הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

במת חופש

אתם יוצרים שנאת חרדים

שנאה היא שיגעון הלב
(לורד ביירון)
אנשים שונאים את זה שהם חייבים לשקר לו
(ויקטור הוגו)
אין איומה משנאתם של אלה השונאים זה את זה בשם אלוהים
(סלמה לגרלף)

שוב ושוב אנחנו מקבלים מכתבי תלונה מגולשים - דתיים וחילונים כאחד, על-כך שאיננו מאפשרים שיח ישיר באתר בנוסח הטוקבקיות המוכרת הקיימת באתרים אחרים רבים. "אתם מונעים חופש ביטוי", הם קובלים, "אתם חוסמים ביקורת ישירה עליכם", הם מתאוננים. על כך ענינו לא פעם: הנושא בו עוסק אתר 'חופש' - הנושא הרחב והעמוק הקרוי "דת ואמונה דתית" הוא נושא רגיש מאד לרבים, עד כדי אובדן שליטה בהתבטאויות, וירידה לשפל המדרגה של ההתנהגות האנושית המוכרת לנו בתרבותנו ובחינוכנו.  הדת מקובלת על רבים, גם בקרב הציבור שאינו דתי, כתחום "קדוש" שאין למתוח עליו ביקורת, וחלילה אסור לפקפק בקיום בסיסו האמוני ("אלוהים"), וכי זכות האמונה הדתית גוברת על הזכות להשקפת עולם חילונית-אתאיסטית.. מתן חופש להעלאה חופשית ולא-מבוקרת יעלה באתר כל תגובה, למשל התגובה הבאה:

קודם כל, השם של האתר, זה שם כ"כ דפוק! חופש?! חופש ממה?! ממי ?! מבורא עולם ?! כפרה,,  מבורא עולם אתה לא תקבל חופש ,הבנת ?! בורא עולם רואה את כל הדברים הרעים שאתה עושה, והכול זה מלמעלה אתה לא רואה אותו,הוא רואה אותך.. חופש!?  אתם כלואים,, במה אתם כלואים?! במסיבות, ביציאות בערב שישי, בבחורות .. זה הכווול : O אתם לא חושבים שיש דברים מעבר לזה?! נו באמת .. תפתחו עיניים! למה אנשים חוזרים בתשובה,סתם ?! כי משעמם להם בחיים ?! ממש ממש ממש לא ! הם מדברים עם אנשים, מתייעצים.. הם מבינים שבורא עולם והתורה זה ל=א סתם! אז במקום לבזבז את החיים שלכם על אתר חסר טעם שכזה ..לכו תפתחו עיניים,תקראו קצת..תבינו :OO מה לעזאזל נראה לכם, שאתם משמיצים את הדתיים?! למה יש אתר,שמשמיץ את החילוניים?! לא! יודעים למה ?! כי זה אופי של בנאדם דתי ! לא לפגוע באחר,לא להתעסק בדברים של אחרים.. קחו לתשומת לבכם !

כל בר-בי-רב יבין, שתגובה מעין זו במערך המאפשר תגובות מיידיות-אוטומאטיות ונעדרות בקרה תעורר כעסים מצד הקוראים החילונים, וכעסי-נגד מצד הגולשים הדתיים,  ומכאן ועד לתהום הקללות וביטויי שנאה המרחק זעיר:

ימח שמכם וזכרכם פושעים משונים. אני ב"ה חזרתי ליהדות אחרי שנים רבות ששתיתי את המים העכורים והמטונפים שלכם. אינני בתהליך של יציאה מהעולם החרדי הנפלא. אדרבא, אני בתהליך של חרטה ותשובה על החטאים שאתם ועוד מגעילים כמותכם שידלו אותי לחטוא בהם. אין כל דרך אחרת להסביר את התופעה שלכם אלא בכך שקיומו של השטן עלי אדמות הוא גזירה שגזרה חוכמתו יתברך.

לכן, גולשים יקרים - אתר 'חופש' ימשיך בהתנהלותו הקיימת. כל גולש מקבל תשובה, למעט אלו שמשמיצים בשפת ביבים, ואת המשוב למכתבים נעלה, כבעבר, במסגרת במות חופש. אמרנו "למכתבים", ולא הבטחנו "לכל המכתבים", שכן לא כל מכתב מתאים או ראוי לפרסום. ומכתבים רבים מעלים נושאים שנדונו בעבר בהרחבה, וכל שגולש יכול לעשות, אם אמנם הוא מעוניין בכך, הוא לכתוב את שם הנושא המעניין אותו במשבצת "חפש באתר" שבראש הדף הראשי, וחזקה עליו שיקבל את מבוקשו.

