שטויות והכל מחוסר ידעעעעעע!!!!!!!! כזו בורות שלא תיאמן!!!! אם הייתם מכירים רבע מדרך החיים של התורה לא הייתם מקימים ת'תאתר ולא מעלים את זה על דעתכם!!!!

מה הסתה?! מה חזרה בתשובה?!?! הקמנו מיסיון?!?! הכרחנו מישהו לחזור בתשובה?!?! מי ששואל ומעוניים לדעת מקבל תשובות!!! וכן אין שום סיבה שלא יהיו מקומות מאורגנים לכך!! אבל לא סחבנו אף אחד בכוח!!! אנחנו לא מיסיונרים שבאים מלקקים ונותנים מתנות וככה משכנעים!!! לנו יש היגיון צרוף לתת ויכולתם לדעת אם הייתם שואלים!!! אבל לבוא ולדבר ולתת הוכחות שכל הוכחה ניתן לסתור בכזאת קלות!!!!

מי אתם שתגידו שאין אלוהים?!?!? ומי ברא אתכם?!?! הקוף?! האדם יצר את אלוהים?! ומי יצר את האדם?! המפץ הגדול?! ומי ברא את המפץ הגדול?!?! אם יכולתי מעבר לאי מייל הייתי מביאה אנשים שיסתרו לכם את כלללל האתר!!!!

ואני מתלהמת ומתעצבנת מהדרך שבא הדעות שלכם מובאות!!! הסתה שנאת חינם שגורמת לפילוג בעם ואנטישמיות!!! אתם כועסים על אלוהים בגלל היטלר?!? אתם נשמעים בדיוק כמוהו!!! ואנחנו עוד נשתמע! אין ספק!

7. כולכם חבורת כלבים!!

כולכם חבורת כלבים!! !!אין לכם מושג כמה רע אתם עושים לעם עם האתר העלוב שלכם!!!!!  וזה לא חשוב עם אני דתי או חילוני, האתר שלכם מפגר בצורה מדהימה!!!!!!!!!  כדי לכם לסגור אותו, ומהר!!!!!!!

מכתב זה נשלח בשם מקבץ של 113 אנשים דתיים וחילונים - תושבי אדמת ישראל הקדושה

8. אנשים כמוכם שונאים כל דבר

חבל מאוד שבארץ ישראל אנשים כמוכם שונאים כל דבר שמזוהה עם היהדות.תתביישו לכם. כמדומני גם היטלר דיבר כך

9. אתם חארות כל המלחמה שלכם היא רק בדתים לכו יהומואים

10. חזירים!

חבל! חבל מאוד שאתם פועלים נגד הדת!  לא יצא לכם מזה שום דבר ואולי משום זה אתם כ"כ מפחדים מהרב אמנון יצחק. יש לכם בעיה אתם לא מסוגלים לראות את האמת "ההוחכות" שהבאתם נכתבו ע"י אנשים שונאי דת והמחקרים מפוברקים ידעתם שרק לחיות הכשרות כששוחטים אותם להם ורק להם הדם לא נשאר במוח כך שהם לא מרגישות כלל סבל .חבל לכם על הזמן!!!!!!!!! תראו את האמת הבעיה שאתם לא מסוגלים מרוב החזירים שאכלתם.

11. עד לאן זבלים כמוכם יכולים להגיע

אני יוצא מהאתר וחושב עד לאן זבלים כמוכם יכולים להגיע אני פשוט רוצה לאחל  לחלאות כמוכם להעלם מן העולם אתם ומי שהביא אותכם לעולם ועם אתם באמת אנשים אמתיים תפרסמו גם את ההודעה הזו בתגובות...

12.  אולי אתם עבריינים או  סוטים או מה?

אולי אתם עבריינים אן  סוטים או מה??? חוץ מזה, אמונה קיימת אצל אנשים מסויימים כמו כל דבר אחר: אופי, מצב רוח וכיוצב' אל תילחמו בזה... זה דבר ניצחי הטבוע בחיפוש האדם אחר תשובה כזו כמו שלכם או אחרת כמו של הדתיים.

13. אין לכם אומץ להתמודד עם שום דבר המחייב עול אמיתי

אחים שלי מחופש כבר קבעתם מזמן שאנחנו הפרימיטיבים ואתם בחופש הנאורים והרי אין לדרוש מפרימיטיבים את אותם דרישות מהנאורים!! כך שרק אתם מחוייבים לחופש ונאורות ועליכם להכניס את הלינקים הללו, דבר שלאחר המייל שקיבלתי מיכם לא נראה לי שתעשו. מסקנה: עדיף להיות פרימיטיבי חרד לדבר השם  אשר שייך לשרשרת בת שלושת אלפים שנה של יהדות מפוארת מאשר נאור ריק מתוכן שממציא לעצמו הוויות חדשות המלאות ניכור לשורשים שלו וכל המילים השדופות שלכם לא שוות כלום. אתם אנשים שאין לכם אומץ להתמודד עם שום דבר המחיים עול אמיתי.