להלן מכתב שהגיע לאתר 'חופש' מאסף (השם שונה), והוא מועלה בבמה משום טענות מוזרות שהושמעו בו כלפי האתר, ואנחנו מניחים שהכותב אינו בודד בדעות מעין אלו:

שלום, אני אדם חילוני, אפיקורס ושואף להיות חופשי מדת, ובכל זאת, לאחר רפרוף באתר שלכם, למרות שהמטרה של לשמור את החופש מדת היא מטרה טובה, התרשמתי שהאתר שלכם כבר גובל ברדיפת חרדים ודתיים. רדיפה מהסוג הלא טוב. אתם, לדעתי, מגמתיים מדי וקיצוניים מדי. אני כותב לכם את זה כי אני מאמין שכאנשים שעוסקים בחופש מדת אתם אנשים נאורים ופתוחים ואתם יכולים להבין למה אני מתכוון.

שירה מצוות האתר ענתה לאסף

שלום לך אסף,
לצערי לא הבנתי למה אתה מתכוון במכתבך. על מנת שאבין - אשמח אם תשלח לי משהו שכתבתנו באתר  על "רדיפת חרדים ודתיים". מאחר שכל רדיפה היא רדיפה, הסבר נא לי  מהי רדיפה מסוג טוב, ומהי רדיפה מסוג רע.
אשר למגמתיות שלנו - יש לנו מטרות ברורות ומוצהרות, לפיהן אנו פועלים. אנא קרא - זה כתוב באתר http://www.hofesh.org.il/about_hofesh.html
ולגבי קיצוניות - הצג בפניי ראיה לכך, שהשלכנו אבנים על מכוניות ועל שוטרים,
שירקנו בפניהן של נשים חרדיות שהלכו לתומן ברחובותינו, ששרפנו פחי אשפה ברחובות, שהשחתנו מודעות ברחובות, שגידפנו במודעות רחוב את מערכות המשפט בישראל, שקראנו בקול גדול להחרים את מתנגדינו, שחדרנו לשכונות דתיות וחרדיות להקים בהן מועדוני ג'ז, שהפעלנו מוסדות מתוקצבים להטיף חילוניות לילדים דתיים וחרדיים, ובמסגרת זו ערכנו סמינריונים להחזרה בשאלה של יחידים ומשפחות דתיות, ושכפינו על ציבור דתי וחרדי לאכול מאכלים לא כשרים

בברכה
שירה, מצוות האתר
 

אסף חזר והשיב לשירה

אני אסביר את עצמי בצורה טובה יותר: אני לא טוען שאתם עושים משהו נורא כמו מה שתיארת שהחרדים עושים, וברור שזה גרוע מאוד שהם עושים את זה ויש להלחם בזה, אבל מצד שני, האתר שלכם מלא כולו בביקורת על כל החרדים כמגזר, בהכללה בלי ניסיון ליצור דיאלוג. במצב כזה האתר יוצר אנטי מיידי, בגלל שהוא מתעסק רק בתכנים שליליים. הבעיה העיקרית היא שאתם לא נותנים אלטרנטיבה- אתם אומרים מה כל כך רע במגזר החרדי, בלי להתחשב בעובדה שמדובר בקבוצה שלמה של אנשים שמתוכם יש לא מעט אנשים שפויים... (ממשפטים כמו "מה לעשות במקרה של גרעין חרדי בשכונה" עולה ששכן חרדי זה דבר רע שיש להימנע ממנו). אז נכון, יש הרבה בעיות במגזר הזה שחשוב להעלות ולדבר עליהם, ולכן אני אומר שאני מסכים עם המטרות שלכם, אבל חייבים להימנע מיצירת שנאת חרדים מעצם היותם חרדים.

אתם נותנים כל כך הרבה סיבות לשנוא חרדים בלי לדבר בכלל על אותם חרדים שכן מתגייסים וכן יוצאים לעבודה- יש מעט כאלה, אבל מאוד חשוב לדבר עליהם, כי אחרת אתם יוצרים שנאת חרדים. אפשר למשל לדבר על דרכים לעודד יציאה לעבודה של חרדים, על דרכים לעודד זכויות נשים במגזר- בקיצור, מה כן לעשות ולא רק מה רע בהם ולמה הם כל כך לא לגיטימיים- אנחנו הולכים לחיות לידם עוד שנים רבות, אז עדיף לנסות לעזור להם ולא רק ללמוד לשנוא אותם.