14. מטומטמים

אני מרחם עליכם אתם פשוט חולי נפש שמחפשים לעצמכם מקלט נפשי דרך דמיונות פרועים שלבסוף אתם מאמינים להם . אם אחד מכם היה דתי ואפילו לא חרדי אני צנצנת! חולי רוח שכמותכם.

 יצאה בת קול משמים ואמרה: משה, משה, ישועה גדולה נדרשת לך, ויפה שעה אחת קודם שמעו זאת מלאכי השמיים ונכמרו רחמיהם על המסכן, ואספוהו אחר כבוד לשלוותה. שם יימצא לו, כך מקווים הכל, מזור ומרפא.

15. אתם בכוח רוצים ללכת לגיהינום

האתר שלכם כל כך מעורר רחמים.  אתם בכח רוצים ללכת לגהנום, זה לא יאומן ממש. אתם טובעים במים עמוקים ואנחנו זורקים לכם גלגל הצלה אבל אתם לא רוצים. אוי אוי אוי  ממש לא מרחם אליכם איך אדם משקיע את חייו בהכחשת היהדות בזמן שבדתות אחרות אנשים מוכנים למות על קידוש דתם (לא שאני משווה). היכונו ליום בוא תתנו דין וחשבון על מעשכם בעולם הזה לפני בורא שמש ירח וכוכבים.

תתעוררווווווווו!!

16.you guys are so fucken retarded

you guys are soooooooo fucken retarded! you have no clue what the hell you are talking about and u have a good place in hell 

17. סבל רב אחריתכם

18. בתרבות רקובה ומסריחה עוד משורשה

תת רמה מספיק עפ הריקניות בשם החופש: אולי אתם קוראים לעצמכם בשם חופש אבל אתם כבולים עמוק וחזק בתרבות רקובה ומסריחה עוד משורשה, העובדות מוכיחות והעתיד עוד יוכיח

נ.ב בשם אותה נצרות ואותו סילבסטר נשפך אין ספור דם יהודי מה גם שכיהודי\ה מספיקה העובדה שאותו "חג"  הוא חג נוצרי  ולכן לא צריך לחגוג אותו

19. חייבים להגלות אתכם כופרים

בארץ ישראל קם העם היהודי.... משמע תרבות יהודית על פי התנך חייבים להגלות אתכם כופרים..אבל אין זה משנה כי יום יבוא ותנפחו את נשמתכם כמו כל נפש חיה ואז ואז ואז...חחחחחחחחחחח   אני לא רוצה לחשב על זה למרות שאני בטוח שגם בחיי היום יום אתם סובלים... ושלא תעזו לענות לי חבורת כופרים אין אני רוצה לטמאות את האיי מייל הזה

20. אם הטמטום היה כואב הייתם כולכם כל חייכם בבית החולים

אם הטמטום היה כואב הייתם כולכם כל חייכם בבית החולים. מאב גאה שעשה וימשיך לעשות לילדיו ברית מילה בע"זה. הידעתם כי תפוצת מחלת הסרטן באיבר המין הגברי והנשי בקרב האוכלוסיה היהודית הוא הנמוך ביותר בעולם-מדעית

21. ריקים ועלובי נפש

אנחנו לא רצים אחרי ריקים ועלובי נפש שמדרדרים לתוך תהום הנשיה אז רוצו לבדדדדדדדדדדד

22. הכותבים באתר הם זבל אנושי

הכותבים באתר הם זבל אנושי עוכרי ישראל, חלאות. מספיק כבר עם נסיונות התיחלון והשימוד שלכם ה"חופש" שלכם הוא רצון לחיות בהפקרות ואת זה הבנו מההתחלה כתבות רדודות ביותר שלא אומרות כלום. אתם נותנים פול גז בניוטרל. עם ישראל הוא עם ניצחי וניסיונות השימוד שלכם לא יצליחו לכם. אני מתפלל שהאתר שלכם יקרוס מאד נוגע ללב התסביכים הנפשיים שלכם אבל מיותר להפיץ זאת באינטרנט ולגרום  לאנשים נורמליים בחילה. נאצים מסריחים, ימח שמכם

23. אפסים, יהודים בני כלבות

סיירתי באתר שלכם באינטרסנטיות רבה, ואני חייב לציין שאהבתי ונהניתי לקרוא את התוכן באתר, במיוחד את החלק על איבר המין הגברי וסקס וכל דבר גס אבל אז נתקלתי במשהו מסריח מאוד. כל השמות שלכם הם שמות עבריים !!! תתביישו אפסים, יהודים בני כלבות, ואתם עוד מעיזים לקרוא לעצמכם "חופש", אתם סתם דוסים שחורים עם אף יהודי גדול שרוצים לכלוא אותנו בעולם של דת ומסורת בזויה, מזויפת, ולא חוקית .הרי כולם יודעים שהיהודים העתיקו הכל מהאיסלם ובגלל זה הם כובשים ומרעיבים את העם הפלסטיני ! וזה לא חוקי !!!  אני עצמי שיניתי את השם שלי מ"אסף" ל"אספסיאנוס" על שם השליט הרומי הדגול שהוביל את המהלך הצבאי נגד המרד היהודי והחריב את בית המקדש. רק הדרך שלנו היא חוקית.

24. אתם סתם מקנאים ואנשים לא מאמינים וסתם חראים

25. שונאי ישראל! מסיתים מגעילים!

שונאי ישראל! מסיתים מגעילים! גם בחברה החילונית יש פגמים! מה אתם חושבים? כולכם שינויניקים שונאי דתיים! עם כל השנאה שלכם אתם לא תורמים לשום חופש ולשום נעליים! אתם מסוג האנשים שאם הסוכן שלהם רימה אותם אז הם בודקים אם יש לו כיפה! מעניין מה סבא-רבא שלכם היה אומר אם הוא היה שומע אתכם.

26. כופרים שכמותכם

אמרתם שאילן בגימטרייא זה בוא בשלום, ובכן כתוב בגמרא שלעולם לא אומרין לאדם לך או בוא בשלום אלא לשלום שכן מצינו שדוד המלך אמר לאבשלום בנו לך לשלום והאחרון נתלה באלה. אז אם אילן רמון זה בוא בשלום בגימטרייא ולאבוא לשלום אז אין פלא שזה היה גורלו המר-יהי זכרו ברוך ומנוחתו עדן בניגוד אליכם שאותכם ישר ישימו בכף הקלע ללא כל דין וחשבון.

27. חבורת מטומטמים

הדבר היחיד שאני התרשמתי ממנו, זה איך חבורת מטומטמים הצליחה להקים את האתר הזה, אתם פשוט מבלבלים את המוח, ובכמויות, אני לא חרדי, אבל אני ממש בהלם מהכמות של השטויות, מה אני יגיד לכם, אתם יצירה חדשה של אלוהים בעצם אתם אטאיסטים, מזה משנה, אתם משהו מיוחד, זן חדש, זןנדיר.  שיהיה לכם בהצלחה בתחיית היקום ובבניית העולם החדש שלכם,  תנסו אולי ללמוד לייצר ויכוח נורמלי, לא לוחמני, אולי זה יעזורלכם לשקם את עצמכם.

28. מזבלה של חמורים

אני בעד לפנות אתכם לחיריה האגודה למען איכות הסביבה 

29. שאלוקים ירחם על נשמתכם האומללה...

30. אתם חבורה של פלצנים

טוב הבנו שאתם לא רוצים את החרדים בתל ברוך, אבל מזוזה מה הבעיה? אתם חבורה של פלצנים שמאשים בכל את החרדים. מדבר אילכם אדם שהוא בכלל לא דתית ולא קרוב לזה אפילו מה אתם רוצים מהם בסופו של דבר צוחק מי שצוחק אחרון