שירה השיבה לאסף

אסף הנכבד,
תשובתך מעידה, לצערי, על חוסר הבנתך את מערכות החיים בארצנו. לא אנחנו יוצרים או כותבים דברים שגורמים "לשנוא חרדים". כבר כתבתי לך בתשובתי הקודמת, ואחזור על כך בהרחבה: אנחנו לא מעודדים חילונים לתפוס עמדות-כוח בשכונות דתיות או חרדיות; אנחנו לא מקימים ולא הקמנו מערכות להחזרה בשאלה ולגניבת נפשות של ילדים חרדים וצעירים תמימים לעזוב את משפחותיהם, תרבותם ועולמם; איננו מעודדים אפליית נשים; איננו דורשים תחבורה ציבורית בה נשים יושבות מאחור; איננו מפלים לרעה נערות ממוצא ספרדי ומחייבים העברתן לבתי ספר נפרדים; איננו מונעים מנשים ללכת ברחובות בלבוש כרצונן; לא הקמנו מערכת משפט פרטית שלנו, הנוגדת את מערכת המשפט הממלכתית; גם לא הקמנו ולו מפלגה אחת בה אסור לחרדי להיות חבר. ולא הבאתי כאן אלא אפס קצהו ממה שאנחנו לא עשינו להם, או מה שאנחנו לא עשינו כמותם, ולא נעשה כך גם בעתיד.

כשכתבנו "מה לעשות במקרה של גרעין חרדי בשכונה" לא כתבנו שכך נוהגים כל החרדים, אבל גרעין חרדי שמושתל בשכונה אזרחית (חילונית, מסורתית, דתית מתונה) במכוון, מתוך תכנון ובהשקעה כספית לא קטנה הוא אך ורק גרעין חרדי - לא חילוני, לא דתי, לא רפורמי, לא הוטנטוטי, רק חרדי. מה שהם עושים אינו תמים, ואם אתה בדעה שזה נעשה בתמימות וביושר - יש לך בעיה עם הבנת המציאות.

לא ברורה לי קוטביות המבט שלך עלינו, והצהרתך הראשונית "שלום, אני אדם חילוני, אפיקורס ושואף להיות חופשי מדת"  תמוהה ואינה מובנת. כל האתר, על תכניו ואנשיו, קם אך ורק למטרה אחת: להשתחרר מהכפייה הדתית ולחסל את העוול שבחוסר השוויון כלפי הצדק החברתי והשירות למדינה. מאבק כזה מחייב הצגת האירועים והעובדות כמות שהם, ללא כחל ושרק, ללא הסוואה וללא הטעיה. אבל כשאנחנו מציגים עובדות, ומבטאים אם העוול וחוסר הצדק - אתה - במקום להצטרף, כחילוני - תוקף אותנו. היכן החוש האזרחי הנכון שלך כאזרח חילוני,  אם אמנם פיך ולבך שווים, ואם אתה אכן אדם חילוני, אפיקורוס ושואף להיות חופשי מדת.

עוד אתה כותב: "אתם נותנים כל כך הרבה סיבות לשנוא חרדים בלי לדבר בכלל על אותם חרדים שכן מתגייסים וכן יוצאים לעבודה"   על מה אתה מדבר? יש מיעוט זעיר בזעיר שמתגייס - וזה מה שקובע לגביך? אתה מתעלם כאן מהרוב הגדול, העצום, שמשתמט,  וזה מה שאתה מתאר כגורם מצדנו לשנוא (לכאורה) חרדים? אם את החרדים אהבה נפשך - צא אליהם, שכנע אותם להיות שווי-ערך לציבור הגדול, שיעבדו כולם, גם כל הגברים, שיתרמו למדינה ככל אזרח הגון וישר המשלם מס-אמת, שיתגייסו כולם לצבא, במלוא שלוש השנים לגברים ושנתיים לנשים, וכמונו יהיו מוכנים להקריב את נפשם  למען תמשיך המדינה לשרוד, לחיות ולשגשג. אלא שאת זה אינך עושה, ובמקום זאת, אתה תוקף אותנו.

כתבת: "האתר שלכם מלא כולו בביקורת על כל החרדים כמגזר, בהכללה בלי ניסיון ליצור דיאלוג". מאחר ועד כה לא שמענו גוף חרדי כלשהו, היוצא חוצץ נגד המעשים השליליים והבלתי קבילים של המימסדים החרדיים למיניהם, איננו מוצאים גוף חרדי עימו ניתן להזדהות כאזרחים שווים במדינתנו, ועימו ניתן לשבת ולנסות למצוא בסיס לדיאלוג. ואל תשכח - דיאלוג הוא דו-שיח, לא חד-שיח. אנחנו מוכנים לשמוע את דבריו של גוף חרדי ברגע שהוא יביע נכונות לחיים של שוויון, סובלנות, וקבלת החוק הישראלי כקובע היחיד בתחום המשפט בישראל. כשתביא אלינו גוף חרדי כזה - נשמח לקיים עימו דיאלוג.