31. לכו לעזאזל. הגהנום מחכה לכם. חסרי בושה, נאצים

32. אתם זבל מפגרים נאצים וחולי נפש

הסיפור המטומטם שכתב "אלון" כביכול זה אחד הסיפורים הכי דבילים ששמעתי, מעניין למה אותו אלון גר לו בארץ ישראל שיגור באוגנדה ביחד עם הרצל האנטישמי שילך שיגור בגרמניה ביחד עם היטלר ואולי היטלר יעשה ממנו סבון על כל חילול שבת שעושה אלון לכף הכלע ישלחו אותו פשוט בחור דביל האלון הזה מי יודע חול איידס הוא מסכן אלון הוא קוף שלא התפתח ממשפחת הקופים ואם האלון הזה כל כך אמיץ שיכתוב את כתובת המגורים שלו איפה שהוא גר או את מספר הטלפון שלו נראה אותו את השפן הזה הפחדן הכלומניק הזה אתם אתר שמסית ומדיח מחבל חמאס יותר טוב ממכם אתם עוד באים בדרישה לאנשים שיתרמו לכם כספים רעל צריך לתרום לכם לכו תעבדו פרזיטים יושבים לי מול המחשב וכותבים שטויות אפילו פורום אין לכם באת כי אתם יודעים איזה תגובות תקבלו יזבלים יזונות ודרך אגב אני היתי קיבוצניק תומך מרץ ואחרי שעברתי מוות קליני אני יודע את האמת יש דין ויש דיין וכל מעשיכם בספר נכתבים לא תוכלו לברוח אתם שבויים בסטרא אחרא או אולי אתם חברים של הסטרא אחרא כי אתם מחטאים את הרבים כמו ירובעם בן נבט ועליכם כתוב שאסור להגיד עליכם זכות אתם כולכם רשעים ארורים בני בליעל בני זנונים נחשים ועקרבים

33. אתר שלכם זה אתר זבל של נאצים

שתחזרו בחזרה לכוס של אמא שלכם שנישרפת בגיהנום ביחד עם הסבתא שלכם ינאצים בני זונות צריך להרוג אותכם ולבתר את הגופות שלכם יזונות בני אלף זונות יהומואים חלאות המין האנושי שברא אותכם השטן ואשמדאי אל תדאגו בקרוב מלאך המוות יקח אותכם ושמה תראו את האחים של כם הנאצים והם יזינו אותכם חזק בתחת עד שייצא לכם עשן מהאוזניים

34. לתאי הגאזים

טרם החלטתי אם הכוח המניע שלכם הוא שנאה או פחד. מה שבטוח - היטלר ימ"ש - לו היה רואה את החומר שלכם - היה בהחלט גאה בכם, ואולי אף היה נותן לכם עיטור כבוד דקה לפני שהיה שולח אתכם, כמו את כל יהודי  טוב, לתאי הגאזים.

35. אתר שלכם דומה לנאצים

מי שעומד בראש האתר שלכם זה היטלר או גלבס או איכמן אבל אל תדאגו כמו שאת הנאצים ניצחו אותם ובסופו של דבר העמידו אותם לדין או שהתנקשו בהם ככה יקרה גם לכם.

36. נאצים מסריחים

בגלל שיש בארץ ישראל נאצים מסריחים ונבלות כמו מקימי האתר החופש הנאצי הזה יש  פיגועים ואסונות

37. הנאצים הם משל לידכם

תתבישו לכם! אנטישמיות טהורה... הנאצים הם משל לידכם. הם לפחות שנאו עמים אחרים. אתם שונאים את העם שלכם. אני מאחלת לכם שהילדים שלכם יחזרו בתשובה!

38. כ"כ חבל שהיטלר לא שרף את כולכם. אתם יצרתם את הנאציזם אז כמו היום

נחשים צפעים שכמוכם מחרחרי ריב ומילחמה וחבל...כ"כ חבל שהיטלר לא שרף את כולכם. אתם יצרתם את הנאציזם אז כמו היום. אתם בושה ליהדות אשכנז המפוארת .ליבכם עקום משינאה ואת רגשות הנקם של השואה. אתם מוציאים על אנשים תמימים שלא רצחו אתכם כמו היטלר והערבים. במקום לפשפש במעשיכם בעקבות האסון הנורא שפקד אותנו בגלל היהירות, התכסיסנות והזילזול במסורת שהיא לשון מוסר,אתם ממשיכים ביצרכם הרע לעורר שינאה ליהודי. כמו שסבותיכם לימדו את היטלר איך לשנוא כ"כ טוב כך אתם מלמדים את הערבים ואת העולם כולו שהיהודי הוא רע בעוד שהיהודי הוא הכי פחות מזיק לעולם באמונותיו ובמעשיו. אתם פחדנים שפלים כי אפילו לטרוריסטים אתם לא מעיזים לדבר ככה. אתם לא תקומו במישפט כי מבחינתכם הלו אין שופט.

חופש

הערת-סיום

כבאירועים רבים אחרים במאבק הציבורי שבין הדת למדינה כן גם בתחום האלימות המילולית יש לעלובי הנפש דוגמה ללמוד ממנו: מספר הספרים, המקודש כל כך למאמינים באלוהים. בפרק כ"ו בספר ויקרא, ובפרק כ"ח בספר דברים, מקדיש הסופר המקראי עשרות פסוקים לאיומים וקללות למקרה של אי-ציות או סירוב להישמע למרות האלוהית:

"והיה אם לא תשמע בקול יהוה אלוהיך לשמור לעשות את כל מצותיו וחקתיו אשר אנוכי מצוך היום ובאו עליך כל הקללות האלה והשיגוך. ארור אתה בעיר וארור אתה בשדה... ארור פרי בטנך ופרי אדמתך... ארור אתה בבואך וארור אתה בצאתך... ישלח יהוה בך את המארה את המהומה ואת המגערת בכל משלח ידך אשר תעשה עד הישמדך ועד אבדך... ידבק בך הדבר עד כלותו אותך מעל האדמה אשר אתה בה שמה לרשתה. יככה יהוה בשחפת ובקדחת ובדלקת ובחרחור ובחרב ובשידפון ובירקון ורדפוך עד אבדך... יתן יהוה את מטר ארצך אבק ועפר מן השמים ירד עליך עד השמדך. יתנך יהוה נגף לפני אויביך... והיית לזעוה לכל ממלכות הארץ. והיתה נבלתך למאכל לכל עוף השמים ולבהמת הארץ ואין מחריד. יככה יהוה בשחין מצרים והעפולים ובגרב ובחרס אשר לא תוכל להרפא. יככה יהוה בשיגעון ובעיורון ובתמהון לבב. והיית ממשש בצהרים כאשר ימשש העיור באפלה ולא תצליח את דרכיך והיית אך עשוק וגזול כל הימים ואין מושיע. אישה תארש ואיש אחר ישגלנה בית תבנה ולא תשב בו כרם תטע ולא תחללנו. שורך טבוח לעיניך ולא תאכל ממנו חמורך גזול מלפניך ולא ישוב לך צאנך ניתנות לאויביך ואין לך מושיע. בניך ובנותיך נתנים לעם אחר ועיניך רואות וכלות אליהם כל היום ואין לאל ידך. פרי אדמתך וכל יגיעך יאכל עם אחר... והיית רק עשוק ורצוץ כל הימים. והיית משוגע ממראה עיניך אשר תראה. יככה יהוה בשחין רע על הברכים ועל השוקיים אשר לא תוכל להרפא מכף רגלך ועד קדקדך... והיית לשמה למשל ולשנינה בכל העמים אשר ינהגך יהוה שמה. זרע רב תוציא מהשדה ומעט תאסוף כי יחסלנו הארבה. כרמים תטע ויין לא תשתה ולא תאגר כי תאכלנו התולעת... בנים ובנות תוליד ולא יהיו לך כי ילכו בשבי... ובאו עליך כל הקללות האלה ורדפוך והשיגוך עד השמדך... ועבדת את אויביך אשר ישלחנו יהוה בך ברעב ובצמא ובעירום ובחוסר כל ונתן עול ברזל על צוארך עד השמידו אותך. ישא עליך יהוה גוי גדול מרחוק ומקצה הארץ... ואכל פרי בהמתך ופרי אדמתך עד השמדך... ואכלת פרי בטנך בשר בניך ובנותיך אשר נתן לך יהוה אלוהיך...ובשליתה היוצאת מבין רגליה ובבניה אשר תלד כי תאכלם בחוסר כל... והפלא יהוה את מכותיך ואת מכות זרעך גדולות ונאמנות וחיליים רעים ונאמנים. והשיב בך כל מדוה מצרים אשר יגורת מפניהם ודבקו בך...והיו חייך תלאים לך מנגד ופחדת לילה ויומם ולא תאמין בחייך..." (דברים כ"ח 69-15).

יש בתנ"ך הרבה דברים יפים, ערכים אנושיים נעלים ושובי-לב ברמתם התרבותית והמוסרית, כמו גם בדרגה הפיוטית אליה הגיעו, וגם ברכות יש בו לרוב. כל אחד יכול למצוא בתנ"ך את התכנים, הרעיונות או הפסוקים הראויים בעיניו, בהתאם לרמתו ולתרבותו. מאחר ואין הטוב והיפה מחפים על הרע, המכוער והאלים, ימצאו עלובי-הנפש, הנקלים, הבורים ועמי-הארצות את התכנים ההולמים את רמתם ותת-התרבות שלהם. בבחירתם הם נותנים דרור ליצריהם ולסטיותיהם או לנטיות לבם. הקללה היא אחת מהן, כשבינה לבין רצח רק צעד קטן אחד מפריד.  

הקללות הן החלק הפחות חמור של מחשכי-נפש האדם. את הרע בהתגלמותו פגשנו בארבעה בנובמבר 1995.


יולי 2004