אתר 'חופש' אכן מציג  תכנים והתנהגויות פסולים ושליליים הקיימים בחברות ובמימסדים דתיים וחרדיים שונים. אבל הצגה זו נועדה למטרה מסוימת וברורה, אותה קבענו וכתבנו באתר, ומי שרוצה - יודע לחפש ולמצוא. עבורך הנה זה כאן.

אתה מבקש להבין מדברינו באתר מה שנפשך רוצה להבין, ובהעדר תמונה כללית על הנעשה בתחום זה בארץ, אתה מפרש שלא כהלכה את דברינו: "ממשפטים כמו "מה לעשות במקרה של גרעין חרדי בשכונה" עולה ששכן חרדי זה דבר רע שיש להימנע ממנו". אתה כנראה מעודך לא חיית בשכונה חילונית, שלתוכה חדרו "שכנים" חרדיים, שלא בתום-לב באו לגור בה, אלא נשלחו לשם במצוות המארגן, להישתל בה המטרה להפוך, במשך הזמן, כוח שישתלט על השכונה ויהפוך אותה לדמוית בני-ברק. שכן חרדי כאדם ישר-לב הוא שכן לכל דבר. היו תקופות כאן בארץ, (אתה כנראה נולדת הרבה לאחר מכן) כשדתי, חרדי וחילוני חיו יחד, איש לא היה טפיל על גבו של האחר, איש לא כפה דבר על אחר, ואיש לא חדר לתחום הפרט של האחר לפגוע בתרבותו או לגנוב את נפש ילדיו. שכן חרדי הוגן זה בהחלט דבר טוב. אבל שכן חרדי מאיים ומסכן - זה בהחלט דבר רע, בדיוק כשם ששכן חילוני מאיים ומסכן זה דבר רע. אין כאן בעיה של אפליה אנושית, אלא זהירות צודקת ומוצדקת מפני סכנות קיומיות לתושביה של שכונה חילונית.

בוודאי שאפשר, וגם חשוב ורצוי, לדבר על דרכים לעודד יציאה לעבודה של חרדים, על דרכים לעודד זכויות נשים במגזר, ואנחנו מעלים נושאים אלו בכל הזדמנות. אבל אתה מתייחס לאתר חופש כמו היה בעל כוח ויכולת של מפלגה בת 28 חברי כנסת. כל מה שאתה מציע כאן ניתן לביצוע באמצעות כוחות פוליטיים. אנחנו מסוגלים רק להתריע ולזעוק, ואת זה אנחנו עושים, אלא שאתה אינך מבין זאת.

לא הבנתי את עצתך לנו "אז עדיף לנסות לעזור להם". אנחנו שנעזור להם? איך ובמה? שנעזור להם לילדיהם ללמוד לימודי תרבות כללית ככל ילד שלנו? הם שאינם מוכנים לכך. שנעזור להם לצאת לעבודה, ואת לימודי התורה לדחות לשעות שאחרי העבודה?  הם שדוחים הצעה זו בשתי ידיהם. שנעזור להם להפחית את מספר ילדיהם על מנת שכל ילד יוכל לקבל את מנת ההשכלה והחינוך המקובלים כיום בעולם המערבי המודרני? הם הרי ימשיכו ללגלג עלינו, שאצלנו אוהבים כלבים, בעוד הם אוהבים ילדים. אנחנו בהחלט יכולים ומוכנים לעזור להם. והתנאי הראשון שהם יהיו מוכנים לקבל מאתנו עזרה, ויראו בנו אשים שווי-ערך להם, ולא, במקרה הטוב, זכרים כופרים ונשים נידות שקולן ערווה.

לא אסף ידידי -  הטעות היא שלך, וזו טעות מרה וגדולה. מי שגורם לשנוא את החרדים הם החרדים עצמם, הםולא אחר. מי ששינה כיוון ודרך הם החרדים. רק בידם הפיתרון לשוב ולהיות ככל אזרח אחר. כשזה יקרה - אתר חופש יסגור את שעריו, ואנשי צוותו יחזרו איש-איש למקומו

עד אז אנחנו נמשיך לעשות את שאנחנו עושים, ובהיקף גדול הרבה יותר. ואתה - אם פיך ולבך שווים, ואם אכן אתה חילוני-אפיקורוס כהצהרתך, אני מזמינה אותך להצטרף אלינו. ייתכן וזה יקצר את הזמן להגיע למטרה אליה אנו שואפים

בברכת חופש

שירה


דצמבר 2011